AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dagelijks. ,,Casino-bio9coop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiernatinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en Zaterdags matinée te 2 uur. Woensdag: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Half één tot 3 uur n.m. Donderdag: fnst. v. PTaeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 810 uur nam. Den Haag (Scala): Revue „Turf in je ransel". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Juli a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, te lef. 807. DE ONTVANGST VAN VLIEGENIER VAN DIJK. Regeling op Schiphol. Omtrent de regeling, gemaakt met be trekking tot de ontvangst van den Neder landse hen Oceaanvlieger Evert van Dijk worden nog de volgende bijzonderheden ge meld: Er zullen op vliegveld Schiphol Maandag a.s. twee rangen worden gemaakt: een eerste rang van 60 cents langs het bekende ijzeren hek tusschen het Slationsgebouw en Joods VI en een tweede rang van 30 cents waarvoor langs de voorzijde der militaire loodsen schuinsweg een hek zal worden geplaatst. Bovendien zal het paddock voor de ploi- ziervliegerij bij loods VI worden ingericht voor een 300-tal genoodigden, autorifeiten en pers. Op deze wijze zal het derhalve mogelijk zijn geheel in overeenstemming met. het uitstekende principe van den havenmeester voor de burgerluchtvaart het vliegveld zelf geheel vrij te houden. Hetgeen trouwens noodzakelijk is, daar de gewone dagelijk- sche vliegdienslen ook dien dag regelmatig •zullen plaat9 hebben en deze diensten op •geenerlei wijze zullen mogen worden ge stoord. Voor het paddock zal een estrade worden getimmerd waarop na aankomst de heer Van Dijk met zijn familie zal plaats nemen en vanwaar ook de sprekers hun toespraken zullen houden. De machine, die Van Dijk en mevrouw uit Londen naar Amsterdam overbrengt de P.H.A.G.A. zal om 13 20 (Amst. tijd) van Croydon vertrekken. Is er dien dag tegenwind, dan zal order worden gegeven het 'traject LondenAmsterdam zonder tus- schenlanding te vliegen en worden even- tueele passagiers voor Rolterdam met een F.VII A. van Schiphól naar Rotlerdam ge bracht. In geval van normalen wind landt de machine te Rotlerdam en worden passagiers voor Amsterdam van daar overgebracht met een ander vliegtuig. Bij aankomst op Schiphol rolt het vlieg tuig tot ongeveer 80 m. vóór hel paddock: Van Dijk en mevrouw stappen daar uit en worden terwijl de loudspeakers het Wil helmus doen hooren naar de verhooging geleid, waar de Oceaanvlieger door verschil lende autoritei ten zal worden toegesproken. Na afloop daarvan vertrekken de aulo's in optocht naar Amsterdam. o BOND VAN CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGINGEN. Het congres te Rotterdam. De Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland heeft gisteren in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te R'datn zijn jaarlijksch congres voortgezet, onder voorzitterschap van ds I. Voorstcegh. Begonnen werd met het zingen van. psalm 68 vers 10 De voorzitter ging daarna voor in het gebed. De aftredende bestuursleden, de heeren H. J. Beylevelt, C Wilg van der Walg en ds. C. J. van Paassen, werden herbenoemd. De het vorige jaar ingestelde commissie voor het jeugdwerk bracht rapport uit. Ds. A. Klinkenberg JAzn., uit Amsterdam, deel de mede, dal de commissie de circulaire welke zij aan de 85 afd. had gezonden (1 onbestelbaar) 29 antwoorden had ont vangen. Daarvan beantwoorden er 22 de vraag, of er bijzonder werk onder de jeugd gemaakt wordt, ontkennend. Alleen in den Haag bij de vereeniging Bijbel, Oranje en Nederland bleek de zaak in orde. Daar wordt wekelijks den kinderen vaderland se he geschiedenis verteld, en wel door een onderwijzer .den voorzitter. Aan de open bare school kunnen wij, aldus spr., het ver- lellen van de vaderlandsche geschiedenis en de historie van hel Oranjehuis, niet over laten, en de Christelijke school biedt als gevolg van de stroom ing der vredesbewe ging geen waarborg, dat de vaderlandsche geschiedenis er tol haar recht koml Dit vertellen is voor den hond onafwijsbare eisc'h: door handenarbeid, gymnastiek enz. kan dan hel nutlige met hel aangename vereenigd worden. Er simmers in ons volk nog genoeg Oranjeliefde. S.D.A.P. en com munisme zorgen wel, dat sluimerenden wakker worden, maar ook de hond moet die liefde aanwakkeren. Onder de kinderwereld arbeide men in de eerste plaats door het vertellen van vaderlandsche en Oranje geschiedenis, toegelicht met lichtbeelden of films, door middel van clubs, kinderfeesten, wekelijksche bijeenkomsten, en men bepale zich niet lot de kinderen der leden. De commissie verzocht tenslotte het bondsbestuur. haar permanent te verklaren Dit punt lokte gedachtenwisseling uit. Hierbij weersprak de heer Sanders uit Drie bergen. hetgeen ds. Klinkenberg aangaan de de christelijke school had gezegd. Almelo onderstreepte dit en achtte den arbeid onder de rijpere jeugd nog belangrijker dan onder de schooljeugd. Rotterdam zeide o. m., dat de christelijke onderwijzers zich zoo weinig met den arbeid onder de jeugd inlaten. Den Helder meende, dat een gezonde financieele basis voor het jeugdwerk noodig is. Ook Delft klaagde over het gebrek aan mede leven der christelijke onderwijzers en on derwijzeressen. De heer de Jong uit den Helder herinnert aan het rapport van de inspecteurs van. het lager onderwijs, waar in ten aanzien van het geschiedenisonder wijs schromelijke tekortkoming werd" gecon stateerd zoowel bij het openbare als bij het bijzonder onderwijs, hoewel het laatste in deze gunstig afstak bij het eerste. De heer Kalkman gaf te kennen, dat men voorzich tig moet zijn met de Christelijke onderwij zers, onder wie heel wat broeit, de verma ning van ds. Klinkenberg steke men in den zak, daar dreigt inderdaad gevaar. De heer van der Pols was van oordeel, dat men met de leden zelf voorzichtig moet zijn. Als Oharlois met 4600 kinderen feest viert, dan werken er 12 leden mee van de 270. Dc secretaris van de Oranjevereeniging Loos duinen, onderwijzer, meende dat er ten aan zien van de christelijke onderwijzers over dreven was. Hetgeen daaromtrent gezegd was, gold alleen voor eenige jonge onder wijzers. Hierna werd de vergadering ge schorst. Het congres werd vervolgens ten slad- huize ontvangen. In de burgerzaal waren ter begroeting aanwezig dc burgemeester, mr. P Droog- leever Fortuyn; de secretaris mr. M. Sme ding; wethouder Nivard en de raadsleden mr. van der Hoeven, Hijman, mr. Reumer en Holst. De burgemeester hield een toespraak, welke door ds. Voorsteegh werd boantwoord In de voortgezette vergadering heeft ds. A. Klinkenberg J.Azn. uit Amsterdam ant woord gegeven aan hen, die het woord hadden gevoerd naar aanleiding van het door hem uitgebrachte rapport van de commissie voor heb jeugdwerk, nadat de voorzitter had opgemerkt, dat er niet meer gesproken moest worden over de houding der christelijke onderwijzers. Na mens het bondsbestuur deelde hij mede, dat er voor dezen de grootste waardeering is, en dat men ook verder een beroep yp hen deed. Ds. Klinkenberg sloot zich bij deze woorden aan. Geen seconde is er bij hem eenig idee geweest, bij zijn waarschuwing een blaam te willen werpen op het korps christelijke onderwijzers. De klacht, dat men wel eens bij dezen tevergeefs heeft aangeklopt, is begrijpelijk. Als er achter af, nadat een programma reeds is vast gesteld, gevraagd wordt of men meedoet, dan is dat meedoen wel eens heel moeilijk. Het jeugdwerk zal voorts alleen dan sla gen, als het persoonlijk karakter van een stad of een dorp er niet bij verwaarloosd worden. Meedoen aan een algemeen pro gramma is niet verwerpelijk. Spr. weet wel, dat dit werk geld kost. Doe wat, zeide hij, dan komt het geld. de steun vanzelf. Hij zette verder uiteen, wat de commissie voornemens is to doen en zeide. dat zij zich voor wenken van de aangesloten ver- eenigingen aanbevolen hield. De commissie werd permanent verklaard Aan de orde was hierna een voorstel van de afdeeling Rotterdam: zendtijd te ver krijgen op den Huizer zender, ten einde op deze wijze do kennis van de historie en de liefde voor het Oranjehuis te verbreiden. Rotterdam zeide, een voorstel niet be doeld te hebben.- Het ging slechts over 1 April en de afdeeling wilde verzoeken, dat de Christelijke Radio op na tionale dagen, ook 1 April. Waterloodag c.d. nationale liederen e.d. zal uitzenden. Het bondsbestuur zal dit ter harte nemen. Het rapport van dc propagandacommis- sie, dat vervolgens werd uitgebracht, som- do het door haar verrichte op. benevens haar voornemens. Verzocht werd in Schiedam een afdee ling te stichten. Haarlem-Noord deed het verzoek te zorgen voor een Oranjevereeni ging voor heel Haarlem, en Wildervank en het Veluwsche Putten vroegen om propa ganda voor het Noorden en voor dip plaats. Er ontspon zich een vrij uitvoerige ge dachtenwisseling. of men bij feesten met neutralen moet samenwerken." Er waren meer sprekers daarvóór dan ertegen. Een christelijke onderwijzer liet de waarschu wing hooren. dat samenwerking met an deren zeer gevaarlijk is. Getracht zal worden den zangbundel te laten herdrukken. Rotterdam-Zuid had voorgesteldde bondsvergadering besluite te komen tot de uitgave van een bondsorgaan op 1 Jan. a.s. en machtigt het bestuur, hiervoor de noodigo stappen te doen. Na verdediging en uiteenzetting van de bezwaren werd besloten, dat het bonds bestuur dit punt ernstig onder het oog zal zien. Voorts werden nog eenige punten van huishoudelijken aard behandeld. MASSA-ONTSLAG. Men meldt uit Doetindiem: De directie der ijzergieterij en emailleer fabriek Vuicaansoord, heeft aan 42 arbei ders uit de emaille-afdeeling ontslag aan gezegd. Het is te verwachten, dat het aantal ont slagenen nog lot ongeveer hel dubbele zal stijgen. De directie had het personeel voor de keuze gesteld- óf ontslag, óf oen loonsverlaging van 10 pCt. in de afdeeling, óf van 5 pCt. over het geheele personeel. De organisaties hadden loonsverlaging afgewezen VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermorgen vond te Eibergen een bijeenkomst plaats van de directie en per soneel van de Ei'bergsche Stoombleekerij v.'h. O. J. ten Gale en Zonen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van deze bleekerij De Directie deelde mede, dat zij 50.000 gulden had gestort voor een premievrij pen sioenfonds, terwijl voorts het personeel gra tificaties ontving. Het personeel bood een borstbeeld aan van den oprichter, op het voetstuk zijn de plaquettes aangebracht van de tegenwoor dige directie. Bij Kon. Besl. is met ingang van 2 Augustus 1930 benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië de heer L. H. W. van Sandick, Gouverneur der Oostkust van Sumatra. Bij-Kon. besl. is aan J. A. M. J. Be- retta, op zijn verzoek, met ingang van 16 Augustus 1930, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Etten en Leur, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten, door hem als burgemeester bewezen. Op feestelijke wijze is gisteren te Kam pen het eerste lustrum gevierd van de school voor reserve-officieren der infanterie IS R. O. I.). Een commissie, gevormd liit alle kringen van de burgerij, onder voorzitterschap van den burgemeester den heer M. Fernhout, heeft als geschenk aangeboden, een doek vervaardigd naar het voorgeschreven model en waarvan zij hoopt, dat het door de Ko ningin zal worden verheven tot vaandel van de S. R. O. I. Bij dit cadeau werd aangeboden een oor konde, inhoudende de opdracht namens de schenkers. o UIT NED. OOST-IND1E. BRAND. SOERiABAYA, 24 Juli (Anela) Vermeld wordt dat een loods van dc suiker-onder neming Blimrbing van de te Amsterdam ge- vesbigde N.V. Handelsvereeniging Amster dam. gelegen nabij Djamlbang in de residen tie Ked'iu en Modjokerto waarin zic'h 45.000 ampas (afval van suikerriet) bevonden is verbrand. De spuiten van een zestal onder nemingen verleenden assistentie bij de blns- sching van het vuur, dat eerst na twaalf uur kon worden overmeesterd. De oorzaak was gelegen in -broeiing. De schade beloopt f. 15.000. DUITSCHLAND. De ramp te Koblenz. - De rechtsche crisis. Naar verluidt ismen met betrekking tot de gevallen der vermisten bij de ramp te. Koblenz van opvatting, dat met het ge vonden 37ste slachtoffer alle verongeluk ten van cïe catastrofe met de pontonbrug thans zijn geborgen. Wat de nog opgegeven vermiste personen betreft zouden heb volgens de jongste mededeelingen lieden zijn, die in geen ver band tot het ongeluk staan. Het aantal personen, dat zich in de zie kenhuizen bevindt, bedraagt veertien. Zij zijn aan de beterende hand. Honderden nieuwsgierigen hebben giste ren den ganschen dag te Koblenz ver toefd in de nabijheid van de plaats van de vreeselijke ramp, die zoo plotseling een einde aan de groote bevrijdingsfeesten heeft gemaakt. De overblijfselen van de brug zijn thans uit het water gehaald cn door deskundigen onderzocht. Dezen heb ben geen spoor van fouten in het materiaal kunnen ontdekken In alle kringen wordt cr thans ijverig over gediscussieerd, wie aansprakelijk voor deze catastrophe dient, tc worden gesteld. Met de officieele verklaring zeggend, dat men hier met een ongelukkigen samenloop van omstandigheden tc doen heeft gehad, stelt zich te Koblenz niemand tevreden. Een vertegenwoordiger van het riiksdepar- tement van verkeerswezen is tc Koblenz aangekomen Hij zal in overleg met de bevoegde autoriteiten de werkelijke oor zaak van de ramp vaststellen. De meeste bladen zijn van mcening, dat als de ge meentelijke autoriteiten wat voorzichtiger te werk waren gegaan, de ramp had kun nen worden vermeden. De controle op de brug, alsook het toezicht op het algemeene verkeer, heeft op den feestavond heel wat te wenschen gelaten. De Duitsche regeering heeft den Isten burgemeester van Koblenz een bedrag van 20.CC0 mark overgemaakt, bestemd voor steun aan de nabestaanden der slachtof fers. Vele betuigingen van deelneming blijven inkomen. Het partijbestuur van de Duitsch-natio- nale pai'tii heeft een motie aangenomen, waarin zij hulde brengt aan Hugenberg als partijvoorzitter cn de Duitseb-nationale Rijksdagleden dankt voor alles wat. zij ge daan hebben in den strijd tegen de nood lottige financieele plannen en tegen de halfheid van de tegenwoordige regeering. o ROEMENIE. Na den aanslag. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roemeensche ministerraad gisteren in een langdurige zitting, die tot na middernacht, duurde, beraadslaagd heeft over den aan slag, die Maandag op den plaatsvervan- genden minister van binnenlandsche zaken is gepleegd. De ministerraad heeft ver schillende maatregelen tot verbetering van. de openbare orde goedgekeurd. De politie heeft nog twee broers van Beza, den man, die den aanslag pleegde, gearresteerd. Gisteren werden te Boekarest opnieuw anti-semitische biljetten verspreid en aan geplakt. ENGELAND. Becket weer in het Lagerhnis De begrooting van handel aangenomen. De arbeidersafgevaardigde Becket is gis teren na zijn schorsing in het Lagerhuis teruggekeerd. Slechts enkele minuten, nadat hij zijn gewone plaats had ingenomen, maakte hij zijn aanwezigheid bekend door op te staan en een vraag te stellen aan den minister van Binnenlandsche Zaken Clynes. Hij deed of er niets, was voorgevallen. Zoo- dra hij echter opstond, riepen eenige con servatieven van den overkant: „Ga zitten, ga zitten!" en het leek een oogenblik of er een onvriendelijke demonstratie tegen hem zou worden gehouden. Eenige van Boekets vrienden beantwoordden deze onderbreking echter onmiddellijk met kreten van: Orde, orde! en Becket werd gelegenheid gegeven zijn vraag te stellen. Hij vroeg af dc aan dacht van den openbaren aanklager was ge vestigd op een tijdschrift, waarin in ieder nummer Groot-Britanniës goede naam te schande werd gemaakt. Het antwoord van den minister was onhoorbaar door het rumoer, dat hierop van de conservatieve banken volgde. Het Lagerhuis heeft gisteravond de be grooting van Handel besproken. Minister Graham gaf een gedetailleerd overzicht van de toestanden in ijzer- en staal-, steenkool en katoen-industrie en erkende, dat in alle vier deze voorname takken van industrie de toestand erger was dan in Januari, het hartje van den winter. Zoolang de dalende prijzen op de wereldmarkt aanhielden, moest het proces echter uitzieken, en de minister durfde geen tijdstip bepalen, waarop de prijzen hun laagste punt bereikt zouden hebben. Beschermende maatregelen zouden de prijzen in het binnenland de hoogte injagen zonder garantie, dat de be trokken industrie met winst exporteeren kan Maar de regeering zou wel maatrege len tot steunverleening aan de katoen industrie voorstellen, als de toestand niet spoedig zou verbeteren. Er wordt trouwens ai in Liverpool met de burgemeesters van 20 groote steden in Lancashire geconfereerd. Dan was er nog het rapport van de han delsdelegatie, die in het verre Oosten nieuwe markten voor Engelsche producten gezocht had, maar door de onzekerheid 'in China was ook dit rapport weinig hoopgevend. In ijzer en staal was echter een geringe ople ving te bespeuren geweest en de scheeps bouw vooral aan de Clyde had niet te kla gen. Van de arbeidersbanken werd aange drongen op meer handel met Rusland. De begrooting is z. h. s. aangenomen, na dat een conservatief had aangedrongen op bescherming en een liberaal op moderni seering der industrie. Voorts heeft minister Graham nog iets medegedeeld over de mijnwet. De vermindering v.ah 1/s uur van den werkdag zal worden uitgevoerd. In de prac- tijk beteekent dit. dat dan de werkuren in alle kolenmijnen van Groot-Britannië op gelijke basis gebracht worden. In geval er geen verdere wettelijke bepalingen betref fende den arbeidstijd worden vastgesteld, kan de vermindering met een half uur van den arbeidsdag en de definitieve berekening van den arbeidstijd op basis van twee weken slechts in den tijd van December 1930 tot Juli 1931 van kracht blijven. Want in Juli 1931 is de Mijnbouwwet van 1926 niet langer van kracht en treedt hiervoor automatisch de vóór 1926 geldende regeling in de plaats, wat een terugkeer tot den 7-urigen werkdag beteekent. Met betrekking tot de in de wet voorziene nationale afzetorganisaties is thans de eerste stap door de bonden van mijneige naren gedaan. De verkooporganisaties in de verschillende 21 districten zijn eveneens in voorbereiding, moeten echter door de nationale bonden der mijneigenaren en het ministerie van Handel worden goedgekeurd. De beoogde verkooporganisatie van Zuid- Wales zal als de omvangrijkste, en als zijnde het meest in overeenstemming met de bepalingen van de wet, naar men aan neemt, het eerst worden opgericht en het is waarschijnlijk, dat zij als 'voorbeeld zal worden genomen voor de oprichting van verkoopkantoren in de andere districten. De regeering meent te mogen aannemen, dat in September zoo goed als alle verkooporgani saties opgericht zullen zijn en de werk zaamheden dan onmiddellijk zullen kunnen worden aangevangen. o FINLAND. De strijd togen de communisten. Het bestuur van de Lappo-paatij heeft een mededeeling laten verschijnen, waarin zij verklaart, dat er in afwachting van de komende verkiezingen, geen gewelddaden meer zullen gepleegé worden. Wel zal men door moreelen druk de communisten in de verschillende gemeentebesturen er toe brengen hun ontslag in te dienen. o CHINA. Een groote nederlaag van Feng. De Chineesche nationalistische troepen hebben, naar gemeld wordt, een groote overwinning behaald op de troepen van den „Christen-generaal" Feng. Deze overwinning werd bevochten in een bloedigen strijd, die drie dagen duurde, waarbij het leger van generaal Feng 5COO man aan dooden en gewonden zou hebben verloren. -o- DE AARDBEVING IN ITALIË. ROME, 25 Juli (Belg. Tel. Ag.). De K<v ning heeft gisteravond het slot Valdieri verlaten om een bezoek aan de geteisterd? streken te brengen. De hertogin van Aon heeft een bezoek gebracht aan de meen getroffen streken van de provincie Ave!- lino. Op het oogenblik van de aardbeving ver. klaren vele personen een Tood schijnsel np den Vesuvius te hebben gezien en dof rommel te hebben gehoord. VATIOAANSCHE STAD, 23 Juli (B«k Tel. Ag.). Op het hooren van den grootè omvang van de aardbevingscatastrop'^ waai'door met- name talrijke kerken q godsdienstige instellingen werden getrof fen, heeft de Paus besloten naar de voor- naamste plaatsen der geteisterde strehi een pauselijke commissie van onderzoek i? zenden, die tot taak zal hebben zoo sa-I mogelijk een overzicht van de schade t» geven ten einde de hulp zoo Tationeel c- gelijk te kunnen verdeelen. De Ridders van Malta hebben een Ïk$ pitaaltrein georganiseerd, die Rome to spoedigste zal verlaten. ROME, 25 Juli (Ned. Tel. Ag.) De berlcb ten uit het aardbevingsgebied geven e?: aanschouwelijk overzicht van de georjai. seerde hulp-actie, waartoe de verschilled leger-afdeelingen met alle ter beschikkinj staande middelen zijn gerequireerd. Niet minder dan 60.000 overlevenden ij het geteisterde gebied moeten worden onde steund, verpleegd en van voedsel voorzin Militaire ambulancen en hulp-hospita!?: zijn opgericht en allerlei medicijnen zijn ii groote hoeveelheid aangevoerd. De plaat» Melfi. die er uit ziet als ea volkomen platgeschoten stad achter k front, is het zwaarst geteisterd. Totnutoe zijn 150 lijken in den Dom zegend on ter aarde besteld Daar op h?i kerkhof te Melfi niet voldoende plaats vis, moest een rouwtrein met den treurigen lu van 200 dooden naar Potenza vertrekken. Men vreest dat te Melfi en in andef! plaatsen nog een groot aantal lijken, dil onder de puinhoopen bedolven ligt, gek:- gen zal moeien worden. Uit verscheidene plaatsen wordt geme'4 dat de huizen, voor zoover zij niet reeds g? heel door de aardbeving zijn verwoestt, drei gen in te storten en dus onbewoonbaar zijl Vele kerken moesten wegens gevaar voc instorting gesloten worden. Te Napels heeft gisteren onder groote de?- neming der bevolking de ter aarde beu ling plaats gehad van de vier slachtoffer? Van de ramp te Napels. Naar uit het aardbevingsgebied geme'd wordt keert langzamerhand een zekere n3 onder de bevolking terug, daar de verwacii verdere aardschokken, slechts in geriDji mate hebben plaatsgehad. De bevolking, die de laatste nachten ind open lucht heeft doorgebracht, keert me en meer naar hun woningen terug en fr gint wederom te werken. In de stad is aangerichte schade minder groot, hoew zestig huizen, die gescheurd waren, moesü worden gestut. ROME, 25 Juli (V.D. Tengevolge van 4 slechte verbindingen in het aardbeving?? bied komen de berichten met juiste ge? vens uit de getroffen streken eerst lac; zaam binnen. Het blijkt thans wel, k deze aardbeving de hevigste was sinds i van 1915. De aardbeving overviel de in*> ners van Melfi, terwijl -zij het oogstle* vierden. Er was dit jaar een goede oogst el dit feit werd met wijn en gezang gevieri De eenige aanwijzing, dat een onheil aantocht was, zou het abnormaal loojj weer moeten zijn geweest en de voorwi rend grijze lucht gedurende de laatste k gen voor de ramp. Dit zijn verschijnsel?? die gewoonlijk aan een aardbeving vooraf gaan. Melfi en de omliggende plaatsen berucht om hun aardbevingen. In des streken dreigt een voortdurend gevaar. Hier zijn alle gewonden zeer waarschijn* lijk reeds uit de ruïnes geborgen en na* de ziekenhuizen te Foggia, Potenza en Bas overgebracht. In deze plaatsen is geen I* ken van leven meer te bespeuren. De ovs levenden zijn in panischen schrik gevluca en slechts de reddingsbrigades trekkfl door de verwoeste straten. De dooden tf" den zoo vlug mogelijk begraven. Volgens verklaringen van overlevende die in hun woningen zalen en nog niet nat bed waren, werden eerst eenige lid»1 schokken gevoeld, kort daarop gevolgd do de hevige schokken, die de groote ra& veroorzaakten. Met het toenemen van kracht der schokken hoorden zij de 0 bouwen instorten. Tijdens de aardschol® woedde tevens een hevig onweer. Dc M» semstralen flitsten door het luchtriu- Luid ondergrondsch rumoer vergezelde - schokken. De overlevenden vluchtten e# naar het open veld. doch keerden h» naar hun intusschen vernielde woonst?# lerug- («li De redders, die naar de verwoeste gingen, ontmoetten hartverscheurende neelen. Er waren vrouwen, die de li]* van hun kinderen niet wilden achterlag en anderen, die niet van do plaats van - ramp wilden vertrekken omdat fami'lr leden nog niet gevonden waren. Met geheele aardbevingsgebied gelijkt slagveld, waar dc oorlog heeft gewoed. R overlevenden hebben geen voldoende kj-t ren. daar de ramp in den nacht plaajs en duizenden in nachtgewaad z'!n.^ vlucht. Soms ontmoeten de redders naakte bijna als waanzinnigen ronddolen overlevenden, die schreeuwen en huik° familieleden. Zij trachten in de ingest huizen te komen in de hoop onder de Pj* hoopen hun kinderen of andere familie nog levend aan te treffen. HOME, 25 Juli (V. D.). Volgens i'f terochtend officieel gepubliceerde zijn bij de aardbeving 1883 personen dood. 2-J

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2