71ste Jaargang DINSDAG 22 JULI 1930 No. 21578 7FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. Het voornaamste Nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor adrertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adrertentiën 85 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:1 Voor Leiden per 3 maanden f 2.36, per week7.77... rf 0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden engen ter algemeene kennis, dat de Af- eling Leiden van de Nederlandsche Ver- aiging voor Huisvrouwen, een verzoek ee't ingediend ter bekoming van verloi ■oor den verkoop van uitsluitend alcohol- rijen drank voor gebruik ter plaatse van erkoop in het perceel Breestraat No. 81. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris, leiden, 22 Juli 1930. 5332 HET GROOT NATIONAAL MUZIEKCONCOURS. Uitgeschreven door het Leidsch Politiemuziekgezelschap. Een regenachtige inzet. Hedenmorgen te kwart over twaalf vond i het Schuttersveld de officieele opening laats van het Groot Nationaal Concours kor harmonie- en fanfaregezelschappen, lemengde zangvereenigingen, dames-, man ken- en kinderkoren, dat op heden en de Iwee volgende dagen is uitgeschreven door let Leidsch Politiemuziekgezelschap, ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan dezer ■ereeniging. 1 33 vereenigingen hadden aan de uitnoo- liging om aan dit concours deel te nemen, lehoor gegeven. Hiervan treden er heden |0. morgen 12 en Donderdag 11 in het tiijdperk. Dë grootsche opzet van dit con- dmts is aan de zorgen der bestuurderen van bet Leidsch Politiecorps, dat onder dcvoort- (fareade leiding van den heer Bolderdijk, tok een uitstekende reputatie bezit, wel Vergoed toevertrouwd. De organisatie van en en ander zal zeker veel van het bestuur evergd hebben 1 Het concours zal opge- lislerd worden door eenige avondconcerten ran het R'damsch Politiemuziekgezelschap, iet Leidsch Harmoniegezelschap „De Post" de 's Gravenhaagsche muziekvereeniging .Onderling Kunstgenot", alsmede door een chitterend vuurwerk tot slot. Het aantal inschrijvingen en het gehalte der vereeni- ingen waarborgt een concours, dat onte- enzeggelijk op een hoog peil zal slaan en raarvan deelnemers zoowel als toehoorders [enoegen zullen beleven. Beide categorieën zullen veel van de tal rijke uitvoeringen kunnen leeren en het ge- fcel zal het muzikale peil zonder twijfel goede komen 1 Ondanks het stormachtige weer heerschte jer hedenmorgen op het feestterrein een ge primeerde stemming I De vlaggen der verschillende tenten voor het Bestuur, de Jury en het Eere-Comité, alsmede van die der consumplietent wap perden weliswaar wat troosteloos en de tal- '°e»ze politiemannen keken bedenkelijk naar de grauwe lucht, maar dit nam niet weg, dal allen „goeden moed" behielden. „Hoop doel leven," ook nu weer deed dit spreek woord zich gelden. Een ieder was reeds dankbaar voor de regenbuien, die in de voorafgaande dagen vielen: van dat watei, *ou men tenminste nu geen last meer hebben! Helaas liet de officieele opening eenigen l'jd op zich wachten: door het ongunstige ^eer, moesten eenige tenten opnieuw ge plaatst worden. Het weer werd ondertus sen al slechter en slechter en toen den hden van het Eere-Comité, w.o. wij op merkten mr. dr. van Strijen, gemeente secretaris en de wethouders Splinter en Hoshnga, verzocht werd de muziektent te betreden, waar Burgemeester van de Sande Bakhuijzen de openingsplechtigheid ver richten zou, striemde de regen over het ter rein. Van verschillende zijden kwamen de vereenigingen het veld op; de vaandels en J7J>olijke zang hielden, voor zooveel moge- ')k. de stemming er inl De Burgemeester nam vervolgens het woord en achtte het een groot voorrecht dit concours te mogen openen. Hij sprak woor- p0?. van waardeering voor hel Leidsch 'yecorps, wees daarbij op de krachtige j>r°ei der vereeniging. bracht hulde voor moed dezen wedstrijd met haar groot- e f'PZPt te organiseeren en memoreerde riolte den goeden geest in het muziek- ^'p de popularileit der politie in het kom?ei? burgerij zoo zeer ten goede v ^a woorden gewijd te hebben aan de leekenis van het feit, dat H. K. H. Prinses Juliana een prijs voor dit concours had beschikbaar gesteld, besloot spr. met de 'beste wenschen voor het welslagen en ver klaarde het concours voor geopend. Hierna nam de voorzitter van het Leid- sche Politiemuziekgezelschap, de heer Dragt, het woord. Deze sprak ongeveer als volgt: Rede van voorzitter Dragt. Dames en Heerenl Als voorzitter van de concours gevende vereeniging roep ik u allen hartelijk welkom op ons wedstrijd-terrein. In het bijzonder wil ik hier noemen ons eere-comite, juryleden en directeuren en le den van deelnemepde vereenigingen. Ik dank u, mijnheer de burgemeester dit u bereid is gevonden om hel voorzitterschap van ons eere-comilé op u te nemen en als zoodanig dit concours hebt willen openen. Tevens onze dank voor de waardeerende woorden die u zoo juist hebt gesproken. Vervolgens dank ik u heeren eere-comité- leden dal u uw naam aan ons concours hebt willen verbinden door zitting le nemen in ons eere-comilé. Dames en heeren: Ons langverwacht con cours is er en slechts over enkele óoger.- blikken zal de wedstrijd een aanvang nemen. Ik zou echter in mijn plicht le kort schie ten als ik het bij deze enkele woorden zou laten. Ik voel mij dan ook gedrongen, om na mens ons Muziekgezelschap, onze welge meende dank le betuigen aan hen die het mogelijk hebben gemaakt dal wij dit con cours zonder eenig bezwaar konden uit schrijven; ik bedoel ir dit geval de storlers van ons waarborgfonds. Hier door zullen wij fen alle tijde aan onze verplichtingen kunnen voldoen. Dat het aan belangstelling en medewer kingvoor dit concours niet heeft ontbroken bewijst ook het groote aantal prachtige prij zen ons voor dezen wedstrijd geschonken; de schenkers zeg ik hiervoor hartelijk dank. Wij hebben echter voor dit concours voor lichting en hulp noodig gehad, zulks omdat ook wij voor iets nieuws stonden, deze hulp en voorlichting hebben wij in ruime mate mogen ontvangen van onzen directeur den heer Bolderdijk, waarvoor wij u zeer dank baar zijn. Ik geef u allen de verzekering dat niets onbeproefd is gelalen om van dit concours iets moois te maken en ik meen dat wij hierin zijn geslaagd. Indien wij eenig9zins gunstig weer mo gen hebben zal het gepresteerde van de diverse vereenigingen een gang naar h*4 Schuttersveld dubbel waard zijn Wij hopen dat velen ons mei een bezoek zullen vereoren, opdat dit een aansporing tot navolgen zal wezen voor onze zuster- vereenigingen Tevens hopen wij dat alle deelnemende vereenigingen tevreden zullen vertrekken en dat hel behaalde aantal punten zoo hoog mag zijn dat allen voor een le prijs in aan merking komen. Ten slolte maakte spr. melding van het feit, dat H. M. de Koningin en Prins Hendrik ieder een prijs hadden beschikbaar gesteld. Vervolgens werd de eerewijn rondge diend, waarna met de afwerking van het zeer uitgebreide programma werd begonnen De inzet heeft, wat het weer betreft, zeker teleurgesteld. Met optimisme der deel nemers recht vaardigt evenwel de hoop. dat het concours toch vlot zal worden afge werkt. Men zal met moeilijkheden te kam pen hebben: de wind slaat juist op de muziektent, heigeen den klank niet ten goede zal komen, de storm/ zal loeien en veel schoons verloren doen gaan. muzikan ten, zangers en ook de tenten zullen met een straffen wind le kampen hebben, doch ondanks dit alles, zal men zich niét ter neer laten slaan! Daarvan houden wij ons over tuigd, want achter de wolken schijnt tóch de zon! Ten slotte vermelden wij de lol heden geheim gehouden namen der juryleden, l.w. de heeren N. A. Bouman, gep kapt -dir. der Kon. Mil. Kapel te Den Haag. Hubert Cuy- pers, toonkunstenaar en componist le Am sterdam en W. v. Erp, oud-kapelmeester 4de regiment infanterie te De Bildt. Ilun r.amen schenken het volste vertrouwen, dat de uitspraak rechtvaardig zal zijn. Wij eindigen met onze beste wenschen voor een algeheel welslagen van dit belang rijke concours, dat den naam van het Leid- sche Politiemuziekgezelschap zeker veel eer zal aandoen! OUDEN VAN DAGEN. Wegens het ongunstige weer is heden morgen besloten de voor hedenmiddag vast gestelde rij loer voor bewoners van het Ge reformeerde Minnehuis tot een nader le be palen datum uit te stellen. Men verzekerde ons, dat uitstel in dit geval geen afstel beteekent! HET EERSTE LEIDSCHE VACANTIE-KINDERFEEST Regen, regen en tocheen „fijne" dag. Regen bij het vertrek, regen bij de thuis komst. Een bui tijdens het spelen in het duinterrein bij „Duinvermaak" te Bergen, een kanjer van een bui aan het strand te Bergen aan de Zee en een dito toen men in de uitspanning „Prins Maurits" op den maaltijd zat te wachten'. Hebben de Leide- naars, die zoo met de kindertjes te doen hadden en die hen en de geleiders zoo be klaagden, dus gelijk gehad? Is het een ver loren een bedorven dag geweest? Geen sprake van! Kinderen laten zich zoo gauw met ontmoedigen. Van het begin af zat er een goede stemming in en die is tot het einde toe gebleven Wij denken voor het naaste, dat het kranige muziekkorps van de politie hiervoor gezorgd heeft. Een feit is het, dal de muziek direct de kin deren pakte en deze de agenten nu met heel andere oogen aankeken, dan anders meermalen het geval is En toen de heer Boerstra, voorzit ter der commissie van het V. K. F., op hel perron de politie dank bracht voor de pittige muziek, toen onder streepten die kwajongens dit met een drie werf: Hiep, hiep, hoera! Zooiets zal de politie zeker niet vaak gebeuren. De trein kwam haast een kwartier te laat in Alkmaar aan. Daar heeft de wan deling langs de hertenkamp onder geleden, daar ze nu in le vlug tempo moest ge schieden. Toen men le Bergen aankwam was het warempel droog De prachtige uilspanning „Duinvermaak" met groote speeltuin werd opgezocht en nadat hier de boterhammen waren genuttigd, konden de jongens en meisjes genieten van de vermaken, welke een goed ingerichte speeltuin verschaft. Daarna ging het naar het ruime duinterrein in de onmiddellijke nabijheid en hier is ge klauterd, geravot, geduikeld en gerollebold, dat liet een lieve Just was om le zien Een fotograaf kiekte hier de geieiders en de verschillende groepen kinderen. Zeker om dat het al zoo lang droog geweest was, begon het hier ten slotte weer te regenen. Enfin, de speeltijd was toch haast om. In de uilspanning werd nog gauw een glas limonade genuttigd en toen werd langs een prachtigen boschweg gewandeld naar de halte voor de tram naar Bergen aan de Zee. Bij aankomst aldaar werd eerst op aan gename wijze kennis gemaakt met de uit spanning ..Prins Maurits", waar straks zou worden „gedineerd" en toen ging het naar het strand. De lucht zag wel leelijk, maar ja, daar kun je toch niet voor binnen blij ven. Nauwelijks goed en wel op het strand, of de bui brak los. Wat ie beginnen? Netjes in de rij terugkeeren zou zeker beleekenen, dat allen klel9-door-water-nat werden. Wie toen het consigne gaf weten wij niet meer, maar plotseling klonk het: In de stoelen! en in een ommezien loste de troep zich op en zocht en vond dekking in de talrijke strandstoelen. En toen had men de jongens moeten hoorenl „Ik heb een bekleede, jong! D'r komt niks door! Zou de meester nou nog motte beta-le voor de stoelen?" enz., enz. Sommige stoelen begonnen leelijk „door le zweeten" wat lot allerlei uilroepen en gilletjes aanleiding gaf. Gelukkig kwam ook aan deze bui een einde. Enkelen gin gen nog pootje-baden, maar het was te guur en toen er voor ieder kind een zakje met pinda's arriveerde, ging men maar lie ver in of achter een stoel wat van die lek kere nootjes peuzelen. En toen kwam zoo zoetjes aan het oogen- blik voor het „gemeenschappelijk diner", zooals de maaltijd bij voorkeur werd ge noemd. Wat hebben de kinderen gesmuld! Sommigen deden eerst wat onhandig met mes en vork, maar dat wende gauw en het gebodene was van uitstekende kwaliteit. Tengevolge van een bui. welke het zitten in de veranda onmogelijk maakte, moest in twee partijen worden gegeten. Na den maal tijd ging het via Alkmaar en Haarlem weer op Leiden af, waar precies op tijd aange komen werd. Wat een gejuich en hoera geroep van en tegen de talrijke vaders en moeders, vrienden en kennisjes! Niemand mocht evenwel de rij verlaten. De muziek van „De Post" stond nu klaar en blies er vroolijk op los Keurig werd naar de Pa pengracht gemarcheerd en de politie, die nu weer als orde-handhaafsler optrad, had handen vol werk om het lastige meeloopen te voorkomen Nadat de voorzitter der Com missie ook „De Post" dank had gezegd voor de verleende medewerking en ook dit met een driewerf hoeral was bezegeld, ging ieder voldaan huiswaarts. Het eerste Leidsche vacantie-kinderfeest ■behoort tot het verleden. Een woord van hulde voor degenen, die het op touw zet ten, voor de geleiders, die alles zoo ordelijk lieten verloopen en verder voor allen, die in een or ander opzicht medewerking ver leenden, is hier zeker op zijn plants. Spijt den regen, is het voor de talrijke jeugdige deelnemers een heerlijke dag ge^ i rweest. NA DE LUSTRUMFEESTEN. Dat de Buurtcommissies in het algemeen aangenaam samen werkten en in het bij zonder de Commissies Oude-Vest en Oude- Singel mag blijken uit het feit, dat deze Commissies voor de bewoners dezer straten en aanliggende straten op kaartverkoop tegen geringen prijs een boottocht met muziek per stoomjacht „Pauline" organi seeren op a.s. Maandag 28 Juli, n.m. 6 uur over Ivager- en Braasemermeren. Misschien zelfs vuurwerk op den terugtocht! TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 43-jarige bloemenkoop- man J. L. M. achter den molen „De Valk" in den Rijnsburgersingel te water geraakt en verdronken. AANRITDING. Gistermiddag om half zes werd de 8- jarige F. H. op de Haarlemmerstraat, toen hij plotseling overstak door een personen auto. chauffeur de heer W. K. aannemer al hier aangereden. Het kind, dat geen letsel bekwam had door de schrik de spraak ver loren. Later op den avond is hel spraakver mogen echter teruggekeerd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: C. Hillebrand, Hoogmade B. 262, Wou- brugge. Café met vergunning en timmerbe drijf. Uittredende eigenaar: C. Hillebrand, Woubrugge, dd. 14 Juli 1930. Wijziging Handelsnaam. Thans: N. Opdam. Rijwielfabriek „Boerhaave", firma P. Gerth, Nieuwe Rijn 64 en 65, Leiden. Ves tiging filiaal: Gouda, Westerkade 24. Kapitein J G. Arenlz, van het 4<3e regiment infanterie en commandant van het landslormverband Leiden, is van 21 dezer lot en met 9 Augustus gedetacheerd in het kamp hij Laren lot het leiden van oefeningen met den kaderlandstorm, aldaar gelegerd. De burgemeester van Baarle-Nassau waarschuwt een ieder voor de firma Frans Mertens. Molenstraat No. 129 le Baarle- Nassau. Deze firma is niet te Baarle-Nassau gevestigd, doch behoort ergens in België thuis en heeft bij haar bezoeken aan ons land pied a lerre in de in -Baarle-Nassau gelegen Belgische gemeente Baerle-Hertog, Molenstr. 129. Genoemde firma maakt door middel van voorgewende loterij (vroeger door prijs raadsels) en het in uitzicht stellen van pho- tografische vergrootingen, tpgen geringe ver goeding voor portokosten, misbruik van de goedgeloovigheid van het publiek door de ge zonden photo en de beloofde vergrooting niet af te zenden zonder dat daarvoor een lijst wordt gekocht, die te duur betaald moet worden NEDERL. ARTISTEN. De Nederlandsche Artislen-Organisatie richt zich door een schrijven lot alle direc teuren van bioscoop-theaters etc. om, in groolen ernst wijzende op de groote malaise die er heersc'ht in de kringen van den Ne- derlandschen Variété- en Cabaret-Artist, hun te verzoeken te willen bevorderen dat de plaatsen op de programma's in Bioscoop theaters, Cabarets en Concertzalen in ons land in de eerste plaats worden bezet door Nederlandsche arlisten. Het is toch in groote male grievend en ontmoedigend, wanneer Nederlandsche ar- tislen in dezen lijd van malaise werkeloos rondloopen en hun gezinnen aan armoede worden prijs gegeven, terwijl buitenland- sche arlisten hun plaatsen en hun loon BINNENLAND. De opening van het Groot Nationaal Con cours van het Leidsche Politie-Muziekge- zelschap (Stadsnieuws, le Blad.). Ernstige aanrijding bij Zwijndrecht; stu dent nit Warmond gedood. (Gemengd, 2e Blad.), Een geheimzinnige smokkelauto. (Gem!., 2e Blad.). Van der Veer door den Belg Pierre Char- les knock-out geslagen. (Sport, 3e Blad). De officieele opening van het derde vei- lingsgebonw te Lisse. (4e Blad.). De Geldersche Achterhoek is weer door een cycloon getroffen. (Laatste Berichten, le Blad. BUITENLAND. De Amerikaansche Senaat aanvaardt het Londensche Vlootverdrag. (Buitenl., le BI.). Op Ierland is de staking op de sporen be gonnen. (Buitenland, le Blad.). De viering van het Belgische eeuwfeest. (Buitenland, le Blad.). Een politieke moordaanslag in Roemenië. (Buitenland, le Blad.). De Russische volkscommissaris voor Bul- tenlandsche Zaken, Tsjitsjerin, thans af getreden. (Buitenland, le Blad.). Toenemende spanning in Egypte. (Bui tenland en Tel., le Blad.). Een ernstig vliegongeval in Engeland. 6 slachtoffers. (Buitcnlandsch Gem., 2e BI.). De volgende passagiersschepen zijn Woensdag 23 Juli 1930 in radio-telegrafi sche verbinding met de daarnaast vermelde kustslations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld dooT de N. T. M. Radio Holland N. V. Baloeran, Scheveningen Radio Coltica, Rugby Radio Crynssen. Rugby Radio Gemma, Port Sudan Radio Indrapoera, Scheveningen Radio Insulinde, Scheve ningen Radio J Piet. Coen, Schevenin gen Radio Joh. de Wit, Scheveningen Ra dio Joh. v. Oldenharn.. Scheveningen Radio Leerdam. Rugby Radio Orania, Scheveningen Radio Oranje Nassau, Rugby Radio Patria, Scheveningen Radio P. C. Hooft, Scheveningen Radio Pr. d. Nederl Scheveningen Radio Van Renselaer, Rugby Radio Slamat, Scheve ningen Radio Statendam, Scheveningen Radio Volcndam, Louisb. Rad. Vas Zeelandia. Scheveningen Radio. Bij verzending van een radio-telegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kos ten 44 cenl per woord. Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden OndergeteeJcende - wonende -straat-No xcensclit het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf -- tlmopgezonden te hébben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1