71ste Jaargang MAANDAG 21 JULI 1930 No. 21577 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. HET EERSTE LEIDSCHE VACANTIE-KINDERFEEST OP DEN DAG VAN HEDEN BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cfs. per regel toot adTertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Adrertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post i. 2.35 4- portokosten. 0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter aJgemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de firma Johan Parmentier en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de sajetfabriek op bet perceel Schelpenkade No. 6, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie M. No. 4395 (oud 4859) b. de firma B. Th. Smit en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de instrumentenfabriek in het perceel Hooge Rijndijk No. 58, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie M. No. 3702; c. Dr. Murk Jansen en recht verkrijgenden tot het oprichten van., een kliniek op het perceel Meezenstraat No. 2, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sec tie P. No 179; d de Sinclair Petroleum Company S. A. on rechtverkrijgenden tot iet oprichten van een bewaarplaats voor aeuzine in het perceel Garenmarkt No. 45 kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie E. No. 1453, met a-ftapinrichtrng vóór dat perceel; e. de N.V, American Petroleum Company en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor pe- loleum op het perceel Zijlsingel No. 36, ;adastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K. No. 912. KWEEKSCHOOL voor BEWAAR- SCHOOLHOUDERESSEN. Zaterdagavond j.l. werd in tegenwoordig heid van den heer A. Rienks, hoofdinspec teur in de 3e hoofdinspectie, van de heeren J. Baak Jz., W. Koops Az. en mr. H. T. A. Donders, respectievelijk inspecteur -van het L. 0. en leden der plaatselijke schoolcom missie en der gecommiteerden: de dames A. Ingeneeger en B. Pervé, J. Baars en de j heeren A. O. G. de Thouars en mr. A. J. j Romijn door het bestuur der Kweekschool voor Bcwanrschoolhouderessen het eind diploma der school uitgereikt aan de dames: J. Bakker, W. van Duyn en E. de Vries uit Den Haag; J Ben them uit Goor, B. Bever sluis uit Arnhem, N. Lever uit Horst en G. Briejer. B. Broeksema, D. Muskc. W. Xij- kamp. M. Pels, T. Ranselaar en G Stam mers uit Leiden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juli 1930. 5288 OUDEN VAN DAGEN. Een rijtoer. Morgenmiddag 2 uur uur zullen, bij goed weer, bewoners van het Gereformeerd Minnehuis in landauers een rijtoer maken over Voorschoten, Wassenaar, Achterweg- iabnjk. Aldaar zullen ze worden onthaald. De terugtocht zal gaan over Rijnsburg, Oezstgeest, Poelgeest. De leiding is in handen van den heer en nevrouw Zweris, bijgestaan door enkele heeren regenten en hulpen. Moge het weer gunstig zijn opdat de ver- deegden, die zóóveel moeten missen, eens echt mogen genieten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: „Movo". S. Bak- huyzen, Oude Rijn 44c, Leiden. Bankelfa- bncatie. Eigenaar: S. Bakiliuvzen, Leiden. Wijziging: A. J. v. Haasteren. Oude Rijn 91, Leiden, Brandstof/en'handelUittredende eigenaar: A. J. van Haasteren, Leiden. Bo vengenoemde handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Firma A. J. van Haasleren. Vennoo- ten: C. van Haasteren, Leiden en J. A. M. van Haasteren, Leiden, j Naamlooze Vennootschap Meelfabriek „De Rijn" v/h Firma wed. T. J. Bots, Utrechtsche Jaagpad 2, Leiden. N. alg. procuratie: H. K. Egberts, Oegstgeest (BP.) K H. Schraal Jr., Gast'huispolder G. 5, Leiden, Handel in paarden Wijziging han delsnaam thans: K. H. Schmal. Wijz. uit- geoef, bedr. Thans: allen boerenbedrrijf en melkhandelaar. De zaak is verplaatst naar Voorscholen, Leidsdheweg 198. L. Baars, Dorpstraat 144, Leiderdorp, Manufacturen. Wijz. uitgeoef. bedr.: winkel in manufacturen opgeheven, alleen handel in manufacturen. „De Conventie", Maatschappij tot uit oefening van het kalldbrandersbedrijf, Nieuwe Rijn 64a, Leiden. De heer J. A. J. Trip is dd. 25 Juni 1929 ingetreden als commissaris en dd. 30 Juni 1930 als zoo danig uitgetreden en benoemd tot directeur. Naamlooze Vennootschap „Vereenigde Schelpkalkfabrieken", Nieuwe Rijn 64a, Leiden. Nieuwe directeur: J. A. J. Trip, Den I Haag. HET ZOMERFEEST VAN DE MODERNE LEIDSCHE ARBEIDERSBEWEGING. "Tg - k,Ét» Begunstigd door heerlijk zomerweer werd dit feest gisteren gehouden. Om kwart over negen verzamelden zich de deelnemers bij de remise van de „Noord-Zuidhollandsche Tramwegmaatschappij". Er waren heelwat liefhebbers; niet minder dan drie extra trams waren noodig voor het vervoer naar Noordwijk-Zee. Hier werd de stoet opge steld en ging het, nadat de bebouwde kom van het dorp was verlaten, met muziek voorop naaT het duinterrein, dat door Staatsboschbeheer voor dezen dag ter be schikking was gesteld. De heer D. A. van Eek, voorzitter der Leidsche afdeeling der S. D. A. P. opende hier de samenkomst met een toepasselijk woord. Nadat toen nog de muziek van „Nieuw Leven" en de „Slem des Volles'' zich hadden laten hooren. was het woord aan den heer S. de la Bella te Amsterdam. Deze sprak over de cischen. welke door de moderne arbeidersbeweging zijn gesteld, zoo als daar zijn: ontwapening, ouderdoms pensioen, medezeggingschap, achturendag en wettelijke vaeanlie-regeling. Ook ver zuimde hij niet de hoorders op te wekken tot de deelname aan de groote betooging, welke medio September zal worden gehou den en tot medewerken aan hel petitionne ment voor nationale ontwapening Na dit meer ernstige gedeelte, dal beslo ten werd met het declameeren van „Slag veldgedachten" van Van Collem door een lid van D. O. S., kwam de ontspanning. Met veel succes voerde de A. J. C. bet sa menspel „Lachzaad" weder op en D. 0. S oogstte veel bijval met de opvoering van de een-acter „De Bom". Dat de meegebrachle boterhammen smaakten en het in de nabij heid gevestigde buffet heel wal melk en limonade verkocht behoeft, behoeft geen betoog. Voor men er erg in had was de lijd aan gebroken om naar het strand te gaan. Daar gerapporteerd was, 1 dat de zee gevaarlijk was, werd van baden afgezien. Door de A. J. C. werden op het strand dansen uitgevoerd, die als steeds oud en jong bekoorden door de frissche opvatting en ongedwongen wijze van weergeven. Langs het strand werd Noordwijk bereikt waar de trams de feestgangers wachtten en weder naar Leiden brachten, waar men te 7 uur aankwam. De leiders van dit feest kunnen met vol doening op dezen dag terug zien. is het 250 jaar geleden, dat de bekende ITollandsche schilder en etser Ferdinand Bol te Amsterdam overleed. Ferdinand Bol was een leerling van Rem brandt en reeds in den loop van de jaren 1630fó verkocht Rembrandt stukken, die door Bol waren geschilderd. Het vroegst gedateerde werk, dat men van hem noemt, is een portret van een dame op leeftijd in het Kaiser Friedrioh Museum te Berlijn en in ditzelfde jaar is ook zijn eerste ets ver schenen. Vooral als schilder van regentenstukken en portretten, heeft Bol veel opgang ge maakt. In veel opzichten bleek hij een na volger van Rembrandt's sc'hilderlrant. Som migen mcenen dan ook, dat schilderijen, drie tot dusver als werk van Rembrandt gol den, inderdaad door Bol vervaardigd zijn. Zoo heeft dr. Bredius op slijlkritische gron den ook het bekende portret van Elisabeth Bas( het z.g. „Vrouwtje van Rembrandt") aan hem toegeschreven en-al moge men het ovct deze aanwijzing niet algemeen eens geworden zijn, zoo is toch de moge lijkheid, dat een deskundige zoo'n gedachte kan opperen, een bewijs hoe dicht Bol in zijn beste werk Rembrandt's manier van doen nabij kon komen. Daar echter voor werk van Rembrandt meer betaald wordt dan voor dat van Bol, houden velen aan liet auteurschap van den meester vast. Van de werken van Bol moeten vooral de regentenstukken van het Leprozenhuis en die van het Armhuis genoemd worden (Rijksmuseum')„De Regenten van het Leprozenhuis" geldt als zijn meesterstuk en is va.n 1649 Voor het voormalig stadhuis te Amster dam schilderde hij twee groote schoorsteen stukken. waarvan het eene „Fabricius bij Pyrrhus" en het andere „Mozes, die van den berg Sinaï komt" voorstelt. Ook in andere sleden, b.v. te Leiden, Gouda en Enk'huizen, heeft hij dergelijke stukken uit gevoerd voor de stadhuizen. Te Leiden nam de brand ze mede In 't Museum Boymans te Rotterdam be vindt zich een kinderportret van dezen edhiildfer, in 't Rijksmuseum het bekende portret van den Admiraal Michiel de Ruy- ter, in 't Maurilshuis het portret van Engel de Ruyter. Veel andere werken bewaren openbare verzamelingen in het buitenland. RECTIFICATIE. BEGRAFENIS I. P. C. E. WATERMAN, t Door een vergissing is ons Zaterdag een verkeerde foto verstrekt voor onze foto pagina. De foto van mr. J. P. Hofstede was niet van dezen overledene, dooh was van den heer mr. Sormani. Bij dezen ons excuus voor deze verwisseling. i EVEN VOOR HET VERTREK DER VROOLIJKE SCHARE Eindelijk was dan de dag van het Eerste ^idsche Vacantie-kinderfeest aangebroken, allooze malen hadden de kinderen reeds "J zich zelf gedacht: ,,'k Wou, dat het lnaar Maandag was", en daar de Maandag TP den Zondag volgt, nam daarmede de ^gedurigheid toe, zoodat herhaaldelijk 'a? Jes werden ontvangen van uitgeputte laders lite v] l»jn 1 H< en moeders op de telkenmale ge lagen ,,Zou het morgen mooi weer oe staat de barometer Roept me TB* genoeg 1 Denkt u om mijn -° Maar eindelijk was het Maandag ETj en! Eeeds om halfzeven kwamen de eren met rugzakken, tasschen en pak- "Itapp^ ^^hammtsn, de Kaasmarkt op- J Jammer genoeg werkte het weer, althans i en bij het vertrek, niet mse. De ®atieaUWe ^eed de motregen gelijk- r 2 Neerdalen, zoodat het meerendeel der kinderen zoo'n „vervelende" jas bij zich had. Spoedig was ei* een stoet gevormd, de groote vlag met het wapen van Leiden en de letters V. K. F. (Vaeantie-Kinder-feest) ging voorop en daarachter tal van frisch gekleurde kleinere doeken. Nog even werd gewacht op het Politie Muziekgezelschap en toen vertrok de stoet, geëscorteerd door een 25-tal onderwijzers en onderwijzeressen benevens twee zusters van den Geneeskun digen Dienst, naar het station. Onderweg werd nog even gezwaaid naar familieleden en een enkele telaatkojner op genomen. Hier nog even op den trein ge wacht en toen in de gereserveerde wagons naar Alkmaar, Bergen Binnen en Bergen aan Zee! Het weer vermocht de stemming niet te drukken: Vroolijk was en bleef de schare! Ds. W. C. Lamain, predikant bij de Geref. Gem. alhier, heeft een beroep ont vangen bij de Geref. Gem. te Westzaan. Geslaagd zijn te Den Haag voor het examen Handelskennis L.O. de heeren F. A. Grimbergen en F. W. A. Eikerbout. alhier. Voor hel toelatingsexamen lot de te klas van de Christ. Kweekschool a. d. Sto len Rijn alhier slaagden de volgende 9 leerlingen der Christ. School voor L. O. a h Noordeinde 40 alhier: A v. d. Baan. M. v. d. Blij, L. A. do Bruyn, N. H. den Hertog, G. Jansen, N. Nachtigal, P. C. Planjer, A. M. de Troye, J. Vergunst. Voor het te Utrecht afgenomen tand heelkundig examen is geslaagd de heer J. N. Vreeburg alhier. Zaterdagmiddag vertrokken, met den trein van 13.34, onder leiding van de fcroepieidster mej. Heertjes, 20 PadvindsteTs afdeeling Nederlandsche Meisjes Gilde „Wees bereid" via Utrecht naar Larem, om aldaar eenigen tijd te kampeeren. Opgewekt namen de pa-dvindsters af scheid van hun ouders, vrienden en kennis sen, toen de trein vertrok. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Datum. Volw. pers. Kinderen Totaai Maandag 14 Juli 27 27 Dinsdag 15 Juli 28 28 Woensdag 16 Juli 30 1 31 Donderdag 17 Juli 29 1 30 Vrijdag 18 Juli 25 25 Zaterdag 19 Juli 26 1 27 Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van den dezer dagen te Den Haag plotseling overleden heer J. P. C. E. Waterman, in leven directeur van de Assurantie-Maat schappij „De Nederlanden" van 1S45 op „Nieuw Eik en Duinen" ter aarde besteld. Tot de talrijke aanwezigen die den rouw koet op 't kerkhof opwachtten, behoorden de Commissaris der Nederlanden mr. van Maasdijk, vice-president, mr. dr. A. van Rijckevorsel te 's-Herlogenbosch, het be stuur der vereeniging van Nederl. Brandver- zekeraars, vertegenwoordigd door K. Lotsy, j vice-voorzitler, jhr. T. W. van Styrum, secretaris, jhr D M. R. Rademaker Schorer j penningmeester en jhr. P. van der Does de Willebois; J. Th. A. Bischhoff, directeur der Haagsche Assurantie Mij. van 1805, A. Sweerts de Landas Wyborgh, president van de ver. van Assuradeuren te Rotterdamver- scheidene directeuren van bijkantoren der Maatschappij; verder de heeren Kleijn Hoonle, directeur van „De Koloniale', Kobes, directeur van „Fatum", van Loon, directeur van Labor, Engelbrecht, directeur van het fnformatiekantoor der Nederlanden, de heer van Hengel, directeur der Amsterdamsche Bank.de heer Sijthoff, directeur van de Haagsche Courant, de heeren mr. Heering, v. Haersma Buma, A. D. N. van Gendt, ver der verschillende hoofdambtenaren en chefs van het Hoofd- en Bijkantoor der Neder landen. In den stoet kwam o.a. mede de Hoofd- Direcleur, de heer Scheltema. Als eerste spreker trad in de rouwkamer naar voren de heer Scheltema, die uiting gaf van hetgeen er bij de directies en col lega's omging toen zij dit onverwacht ver scheiden vernamen. Als vriend sprak de heer Mijnstra, die memoreerde wat de ontslapene voor zijn gezin geweest was. Namens het gezamenlijk personeel bracht de heer Bosman uit Haarlem een laatsten groet. Er was een groot aantal bloemstukken uit alle kringen toegezonden. Aan het graf dankte een familielid voor de overgroote belangstelling. BINNENLAND. Verschenen is het vooiloopig verslag der Eerste Kamer over het Snikerwetje (Bin nenland, le Blad). De lnchtvaartverbinding met Indië (Bin nenland, le Blad). Vergadering van het hoofdbestnnr van den R.K. Middenstandsbond (Binnenland, le Blad). BUITENLAND. Hindenbnrg's bezoek aan het ontruimde gebied een zegetocht (Buitenland, le Blad). Naar een spoorwegstaking in Ierland (Buitenland, le Blad). Toenemende spanning in Egypte (Buiten land en Tel. le Blad). Weer een ontvoering door de sovjets; nn in Duitschland (Buitenl., le Blad). Het honderdjarig bestaan van den Bel gischen Staat. (Buitenland, le Blad.). HET SUIKERWETJE. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. Blijkens het voorloopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot hef fing van een compense erend invoerrecht op sommige soorten van suiker, stelden enkele leden de vraag, of dit ontwerp te beschou wen is als een normale uitbreiding van het vigeereode fiscale stelsel dan wel als crisis maatregel, verband houdende met den on- bevredigenden toestand, waarin tegenwoor dig de landbouw verkeert. Is deze laatste veronderstelling juist, dan had, naar het oordeel dezer leden, de regee- ring, in stede van een poging aan te wenden tot incidenteele oplossing van enkele aan een crisis verbonden moeilijkheden, eerst een nauwgezet' onderzoek moeten instellen naar de oorzaken dier crisis. Zij betoogden, dat deze oorzaken samen hangen met het muntvraagstuk, met name met de geringere productie van het goud en de belemmeringen, welke aan de circu latie van det metaal in den weg worden ge legd. Ten gevolge daarvan is het goud in waarde gestegen en zijn de meeste artikelai in prijs gedaald. De nijverheid vindt weliswaar in de lage prijzen der grondstoffen eenige compensa tie, doch de landbouw derft deze en lijdt derhalve het meeste onder den toestand, te meer, waar de bestendige lasten, op dien tak van bedrijf rustende, alsmede de loonen, cok al mogen zij lager zijn dan in de indus trie, den druk nog verhoogen. Eenige andere leden achtten de voornaam ste oorzaak de groote verbetering der land bouwtechniek. Immers, de productie in tal van gebieden buiten Europa, met name in Canada, Australië en Argentinië, is gewel dig toegenomen. Vele terreinen zijn thans voor den graanbouw geschikt gemaakt, war- op vroeger slechts veevoeder placht ver bouwd te worden. Met behulp van grootere en technisch aan steeds hooger eischen voldoende machines kunnen dergelijke gronden goedkooper ge ëxploiteerd worden. Men heeft minder mesi- schen en trekdieren noodig dan vroeger. Een daling van de prijzen der meststoffen had een vermindering der productiekosten, in Europa ten gevolge, doch daarnevens een vermeerdering der productie zelve, zoodat minder graan uit overzeesche gebieden be hoefde te worden betrokken en de wereld marktprijs sterk werd gedrukt. Nadat men zich rekenschap had gegeven van de vraag, of de toestand van den land bouw verleening van steun billijkt, ging men over tot een bespreking nopens den modus quo. Ofschoon verscheidene leden de voor keur gaven aan een algemeene voorziening, yrenschten zjj zich tegen den hier geboden incidenteelen maatregel niet te ver; t'en. Eenjgp leden achtten dit ontwerp onaan nemelijk. omdat zij de indiening er van be schouwden als een eerste schrede op den weg, welke leidt tot de vast t l'ing van een beschermend invoerrecht op de voortbreng selen van den landbouw. Eenige leden vrepsden. dat een belangrijk deel d er bescherming aan de raffinaderijen ten goede zal komen. Derhalve hadden zij de voorkeur gegeven aan de invoering eener productie-premie. Eenige leden waren van meening, dat door dit wetsontwerp de invoer van de Java- suiker zal worden belemmerd.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1