71*le Jaargang VRIJDAG 18 JULI 1930 No. 21575 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per reget toot adrertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ram ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 85 Cts. pet regel. Kleine Adrertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per po3t f. 2.35 -j- portokoeten. 0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. LEIDSCHE CHR. JEUGD ORGANISATIE „PHEBE" In een goed bezochte algemeene leden vergadering van bovengenoemde Jeugd organisatie werd het ééndaagsche vacantie- kinderfeest ter sprake gebracht, waarvan de &lum op 26 Juü en 16 Augustus a.s. is be- jpaald. De kampweek wordt gehouden van -9 Augustus te Noordwijkerhout. Beslo ten werd ook dit jaar geen kampboekje uit te geven. De organisatie, die den laatsten tijd voor jgroofe uitgaven heeft gestaan, heeft nood- ikelijke versterking van haar kas noodig Dm zonder bezwaar het ééndaagsche Vacan- jtiekinderfeest te kunnen houden, weshalve zij zich zeer zal verheugen indien zij daartoe |op financieele medewerking mag rekenen van degenen, die de Jeugd zeer gaarne wil den laten genieten van de schoone natuur. Het giro-nummer van de organisatie is: 116833. o GEREF. ULO-KOPSCHOOL. HOOGL. KERKGR. 20. Toelating en overgang. Tot deze school (hoofd de heer W. G. jAldershoff Jr.) zijn toegelaten: Tot klas 1: R. Appelmelk, Leimuiden; H. inoldus; C. Boot-, P. Boot; H. W. v. d. ch; H. Böseke; M. v. d. Bosch; Chr. ^reebaart Oegstgeest; J. v.d. Brink; J. Bonda est; D. J. Brusse, Voorschoten; C. v. Dam, VoorschotenM. v. Dijk, Voorschoten; v. Egmond, Leiderdorp; C. Filippo, Oegst- keest; H. Giezen, Oegstgeest; G. v. Gangelen koorscholen; P. Groenendijk. Oegstgeest; A. J. v. Hulzen, Katwijk aan Zee-, N. J. Hey- nans; J. v. d. Haak, Rijnsburg; L. Kurpers- "i; W. Korswagen; N. A. Korswagen; J. J. .Kooperen; J. de Kort; A. T. Kraan, Oegst- est; W. J. Laman; H. Labordus-, A. de 3; J. Lit; J. Lasschuit; J. G. Lamers, ^iderdorp; J. Mulder; W. Muys, Leimui- pen; A. H. Molijn; L. Noorduyn, Zoeter- oude; J. J. Overduin; A. v. Oostenbrugge; Ostermann, Voorschoten-, G. A. Pothuis; D. Pellanders; F. v. d. Reijden; A. de Ru; v. Reyn; A. Smittenaarj M. W. Schip- «ru9, Rijnsburg; E. Spree, Leiderdorp-, J. frnit; G. v. d. Most v. Spijk; J. W. v. d. Stel; |L.v. d. Stoel; B. Uyterlinde, Voorschoten; Z. Veldhuyzen; W. Verhoog en J. Verhoog, ^oorschotenA. J. v. Waas; E. de Waard. Rijnsburg; G. Wille, Hazerswoude; C. P v. Zwan. Tot klas 2: G. F. Aldershoff; J. Bulthuis; J. H. v. d. Berg, S. F. v. d. Berg; C. Th. Bur gerhout; A. A. Breebaart; J. Eikerbout; F. .lkerbout; C. M. A. Goslinga; G. v. d. Horst; M. de Joode; N. C. de Jong; A. P. de ong; J. de Koning; J. Ketel; F. A. Kuypers; Kwaadgras; A. C. Kraan; H. H. v. Kapel; de Later; A. Mulder; M. Meilof; D. J. jfteuwenhuizenA. H. J. E. Ostermann-, A. d. Ouden; G. v. *d. Perk; C. P. PJooy; B. Jtar; J. v. Santbrink; P. Verra; M. Peiger; 1. Veldhuyzen; voorwaardelijk: O. J. F. H. Haspcrs, W. Kooreman, B. Muys; niet toe- lel aten: 3. Tot klas 3: H. A. Aldershoff; J. Arbouw; H. Bakema; W. J. Bink; G. Burger; J. Boot; H. C v. Esch; J. M. Elzenga; S. A. de Graaf; v. Hulzen; W. v. d. Kraan; J. Meyer, J. G. v. d. Meulen; C. Nasveld-, H. Poelstra-, D. Beijneveld; G. de Ru-, A. J. M. Sepers; P. v. d. Most v. Spijk; W. Veefkind; C. Ver- Joeg; J. Veldhuyzen. Niet toegelaten: 7. Tot klas 4: W. v. d. Brink; N. Haspers; Keijser; J. P. de Kort; C. Kralt; <4 M. H. auta; W. Raadsen; N. Snel; -T. Trmmers; J. v. d. Ven.-. E. L. Walbeehm; F. Bos- aaf. Niet toegelaten: 1. NOORD-ZUID HOLL. TRAMW.- MAATSCHAPPIT. Naar aanleiding van een door de Ned. iereeniging Spoor- en Trampersoneel ge- ian verzoek, om plaatsing van een zon derend glas in de chbine vóór de kopruit. ■eneinde voor den wagenvoerder het door fel ftonlicht belemmerde uitzicht beter te ma- Ben, heeft de Directie geantwoord, dat eerst Bjaa^s met een dusdanig glas een proef ge- Bomen zal worden. Naar wjj vernemen, is de loonregeling ®er ambtenaren resp. der beambten, waar omtrent in de conferentie van 25 Maart jJl. get de organisaties overleg werd gepleegd "tl beschikking van den Minister van Water- «aat goedgekeurd. Volgens mededeeling in Dienstorder No. A is inmiddels aan elk der personeelleden, exemplaar van deze goedgekeurde loon- eling uitgereikt DE VERLOFREGELING BIT DE N. Z. H. TRAMWEG-MIT. Naar aanleiding van een verzoek aan de Directie om de regeling van het verlof van het personeel zoodanig te stellen dat in aan sluiting met 2 vrije dagen in totaal zeven dagen kunnen worden genomen, antwoord de deze, dat het haar gewenscht is geble ken, alvorens to beslissen, na te gaan de be trokken verlofsaanvragen over de jaren 1927 tot en met 1929 alsmede over het ver streken gedeelte van 1930. In verband met de omvangrijkheid van het hieraan verbonden werk, zal de beslis sing ter zake eerst over eenigen tijd kunnen worden gegeven. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR VACANTIE-KOLONIES. Hedenmorgen vertrokken, vanwege het Centraal genootschap voor vacantiekolonies afdeeling Leiden met den trein van 9.03, onder leiding van een pleegzuster 15 kinde ren via Utrecht naar de Steeg, om aldaar een sterkende kuur in lucht en zon te onder gaan. Opgewekt namen de bleekneusjes afscheid van hun ouders, toen de trein vertrok. DOOR EEN VALLEND VAAS TE GETROFFEN. Gistermiddag werd het negenjarig meisje P. de B., toen zij de Langebrug passeerde, getroffen door een glazen vaasje, dat uit een venster van een der woningen viel. Zij bekwam een hoofdwonde en kon na door een zuster van den Eerste-Hulp- Dienst te zijn verbonden huiswaarts keeren. KLEINE OORZAKEN. GROOTE GEVOLGEN. Gisteravond om ongeveer negen uur kregen een student en een burger op de Breestraat een woordenwisseling; de stu dent beweerde omdat de burger hem met zijn fiets had aangereden. Natuurlijk trok het geval groote belangstelling, waarna een inmiddels aangekomen agent dc beide twis tenden trachtte te scheiden en den student bij den kraag greep. Deze was hiervan niet gediend en ver zette zich tegen den agent. Een der om standers, die zich later als een hoofdagent in het burger ontpopte, schoot zijn collega te hulp. Heviger verzet van het slachtoffer. Toen kwam de redding in den persoon van een milicien uit Amsterdam, die op groot- steedsche wijze wel eens zou helpen de zaak op te knappen. Doch inplaals van den student sloeg hij den hoofd-agent tegen den grond. Nu vonden de agenten het mooi ge noeg en namen den student en hun „hel per" onder groote belangstelling mede naar het bureau, waar beiden een proces-verbaal kTegen wegens verzet. Óndank is des weTelds loon! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Van der Velden en de Jong, Assendelft- straat 12, Oegstgeest. Aannemersbedrijf. De bepalingen ten aanzien van rechten van derden zijn gewijzigd. „De Conventie", Maatschappij tot uitoefe ning van het Kalkbrandersbedrijf, Nieuwe Rijn 61a, Leiden. Uittredende directeur H. M. Dolk, 's-Gravenhage. dd. 30 Juni 1930. Naamlooze Vennootschap „Vereenigde Schelpkalkfabrieken", Nieuwe Rijn 61a, Leiden. Uittredende pres.-comm. J. A. J. Trip, Coevorden dd. 1 Juli 1930. EEN BUITENGEWOON ORIGINEELE RECLAME Heden wordt onze stad bezocht door den heer Ernst Lamm, voorheen rijwiel-acrobaat in het bekende circus Busch in Berlijn en thans in dienst van de niet minder bekende Hevea rijwielbanden-fabriek. Deze fabriek heeft den heer Lamm in dienst genomen op zijn eenwielig „Rad", de agenten in de ver schillende Nederlandsche steden te bezoe ken. De tournee nam 10 Mei j.l. in Ede een aanvang en zal 30 Augustus a.s. te Heerlen eindigen. De ongelooflijkste staaltjes van rijkunst vertoonde ons de heer Lamm bij zijn be zoek ten onzent; hij draaide en wendde op het eene wiel, dat het een lust was; reed voor- en achteruit; stond stil enzl En dat alles om te demonstreeren de groote duur zaamheid van de Hevea-banden; die na tuurlijk onder deze omstandigheden zeer zwaar beproefd worden. Wij wenschen den heer Lamm verder goede reis en veel succes. Ds. J. Jansen, alhier, heeft bedankt voor het beroep der Chr. Geref. Gemeente te VI aardingen. Geslaagd zijn voor het 2e gedeelte van het Staatsexamen N VIII, leerares koken en voedingsleer de dames M. E. van Deeaie en M. van der Hulst, alhier, leerlingen dei R.-K. Vakschool voor Meisjes. Bij het gehouden toelatingsexamen voor de Rijks H. B. S. te Winterswijk slaagde onze stadgenoot W. Brugman. Geslaagd is voor het Mulo-examen (A), M. C. Benn, alhier. Hedenavond geeft de muziekvereni ging „Orpheus" in samenwerking met het zuster-zangkoor „Onder Ons" van de stich tingen „Endegeest" en ..Rhijngeestf'. een concert in de laatstgenoemde stichting Gisteren is een op de Steenstraat rijdende handwagen, bestuurd door den 19- jarigen P. R., aangereden door een tram der H.T M. De handwagen reed het trottoir op en wierp mej, A. V., die daar juist pas seerde omver, waardoor zij eenige schaaf wonden aan beenen en handen opliep. Gisteravond is de heer M alhier op straat te Katwijk aan Zee door een tot nu toe onbekend gebleven persoon mishandeld. De politie aldaar stelt een onderzoek in. Ingekomen is bij de Vereeniging „Schoolkindervoeding en -kleeding: Inhoud der geledigde busjes f. 23 98. Gift M v. d. P. f. 1; opbrengst kinderen-sport- feest ter gelegenheid van het Lustrum Leidsch Studentencorps f. 183.88. Het witwerk der gemeentegebouwen in het jaar 1930 '31 is gegund aan de gebroeders Schreuder te 's-Gravenhage, nml. perceel 1 voor f. 850, perceel 2 voor f. 785. De overige zes perceel en werden voor het jaar 1931 voorwaardelijk gegund. In ons bericht over het zilveren jubi leum van den heer M. Bonte, werd ge sproken van een filiaal der finna L. G. Affourtit in de Steenstraat. Bedoeld werd de zaak dezer firma, die geen filiaal heeft W. FRANSEN Tzn. t Oud-lid der Eerste Kamer. Gisteren i9 te Leeuwarden overleden de heer W. Fransen Jzn., vroeger aannemer aldaar, thans wethouder der gemeente. De overledene was van 19221929 lid der Eerste Kamer; voorts is hij lid der Prov. Staten van Friesland geweest. Wijke Fransen Jzn werd te Leeuwarden geboren op 8 Aug. 1865. Hij volgde er het gewoon lager onderwijs en gedurende eenige winters nog dat van de Burgeravondschool. Sedert 1909 is hij lid van den gemeente raad van Leeuwarden en werd in 1910 ge kozen tot lid der Staten van Friesland, die hij in 1923 na zijn verkiezing tot lid der Eerste Kamer verliet. De heer Fransen was voorzitter van den Frieschen Bouwkring en van de woning stichting ..St. Joseph hij is ook voorzitter geweest van den Ned. R.K Bond van Bouw- patroons en lid van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet. THOMSON HERDACHT. Men schrijft uit Tirana aan de „N.R.Ct." De zestiende wederkeer van den sterf dag van Thomson, die als eerste leider van de Albaneesche gendarmerie in den revo- lutiestrijd in 1914 viel, is te Durazzo op plechtige wijze herdacht. Voor het monument van Thomson in het Volkspark, aan welks voet een aantal kransen was neergelegd, verzamelden zich alle autoriteiten, het garnizoen der stad en de schoolkinderen met hun onderwijzers. Vooraan stonden de gewezen strijdmak kers van Thomsongeneraal Ghilardi, thans chef van den staf, en de minister van buitenlandsche zaken, Raouf Fitso. De laatste hield een rede, waarin hij de deugden en verdiensten van Thomson ra het licht stelde, die zijn leven voor de eer van het Albaneesche vaandel ten oiter bracht. De held Thomson zal bij het Alba neesche volk steeds in dankbare herinne ring blijven; hij behoort tot de groote figu ren in de geschiedenis de<r natie. Namens de Albaneesche regeering heeft de minister van buitenlandsche zaken aan de Nederlandsche regeering en aan de we duwe van Thomson een telegram gezonden, waarin dankbaarheid en eerbied worden uitgedrukt. ECONOMISCH INSTITUUT VOOR DEN MIDDENSTAND. Een heuglijk moment voor den middenstand. Aan het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid werd dezer dagen nota rieel verleden de acte van oprichting der „Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand", welke ten doel heeft het bevorderen van onderzoekingen, voorname lijk op economisch gebied, in het belang van den h&ndeldrijvenden en industrieelen middenstand. Oprichters zijn de heeren F. K. J. He ringa, hoofd der afdeeling Handel en Nij verheid van het Dep. van Arbeid, H. en N., prof. mr P. ,T. M. Aalberse, oud-minis- ter van Arbeid. H. en N., mr. A. I. M. J. baron. Van Wijnbergen, voorz. van den Middenstandsraad, J. H. van Linden van den Heuvell, voorz. der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Beneden- Mi as, W. G. Scheeres, voorz. van de Ver. van den Chr. Handeldrijvenden en In dustrieelen Middenstand, Ed. G. Schür- mann, voorzitter van den Kon. Nederl. Middenstandsbond en C. J. G. St.ruvcken, voorz. van den Nederl. R.-K. Midden standsbond De Raad van Beheer der Stichting, welke terstond na de oprichtersverga dering ver gaderde, is als volgt samengesteldF. K. J Heringa, voorz. (benoemd door den mi nister van Arbeid, H. en N.), prof. mr. P. J M. Aalberse, onder-voorz., -T. Warner, voorz. der Kamer van K. en F. voor Noor delijk Overijssel, rar. A. T M. .T. baron van Wijnbergen, dr. J. van Beurden, mr. H. Bijleveld en mr. M. J. Wolff, leden en J. J. R. Schmal, secr.-penningmeester. De heer mr. T. J. Verschuur, minister van Arb., H. en N., die de eerste vergade ring van den Raad van Beheer met zijn tegenwoordigheid vereerde, noemde het oogenblik van totstandkoming der Stichting een heugelijk moment voor den Midden stand. Van den thans begonnen arbeid, alchi9 spr., mogen onder Gods zegen groote resul taten voor den Middenstand worden ver wacht. Hetgeen tot nu toe van Overheids wege voor den Middenstand kon worden gedaan, was slechts van beseheiden om* vang, een feit, waarvan de oorzaken gc- noegzaam bekend zijn. Eenige uitbreiding onderging deze over heidsbemoeiing door de instelling van den Middenstandsdienst aan sprekers Departe ment. Dat reeds zoo spoedig daarna het tot stand komen dezer Stichting een voldongen feit werd, is voor spr. een groote voldoe ning; dat zijnerzijds ten deze het initia tief is genomen moge het bewijs zijn, dat er bij de Regeering met betrekking tot den Middenstand van defaitisme geen sprake is. Ook voor den Middenstand acht spr. kruid gewassen. In deze Stichting ziet spr. voor do Overheid een uitnemend middel, om van haar taak ten aanzien van den Midden stand datgene te maken, wat er redelijker wijze van mag worden verwacht. Het is in dezen gedachtengamg, dat de geheele Middenstand in den lande met het geen thans geschiedde, geluk mag worden gewenscht, een gelukwensch, die zich uit strekt tot allen, die voor de totstandko ming van dit nieuwe instituut hun mede werking verleenden. Spr. noemde in dit verband d»3 buitengewone leden van den Middenstandsraad, alsook de Kamers van Koophandel en Fabrieken, wier financieel© steun ten deze van zooveel belang is. Door samenwerking van genoemde corpo raties met de handelshoogescholen en an dere wetenschappelijke instellingen is thans een vorm gevonden, waarin door combina tie van alle betrokken belangen op dit ge bied van economisch onderzoek het ge- wenschte resultaat zal kunnen worden ver kregen. Spr. herinnerde ten slotte aan een woord van Thorbecke, dat de beste manier om een zaak ten einde te brengen ie, haar te beginnen. Zulks geldi ook van deze Stichting. Haar werk kan voor de samenwerking op econo misch gebied van exemplaire beteekenia worden, indien althans voor ieder geval op zichzelf de meest geëigende werkwijze woTde gevonden. Men zal zich aldus mate riaal kunnen verschaffen, dat voor een richtige beoordeeling van het midden- standsleven van onschatbare heteekenis is. De voorzitter betuigde den Minister den dank van den Raad voor deze zijne vrien delijke woorden en memoreerde dat het geen thans tot stand kwam de verweze- lijking beteekent van een reeds 20 jaren geleden door prof. mr. P. J. M. Aalberse geopperd denkbeeld. Hij wees er daarbij op, dat dank zij het zoo gelukkige ministerieele initiatief vriend, schappelijke samen spreking en overleg van tal van personen en instellingen reeds na een arbeid van slechts enkele maanden zoodanige vruchten afwerpt, dat binnen kort met practisch werken zal kunnen wor den begonnen. BINNENLAND. Het economisch instituut voor den mid denstand officieel opgericht. (Binnenland, le Blad). Waarom de A. V. R. O. niet via het bul» tenland uitzendt. (Binnenland, le Blad). Overleden is het ond-lid der Eerste Kamer de heer W. Fransen Jzn., te Leeuwarden. (Binnenland, le Blad). Binnen twee maanden zal een vliegtocht AmerikaAmsterdam plaats hebben. (Bin nenland, le Blad). De Jaarvergadering van den Leidschen Voetbalbond. (3e Blad). BUITENLAND. Antwoorden van Epgeland, België en Por tugal op het memorandum van Briand. (Bui tenland. le Blad). In het Engelsche Lagerhuis zijn twee extremistische Labonr-leden geschorst. (Bui tenland, le Blad). Pogingen in Britsch-Indië den vrede te herstellen. (Buitenl. le Blad). Het voorstel der soc.-democraten tot op heffing der noodverordening in den Duit- schen Rijksdag aangenomen. De Rijksdaa ie ontbonden. (Buitenl. en Tel., le Blad). DE TOEPASSING VAN ART. 193 VAN DE INVALIDITEITSWET. Bedrijfsvereeniging en het plakken van rentezegels. Door den heer van den Heuvel zijn aan der, minister van Arbeid, Handel en Nijver heid de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de minister bekend de bezwaren, welke zioh voordoen bij de toepassing van art. 193 van de Invaliditeitswet, met name de moeilijkheid voor een bedrijfsvereeniging om een zegel te plakken op een rentekaart, welk de bedrijfsvereeniging uiteraard niet binnen haar bereik heeft? 2. Is de minister bereid deze moeilijkheden te ondervangen, hetzij door de indiening vsn een wetsvoorstel, waarin dit art. 193 van ue Invaliditeitswet geheel of tijdelijk buiten werking wordt gesteld, hetzij door den bedrijfsverenigingen toe te staan het bedrag der rentezegels te voldoen na ontvangst van een mededeeling van den betrokken Raad van Arbeid aan de betreffende bedrijfsver eeniging omtrent het verschuldigde bedrag, wat ingevolge het bepaalde in art. 193 der Invaliditeitswet voldaan zou moeten wor den? 3. Wil de minister bevorderen, dat in ieder geval geen boete behoeft te worden be-> taald, indien de bedrijfsvereeniging onmid dellijk voldoet aan een aanmaning bij stor ten van een bedrag, overeenkomende met de waarde der niet geplakte zegels? 4. Wil de minister de bedrijfsverenigin gen vrijwaren voor dubbele betaling, door haar vrij te stellen van betaling, indien de bedrijfsvereniging kan aantoonen den zieke rentezegels of een gelijkwaardig bedrag te hebben doen toekomen, maar deze zieke heeft nagelaten te plakken? DE BOUW VAN 'N GASKAMER. Onrust te Utrecht. Door den heer van der Waerden zijn aan den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kenis genomen van de onrust, die de plannen tot bouw van de, aanvankelijk te Leiden ontworpen, „gas kamer" te Utrecht thans ook daar onder de omwonenden van het terrein verwekt heb ben? 2. Heeft de minister opgemerkt, dat die onrust door de geruststellende verklaringen, dat alleen onschuldige gassen worden ge bruikt en dat een afstand van 50 M. in acht zal worden genomen, allerminst is wegge nomen, hetgeen ook verklaarbaar i9. daar de militaire autoriteiten onmogelijk kunnen in staan voor toekomstige eischen der militaire techniek? 3. Is de minister niet van meening, dat in elk geval zulk een onrustverwekking beter vermeden kan worden en een dergelijke in richting meer op haar plaats is op een ruim militair oefenterrein of ondergebracht in een fort?.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1