Vehkadrii Toföee. Doet Uw Voordeel! HUN BEIDER WEG. SPORT. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. FEUILLETON. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN. Totaal 53 uitvallers. De dearde dag van de Vierdaagsche Af- ebandsmarschen te Nijmegen kenmerkfco zich door goed weer en door een prachtige route door het land van Cuyk. De deelne mers waren ten getale van 1436 uit de poort gegaan. Gistermorgen hadden zich er 10 niet gemeld. Het aantal uitvallers op dezen dag viel mee en werd 13. Het totaal aantal uitvallers bedraagt thans 53. Het moreel is uitstekend en allen waren vol goeden moed om den vierden dag ten einde te brengen. Hedenmiddag om vijf uur zal de prijsuit- deeling plaats hebben door een der regee- ringsautoriteitem. De buitenlanders hebben zich ook giste ren best gehouden en telden geen uitval lers. Volgens medische inlichtingen zijn de deelnemers dit jaar beter getraind dan vorige jaren en het totaal aantal uitvallers is dan ook nog ver beneden het cijfer va a vorige jaren. Gisteren waren b.in. te Nijmegen aan wezig de Fransdhe militaire attaché uit Den Haag, de heer de l'Epinasse en voorts generaal Diehl, inspecteur van den Mili tairen Geneeskundigen Dienst-. OM DEN DAVISCUP. LAWN-TENNIS NEDERLAND—JAPAN TE NOORDWIJK. Op 25, 26 en 27 Jnli. In aansluiting op hetgeen wij reeds eer der hericht hebben, hunnen wij mededeelen, dat de Japansche Davis Cup-ploeg op Vrij dag 25, Zaterdag 26 en Zondag 27 Juli te Noordwijk op volle sterkte zal uitkomen tegen een Nederlandsche ploeg. De Japan ners komen n.l. met Harada, Ohta en A'be. Wanneer wij slechts in herinnering brengen, dat deze ploeg den eindstrijd van de Europeesche zone van den Davis Beker bereikte, o.a. de Tsjechische ploeg met 32 sloeg en van de Italianen in den eindstrijd slechts met 23 verloor (Harada sloeg Morpurgo in drie sets!) dan behoeven wij niet nader te betoogen dat deze wedstrijd zeer belangwekkend zal worden. De Nederlandsche ploeg zal, jammer ge noeg, de medewerking van mr. Diemer Kool moeten missen. Timmer zal echter zoowel in het enkelspel als in het dubbelspel uit komen. De andere enkelspelen (de wedstrijd wordt volgens het systeem van den Davis- beker gespeeld) zullen gespeeld worden door van der Heide, terwijl voor Timmer als partner in het dubbelspel Koopman is uitgenoodigd. Het zal interessant zijn deze spelers, die toch wel in de naaste toekomst aangewezen zullen worden om ons land te vertegen woordigen in wedstrijden voor den Davis- beker en andere internationale wedstrijden, aan het werk te zien. N. R. Crt. HOLLAND—BELGIE. De wedstrijd HollandBelgië, die dit jaar m België gespeeld zal worden, is definitief vastgesteld in Chateau d'Ardenne, nabij Dinant, op Zaterdag 13 en Zondag 14 Sep tember. De loting voor de inteizonefinale. In het gebouw vam de B&cing Club de France te Parijs had gisteren de loting plaats voor de interzonefinale ItaliëAme rika. De loting had het volgende resultaat: HedenEnkelspel, de Stefani Italië) Alhson (V.S.); de Morpurgo (Italië) tegen Lott (V. S.) Zaterdag: Het dubbelspel (de dubbels zijn nog niet bekend.) Zondag: Enkelspel: de Stefani (Italië) tegen Lott (V.S.); de Morpurgo (Italië) tegen Allison (V.S.) Morgen wordt nog een exhibitionmatch gegeven tusschen Boussus en Doeg (Frank- rijk^-V.S.) en Mangin/Tilden (V.S.) p ROEIEN. OM DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. De Njord-acht door Nerens geslagen. Gisteren zijn op de baan te Sloten de -wed- sirijden begonnen om de nationale kam pioenschappen. Begonnen werd met het soiff-nummer. In de 1ste heat won Cox (Spaarne) in 9 m. 32 3/6 sec.; Gacy (Lage) gaf op. In de 2de heat nam Muntz (Maas) de lei ding vóór Van der Meer (Njord). Op 260 M. lag hij een lengte voor. Op 900 M. werd het tempo van den Rotterdammer lager, en Van der Meer begon in te loopen. De achter stand, die drie lengten bedroeg, was op de 1260 M. al geen lengte meer, hoewel Muntz ■weer in vol tempo lag. Op 1400 M. roeiden beide scullers boord aan boord en toen bleek dat v. d. Meer nog wat over had. Muntz was op de 1750 M. al drie lengten achter en ver loor met veel verschil. Tijd van Njord 9 min. (volgens een on-officieele tijdopgave echter 9 min. 9 sec.). In de 3de heat won Pieters (Het Spaarne) met vele lengten van zijn clubgenoot Tim mermans. Tijd 9 M 8 2/5 sec. Ten slotte kwamen aan den start de ach ten van Njord en Nereus. Na een practhtigen start bleek Nereus een kleinen voorsprong te hebben genomen, hoe wel Njord een eenigszins hooger tempo sloeg. Ondanks felle spurts van Njord hand haafde Nereus den voorsprong door het energieke werk van slag Huysinga, die wel is waar niet fraai roeide, maar bezielend te weik ging. Op 760 had Nereus een lengte genomen, doch Njord liet niet af. De race bleef spannend en bij de 1750 M. werd ze zelfs sensationeel, toen de Leidenaren be gonnen in te loopen en Huysinga teekenen van vermoeidheid gaf. De voorsprong werd iets minder dan een lengte, doch met de uiterste krachtsinspanning bleven de Ne- reïden volhouden en wonnen met driekwart lengte in 7 min. 16 4/5 sec. WATERPOLO. H.Z. en P.C.-VETERANEN L.Z.C. IV 0—2. Bovengenoemde wedstrijd voor de H.Z.B - competitie is gisterenavond in het mooie Zuiderparkbad te Den Haag gespeeld. De Haagsohe veteranen waren in het veld weliswaar iets sterker dan L.Z.C. IV, maar tot doelpunten brachten zij het niet, mede dank zij keurig keepen van Hansen. De Leidenaars daarentegen wisten voor 3e rust door Matze, na de rust door Boon van een paar vrije kansen te profiteeren en daarmede de overwinning te behalen. RECLAME, 110 483. Het was alsof het varken met Duimstok zijn zinnen erop had gezet, om den veldwachter een kool te stoven, 't Rende omver den man der wet. De veldwachter, pas nog zoo moedig, verloor zijn moed en evenwicht, de dorpelingen schreeuwden, gilden. Het was een akelig gezicht. 484 En nauwelijks was hij opgekrabbeld, of 'n nieuw gevaar was in 't verschiet. Doordien hij voorover was ge bogen, zag hij den bok met Jokko niet. En omdat hij zóó stond gebogen, dacht de bok: zeg. houd je goed, de man wil jou een kopstoot geven, 'k geloof, dat ik pareeren moet. RESERVE iste KLASSE B. In de res. Ie klasse B luidt de stand mo menteel: gsp. gw. gel. vrl. v.t. pnt. L.Z. C. II 6 4 11 15—8 9 Dolfijn II 4 2 11 14—9 5 D. J. K. II 5 2—3 14—15 4 G. Z. C. II 6 1 4 9—20 2 AFDEELINGSKAMPIOENEN. Het IJ heeft gisteren met 40 van U.Z.C. gewonnen en is daardoor kampioen van de le klasse A. In de 3e klasse werd Haarlem kampioen door een gelijk spel tegen De Waterratten. ZEILEN. DE WEDSTRITDEN TE SANDHAMN. Teleurstelling onzer landgenooten. Uit Sandhamn wordt gemeld: Gisteren stond er tijdens de wedstrijden der zesmeters een mooie bries bij prachtig weer. Er startten 33 zesmeters. „Kitty" maakte een besten start, maar „Braasse- mermeer" werd teruggeroepen. De uitslag luidde: „Pohjantahti" (Fin land) 2 uur 2 min. 45 sec.; 2e. „A.A.A.A." (Denemarken) 2 uur 4 min. 24 sec.; 3. „Una III" (Noorwegen) 2 uur 4 min. 57 sec. De Braassetnermeer-werd 17e in 2 uur 10 min. 28 sec. „Lou" werd 22e in 2 uur 12 min. 36 sec.; „Kitty" 29e in 2 uur 22 min. 57 s. De Hollanders zijn zeer teleurgesteld door de slechte resultaten. CRICKET. HET NEDERLANDSCH ELFTAL In de gisteren te Den Haag gehouden ver gadering van de elftal-commissie van den Nederlandschen Cricket-Bond heelt men een voorloopig elftal samengesteld, waarbij 12 spelers gekozen werden. Na Zondag 27 Juli a.s. zal worden vastgesteld welke spe lers van deze twaalf uitverkorenen niet in aanmerking komt. Gekozen werden: A. de Beus (H.C.C.) aan voerder, H. v. Manen (H.C.C.), jhr. W. v. d. Bosch (H.C.C.), L. Sodderland (H.C.C.), M. Jansen (H.C.C.), A. Terwiel (V.O.C.), E. J. A. Schill (H.C.C.), M. Hartog (VJLAO, A. Maa (Haarlem), E. Neuerberg (H.C.C.), W. Glerum (V.R.A.) en R. Schill (H.C.C.). VOETBAL DE AANVANG DER COMPETITIE. Naar alle waarschijnlijkheid zal de com petitie op 21 September een aanvang ne men. De finale van den Zilveren Bal heeft •wellicht eveneens op dien dag plaats, daar op 14 September oorspronkelijk bedoeld voor die finale BelgiëHolland en de keur wedstrijden wel onvoltallige elf tallen tengevolge zouden hebben. De kans bestaat, dat ook Belgische olubs aan de wedstrijden otm den Zilveren Bal zullen meedoen en bereikt één dezer de finale, dan zal zij door den Kon. Belg. V.B. op 21 September voor de competitie vrijgesteld worden. In België zullen diesi dag trouwens wel geen competitiewedstrijden plaats vinden. („Sportkroniek") 5 WIELRENNEN. DE TOUR DEi FRANCE. Gisteren werd de 14e etappe gereden, CannesNizzaSospelNizzea, 182 K.M. Eerstaankomende Peglion, in 4 uur 33 min. en 21 sec., gevolgd door Leducq, Banduel, Anlonin Magne en Demuystere. Het classement na deze ronde is: 1. Lcducq; 2. A. Magne; 3. Demuystere; 4. Pellissier; 5. Guerra. Heden rustdag; Zaterdag NizzaGreno ble, 333 K.M. Zondag rustdag. SCHERMEN. OM DE EUROPEESCHE MILITAIRE KAMPIOEN SCHAPPEN Nederland 4e op label. Gisteren werd te Ostende de landenwed- strijd op sabel gehouden. In de eerste ronde won Nederland van Griekenland met 133 gewonnen partijen en 40 tegen 73 touché's. Tegen Hongarije werd verloren met 91. op welken stand de match werd gestaakt omdat de beslissing toen toch al gevallen was. In dc tweede ronde won Nederland van België met 113 gewonnen partijen en 55 tegen 69 touché's. Toen de stand van den wedstrij'd Nederland tegen Tsjecho-Slowa- kije 9—3 was, werd gestaakt, want op dat moment was de overwinning voor Neder land reeds verzekerd. In de finale won Italië van Nederland met 106 gew. part. en met 6069 treffers Hongarije won van Nederland met 14- ge wonnen partijen tegen 12 en 33 tegen 73 touché's. Polen won van Nederland met 9 gewon nen partijen tegen 3. Bij het staken van den wedstrijd was Polen van de overwinninj verzekerd. Het eind-classemenl luidt: le. Hongarije 6 punten; 2e Italië, 4 pnt.; 3e Polen 2 pnt. en 4e Nederland. GOLF. WEDSTRIJDEN te NOORDWIJK Morgen wordt të Noordwijk de wedstrijd gehouden om den L. Graai van Limburg Stirum-wisselbeker (medalplay voor hee- ren). Aanvang 2 uur. Zondag vindt (te halftwee) de wedstrijd plaats om den British Challenge Cup. 18 holes tegen bogey. De nieuwe baaien zijn geopend. RECLAME. Voor lederen smaak een voordeelige coupon. Ook alle stof van het stuk in prijs verlaagd. KATOENEN MOUSSELINE Frisch en kleurecht 24 ct nu 19 ets. KUNSTZIJDE In nieuwe dessins ets. nu 31 ets. TIJSSOR Voor Peignoirs en Pyama's, modem, sterk en kleurecht39 ets. ZEPHYR in groote keus 22 ets. Vrij naar het Engelsch - H. ANTONSBN (Nadruk verboden). 14) Nou, zei Dick, het is me wel een gezel lig Kerstfeest 1 Erger kan het ten minste al niet! be aamde Joyce. Onder de boomen door hadden ze het uit zicht op de vlakke, saaie velden. Dick zat le praten op een doffe, eentonige manier, alsof hij in zich zelf sprak. Wat is er toch verkeerd met me? Zou den m'n hersens niet in orde zijn? Ik heb over Oxford geschreven en liefdesgeschiede nissen en al wat er maar te schrijven valt. Dag aan dag, vijf maanden lang. Vijf maan den hebben we als paarden gewerkt. Vijf maanden huur staat er nog van de machine en we hebben nog geen halven cent ver diend. Joyce sprong op. Schei daarmee uit, Dick! We worden nog stapel, als we hier zoo blijven zitten! Het is al erg genoeg, zonder dat je zoo zit te piekeren! Dick stond op en liep zwijgend naast haar verder, woedend op zijn pijp kauwend. Toen ze een mijl verder waren, hadden ze nog geen woord gezegd. Toen merkte Joyce op: Eéns moet het geluk toch komen! Hou nog een beetje langer vol. ouwe jongen! La ten we eens zien, wat het nieuwe jaar je breng tl En na een poosje mompelde Dick: Er worden mannen gevraagd voor de bereden politie in Bechuanaland. X. Toen Dick een half jaar geleden thuis was gekomen, had Joyce in dezelfde geestelijke overspanning verkeerd, als hij op dit oogen- blik. Zijn terugkomst was haar redding ge weest. Ze had eens flink bij hem kunnen uit huilen en dit had haar gekalmeerd. Ze was weer gewoon geworden. Maar Dick was niet in staat zich zoo vlug te herstellen. Hij kon zoo maar niet uithui len en er scheen geen middel te wezen om zijn overkropt gemoed tot rust te brengen. Als een man in dien toestand geraakt, dan kan men niet zeggen waar het op uitdraait. In zulke omstandigheden openbaart zich zijn karakter of van zijn beste, of van zijn slechtste zijde. Als hij heel sterk is, dan slaat hij er zich goed doorheen. Is hij een zwak keling. dan krijgen zijn lagere driften de overhand. Dick was geen zwakkeling, maar evenmin buitengewoon sterk van aard. Zonder den weideenden invloed van de hartelijkheid zijner zuster zou hij misschien tot dwaashe den gekomen zijn. Maar de aanspraak, dien hij aan haar had, de zorg. die hij van haar ondervond, hielden hem op de been. Hij begon met nieuwen moed te schrijven en zijn kast werd hoe langer hoe voller met manuscripten. Zonder er iets van legen Joyce te zeggen, vroeg hij inlichtingen over landverhuizing naar Afrika en zocht op een atlas Bechuanaland op. Hij zette de moge lijkheid van Canada opzij, omdat hij geen ge schoolde landarbeider was, maar bij de be reden politie waren ze blij met ieder die zich aanmeldde, gaven je een paard en een kara bijn en begonnen terstond met salaris uit te betalen. In een vertrouwelijke bui sprak hij met Frank Turnbull over deze kwestie. Deze vond het erg tragisch om zich Dick op een paard voor te stellen als bewaker van opstandige Hottentotten. Gaat het dan niet met schrijven?" vroeg hij. Nee, zei Dick kortaf. Turnbull toonde echt medelijden. Je hebt er nu eenmaal, die geen steek verstand van schrijven hebben en die ge:d als water maken. En anderen, die goed schrijven, sterven van honger op een zolder kamertje. 't Is gek. En voor jou is het onge lukkig, kerel I Het zou toch zoo fijn geweest zijn, als je succes gehad had. Maar ja, als je het hier werkelijk niet houden kunt, dan is het leven bij de politie nog niet het onge zondste wat je kiezen kunt Maarhoe zal het met Joyce gaan? Je zult haar heele- maal alleen moeten achterlaten en je weet ook wel, dat jij de eenige bent. die voor haar iets be teekent Ik vind het ook ellendig haar hier achter te laten, maar ja. een man moet nu eenmaal door het leven en terwijl ik daar rondscharrel heeft ze ten minste nog een te huis en bezigheden. En het zou al raar moe ten loopen als ze mettertijd niet trouwt en.. Hij hield plotseling op en had zijn tong wel willen afbijten van kwaadheid dat hij zoo iets gezegd had. ,,Ja, zei Turnbull bedaard, ik hoop dat een of andere flinke kerel haar zal ontmoe ten en gelukkig maken. Dick keek een oogenblik zijdelings naar den struischen kerel. En daarna zei hij lang zaam en kalm: Wat ik zeggen wil, ouwe jengen.... zou je het me kwalijk nemen, als ik je een heel persoonlijke vraag stelde: Er heerschte een oogenblik stilzwijgen. Toen zij Turnbull rustig: Ga je gang. Hij zat in een vouwstoel, keek over de vallei uit met de handen achter het hoofd gevouwen. Het is over.... Jo, zei Dick. Ben je soms.hou je soms van haar? Ja. WaaTom zeg je dan, dat je hoopt, dat er een ander om haar komen zal. Waarom vraag je haar zelf niet? Turnbull gaf geen antwoord. Hij bleef eenige seconden met de handen achter het hoofd zitten, stond dan op en liep naar de rand van het heuvelplateau. Dan keerde hij bij Dick terug. Heb jij je dan nooit afgevraagd, waar om ik me tevreden stel met hier te leven en koeien te melken? Nee. antwoordde Dick. Je schijnt er. het is net of je hier zoo heelemaal je thuis gevoelt, dat ik. Turnbull glimlachte. Dat is werkelijk een compliment voor me. Maar vroeger ben ik naar heel andere dingen eerzuchtig geweest, die niets te ma ken hadden met melken. Maar heb je wel eens van angina pectoris gehoord? Zoowat. antwoordde Dick. Nou. dat is mijn kwaal. Maar wat is het eigenlijk? Kun je er niets tegen doen? Och, je zou het 't best een soort hart- kramp kunnen noemen. Dat wil zeggen, dat ik er ineens uit kan wezenmisschien met een paar dagen, misschien met eenige maanden, misschien en hoogstens met een jaar. Dick hijgde naar adem. Met tabletjes van den dokter heb ik mezelf tot nog toe op de been gehouden. 11: heb ze dag en nacht bij me. Maar vroeg of laat zal het in zoo hevige mate terugkomen, dat zelfs twintig tabletten het niet meer kunnen doen zakken en danHij maakte even een kleine handbeweging. Nou, daarom hoop ik. dat er een andere man ko men zal. Maar beste kerel, je ziet er zoo opge ruimd en zoo flink uit, dat ik Turnbull ging weer zitten. Ja, antwoordde hij, de buitenkant is wel aardig. Dick huiverde. Ik vind 'techt ellendig.... mompelde hij. Trek je er niet te veel van aan, zei Turnbull. Hij had alle andere menschen reeds zoo ver achter zich op den levensweg, da.t hij in staat was met zuiver vriendschappelijke be langstelling achter zich te zien. Hij had no; slechts één stap te doen, terwijl Joyce en Dick nog een heelen weg zouden hebben ff te leggen, voordat ze hem hadden ingehaald- Het was een opmerkelijk onderscheid. Zij moesten nog ploeteren en werken, zonder in de verste verte le weten, wat het volgend oogenblik hun brengen zou. Hij had geen vooruitzichten of verlangens meer. Hij vdst wat hem te wachten stond. Hij zag het eind punt voor zich en wachtte nog slechts op het teeken om er heen te gaan. Het is voor mij net, of ik door het ver keerde kijkgat van een verrekijker kijk. Dick had nooit te voren den dood nabij gezien. De dood was een van die nare din gen, waaraan hij liefst niet dacht. En nu zat hij hier tegenover een vriend, die, met d'.*n dood voor oogen, dien glimlachend be schouwde er niets weerzinwekkends of ver schrikkelijks in scheen te vinden. Hij was er stil onder geworden. Zou hij het zoo kalm kunnen opnemen, als hij er zoo dicht voor zou staan als Turnbull op dit oogenblik? Hij dankte den hemel, dat hij v zoo nog niet voorstond. Al scheen het leven dan ook hopeloos voor een oogenblik, het was toch nog goed om in leven te zijn. Hef gevolg was, dat hij zijn eigen toostand min der. zwart in ging zien. Er was grooter ellende in de wereld dan de zijne... - die van Turnbull. En zoo kwam het. dat, toen in de volgende maanden hij nederlaag oP nederlaag leed door het terugkomen van zijn manuscripten, zijn gedachten telkens veer opgingen naar zijn vriend daar boven op den heuvel, die van den eenen dag in den andoren zich aan het leven moest vas«J klampen. (Wordt vervolgd). r 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10