AGENDA. PEPERMUNT KERK- EN SCH00LNIEUWS. VISSCHERU-BER1GHTEN. KINADRUPPELS LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. HEDEN: Den Burcht: Leidsche Ver. van Verzeke ringsagenten. 8 uur nam. Vrije Evant Gem.: Samenkomst te 8 uur nam. Donderdag. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 8 uur namiddag. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 lot en rnet Zondag 20 Juli a.s. waargenomen dooi de apotheek C B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. telef. 523. RECLAME. a>— Oan Stoot ion 'altijci ijhe smaalt 4965 NEDERL. GUSTAAF ADOLF- VEREIENIGING. Algemeene vergadering. Gisteren heeft te Utrecht de Ned. Guitiaf Adolf-Vereeniging haar jaarvergadering ge houden onder presidium van prof. dr. L. Knappert uit Leiden. Ds. E. L. Nauta uit Leiden, secretaris tier vereeniging, bracht het verslag over 1929 uit. Hij herhaalt hierin de zoo vaak geuite klacht, dat nog steeds de medewerking van de protestantsche OTganen en personeel veel te wenschen overlaat, ondanks het aanhou dende en zeer dringende beroep, dat op dezen gedaan wordt. Wellicht zou een meer gecentraliseerde inrichting der N.G.A.V. meer kracht en aandrang naair huiten kun nen ontwikkelen. Nochtans mag het verslag ook gewagen van veler goed werk ten bate der N.G.A.V. Met ingenomenheid herinnert het verslag aan de roering van het 75-jarig bestaan der vereeniging te Breda in Jum 1929, en aan het uitnemende werk door tif- deelingen als Arnhem, Utrecht, Maastricht, Breda, Zwolle, Haarlem en door correspon dentschappen als te Zeist en Dokkum (thans afdeeling), alsmede dé vorstelijke gift van de koningin. De voorloopige ..reizende correspondent", ds. E. A. France, bewees aan de zaak der N.G.A.V. niet-onbelangrijke diensten. Het aantal afdeelingen, correspondentschappen en aangesloten tTOuwenvereenigingen bedraagt onderscheidelpk 40, 20 en 8 wet te zamen ongeveer 1800 leden. Onderscheiden legaten vielen in het afgeloopen jaar ffe N.G.A.V. ten deel, eenige belangrijke giften werden geschonken en eeaiige lidmaatschapsbijdragen aanmerkelijk verhoogd. Onder luiden bijval werd besloten een telegram van hulde en aanhankelijkheid aan de Koningin te zenden. De beer W. J. P. Suringar te Billhoven, penningmeester der vereeniging, bracht ver slag uit van den slaat der geldmiddelen, waaruit bleek, dat voor het komende jaar een bedrag van f. 7250 kan worden ver deeld. Ds. B. Klein Wassink te Batmen werd bij handgeklap als lid van het hoofdbestuur herkozen. Bij de bspreking van het ondersteunings plan wees ds. De Haan, predikant te Ant werpen er bij den post België op, dat voor de protestanten in de herdenking van de Belgische onafhankelijkheid geen feit van verheugenis ligt. Het is bijna een wonder, dat de kerk nog bestaat. Zoo zijn ook nu de moeilijkheden heel groot en is bijstand ten zeerste noodig. Ds. Eykman, predikant te Antwerpen, bracht naar voren, dat de Gereformeerde predikant te Brussel in Frankrijk de Gere formeerde emigranten bezocht en vroeg of voor de Hervormden daar ook iels gedaan kan worden. Ds. Mal la merkte op, dat de Hervormden in België sterk tegengewerkt worden door de Gereformeerden. De aandacht der Sy node mag er wel op gevestigd worden, dat de Gereformeerden door een sterken band met Nederland zijn verbonden, terwijl de Hervormde kerk zich niels van de belangen der Hervormden in België aantrekt Besloten werd het daarheen te leiden, dal deze zaak op de Synode ter sprake wordt gebracht. Het ondersteuningsplan werd tenslotte vastgesteld. De „feestgave" bracht nog f. 85 op, welk bedrag nog ter vergadering werd verdeeld. Met gebed werd daarna de vergadering gesloten. VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermiddag is te Eindhoven de eer ste spade in den grond gestoken voor den aanleg van het nieuwe scheepvaart- en afwateringskanaal, dat de verbinding vormt tusschen Eindhoven en het Wilhelmina- kanaal. Bjj beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en telefo nie is, met ingang van 16 September 1930, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Edam de adjunct-referendaris L. M. van den Berge, te Bergen op Zoom. Hier te lande is in den ouderdom van 68 jaar overleden de heer G. U. van Renesse van Duivenbode, oud-kapilein der genie, oud civiel gezaghebber van Fortde-Kock. UIT NED. OOST-INDIE. GROOTE BRAND TE BATAVIA. Vele honderden menschen dakloos. BATAVIA, 15 Juli (Aneta) De stad is gisteravond wederom door een feilen brand geteisterd. De brand woedde ditmaal in de kampong Tangke, welke zich uitstrekt tus schen den Jacatraweg en de Glodok-gevan- genis. Toen de brandweer arriveerde bleek het complex, dat meerendeel werd ingeno men door uit bilik opgetrokken huizen reeds in een vlammenzee te zijn herschapen. Door het natspuiten van de omliggende perceelen slaagde men er in den brand te localiseeren. Toch zijn er nog tusschen de 40 en 50 woningen afgebrand bewoond door inlanders en Chineezen. Het aantal dakloozen loopt in de honderden. De om vang van de geleden schade, alsmede de oorzaak van den brand zijn onbekend. De brandweer was reeds tegen elf uur gereed met het naiblusschingswerk. De vuurgloed was zichtbaar binnen een radium van ruim 10 K.M. Een geweldige menschen- massa bewoog zich rondom het terrein van den brand. BATAVIA. 15 Juli (Aneta) Omtrent den brand in kampong Tangke is nader bekend geworden, dat een complex wo ningen over een oppervlakte van circa 400 M2 is uitgebrand. De brand was te wijten aan opzet en werd veroorzaakt door een Chineeschen houtzager, die na een ruzie met eenige kameraden mataglap werd en brand stichtte. De man rende vervolgens de kampong in en liep binnen in een Chi- neesche toko waar hij alles kort en klein sloeg. De brandstichter heelt volledig be kend. Met het oog op mogelijke verwarring als gevolg van de omwisseling van golflengte, zullen wij, in navolging van de organen der diverse omroepverenigingen, met ingang van heden wederom boven de uitzendingen de oorspronkelijke stationsnamen vermelden doch met de gewijzigde golflengten, alzoo Hilversum 1875 M. en Huizen 298 M. en 1071 M. VOOR DONDERDAG 17 JULI. Hilversum, 1875 M. A.V.R.O.-Uitzen ding 8.019.4-5: Gramofoonplaten 10.0010.15: Morgenwijding 10 30 12.00: Concert door het Orkest van het Rembrandt-Theater te Amsterdam 12.15 2.00: Concert. AVRO-Kwintet 2.00 2.30: C. K. Dogger: „Een praatje over Tessel" 2.303.30: Gramofoonplaten 3 304.00- Concert. Victorine Binnendijk (zang), J. Aerts (cello) 4.004.30: Zie- kenhalfuurtje 4 305.00: Vervolg con cert 5.00—5.45: Gramofoonplaten 5.457.15: Concert, De stafmuziek van liet 5e Regt Infanterie 7.157.46 Radio- Volks Universiteit Prof. Dr. J. Goudriaan „Techniek en Arbeid" 8.018.45: Con cert. Philharm. Orkest „Mozart" en de Kon. Ver. „De Vereenigde Zangers" 8.45 9.40: Concert. Omroeporkest Lia Fuldauer (sopraan) 9.4510.15: Radio-Tooneel j „Valse champêtre" van Jan Fabricus j 10.15: Persberichten 10 3011.00: Ver- j volg concert 11.0012.00. Gramofoon platen. Huizen. Na 6 uur: 1071 M. 8.16 9.30: KRO. Gramofoonplaten 10.00— NCRV. Zang door Dameskoorlje 10.30 11.00 NCRV. Ziekendienst 11.30—1200 KRO. Godsdienstig halfuurtje 12.15— 1.15: KRO. Concert KRO-Trio 1.15—2.00 j KRO. Gramofoonplaten. Verder den ge- h eel en dag NCRV-uitz 2.002.45: Gramofoonplaten 2.453.45: Fraaie Handwerken 4.005.00: Ziekenuurtje 5.00—6.30: Concert. Solo-kwartet Apollo' (2 tenoren, bariton en bas 6.30 —6.40: Koersen 6.40—7.40: Orgelcon cert door W. Abraham 7.408.00: Gra mofoonplaten 8.0011.00: Hel Chr. Radio-Orkest. Mevr W. Canlev. Ame- rongen (sopraan), Alex Adama (piano) Spreker. 10.00: Persberichten. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05: Lezing 12 20: Con cert. A. Lewis (sopraan), Quintet 1.20 Orgelspel door Reginald Foort 2.20 2.50: Gramofoonplaten 3.20 Kerk dienst 4.05 Concert. G. Ferrari (bari ton), Olive Cloke (piano) 4.35: Orkest- concert 5.35: Kinderuurtje 6.35: Nieuwsberichten 6.55: Marktprijzen 7.00: Concert. Strijkkwartet 7.207.40: Lezing 7.45: Lezing 8 05: „Midsum mer Madness" van Clifford Bax 9.20: Nieuwsberichten 9.45: Lezing 10.00: Dansmuziek en varieté-nummer 11.00: Dansmuziek 11.35—12.20: Dansmuziek 12.2012.25: Televisie Parijs Radio Paris", 1725 M. 12.50 2.20: Gramofoonplaten 4.05: Kinder uurtje 5.05: Piano-recital door Jeanne Marie Darre 9.05: Concert. Orkest en solisten. Strijkkwartet. Langenberg, 473 M. 7.257.50: Gra mofoonplaten 7.508.50" Orkestconcert 10.3512.15: Gramofoonplaten 12.30: Gramofoonplaten 1.252.50: Concert. Orkest en solisten 5.506.50: Orkest concert 8 20: Concert. Orkest en bas. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.202.50: Grkestconcert 3.50—5.50: Orkestconcert en voorlezing 8.209.20: Liederen- voordracht en declamatie 10.4011.10: Concert Piano en xylofoon 11.10 12.50: Dansmuziek. Brussel, 5085 M. 5.20: Dansmuziek 6.50: Gramofoonplaten 8.35: Con cert. Strijkkwartet 9.20: Concert uit de Kurzaal te Ostende. Orkest en solisten. Zeesen, 1635 M 6 1U—7.20: Lezingen 7.207.50- Gramofoonplaten 10.50 11.05 Berichten 12 201 15- Gra mofoonplaten 115—2.20: Berichte,i 2 303.20: Gramofoonplaten 3.204.20 Lezingen 4.205.50: Concert 5.50 8.50: Lezingen 8 50: Concert. Orkest en solisten. Daarna tot 12.50: Dansmuziek NED. HERV KERK. BeroepenTe Maarssen: A. van der Kooj is Kampen; te OotmarsumJ. C. Fischer te Jukwerd. Te IJmuiden (vac. H. J. Dijckmeester), J. W. Swaan, te Domburg; te Linschoten ds. E. V. J. J&pchen te Maartensdijk. Bedankt voor Putten ds. W. L. Muidei te Voorthuizen. Aangenomen: Naar Vollenhove: A. van der Hoeven te Wehl. GEREF. KERK. Tweetal: Te Leeuwarden (4de pred. pL), C. v. d. Woude, te Schiedam; en J. Wjjmenga, te Charlois. Beroepen: Te Kollum: D. Zwart te Oude- mirdum; te SchiermonnikoogE. Th. van deti Born, cand. te Renkum. Te 6prang, H. Zandbergen, cand. te En- schede. Bedankt voor Urk: ds. D. van Enk te Zweeloo. CHR. GEREF KERK. Tweetal: Te Vlissingen, N. Brandsma, cand. te Arnhem; en J. v. Doorn, cand. te Veenen- daal. Beroepen: Te Opperdoes, A. Gruppen, te Zwaag- westeinde. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Bedankt: Voor Surhuisterveen, R. Dufour, cand. te 'e-Gravenhage. PROF. Dr. P. ZEEMAN DOCTOR HONORIS CAUSA DER SORBONNE. Naar wjj vernemen heeft de Universiteit van Parijs (de Sorbonne) op voorstel van de laculteit der Natuurwetenschappen, be sloten aan prof. P. Zeeman te Amsterdam, het doctoraat honoris causa der Universiteit van Parijs te verletnen. In een plechtige zitting, die in de Sor bonne op Zaterdag 8 November a.s. zal worden gehouden, zullen het diploma en de insignieën aan prof. Zeeman en enkele andere nieuwe doctoren worden uitgereikt. „Vad". IJMUIDEN, 16 Juli 1930 VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 1.351.00: Griet per kist van 50 K.G. f. 61—30; Tongen per K.G. f. 3.152.40; Zetschol per kisl van 50 K.G. f. 42—31; Kleine Schol f. 29—11; Bot f. 7; Schar f. 83; Pieterman en Poontjes t. 268: Middel Schelvisch f. 37; Kleinmiddel Schelvisch f. 2823; Kleine Schelvisch f. 187.80: Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 9692, Gullen per kist van 50 K.G. f. 2811.50; Wijting per kist van 50 IC.G. f. 9—4.70; Makreel f. 25. Aangekomen 9 stoomtrawlers. IJM. 385 met r. 3056: TJM. 86 met f. 2210: IJM. 65 met f. 2542; IJM. 139 met f. 3022. IJM. 41 met f. 1341. IJM. 140 met f 2102; IJM. 55 mot f. 1916; IJM 121 met f. 2637; IJM. 192 met f. 2290: en de loggers K.W 96 met f 473. K.W. 69 met f 750 en de Belgi sche kotter O. 218 met f. 627 besomming. RECLAME. Dr H.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p fl 3184 BEGRAFENIS Dr. D. KNUTTEL. Gistermiddag is op Ouk-Eik-en-Duinen te, 's-Gravenhage ter aarde besteld, het stoffelyk overschot van dr. D. Knuttel, in leven direc teur van het Rijkslandbouwproefstation t& Maastricht. Er was veel belangstelling. Tot de aanwezigen behoorden de heer I. Kakebeeke, inspecteur van den Landbouw, prof. Aberson, voorzitter, en J. Kamphuis Suermondt, secretaris van de oommissie van advies voor de Rijkslandbouwproefstations, dr. B. R. de Bruyn, directeur van het Rijks- landbouwproefstation te Wageningen, A. Lin deman, directeur van de Kali Mpij „Am sterdam"; en K. C. W. Venema, eveneens namens deze Mpij, P. J. M. Kallen, secre taris der gezondheidscommissie te Maastricht, J. A. Geluk, seer, van den Alg. Ned. Zuivel» bond, G. A. van Rers, dir. van het Boter- contrólestatLon te Maastricht, G. J. v. Poppel, voorzitter, en J. Paro. dir. van he* Boter- contrölestation te Eindhoven, en "3. E. v. Wageningh, directeur van den Warenkeu- ringsdienst te Maastricht Nog kwamen met de stoet mede o.a. dr. J. Swaving, waam. dir. van den Landbouw. Een groot aantal bloemen en kransen dek te de baar. Er waren kransen o.m. van het Rijkbotexcontróle-station te Maa t'icht, van het personeel van het Rijkslandbouwproef station te Maastricht en van den Zuid- Nederl. Zuivelbond. Aan het graf is gesproken door de heeren ar A. J. Swaving. A. Knuttel. J. Knuttel, dr. Berckhout, ds. Ten Bruggencate. Vurt- heim. Groemer. mr. Kallen en dr. Snethlagei Een familielid dankte voor de belangstelling. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een onverwacht incident in Dnitschland. President Hindenburg heeft in Duit-sch- land plotseling en geheel onverwachts zelfs voor de rijksregeering, een soort „cause célèbre" veroorzaakt. Officieel werd n.l. gistermiddag mede gedeeld, dat president Hindenburg niet zai deelnemen aan de ontruimingsfeesten to Coblenz, Trier, Aken en Wiesbaden. Zijn reeds toegezegde deelneming heeft ij ingetrokken en dit besluit toegelicht in een schrijven aan den Pruisischen minister president Braun, waarifi hij o.a. zegt: „Mijn toezegging om deel te nemen a*n het bevrijdingsfeest der Pruisische regee ring te Coblenz op 22 Juli ging uit van de veronderstelling, dat het verbod van de or ganisatie der Stahlhelm en frontsoldaten in Rijnland en Westfalen, welk verbod mij na onderzoek niet gerechtvaardigd en in strijd met de wet is gebleken, tegen dien tijd zon zijn opgeheven, zoodat ook deze organisa ties van oud-strijders aan de feesten konden deelnemen. Daar de opheffing van het verbod tot nog toe niet is uitgevoerd, sluit u de Stahl helm en de frontsoldaten uit van de feesten ter gelegenheid van de ontruiming van het Rijnland en maakt u het deze verceDigin- gen van oud-strijders onmogelijk mij in ge sloten foTmatie te begroeten zooals anders organisaties dit kunnen doen. Deze ongelijke behandeling* is voor mij niet te verdragen. Ik kan het met mijn grondwettelijken plicht en ook met mijn plicht boven de partijen te staan niet in overeenstemming brengen deel te nemen aan de bevrijdingsfeesten, waarvan een deel der staatsburgers door ee.n naar mijn meening ongemotiveerd verbod hunner or ganisaties is uitgesloten. Tot mijn spijt- heb ik daarom moeten besluiten mijn toe zegging in tc trekken. Om dezelfde reden heb ik mijn aan mijn reeis naar Coblenz verbonden beroek aan Trier, Aken en Wies- baden afgezegd en tot nader aankondiging uitgesteld." De reis tot- Mainz zal plaats vinden, doch Hindenburg zal Zondag 20 Juli van Mainz direct naar Berlijn terugkeeren. Uit den aard der zaalc hebben de bladen der Duitsch-nationalen hierover direct een juichkreet aangeheven en men veronder stelt daarom zelfs, dat president Hinden burg tot zijn besluit is gebracht door iemand, die de actie der Dintsch-nationa- len tegen de regeeringseoalitie in Pruisen de groote coalitie! wilde steunen. Intusschen is door ccji en ander de be langstelling voor de dekkingsvoorstellcn men zie onder Duitschland! vrijwel ver dwenen om plaats te maken voor belang stelling voor dit incident, dat ontketend is op een moment, dat Braun juist in onder handeling was met de Stahlhelm, die ver boden is met volledige goedkeuring deT rijksregeering, dat raag vooral niet verge ten worden. Braun had echter juist een briefwisseling geopend met de Stahlhelm. In dezen brief noodigdc hij beide leiders van de Stahlhelm uit- een verklaring to öB- derteckenen met de volgende beloften le. niet weer te zullen betwisten, dat het verbod op juridische gronden berustte. 2e. de belofte zich in de toekomst van alle militaire oefeningen te zullen ontbots den en 3e. den waarborg, dat aan het hoofd dér landsafd^°lingen personen zullen worden gesteld, die zich stipt, aan deze afspraken zullen hcuden. In zijn antwoord deelde het bestuur mede dat het niet in staat- was de voorgelegde verklaring woordelijk te onderteekenen. Vooral kan het punt 1 niet toegeven. Ten aanzien van punt 2, houdt het bestuur zich aan zijn vroegere verklaringen, waarin het reeds beloofd heeft zich van alle militaire oefeningen te onthouden. De minister-president wees er op, dat deze brief wel ha/d kunnen dienen als basis van onderhandelingen, indien het schrijven van den Riikspresident niet tusschenbeide gekomen was. Braun heeft zich overigens gehaast, om president Hindenburg te antwoorden. Dit antwoord luidt: „Uit uw schrijven van 15 Juli moet ik tot mijn leedwezen vaststellen, dat U Uwe deelneming aan de bevrijdingsfeesten op Pruisisch gebied laat afhangen van de we der toelating der in Rijnland en Westfalen ontbonden groepen van de Stahlhelm en der Frontsoldaten. Ik voel dit des te smar telijker, dat daardoor een wanklank komen moet in de bevrijdingsfeesten, die zoover het aan mij ligt, vermeden had kunnen worden. „Om Uwen wensch tegemoet le komen, heeft de Pruisische minister van Binnenl. Zaken op 14 dezer aan de leiding van den Stahlhelm de wedertoelating der groepen, die in deze provincies zijn verboden, in het Vooruitzicht gesteld." De brief somt dan de bovenvermelde voorwaarden op, die aan den Stahlhelm daartoe gesteld zijn. „Uwe opvatting, heer Rijkspresident, dat de ontbinding van den Stahlhelm in strijd zou zijn met den zin der wet van 22 Maart 1921, kan ik niet onderschrijven. Ik stel veeleer vast, dat de bevoegde autoriteiten van Pruisen en het Rijk het verbod eenpa rig op grond van een feitenmateriaal, waar tegen geen bezwaren in te brengen zijn, hebben uitgevaardigd. Het is mij niet be kend, in hoever dit materiaal, dat U voor oogen heeft gelegen. U tot het in Uw schrij ven van 15 Juli uitgesproken oordeel heelt kunnen brengen. „Ik zou nog steeds bereid zijn den Stahl helm in het betreffende gebied toe te laten, indien ik in staat was, den ernst van de door den Stahlhelm gegeven beloften te erkennen, waardoor de orde en de rust in dit gebied verzekerd zoude zijn Dit zou mogelijk zijn. indien de leiding van den Stahlhelm de verklaring iD kwestie aflegt en daardoor van haar zijde den hinderpaai opruimt, die Uw deelneming in den weg staat. „Ik hoop, dat hef gelukken zal, de oo;. zaken, die zich verzet hebben tegen U* reis, nog op te heffen en dat het der bevo! king van het Pruisische gebied vergund zal zijn, U toch nog, hooggeachte heer Rijks, president, bij de bevrijdingsfeesten te nen begroeten." Intusschen is er gevaar, dat dit incident verdere gevolgen heeft. De Democratische Rijksdagfractie deelt medeDe brief van den Rijkspresident aan minister-president van Pruisen, Braun, heeft in de fractiezitting der Democratisch; partij ernstige bezwaren doen rijzen. Rijksminister Dietrich werd ter vergade. Ting ontboden en begaf zich na de zitting direct naar den Rijkskanselier, ten einde deze om opheldering te verzoeken. De fractie heeft een interpellatie in voorberei ding. De afgevaardigden Koch en Meye; hebben opdracht nog tijdens de plenaire zitting persoonlijk met den Rijkskanselie: te confereeren, waartoe Dr. Brüning zich bereid heeft verklaard. De Rijkskanselier gaf als zijn meeniag kennen, dat het bij dezen brief een private aangelegenheid betrof, waarop de rijksre. geering geen invloed kan uitoefenen. Vol gens den grondwet moeten alleen beschik kingen en verordeningen door den rijkskan selier mede worden onderteekend. Dezt brief betrof echter niet een staatsrechter lijke daad. In het buitenland zal dit besluit van Hindenburg eensdeels instemming vinden (voor zoover zijn bezoek niet doorgaat), anderdeels ontstemming wekken vanweg» de militaire tendenz. DUITSCHLAND. Het antwoord aan Briand De dekkingt voorstellen in den Rijksdag Het antwoord der regeering op het memo randum van Briand juicht het plan toe om het Europeesche probleem te bespreken, Geen land voelt sterker 't gebrek aan struc- tuur in Europa dan Duitschland. Het heeft het grootste belang bij de opheffing van d;i gebrek. De Duiische regeering zal bereidwil lig aan de oplossing van het probleem medi- werken. Zij ziet het middel in de werkelijh pacificatie van Europa op de basis der be ginselen van rechtvaardigheid en gelijkheid, Zij is het volkomen eens met de Franscte regeering, dat de oorzaak van den nood vaa Europa in hooge mate gelegen is in de te, genwoordige politieke structuur. Alle pogin gen tot verbetering van den politieken tc-s- stand hangen daarvan af, dat de grondt* ginselen van gelijke rechten en gelijke vei ligheid voor allen toegepast worden. Wan de bestaande verhoudingen daarmee in strijd zijn. moeten doeltreffende middelen tot rer- betering aangenomen worden. De engere samenwerking op economist gebied moet echter niet afhankelijk gemaakt worden van de schepping van grooter veilig- heid. De Duitsche regeering acht het p.- wenscht de pogingen, om tot een verlicht:rg van het Europeesche bedrijfsleven en douanepolitiek te komen, voort te zellei doch de militaire overwegingen mogen bij de economische vraagstukken niet op dei voorgrond treden. Alle gevolgen moeten in overweging ge nomen worden, die uit den bijzonderen toe stand van de afzonderlijke landen, special uit hun door den oorlog bepaalde financieel» totale belasting voortvloeien. De Duitsche regeering stemt in met de op vatting, dat de Volkenbond onder de pogm- gen, om tot een Europeesche eenheid b komen, niet lijden mag. Men zal, ook b( principieele overeenstemming ten aanzie derbezorgdheid over den Volkenbond, te- twijfelen moeten of de vorming van special: Europeesche organen, met deze bezorgdhwi rekening houdt. De Duiische regeering meent dat de eerst volgende taak is een overzicht te krijgei over de onderwerpn van de gemeenschappf Jijke Europeesche werkzaamheid. Tot de s) menkomst te Genève moeten ook de Een peesche Staten, die geen lid zijn van Volkenbond, en niet-Europeesche Staten tof gang hebben. Gistermiddag is de Rijksdag begonnen aai de dekkingsvoorstellen. De rijkskanselis hield een verdedigingsrede. Hij betreurde, dat de motieven der Rijksregeering voof haar urgentie maatregelen niet overal wor den begrepen. Onze economische toeslabl heeft zich ontwikkeld op een wijze, zooi; wij de laatste drie decennia niet hebben bf leefd. "Wij staan voor een prijsrevolutie ral internationalen aard, die niet alleen Duitsche regeering zal dwingen zich bij i staalsbegrooting met de uiterste nauwgf zetheid van haar taak te kwijten. Een grov aantal producten worden redes beneds vooroorlogsche prijzen verkocht. Steeds me wordt het duidelijk, dat wij niet met conjunctuur-depressie van voorbijgaand» aard hebben te doen, maar met een gehee wijziging in de structuur van den wereld handel. Om dezen reden staat iedere Rijs- regeering voor ontzaglijk moeilijke probk men. Wanneer in deze momenten een Rijfc regeering er van zou afzien alle noodza»- lijke maatregelen direct uit te voeren, dn zou zij haar plicht tegenover de geschi a nis en het Duitsche volk smadelijk ve:-' ken. Daarom moeien wij den moed hebbf voor de saneering der financiën en ciale verzekering nieuwe offers der partij® te verlangen. Als wij allen onzen pM doen. is er geen reden om tot onbeperkt pessimisme te vervallen. De bedoeling van de uitvoering van deze maatregelen, aldus de Rijkskansete" ook van de door de regeering voorgestel verdere hervormingen, is evenwel dat al-- eerst het deficit van de Rijksbegroolisj wordt gedekt. Daarvoor zijn geen mogelijkheden dan die door de regeering ff veelgesteld Het doel der regeeringspolit'J is een politiek op langen termijn volg® een omlijnd plan uit te voeren, Alle zaamheden zouden tevergeersch zijn. ',n' neer het parlement thans niet de veraj woordelijkheid zou willen dragen, plicht te vervullen. r 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2