VRIJDAG 11 JULI 1930 No. 21569 STADSNIEUWS. Hollandsche Zeehelden herdacht. Het voornaamste nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regei toot adverteirtiên uit Leiden en plaatsen waar azentschappen ran ons Blad eerestigd rijn. Voor alle andere advertentien 35 Cts. pet regel. Kleine AdTerlentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden ran 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week Franco per post f. 2.35 H" portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HET XVIIIe INTERNATIONALE ORIENTALISTEN-CONGRES. 0p het van 27 Augustus tot 1 September 1928 te Oxford gehouden VXIIe Interna tionale Orientalisten-Congres is in de zit ting van 1 September besloten dat het XVIIIe Congres in Nederland zal bijeen komen in het jaar 1931. Naar aanleiding van dit besluit heeft eene in December '29 gehouden vergadering van aan de Leidsche Universiteit verbonden oriëntalisten zich geconstitueerd tot Commissie van Organi satie en bepaald dat het XVIIIe Interna tionale Orientalisten-Congres zal worden gehouden te Leiden in de week van 7 tot 13 September 1931. Tevens werd door de Commissie van Organisatie een Commissie van Uitvoering aangewezen. Hoewel men heeft vastgehouden aan het besluit van het Atheensche congres in 1912 om bet volgende congres in Oxford te doen plaats vinden sprak het van zelf, dat Ne derland zou worden aangewezen als plaats van bijeenkomst' van het XVIIIe Congres, aangezien het een bijzondere rol gespeeld heeft bij het weder tot stand brengen van de gewoonte om Internationale Orientalis- ten-congressen te houden, welke Congres sen als gevolg van den oorlog waren af gebroken en het Oostersch Genootschap in Nederland het initiatief heeft genomen tot het herstel der internationale betrekkingen. Waarschijnlijk zullen alle Europeesc^e landen vertegenwoordigd zijn terwijl var. buiten Europa leden te verwachten zijn uit de Vereenïgde Staten van Amerika. Ma rokko, A'lgerie, Egypte, Syrië Irak, Perzië, Britsch-Indië, Zuid-Afrika en Canada en China en Japan. Aangenomen wordt dat op minstens 500 congresleden gerekend mag worden. De Commissie van Organi satie heeft bericht ontvangen dat het Z. K* H. den Prins der Nederlanden heeft be-, haagd het Beschermheerschap van het Congres te aanvaarden, terwijl zich bereid verklaard hebben in het Eere-comité zit ting te nemen de heeren: Mr. A. van de Sande Bakhuizen, Burge meester van'Leiden, Voorzitter van Cura toren der Rijksuniversiteit te Leiden. Z E. Jhr. Mr. F. Beelaerls van Blokland, Minister van Buitenlandsche Zaken. Z. E. S. de Graaff, Minister van Koloniën. Prof. Dr. J. Huizinga, Voorzitter der Af- deeling Letterkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Z. E. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat. Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland. A. L Reimeringer. Wethouder van den Burgerlijken Stand der gemeente Leiden. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Voorzitter der Koninklijke Vereeniging .Koloniaal Insti tuut", Commissaris der Koningin in Noord- Holland. Z. E. Mr. J. Terpstra, Minister van Onder lijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof Dr. J. Ph. Vogel, Rector-Magnificus der Leidsche Üniversiteit. Dr. J. W. IJzerman, Voorzitter van het Koninklijk Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Nederlandsch Indië. De Commissie van Organisatie is samen gesteld uit: Dr. C. van Arendonk, Prof. Dr. C. C. Berg, Dr. P. A. A. Boeser, Prof. Dr. F. Th. M. Böhl. Dr. A. de Buck, Prof. Dr. J. J. L. Duyvendak, Prof. Dr. B. D. Eerdmans, Dr. H. H. Juynboll, R. A. Kern. Dr. J. H Kra mers, Prof. Dr. N. Krom. Prof. Dr. A. W. Nieuwenhuis, Prof. Dr. Ph. S. van Ronk el, Prof. Dr. C. Snouck Hurgronje, Prof. Dr. G. J. Thierry, Prof. Dr. M. W. de Visser. Prof. Dr. J. Ph. Vogel, Prof. Dr. C. van Vollen- hoven. Prof. Dr. A. J. Wensinck. terwijl de Uitvoeringscommissie als volgt is samengesteld: Prof. Dr. C. Snouck Hurgronje, Voorzitter, Pr. J TT. Kramers, Secretaris, F. G. A Ger- 1 lings Penningmeester. Prof. Dr. J. J. L. Buy vendak. R. A Kern. C. C. Krieger. Prof. Dr. Ph. S. van Ronkel. Prof. Dr. J. Ph. Vogel. Het secretariaat is gevestigd in het ge bouw van het Rijks Elhnographisch Mu seum. Rapenburg 67 te Leiden, alwaar alle inlichtingen te verkrijgen zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Kemo Corsetfabriek (filiaal) Leiden, Bree- slraat 99/101. Hoofdzetel Amsterdam, Lau rierstraat 20/26. De Statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam thans: N.V. Kemo Corsetfabriek. Café „Central", Geversstraat -18, Oegst- eest. Overleden eigenaar J. P. Kuipers, dd. 12 lebruari 1930. Nieuwe eigenaar wed. H. H. KuipersSandbergen, Oegstgeest. Nieuwe gevolmachtigde J. G. Goes, Oegstgeest. (Be perkende Bepalingen). PRIJSUITREIKING PINKSTER- ZANGCONCOURS. Gisteravond vond in het gebouw ,,Na- thanaël" de plechtige uitreiking plaats van de prijzen, verworven op het Pinksterzang- concours, uitgeschreven door den Ring Lei den en Omstreken van Chr. Gem. Zang- vereenigingen. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer C. B. van der Zeeuw, opende met gebed, waarna gezongen werd van Psalm 47 het derde vers. In zijn welkomstwoord verheugde spr. zich over de groote op komst (slechts 2 besturen hadden bericht van verhindering ingezonden). Hij bracht namens het uitvoerend comité den verschil lenden vereenigingen dank voor de mede werking en hoopte dat nog meerdere zich bij den Ring zouden aansluiten. Er zijn nog steeds vereenigingen, die daarvoor in aanmerking komen. Spr. verklaarde, dat het uitvoerend comité op den ingeslagen weg zou voortgaan en met vernieuwde krachtsinspanning werken zou, om ue con coursen. in het bijzonder wat betreft de regeling, verder omhoog te brengen. Spr. memoreerde nog speciaal de schitte rende prestaties van het jonge koor ..Ex celsior", te Leimuiden. waarmee bewezen werd, dat in korten tijd veel bereikt kan woTden. Mèt dc diploma's werd tevens het tv.- tisch verslag uitgereikt van de jurjr (dc heeren Arnold Spoel, Bernard Diamant, ff. W. de Ronde). Hierin wordt o.a. dank ge bracht voor de \TÏendelijko wijze, waarop de zangvereenigingen ten raadhaize van Oegstgeest, door den kunstzinnigen burge meester A. J. van Gerrevink, zijn ontvan gen. De jury uitte haar waardeering ^oor het werk van het uitvoerend comité, met zijn voorzitter, den te dezer zake even ijverigen als ervaringrijken en slagva-ardi- gen heer Van der Zeeuw aan het hoofd. Ook worden in dit verband genoemd de namen van de secretarissen, de heer G. Zitman en G. J. Corts. wier vlotte routine ook ditmaal van grooten dienst is geweest. Tenslotte wordt ..Debora" te Oegstgeest gehuldigd, die ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaai] als gastvrouwe optrad. Dc jurv constateert uitvoerig en met vreugde, dat het zangpeil op het concours te Oegstgeest een belangrijke verbetering aanwijst, vergeleken bij dat van Sassen- heim in 1929. Tenslotte worden de prestaties der om derscheidene vereenigingen gedetailleerd besproken. Na de prijsuitreiking verzocht de heer v. d Zeeuw den afgevaardigden, zoo noodig, critiek te willen uitoefenen op de regeling en eventueele wenschen kenbaar te maken. Enkele interne kwesties kwamen hierbij ter sprake, die tot volle tevredenheid wer den beantwoord. Ook tijdens deze rond vraag bleek, hoe zeer men het werk van het uitvoerend comité, alsmede dat van de Regelingscommissie op hoogen prijs heeft gesteld. Het concours te Oegstgeest wordt van zekere ziidQ tot de best georganiseerde van het land gerekend. Aan dc uitgespro ken wenschen beloofde de voorzitter aan dacht te zullen wiiden. De voorzitter van den Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gem. Zangvereenigingen. de heer Goed- hardt, sprak tenslotte nog een kort woord. Gesloten werd met het zingen van Gez. 51, de verzen 1 en 3. Deze uiterst geanimeerde avond, waarin op zulk een voortreffelijke wijze een nabe trachting van het concours kon worden ge houden. heeft er zeker toe medegewerkt het gewensehte contact tusschen de aange sloten vereenigingen te verhoögen BOND v. LEIDSCHE HARMONIE EN FANFAREGEZELSCHAPPEN De oprichtingsvergadering. In een gisteravond gehouden vergadering van besturen van rauziekvereenigingen hier ter stede, werd overgegaan tot oprichting van een Bond van Muziekvereenigingen. De nieuwe Bond zal den naam dragen van „Bond van Leidsche Harmonie- en Fan- faregezelschappen". Tot den nieuwen boua traden de negen volgende vereenigingen toe: Muziekgezelschap Orpheus", Harm«>- niekapel „Werkmans Wilskracht", de Post- harmonio „de Post". Harmoniekapel ,.T. D.", Arbeidersmuziekvereeniging Nieuw Leven", Politiemuziekvereeniging, Muziek- vereeniging „P. C. L.'\ Leidsche Chris telijke Harmonievereeniging en Muziekver- eeniging ,,6 R. V. A." Tot bestuursleden werden gekozen D. van der Schee, le voorz., Lage-Rijn- dijk Sla; A. C. van der Woerd. 2e vootz.. Pieter de la Courtstraat 17: Joh Brouwer, le secr Stadhouderslaan 17: J Dragt, ze secretaris, Syboltstraat 63: J. Verder, le penningm., De Ruyterstraat 27: D. Cornet, 2e penningm.. Oost Dwarsstraat 12; N. de Neef, commissaris, Morschweg 143. LEIDSCHE VEREENIGING VAN ENDUSTRIEELEN. Jaarverslag over 1929. Het twaalfde jaarverslag der Leidsche Vereeniging van lndustrïëëelen over 1929, samengesteld door mr. F. J. J. Trapman is in druk versohenen. Hieraan is het volgende ontleend: 1, De Commissie voor de Gas- en Elev triciteilsconlraclpn heeft ook in dit ver- eenigingsjaar wederom nuttig werk ten bate der Vereeniging en hare leden kunnen verrichten. Ten behoeve van verschillende leden was zij werkzaam voor het afsluiten der contrac ten, terwijl vele adviezen en inlichtingen door haar mochten worden verstrekt. Alleszins mag hier worden opgemerkt, dat deze Commissie in onze Vereeniging haar bestaansrecht heeft bewezen, blijkende hieruil dat meerdere leden uitdrukkelijk hunne instemming met hare werkwijze en resultaten hebben te kennen gegeven. Voor 1930 konden geen verlagingen in de Elecin- citeits- en Gastarieven worden verkregen. Wat de Eleclriciteitstarieven betreft vindt dit zijn oorzaak in de stijgende kolenprijzen. De Gastarieven zijn het vorig jaar op nieuw vastgesteld, weshalve de Sted. Licht fabrieken eerst het resultaat dezer nieuwe tarieven wil afwachten. De nieuwe opbouw dezer tarieven vormt echter voor de Industrie een groote tege moetkoming en is van groot belang. Melding wordt gemaakt van verschijning van het propagandaboekje „Een ernstige vraag, een woord tot ouders en opvoeders Het Bestuur besprak tevens de verschil lende vraagstukken die zich hebben voorge daan op het gebied van Het Centrale Riolee- ringsplan der Gemeente Leiden, Stedelijke Commissie v. d. Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten, Verzoeken Commissie Werkverruiming, de Alastrim Epidemie, Nieuw Station Gemeente Leiden met daar aan voorafgaand plan. tot tunnelbouw aan den Rijn^bufgêrwei',"fiistellen Vojlijrheidg- commissies, en nog vele andere onderwer pen. Vele leden mocht hel Secretariaat we derom van dienst zijn, o.m. door het ver- schallen van gegevens op loongebicd. om trent tariefsaangelegenbeden, het geven van advies inzake arbeidsaangelegenheden en arbeidsvoorwaarden, het indienen van aanvragen voor overwerk-vergunningen en het daarbij verleenen van persoonlijke be middeling met den Directeur-Generaal van den Arbeid en de Arbeidsinspectie te s-Gra- venhage. het verstrekken van gegevens aan het Centrale Bureau v. d. Statistiek, het ba- middelen inzake aanneming van personeel door Rijksinstellingen hier ter stede, onder handelingen met den Raad van Arbeid, het verleenen van bemiddeling omtrent geschil len met het Gemeentebestuur van Katwijk, correspondentie en bemiddeling met den Provincialen Waterstaat en Kamer van Koophandel voor Rijnland betreffende den nieuwbouw der brug aan het Oegstgeest?r- kanaal bij het Groene Kerkje te Oegstgeest en in tallooze vraagstukken de individueele belangen der leden betreffende. Evenals in het vorig jaarverslag mag met groote voldoening worden opgemerkt, dat het contact der leden met het Bestuur en Secretariaat steeds groeiend is en dat de iC- den zich nog steeds meer en meer om voor lichting en medewerking tot de Vereeniging voor allerlei aangelegenheden wenden RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijn bij kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f. 93.794.02 en terugbetaald f. 94.916.18. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 1122.16. Met aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 70. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschnldboekjes inge schreven nominaal f. 2050. en afgeschreven f 7150. Derhalve inindcT in- dan afgeschre ven f. 5100. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag was de 15-jarige A. M. P. in de garage van O. aan de Oude-Vest bezig met soldeercn, waarbij hij zich van een benzinelamp bediende. Vermoedelijk doordat de jongen te veel benzine gaf, vloog de lamp in brand. Tot overmaat van ramp wierp de jongen bij het opspringen een bus benzine o-mver, waardoor zijn klec- ren vlam vatten. Do jongen had de tegen woordigheid van geest in de Oude-Vest te springen, waardoor het vuur doofde. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongen, die verschillende brandwonden had beko men, naar het Academisch Ziekenhuis. Zijn toestand is niet ernstig. Te Hoek van Holland zal deze maand een standbeeld worden onthuld bedoeld als e^i stille hulde aan de nagedachtenis van do bemanning der reddingboot „Prins der Nederlanden", die in November j.l. om het leven kwam bij haar pogen om dat van anderen te redden. Het ontwerp is van Eliza de Ridder van Mastrigt, terwijl het in brons werd gegoten in de kunstgieterij van de heeren Prowaseck en Stöxen alhier. GEMEENTELIJKE H. B. S. MET 5-TARIGEN CURSUS. Voor de eerste klas zijn toegelaten: W. J. van Berge Henegouwen, Emma de Bink, Maria J. H. van der Blom, P. Bok, A. W. Bruins. O. Crabbendam, A. Doedijn9, Anna C. van Dorssen, L. D. van Eek, F. Forlgens, K G .J. Fros, E. de Graaff, J. A. Griffioen, F van Haarlem, D. Henny, M. C. van der Hoog. P. Huysman, Catherina F. van Ingen Schenau, J. Koene, P. Kooy, Ilendrika Kuk- ler, N. Laman, J. J. Leenhouts, A. Log, S. Maas, F. Mandemaker, P. Mazurel, C. L. Modderman. W. H. D. Nout, F. Oostenbrug, J. Oudshoorn, J. van Ree9, P. de Roos, L. Rijnink. P. Sierat. A. Spiro. H: W. Spoor, Alida Straatman. W. Taat, N. Verhoog, A. Verstraaten. L. D. van den Vijver, K. H. Warburg (Warmond), Maria J. Willems Willy F van Woudenberg, J. M. Zitman, F. F. Zuiderduin. Voor de tweede klas: J. van Doorn, A. C. Galhier (toehoorder), L. T. L. J. Hartkamp, J. A. Verhaar, H. J. Vooren, C. Wilbrink. Voor de derde klas: H. P. R. Borgerhoff Mulder. W. Kasten. Voor de vierde klas: L. van Brero, II. de Koning. Wilhelmina van der Laan, J. Ra- meau. Clasina van der Sluys. Voor de vijfde klas: W. de Koning. EXCURSIE M.S.G. Gisteravond vertrokken negentien leer lingen van de school van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", voor een 7-daagsche excursie naar Frankrijk, onder leiding van den heer H. van Batenburg. BINNENLAND. Het Orientalist en-congres in 1931 te Lei den (Stadsnieuws, le Blad). Vliegongeluk bij Den Helder; twee inzit tenden gewond. (Gemengd, 2e Blad). De derde dag van het tennis-toninooi om de internationale kampioenschappen van Nederland. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Labour handhaaft zich bij een tnsschen- tijdache verkiezing ten plattelande. (Buitenl. le Blad). Polen's antwoord op bet memorandum van Briand. (Buitenl. le Blad). Briand optimistisch over de Franech Italiaansche verhoudingen. (Tel. le Blad). Nadere bijzonderheden over de mijnramp in Silezië. (Buitenl. Gem., 2e Blad en Tel. le Blad). H. B. S. VOOR MEISJÏES. Toegelaten tot de 1ste klas: G. A. van Alphen, G. W. J. Bertel, B. Bessem, W* D. Biesot, A. W. Blanken, R. de Borst, W. Brand, J. van Buuren, N. Choulau, W. Coenraads Nederveen, J. Couwenberg, M. J. H. C. Delhez, M. L. Dettmar, E. Dros, E. Exter, G. Hermans, A. H. Huele, M. A. van Kampen, Th. Kerkheide, J. C. Key, M. C. Kooiman, M. J. A. de Koster, T„ Kuilman, M. A. Kuiper, L. H. G. Maclaine Pont, C. Muller, N. Pierrot, G. J. H. Pras, L. A. Ritter, J. J. Tjalsma, C .J. Wieder, C. M. Zandée, P. Lievense, M. Langhourt, N. Visser. Afgewezen 4. Toegelaten tot de 2de klas: H. Hoos "en M. v. d. Drift. Voor het tweede deel( practijk) van het Staatsexamen N VII (leerares huis houdkunde, waschbehandeling) is o.a. ge slaagd mej J. N. van der Werff, leerlinge deT R.-K. Vakschool voor meisjes alhier. Niet mej. A. J.t doch mej. L. J. de Nijs is geslaagd voor het examen parti culier secretaresse. Gisteravond omstreeks halfacht kwa men op het Rapenburg bij het Begijnenhof een heer en een dame, beiden te fiets met elkaar in botsing, waardoor de dame de macht over haar stuur verloor en te water reed. Gelukkig kon zij zwemmen, waar door zij spoedig dooT omstanders op het droge werd gebracht en er met een nat pak en deD schrik afkwam. Zij werd bij omwonenden van droge kleeren voorzien. Even later werd haar fiets ui6 het water opgehaald. Op de Dinsdag j.l. te Amsterdam ge houden keuring van nieuwe en zeldzame planten van de Kon. Nederlandschc Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, werd aan Helenium hybride Julisonne, in gezonden door de Vaste Plantenkweekerij K, J. van Veen alhier, een getuigschrift van verdienste toegekend. Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder get eekende wonende (straat) No icensclit het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf- opgezonden te hebben aan onderstaand adres

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1