J. BAALBERGEN KAMPEER en STRANDTENTEN UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. HAARLEMMERMEER. Zwaar onweder. Tijdens een kort doch zwaar onweder. dat Zich boven den Haarlemmermeerpolder ODt- lastte, sloeg de bliksem in een op het dak van hel kantoorgebouw naast het raadhuis te Hoofddorp staanden grooten schoorsteen, die nagenoeg geheel doormidden werd ge spleten. Ook aan het dak werd schade toe gebracht, gelukkig zonder brand te veroor zaken. Direct werden de noodige voorzie ningen getroffen, o.a. door den vernielden schoorsteen verder af te breken. Op verschillende plaatsen werden ook de electrische geleidingen door den bliksem ge troffen en vernield. Mej. G. Griep, jongste ambtenaar ter secretarie van deze gemeente, slaagde aan het „Instituut Overtoom" te Amsterdam voor het diploma machineschrijven. HILLEGOM. Zwemfeest van beteekenia. De Hillegomsche Zwemvereeniging zal Zaterdagmiddag a.s. de eer te beurt vallen cm den Haarlemseben Zwembond te ont vangen in de Gemeente-Zweminrichting al hier. De H.Z.B, organiseert dan onderlinge wed- rtrfden en heeft een programma van 18 nummers samengesteld. Men zal te zien krijgen diverse zwemslagen van heeren en damee van den H.Z.B., estafette 4 z 50 M. voor dames der vereenigingen Velzen. Half weg, Hillegom en Politie Sportvereemjging, schoonspringen door dames en heeren. ge blinddoekt zwemmen over 50 M. en nog veel meer. Het slot zal een demonstratie van waterpolo zijn. Nn Hillegom door verbouw der inrichting beschikt over een baan van 50 M„ zijn deze wedstrijden hier mogelijk geworden en de 0.Z.V. stelt het op hoogen prijs, dat de Haarlemsche Zwembond dit feest hier heeft willen organiseeren. Ongetwgfeld zullen velen nit de verre omgeving getuige willen zijn van deze groots gebeurtenis op het gebied van dein zomer sport bij uitnemendheid, het zwemmen, voor al omdat zwemmers en zwemsters van naam zullen deelnemen. KATWIJK-AAN-ZEE. Benoeming. De Ontvanger der Direcle Belastingen alhier, de heer H. J. Mensonides, 19 met in gang van 1 October a.s. benoemd tot Ont vanger der invoerrechten en accijnsen Ie Breda. Schooluitstapje. Dezer dagen braoM de klas van de Mulo- aldeeling, hoofd de heer W. B. Hofman, een bezoek aan Nijmegen. Van hier uit werd een bezoek gebracht aan Beek, Berg en Dal enz. Veel is er genoten dezen dagl Des 'savonds kwam men circa halfelf weer zeer voldaan thuis. Gistermorgen had op den hoek Kerk steegBestevaerstrR.it een fiets-aanrijding plaats tiusschen A. W. van Katwijk a. d. Rijn en L. v. d. B. alhier, tengevolge waar van eerstgenoemde kwam te vallen en zijn kleeren gedeeltelijk werden vernield De politie heeft de zaak in onderzoek. Bij den heer W. A G. is dooT een vrachtauto van de firma B. uit Delft een zonnescherm stuk gereden. Aangifte is ge daan bij de politie. zoowel te huur ais te koop. Ilnimum gewicht. Maximum soliditeit. VOORSTRAAT 43 - KATWIJK AAN REE. Ook in onze Bedden- en Tapijtafd. zeer scherpe prijzen. «42 NOORD W1JKERHOUT. Ben ongewenschte gast. Toen de bloemist M. aan de Leidsche 1 aart, 's avond9 thuis kwam, zag hij tot zijn verbazing, dat een ruit van de woonkamer ^as stuk geslagen. Binnenshuis vond hij verder alles overhoop gehaald, terwijl eenige 'deedingslukken met al het aanwezige geld verdwenen warep, In iuil had de onbekends gast een ledige drankilesch achler gelaten. De politie doet onderzoek. 0 OEGSTGEEST. De blcempjesdag voor de veieeniging „Het Hoogeland". Met verwijzing naar de advertentie, voor komende in dit nummer, betreffende hel houden van een Bloempjes-verkoopdag, op morgen niet toestemming van B. en W. dezer ge neente, willen wij gaarne een klein oyerzir-hl geven van het werk der Vereeni- 'ÏPng „Het Hoogeland". Over 1929 bedroeg het aantal verpleeg- dagen 37799. Totaal aantal verpleegden 295. Nieuw opgenomenen 187. Door de Vereeni- ging in de maatschappij teruggeplaatst 89. Door het Reclasseeringsbureau der Ver- eentging werden in behandeling genomen 152 gevallen. Door de Drie Cents fonds afdeeüngen op gegeven 11 gevallen. Uit de cijfers van het jaarverslag blijkt dat door de Vereeniging „Het Hoogeland", een zeer algemeene arbeid wordl verricht, en personen van alle gezindten zonder onder schep en uit alle provinciën des lands in hare drie koloniën worden opgenomen en getracht wordt dezen tot een beter leven ie brengen, of zoo noodig een blijvende plaats in de stichtingen te geven. Wij vertrouwen dat men den arbeid van deze Vereeniging in ruime male zal sfeu- Den als de dames van het alhier gevormde Comité morgen een bloempje ie koop zullen aanbieden. o RIJNSBURG. Een gevaarlijke hoek. Aan den gevaarlijken hoek Oegslgeester- wogKorte Brouwersiraat komen den laat- sten tijd vrij veelvuldig ongevallen voor. Hot uitzicht is ter plaatse zeer slecht, zoo wel komende van de richting Almondeweg wat door de plaatsing van het nieuwe Bankgebouw niet verbeterd is als ko mende van de richting Leiderweg. Vroeger deed een bord, met de waarschu wing „Langzaam rijden" wel eenigen dienst, vooral bij vTeemde automobilisten, die on bekend met hel gevaar daar wel eens te snel rijden, msar dat bord is weggenomen. Ook een verkeersspiegel deed aldaar goe den dienst, maar onlangs is deze bij een poging tot herplaatsing in stukken gevallen. Deze dagen kwam weder een Duitsche aulo in botsing mei een tegemoetkomende auto, maar de schade bepaalde zich geluk kig slechts tot beschadigde spatborden. Gistermiddag echter werd een met zand beladen auto van den heer L. K. te Katwijk aan Zee, welks bestuurder waarschijnlijk de signalen niet gehooid had, door een nade rende tram gegrepen, en wel vijf meter ach teruit geslingerd. Een mast voor de bovenleiding van de (ram en een lantaarnpaal knaplen daarbij geheel af. Persoonlijke ongevallen vielen gelukkig niet voor, rriaar zoowel aufo als tram wer den zwaar beschadigd. VOORSCHOTEN. Autotocht voor Ouden van Dagen. Ëvenals elders heeft zich in deze gemeente een Comité gevormd „Autotocht Ouden van dagen". Het comité zal Donderdagmiddag 24 Juli a.s. een auto-tocht maken en ver kreeg reeds de toezegging van enkele auto bezitters. Daadwerkelijke steun wordt zeer gaarne aanvaard. Het comité is als volgt: N. Vernède, voorzitter, P. Kaayk, Secr-Penningmeester: Baronesse L. H. Schlmmelpennlnck v. d. Oye-, Chr. Eggink, W. Meyer. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand- Geboren: Maria Antonia, d. van S. Kla ver en M. van Steenbergen Johannes Gerardus Francois, z. van P. M. Vromans en C. Boon Wilhelmus Gerardus, i. van A. P. Molekamp en E. J Hoogeveen Cor nells Johannes, z. van G Overdevest en A. M Rijkelijkhuizen. Ondertrouwd: Nicolaas Johannes Lekx, 26 jaren en Constantina Maria van der Loo 25 jaren Frederikus Bos, 25 jaren en Cina Moirette Hendriks. Busscher, 20 j. Overleden: Reinder Meinders, 75 jaar. AARLANDERVEEN. Tiering Koninginnedag. De commissie fot viering van den 50-slen verjaardag van H M. de Koningin deelt ons mede, dat als feestdagen de 26 en 27ste Augustus zijn bepaald. Gezien het succes van verleden jaar zal de burgerij, mede door de belangrijkheid van dit jaar. zeer zeker niet achterwege blijven op de circuleerende lijsten ie tee kenen. ALPHEN. HET CONFLICT BIJ DE N.V. OOSTHOEK EN ZOON. De staking wordt voorigeset. In een gisterenavond in het hoiel „De Vergulde Wagen" door het in slakend zijnd personeel gehouden vergadering werd na stemming met 175 voor, 6 tegen en 2 blanco stemmen besloten de staking onvermoeid voort te zetten. Leerlingen-uitstapjes. Gisteren heeft de 3de en 4de klas van de Hoogere Burgerschool voor Jongens en Meisjes alhier, onder leiding van den heeT Fokkema een uilstapje gemaakt naar Socs- terberg en omstreken, 's Morgens óm 7.17 per trein naar Utrëcht vertrokken, ging het vandaar per fiets naar Soesterberj, en het was een aardig gezicht toen de sioert van 25 fietsers van hel station vertrok. Heerlijk genoot men van de schoone natuur en heerlijke hosschen en met veel belangstel ling werd het militair vliegkamp en het op stijgen van de vliegmachine gadegeslagen. Per fiets werd de terugreis weer aanvaard en met den trein die 18.03 van Utrecht ver trekt, keerde men zeer voldaan huiswaarts. —Gistermiddag werd de wielrijder H. in de Wilhelminastraat aangereden door een 2-tal fietsende dames. H. kwam hierbij te vallen, terwijl zijn rijwiel werd beschadigd. Hij deed hiervan aangifte bij de politie. BOSKOOP. De opbrengst van den vlaggetjes-ver koop, ten bate van de vefeeniging „Pro Regeheeft hier ter plaatse f. 60.77 opge bracht. LEIDERDORP. Bnrgerlijke stand. Geboren Marlinus Anlhonius. z. van M. Laken en A. J. Waayer Anthonius Arend z. van C. L. van Egmond en A. P. C. Merts Bastiaan, z. van B. van Tol en P. Koppe- schaar. Ondertrouwd: Gerrit Willem Overdijking jm. 24 jaar en Pieternella Braggaar jd. 26 jaar. Overleden: Margaretha Overdevest. 7 jaar vest 7 jaar. LEIMUIDEN. GEMEENTERAAD. De drinkwatervoorziening. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. "De voorzitter opent de vergadering met gebed. De Notulen der vorige vergadering worden aangehouden. De voorzitter zegt, dat de aanbieding der gemeenterekening (loer onvoorziene omstandigheden nog niet kan worden aangeboden. Door familieomstandig heden kon n.l. de wethondersvergadering niet doorgaan. Da voorzitter zegt. dat deze vergadering in hoofdzaak belegd is in verband met de drinkwatervoorziening. In de bijeenkomst der drie gemeenten is men tot volle overeenstemming gekomen. Iedere gemeente zal garant zijn voor renta en aflossing van de geldleening in verhou ding tot het aantal in iedere gemeente aanstnitbare perceelen. De voorzitter gaat daarna over tot het voorlezen van het Concept overeenkomst met de gemeente Boskoop. Deze overeenkomst is opgemaakt door den directeur der Boskoopsche waterleiding en onzen adviseur de directeur dor Bussnmsche waterleiding. Het concept is nog door den deskundigs der Ver. van N6d:. Gemeenten bekeken dia nog eenige aanwijzigingen noodig oordeelde. De voorzitter brengt daarna het voorstel Van B. en W. in stemming om ingevolge art. 121 der gemeentewet machtiging te vragen aan Ged. Staten der provincie Zukl- Hclland tot het stichten met de gemeenten Alkemade en Rjjnzaterwonde van een water leiding bedrijf. De voorzitter deelt daarna nog even mede, hoe een stichting zal werken. Na deze toe lichting wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter zegt nog. dat dit een van de belangrijkste besluiten e die in jarem door de gemeeDfe zijn genomeD. Drinkwatervoorziening is hard noodig. Hij besluit de vergadering met het uitspreken van den wensch dat de gemeenle binnen het jaar in het bezit zal zijn van een goed fnnoti- onneerende drinkwaterleiding. Niels meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de voor zitter deze korte maar belangrijke verga dering. Loop der Bevolkine. Vertrokken naar Leiden A. H. Harten; naar Nieuw Vennep M. A. Nienweveen; naar Gouda N. Oudijk; naar Pnrmerend E. H. Benmer; naar Amsterdam G. Bodeker; naar Leiden M. Mnijs; naar Leiden J. R. Broekhuizen; naar RjjnzateTWonde P. W. Lemmers; naar Nieuw Vennep J. Vogelaar; naar Woubrugge P. W. Mooren. Gevestigd: P. A. van Diemen uit Ter Aar; M. A. Kok uit RgnzaterwoudeW. H. van Haaster nit Haarlem; M. van Graas uit Haarlem; J. Senne nit Woubrugge: D. G. M. van der Ploeg uit Alkemade, De Raad dezer gemeente vergadert Woensdag 9 Jnli ajs. de3 n.m. te 8 nur. Agenda. 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 Aanbieding gemeenterekening, 4 Vaststel ling legger der wegen en voetpaden. 5 Wijziging der begrooting dienst 1930. Gedurende de maand Jnni 1930 werden ter secretarie dezer gemeente aangegeven. Als bedröfslachting 3 koeien. Als noodslach- ting werden goedgekeurd 2 n. kalveren en 1 lam. Afgekeurd weiden 1 n. Kbit 2 lammeren, 4 koeien, 2 varkens en 1 big. In totaal werd f 27.aan keurloon ont vangen. ——o ROELOFARENDSVEEN. Concert „Liefde rooi Harmonie". Het Muziekgezelschap „Lieide voor Har monie" gaf alhier zijn eefste concert in den tuin van den heer J. C. van der Geest. Het zomersche weder had velen naar builen ge lokt om van de muziek te genieten. De mu zieknummers werden vlot en met veel toe wijding gespeeld. Bijzondere vermelding ver dienen de nummers Gondoline. Valse van M. J. H. Kessels en Mercedes een Ouverture van M J. H. Kessels. De aanwezigen waren zeer ingenomen met het ten gehoore ge brachte en met de hoop op een spoedig weerzien keerden allen voldaan huiswaarts. Geslaagd voor Civiel-lngenieur Water bouwkunde onze plaatsgenoot de heer E. Stockmann Geslaagd vor de akte Lager Onderwijs Mej. M. Stockmann. leerlinge van de R.K. Kweekschool te Bergen. WADDINXVEEN. Te water geraakt. Mej. D. W. geraakte bij het uitspoelen van waschgoed achter hare woning te water Gelukkig werd dit vanaf den weg gezien door den wielrijder D. K., die zich te water begaf en de vrouw redde. Zij bleek echter veel water to hebben ingekregen, zoodal medische hulp moest worden ingeroepen. VeoYOrrosr over besmette gronden. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt tegen J. B. alhier terzake het ver voeren van vee op terrein besmet met mond- en klauwzeer en tegen T. van N. al hier terzake rijden met auto op Kleiweg, te gen J. van J. tê Moordrecht ter zake de zelfde overtreding. Burgerlijke stand. Geboren: Dirk. z. van D. Annaars en G. M. de Jongh Frans. z. van K. Langen- Lierg en J. Bosch Janna, d. van P. J. Hoogendoorn en A. van der Neut Jansje, d. van R. Plomp en H. Barendregt Frans, z. van C. Versluis en M. K. Kapteijn Jacob, z. van A. Broekhuijsen en P. W. Both De chauffeur P. v. O. had het ongeluk bij het verwisselen van een autowiel met zijn rechterhand bekneld te geraken tus- schen as en wiel. Dc top van een zijner vingers werd afgekneld Gevonden: Een korfbalschoen, een ceintuur, een spallap en 1 hooivork. Inlich tingen ter secretarie. o ZWAMMERDAM. Loop der bevolking. Gevestigd: Uit Leeuwarden, Machiel van der Panne, B. 20 Uil Haarlem, Hendrik van Luinen, slagersknecht C. 109 Uit Bloemendaal, Henriëtte Elisabeth Kampert, C. 49 Uit Bloemendaal Agatha Maria Commandeur, C. 49 Uit Kollumeriand Sieds van der Tuin, kappersbediende, A. 38 Uit Leiden: Reinier Adrianus van der Horst en gezin, landbouwer, B. 12 Uit Gouda, Johanna Cornelia Daatje van Neen echtgenoote van W. P. Stoppelenburg, D. 64 Uit 's-Gravenhage Gerrit Adrianus Bout hoorn, winkelbediende C. 127 Uit Gouda Johannes Broekhuijzen en gezin, pakhuis knecht, C. 117. Uit Reeuwijk, Annigje v. Spengen, echtgenoote van J. C. Hooftman, B. 60 Uit 's-Gravenhage, Johanna Ca- tharina Stolwijk B. 66 Uit Valkenburg, Johan van den Brandhof, veehoudersknecht B. 87 Uit Haastrecht, Jacob van Os, vee handelaar C. 68 Uil Alphen a. d. Rijn Peter Stapper en gezin, pakhuisknecht C. 45 Uit Alphen aan den Rijn, Cornelis Terbree en gezin, schippersknecht, A. 2 Uit Ede, Bennekom, Heintje van Wijk, dienst bode, A 109. Vertrokken Naar 's-Gravenhage, Stein- laan 35. Metje Niesing A. 144 Naar Alphen aan den Rijn, Steekterweg 62, Leendert Schouten en gezin, arbeider Naar Bodegraven, Markt 81, Marijtje Hoo gendoorn B. 85 Naar Waddinxveen, Bloemendaal L 44, Adrianus Petrus de Goeij, veehoudersknecht C. 212a Naar Zoelerwoude, Vliet E. 12 Johanna Wil- helmina l'Ami, A. 28 Naar Alphen aan den Rijn, Korlsleekterweg 2, Maas Boek hout en gezin, landbouwer A. 2. Naar Bodegraven, Spoorstraat 4, Frans van Kat wijk en gezin, groenlenhandelaar, C. 117. Naar Rotterdam, tuindorp Vreewijk van Malsenstraat 98, Wessen van Maanen D. 32 Naar Alphen aan den Rijn, Aar- landerveen. Zuideinde 69, Jan Beunder en gezin, schilder, A. 10 Naar Alphen aan den Rijn, Lindenhovenstrnat 8 Mallhijs Huisman veehoudersknechl, A. 122 Naar Wanne-Eickal, Duitschland, Johanna Heu vels C. 49 Naar Leiden, Academisch Ziekenhuis, Wilhelmina Dirkzwager, ver pleegster A. 88. De gemengde Zangvereen. „Eendracht maakt Macht" alhier, heeft op het te Soes- terberg gehouden concours een eersten prijs in de eerste afdeeling behaald met 312 punten Gevonden een rijwielplaatje. Inlichtin gen tar gemeente-secretarie. ROZEN. Vervolg Met in achtneming van hun groeiwijze kweekt men de rozen als: struikrozen, kroon- boompjes (stamrozen), piramide, klim- en treurrozen, waarbij in aanmerking dient ge nomen dat sommige sterk, andere zwak groeien. Sommige slechts eenmaal, en vele andere den geheel™ zomer doorbloeiem. Naar dien verschillenden vorm van groei en bloeiwjjze richt zich in hoofdzaak het snoeien. Uit een en ander valt ook hierweer af te leiden, dat eenige algemeene rozen- kennis noodzakelijk is, wil men goed kannen snoeien. Toch laat ook dit snoeien zich tot eenige hoofdregels terng brengen en met de noodige aandacht en oplettendheid, leert men dit spoedig aan. De allereerste eisch is ook hier: zorg voor voldoende licht en lucht in Uw rozen. Behalve door een goede stand plaats en goeden grond, kunnen we dit in niet geringe mate bevorderen, door met bet snoeien te zorgen, dat alle blijvende deelero volop van hel licht kunnen ge nieten. De beste lijd daarvoor is in het voorjaar na bet ontdekken der rozen, als geen rivare vorst meer te vreezen is, en kort voordat zij beginnen nit te botten, dus in April. Dan vermijdt men het gevaar bij de vele gevoelige soorten, zooal? Thee- en Noisetrozen, dat zij opnieuw zullen invriezen, in welk geval wjj ze later nog eens zouden moeten snoeien, en waardoor men minder hout minder oogen zonde behouden dan oorspronkelijk de bedoeling was. We kun nen hier tevens bij opmerken dat door een korteren snoei de bloei vertraagd wordt, d.w.z. indien het hout overigens rijp is. De zich lager aan de twijgen bevindende oogen zijn onder Dormale omstandigheden niet zoo sterk ontwikkeld, als de hooger zittende en ieder zal wel eens hebben op gemerkt. dat ook bij de rozen de iyivensto oogen het eerst uitloopen. Onder bijna alle groepen komen sterk en zwnkgroeiende voor. De zwakgroeiende snoeie men kort (3 4 5 oogen) en zoover de vorm het toelaat behoede men alleen de kracMIge eenjarige takken. Het oude hout en de zwakke twijgjes moeten zooveel mogelp worden verwijderd. Bij deze is het er vooral om te doen ze op te wekken tot het vormen van nieuwe krachtige scheuten. De sterkgroeiende. snoeie men lang. SDoeie man dez» Kort dan zonden ze wel veel hout vormen maar weinig bloeien. Vooral ook bp de meef, sterk groeiende Theohybride en Noi-etrozen, snoeie men de takken niet te kort in en late bun minstens de helft der lengte be houden. Van klim- en treurrozen nemen men alle onrijpe uiteinden weg en men denne ze verder flink nit. Tenzij het ons hier en daar door een korten snoei om krachtige nieuwe scheuten te doen is. Later kar. men weer nieuw bloemhout verkrijgen dat in den nazomer bloeit. Mosrozen snoeit men weinig: bp deze bepaalt de snoei zich in hoofdzaak tot een doelmatig verlagen. Alle maandrozen moeten kort worden ingee sneden tot het verkrijgen Van sterke, rrjk- bloeiende scheuten. Daarentegen snoeit men Rosa lutea. waaronder de welbekende geal- bloemige Persian Yellow, welke slechts een maal bloeien voor den bloei niet, daar deze alleen op het jarige hont bloeien. Al dergelpe soorten snoeit men nn den bloei, eind Juni, dan snijden we hen terug om ze tot het vormen van nienwe takken op te v/ekken. Verder moeten alle in het voorjaar ver plante rozen kort (2 4 4 oogen) worden in gesneden, doch men wnchte er liefst meda tot zij weer even aan den groei zijn. Alle z.g. wilde roeen, d.w.z. die welke ais ruwe heesterpartijen of wel in heestorpartjjan worden gebezigd, snoeie men weinig en niat meer dan noodig is om de noodige orde ta bewaren. Zooals vanzelf spreekt moeten alfa mogelpo doode takjes en stompjes worden verwijderd. In den zomer snijde of knippa men niet alleen geregeld alle uitgebloeide bloemen maar ook alle stelen (het afge dragen hout) weg, wdardoor men stee&i nieuwe scheuten met bloemen zal verkrijgen. Om schoone snij-rozen te winnen behoudt men op iederen scheut slechte een knop de hoofdknop, od wel deze èn een van da jongste zich lager aan de scheut bevindende knoppen. Steeds snijde men dan elke roon zuiveT glad boven een lager zittend blad af, waardoor het zioh daarbij bevindende oog opnieuw een sterken scheut geeft. Dit dunnen der knoppen wordt nog te weinig toe gepast Alleen bij die rozen, zooals brj da Rosa rugoea, Rosa rubigenosa, en verder meer z.g. wilde rozen, waarbij het ons tevens om de mooie vruchten (bottels) te doan is, neme men de uitgeblóeide bloemeto ötet weg. Alle zachteTe rozen, zopals Thee-, Théé- hybriden e* Noisetrozen moeten voot deö winter goed worden beschut, of gedekt, daa*i deze bij streng© koude bevriezen. Dit woTdt verschillend gedaan en betrekkelijk doet het er ook minder toe, hoe men dit> doet, als men hen maar behoudt. Voor stamrozen is de volgende wijze eoBd ter zeker aanbevelenswaard. Na ze van hun stokken te hebben ontdaan en de kro nen iets ingebonden te hebben buigt merf de 6tammen omlaag en graaft de kronen' in den gTond. Men graaft daar waar dé kroon komt een gedeelté grond uit, drukt de kroon er in en dekt deze vervolgens met den uitgegraven grond, zoodat de kro nen geheel bedekt zijn. Men doe dit echten; elk jaar in dezelfde richting, niet het eené jaar naar liet oosten en het andeTe Jaar naar het westen, daar men andeïs veel kans loopt dat de stam breekt. Bij sterke vorst brengt men dan over het geheel nog wat (liefst) eiken of beuken» blad of eenig ander beschuttend materiaal; welk men er in het voorjaar zoo spoedig mogelijk weer afneemt, om het te spoedige uitbotten der oocen tegen te gaan. Al naaf de weersgesteldheid, gewoonlijk in dé tweede helft van Maart, licht men de kro nen uit den grond, doch houdt hen dé eerste dagen nog omlaag. Met een of an der lichte beschutting: denne- of sparre- takken bijv. totdat ze geen zware nacht vorsten meer te vreezen hebben. Door he0 te snelle ontdekken is menige roos in hetl voorjaar bezweken, doordat ze dan juist zeer gevoelig zijn. Een goede methode is ook om de kronen, na zo wat te hebben ingebonden in pakpapier to wikkelen en dit onder en boven de kronen dicht te binden. Teneinde het minder fraaie aanzien van die papieren poppen op te heffen en ter verdere beschutting der kronen bindb men er eenige groene sparretakken zoo- danig omheen dat het papier aan het oog wordt ontrokken. PapieT is een slechte warmtegeleider en biedt in dit geval nog het voordeel, dat men, door in het voor jaar dit hier en daar in te scheuTen dé rozen langzamerhand aan licht en lucht» kan gewennen en ze toch voor eventueels zware nachtvorsten beschut houdt. Struik- rozen moeten worden aangeaard d.w.z. dé grond wordt om de struiken wat opgehoogd en ook later met blad of iets dergelijks af gedekt. Noiset-hybriden Bourbon- en Remon- frant en Maandrozen kunnen lichter ge dekt worden. De kronen met spaj*retakken en de struiken flink aangeaard is voldoende, terwijl mosrozen het zonder bedekking uit houden. De zachtere klim-rozen moeten worden losgemaakt en ingebonden, waarna zij óf in den grond óf in één of ander be schuttend materiaal moeten worden gewik keld. Wil of moet men om de een of andere reden zijn rozen verplanten, dan kan men de zachtere soorfen in een schuur of konden bak insfpkuild overwinteren, daar zij, los- gerooid minder weerstandsvermogen bezit- 5—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7