71sle Jaargang VRIJDAG 4 JULI 1930 No. 21563 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. DAGBLAD «Sb. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per rejet toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor aile andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woordeD Tan 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.36 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HET PILGRIM-F ATHERS- GENOOTSCHAP. De jaarlijLsche vergadering van het Pil- grimfathers-genootschap, alhier, zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 12 Juli, des morgens te 11 uur in de senaatskamer der Universiteit, onder voorzitterschap van mr. A. van de Sande Bakhuizen. Na afloop der huishoudelijke vergadering wordt in Huize Bruins genoenmaald, waarna Z. E. dr. G. J. Diekema, gezant van de Vereenigde Sta ten van Aïnerika, een rede zal uitspreken over: De geschiedenis van de Pilgrimfathers in Holland, Engeland en Amerika. Vervol gens zail het gezelschap zich naar de Pie terskerk begeven, waar een godsdienst oefening gehoudenzal wonden en waarbij de heer Victor J. Blekkink, van New York, een toespraak zal houden. Behalve de ge wone agendapunten zal tevens ter sprake komen de mogelijkheid van uitwisseling van studenten aan de Amerikaansche en Nederlandsche universiteiten en verder het nauwer aanhalen der banden met Engeland. Dank zij de activiteit van eenige leden, in het bijzonder van die van den heer dr. E. F. Romig is in het afgeloopen jaar een groot aantal nieuwe leden tot het genoot schap toegetreden. EINDEXAMENS GEM. KWEEKSCHOOL. Voor de derde groep zijn geslaagd de heesren P. Bedijn te Noordwijk aan Zee; D. F. Bentschop Knook te Wassenaar en F. Bloemink, E. J. B. Janzen en N. A. Ver- berg, allen alhier. Afgewezen één candi- daat. EINDEXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd de heeren H. Bijlsma te Dén Haag, M. J. C. Bogaards te Rijswijk, H. K. W. Frenkel en J. C. Payw te Alphen aan den Rijn en W. de Nie en CH. J. van der Pompe, alhier. Alle candidaten zijn geslaagd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Naamlooze Vennootschap Bloembollen- ikweekerij en Handel P. van Reisen en Zonen, Looslerweg 4, Voorhout. Vereffenaar P. A. van Reisen, Voorhout. Wijzigingen: W. J. Oudshoorn, Dorpsstraat 24. Oegst geest, bakkerij en kruidenier. Overleden eigenaar W. J. Oudshoorn, Oegstgeest, dd. 21 Mei 1930. Nieuwe eigenaar wed. A. OudshoornAlblas, Oegstgeest. Wijziging handelsnaam thans- wed. W. J. Oudshoorn. „De Sportgarage", Wethouder Spaargaren straat 3, Oegstgeest, auto stallen en rijwiel- reparatie en winkel' in rijwielen. Wijziging uitoefenend bedrijf thans: alleen luxe auto- verhuurinrichting. BRIEFWISSELING TUSSCHEN T ON GE LIED EN VAN DIETSCHEN STAM. In December 1929 is hier Ier stede op gericht 'het Nederlandsche Bureau fer be middeling van internationale schoolcorres- 'pondentie( hoofdsecretaresse dT. M. Nieu- wenhuisv. Uexkhull. Jan v. Goyenkade 411 Dat bureau wil ook zijn bemiddeling verleenen voor de briefwisseling tusschen ftedcrlandsche schoolkinderen met hun makkers in de overzeesche gebieden, Vlaan deren!, Zuid-Afrika en verzoekt daarvoor medewerking van het Algemeen Neder- landsch Verbond. Het hoofdbestuur heeft die medewerking verleend, door aan het bureau de adressen op te geven van de be sturen onzer groepen en Zelfstandige Afdee- lingen en van onze vertegenwoordigers. Wanneer die besturen en vertegenwoor digers dus binnenkort van genoemd bureau lijsten zullen ontvangen van Nederlandsche kinderen, die in briefwisseling willen treden met makkers in de verte, zullen zij het streven van ons Verbond kunnen bevorde ren, door die adressen op te geven op de Nederlandsche scholen in hun kring. De zelfstandige oproeping van het A. N. V. heeft tengevolge gehad, dat honderden adressen naar Zuid-Afrika zijn gezonden en ook verbinding met Oost- en West-Indiè pp verzoek wordt voorbereid. 55-JARIGE ECHTVEREENIGING. Zondag a.s. hoopt het echtpaar J. Dulle- mansM. Schakenbos zijn vijf-en-vijftig jarige echtvereeniging te herdenken. De beide echtgenooten genieten niettegenstaan de hun hoogen ouderdom, resp. 79 en 81 jaar, nog een uitstekende gezondheid. Ongetwijfeld zullen velen dien dag het echtpaar in hun woning, Voorstraat 34, gaan feliciteeren. CHR. H. B. S. De overgangsexamens. Bevorderd zijn lot de 2e klasse H P. van Aggelen, F. Donkers, J. van Doorn, A. van Duuren, G. J. Gesink, F. Goekoop, E. van der Heide, J. J. de Jong,A. Kwak, H. Lamers. J. Laman, R. Middendorp, F. Ouwe hand, C. de Ru, J. Timmermans, L. Affour- tit, Joh a W. Dumaer v. Twist, Toos Hen- rand, Betsy Kooy, H. Maas. E. van Mens, A. Oudshoorn, J. E. Ouwehand, G. Perk, ■Tac. van Riessen, Jet van Riessen, G. van Sandick, G. Smink, J. Sobels, Adra' Velt- kamp, P. Werkman, L. Weeda, J. Zuyder- duin. Bevorderd lol de derde klasse. W. Bonte, J. Corts, Th. van Haaften, .T Henrard. C. de Jong, A. den Ouden. Tj. Reijenga. G. Zand bergen, A. Sloeke, W. Betist, A. Bosch. H. Broekhuizen, K. Eimers, II. Groenendijk, F. Hesselink. G. W. de Jong, F. W. van Lim- burg Stirum. L. Parlevliet. J. Rotteveel. J. .Versluys, P Weeda, J van Zwieten. Bevorderd tot de 4e klasse: F. J van Eysinga, P Fontein, D de Graaf. L van der Harst, A Heijmans, Ph. Koning, C. Kuit man. A Lekkerkerker, L. Meerburg. .1 Mul der, F. Munting. D Parlevliet. Fr Rei ion ga. W. Storm van Leeuwen, J Visser, D. van Riessen. M. de Graaf, R Heerljes, J van der Hoek. L. Parlevliet. C de Ron. D Wier?- ma, B. van Wijhe, H. Zandbergen, P. Wat- tez. A. Eggink. Bevorderd tot de vijde klasse: E. Bos- schieter, H Doedens, A. van Haaften, Jac.a. de Jong, G. van der Mark. P. Meerburg. Fr. Neysingh. W. Semelink. W. van der Valk, J van Arkel, .T. Bakker, J. Hamel., A. Kromhout. D Neysingh. W. Ouwehand. F. de Wolff, G. van Zwieten. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND. Openbare vergadering. Gistermiddag kwam de K. v. K. in haar gebouw aan den Stationsweg in openbare vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter, den heer D. ten Gate Brouwer uit Alphen en goedkeuring der notulen kwamen de ingekomen stukken in behandeling. Bij het bencht betreffende de aanneming van hen Amerikaansche tariefontwerp zeide de heer Zonneveld (Sassenheim) het tijdstip gekomen te achten om adhaesie te betuigen aan profesten, welke tot de regeering wel licht zullen worden gericht. In principe ver klaarde de Kamer zich daartoe bereid. Voorts was ingekomen een schrijven van 'het Ministerie van Waterstaat, waarin de minister mededeelt zijn medewerking niet te zullen onthouden aan plannen tot verbe tering van de Bruggestraat te Alphen. doch dat hij van oordeel is. dat hel initiatief hiertoe niet van het Rijk behoort uil te gaan. Naar aanleiding van het bericht, dal eenige nachtelijke posttreinen zijn ingelegd, heeft het Bureau zich tot den directeur van het postkantoor alhier gewend met het ver zoek zijn medewerking te willen verleenen tot een vervroegde eerste-poslbestelling hier ter stede. De directeur zeide zijn overweging toe. Van het Hoofdbestuur der P. T. T. was bericht ingekomen, dat overeenkomstig het verzoek van diverse K. v. K.'s de beroepen- lijst in de interlocale telefoongids is afge schaft. Beslotan werd aan de Ver. v. d. Handel- drijvenden en Induslr. Middenstand en de R.-K Middenstandsver. „De Hanze" te Al phen voor de te houden winkelweek een medaille of f. 25 beschikbaar te stellen. Aan de Leidsche Kappersclub ..IIulp en Vriend schap" werd een medaille geschonken ter gelegenheid van het concours bij haar 50- jarig bestaan. Besloten werd als donatrice toe te treden tot de Nat. Ver. voor Handelsonderwijs te Amsterdam voor een bedrag van f. 10 's jaars. Aan de orde was vervolgens het punt: Borgstel'lingsregister. In antwoord op een door de K. v K. te Meppel verspreide cir culaire betreffende deze aangelegenheid, had de heer De Gooyer op verzoek van het Bureau der Kamer, een prae-advies opge steld, waarvan de secretaris, mr. P. G. Kniibbe voorlezing deed. De heer De Gooyer kwam hierin tot de conclusie, dat de instelling van een zoodanig register groote practische bezwaren èn voor handel èn nijverheid weinig nut zal ople veren. De voorzitter onderschreef deze meening en merkte op, dat een register van cessies meer aanbeveling verdient. De heer Van Appel zeide deze aangele genheid te belangrijk te vinden dan dat men er hier onvoorbereid over zou spreken en stelde daarom voor dit punt op de volgende vergadering opnieuw aan de orde te stellen. De heer Zonneveld meende, dat de ban ken maar zelf een lijst moeten gaan aan leggen, doch verklaarde zich tegen ver plichte inschrijving. De heer Meijers sloot zich hierbij aan en achtte de geheele kwestie van weinig be lang voor den middenstand of voor handel en nijverheid. Na een uitvoerige discussie, waarbij de heer Simon-is opmerkte, dat men met even veel recht een register van speculanten kan oprichten, werd besloten aan de Kamers van Meppel en Amersfoort een schrijven Ie richten, waarin als de meening der Kamer wordt uilgesproken, dat aan de instelling van een borglochlenregister in het belang van handel en nijverheid weinig waarde wordt gehecht Het reeds eerder door ons vermelde con cept-schrijven aan den Minister van Water- slaat inzake de hoogte van de nieuw ie bouwen brug over het Oegstgeeslerkanaal nabij het Groene Kerkje zal in hui«thoude- lijke vergadering nader worden besproken. Hel eveneens reeds gepubliceerde con cept-adres aangaande verbreeding van het rijvlak van de bestaande brug over hetzelfde ka naai. werd onveranderd vastgesteld Eveneens werd besloten tol verzending van bel schrijven aan de notarissen en bur gemeesters in hel district der Kamer be treffende het slandpuni van den minister van Justitie inzake het houder van publieke veilingen onder misleidende voorwendsels. Bij de rondvraag verzocht de heer He ringa pogingen aan te wenden om verbete ring te verkrijgen in den druk van de spoor- wegdienstregeHng. De voorzitter gaf in overweging de nieuwe dienstregeling af te wachten, waartoe werd besloten Hierop ging de Kamer over in huishou delijke vergadering. KON. NED. MIT. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Gisteravond hield de afd. Leiden, in samenwerking met de afdeelingen Oegst geest, Noordwijk, Wassenaar en Den Haag een excursie naar den Leidschen Hortus, waaraan door ruim honderd personen werd deelgenomen. Dank zij het prachtige zomerweer werd onder leiding van den Hortulanus en diens personeel, van de rijke plantenschat, zoo wel van de tropische afdeelingen als bui ten in den tuin genoten. Op menige zeld zame plant werd de aandacht gevestigd, technische en nuttige gewassen werden aangeduid, moeilijk te kweeken en te on derhouden planten passeerden de revue en dat dit onder de vele vakgenootcn dik wijls stof tot discussie gaf, laat zich den ken. Na een rondwandeling van biina twee uren werden ck exeursisten bij de groote Oranjerie door mevr. Witte en eenige jon gedames onthaald op een heerlijk kopje thee en voor de heeren een pittige sigaar; hier vleiden de deelnemers zich neer op do daar geplaatste banken en gaf de heer E. Th. Witt* een uiteenzetting over het ontstaan en de on wikkeling van den Hor tus. Van deze causerie teekenden we aan. dat men, na de schenking der Leidsche Universiteit door Prins Willem van Granje als geschenk voor de dappere houding tij dens het beleg van Leiden, in de meening verkeerde dat deze Universiteit de oudst* was Echter was voor de stichting onzer Universiteit op 8 Febr. 1574. reeds een dergelijke inrichting te Padua. 1533, te Pisa, 1544. te Koningsbergen 1551, te Bologna 1568 en te Leipzig in 1580 met een daaraan verbonden kruidentuin. Op 13 April 1587 werd onder voorlichting van den groot-en,plantkundige Clusius, door Dirk Cluyt de eeTste kruidtuin ingerieh*. op een stukje grond gelegen achter het universiteitsgebouw vanaf den tegenwoor. dieren hoofdingang tot het bruggetje over de Cellebroersgracht. In 1599 werd de eerste plantengalerij gebouwd, deze was 118 voet lang en 15 voet breed. In 1601 dus 14 jaar na de oprichting ver scheen de eerste catalogus, waaruit blijkt dat de tuin toen 1600 M2. groot was en 757 plantpn bevatte, waaronder do nog heden ten dage in den voortuin staande Lirio- dron tulipifera (tulpenboom) en C3Tfisus La burnum, (gouden regen.) In 1614 verscheen een nieuwe catalogus met 941 namen, dus 180 meer. In 1680 werd Paulus Herman directeur, die in 1687 de eerste wetenschappelijke catalogus uitgaf met 3029 namen. In 1639 bloeide de eerste Agave ameri- cana (z.g.n. honderdjarige Aloë) waaruit bleek dat van hieruit de cultuur dezer plant begon. In 1709 werd Herman Boerhaave direc teur, die in 1727 een catalogus publiceerde, waarin gemeld staat dat de tuin toen 3000 M2. groot was met een paar kleine planten kassen en bakken. In 1732 werd Van Royen directeur en onder diens leiding had de eerste uitbreiding plaats n.l. van de Celle broersgracht tot aan de Vestwal; de Hor tus werd toen plm. 6000 M2. groot. In die'a tijd werkte ook de Zweedsche plantkundige Linnaeus in den tuin. In 1786 werd Sebald Brugman? directeu*. Met diens medewerking breidde de tuin zich eerst uit tot aan de Wittesingel en in 1790 door bijvoeging van de Joodsche be graafplaats en een algemeen bolwerk, te zamen U4 H.A. De Hortus was toen 2V& H.A. groot. In 1823 werden de relaties in en met Indië door den toenmaligen directeur Reinwardt uitgebreid en verscheen een catalogus met 570Q namen. In 1845 werd de Vriese directeur, die in 1854 in samenwerking met den Hortulanus H. Witte planten van Cinchona 'Kina) naar Tava zond, zoodat van hieruit de Kinacultuur in Indië aanving. In 1857 ging De Vriese naar Indië en werd tijdelijk op gevolgd door Ruringar In dit jaar werd den Hortus weder een gedeelte ontnomcD voor de stichting van de Sterrewacht. Kort daarop werd Suringar definitief di recteur en wist een geheele modernise-r- ring van den tuin, het bouwen en vernieu- j wen der kassen te bewerken. In 1898 werd hij opgevolgd door den tegenwoordigen di- rectenr prof. Jansp. Deze en de tegenwoor dige Hortnlnnus. hebben moeilijke jaren meegemaakt Donr don oorlog zijn verschil lende plantenfamilie's zeer achteruitgegaan en door de bezuinigingseampagne der Re geering was het niet mogelijk deze weder aan te vullen Toch is hot den Hortulanus gelukt de verzameling van andere familie's uit te breiden, zoodat de tegenwoordige catalogus plm. 10.000 soorten aangeeft. Beide verlaten dit jaar de inrichting, wie zullen hun opvolgers worden Aan het einde dezer causerie werd spre ker dank gebracht door den voorzitter der afd. den heer J. G. Ballego, voor de pret tige ontvangst en de leerrijke wandeling door den tuin, terwijl de heer H. de Boer, voorzitter van de afd. Noordwijk zeide dat de heer Witte in zijn rede één persoon ver geten had, n.l. hemzelf. In 't kort stelde hij daarom de verdienste van den heer Witte èn voor den Hortus èn voor den tuinbouw in 't algemeen in het licht, waar na een hartelijk applaus van de talrijke aanwezigen hiermede instemden. De voot- zitter van de afd. Wassenaar, deelde nog mede, dat 30 Juli een excursie zal worden gehouden naar de buitens ..Vrijen Blik" en ..Duinrell" en sprak den wensch uit. dat de belangstelling alsdan even groot zal zijn. Onze stadgenoot©, mej. C. M. Schreven, is geslaagd voor het examen L.O. Aan de Geref. U.L.O.-kopschool (hoofd de heer W. G. Aldershof Jr.) is wegens de groote toename van het aantal leerlingen tegen 1 Sept. als 5e leerkracht benoemd de heer J. Smid, alhier. Wegens te weinig betaald invoerrecht en stalistiekrecht, is bij den ontvanger der invoerrechten en accijnzen alhier, 2e kan toor, f. 36.50 ontvangen. Gistermiddag ongeveer 6 uur viel een 6-jarig knaapje, dat aan de Spoorweghaven aan den Haagweg naar het visschen stond te kijken, te water. Een voorbijganger wist den jongen te redden. Gistermiddag is de 9-jarige J. M., wo nende in de Sophiastraat, op de Lange- giacht aangereden door een onbekend ge bleven wielrijder. De jongen brak vermoe delijk het reebter-onderbeen en werd door den Eerst-Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Tengevolge van de hitte is een rail onklaar ger-iaakt van de spoorlijn naar Haarlem tusschen het station alhier en den overweg Broekweg bij Warmond. Het man kement, dat om 20 minuten overwelf gister morgen werd ontdekt, wa? om 2 uur weer hersteld Gedurende dat tijdvak reden de treinen deze plaats langzaam voorbij. Op Zondag 13 Juli zal een goedkoope trein 2e en 3e klasse loopen van Leiden naar Apeldoorn, Zutphen, Laren, Almen en Lochem. v.v. BINNENLAND. De autotocht dei Leidsche oudjes vau dagen (3e Blad). Het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de Vlootversterking (ie Blad). De tooneelspeler Nap de la Mar is over leden (3e Blad). Het Oosten des lands door noodweer ge teisterd (Gemengd Nieuws, 2e Blad). Te Wimbledon is de dnbbel TildenTim* mer door de Franschen verslagen (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Spoedige ontruiming van het Saargebied? (Buitenland, le Blad). In Prnisen geen nationaal-socialisten oi communisten in staatsdienst. (Buitenl., le Blad). De Dnitsche Rijksraad aanvaardt de dekkingsvoorstellen (Buitenl., le Blad). Scheuring bij de Dnitsche nationaal. socialisten (Buitenl., le Blad). Herdenking van het 50-jarig jnbileum der invoering van het leekenonderwijs in Frankrijk (Tel., le Blad). EERSTE KAMER. Blijkens een aangevulde agenda van de Eerste Kamer van Woensdagavond 9 Juli is de voorzitter voornemens aan de Centrale Afdeeling voor te stellen Donderdag d.a.v. in de afdeelingen ook te doen onderzoeken een groot aantal wetsontwerpen welke dezer dagen door de Tweede Kamer zijn afgehan deld. Hieronder is ook het z.g. Suikerwetje. NEDERLAND EN ROEMENIë. De voorloopige regeling der handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Roemenië van 1819 December 1922 is andermaal voor den tijd van twee maanden verlengd, te weten tot 1 September 1930. T. T. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. De toestand van baron J. J. G. v. Voorst tot Voorst, den oud-voorzitter der Eerste Kamer, die sedert eenigen tijd te Gorsel vertoefde, is thans, naar de N. R Crt. meldt in zooverre verbeterd, dat hij in den loop van de volgende week naar zijn woonplaats Arnhem zal kunnen terugkeeren. PARLEMENTAIRE INT. HAN DELSCONFERENTIE. Een Nederlandsche afdeeling opgericht. Hier le iande is opgericht een Nederland sche afdeeling van de Parlementaire intern, handelsconferontie. Deze vereeniging dateert sinds 1914 en streeft naar interparlemen taire samenwerking op het gebied der econo mische politiek. Het voorloopig bestuur der Nederlandsche afdepling bestaat uit de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. voorzitter, mr. E. L Beu mer, mr. A. van Rijckevorsel. dr. S. II. J Vos, dr. F. M. Wibaut, leden, mr. A. L. de Block, commies-griflier van de Eerste Ka mer, secretaris-penningmeester. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID. Wegens slapte in de textielindustrie wor den de fabrieken van de firma Van Heek en Co., te Enschedé, op Vrijdagmiddagen en op Zaterdagochtenden stop gezet Bij de N.V. E. ter Kuile en Zonen zijn de gehuwde vrou wen en losse arbeiders ontslagen en bij de firma Gerhard Jannink en Zonen is een veertigtal arbeiders ontslag gegeven. (Vad.)

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1