T ranspireerende HUN BEIDER WEG. 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Juli 1930 Vierde Blad No. 21563 Versterking van de Vloot. FAILLISSEMENTEN. VRAGENRUBRIEK. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. FEUILLETON. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der TVeede Kamer over de suppleloire begroo- tlïng van Defensie 1930 Ontleend is daaraan: Verscheidene leden verklaarden tegen het geen hier wordt voorgesteld, ernstig be zwaar te hebben. In wezen aldus deze leden beoogt het thans door de regeering gedane voorstel een versterking van de vloot met 50 pGt. Het gaan lijnrecht in tegen de uitspraak, in 1923 door de Kamer met. betrekking tot de toen aanhangige vlootweg gegeven. Toen ging het om 2 krui sers, 12 jagers en 16 duifcboolen, thans wil de regeering 3 kruisers, 12 jagers en 18 duikbooten. Tegen het mindere heeft in 1929 het Nederlandsche volh zich ondubbelzinnig uitgesproken. Met de opvoering van haar eischen gaat de regeering in tegen den al gemeen gevoelden wensch van vlootbeper- king. Wat kan toch de regeering bewogen ihebben een. zoo aanzienlijke versterking van de vloot te ontwerpen? Behalve in strijd met de heerschende slrooming ten aanzien van den omvang der (vloten en bovendien volkomen onnoodig, achtten de hier bedoelde leden de ontwor pen vloolui.t'breiding ook te eenen male on doeltreffend. Bij een conflict in het Oosten zon onze riloot toch nog slechts weinig be- teekenls hebben in verhouding tot de vlo- Hen van de groote mogendheden. Heeft de regeering zoo werd gevraagd nog de zelfde doelstelling voor oogen als in 1923 en in 1927? Deze leden achtten een 'pobtie- :vloot voor Indië de eenig juiste. Van meer dan één zijde kwam men tegen deze beschouwingen in verzet. Men wees er daarbij allereerst op. dat het hier slechts een zeer eenvoudig wetsontwerp betreft, waarbij het gaaf om den eersten termijn .voor den bouw van twee schepen: een krui ser en een flottieljevaartuig. De regeering thee ff een schema overgelegd, volgens het welk naar haar meening in de komende elf jaren moeten worden te werk gegaan. Over dien verderen aanbouw wordt ec'hfer bij dit wetsontwerp niefs beslist. Daarom gaat een verwijzing naar hef gebeurde in 1923 nief op. Deze,.leden achtten hetgeen thans door de regeering wordf voorgesteld, alles zins redelijk. Deze voorziening zal h.i., wijl zij over een vrij groot aantal jaren verdeeld (is, uit de schatkist nief meer vergen dan tot dusver jaarlijks voor dit doel werd uitge geven. Hetgeen door de regeering wordt voorgesteld, zal zeker geen schade doen aan den goeden geest, mede door de Vloot- RECLAME. Een en al levenslust en energie. 16 pond afgevallen! Kruschen Salts iederen morgen voor het ontbijt genomen op een glas warm water geeft lever, nieren, maag en ingewanden een krachtige aansporing. Wanneer U het veertien dagen hebt volgehouden dit een voudige middel te nemen, zult U verheugd zijn over het verjongde resultaat De drang naar activiteit zal zoo sterk zijn, zelfs aan het einde van een dag hard werken, dat U pleizier zult hebben in elk soort ontspanning. De animo tot werken eD ontspanning zal even groot zijn. En na twee weken zal dat overtollige vet beginnen te verdwijnen. U zult het voelen en zien de weegschaal zal het bevestigen. U zult U voelen gelijk den corpulenten man, <jie opmerkte: „Ik voel mij zoo ener giek, dat ik met de zon zou willen opstaan, ik ben één en al energie." Kruschen Salts, een combinatie van 6 onmisbare zouten, is geen laxeermiddel, maar een werkelijke lichaamssterker. Voor hen, dio lijden aan constipatie, voedings stoornissen, overmatig zuur, zal de kleine dagelijksche dosis weldra een gezegende uitkomst zijn. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f. 0 90 per flacon. De groote flesc'li A f. 1.60 bevat bijna 3-maal den inhoud van den kleinen flacon Importeur: N.V. Rowntree Handels Mij., Keizersgracht 124-, Amsterdam - C. 4189 conferentie gewekt. Onvoldoende verzorging van de belangen der vloot heeft een grooten achterstand in den aanbouw doen ontstaan. De minister slaat nu voor het moeilijke vraagstuk de vloot weer op peil te brengen zonder dat daarvoor te groote financieele offers worden geëischl. Hij heeft in het thans ter tafel liggende plan getracht dit vraagstuk op te lossen. Sommige leden wezen er op, dat de mi nister mededeelt, dat de kosten van aan bouw zullen blijVen beneden het gemiddel de der gelden, welke in de laatste 8 jaren voor dat doel werden toegestaan. Deze le den verklaarden niet te kunnen inzien, hoe zulks mogelijk is, wil de ontstane achter stand op rationeele wijze worden ingehaald. Eenige leden betreurden het. dat de. re geering niet vóór of uiterlijk tegelijk met het onderhavige wetsontwerp een ontwerp heeft ingediend betreffende de verdeeling van de kosten der vloot over de Rijks- en de Indische begrooting. Deze leden waren van meening, dat cok de minister van Koloniën het ontwerp had moeten onder teekenen. In ieder geval zouden zij gaarno zien, dat de minister van Koloniën tegen woordig wilde zijn bij de openbare behande ling, o.m. in verband met de bespreking der personeelsterkte. Sommige leden steiden de vraag, waarom voor Indië begonnen wordt met een krui ser. Voor een neutralïteilsvloot is klein materieel van de grootste waarde. Andere leden wezen erop, dat in verband met het onderhoud, behoefte bestaat aan een reserve kruiser. Bij sommige leden ontmoette de keuze van flottieljeleiders voor Nederland ernstig bezwaar. Zij zijn tot dusver bij onze marine niet bekend. Zij zijn bestemd om te leiden. Doch er valt in Nederland, omdat er geen torpedobooljagers in dienst zijn, niets te leiden. En voor de opleiding hebben deze schepen weinig beteekenis. Dat in West Indië oorlogsbodems zullen worden geslationneerd, vond toejuiching. De vraag was echter gerezen of het flottielje vaartuig daarvoor wel het aangewezen schip is. Het loopt niet snel en is niet vol doende bewapend. Naar eenige leden meenden, rechtvaar digt de overval, welke op Curasao heeft plaats gehad, deze sterke uitbreiding van bewapening niet. Gebeurtenissen als deze kunnen slechts voorkomen worden door een behoorlijke recherche- en vreemdelingen dienst. Sommige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de noodtoestand, waarin de vloot ten opzichte van de onderzeeboolen verkeert, dringend voorziening behoeft. In Juni werden uitgesproken Noord-Holland (excl. Amsterdam) 29, A'dam 33, Z.-Holland (cxcl Den Haag en Rotterdam) 24, Den Haag 34, Rotterdam 22, Utrecht 20, Gelderland 13, Noord-Bra bant 27, Limburg 7, Zeeland 5, Friesland 7, Groningen 7, Drente 2, Overijsel 9. Totaal over Juni 239 faillissementen, Totaal vanat 1 Januari 1546 faillisementen. Totaal zelf de tijdvak vorig jaar 1465 faillisementen. J. v. d. T., te V. Voor Leiden—Arn hem zie hierboven, afstand 110 K.M Voorts Zevenaar, Emmerik, Gendringen, Anholt, Bocholtz, Borken, Coesfeldt, Ap- pethülsen, Münster, Minden, Bückeburg, Sülbeck, Stadthagen, Kobbengen, Neun- dorf, Nort-Golthern, Göxe, Everlob, Em- pelde, Hannover. 159. En nauw'lijks van den schrik bekomen, nauwelijks weer op de been, kreeg de schrik haar opnieuw Ie pakken, loen Duimstok voor baar verscheen. Duimstok met zijn rare beenen. en zijn. lichaam, ook zoo erg lang, met als roet znjn beide wangen, maakte haar nog erger bang. 160. - Wat een beenen zij nu maakte, huilend, schreeuwend liep zij voort. Duim's vermaan, dat hij haar geen kwaad deed, werd door haar ook niet gehoord. De meid schreeuwde „Dat is de duivel" en ze schreeuwde zoo geduchl, dat zij de kippen verschrikte, ze gingen kaak'lend op de vlucht. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 JULI. BODEGRAVEN. Ned. iïerv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. haltzeven, ds. Kruïshoop. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorin. 10 uur en nam. half zeven, leesdienst, Evang. Lulh. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Haumersen. BOSKOOP. Ned. Iïerv. Kerk- Voorm. 10 uur (bed. H. D.), ds. Glas. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. van Nooten. Geref. Kerk: Nam. 2 en 7 uur, ds. Peter sen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. Evangelisatie: Voorm halftien en nam. 6 uur, ds. Kleijne van Willinge-Langerak. Salvatori: Voorm. halftien, de heer de Jonge; nam. 6 uur, ds. van Kooten van RoL terdam. HAZERSWOUDE. Ned. Iïerv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 7 uur (Dankz.), ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. lialfolf en nam. Iialf- acht, leesdienst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ncd. Herv. Kerk: Voorm. halftien, do lieer de Wilt van Noordwijk-aan-Zee; nam. 6 uur, ds. Gravemeijor, van Den Haag. Geref Kerk: Voorm. halllien en nam. 6 uur, ds. iMeijering. KOUDEKERK. Ned. Iïerv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brouwer van Alphennam. halfzeven de heer Stroo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. IIa9pers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Mondt. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. RECLAME. 110 NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. hallacht, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm, halfelf, ds. van An- del van Alphen nam. halfacht, leesdienst. Remonstr. Kerlc: Voorm. 10 uur, ds. Mis pelblom Beijer. OUDE- EN NIEUWE-WETER1NG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. II. D.), ds. J. de Jong van Scheveningen. RIJNSBURG. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, prof. van der Schuit van Apeldoorn. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds .Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. II. Woudslra van Woerden. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, prof. dr. R. D. Eerdmans van Leiden. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.), ds. Hermanides; nam. halfzeven, ds. Punselie van Leiden. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Godthelp van Ooslvoorne. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam halfzeven, ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 6 uur (H. A. en Dankz.), ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Eijk- man. ZWAMKERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10.15, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Colijnsplaat, J. Koop- mans, te Eikerzee To Groenlo, J. Qenzel, te Zutfen. Te Soest, ds. S. van As, te Ranswijk. Te Bergsehenhoek, drs. L. Vroegindewey, cand. te Middelbands. Aangenomen: Naar Okkenbroek, B. C. Visser, cand. te Amersfoort. Naar Krabbendijke, J. Baarslag, te Lage Zwa- luwe. Bedankt: Voor Oostkapelle, J. Baar slag te Lage Zwaluwe. GEREF. KERK. Drietal: Te O. en W. Souburg, J. v. Dijk,.te Duurswpude; A. J. Noordewier, té Westerbprkon J. M, Spier, te Dussen. Tweetal: Te Kollum, L. Oranje, té Laven en D. Zwart, te Oudemirdum. Aangenomen! Naar Oulomborg, ds. II. M. Ploeger, to Appclsga. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Beroepen: Te Surhui sterveen, B. Dufour, prop. te 's-Gravenhage. Te Heer- len-Trcobeek, L. de Haan, te Stadskanaal. TOEKENNING HOOGEWERFF-PENNING. Gemeld wordt: Op 29 Augustus 1917 weid ter eere van den zeventigsten verjaardag van prot dr. S. Hoogeweril, oud-hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft een tonds ge sticht, hetwelk zijn naam draagt en ten doel heeft de bevordering van wetenschappelijk Chemisch-technisch onderzoek in Nederland en Koloniën. Zulks kan op meerdere wijzen geschieden, zoowel door steunverleening op aanvrage voor een bepaald onderzoek, als het eventueel uitlokken ervan door het uit schrijven van een prijsvraag. Daarnaast kan de Commissie van Beheer van het Fonds hoogstens eens om de vijf jaren den gouden ILoogewerff-penning toekennen wegens uit nemend werk op ohemisch-ledinisch gebied verricht. Sinds de stichting van bel Fonds werd de gouden eere-penning slechts éénmaal toege kend, n.I. in 1925 aan ir. J. Rullen, direc teur van het gem.gasbedrijf te 's-Graven hage. Ditmaal besloot de commissie hem toe te kennen aan prof. ir. Henri Ter Meuten, hoog leeraar in de analytische scheikunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, op grond van het uitnemend en baanbrekend werfc door hem verricht op het gebied der riemen- tair-analyse. Heden had in een bijeenkomst der Com missie van Beheer in Huize Anjema te 's-Gravenhage de plechtige uitreiking van den gouden eerepenning plaats, hetgeen door den voorzitter, prof. dr. S. Hoogewerff per soonlijk geschiedde. RECLAME. oksels en voeten beliandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol. verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. 4215 Vrij naar het Engelsch - H. ANTONSEX (Nadruk verboden). 2) Dick van zijn kanit dacht over de predi kantswoning van een heel ander oogpunt uit. Hot was niet slechts een soort optrekje, ^."aar je je vacancies kwam doorbrengen, een aardig oud huis, waar de zwaluwen je des morgens wekten en de kamperfoeliegeuren wet de zonnestralen naar binnen drongen, je jezelf nog eens omdraaide alvorens op le staan. Het was zijn huis, het uilgangs- en rindpun't van zijn toekomstige loopbaan. Loopbaan Een heel woord I Wat was feitelijk zijn fopbaan? Dat hij thuis was, was hem nu ttel duidelijk, maar wat zou hij moeten beginnen .dag na dag en week na week in dezen droomerigen ouden tuin? Yoor het oogenblik was het een paradijs, nu de zon scheen en hij Jo had om urenlang mee te praten. Maar daarna? Er was geon carrière te maken in Whiteleaf. Misschien als hij eerst eens met vader gesproken had 'Hij keerde zich naar Joyce om. Zeg eens hoe maakt vader het? Zijn geweten sprak. Stel je voor. dat hij ïïog niet aan zijn vader gedacht had, tot op dat. oogenblik toe! Ik ben bezorgd over vader. Dick. Hij besteedt al zijn tijd, dien hij vrij heeft, van dat hij opstaat totdat hij naar bed gaat, aan dat afschuwelijke boek. De laatste maand heb ik hem niet anders dan aan tafel ge zien en dat nog maar met moeite. Dick knikte in gedachten Ja. dat boek nam een veel te groote plaats in het leven van zijn vader in Geen wonder, dat Joyce zich eenzaam gevoeld had. Geen wonder, dat hij niet aan zijn vader gedacht had als hij over zijn huis dacht! Misschien zal ik hem wat kunnen hei pen en hem een deel van het werk uit han den nemen. Wat denk je er van, als we hem er eens toe konden krijgen om weer go-lf te gaan spelen? O, Dick! Denk je heusch, dat je dat zoudt kunnen gedaan krijgen? Joya werd er stil van, als ze aan die mogelijkheid dacht. Dick legde zijn arm om haar schouder. Er moeten een paar grondige verande ringen hier in huis gebeuren, nu ik voor goed thuis ben, zei hij. Kom, help me hier maar een handje bij! Hij dook weer in het rijtuig en haalde er een banjo, een mandoline in een étui en een vreemdgevormde. langwerpige doos uil Wat is dat in hemelsnaam? O. dat is een viool met één snaar, zei Dick. Dat zijn leuke dingen. Ik zal je er op leeren spelen en dan kunnen we samen duetten uitvoeren. Wat zeg je daarvan, hè? Kostelijk! zei Joyce. Wat ik zeggen wou, hernam Dick, half in 't rijtuig staande, waaruit hij even later te voorschijn kwam met een tasch golf clubs en een schilderij. Kun je me soms even wat leenen. om den ouden Barnes te betalen? Ik heb geen cent op zak. Joyce dacht even na. Ik kan het je wel van mijn huishoud geld leenen, maar dan zal ik het toch even moeten gaan halen. Och, doe maar geèn moeite, antwoord de Dick. Ik zal hem vragen, of hij het op de rekening schrijft. Nee, dat niet. Breng jij die dingen nu maar even in huis, dan zal ik het intusschen gaan halen. Goed zoo! Ze gingen bepakt en bezakt naar binnen en legden de bagage neer in de gang, en terwijl Dick een sigaret opstak en den koet sier er een gaf en luisterde naar de nieuw tjes van het dorp, ging Joyce naar boven om het geld .te halen. De oude Barnes keek glunder, tikte aan zijn hoed en klom weer op den bok. Da's ook wat moois! mopperde Dick. Binnen drie minuten na mijn thuiskomst al weer in de beren! II. Ze waren met hun beiden druk aan hel uitpakken. Dick's kamer lag onder liet puntdak van den gevel. De zoldering was aan den eenen kant schuin afloopend en het luik voor het venster was blijkbaar nooit dicht, want klimop groeide er over heen en slingerde zich naar alle kanten om het venster, dat over den tuin uitzicht gaf, die bestond uit een groot grasveld. ITet lag rondom inge sloten door hooge beuken, die in den lin kerhoek van het grasveld een wijde gaping vertoonden, waar jaren geleden, een hunner door den bliksem getroffen was. Door die opening heen had men het uitzicht op ver vallen huisjes en daar overheen op koren velden, die tegen den heuvel oplagen. De heuvel zelf had veel weg van een spitsen hoek, met duizenden beuken als randver siering, waarboven de gladde top uitstak. Bovenop stond een groot wit kruis, het kruis van Whiteleaf, dat langs den Icknield Weg stond, die volgens den ouden Barnes door de Druïden was aangelegd in een tijd, dal de Romeinen roovend en plunderend door het land trokken. Dick stond midden in de kamer, zonder jas, met opgerolde hemds mouwen, met een handvol hel gekleurde dassen, een boordendoos onder zijn eenon en een zwaren broekpers ónder zijn anderen arm. Tegen het bed stond een groote koffer open. Zie je. zei hij lachend, het eenige, wat hier mankeert, is een aardige tweepersoons auto. Joyce lachte ook. Ze was bezig sokken en overhemden netjes op stapeltjes weg te ber gen in een linnenkast. Als je 't nu toch voor het zeggen hebt, waarom dan geen vliegmachine? Zou jij het dan niet leuk vinden om een auto te hebben? Leuk vinden! Ik zou zooveel dingen leuk vinden, maar die zijn al even onmo gelijk als een auto. Zij ging op het voet einde van het bed zitten. Dan zul je toch moeten wachten, Dick, totdat je een paar duizend pond per jaar verdient. Geef me liever wat moeilijkere te doen, grinnikte Dick. Ik wil er een millioen om verwedden, dat ik dat sommetje met een jaar of drie verdien. Ik wed niet, want ik zou hel niet graag verliezen en jij zoudt me niet kunnen be talen. als ik bet won. Weet je al, op welke i manier jij je fortuin zult gaan maken?. j Dick keek haar brullend van het lachen aan. Die i9 goedl riep hij uit. Ik ben nog van top tot teen een Oxford-student en jij vraagt me hoe ik wil beginnen! Ik begin er zelfs niet over te denken, voordat ik eerst een beetje vergelen heb, dat ik pas een graad behaald heb. Nee. kind! De fortuin, komt mettertijd wel en ik ben - voorloopig alleen van plan me eens flink door de zon te laten verbranden, golf te spelen en lekker te luieren. Hij begon te zingen en kiekjes uit zijn studententijd op zijn schoorsteen te rang schikken. Toen hij even later over zijn schouder naar haar keek. zei hij; Zoo, is dat jou manier, om me te helpen uitpakken? Joyce zat namelijk te kijken naar de één- snarige viool, die ze uit de kist genomen had. We hebben toch geen haast? Zeg, Dick, hoe bespeel je dit ding? Geef me den strijkstok maar, meisje- lief. En luister goed. Dick zette zich op een rieten stoel, nam het instrument tusschen zijn knieën, wreef zijn strijkstok met har9 in en zei; Hou een zakdoek klaar! Ik zal je eens flink laten huilen! Jovce bekeek hem, terwijl hij aan het stemmen was. Hij was zoo zwaar gebouwd, zoo gespierd en stevig, dat het eigenlijk een beetje gek stond, dat hij op zulk een teer instrument spelen zou Ze moest lachen om de ernstige uitdrukking, die op zijn gezicht kwam, toen hij den strijkstok klaar hield. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13