UIT DE RIJNSTREEK. Rijnzaterwoude. UIT DE OMSTREKEN. benthuizen. A. AANDEW1EL, Romeinenstraat 20, Katwijk aan Zee. ALPHEN. Tusschen een pers geraakt. Gisterenmiddag had de jeugdige arbeider B. A. werkzaam op de [armenfabriek van de firma v. d. Kb M. het ongeval met zijn hanU tusschen een pannenpers bekneld te geraken, waardoor den jongen bijna drie vingers van genoemd lichaamsdeel werden af gekneld. Door den heer de Gr. wonende in de C. de VlamingsLr. alhier, werd gisteren bij de politie aangifte gedaan, dat hy aan een hem onbekend persoon, zich echter voor gewende een monteur te zyn van een alhier bekend electro-technisch bureau. Dinsdag avond erven een heerenrywiel bad geleend, om een boodschap te dioem. Tot op heden is echter genoemd heerschap niet teruggekeerd nog minder het rylwiel aan den heer de Gr. terugbezorgd. Op het te Soesterberg gehouden zang concours behaalde het kinderkoor van de Zangver. „Klein Hosanna" in de afd. A kin derkoren een 3e prijs met 267 punten. BOSKOOP. Concert harmonie Excelsior. Dezer dagen gaf de harmonie „Excelsior" onder leiding van den directeur, de heer H- v. 't Veld, uit Leidein, een concert op het terrein van den heer Struve aan de Burg. Colynstraat. Het programma, dat in hoofdzaak uit marechen bestond, weid keurig uitgevoerd. Mede mek het oog op den prachtigan zomeravond, was de belangstelling van het publiek enorm. Jeugdhnis. Naar wjj vernemen, zal er voor de jeugcb avonden, die reeds drie jaren des winters werden gehouden een eigen lokaal worden gebouwd aan de Julianastraat, dat den naam zal dragen van: „Ons Jeugdhuis", Ook bestaan er plannen de jeugdhvonden voor meisjes te houden. Gratis rijwielbelastinomerk. Zy, die aanspraak maken op een gratis rtfwiel-belastingmerk, kunnen dat vanaf heden persoonlijk afhalen ten kantore van den Rijksontvanger alhier. Autotocht voor onden van dagen. (Het Egt in de bedoeling van het Comité om op 16 Juli e.k. wederom een autotocht voor ouden van dagen te organiseeren. Het plan is, om thans de omstreken van Haarlem te bezoeken. KOUDEKERK. Nieuwe Rijwielplaatjes. Op 1 Augustus a.s. moeton de rijwielen voorzien zijn van een nieuw belastingmerk voor bet belastingjaar 1930/31. Voor hen, die aanspraak maken op een gratis rijwiel- belastingmerk zal op de door den Ontvan ger te Boskoop Id de maanden Juli en Augustus te houden zitdagen in Koudekerk en Hazerswoude ook gelegenheid bestaan persoonlijk een aanvrage te doen. Inlichtin gen worden behalve op de zitdagen ook verstrekt teD kantore to Boskoop en door de assistent-dienstgeleiders te Hazerswoude Dorp en te Hazerewoude-Rijndijk. LEIMUIDEN. Raadsagenda. Morgenavond te 8 uur komt de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeea Agenda: 1. Aanbieding gemeente-rekening dienst 19-29. 2. Voorstel B. en W. tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Alkemade en Rijnzaterwoude ter voorziening van drinkwater door leve ring van de gemeente Boskoop ingevolge art. 121 der Gemeentewet. o NIEUWKOOP. Burgerlijke stand. Overleden: J. Kwakkenbos 69 j., weduw naar van C. van Zevenhoven, eerder we duwnaar van M. van der Loo. Gevéstigd: Th. H. Baars, veehouder, uit Zevenhoven M. W. van der Hulst, zonder beroep, uit Zevenhoven S. van der Salm, zonder beroep, uit Woubrugge L. Ver geer. veehouder, uit Bodegraven G. N. Gooijer, bakkersknecht, uit Veenendaal A. M. van de Loo, dienstbode, uit Oegst- geest E. M. Verwoerd, zonder beroep, uit Bodegraven M. ThSlking, dienstbode, uit Duitschland T. C, van den Berg. zonder beroep, uit Reeuwijk J. Groenendijk, zonder beroep, uit Bodegraven A. Brink man. dienstbode, uit Duitschland A. van Middelkoop, boerenknecht, uit Nieuwer- Amstei B Kooij. boerenknecht uit Tiet- zerksteradeel J. M. van den Bosch, on derwijzeres, uit 's-Hertogenbosch L. van der Sar. boerenknecht, uit Bodegraven. Vertrokken: J M. Splinter, dienstbode, naar Amsterdam W. van Went, overste geslicht, naar Vlijmen E. Sannes, dienst bode. naar 's-Gravenhage G. de Bruijn, onderwijzeres, naar Hoogland J. A. van der Zwet, zonder beroep, naar Alkemade J. M. Hoogeveen, dienstbode, naar Alphen aan den Rijn M. Skrzypezak. dienstbode, naar Amsterdam G. van den Helder, zon der beroep, naar Alphen aan den Rijn A. van Wijngaarden, motorhersteiler. naar Wilnis J. P. Kroesmeijer, zonder beroep, naar Boekei, De 17-jarige P. ran K. had hel onge luk in de smederij van D. de Rooij alhier zoodanig over een stuk plaatijzer te vallen, dat hij een been brak. Hij werd per auto naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd, al waar hij teT verpleging ia opgenomen. GEMEENTERAAD. De nieuwe belastingverordenina vastgesteld De nieuwe wet een meevaller voor de zwaar belaste gemeente De Drinkwater voorziening De Dornsstraat De stof- plaag op de grintwegen. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering by een. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente. De voorzitter opent de vergadering aooals gebruikelijk is met gebed. De Nothlen der vorige vergadering worden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. i De voorzitter doet o.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken. 1. Sohryven van de Gezondheidscommissie Bodegraven waarbij rekening en verantwoor ding wordt overlegd over het afgeloopsn dienstjaar. 2. Van dezelfde Commissie is eten schrij ven ingekomen waarbij de begrooting voor het dienstjaar 1931 wordt toegezonden. Het bedrag dat de gemeeente Rijnzaterwoude zal moeten betalen bedraagt f 20.52. 3. Schrijven van Ged. Staten in de pro vincie Zuid-Holland dd. 6/7 Mei 1930 waar bij zij mededeelen dat zij do Verordening op het Behoud van natuurschoon en tot be vordering van de belangen van de Water- spert voor kennisgeving hebben aangenomen. 4. Procesverbaal van de opneming van ■kas en boeken bij den gemeenteontvanger op 28 Mei j.l. Bijstand werd verleend door don Districts Verificateur der Ver. van Ned. Gemeenten. 5. Beschrijving van Ged. Staten in de provincie Zuid-Holland waarbij de begro ting goedgekeurd' teruggezonden wordt. 6. Schrijven vanhetzelfde College waar bij zy mededeelen dat zy het Raadsbesluit tot ^vaststelling van het verm oyfer voor de pi. inkomstenbelasting 1930/31 voor kennis geving hebben aangenomen. 7. Schrijven van Ged. Staten dd. 5 Mei 1930 waarbij het bedrag ingevolge art. 9 van het K. B. dd'. 4 Nov. 1929 stbl. nr. 476 door de letter U voorgesteld voor de ge meente Rijnzaterwoude wordt bepaald op f 16,600,02. 8. Besluit van Ged. Staten in de prov. Zuid-Holland waarbij tot 1 April 1932 ont heffing wordt verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak „Licbamelhke Opvoeding" aan de o.l. school. 9. Schrijven van Ged. Staten waarbij de uitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1S97 wordt bepaald op f 1357.77. 10. Sohryven van den Rijksontvanger te Alkemade. waarby medegedeeld wordt, dat m den vervolge de gelegenheid bestaat om de accijns aangiften te doen ten poetkantors te Leimuiden. Punt 3 van de agendbVaststelling nieuwe belastingverordeningen in verband' met de wet op de finantieele ven-bonding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Vee] weTk heeft deze nieuwe wet reeds aan de gemeenteambtenaren gebrarht. De resultaten zijn voor onze vereeniging zeer bevredigend t.e noemen zegt de voorzitter. De Ver. van Ned. Gemeenten heeft de nit- keering uit het Gemeentefonds becijferd' op f 5038.26, Op 2 Juni is echter van den Minister van Financiën en Binnenlandsche Zaken een schrijven ingekomen, waarin de uitkeering becijferd wordt op f 6762.03. Zooals da heere-n zien loopen deze cijfers nog al eenigs- zins nit elkaar. B. en W. hebben echter het bedrag van de Vrr^eniging voor Ned. Ge meenten bij hunne berekening tot grond slag genomen, omdat het andere bedrag teen nog niet bekend was. Na bet geven van een overzicht van de vermoedelijke resultaten der fin. verhou dingswet voor déze gemeente geven B. en W. den Raad in overweging tot het nemen van de navolgende besluiten. Tot liet rangschikken van de gemeente In de derde klasse der gemeente-fondsbe- lasting. B. en W. hebben gemeend mede in verband met de tegenwoordige pi. belas- tingverordming dit voorstal te moeten doen. Het is n.l, billyk dat iedereen iets in de lasten der gemeente bijdraagt De meerdere opbrengst die door rang schikking van de gemeente in deze klasse wordt verkregen wordt rechtstreeks aan de gemeente uitgekeerd. Naar raming bedraagt zij f. 861. 60 opcenten op de gemeentefondsbelas ting te gaan heffen. De opbrengst van deze vijftig opcenten wordt geraamd op f. 1460. 50 opcenten te heffen op de hoofdsom der Vermogensbelasting Vroeger werden 100 opcenten geheven, thans moet dit getal tol 100 worden teruggebracht. Geen heffing van woonforensenbeiasting. Het aantal personen die onder deze belas ting zoude vallen is zeer beperkt, terwijl de heffing op tal van moeilijkheden stuit. De Personeele belasting ongewijzigd te handhaven. De voorzitter zegt, dat met be trekking tot de heffing van deze belasting aan den Raad tal van bevoegdheden zijn toegekend. B. en W. zijn echter de meening toegedaan, om geen verandering in de hef fing te moeten aanbrengen, ook stellen zij voor de gemeente niet in een andere klasse van heffing te plaatsen. De opcenten op de personeele belasting die thans 110 bedragen ongewijzigd ie handhaven. Het college van B en W. wil het eerste iaar nog geen verandering in het aantal te heffen opcenten aanbrengen. Zij wil eerst de resultaten van de nieuwe wet over het eerste jaar afwachten. De voorstellen worden daarna met alge- meene stemmen aangenomen Vastgesteld wordt nog een besluit lot wij ziging der begrootingen 1930 en 1929. Op verzoek van den Pensioenraad worden nog enkele pensioensgrondslagen vastge steld. Thans komt aan de orde de Drinkwater voorziening. Aanvankelijk hadden B. en W. gedacht, mm deze zaak nog niet in openbare behan deling te nemen. Voor Ged. Staten echter een beslissing zullen nemen over de vraag of Boskoop zal mogen leveren, willen zij een besluit van de drie gemeenten inge volge art 121 der Gemeentewet, gemeen schappelijke regeling van het waterleiding bedrijf. Thans moet een uitspraak gedaan wor den over de vraag in welke vorm het be drijf zal gegoten worden. Er zijn drie mo gelijkheden. Iedere gemeente regelt de ex ploitatie apart, het wordt een N.V. of het wordt een Stichting. Ged. Staten en ook Burgemeester en Wethouders geven aan een Stichting de voorkeur. Een stichting is verreweg de een voudigste manier, iedere gemeente stort een bedrag in de stichting en de zaak is in orde. De stichting gaat dan de geldleening aan, alleen de gemeenten moeten zich elk voor hun deel garant verklaren voor rente en aflossing. In de Commissie van de drie gemeenten zal alleen nog een beslissing moeten geno men worden over de vraag hoe die verdee ling zal geschieden, of dit zal gaan naar het zielental van iedere gemeente of naar het aantal aansluitbare perceelen in iedere gemeente. Getracht zal worden om de Leidsche Vaart en de Vriezenweg ook nog in het plan te betrekken. De heer Compeer vraagt nog hoe de stich ting zal werken. De voorzitter geeft de noo- dige toelichting. De heer van Tol zal alleen voor de plannen stemmen als de Vriezen weg en de Leidsche Vaart ook in het plan worden opgenomen. De Voorzitter zegt dat daarnaar gestreeft zal worden. Vast beloven kunnen B. en W. niets. De heer Disseldorp is tegen de stichting omdat de gemeenteraad alles uit handen geeft en toch garant blijft voor rente en aflossing. Hij wil baas in eigen huis blijven. Op de vraag van den heer van der Knijff antwoord de voorzitter dat van de even- tueele winst een reserve zal worden ge maakt. Is de reserve groot genoeg dan zal die winst ponds pondsgewijze in de diverse gemeentekassen vloeien. De Raad mag zegt de heer Compeer een beslissing niet af laten stuiten op de vraag of Leidsche Vaart en Vriezenweg al dan niet opgenomen zullen worden. De heer Compeer verklaart zich geheel voor de stichting. De heer Bik vraagt of in de Commissie der drie gemeenten die zal worden gehouden ai direct de beslissing valt over de al dan niet opneming in het plan van de Leidsche Vaart en Vriezenweg. De Voorzitter antwoord bevestigend. Het voorstel van B. en W. om machtiging te vragen ingevolge art. 121 der gemeente wet tot het vormen eener stichting komt thans in stemming en wordt met 6 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren C. van Tol en N. Disseldorp. Op voorstel van B. en W. wordt besloten opdracht te verleenen aan den heer H. Mol le Nieuwkoop tot het vernieuwen van den legger van wegen en voetpaden. De kosten zullen i. 150 bedragen. De Voorzitter zegt dat de gomeentetoren hersteld moet worden. Een opgave hoeveel herstelling moet kosten is bijna niet te ge ven. Besloten wordt de toren te doen her stellen. Van den opzichter is 'n begrooting inge komen waarin deze een berekening geeft van de kosten verbonden aan het verbete ren en vernieuwen van de Dorpsstraat. De totaalkosten zijn f 1624. De Raad besluit om alleen de grootste gaten er uit te laten halen. B. en W. deelen mede, dat zij er toe zijn overgegaan om een anti-slofmidde! op de wegen te laten strooien. Het voldoet goed, het zal echter om goed te werken nog eens moeten geschieden. De heer Disseldorp is buitengewoon met deze nieuwe maatregel ingenomen. De heer van Tol wijst op den slechten toestand van het straatje voor den Vriezen- brug aan de zijde van den Wassenaarschen Polder. De Voorzitter zegt verbetering toe. Hierna sluit de voorzitter deze belang rijke vergadering. TER-AAR. Hond- en klauwzeer heerscht hevig! Het mond- en klauwzeer kan thans in deze Gemeente geacht worden In het ergste stadium te zijn gekomen. Tot op heden is de ziekte onder het vee van 56 veehouders ge constateerd. Loep der Bevolking. Gevestigd: Van Bodegraven J. M. Ver woerd Van Alphen a. d. Rijn W. M. Es- veld Van Bodegraven M. C. Kraan. Vertrokken: C. J. Hoogervorst naar Hilli- gersberg A. Lam naar Gouda D. C. de Jong naar Nieuwer Amstel. Tot Onderwijzeres aan de Bijzondere School alhier is benoemd Mej. M. J. Bakker, voorheen in gelijke betrekking te Alkemade. o WADDINXVEEN. Een welverdiende onderscheiding. De heer C de Man alhier, redde onlangs met levenegevaar iemand uit de Gouwe. De drenkeling was reeds in de diepte verdwe- Den doch De Man bedacht zich geen oogen- blik, sprong gekleed in het diepe water, dook een paar keer en wist den drenke ling, die zoo goed als bewusteloos was, met moeite te redden. Voor deze moedige daad werd hem vanwege het Carnegie-helden- fonds een fraai zilveren horloge met inscrip tie en daarbij passende zilveren ketting toe gekend Door den Burgemeester is hem de ze verrassing ten Raadihuize met een pas send woord uitgereikt. Een groote verbetering. De nieuwe Kanaalstraat, die de Kanaal dijk met den Kerkweg verbindt, is thans voor het verkeer opengesteld. De Kerkweg is thans voorzien van een tegeltrottoir, grooten- deels aan beide zijden. De weg zelf wordt thans bestraat Dit sites levert een groote verbetering op en bovendien een belangrijke verfraaiing. Op 1 Augustus a.s. moeten de rijwielen voorzien zijn van een nieuw belastingmerk voor het belastingjaar 1930/31. Voor hen die aanspraak maken op een gratis rijwielbelas- tingmerk zal op de door den ontvanger te Boskoop, in de maanden Juli en Augustus te houden zitdagen in Benthuizen en Ha zerswoude, ook gelegenheid bestaan per soonlijk een aanvrage te doen. Inlichtingen worden behalve op de zitdagen ook verstrekt ten kantore te Boskoop, em door de Assis- tent-dienstgeleider te Hazerswoude-Dorp. HAARLEMMERMEER. A. J. van Rooyen f Gisterenmorgen is in een ziekenhuis in Utrecht na een langdurige ernstige onge steldheid op 43-jarigetn leeftijd overleden de heer Arnoidns Jacobus van Rooyen, ge meenteontvanger van Haarlemmermeer. De heer van Rooyen heeft in deze betrek king der gemeiente vele goede, diensten be wezen. Tot waarnemend hoofd van school te Lisserbroek (Abbenes) alhier, is benoemd de beer W. F. Veen te Hilversum en tot tijdelijk onderwijzer aan school 4 te Hoofd dorp de heer Th. H. M. Terwee te Baarn. De heer E. H. Reimerink, stationchef by de Nederlandsche Spoorwegen te Vijf huizen in Haarlemmermeer, is met ingang van 1 Augustus a.s. als zoodanig overge plaatst naar Wapenveld gemeente Heerda in Gelderland. De hulp-brievenbesteller v. d. H. al hier, had naby de Lijnden het ongeluk een portefeuille met bijna f 100.— te verliezen. Na eerst tevergeefs de omgeving te hebben afgezocht, he elft hy aangifte bij de politie gedaan. HILLEGOM. Over den kop geslagen. Een driewie-lige auto is op Weerenstein bij de Treslongstraat tegen de rails van de tram geslipt, do wagen maakte een groote zwaai naar de andere zijde van de straat, waar zy precies onderste boven kwam te liggen. Daar stond een Chevrolet, waar te gelijkertijd tegenop gebotst werd met het gevolg dat een wiel, spatbord en portier deur stuk sloegen. De chauffeur van den driewieler kwam er ongedeerd' af, de wagen kon later op eigen kracht wegrijden. De politie regelde het verkeer en maakte procesverbaal. KATWIJK AAN DEN RIJN. Rectificatie Verkooping.. Wij vermeldden dezer dagen, dat bij ge houden verkooping van het huis van den beer Mes in de Kerkstraat dit pand bad op gebracht, eigeD bod f 3800.Dit moest echter zyn: eigen bod f 4550. KATWIJK-AAN-ZEE. Een heerlijk uitstapje. Gisteren maakte een aantal leerlingen van de tweede Herv. School I alhier onder leiding van hun onderwijzers een uitstapje naar Marken, Voiendam, Monnikendam en Broek in Waterland Op de terugreis werd eon wandeling door Amsterdam gemaakt, waar o. m. de Bijenkorf werd bezocht en het Paleis op den Dam bezichtigd. Vooral de boottocht naar Marken v.v. was verrukkelijk. De kinderen hadden een heer lijken dag. Buitengewoon voldaan kwamen ze te acht uur thuis. Ondergeteekende betuigt door deze. aan degenen, die behulpzaam zijn geweest bij het blusscihen van den brand in zijn huis op 25 Juni 1.1., zijn hartelijken dank. Ook aan de Ned. Maatschappij van Brandverzekering te Tiel en de Haarlem- stfhe Brandverzekering Maatschappij voor de spoedige en solide afwikkeling der scha devergoeding. hem toegekend. 4481 NOORDWIJK. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbe kend zijn, ierug ontvangen in de 2e helft der maand Juni 1930. Brieven Binnenland: Mej. L. van Noort, Lisse. Briefkaarten Binnenland: Z. Derman, Mej. M. J. Dorlas, Hilversum. F. Hoorman, Mej. F. van Tuinman, Hil versum. Brieven Buitenland: Direction des hotels Plascu, Brussel. L. Waechter, Melle i. H. F. W. (Pfarrer) Wuesten, Menton. S Z 123 (Hauptpostlagernd) Iserlhn I (Westf.). Briefkaarten Buitenland: Frau I. Berg- haus, Luzern. Theresia Sch., Wien III. Frl. Hiene Brahm, Emmerich. Dr. Nelter, 7 o NOORD WITK-BINNEN. Tot onderwijzeres aan de Wilh.-school alhier hoofd de heer H Sleeboom., is be noemd mej. W. P. Luijten te Voorburg. RECLAME. Doorzitten Smetten PU ROL Zonnebrand 4:100 NOORD WIJK-AAN-ZEBL Door tot nog toe onbekende oorzaak 19 een rietschelf toebehoorende aan den heer v. d. M. alhier, afgebrand. De brandweer was het vuur spoedig meester, zoodat de brand beperkt bleef tot de rietschelf. De politie stelt een onderzoek in. NOORDWIJKERHOUT. De RX Muziekvereen. „St. Jeanne d'Arc" gaf gisteravond een welgeslaagde muziekuitvoering. Ter eere van haren direc teur, den heer C. de Haan te Leiden, wer den eenige vroolijke marschen ten beste gegeven, om hiermee het feit te herdenken, dat dezen uit vele sollicitanten benoemd werd tot directeur van „Excelsior" te Noordwijk. Een talrijk publiek was aan wezig. RIJNSBURG. Meisje aangereden. De 18-jarige J. V. alhier wilde met haar rijwiel, komende van de Langevaart, nog passeeren voor een auto die van den Sandl- laan de Langevaart opreed. De wiel rijdster werd daarbij door de auto aangereden, waardoor het meisje kwam te vallen en een bloeduitstorting in de knie bekwam, zoodat zij eenigen tijd rust zal moeten houden. Plet rijwiel werd geheel vernield. De Bloemenhandel. Met het mooie weer breidt ook de ver* scheidenheid van soorten der snijbloemen zich uit. De volgende prijzen werden be taald: Rozen per bo9 van 20 Gold Ophelia f. 1—1.20. Hadley f. 1.20—1.30. Columbia f. 0.90—1.10, Butterfly f. 1.10—1.20, Rose- landia f. 1.201.30, Witte Lelie's per kelk f. 0.10—0.12, Godetia f. 0.901.10. Kopgo- desia per 100 bos f. 3.404.70, Gladiolen f. 1.80—4.20. Galardiaf f. 0.4O—0.60, Als- meria f. 1.101.30, Pompon Dahlia's f. 1.90 2.20, Dahlia's f. 4.204.80, Lathyrus f. ,0.120.14, Annemonen f. 0.100.12, Witte Irissen f. 1.201.40, Blauwe Irissen f. 1.40—1.60, Convili's f. 1.60—1.80. Mar grieten wit f.0.250.30. Door den grooten toevoer van producten aan de Tuinbouwveilingver. alhier, is de veilgelegenheid verruimd moeten worden. Met uitzondering van 's Zaterdag^ wordt thans iederen dag geveild. WASSENAAR. Duo geslipt. Op den Rijksstraatweg ter hoogte van Deijleroord slipte gisteravond een motor rijder, met de op de duo zittende damö,- genaamd de heer en mevrouw J. Huisman, uit Den Haag. Het gevolg was, dat zij beiden kwamen te vallen en verwondingen opliepen. Mevr. H. liep verschillende kneu zingen op en nadat hen door dr. Baart dé la Faille eerste hulp was verleend, zijn zij per auto huiswaarts vervoerd. Het motor rijwiel werd ernstig beschadigd. Christelijk Natoinaal Zendingsfeesi Begunstigd door schitterend weer werd gisteren op het landgoed van H. M. de Koningin „Raaphorst" het Chr. Nat. Zen- dingsfeest gehouden. Óp Dinsdag, den vooravond van het feest 's avonds halfacht, werden voor een paar honderd luisterenden woorden van opwek-* king gesproken, door da. Fortgens van: Voorschoten en ds. Langui an te Wasse naar. Voor het eerst trad daarbij in het opëtf- baar op het fanfarekorps Sangke Modali (d.i. bazuingeschal) van de leerlingen der Ned. Zendingsschool te Oegstgeesfc. Op den feestdag zelf verleenden de Har- monievereeniging Obadja uit Rotterdam eft een Leidsch Muziekgezelschap haar mede werking. Het muziekkorps van het Leger dos Heils, Den Haag I, was verhinderd. Ruim 4500 bezoekers(sters) werden op ëen drietal spreekplaatsen door 14 perso nen toegesproken, telkens ongeveer eeft half uur, welke toespraken werden afgewis seld door gemeenschappelijk gezang. Dr. P. Stegenga, pred. te Amsterdam* hield de openingsrede. Vooral spreekplaats 3, waar een jeugd dienst werd gehouden, was druk bezocht'.- De heer H Bielke, secretaris van het Zeioi ter Zendingsgenootschap, sprak over „Nieuwe indrukken van Suriname en Cura cao." Jammer dat dT. Ferguson uit Den Haag door ziekte verhinderd was er op te treden, In zijn plaats gaf de heer Joh. de Heer uit Rijsenberg, eenige solo-zangnum mers ten beste; verder sprak hij over „De Zending en wederkomst dos Heeren". Ds. G. A. den Hertog uit Arasterdam hield een rede over „Zendingsgeestdrift". Ds. D. Kuilman to Leiden over „Niets minder dan besliste overgave"ds. W. van Limburgb uit Amsterdam over „Een waag stuk Gods" en door dr. J. D. de Lind van Wijngaarden uit De Bilt over „De geheelë wereld Zijne." Ook zendeling D. B. Starrenburg, zen deling leeraaï te Miei op Nieuw Guinea, die veel van zijn zendingswerk op Nieuw- Guinea vertelde had een groot en aandach tig gehoor. Tenslotte spraken ds. H. Thomas uit Lei den over „Eén kudde en één Herder", de heer B. Vlas commandant van het Leger des Heils over: „De Heilige wereldoorlog".- De slotrede weTd gehouden door prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Een telegram van dank en hulde werd aan H. M de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana naar Noorwegen gezonden. 2-»

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10