AGENDA. LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. STER-TABAK Vrijdag. Breestraat 19: Buitengew. ledenvergade ring Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. 5 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. waargenomen doof de apotheek: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594. GEHUWD G. L. J. Brandt jm. en M. L. Kischnick jd'. B. C. de Mik jm. en A. Dantuma jd.; G. 11. Schellekens jm. en P. T. 0. M. Kamp jd.; P. J. Kaiser jm. en B. H. Vermast jd.", J. v. Leeuwen jm. en H. Honders id. J. J. Lub jm. en J. P. Goddjjn jd.P. Pi- kaar jm. en J. Kruit jd.J. Tegelaar jm1. en M. J. Houps jd.J. Vermond jm. en G. A. v. d. Wal jd.P. de Vos jm. en J. Bodijn jd1.J. v. Zonneveld jm. en A. J. van Egmond jd. OVERLEDEN M. W. C. v. Dam-Verlint, vr. 68 j'.J. L. C. Jongeneel-van Bladel, vr. 66 j.; J. C. v. Rjjn, dr. 38 j.S. Bekooij-Reijc-Tse, wed. 79 j.J. C. Hoogeveen, m. 68 j.*, J. Kwakkenbos. wedr. 69 j.; A. J. Bavelaar, m. 39 j.; P. J. J. vi. Dijk, m. 56 j.; M. E. Snijders, zn. 17 j.; C. W. Boogerman, zn. 3 j.; J. A. Kuiper-van Izerloo, vr. 61 j.; P. v. <i Pot, zn. 13 j.; P. Reterink, dr. 33 j.; A. Stuivenberg-Onvlee, vr. 77 j.; C. v. d. Wijn gaard-v. d. Linden, wed. 77 j.; J. C. v. d. Pluijm-Braxhoven, vr. 42 j. GEVESTIGD S. J. van den Berg, dienstbode, Pr. Wil- helminastr. 49. C. G. Beumer—Heessels, huishoudster, Aloëlaan 13. H. J. G. Blom en fam., koopman, Wasstraat 60. C. H. J. Bots, trambeambte, Van Olden- barneveldstr. 20. P. Braggaar, staal- draaddraaier, Rijndijkstr. 86. J. T. van Cassel en fam., bakker. De Genestetstr. 2c. M. A. R. Deenik, ziekenjuffrouw, Minnehuis, iKaarsenmakersstr. C. Duth- ler, Oegstgeestcrlaan 23. W. C. Gomes, winkeljuffrouw, J. Van Houtkade 16d. R. A. Groene veld, verpleegster, N. Acad. Ziekenhuis. A. Grote, dienstbode, Bree straat 84. M. van Harmeien, smid. Ma- redijk 111. E. Hanns, dienstbode, Burg- gravenlaan 1. E. Heil, dienstbode, Plan tage 8. L. C. de Jong, onderwijzeres, Schelpcnkado 41. A. J. Kloots, timmer man, Aloëlaan 51. J. Kraan, dienstbode, Haarlemmerstr. 216, C. A. M. .van Leeu wen, Nieuwe-Rijn 80. L. Mirwald, Park straat 59. P. H. M. C. Monnee, ver pleegster, Rijnsburger weg 20. M. Muijs dienstbode, J. de Wittstr. 52. F. Poss, naaister, Breestr. 84. A. M. Edelaar— Reekers, Hooge-Rijndijk 100. M. E. Snij ders, v. Limb. Stirumstraat 23. Soedo- nohadiredjo. Vreewijkstr. 3. K. Thiel, Koninginnelaan 32. M. J. Warmer en fam., meubelmaker, Haarlemmerweg 43a. H. G. van Welzen en fam., serg.-maj. N.O.I.L., Merelstraat 48. Q VERTROKKEN K. Austerjost, Mesum Dl. H. T. Brands 'Alkmaar, Kennemerstraatweg 17. P. A. van Buuren, Landsmeer, B 102. B. G. Cohen, Amsterdam, Binsiusstr. 99. H. A. Coller, Rotterdam, Maashaven 91. J. van Daler. Brake', A No. 68. H. J. Dijkman, Zaandam, Westzanerdijk 188b. J. B. van Eek, Ed<\ Doesburg 35 AA. A. C. M. de Groot, Alphen a. d. Rijn, Pr. Hendrikstr. 106. M. Haasnoot—Spaan derman, Nieuw veen, Johannes-Stichting. J. H. Hooft, Rotterdam. Schietbaanlaan 44a. M. J. I. en J. N. J. Hooghwinkel, Papendre.cht, Dijkstr 29. D. C. Jansen, Lisse, Grachtweg 18. F. A. G de KI ark, Oosterbeek, Wolterbeekweg 3. W. de Koning, Amsterdam, Luzacetr. 12. Wed. P. M E. Kriek— Plantfeber, Amsterdam, Postjeskade 71 II. T. Kuilman, Oss. Mo lenstraat 49. J. P. M. van Leeuwen, 'Alphen a. d. Rijn. Gouwsluischeweg 34. Wed. T. LensVooijs, Katwijk a. d. Rijn, Molentuinweg 4. E. van Limbeek, Haar lem. Burgwal 55a. P. M. Mark. Rotter dam. Oostplein 14. J. van Mastrigt, Overschie, Rotterdamsche rijweg 48. H. Mehlhorn, Hoensbroek, Nassaustraat 10. P. Niènmnn. Ippenbüren Dl., N. Veldmarkt 46. J. Nierstrasz, Utrecht, W. Barents- straat 7. P. Plagmeiier, Den Haag, Sportlaan 94 K. J. Pont, Voorburg, Vrijburgstraat 2. J. M. C. Putman, Rot terdam, Middenhoefstr. 17. J. D. Schnei der, Amsterdam, Fazantenweg 41. H. F. H. Sundermann. Doom, Driebergsohestraat- weg 69. K. Top, Benncbroek, Stichting Vogelenzang. J. Turenhout. Den Haag, Lavendelstr. 90. O. Tijselin?. Den Haag, Bussumschestr. 34 A. E. Vetter, New- York N.A J. A. A. Vink, Sassenheim, Teijlingerlaan 41. N. de Vries, Den Haag Beleischplein 14. N. .T Volwater, Oegst- Jufferenwa1 56. J. Wagcmaker, Oevst- geest, H. Morschweg 82. A. van der Wee Verziiden Amsterdam. Overtoom 420. J H. L Wennekers, N. O. Tndië. J. C. van Wijk. Den Haag. Fahrenheit- straat 440. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnend REDACTIE 1507 PLUIMVEE. ZIEKTEN. Voortdurend is alles wat leeft blootge steld aan velerlei goede, maar niet minder ook aan zekere kwade invloeden, die heel wat ziekten kunnen teweegbrengen. Tegen al dat kwade bestaat er. ge'ukkig een bui tengewoon krachtige en tevens hoogst er varen hulp en die is de inwendige, genees kracht, die van het lichaam uitgaat buiten den wil van het individu. Deze ongeziene natuurkracht huist in elk levend wezen en treedt op zoodra er een storing in de func ties of een beschadiging in de weefsels ontstaat. Zij herstelt zoo mogelijk alles wat beschadigd is, maar schieten haar pogin gen te kort, dan ontstaat er een toestand dien wij ongeneeslijk noemen. Zoo is het daarom een dwaling te meenen, dat de aangewende geneesmiddelen een ziekte, een wond of eenige andere beschadiging zouden kunnen genezen. Neen zij kunnen niet meer doen dan de natuurlijke genees kracht helpen, of het verloop ervan be spoedigen. Honderden bewijzen hiervoor liggen maar voor 't grijpen. Nemen we aan dat een haan of hen een wond oploopt aan den kam, waarbij bloeding ontstaat. Al dadelijk wordt deze vrijwel tot stilstand gebracht door de stolling van een zeker bestanddeel van het bloed, waardoor de geopende adertjes worden dichtgestopt met een ontzaglijk klein propje vezelachtige 9lof. Weldra beginnen aan de wondranden 'zich cellen te vormen, die een zacht, bloedrijk weefsel doen ontstaan, dat vaak bebiteld wordt met den naam wild-vleesch. Dit weefsel groeit onafgebroken voort, de randen naderen elkander en sluiten aan een. De wond is al bijna dicht. Kort daar na krimpt die nieuwgevormde wondrand meer samen en een grooter of kleiner lit- teeken is achtergebleven, doch de wond is genezen. Dat doet alles die geheimzinnige natuurkracht en zij doet het volkomen. Wij vinden het heel gewoon en zeggen „de natuur heeft hier genezen." Maar nemen wij eens aan dat een der groote slagaders zwaar verwond was. Dan verliest het dier zóóveel van zijn levens bloed, dat het sterft. En nu kan hier hulp verleend worden van buiten af. De ga pende wond kan deskundig toegenaaid worden, bloedstelpende middelen brengt men aan, een verband wordt gelegd en., nu moet alles verder weer aan „de na tuur" overgelaten worden om de verdere genezing aan te brengen. Wij hebben dus de natuurkracht kunnen steunen in een taak, die anders bijna zeker voor haar te zwaar zou geweest zijn. Moeilijker wordt het werk van de ge neeskunst als er gebreken, fouten of sto ringen zich voordoen in de inwendige or ganen. Maar ook dan nog kan de natuur gesteund worden in haar gene?ings-werk als de juiste geneèsmiddèlen gekozen wor den. Hoe het ook moge loopen, tenslotte moet de natnnr het genezen bewerken. Hebben bijv, ziektekiemen de overhand, dan schieten ook haar krachten te kort en het lichaam, de levende cellenstaat, be zwijkt. Als onze lezers het hiervoor aangestipte een oogenblik overwegen, zullen ze tot het inzicht komen, dat wij in vele gevallen bij onze dieren aan de natuur haar loop kun nen laten, dat ingrijpen onzerzijds achter wege kan blijven en dat men dus niet te gauw naar zoogenaamde geneesmiddelen moet grijpen. Twee zaken behooren verder door ons toegepast te worden, n.l. ten eerste ons pluimvee zóó te behandelen en hun om geving zóó in te richten, dat ze de hoogste levenskracht bezitten om daardoor tegen aanvallen van ziekten, kansen op verwon dingen enz. bestand le zijn. Ten tweede tot opruiming, tot afmaken zoo gauw mo gelijk te besluiten, zoodra men met een besmettelijke ziekte te doen heeft of met zulk een verwonding, die geen hoop op herstel geeft. De ervaring toch heeft ge leerd, dat doktoren met pluimvee door gaans weinig succes heeft. De gewoonte is om in werkjes als dit boekje een heele reeks van pluimvee-ziek ten te behandelen. Wij verwijzen liever naar een bekende brochure van Dr. Te Hennepe getiteld: Vogelziekten en hare be strijding. Dit geïllustreerd werkje is tegen betaling van een halven gulden in den handel verkrijgbaar. Daarentegen achten wij het beter hier nog eenige voorbehoedende raadgevingen te verschaffen. 1. Begraaf geen gestorven dieren in uw stadstuin. Geef ze mee aan de aschophalers waar alles in groote ovens onschadelijk ge maakt wordt. 2. Bouw een ziekenverblijfje, zonnig en tochtvrij, steeds ten gebruike gereed, waar in u dadelijk elk dier, dat iels ongewoons vertoont, kunt afzonderen. 3. Plaats aangekochte dieren niet dadelijk bij de anderen, maar houd ze eenige da gen in observatie. 4. Voor elke ziekte moet een oorzaak zijn tracht die te leeren kennen of beter nog te voorkomen. 5. Lucht, licht en zindelijkheid zijn de voornaamste voorbehoedmiddelen tegen allerlei ziekten. 6. Voorzie uw rennen van vlechtdraad van zulk een maas wijdte, dat musschen ei niet door kunnen Zulks bespaart veel voer en geeft althans meerdere veiligheid tegen het overbrengen van besmetting door deze vogels. 7. Verdelg ratten en muizen. Ze maken uw dieren onrustig, kunnen besmetting overbrengen en zelfs jonge kuikens ver moorden. 8 Koude, tocht, vochtigheid veroorzaken snot. Deze ziekte kan nooit veroorzaakt wor den door wat het dier eet, omdat het een aandoening is der luchtwegen. 9 Diphterie en pokken zijn besmettelijk en zeer moeilijk te genezen. Zelfs genezen exemplaren zijn er minderwaardig door ge worden, zoowel voor den fok als voor pro ductie. 10. Tuberculose is ongeneeslijk en voor de omgeving zeer besmettelijk. Ruim de door die kwaal aangetaste exemplaren op. 11. Gaapziekte door luchtpijpwormen veroorzaakt, komt in de steden slechts zel den voor. Zuiver drinkwater, liefst leiding water heeft 'de voorkeur als beste voorbe hoedmiddel. 12. Longziekten worden voorkomen door frissche lucht in de slaaphokken, vrij van toch, redelijk belicht. 13. Kuikendiarrhee voorkomt men door juiste voedering, droge behuizing, afgezon derd van grootere dieren, waartusschen de kleinen in de verdrukking geraken. Eenige droppels amandelolie zijn een prachtig ge- nees-en voorbehoedmiddel. 14. Kalkpooten voorkomt men door nooit dieren of vooral kloeken in de ren' toe te laten die reeds min of meer deze vieze kwaal hebben. Eens per maand de pooten inwrijven met een weinig raapolie houdt ze glad en mooi. 15. Daar, naar men meent, eileideront steking kan ontstaan door het eten van glazenmakers, meikevers en sprinkhanen, moet men zorgen dat de renkippen deze insecten niet kunnen verorberen. 16. Door goeden loopbodem, zonder scherpe stukken steen, gebroken porcelein of glas, voorkomt men de voetgezwellen, die ook wel kunnen ontstaan door scherp- kantige zitstokken. 17. Opjagen, waardoor de kop gevaar loopt bezeerd of zwaar gestooten te worden dient nauwkeurig vermeden. Opvangen moet kalm en bedaard, liefst tegen den avond of in de schemering gebeuren. 18. Het is goed in of bij de ren steeds een handdoek gereed te hebben om zich zelf de handen en eventueel de oogen en snavel der hoenders schoon te maken. 19. Besmetting kan ook door personen, die zieke dieren hebben in een onbesmette ren overgebracht worden, vooral door aan klevend vuil aan de schoenzolen. 20. Bij bezoek aan besmette hoender- verblijven dient men zich te ontsmetten door wasschen van de handen en door het goed afvegen der voeten aan een mat, waarop een sterke creoline-oplossing is aangebracht. De misschien afgezaagde, maar toch vol komen ware uitdrukking: Het is beter een ziekte te voorkomen dan te genezen, moet voortdurend in acht genomen worden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontruiming van bet bezette gebied Congres der Donan-Unie President Hindenburg heeft gelijk gemeld, een manifest tot het Duitsche volk gericht, "waarin hij mede namens de rijksregeering zijn vreugde betuigt over de ontruiming van het Rijnland. In dit manifest zegt hij o.m.: „De dag der bevrijding moet een dag van dankbaarheid zijn. Onze eerste gedachte gaat uit naar hen. die in den strijd voor Duitschlands vrijheid gebleven zijn, en hun leven voor het vaderland gaven. Hun allen zijn wij onuitsprekelijken dank schuldig. Nog verbeiden onze broederen in het Saargebied hun terugkeer tot het moeder, land. Wij begroeten onze broeders in het Saargebied uit het diepet van ons hart en met de belofte alles er op te zetten, dat ook hun terugkeer een spoedige werkelijkheid worde". En dan sluit het manifest met deze woorden „De gelofte in dit plechtige uur isEens gezindheid. Eensgezind willen wij zijn in deze belofteDeutschland. Deutschland über alles". Namens de rijksregeering heeft de rijks minister van binnenlandsche zaken op de graven van president Ebert en der over leden rijksministers kransen doen neer leggen, uit dankbaarheid voor hetgeen zij tijdens hun leven voor de bevrijding van bezet Duitschland hebben gedaan. De rijkskanselier deponeerde, in opdracht ran president Hindenburg, een krans op hel garnizoenskerkhof in Hasenheide, om aldus, op dezen, vrijheidsdag, Duitschlands dank tot uiting te brengen jegens allen, die in den wereldkrijg voor het vaderland hun leven gaven. Namens de Pruisische regeering was ook de Pruisische staatsminister, dr. Hirtsiefer, op het kerkhof verschenen om den dooden hulde te brengen. Van hier begaf de rijkskanselier zich naar het graf van wijlen dr. Stresemann, om daar met een prachtigexi krans uiting te geven van de dankbaarheid van regee ring en volk jegens hem, aan wiens beleid en kracht de vervroegde ontruiming van het Rijnland vooral te danken" is. Voorts werd in verband met de Rijnland- onlruiming, op het departement een door professor Seegers vervaardigde buste van wijlen dr. Stresemann onthuld. Bij de plechtigheid voerde de rijksminis ter van buitenlandsche zaken, dr. Curtius, het woord, om den overledene namens het bevrijde vaderland te danken voor het grootsche werk, dat in de ontruiming zijn bekroning vond. De Fransohe minister van oorlog Magmot heeft generaal G-uillaumat, den bevelhebber van het Rijnleger, een brief geschreven, waarin hij zegt, dat dit leger als borg voor de uitvoering van de verdragen bijna twaalf jaar lang, vaak onder groote moeilijkheden, zijn taak met bekwaamheid ten uitvoer heeft gelegd, dank zij zijn geoefendheid, zijn goede geest en zijn tucht, waarmee het over den Rijn den blijvenden aard van Prankrijks militaire deugden bevestigde. De minister bracht hel leger en zijn commandant uit naam der regeering de erkentelijkheid over des lands. Naar verlu 'l is te Wiesbaden tussc^on den rijkscommissaris voor de bezette rijks gebieden en de hooge commissarissen der verschillende mogendheden, die aan de be zetting deelnamen, op 27 Juni een overeen komst tot uitbreiding van de zoogenaamde „ontruimings amnestie" gesloten. De Duitsche regeering beloofde daarbij amnestie voor alle politieke misdrijven, die met de bezetting verband hielden, uitge zonderd moorden, die vóór 20 Januari 1930 bedreven waren. Krachtens de thans gesloten overeenkomst geldt de amnestie voor misdrijven, die plaats vonden vóór 30 Juni van dit jaar, den dag van de definitieve ontruiming. Parijsche jongelieden, die het plan op vatten tot het houden van een manifestatie tegen de ontruiming van het Rijnland, begaven zich gisteren naar de Place de la Qoncorde, waar zij aan het standbeeld van Straatsburg een bordje bevestigden, waar op zij hun handeling verklaarden. Ver volgens trachtten zij het monument met rouwfloers te bedekken, doch werden di rect gearresteerd. Nadat de politie de op gegeven woonplaats had geverificeerd, werden de jongelui vrijgelaten. Te Parijs is het congres der Europeesche douane weer bijeen. Dit heeft eenparig de noodzakelijkheid erkend om te komen tot een algemeen Europeesch tolverbond langs den weg van tolunies, die eerst de na burige naties verbinden en zich vervolgens onderling aansluiten. Voorts werd de wensch geuit, dat de regeeringen der Europeesche Staten zon der uitstel zouden bijeenkomen om het probleem te bespreken van de productie en de verdeeling van landbouwvoortbrengse- len, vooral de granen, teneinde een probaat geneesmiddel te vinden tegen de land bouwcrisis die in Europa heerscht. Gistermiddag werden de Congresleden door Briand ontvangen. Onder de andere wenschen komt de op richting voor van een Huis van Europa te Parijs. DUITSCHLAND. Cnrtins' begrooting aangenomen Graal Westarp vervolgd Actie in het metaal bedrijf. De Rijksdag heeft de begrooting van het ministerie van buitenlandsche zaken, aan genomen in den vorm, waarin de begroo- tingscommissie 'haar had opgesteld. De moties van wantrouwen tegen den rijksminister van buitenlandsche zaken wer den met 283 tegen 123 stemmen, (Duitsch- nationalen, communisten en nalionaal- sociali9ten) en 3 blanco 9temmen verworpen De j huishoudelijke commissie van den Rijksaajr heeft op voorstel van den rappor teur Kardorf besloten de strafvervolging tegen den D. Nationalen afgevaardigde Graaf Westarp goed te kepiren. Graaf Westarp had in een redevoering in een vergadering den vroegereji Pruisisclien Mihister van Binnen landsche Zaken Greszinski beleedigd door hem schending van de grondwet en opzet telijk bedrog ten laste te leggen. Voorts werd besloten tot het instellen van een strafvervolging van enkele communis tische afgevaardigden. De West-Duitsche metaalarbeidersbond en de Hirsoh-Dunckersche vakvereeniging hebben besloten met 1 Augustus de collec tieve overeenkomst betreffende den arbeids tijd tegen 1 September op te zeggen om tot een vermindering van den arbeidstijd te ge raken. Daarentegen heeft de werkgever9bond Nord-West medegedeeld, dat hij de loonover- eenkomst zal opzeggen. Aan een oproep, het werk neer te leggen, is slechts zeer sporadisch gevolg gegeven. o FRANKRIJK. Suppletoiie credieten goedgekeurd. Na een langdurige nachtzitting hebben Kamer en Senaat de suppletoire credie ten goedgekeurd, de Kamer met 465 tegen 123 stemmen, de Senaat met 265 tegen 17 stemmen. In den loop der zitting werd een motie van vertrouwen in de regeering met 324 tegen 265 stemmen aangenomen. Tardieu had haar gesteld naar aanleiding van het artikel betreffende de toelagen aan oor logsslachtoffers, dat een vermeerdering der uitgaven met 155 millioen francs met zich brengt. ENGELAND. Bezoek uit Brazilië Aanvallen op het vlootverdrag Steunregeling in N.Z. Wales Brazilië's president, Prestes, brengt thans een officieel bezoek aan Londen. In het Hoogcrhuis heeft Lord Beatty het vlootverdrag ter 9prake gebracht. Hij zeide, dat Engeland, het eenige land. waarvoor de zee zijn bestaan beteekende, ook de eenige mogendheid was, die haar bewapening ver minderde en daarom had het verdrag En geland machteloos gemaakt en niet meer in staat om controle te oefenen op de verbin dingen van het Rijk. Tengevolge van het verdrag zijn de Ver. Staten bezig hun kruisertonnage met 233 duizend ton te vermeerderen. Japan krijgt 1 pCt. of 40.000 ton meer. Frankrijk wil 12 kruisers van 10.000 ton bezitten en Italië zal wel niet achterblijven. De vermindering van het Engelsche aantal kruisers van 70 tot 50 is één van de onverklaarbaarste din gen van dezen tijd. Beatty defende verder critiek op de be paling, dat de leeftijd van de Engelsche krui sers 20 jaar zou zijn. terwijl enkele mo gendheden een duur van 16 jaar hadden. Over de marinebasis te Singapore zei Beatty, dat deze niet gereed is. Zonder deze RECLAME. i Niet mopperen op Uw pijp, maar ze stoppen met Want het rooken van Ster- tabak geeft U het hoogste rookgenot en is daardoor het recept voor een ge zonden geest en een opge wekte stemming. basis zal het hopeloos werk zijn om het rijk te beschermen. Admiraal Jellicoe sloot zich van gan- scher harte bij de woorden van Lord Beatty aan en raadde den bouw van 16 inplaats van 9 torpedojagers aan. Lord Parmoor antwoordde uit naam van de regeering, dat de dominions het verdrag zonder voorbehoud hadden goedgekeurd. De regeering heeft de politiek gevolgd, die zij ruim voldoende achtte voor de veiligheid van het Rijk. Het vlootverdrag heeft een vriendschappelijken geest tusschen de lan den doen ontstaan. Spr. was overtuigd, dat het grootsle deel van het Engelsche volk het verdrag goedkeurde. Nehroe, de voorzitter van Het Indisch Con- gresbestuur, is veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. In Nieuw-Zuid-Wales trad een belasting van drie stuivers van elk pond dat een werkman aan loon verdient, in werking. De opbrengst is bestemd voor steunuitkeering. Alle ambtenaren en beambten in openba ren dienst zullen voor hetzelfde doel 10 pCt. van hun traktement moeten afstaan. Men schat dat de eerste belasting 3 mil lioen pond sterling en de andere 1 millioen pond sterling zal opbrengen. In arbeiderskringen verklaart men dat verscheidene vakvereenigingen de wettig heid van deze heffing voor het Hoogge rechtshof zullen betwisten. POLEN. De Silezische Sejm verdaagd. Bij beschikking van den staatspresident is de zitting van de Silezische sejm ver daagd. De oppositie-partijen (Duitsche club, partij van Korfanty, nat. arbeiderspartij en soc. club) hebben een motie aangenomen, waarin zij het besluit in strijd noemen met de grondwet en er kiachtig tegen protes teeren. o RUSLAND. Het vriendschapsverdrag met Turkije. Volgens een bericht uit Moskou zal de Turksche minister van buitenlandsche za ken deze maand aan de Russische regee ring te Moskou een bezoek brengen. Naar verluidt zal bij deze gelegenheid het bestaande vriendschapsverdrag ver lengd worden. Zooals bekend, bracht Ka- rachan, de plaatsvervangende volkscom missaris voor buitenlandsche zaken, op het einde van het vorige jaar een bezoek aan Angora, bij welke gelegenheid het verdrag voor 6 maanden werd verlengd. o FINLAND. Tegen het communisme. De Rijksdag heeft de regeeringsvoorstellen en het rapport der regeering over de maat regelen tegen het communisme aangenomen mei de stemmen der communisten tegen. Van de 23 communisten ontbraken er 8. De zitting had een rustig verloop. De anti-communistische beweging, de zoo genaamde Lappo-beweging, heeft tegenover de regeeringsvoorstellen over de bescher ming der versieringen en de Perswet, eigen% tot iu bijzonderheden gaande voorstellen uit gewerkt. waarin o.a. een wijziging der Kies wet wordt geëischt. De voorstellen behelzen o.a. een meerderheids-kiesstelsel en een nieu we indeelingen der kieskringen. Naar verluidt, zouden 10 vooraanstaande communisten door de Lappo-beweging rijs opgelicht en over de grens gezet President Relar.der noemde iD een toe spraak het bevrijden van het land van den ccmmunisU.-chen gruwel een eerezaak. o 2-1 J

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2