BERICHT! NIEUW FEUILLETON 71st* Jaargang WOENSDAG 2 JULI 1930 No. 21561 Dit nomtiter bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HUN BEIDER WEG 0FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. een tubilaresse. nieuwe dertigdaagsche retourbiltetten bit de ned. spoorwegen. doorvaarthoogte nieuw te bouwen brug over het o'egstgeesterk an aal. eindexamen gemeent. kweekschool. kamer van koophandel en fabrieken v. rijnland rijbreedte der bestaande brug over 't oegstgeestfr- kanaal bit het groene kerkte te oegstgeest. handelsregister kamer van koophandel. bescherming van bona fide openbare verkoopingen. opening rusthuis „maris stella". weer een psychopaat ontvlucht. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. springconcours. eindexamen christel. kweekschool. BURGERL. STAND v. LEIDEN geboren LEIDSCH DAGBLAD 'Uw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel root udrertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen raai ons Blad gerestigd zijn. Voor alle andere adrertentiën 35 Cts. per regel Kleine Adrertentiën uitsluitend bij Tooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden ran SO. Incasso rolgens postrecht Voor erentueele opzending ran brieren 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers root Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per Buiten Leiden, waar agenten gerestigd zijn, per wede Franco per post 1.2.35 H" portokosten. ƒ0.18 „0.18 Morgen zullen wij beginnen aan een nieuw boeiend Feuilleton, getiteld naar het Engelsch van H. ANTONSEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Haren-gen ter algemeene kennis, dat door (hen Be bed-issing op het verzoek van Dr. Murk Jansen, om vergunning tot het oprichten van een kliniek op het perceel Meezen- sfc-aat No. 2, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie P. No. 179, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUIZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1930. 4091 De Ned.-Herv. Gemeente te Leiden zal op den 7en Juli a.s. een jubilaresse in ha-ar midden -hebben met een zeldzamen staat van dienst. D. V. hoopt mei. A. C. de Gaay Fortman op dien datum n.l. haar 80en verjaardag te vieren en zal zij dan mogen terugzien op veel en velerlei arbeid, van af haar jonge jaren tot nu toe verricht voor het geestelijk welzijn van vele honderden kinderen. Meer dan 30 jaren égaf zij naai- en 'brei les aan de sedert opgeheven avondschool voor on- en minvermogende Kinderen aan de Middelstegracht. Meer dan 50 jaren gaf zij haar liefde en krachten voor de fa brieksschool voor meisjes, opgericht door wijlen ds. Johs. Drost, sedert eveneens Opgeheven Op 't oogenblik leidt zij reeds weer bijna 20 jaren de Moeder-Vereeniging in het Wijkgebouw op het Levendaal. Maar als grootste merkwaardigheid mag wel gememoreerd worden, hoe deze 80-ja- rige tot heden toe, en nu reeds meer dan 60 jaren, met ongeëvenaarde trouw en nog niets verflauwde toewijding werkzaam is op de Zondagsschool „Daniël Chantepie de la Saussaye". Zulk een feit zal in ons ge- heele land wel op zich zelf staan. Voor de velen, die er ongetwijfeld zullen wezen om haar op haar gedenkdag te hul digen en door hun gelukwenschen hun dank baarheid en waardeering te toonen van wat zij voor de Leidsche gemeente heeft ge daan, zal daartoe op a.s. Maandag gele- een,he^ wezen in het Wijkgebouw^ der Ned.-Herv. Gem. op het Levendaal, des namiddags van halfdrie tot 5 uur. Ingaande 3 Juli tot en met 15 September a.s. zullen door de Nederlandsohe Spoorwe gen vanaf Amsterdam C.s., Haarlem, Leiden, Den Haag. Delft, Rotterdam enz. nieuwe 30- daagsche retourbiljetten naar Aken (Duatscih- Iand) worden aigegeven. Hoewel de reis over Simpelveld afgelegd moet worden, is de reiziger, vrij om te reizen zooals hij wil; afbreken der reis is echter niet toegestaan en zij moet zooveel mogelijk met aanslui tende treinen worden afgelegd. Voor kin deren wordt geen prijsvermindering toege staan. De prijs bedraagt: voor de lste klasse f. 19.10, 2de klasse f. 14.60 en de 3de klasse 1 14.90. Van de tweede groep slaagden de dames jA. J. C. Bootsma, S. C. J. van Es, O. Meeter ([allen alhier)' en G. van Ingen (Bodegraven). Afgewezen2 candidaten. Adres van de K. v. K. Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat zal onderstaand adres worden verzonden: Met teleurstelling nam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, kennis van het namens Uwe Excellentie verzonden schrijven van den Hoofdinge nieur-Directeur van den Rijkswaterstaat, Directie Zuid-Holland en Utrecht. Nr. 3266 Z.H., terzake van de doorvaarthoogte van de bij het Groene Kerkje te Oegstgeest nieuw te bouwen brug. Deze teleurstelling werd niet weggenomen door de toezegging dat, indien te eeniger tijd de noodzakelijkheid van verhooging mocht blijken, de noodige wijzigingen zul len worden aangebracht. Andere colleges en corporaties welke het beheer voeren over andere bruggen over dit kanaal zullen be zwaarlijk tot verhooging overgaan, indien eenmaal door het Rijk een nieuwe vaste brug van 2 50 M. hoog is gelegd. Indien echter deze colleges en corpora ties de onder hun beheer zijnde bruggen niet verhoogen, zal het wel niet spoedig gelukken om den dienst van den Rijkswa terstaat te overtuigen, dat de door hem nieuw gebouwde brug wèl moet worden verhoogd. Wordt de nieuwe brug evenwel op voldoende hoogte gebracht, dan heeft de Kamer goede hoop dat ook de andere brug gen spoedig op de vereischte doorvaart hoogte worden gebracht Het is de Kamer n.l. bekend, dat de be staande bruggen zoodanig zijn, dat de col leges en corporaties, welke daarover het beheer voeren, binnen afzienbaren tijd voor de noodzakelijkheid komen <am de bruggen te vernieuwen. Ook daarom is deze aangelegenheid thans zoo accuut en is het zoo noodzakelijk dat door het Rijk het juiste voorbeeld wordt gesteld. Een brug op flinke hoogte boven den wa terspiegel is voor een groot deel daaTom onontbeerlijk, omdat de Spoorwegbrug bij de Yink op den dag zoo uiterst weinig kan worden geopend. De eenige mogelijkheid om in dezen wa terweg van Katwijk en omstreken naar de overige deelen van het land verbetering aan te brengen, wordt thans bij het bou wen van de nieuwe brug, geboden. Wordt deze mogelijkheid niet benut, dan wordt voor onafzienbaren tijd een toestand bestendigd, welke meer en meer onhoud baar zal worden. De Kamer acht daarom de beslissing om aan deze brug geen grooter doorvaart hoogte te geven dan 2.50 M., dermate strij dig met de welvaartsbelangen en ontwikke lingsmogelijkheden van een groot deel van haar district, dat zij meent met alle kracht pogingen in het werk te moeten stellen om een voor de betrokken streek doelmatiger en billijker oplossing te verkrijgen. De Kamer veroorlooft zich dan ook met verschuldigden eerbied Uwe Excellentie nogmaals te verzoeken, aan het scheep vaartverkeer in de zoozeer in bloei toene mende streek bewesten de spoorlijn Leiden- Haarlem, niet meer hindernissen in den weg te leggen dan strict noodig is. In haar schrijven van 31 December 1929, heeft de Kamer de noodzaak van een door vaarthoogte van 4.50 M. betoogd op grond van de groote daarbij betrokken belangen. Het deed de Kamer genoegen, dat op deze argumentatie door Uwe Excellentie geen critiek werd geoefend. Als eenigst bezwaar wordt aangevoerd, dat het landverkeer van een hooge vaste brug te veel bezwaren zou ondervinden. De Kamer meent evenwel, dat de bezwa ren, welke het landverkeer zou ondervinden in geen verhouding staan tot de bezwaren, welke het verkeer te water ondervindt van te lage bruggen. Het is immers te zeer bekend, hoeveel malen gne^pren met bovenlast worden aan gevoerd en dat het in belangrijke mate meerdere kosten met zich brengt, indien met halve ladingen moet worden gevaren. De veelsoortige materialen welke voor de visscherij-industrie, bloembollencultuur en de normale streekbehoeften benoodigd zijn, vragen herhaaldelijk een flinke bovenlast. Van hoe groot belang de Kamer dan ook het landverkeer moge achten, ten deze meent zij dat de kleine bezwaren voor dat verkeer, geen overwegend gewicht in de schaal mogen leggen Vooral waar er gelegenheid is om aan beide zijden lange opritten te maken en de weg hoofdzakelijk dient voor autotractie, is tegen een brug hoog 4.50 M. boven kanaal- peil, naar de meening der Kamer weinig ernstig bezwaar aan te voeren. Hoe weinig het bezwaar van hooge brug gen, mits met goede opritten, in dezen tijd wordt gevoeld, kan worden afgeleid uit het feit, dat de bruten over de vaarten in de Zuiderzeepolders geprojecteerd zijn op een hoogte van 4 M., terwijl de vaste bruggen in het Overijsselsche Kanalenplan een door vaarthoogte krijgen van 5.50 M. boven ka- naalpeil. Hoezeer dan ook overtuigd, dat een door vaarthoogte van 4.50 M. volkomen billijk en rationeel is, meent de Kamer evenwel, dat, gezien het bezwaar van Uwe Excel lentie en gezien de mogelijkheid om 's nachts door de beweegbare spoorbrug bij de Vink te Leiden, de streek bewesten de spoorlijn te bereiken, aan het landverkeer een con cessie kan worden gedaan, waarom de Ka mer Uwe Excellentie beleefd in overweging geeft, de doorvaarthoogte te bepalen op 3.50 M. De Kamer dankt Uwe Excellentie bij voorbaat voor de te nemen beslissing, (i. g.) TEN CATE BROUWER, Voorzitter Mr. P. G. KNIBBE, Secretaris. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland op Donderdag 3 Juli 1930. des namiddags 2.30 uur in de vergaderzaal der Kamer. Stationsweg 43. De agenda luidt: 1 Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4 Mededeelingen. 5. Borgstellingsregister. 6. Hoogte nieuw te bouwen brug over het Oegstgeesterkanaal bij het Groene Kerkje. 7 Verbreeding rijvlak van de bestaande burg over het Oegstgees- terkanaal bij het Groene Kerkje. 8 Voor stel om aan de Notarissen en Burgemees ters in het district der Kamer, mededeeling te doen van hef standpunt van den Minister van Justitie, inzake het houden van pu blieke veilingen onder misleidende voor wendsels. 9. Rondvraag. 10. 'Huishoudelijke vergadering. 11. Sluiting. Adres van de K. v. K. Aan Zijne Excellentie den Mdndoter van Waterstaat zal het navolgende adres wor den verzonden: Het zeer drukke verkeer op den Rijksweg Haagsohe Söhouw-Sassenbeim, inzonder heid van personen- en vrachtauto's is oor zaak geworden, dat de brug over het Oegst- geesterkanaal bij het Groene Kerkje meer en meer hinder voor het autoverkeer gaat opleveren Deze brug is n.l. zoo smal, dat twee auto's van behoorlijke afmeting elkan der op de brug niet kunnen passeeren. De brug is voorts zeer lang, terwijl de opritten enz. aan weerszijden het moeilijk maken de auto's van de andere zijde tijdig te zien aankomen. Op het gevaar, hetwelk bestaat bij het terugrijden op de brug of op de hel ling van die brug, behoeft niet nader te worden ingegaan. Nu is de Kamer niet bekend met den da tum van openstelling van de nieuw te bou wen brug, eenigszins westelijk van de thans bedoelde brug. maar de Kamer meent dat het nog wel een tweetal jaren zal duren, voordat het verkeer over die nieuwe brug zal kunnen worden geleid. Gezien de geringe kosten mot welke aan de thans bestaande moeilijkheden kan wor den tegemoetgekomen, meent de Kamer het volgende te moeien voorstellen: Naar de meening der Kamer zal met wei nig kosten mogelijk gemaakt kunnen wor den, het trottoir, dat zich thans aan de eene binnenzijde van de brug bevindt, te verwijderen en aan de buitenzijde van de brug aan te brengen. Aangezien de brug een onderdeel is van den Rijksweg en het niet wel te vergen is, dat het Hoogheemraad schap Rijnland, welke eigenaar van de brug is, deze verbetering, welke door het drukke autoverkeer noodzakelijk is geworden, op zich neemt, veroorlooft de Kamer zich Uwe Excellentie te verzoeken, haar te willen mededeeilen of Uwe Excellentie bereid is in verbinding te treden met het Hoogheemraad schap Rijnland, opdat deze groote verkeers- verbetering op kosten van bet Rijk zal kun nen worden uitgevoerd. De Kamer dankt Uwe Excellentie reeds bij voorbaat voor de te nemen beslissing, (i. g.) TEN GATE BROUWER. Voorzitter. Mr. P. G. KNIBBE, Secretaris. Wij zigingen: „In den Vergulden Turk", Breestraat 84, Leiden, café-restaurant. Uittredende eigenaar: M. H van Waveren, Leiden. Uittredend gevolmachtigdeW. Couwen- berg, Leiden. Uittredende procuratiehou ders: J. W de Tombe. Leiden en A. P. van Waveren PaTijs. Nieuwe Eigenaar: W. Couwenberg, Leiden. „A.D.W.A.L." (Autobusdienst Woubrug- geAlphenLeiden). Hooftstraat 263, Al»- phen a. d. Rijn. Uittredende eigenaar: J. Langbroek, 'Alphen a. d. Rijn. Rondschrijven van de K. v. K. Aan de Heeren Burgemeesters in het district der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland zal volgend adres worden verzonden: Naar de Kamer is.gebleken, komt het ook thans nog in het district der Kamer voor, dat onder misleidende mededeelingen openbare verkoopingen worden geannonceerd. Hei zal U ongetwijfeld bekend zijn, hoe zeer dergelijke openbare verkoopingen den bona fide handel schade doen en herhaal delijk hebben dan ook onze Kamer daarover bereikt. Het verheugt de Kamer daarom ten zeer ste U, zij het ten overvloede, in kennis te kunnen stellen met de meening van Zijno Excellentie den Minister van Justitie, zooals deze is naar voren gekomen bij de beant woording van de vragen va-n het lid der Tweede Kamer, den heer S. H. J. Vos, (Han delingen Staten-Generaal 19291930, II. Aanhangsel No. 38). De Minister zegde daarbij toe, dat tegen deze ongewenschte practijken maatregelen zouden worden genomen. Inderdaad zijn deze genomen. Het is de Kamer n.l bekend, dat aan de deurwaar ders door den Minister een aanschrijving is verzonden, waarbij er op werd gewezen, dat verkoopingen aangekondigd werden als: „tot eiken prijs", of „uit faillissement afkomstig" welke mededeelingen niet overeenkomstig'de waarheid waren. Ook kwamen meerdere ge vallen voor van minder positief misleidende mededeelingen. De Minister zegt daarvan: „Het behoeft wel geen betoog, dat het niet op den weg van personen een openbare functie beklee- aend, ligt, om tot dergelijke verkeerde prac tijken mede te werken". Pe deurwaarders zullen zich daarom allereerst hebben te overtuigen „dat de catalogus en de aankondigingen er niet op uit zijn een verkeerden indruk te vestigen". Aan een verkooping, welke zou plaats vin den met toepassing van verkeerde prac tijken, zal de deurwaarder zijn medewerking hebben te onthouden". Uit hoofde van deze zoo stellige meening van Zijne Excellentie den Minister van Justitie, veroorlooft de Kamer zich U be leefd te verzoeken, alle medewerking te ver- leenen, dat verkoopingen als bedoeld, niet meer plaats vinden. Aangezien daardoor een groot economisch belang zou zijn gediend, veroorlooft de Ka mer zich U bij voorbaat dank te zeggen voor de door U te verleenen medewerking om den bona fide handel te beschermen. (ig.) TEN GATE BROUWER, Voorzitter. Mr. P. G. KNIBBE, Secretaris. In tegenwoordigheid van eenige doctoren en een vrij groot aantal belangstellenden, is gistermiddag in het pand Rijnsburgerweg 140, de villa van wijlen den heer Van Stee den, het rusthuis „Maris Stella" geopend, dat onder leiding slaaf van de zusters Vader en Peperzak, respectievelijk, in het bezit van de diploma'9 A en B en A en N. C. V. t. b. c. Het rusthuis is in de eerste plaats bedoeld voor rustbehoevenden, herstellenden en ouden van dagen (ook echtparen) en kan in lotaal aan 20 patiënten onderdak verleenen. Het prachtige perceel met z'n groote ruime kamers, vele baicons en heerlijken tuin, is geheel nieuw ingericht, weliswaar eenvou dig, maar smaakvol en keurig netjes. Bij de opening werd o.m. hef woord ge voerd door de doctoren NiemeT, Janssens, Kortman en de heer Manders, die allen hun waardeering uitten voor het werk der beide zusters en hun beste wenschen uitspraken voor den bloei van de inrichting. Verder waren nog aanwezig het Leidsche afdee- ling9bestuur van den Bond van Ziekenver pleegsters, de heer Smeets, gemeente-secre taris van Zoeterwoude en een aantal ver pleegsters. Van vele zijden waren bloemen en plan ten gezonden .hetgeen een feestelijken aan blik opleverde. Gisteravond omstreeks 5 uur is uit het Psychopath en a syl aan de Pesthuislaan weer een verpleegde, zekere H. S. uit Enschedé ontvlucht. S. was met een 30-tal andere verpleegden onder de hoede van twee be wakers werkzaam op een terrein in de na bijheid van het gesticht. Plotseling sprong hij over een sloot en hoewel men onmid dellijk den vluchteling achtervolgde, slaag de men er niet in hem te pakken. De po litie verzoekt opsporing en aanhouding. Vier eeredoctoraten der Vrije Universiteit (Laatste Berichten, le Blad). Vele vereenigingen in jaarvergadering bijeen (Binnenland, 3e Blad). Groote fabrieksbrand te Eindhoven (Ge mengd Nieuws, 2e Blad). Hevige brand te Soerabaja (Laatste Be richten le Blad). Antotocht voor de ondjes van Katwijk aan Zee (3e Blad). Het hemelvnnr richt in Brabant groote schade aan (Laatste Berichten, le Blad). De ontruiming van het bezette gebied (Buitenl., le Blad). Scherpe aanvallen van Engelsche admi ralen op het Vlootverdrag (Buitenl., le BI.). Verklaring van den Egyptischen premier (Tel., le Blad). Morgenochtend te 10 uur wordt öp de Maaldrift het springconcours gehouden, dat de vorige week wegens den regen is uitge-» steld moeten worden. De toegang is vrij* Geslaagd zijn de dames: C. M. de Jong, E. A, H. Pressler (beiden alhier), J. v. d. Berghe (Vooriiout) en G. J. van Tterson (N ieu we-We tering) Afgewezen 2 candidaten. De reserve lste-luitenant dr. L. Brum- mel van het 4de R. I. wordt van 3 tot en met 19 dezer bij de norm aal-schietschool te 's-Graven(hage en van 21 tot en met 26 dezer in de legerplaats bij Harskamp gedetacheerd tot het volgen van een cursus in de behan deling van den mitrailleur M. 20, geweer (karabijn) en pistool M. 25 No. 2. Onze stadgenoot mr. G. Kamphuizen, is als ambtenaar ter beschikking van den Minister van Justitie, bestemd voor de uitzending naar Nederlandsch-Indië. Margarelha Wilhelmma Maria, d. van A, F. v. d. Boog en W. Raaphorst; Abraham1, z van A. Brouwer en W. J. van Stralen; Teunis, z. van T. Eradus en M. de la Rie; Jacobus Joachim, z. van J. J. van Giezen en P .M. C. v. Fessum; Gornelia Janna, d. van G. Wielders en C. M. BeijLouis, z. van L. de Vries en A" Pot; Willem Hendrik, z, van D. A. Regeer en II. P. J. Hunter; Cor- nelis, z. van C. Willemse en M. Holswil- der; Gerard, z. van A Bleijenberg en A. Leijssenaar; Louis, z. van M. Philips en A. M. Mechelse; Wilmet Sophia, d. van K. de Groot en A. S. Stokvis; Gerardus Johannes, z. van J. W. van Hagen en M. A. Barths; Pieter, z. van P. Kruit en Z. Vermeer;1 Louisa Willy, d. van J. Planje en M. Selier;' Louise, d. van J. G. Wezelenburg en G. C. J. M. Mulder; Calharina Jeannette, d. van J. van Dalen en M. C. van Ees; Johanna d. van S. van Es en A D. Lens; Theodor, z. van J. J. Mieremet en M. Beltermann; Johannes Cornelia Maria, z. van C. J. Duijn- dam en T. M. G. de Groot; Jacob, z. van L. Plug en J. de Vreugd; Wilhelmina Aga tha, d. van J. Zwart en K. Glas; Wilhel mina, d. van P. Freke en W. van Duijven- voorde; Hendrika Wilhelmina, d. van W. Langerak en C. Verhoef; Anna Maria, d. van A. de Vos en W. C Schouten; Jacobus Bartholomeus z. van A. Stikvoort en J. Viele: Gijsbertha Elisabeth, d van P. J. D. Vlietstra en A. H. LuchtigheidAdrianus Reinardus, z. van R. A. Boer en P. Florisson; Catharina, d. van F. Lorsé en F. Verstappen;1 Pieter, z. van H. J. P. Woriman en J Klui vers.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1