robriKodt lOon^ert fr - SPORT. LAND- EN TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 2-9 JULI, DES AVONDS TE 11 UUR M.T. - 12 UUR Z.T. RECLAME. 404? örrïïtö Prima en niet duur ZWEMMEN. GYMNASIASTEN- WEDSTRITDE1N. Gisteravond heeft de Leidsche Gymna- siastenbond U.S.A. in de Zweminrichting aan den Hoogen Rijndijk de jaarlijksche zwemwedstrijden gehouden. Evenals voor gaande jaren werden de wedstrijden dtfbr vele belangstellenden, waaronder eenige leeraren, bijgewoond. Aangemoedigd door klasgenooten, vrienden en vriendinnetjes trokken de zwemsters en zwemmers uit alle macht. Speciaal het uitstekende zwem men van de meisjes Eerdmans en Van Eek en de jongens Bronsgeest en Schouten trok de aandacht Waren de estafette -en personeele num mers meer spannend hoewel soms veel tijd verloren ging door slecht starten en richting verliezen het hindernis zwem men zorgde voor de verrassingen en wekte veelvuldig den lachtlust der toeschouwers op. Tenslotte reikte de heer Snijder de prij zen met een toepasselijk woord uit. v» De uitslagen luiden: 3 x 25 M. vrije 9lag estafette (jongens) Juniores 1) Klasje Ha (Bloemink Horst en Herfst) in 1 minuut en 16 sec. Seniores B. 1) Klas3c IVa (Krelage Eggink en Flu) in 1 minuut 1/5 sec. Seniores A 1) Klasse V en Vla (War men hoven Hairing Bronsgeest) in 1 minuut en 2/5 sec. 3 x 25 M. vrije slag estafette (meisjes) 1) Klasse TV B (Tini Brouwer, Jik van Eek en Peep Eerdmans) in 1 minuut en 8 seconden. Personeele wedstrijd jongens (25 M.) Juniores: 1) Stolk in 20 sec., 2) Horst in 20 2/5 sec. Seniores B: 1) Flu in 17 4/5 sec., 2) Eg gink in 18 1/5 sec. Seniores A: 1) Schouten in 15 3/5 sec., 2) Bronsgeest in 15 4/5 sec. Personeele wedstrijd meisjes (25 M.) 1) Peep Eerdmans in 17 3/5 sec., 2) Jik van Eek in 18 sec. Hinderniszwemmen. Juniores: 1) Stolk in 1 min. 17 4/5 sec., 2) Bloemink in 1 min. 25 sec., 3) Horst in 1 min. 30 sec. Seniores B: 1) Eggink in 1 min. 18 4/5 sec. 2) Krelage in 1 min. 20 sec., 3) Heering in 1 min. 23 4/5 sec. Seniores A: 1) Schouten in 1 min. 3 2/5 sec. ,2) Bronsgeest in 1 min. 4 s., 3) Hee ring in 1 min. 14 2/5 sec. CRICKET. DE TWEEDE TOETS WEDSTRIJD. Australië wint met 7 wickets. De Engelsahen hebben gisteren hun tweede innings voortgezet en het daarbij gebracht tot 375 De volledige scores van die innings luiden: Hobbs bowled Grimmett 19; Wooley hit wicket b. Grimmett 28; Hammond C. Fair fax b. Grimmetl 32; Duleepsinhu c. Oldfield b. Homibrook 48; Hendren c, Richardson b. Grimmett 9; Chapman c. Oldfield b. Fairfax 121; Allen l.b.w. b. Grimmett 57; Tate c. FonsfoTd b. Grimmett 10; Robins not out 11; White run out 10; Duckworth l.b.w b! Fairfax 0; Extra's 30. Totaal 375. Bowlingcijfers Wall 080; Fairfax 2-37; Grimmett 6—167; Hornibrooik 1—49. Daarna gingen de Australiërs weer in om de benoodigde 72 runs te maken. Zij be reikten dit voor het verlies van drie wickets en wonnen derhalve dezen toelswedstrijd met 7 wickets. De scores der tweede innings der Austra liërs luiden aldus: Wood full not out 26; Ponsford bowled Ro bins 14; Bradman c. Chapman b. Tale 1; Kippax c. Ducbworth b. Robins 3; Mc Cabe not out 27; Extra's 3. Totaal (voor 3) 72. De bowlingcijfers waren; Talc 121; Hammond 0—6; Robins 2—34; White 0—8. ZEILEN. ZWEDEN WINT DE GOLD CUP. Zweden won de Gold Cup. De uitslag der laatste race was: 1. Zweden 3.26.45; tweede Amerika 3.27.16. o LAWN-TENNIS DE KAMPIOENSCHAPPEN TE WIMBLEDON. Tilden en Timmer winnen in 3 sela. Wij hebben nog belang bij Wimbledon, ^ant Tilden en Timmer wisten een onver dachte overwinning te behalen op de jonge Amerikanen Bell en Mangin, die in den aanvang zoo snel waren en zoo overdonde rend optraden, dat een éclatante overwin ning aan hun zijde verwacht mocht worden. Timmer was heel zwak in het begin, zijn "vermaarde backhand strokes lukten niol en zijn service was tam en soms zelfs bepaald zwak, maar de Amerikanen profiteerden er niet van en in hun jeugdigen overmoed sloe gen zij veel uit en Tilden nam, zoolang zijn partner niet ingespeeld was, twee der den van het veld voor zijn rekening en zoo werd het waarlijk nog J. Toen serveerde Bell een love-game. maar met het verlies voor oogen begon Timmer eensklaps te 9mashen, dat het een aard had en hij won een service en Tilden zorgde voor de zijne (65) en in de beslissende game serveerde Timmer ook vijftig procent beter en de eerste set wa9 binnen (75). In de tweede verloor Timmer zijn service echter en na 30 kwamen de Amerikanen op 52, toen Tilden, krachtig door Timmer gesteund, tot den contra-aanval overging en den stand op 55 bracht, aldus de ..Msbde". De jonge tegenstanders, die bij de warmte wol wat hard van stapel waren geloopen, probeerden nu de zooveel oudere spelers af te matton van de baseline, maar Mden gaf zachte cross-volleys en Timmer harde dri ves, en nadat Bell nog een game had weten 'e winnen, werd het 86. In de derde set waren de rollen nu om gedraaid en waren het de jonge Amerikanen, die van meet af moesten verdedigen, wat hun veel minder goed afging dan hun aan vallend spel en zij kregen eenvoudig geen kans meer. Het werd 31 en 52 en toen zorgde Tilden, dat hij en zijn partner Don derdag met eere kunnen sneuvelen tegen de houders Cochet en Brugnon. Bij de dames-enkelspelen heef', de jonge miss Mudiond zich kranig tegen mevrouw Moody verdedigd, maar het einde bracht natuurlijk de onvermijdelijke nederlaag. De andere Helen, die verleden jaar in den eindstrijd kwam, werd echter door de Duit- sche kampioene geslagen met iets te ge flatteerde cijfers wellicht, maar ongetwijfeld verdiend. Mej. Aussem paste de tactiek toe de veel zwaarder gebouwde mej. Jacobs met harde drives en cross-volleys te bestoken en te laten loopen wat ze maar kon, en de tac tiek had succes, want mej. Jacobs kon niet of nauwelijks op adem komen. Mej. Aussem is echter door het samenspelen en coachen van Tilden zoo sterk vooruitgegaan, dat we haar na dit resultaat een goede kans geven om Ryan in den halven eindstrijd te be reiken. De Engelsche dames verloren dus op één middag haar 3 candidaten voor een verdere ronde en ook in de dubbel ging het Enge land verre van fortuinlijk. Austin en 01*iff werden door de houders Allison en Van Rijn geslagen, of feitelijk door Van Rijn alleen, want Allison was lui en niet op dreef of spaarde zich, maar hoe dan ook, hij speelde één bal tegen Van Rijn vier. De beide Australische dubbels vielen tegen de Fransehen en Amerikanen, maar niet dan na feilen strijd en de eenige overwinning, die Old England behaalde, was van Collins en Gregory, die tegen een ander Engelsch paar stonden! De uitslagen waren: Dames-enkelspelen: Wills Moody siaat Mudford 6t. 62; Ryan slaat B. Nulhall 62, 26. 60: Mathieu slaat Ridley 62, (51; Aussem slaat Helen Jacobs 62, 61. Dames-dubbelspel: Wills en Ryan slaan Hills en Lycett 6—2, 60-, Whittingstall en Nuthall slaan Colegate en Tyrrel 62. 6—2. Heeren-dubbel spel: Tilden en Timmer slaan Bell en Mangin 75, 86. 62; Col lins en Gregory slaan Sharpe en Wheatley 36. 6—0, 68, 6—2. 7—5; Allison en Van Rijn slaan Austin en 01 iff 62. 57. 75, 75; Doeg en Lott slaan Hopman en Willard 6l 6—2. -1—0. 6—8, 8—6; Bo- rolra en Boussus slaan Crawford en Moon 2—6, 6—2, 6—1, 5—7, 6—8; GOLF. DAMESKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gewonnen door mevr. Bnma-Van Tienhoven Om den titel varn Dameskampioenen 1930 van Nederland zijn Maandag en gisteren wedstrijden gespeeld op de baan der Haag- sche Golfclub. Voor dezen wedstrijd bleek volgens het ,,Hbld." slechts weinig belangstelling te bestaan. Er waxen slechts 12 mededing sters, onder wie twee buitenlandsche (Bel gische) en oen van een der andeTe Neder landscbe clubs. De overige dame? waren allen leden der Haagsche Golfclub. De afloop der verschillende partijen was de volgende le rondemevr. Sncfick HurgTonje, mme. Fester, mej. Schut en mevrouw Buma van Tienhoven Bij esmevT. Henny—Kasteleyn wint op dc 21o hole van mme. Laurencin; mevr. Schiff wint met 7/5 van mrs. Ma- neck; mevr Mispelblom Beijer wint met 6/4 van mevr Hartog; mevr. Smalt wint ■mot 7/5 van freule N. Gravin van Limburg Stirum. 2o ronde: mme Fester wint met 4/2 van mevr. Snouck HuTgronje; mej. Schut wint met 3/2 van mevr. Henny— Kasteleynmevr. Schiff wint met 4/3 van mevr. Mispelblom Beijer. Mevr. Buma van Tienhoven wint met 3/1 van mevr. Smalt. Halve beslissing: mme. Fester wint met 6 en 5 van mej. Schut; mevr. Buma wint roet 7 en 6 van mevr. Schiff Beslissing: mevr. Buma wint met 3 on 1 van madame Fester. ATHLETIEK. ONTMOETING DEN HAAG—LEIDEN. Samenstelling dei Leidsebe ploeg. De voorloopige samenstelling van de Leidsche ploeg, welke Maandagavond tegen den Hang uitkomen, is als volgt: 100 M.: A. ButlleT, G. Annokkeo, F. Julie. Estafette 4 x 100 M.: H, A. Bonlc, F. Julie, G. Annokkee, A. Bulller. Verspringen: S. Meerburg. M. Graven- daal, H. A. Bonte. 400 M.: P lansen, G. Annokkee. 1500 M.: J. Wassenburg, M. Verhoog. H. Hemerik. Speerwerpen: Gerienaar oï Groenewold, J Boot, W Gravendaal. Hoogspringen: W. Gravendaal. J. Boot, S Meerburg. Olympische estafette 800 M.: M li. Hoexum. 400 M.II. Bronsgeest. 200 M.: M. D. Ouwehand. 200 M.: J. Boot. o VOETBAL. HET TOURNOOI TE GENEVE. Gisteren is het iuternationaJe voetbaltour- nooi voortgezet met twee wedstrijden tusr schem de clubs, die op de vorige drie dagen een nederlaag hehben geleden. De winnaars komen nog rn aanmerking voor een plaats in de kwart-beslissing. De Zw-itsersche kam pioen en gastheer Servette sloeg de Belgit sohe kampioen Cercle Sportif Brugeois met 21; de stand bij de rust was 10 voor Servette. Do Spaansche club Real Ircm won met 51 van den Franschen kampioen Se te; met de rust was rle stand 20. WIELRENNEN. MICHARD FRANSCH KAMPIOEN. Op de Pare des Prinses-baan heelt Michard in den eindstrijd om het kampioen schap van Frankrijk, Faucheux voor de derde maal geslagen. Michard is nu defini tief Fransch kampioen voor 1930. LEIDSCHE REN- EN TOERIST- VEREENIGING „SWIFT". De recordwedstrijd. Gisteravond is de recordwedstrijd gere den over 18.6 K.M. Er was deze keer een buitengewone slechte opkomst der renners, hetgeen zeker was te wijten aan het warme weer. Van de vijf renners der A en B klasse, welke aan de start verschenen, hebben er twee door pech moeten opgeven n.l. J. Riet hoven en W. Severijnen. De tijden gemaakt door de andere ren ners luiden: J. Verschoor 32 m. 21 s.: E. Sladek 33 m. 05 s.; J. v. Wezel 34 m. 27 s. De juniores reden het 10 K.M. record mei als uitslag: C. Paats 20 m. 21 s.; A. Riet hoven 23 m. 41 s. Van beide afdeelingen zijn de recordlij den niet verbeterd. De heer P. T. de Jong fungeerde ais officieele tijdopnemer, terwijl de heer H. v. Wezel sr. de keerpunt-con trole waarnam. TIJDSCHRIFTEN. „Sport in beeld" brengt op de eereplaats een foto van de kranige Spaarne-damesacht, die bij de Triton-jubileumwedstrijden den eerslen prijs in het nummer stijl roeien won. Voorts snapshots van Wimbledon, diverse athletiekwedstrijden, de motorsport, dé paar denrennen te Hilversum, de mode in Ascol en ten slotte een reeks portretten van film stars. HOZEN. Reeds moer dan 2000 jaren draagt de roos den titel van „Koningin der bloemen" en nog steeds handhaaft zij haren roem. Steeds weet men aan haar, schoonere vormen, schoonere kleuren, edeier geuren te ontlokken. Haar verscheidenheid is on uitputbaar. Er is bijna geen tuin of men treft er rozen. Maar niet overal slaan zij even fraai omdat de roos een plant is die eenige zorg vereischt. In het 't kort zal hier worden nagegaan welke eischen zij stelt om zich zij 't dan ook niet altijd als Koningin, ten minste als hofdame te kunnen vertoonen. Over het algemeen zijn rozen planten, van welke men veel eischt en waarvan men niet genoeg kan hebben. Men verlangt dat zij veelvuldig langen tijd bloeien, maar bovenal schoone bloemen geven. De familie der rozen is zoo groot, de variëteiten zijn voor verschillend en groei en bloeiwijze ook omdat door kruising der oorspronkelijke groepen weer nieuwe groe pen met soorten en hybriden zijn ontstaan, dat het ons hier niet mogelijk is zo alle le classificeeren en afzonderlijk te be handelen. Het aantal variëteiten en hybri den gaat het getal 10.000 te boven. Zij die daarvan volkomen wenschen te worden in gelicht, raadplegen daarvoor speciale boe ken en tijdschriften over rozen. Wij zullen ons bepalen tot de meest voorkomende rozen: Maandrozen, Mosrozen. Theerozen, Noiselrozen Treur- en Klimrozen m.a.w. onze Stam, struik-, klim en treur- rozen in het algemeen. De beste grond voor rozen is een goed doorwerklo klei- of leemhoudende bodem Wel groeien op zand en veengronden ook rozen, maar hun gewas is dan ook niel zoo stevig en vertoont minder geneigdheid tot bloeien Klei bevat van natura meer kalk en kali en het is bekend dat deze stoffen in vereeniging met elkaar taai en vast hout doen vormen. Een stevige steel aan een roos is gewenscht. Daarom is hel noodig dat men zand- en veengronden zooveel mogelijk met klei of leem vermengt. Geldt het slechts een klein perk dan kan men den grond eon paar steek diep door beteren vervangen. Ts de gewensehte grondsoort in geheel niet aanwezig en men wil zc niet evenals mest aanvoeren dan kan men toeh zoovee! mo gelijk trachlen aan zand en veen gronden de vereischte gesteldheid te geven door toe voeging van kali en kalk. Is de klei-grond le vast, le samenhangend dan moet men den grond terdege doorwer ken en vermengen met halfvergane ruige mest. verteerd blad of wei met fijne turf molm. Iedere grond is dus voor rozen bruikbaar lo maken als men maar zorgt voor geschikt en voldoende voedsel. Schoone rozen ver- eischen een juiste voeding. Uitmuntend voor rozen is ieder jaar, zoo mogelijk voor den winter en anders dadelijk na het openleggen van de bedekking in het voorjaar, een flink laagje oude koemest met wat beer dooreengemengd onder te spitten. Daarmede geeft men in een voldoende hoe veelheid en in een vrij goede verhouding de noodige voedingsstoffen. Men brengt dan daarmede tevens wat humus in de bodem. Wil men in plaats van stalmest om het andore jaar eens hulpmest toedienen, dan geve men in het vroege voorjaar per vierk. M. 1/2 H.G. superpho^phaat, en even veel patentkali, en dan drie weken later H.G. chilisalpeter. De gift v. HG. chili- salpeter herhaalt men nog eens in Juni. Bij de tweede toediening zorg dragen, dat die meststof niet op de bladeren blijft lig gen, waarom het ook goed is, na het uit strooien de rozen en den grond flink te be gieten. Over het algemeen verlangen rozen een vrije, open luchtige standplaats, voor al voor de morgenzon blijken zij dankbaar. Elke lieihebber van rozen weet, dat hij 's morgens de schoonste rozen snijdt. Als standplaats lette men erop dat deze ten minste naar het Oosten en ten deele, naar het zuiden vrij en open is, terwijl het Noor don min of meer beschut moet zijn. Heeft men het zóó, dat zij na den middag een lichte schaduw genieten, des te beter, voor al in gesloten tuinen is dit gewenscht. daar vele vooral de donker gekleurde de heete middagzon niet kunnen verdragen, som mige totaal verbranden, verflensen en uit vallen. Zorg vooral ook, dat in den groei en bloeitijd de grond Uwer rozen vol doende vochtig is. Hebt ge geen goede stand plaats, plant ze dan liever niet, dit zal U verdriet en teleurstelling besparen en voor komt, dat ge misschien goede rozensoorten veroordeelt die Uw afkeuring niet verdienen Ook de rozen, zooals do heester in het algemeen moeten met zorg geplant worden. De beste planllijd i9 Nov. Dec. voor zoover de vorst dit niet verhindert. Rozen groeien in het najaar nog lang door en hoo rijper het hout is, deF te beter slagen zij, redenen waarom men ze niet te vroeg moet rooien. Moet het planten in het voorjaar ge schieden, doe het dan zoo vroeg mogelijk, half April. Do meeste rozen komen ook weer vroeg in ontwikkeling. Vooral bij het planten in bet voorjaar is het raadzaam de wortels in een dunne brij van koemest en leem te dompelen. Bij stamrozen be- smero men tevens de stammen daarmede daar deze vooral bij voorjaarsplanting in Maart veel te lijden kunnen hebben van droge winden, waardoor menige roos sneuvelt. Plant op zandgronden liever iels diepep dan ze bij de levering stonden. Zet voor stamroözen eerst de stokken, daar men in het omgekeerde geval noodeloos de wortels kan kwetsen. Alle worteluitloopers moeten zorgvuldig worden verwijderd, niet alleen bij het planten maar ook later. De onder laag of wildling is 9toeds geneigd zich uit zijn gewrongen toestand te bevrijden m.a.w. worteluitloopers te vormen, waardoor het edele deel langzamerhand afsterft, vooral bil veredelde struikrozen heeft dit soms onge merkt plaats. Ifeeit men wortel echte d. w. z. niet vers edelde rozen, dan is dit natuurlijk onnoodig. De afstand regelt zich in hoofdzaak naar de soorten en de wijze van groepeeren, doch steeds moet men zorgen dat er ruimte blijft om de rozen te snijden. Plant liever onregelmatige groepen en groopjes in uwen tuin dan juist ronde of ovale perkjes en schik niet alle mogelijke' kleuren dooreen. Gebruik bij stamrozen lie ver gewone denneslokken, dan geschilderde met wilto of roode knopjes. Stokken tochl moeten zoo min mogelijk in het oog loopen, waar men ook geen dikkere neemt dan voor do stevigheid strikt noodzakelijk is. Moet een of andere groep vernieuwd of veranderd worden, verwissel dan ook den grond en plant goen rozen in grond, waarin reeds rozen hebben gestaan, anders loch zult s» slechte resultaten krijgen. Wisselbouw is, zooals we weten, voor alle gewassen nuitig, maar voor rozen bepaald noodzakelijk. (Wordt vervolgd). Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redac tie onder motto „Tuinbouw". F. H. K., te L'. De beide aanslagen zijn goed berekend. De gemeentebelasting te Loiderdorp ia aanmerkelijk lager dan te Alkeraade. OEERSTE KW. ©VOILE MAAK O LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN ZUID VENUS MARS JUPITER SATURNUS Bovenstaande aterrekaart stelt voor ten projeoti» van den sterrenhemel zooals deze in Nederland zich thans op den hierboven aangegeven tijd aan ons oog voordoet. Men dient er daarbij evenwel rekening mede te houden, dat ten opzichte van de richting Noord-Zuid, een omwisseling van Oost en West heeft plaats gevonden; de bedoeling daarvan was, te voorkomen, dat de sterre- beelden in spiegelbeeld op de kaart zouden komen, waardoor de oriëntatie moeilijker wordt. Bezwaren heeft deze omwisseling van 0. en W. nieit. omdat men toch niet den ge- heelen sterrenhemel gelijktijdig kan over zien. Wanneer men slechts dat gedeelte van den hemel, waarnaar men zijn blikken richt, op de kaart naar Zioli toedraait zoodat b.v. hij, die het westelp deel van den hemel wil bestudeeren, do kaart draait, totdat „WEST" onderaan ia en hjj be schouwt dan het vierdedeel van de kaart, omsloten tusschen het middelpunt, 't N.W. en 't Z.W. en den horizonl, dan is dat een getrouwe en duidelpe afbeelding van den sterrenhemel in het Westen. Voor een ander deel des hemajs gelden dezelfde regelen. De namen van de sterrebeelden zijn recht op geteekend; de tigemamen van enkele der bekendste sterren komen op dit kaartje het eerste van de nieuwe maand in cursieve lettersoort geteekend, voor. Drie maantjes komen op dit kaartje voor, men ziet, hoe laag in het Zuiden do Veile Maan nu staat, in tegenstelling met ties winters, wanneer dc Maan hoog en dc zon laag staat. De maand Juli is planetenarmMars in den Ram, komt pas na middernacht op, Jupiter in de Tweelingen, is niet meer te zien en Venus, hoewel als avondster onge veer 2 uur na de zon ondergaande, komt op onze kaartjes niet meer voor. Zij i» 2 Juli, tusschen Leeuw en Kreeft staande, juist onder op het tijdstip, waarvonr ons kaarlje geteekend werd. De eenige planeet, welke heel de maand des nachts te zien ia, is, laag in het Zuiden, Saturnus. de planeet met den fraairn ring. Zjj staat in den Schutter. 3—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11