Voor Dames. BINNENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. UIT HET PARLEMENT. NAT. PAARDENTENTOON- STELLING TE PARIJS. Een Nederlandsche delegatie. De minister* van Binnenl. Zaken en Landbouw en van Defensie hebben, gevolg gevende aan een uitnoodiging van den Franschen minister van Landbouw, be sloten zich te doen vertegenwoordigen bij de van 2 tot 6 Juli te Parijs te houden na tionale paardententoonstelling. De Nederlandsche delegatie bestaat uit de heeren Jhr. J. van Vredenburch, voorzitter van de vereeniging Stamboek Nederlandsch Trekpaard (Belgisch type), H. A. van Beu- ningen, voorzitter van de Nationale veree niging tot bevordering van de Paardenfok kerij in Nederland, D. C. Hasselman, voor zitter van de vereeniging „Het Geldersch Paardenstamboek", dr. ir. A. Sevenster, Rijkslandbouwconsulent, verbonden aan H. M.'s gezantschap te Parijs en de reserve- kolonel-titulair der Artillerie D. C. M. André de la Porte, directeur van het Remonte-we zen, levens voorzitter voor het registreeren van fokpaarden. HET „ALGEMEEN" OMROEPPROGRAM Geen godsdienst of politiek. Van welingelichte zijde vernemen wij het volgende: In den avond van 30 Juni j.l. heeft de voorzitter van de Ned. Ghr. Radio Vereeni ging, mr. van der Deure, door de Tadio de mededeeling gedaan, dat hij in „De Neder lander" van 28 Juni j.l. een artikel had geschreven waarin hij zeide: „Tegen den christelijken inslag in ons algemeen pro gramma heeft ook de door den minister in gestelde keuringscommissie geen bezwaar gemaakt." Deze mededeeling nu wekt groote be vreemding, aangezien, naar ons ter oore kwam, bij brief van 27 Juni j.l. dus drie dagen tevoren, aan dienzelfden voorz. was geschreven, dat de algemeene programma commissie vastgesteld heeft, dat onder het algemeen programma niet behooren te wor den opgenomen uitzendingen van godsdien- sligen aard, omdat deze niet als algemeen kunnen worden beschouwd, en ook in de ministerieele beschikking van 10 Juni de uitzendingen van religieuzen en politieken aard met opzet niet zijn genoemd. DE PROGRAMMA-COMMISSIE EN DE BEURSBERICHTEN. Nadere overweging toegezegd. De heeren M. S. Vaz Dias, directeur van !het Persbureau M. S. Vaz Dias te Am sterdam, en mr. J. F. E. Belinfante, secre taris van de directie van genoemd persbu reau. hadden gisteravond naar aanleiding van het besluit van de programma-commis sie in zake het doorgeven peT radio van de beursberichten, een onderhoud met den heer E. P. Weber, secretaris van den Ra- dioraad. Genoemde heeren hebben den heer We- bor hun bezwaren tegen dio beslissing ken baar gemaakt, en verklaard, dat zij dit in grijpen van de commissie beschouwden als een censuur op de persberichten. Zij zetten voorts uiteen, dat vele tiendui zenden in den lande, vooral onder de land en tuinbouwende bevolking, naar de ver schillende koersen der stapelartikelen luis teren, omdat hun belangen ten nauwste daarbij zijn betrokken, terwijl ook daar naast tal van particulieren, bankiers enz. hun belangen hebben bij het vernemen van de beuTsnoteeringen uit New-York. De heer Weber verklaarde, dat hij na deze uiteenzettingen inderdaad de zaak in een ander licht zag en deelde mede, dat hij in de vergadering van a.s. Donderdag de kwestie opnieuw aan de programmacom missie zou voorleggen. DE UITVOER NAAR INDIE. Japansche artikelen bevoorrecht boven Europeesohe? Door den heer Korlenhorst zijn aan den Mi nis-ter van Koloniën de volgende vragen gesteld I. Ie het den minister bekend, dat onder meer ten aanzien van de artikelen: ruw sal peterzuur, stopfiessehen, ijzerwerk, geheel geëmailleerd, en katoenen manufacturen door de Indische autoriteiten een methode van waardebepaling wordt gevolgd, die tot resultaat heeft, dat uit Japan afkomstige ar- kelen bevoorrecht worden boven de arti kelen van Europeesche herkomst? II. Zoo deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, is de Minister dan bereid in overleg te treden met den Gouverneur- Generaal ten einde aan dezen ongewensch- ten toestand een einde te maken? MAX HAVELAAR-FONDS. In de Maandag gehouden algemeene ver gadering van het Max Havelaar-fonds werd1 o.m. de balans, winst- en verliesrekening over 1929 goedgekeurd. Hoewel de financieele toestand van het fonds zoodanig is, dat slechts op zeer be perkte schaal steun verleend kan worden, kon toch nog aan hvee pupillen regelmatig een moandelijksche tegemoetkoming in hun studiekosten worden verstrekt, terwijl aan een derde een bijdrage in eens werd toe gekend. De voorzitter, mr. A. M. Joekes, die aan beurt van aftreden was, werd met alge meene stemmen als zoodanig herkozen Het bestuur onderging daardoor geen ver andering en bestaat uil: mr. A M. Joekes, voorzitter, A G van Kuik. secretaris. J. H. Dijkman, penningmeester, mevr. de wed. mr. C. Th. van Deventer—Maas en W. Havers. CENTRALE VAN HOOGERE RIJKSAMBTENAREN. De Vereenigingsraad van de Centrale van Hoogere Rijksambtenaren heeft te Amsterdam, ondeT voorzitterschap van uur. J. Draayer, een buitengewone vergadering gehouden ter bespreking van het ontwerp- ambtenarenreglement en van den stand van het vraagstuk der pensioenregelingen voor de hoogere ambtenaren. Er waren vertegenwoordigers van 30 vereenigingen opgekomen. De houding, door de vertegenwoordigers der Centrale in het georganiseerd overleg aan te nemen ten aanzien van het ont werp-ambtenarenreglement, werd na uit, voerige besprekingen vastgesteld. Hierna deed het bestuur mededeeling van de in zake do pensioenen ondernomen stappen. Op het adres, in Februari j.l. gezamenlijk met de Centrale van Hoogere Gemeente ambtenaren en een viertal vereenigingen van officieren tot de Regeering gericht, is nog geen antwoord ontvangen. In audiën ties bij verschillendo ministers is het adres nader toegelicht en is er nogmaals op ge wezen hoezeer de hoogere ambtenaren op pensioengebied zijn achtergesteld bij an dere groepen. Het bestuur moest tot zijn leedwezen aan de vergadering mededeelen, dat het over geen enkele aanwijzing be schikt, waaruit zou zijn af te leiden dat de Rcgeering eenig voornemen koestert tot het aanbrengen van slechts de allernoodzake lijkste verbeteringen. NaaT aanleiding van deze mededeelinjr Ontspon zich een levendige discussie, waar in groote teleurstelling over de houding der Regeering tot uiting kwam. Er weTd bij wijze van voorbeeld op gewezen, dat, ter wijl het maximum pensioen van een sluis- meester 70 pCfc. van zijn bezoldiging be draagt, dat- nercentage voor een inspecteur- generaal van den Waterstaat slechts 44 is; dat de weduwe van een amanuensis 50 pCt. van het salaris van den overleden echtge noot als pensioen krijgt, doch de weduwe van een hoogleeraar slechts 16 pCt. Van de vrijwillige aanvullende verzekering, in dertijd in de pensioenwet gebracht om al thans eenigermate deze verschillen te ver effenen, zijn de tarieven zoo hoog gesteld dat eT practisch geen gebruik van gemaakt kan worden. Deze tarieven zijn, naaT ter vergadering werd aangetoond. nog booger dan die van do vrijwillege ouderdomsverze- kering, terwijl de voorwaarden van deze laatste aanmerkelijk gunstiger zijn (geen keuring, en doorbetaling van het pensioen bii hertrouw van de weduwe). Met algemeene stemmen werd aan het bestuur opgedragen de actie voor pen sioenverbetering ten krachtigste voort te zetten. Eveneens met algemeene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin të- leuTstelling over hot uitblijven van verbe teringen wordt uitgesproken, en een drin gend beroep op do Regeering wordt gedaan om spoedig verbeteringen aan te brengen OVERHEIDSPERSONEEL. Het 23ete congres. Te 's-Gravenhage is het 23e congres van den Nederlandschen bond van personeel in overheidsdienst, aangevangen onder leiding van den heer F. v. Meurs uit Amsterdam. De bondsvoorzitter hield een uitvoerige bpeningsrede, waarin hij mededeelde, dat de bond thans meer clan 16500 leden telt. De uitbreiding van het ledental is o.m. te danken aan de vermeerdering van het aan tal afdeelingen waarvan de bond er op het oogenblik 131 heeft. Spr. gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de gevoerde propa ganda en de uitgegeven brochures. Een groot aantal voorstellen werden na langdurige bespreking aangenomen, o.m. een voorstel van AmsterdamHet hoofd bestuur voere actie tegen de exploitatie van overheidsbedrijven in den vorm van naamlooze vennootschappen, en een van de zelfde aideeling: Het hoofdbestuur voere actie voor het eigen beheer. Do voorstellen inzake de Pensioenwet geving werden na een inleiding van den heer J. J. Staal in handen gesteld van het hoofdbestuur. Aan de orde kwam voorts het fusie- vTnagstuk. De bondsvoorzitter hield daarbij een in leiding De heer Van Meurs gaf een over- zioht van de besprekingen gevoerd met don C.N.A.B. inzake de fusie van deD Ambtenarenbond en den bond van Over heidspersoneel Men zegt wel eens dat ambtenaren in een andor milieu leven dan werklieden. Oo prond van de inkomencijfers betoogde spr. de onjuistheid van deze bewering. De inkomens tusschen de ambtenaren tm do werklieden loopen voor een groot ge deelte niet zóó uiteen, dat men kan spre ken van een afzonderlijk milieu. De vraag is nu: Zouden de middelbare en hoogere ambtenaren niet minder van den C.N.A.B. willen weten, indien deze gefusioneerd is met het overheidsperso neel 1 Spr. geloofde dat de Ambtenarenbond op dezo categorie van ambtenaren toch wei nig aantrekkingskracht uitoefent, zoodat het fusie-vraagstuk er wellicht iet-s moei lijker door wordt, maar het toch geen be slissend argument kah zijn. Vervolgens besprak de voorzitter de ver schillende wegen, welke tot fusie Kunnen leiden. Mocht men niet tot fusie willen komen, dan is een onmiddellijke grensregeling ge boden. In dit geval zal men zoo spoedig moge lijk moeten komen met statutenwijziging. Voorkomen moet worden, dat beide bon den in onedelen wedijver elkaar leden traohten af te winnen. Het congres vereenigde zich ten slotte met de voorstellen van het hoofdbestuur, zoodnt do fusie met den C.N.A.B. urgent werd verklaard. Een commissie uit beide organisaties zal nu deze kwestie nader uitwerken. •456. Duimstok kwam uit don sohoorsteen vallen, vol roet en vuil nu op zijn beurt. Daarbij had hij, een crooten spijker op twee plaatsen zijn jas gescheurd. „Pak den dief" riep hij, „yienschen. luister, dat is een dief een gemeene vent. Waarom zou je bang voor mij wezen, 'k be grijp niet, dat je mij niet kent". 166. Terwijl Duimstok den dief vervolgde, plofte Jokko op zijn beurt neer. 'k Ben er ook bij, riep hij, beste men9chen. Het spelletje begint nu weer. „Wat zijn jullie bang voor ons beiden, pak den dief, dat is ons doel en aJs wij hem hebben te pakken, let op hoe ik mijn wraak dan koel. NEDERL. BANKETBAKKERS- VEREENI GING. In café-restaurant „Tivoli" te Rotterdam heeft de Nederlandsche Banketbakkers-Ver- eeniging haar 15ste algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer W. Berkhoff, gaf in zijn openingswoord een beeld van het afgeloopen vereenigingsjaar. In het alge meen samengevat uitte de voorzitter zijn tevredenheid over den toestand der vereeni- ging. De aftredende bestuursleden de heeren W. H. Burgers uit Den Helder en A. Burger uit Alkmaar werden bij acclamatie herko zen. In den Raad van Toezicht werd gekozen de heer E. v. d. Mijle. Daarna werden diverse voorstellen van de afdeelingen in behandeling genomen. Nadat de lunch was gebruikt, werd een bezoek gebracht aan het Rotlerdamsche Stadhuis. Des namiddags hield de heer J. M. Polak een causerie over het onderwerp: Midden stands Economie". „HENDRICK DE KEYSER". In het gebouw van de Maatschappij „Arti et Amicitiae", Rokin 112 te Amsterdam, is de jaarlijksche algemeene vergadering van loden van de vereeniging „Hendrick de Key- ser" gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. Th. Boelen. Het jaarverslag van den secretaris, Mr. H. Westermann, werd goedgekeurd. Namens de financieele commissie bracht de heer F. J. E. van Lennep rapport'uit. In dit rap port werd tot goedkeuring van de rekening en verantwoording van den penningmees ter, den heer Afred Schröder, geconclu deerd, tevens tot verleening van décharge voor het in het afgeloopen jaar gevoerde be leid. Tot ledm van de finanlieele Commis sie 1930'31 werden gekozen de heeren: Jhr. F. J. E. van Lennep, A. W. Wichers Hoeth, W. F. C. Duyvestein en tot plaats vervangende leden dier Commissie werden gekozen de heeren: Mr. J Kool, J. Fred. Bangerl en W. van der Mandele. Tot leden van het algemeen bestuur wer den in de plaats van hen, die op 31 De cember a.s. periodiek moeten aftreden ge kozen de heeren: J. van Hoey Smith te Rotterdam, Ir. J de Bie Leuveling Tjeenk le Amsterdam. Th. C. L. Smit te Amster dam, A. Pierson te Baarn en P. J. J. Jonas van 's Heer Arendskerke te Amsterdam. VEREENIGING VAN GASFABMKANTEN. Algemeene vergadering. Na ontvangst ten sladhuize is te Nijmegen de 58sle alg. vergadering gehouden van de Ver. van Gasfabrfkanten in Nederland. De heer ir. M. C. Sissingh, aftredend lid van hel hoofdbestuur, werd op voorstel van den voorzitter onder algemeene instemming benoemd tot eerelid der vereeniging. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden bedraagt 251 en negen eereleden. De loop van zaken Is in het verslagjaar bevre digend geweest. Als een zeer belangrijke gebeurtenis wordt melding gemaakt van het instellen van een examen voor gastechnicus. De balans sluit met f. 29.606; do begroo- ling voor 1931 met f 21.925. waarvan f. 7500 ten laste van „Het Gas". De verslagen werden goedgekeurd. Bij de besuursverkiezing werd in de plaats van den heer 0. S. Knottnerus lot voorzitter gekozen, de heer ir. T. Ruiten, gasdirecteur te 's-Gravenhage. In de tweede best/uurs vacature werd gekozen ir. C. L. Philijjs, gas directeur le Nijmegen, terwijl overdo derde vacature een herstemming moet plaats vinden. Verder werden verschillende voordrachten gehouden of vraagpunten besproken. EEN GEMENGD MELKBEDRITF TE AMSTERDAM? Wij vernemen dat B. en W. van Am sterdam binnenkort aan den raad zullen voorstellen, hen te machtigen, een techni sche commissie te benoemen, die een on derzoek zal instellen naar de mogelijkheid lot vestiginr van een gemengd melkhedrijf. Een bedrijf dus waarbij de gemeentelijke overheid, de veehouders en de particuliere melkhandel financieel zijn betrokken semi-overheidsbedrijf. Voor hel werk der commissie zal den raad een crediet worden gevraagd. (Hbl.) SPOORWEGVERBINDING AMSTERDAM-ZANDVOORT De minister van Waterstaat heeft op de vragen van het Kamerlid Van den Tempel betreffende de spoorwegverbindingen tus schen Amsterdam en Zandvoort o.a. mede gedeeld. dat op die lijn de op zichzelf niet hooge spoorwegtarieven gelden, welke ook op andere lijnen der Nederlandsche Spoor wegen worden geheven. Bovendien worden op dat traject buurtverkeer-retourkaarten verkrijgbaar gesleld. Naar de wenschelijkheid om het baanvak HaarlemZandvoort te electrificeeren is 'n grondig onderzoek ingesteld, doch daarbij »s ook bij de besprekingen in den Spoorweg- raad gebleken, dat de sterk wisselende om vang van de verkeerebehoeften op dat tra ject voorshands een beletsel vormt, om daar toe over te gaan, wijl de hooge aan electri- ficatie verbonden kosten door de opbreng sten niet zouden worden goedgemaakt VERSPREIDE BERICHTEN. De schout-bij-nacht C. D. de Haes, in specteur-generaal van het Loodswezen, is bevorderd lot vice-admirial. Dr. A. van de Moer, oud-hoofdofficier van gezondheid herdacht gisteren den dag, waarop hij voor vijftig jaar tot arts werd bevorderd. In de gehouden Raadsvergadering te Eindhoven zeide de heer Staal, onder-direc- leur der N.V. Philips, tijdens woningbouw- debatten, dat het aantal arbeiders bij de N.V. op het oogenblik nog 20.340 bedraagt, en dat er tot dusverre een kleine 2000 ont slagen zijn. RECLAME. UIT NED. OOST-INDIE. WERKING VAN DEN KRAKATAU VERMINDERD. LANG EILAND, 1 Juli (Aneta). Eergiste ren is de werking van den Krakatau iets verminderd. De grootste erruptie bereikte een hoogte van 850 M. Het eiland Anak Krakatau j9 thans 23 M. hoog. Den Haag, 1 Juli 1930. De Leidsche Stadhuisbrand - Interpellatie De Boer - Vele kleine ontwerpen. Morgen ga-at de Tweede Kamer op reces, doch alvorens vacantie te nemen moet zij nog het een en ander afdoen. Het grootste deel heeft zij reeds heden onder de knie gekregen. Behoudens een enkele opmerking aanvaardde zij bij den aanvang der verga dering een twintigtal ontwerpen en con clusies zonder er over te stemmen. Daar onder waren het wetsvoorstel tot voorzie ning in verband met het door den brand van het Leidsche stadhuis verloren gaan van cle minuten van de krachtens do Hin derwet verleende vergunningen, en het ver- leenen van een renteloos voorschot voor do electrificatie van dc trams van Amsterdam naar Edam en van Schouw naar Purme- rend. Vervolgens kwam aan de orde de inter pellatie van den heer Do Boer (S.D.A.P.) over den noodtoestand bij de binnenschip- perij en de maatregelen, welke z.i. de re geering daarvoor moet nemen. De interpel- lant zette uiteen, dat or tegenwoordig bij de binnenschipperij ernstig gebrek wordt geleden daar zij zwaar beconcurreerd wordt door het autovervoer en de spoorwegen. De verdiensten zijn thans zoo laag, dat er niet van rond te komen valt, de binnen schippers vallen buiten eiken socialen maat regel en het wordt hoog noodig, dat de rc geering haar helpende hand naar hen uit strekt. Aan het slot van zijn rede stelde de heer De Boer den minister van Binnen- landsche zaken een viertal vTagen, welko zijn samen te vatten in de vraag, of, nu doorgaans de gemeentebesturen niet bereid worden gevonden noodlijdende binnenschip pers tegemoet te komen, de regeering een steunregeling te hunnen behoeve wil in het leven roepen Minister Ruys de Beerenbrouck erkende in zijn antwoord, dat de toestand bij de binnenschipperij verre van rooskleurig is. maar hij meende, dat dit voor een deel aan de schippers zelf is te wijten. Indertijd heeft hij zich laten voorliohten door een commissie van advies in zake een steun regeling en deze heeft toen ongunstig ge adviseerd. De instelling der schippersbeur. Dames die gesleld zijn op een goed en dege lijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. 4034 zen in het noorden des lands heeft niet gunstig gewerkt op de sociale toestanden doordat zij de vrachtprijzen deden stijgen. De minister twijfelde aan de juistheid der bewering, dat de gemeenten geen steun aan de schippers wilden verleenen en alvo rens eenigen maatregel te overwegen wildé hij afwachten, wat het overleg zal opleve ren, dat thans plaats heeft tusschen eenigé der noordelijke gemeenten. Bij zijn da-ar- op volgende repliek diende de interpellant een motie in waarbij een steunregeling werd gevraagd voor noodlijdende binnen schippers. Maar bij de leden die zich hierna) in de bespreking mengden, de heeren Duy- maer van Twist (A.-R.) en Bakker (C.-H.), vond dit denkbeeld geen instemming. Zoo opperde eerstgenoemde als hulpmaatrege len verlichting van lasten door de opheffing van watertollen en bruggelden en verbete ring van de rechtspositie van de schip pers. De heer Bakker wilde do organisatie van de schippers versterkt zien, maar een steunregeling was z.i. uit den booze. Ten slotte is de motie van den heer De Boer verworpen cnet 51 tegen 19 stemmen. Vóór stemden aJleen de soc.-democraten, oom- munisten en Floris Vos. Daarna weder een handvol wetsontwer pen, welke op het laatste oogenblik nog aan de agenda waTen toegevoegd en er over het algemeen zonder ernstige bespre king glad doorgingen. Wij noemen in het bijzonder het ontwerp voor de organisatie van een juiste bedrijfsstatistiek, dat zonder debat werd aanvaard. Verder het ontwerp tot toelating tot de faculteiten der rechts geleerdheid en der letteren van hen die het diploma van het K. B. van 21 December 1923 bezitten, het ontwerp op den steun" aan de K.L.M. voor Lichtdiensten tusschen Nederland en Indië. Bij dit laatste deed zich het merkwaardige geval voor, dat dë communist Wijnkoop zich mede namens zijn geestverwant De Visser tegen-het voor stel verklaarde onder een verward betoog,- dat die luchtdienst slechts ter bevordering van imperialistische doeleinden zou strek ken. Het merkwaardige was dat de eené communist mede namens den anderen spTak waaruit viel af te leiden, dat de heer Wijn koop eindelijk in genade is aangenomen door de Bolsjewieken waarvan tot nog toe alleen de heer De Visser de vertegenwoor-> diger in ons parlement was. Aan het slot der vergadering kwam aan de orde het ontwerp tot heffing van een compenseerend invoerrecht op suiker ten bedrage van f. 2.40 p. 100 K.G. ingevoerde witte suiker. Men weet, dat de bedoeling van een dergelijk invoerrecht is steun të geven aan onze bietsuikerteelt maar ter wijl heden slechts een viertal sprekers het woord er over voorden, mag men nu al voorspellen, dat het ontwerp zal worden aangenomen, maar het niet aan tegen stem mers zal ontbreken. De eerste spreker was do plattelander Bra-at, die niet veel verwachting van het voorstel koesterde, maar er toch voor zal stemmen. Naar zijn overtuiging zou dë landbouw alleen te helpen zijn dooT een officieele prijszetting van alle landbouw, producten. De volgende spreker, de heer Van der Sluis (S.D.A.P.) achtte het voorstel een steunvcrleening op te kleine schaal, welke ten gevolge zal hebben, dat de uitzaai zal toenemen ten nadeele van de boeren en hij wist er maar éón middel op om dit te ver helpen verlaging van den suikeraccijns met f. 2.40. Daartoe diende hij een motie inmocht die worden verworpen, dan zal hij en zullen zijn partijgenooten met hem tegen het voorstel steramen. De heer Floris Vos verklaarde zich tegen het voorstel als strijdig met het beginsel van den vrijhandel. De laatste spreker van heden, de heer Bierema (Lib.) was daaren tegen voor het ontwerp met het oog op den noodlijdenden toestand van den land bouw. Volgens hem zou de vrijhandelsge- zinde prof. Van Gijn er ook een voorstan der van zijn en hij was overtuigd, dat het goed zou werken als de belanghebbenden zelf er maar voor zorgen, dat de aanplant zich niet uitbreidt. Morgen voortzetting. 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10