71ste Jaar?an? DINSDAG 1 JULI 1930 No. 21560 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMEENTEZAKEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. pei regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordein dsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per wedt Buiten Ledden, waar agenten gevestigd zijn, per wede Franco per post f. 2.35 4- portokosten. ft0.18 „0.18 Dit nummer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. op MAANDAG 7 JULI 1930, des namiddags te twee unr, in het gebonw „TOT NUT VAN T ALGEMEEN". (Steenschuni 21). De vergadering zal, zoo noodig, 's avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 4 Maart 1929, in zake de ver huring van het perceel Heerenstraat No. 48, aan P. J. den Ambtman Jr. (121) 2o. Balans en Verlies- en Winstrekening, 'dienst 1929, van den Keuringsdienst van ,Waren in het district Leiden. (125) 3o. Voorstel om goed te keuren dat over het jaar 1929 wegens normale uitbreidingen der Gasfabriek f. 54.000.en der Electrici- teitsfaibriek f. 237.000.is besteed. (122) 4o. Voorstel om te besluiten tot het in dienen van bezwaren tegen een viertal aan slagen in de Forensenbelasting in eene andere gemeente. (126) 5o. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten (Ier begrooting. dienst 1929, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. (127*) 6o. Voorstel tot verhooging van eenige posten van den kapitaaldienst van de begroo ting, dienst 1929. (128*) 7o. Voorstel om de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest, Voor geest en Rhijngeest" te machtigen tot het doen aanbrengen van een klinkerbestrating op den Hoogevoortschen weg (Endegeesler- laan). (123) 8o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inrichting van een terrein ten zuiden van den Haagweg als kinder speeltuin; b. tot vaststelling van een ontwerp-over- eenkomst in zake de kostelooze ingebruik- geving van het sub a bedoeld terrein als kin derspeeltuin aan de speeltuinvereeniging „Westerkwartier". (124) 9o. Voorstel in zake den bouw van 289 arbeiderswoningen, waaronder 117 voor groote gezinnen. (119) lOo. Voorstel in zake de aanwijzing van het terrein voor den bouw van .een nieuw Raadhuis, zonder -behoud van den ouden gevel. (120) Dit No. is nog niet opgenomen onder de Ingekomen Stukken. 3981 AFSLUITING PASSAGE GANSOORDBRUG. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemeene ken nis, dat de Gansoordbrug, verbinding gevende tusschen Watersteeg en Hooigracht wegens herstellingsweirkzaamheden, op [Woensdag 2 Juli a.s. voor alle landverkeer zal zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Juli 1930. 4022 HET DRINKEN VAN ONGEKOOKTE KARNEMELK. In dezen tijd gevaarlijk! Is hel drinken van ongekookte karne melk in dezen tijd. nu het mond- en klauw zeer sterk heerscht, af te raden? Naar aanleiding van deze bij ons ingeko men vraag, hebben wij ons gewend tot den directeur van den Geneeskundigen Dienst, dr. M. D. Horst, die haar bevestigend be antwoordde. Deze was echter zoo vriendelijk hieraan nog de volgende raad toe te voegen; Het koken van karnemelk kan zeer goed geschieden met een weinig bloem (V2 tot 1 eetlepel op 1 liter karnemelk) en wat sui ker. Daarna afkoelen. Men verkrijgt dan weer een heerlijke karnemelk, die evengoed smaakt als versche. o LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloo- pen maand aan den Rijksontvanger een be drag afgedragen van f. 21.112.36. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 3.916. Prof. SOPHIE ANTONIADES. Te Parijs gepromoveerd. De correspondent van de N. R. G. te Parijs meldde gisteravond; Vandaag is Mej. Sophie Antoniades, pro fessor in het Nieuwe en het Middeleeuwsche Grieksch aan de universiteit te Leiden aan de Sorbonne tot doctor in de letteren gepro moveerd. Overeenkomstig de Fransche gewoonte had zij twee onderwerpen gekozen. De hoofdstelling was het Evangelie van Lucas, beschouwd uiteen oogpunt van gramatica en stijl. Als tweede onderwerp behandelde zij Pascal als bijbelvertaler. Prof. Pernot, professor in het Nieuwe Grieksch aan de Sorbonne. was vol lof over haar werk. Hij liet zijn wetenschappelijk oordeel voorafgaan door eenige persoonlijke opmer kingen. Mej. Antoniades behoort tot de jonge generatie van Griekenland. Deze generatie brandt van vaderlandsliefde. Zii studeerde te Parijs onder zijn leiding. Later hield zij te Athene voordrachten over de Fransche klassieken, met name over Molière. Bij an dere gelegenheden combineerde zij haar taalkundige en letterkundige kennis aan gaande de Grieksche letteren. Deze werk zaamheden vestigden de aandacht op haar. Toen de leerstoel van prof. Hesseling te Leiden open kwam, werd zij lot zijn opvolg ster benoemd. Voor Leiden was dat wat nieuws: een vrouwelijke professor. Door haar amblgenooten en studenten is zij aller vriendelijkst ontvangen. Zij had het voor recht de Prinses onder haar leerlingen te tel len. Het aantal van haar studenten was aanvankelijk 30 en meer dan de helft is haar trouw gebleven. Dit is een mooi aantal voor een niet verplicht vak. Zoolang mej. Anto niades het Nederlandsch niet voldoende bebeerscht, doceert zij in .het Fransch. Prof. Pernot ziet daarin een bewijs van de kennis die de studenten van deze taal bezitten. DE KINDERTREIN UIT BOEDA-PEST. Naar wij vernemen komt de kindertrein uit Buda-Pest die morgen zou aankomen een week later n.l. Woensdag 9 Juli in Hol land aan. De kinderen voor Leiden zullen hier om ongeveer 16 uur uit Utrecht arri ve eren. Dez.e vertraging komt, doordat met dezen kindertrein ook 200 kinderen voor België zullen meekomen. Toen men in België vernam, dat een spe ciale goedkoope kindertrein uit Buda-Pest naar Holland zou komen, verzochten de pleegouders uit. België aan het comité te Buda-Pest of "ook eventueel de goedkoope kindertrein naar België doorgevoerd kon worden. Daar hel comité in België ontbon den is, gaf dit eenige moeilijkheid, daar nu verschillende formaliteiten met de Hon- gaarsche. Duitsche en Ned. Spoorwegen noodig waren waardoor de kindertrein een week vertraagd werd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. A. J. Hartwijk Jr., Nieuwe Beestenmarkt 9, Leiden Winkelier in ijzerwaren. Vestiging filiaal Leiden. Burgsteeg 4, al waar tevens verkoop van 2e handsch goe deren. J Walraven, B 93 Woubrugge, Brood- bakkerij en handel in aanverwanten. Uittreding eigenaar: E. J. Walraven, Woubrugge. dd. 1 Juli 1930. Wijziging handelsnaam, thans- D. Ouds hoorn Lzn. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTEL- LINGS- en VACANTIEKOLONIES 25-jarig bestaan der afdeeling Leiden. Gisteravond vond in het Casino-theater alhier de herdenking plaats van het vijf- en twintig jarig bestaan van de Leidsche af deeling van genoemd "e^ordefhnp. Namens het bestuur der jubileerende afdeeling heette de voorzitter, prof. dr. E. Gorter, allen, in zonderheid den spreker van den avond, den heer A C Bos. hartelijk welkom in de hier en daaT met bloemen versierde bioscoop. Vervolgens hield de heer A. C. Bos, ad ministrateur van het Centraal Genootschap, de feestrede. Allereerst vestigde spr de aan dacht op de oprichting van het Centraal Ge nootschap. waaraan vooral mr. Rodenburg uit s-Gravenhage den sloot gaf, later ge holpen door onzen stadgenoot mr. Van der Eist. In 1905 werden voor de eerste maal uit Leiden zwakke kinderen naar buiten ge zonden. Hoe verschillend zijn echter de huizen, waarin de kinderen ondergebracht werden uit dien tijd en die van thans. Moest men zich destijds behelpen met gehuurde of aangekochte woningen, meerendeels uit hout opgetrokken en rijkelijk voorzien van sple ten, waardoor het zand in de vertrekken binnen waaide en waar met alle huidige be grippen van hygiëne gespot werd; thans heeft het genootschap de beschikking over onder vakkundige leiding lot stand gekomen gebouwen, die aan de strengste hygiënische eischen voldoen en uitstekend geoutilleerd zijn. Doch reeds de eenvoudige kolonies uit dien lijd bewezen goede diensten. Langza merhand echter traden meerdere afdcelingen toe; sommige bestonden reeds meerdere jaren, en trok het werk de aandacht van Rijk, Provincie en Gemeente. Door subsi- dieering van overheidswege konden grootere huizen gebouwd worden en dus ook meer kinderen opgenomen worden. Doch naa9t subsidies verstrekken stelde de overheid ook haar eischen en ging zij toezicht op hel werk van het genootschap uitoefenen. Moest men zich in den beginne behelpen met ongeschoold personeel, dat wel is waar door toewijding zijn gebrek aan kennis aan vulde, thans heeft het genootschap de be schikking over eerste klas gediplomeerde assistenten. Maar in nog een belangrijk op zicht is zeer veel verbeterd: waar men vroe ger slechts van tijd tot tijd medisch onder zoek der opgenomen kinderen had en zieke patiëntjes in den regel weer naar huis moest sturen, worden de kinderen thans op ge zette tijden aan een medisch onderzoek on derworpen, waarbij men door middel van attesten een doorloopend overzicht over den toestand van het betrokken pa!:<"nlje heeft en worden kinderen, die tijdens het verblijf in een der kolonies ongesteld worden, ter plaatse verpleegd. Gelijk men ziet is er in deze 25 jaren zeer veel verbeterd, maar toc'h is Nederland nog niet in alle opzichten het eerste land op het gebied der kinderverzorging. Langzamer hand echter wordt het werk van het Ge nootschap meer en meur bekend en ook door de ouders opgevolgd, hoewel spr. gaf hiervan een treffend voorbeeld op het platteland en zelfs in groote, welvarende dorpen nog bedenkelijke toestanden voor komen. Nooit kan, aldus de heer Bos, genoeg ge daan worden voor de verzorging van het zwakke kind, daar dit toch het komende geslacht vormt. Met den wensch, dat dc Leidsche afdee ling nog vele jaren voor het welzijn van het Leidsche zwakke kind werkzaam zou mogen zijn, besloot spr. zijn belangwekkende en nuttige Toespraak. Nadat de voorzitter den heer Bos bedankt had voor zijn vlot uitgesproken rede, zong een aantal leerlingen der opleidingsschool voor Fröbelonderwijzeressen onder leid-ing van mej. Van Tuinen een drietal liederen. Vervolgens huldigde prof. Gorter met en kele sympathieke woorden een grootsche huldiging ware in strijd met de bescheiden heid van den jubilaris mr. Van der Eist, die gelijk gezegd vanaf de oprichting een leidende functie in de afdeeling heeft be kleed. Enkele weken geleden heeft men el ders bij een huldiging door het Centraal Ge nootschap de groote verdiensten van den heer Van der Eist uitvoerig geschetst. Den wensch uitsprekend, dat de jubilaris nog vele jaren ten bate van het Nederlandsche en Leidsche zwakke kind werkzaam zou mo gen zijn, overhandigde spr. den heer Van der Eist een groote bloemenmand. Tijdens de pauze werden door eenige jongedames bonbons en loten ten bate der afdeeling verkocht. Hierna werd een film vertoond, welke de schrille tegenstelling liet zien tusschen het bedompte arbeidershuisje, waar de kinderen veelal in hetzelfde vertrek moeten eten, wonen en slapen en de moeder haar huishoudelijke bezigheden verricht en de fris9cbe, ruime vacantiekolonies aan bosch of strand. In verschillende streken en plaatsen van ons land in totaal 10 heeft het Centraal Genootschap thans va- can tie-kolonies opgericht. Hoe spichtig was het ondervoede kereltje bij zijn vertrek, dat geheel tegen zijn zin plaats vond, doch uit angst van zijn moeder voor de gevreesde ziekte werd doorgezet en hoe schrijnend voor haar en tevens vleiend voor het Ge nootschap was de vurige bede van dien stevigen boy bij haar bezoek om toch te mogen blijven! Welk een verschil tusschen dien ..dat lust ik niet"-jongen van thuis, die ten slotte gevoerd moest worden en dien stevigen eter uit het vakantiehuis! En het geheim hiervan? De volgende regelen geven de oplossing; „Licht, lucht en zonneschijn"; „Reinheid en goede voeding"; „Op tijd op en op tijd naar bed"; „Vroolijkheid en stemming". Tot slot zong het dames-koortje nog een drietal liederen, waarna deze leerzame avond tot het verleden behoorde. Men verzoekt ons de aandacht der lezers er op te vestigen, dat de vlaggetjesdag van het Genootschap is uitgesteld van 2 lot 16 Juli a.s. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake den woningbouw. Geven met verschuldigden eerbied te kennen; ondergeteekenden A. J. Schoneveld en H. van Donselaar, resp. Voorzitter e n Secretaris van de Federatie van te Leiden en Omstreken gevestigde Woningbouwvere nigingen, ten deze domicilie kiezende Mar- nixstraat 11; dat zij, kennis genomen hebbende van een schrijven, henevens de voorwaarden, ter verkrijging van voorschotten, van Bur gemeester en Wethouders aan de verschil lende W.B.V. hier ter stede toegezonden; uit dit schrijven en de voorwaarden blijkt, dat daarin bepalingen voorkomen, welke hunner inziens de zelfstandigheid der W.B.V. aantasten; dat zij van oordeel zijn, dat voldoende bepalingen zijn vastgesteld, waardoor de grootst mogelijke zekerheid voor de Ge meente wordt verkregen; dat zij van meening zijn, dat aan de voorgestelde wijze van huurbepaling voor de groote gezinswoningen groote bezwaren kleven; weshalve zij Uwen raad verzoeken te besluiten de hieronder aangegeven bepa lingen uit de gestelde voorwaarden te doen vervallen: 1. Het gunnen van werk aan onder aannemers zal slechts mógen plaats heb ben na bekomen machtiging van Burge meester en Wethouders. 2. Benoeming opzichter' en het verder personeel behoeft de goedkeuring van Burg. en Weth. 3. De gemeente heeft het recht te vorde ren, dat de bewoners voor de groote ge zinswoningen door Burg. en Weth. worden aangewezen. 4. De belegging van de kasgelden moet geschieden op door Burg. en Weth. te be palen wijze. 5. Onderhouds-, vemieuwings- en her stellingswerken, waarvan de kosten de f. 200 te boven gaan. zullen niet mogen plaats hebben, dan na voorafgaande schrif telijke machtiging van Burg', en Weth. dat zij levens uwen raad verzoeken te besluiten, om in plaats van het toeslagstel sel, voor de bewoners van de groote gezins woningen. een bedrag per woning af te schrijven; genoemde afschrijving vast te stellen, nadat bekend is, de kostprijs van de woningen; dat zij wensehen bepaald te zien, dat de toewijzing van de groote gezinswoningen uitsluitend aan de W.B.V. wordt overgela ten met dien verstande dat, mochten de W.B.V. geen gegadigden (leden) meer heb ben voor genoemde woningen, Buirg. en Weth. alsdan aanwijzing kunnen doe; de door Burg. en Weth. aangewezen personen zullen dan gehouden zijn zich als leden bij de betrokken W B.V. aan te melden, welke dan beslist over de toelating als lid; zij verwijzen naar de nevensgaande me morie van toelichting, waarin de motieven nader uiteengezet worden. 't Welk doende enz. (w. g.) A. J. Schone veld, voorz., H. v. Donselaar, secretaris. Aan het adres is een memorie van toe lichting toegevoegd. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Juni 1930) ingelegd f. 484.239 89 en terugbetaald f. 388.161.63; 149 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 74 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18-902 inleggers, inclusief 1.356 deelnemers aan den Afhaaldienst. be droeg eindp Juni f 8.068 162 55. Tn 4 614 posten is in deze maand door den AfhaaJdiehSt f. 10.481.25 ontvangen. Zijn Exc. D. J. de Villiers, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van Zuid-Afrika stelt zich voor Vrij dag 4 dezer een bezoek te brengen aan de Leidsche Academie. Z. E. zal aan de lunch de gast zijn van het Collegium Supremum van het L. S C. en des namiddags een be zoek brengen aan het Universiteitsgebouw. Daarna zal de gezant als .gast van de Ned.- Zuid-Afrikaansche-Vereeniging de thee ge bruiken op de Sterrewacht. Niet de heer H. L. A. van den Hout, doch de heer II. L. A. van der Horst alhier is herkozen als lid van den Raad van Beheer en Toezicht op het gebied der Pluimvee-, vogel-, konijnen-, cavia- en pelsdierenteelt. Geslaagd voor het examen boekhouden en aanverwante vakken, afgenomen door de „Ver. van Leeraren in het boekhouden" de heeren A. de Bruin en E. van der Veen beiden alhier en leerlingen van den heer J. A. Jansen alhier. De sergeants W. L. Verschragen en II. F f^-ogert. zoomede een groep dienst plichtigen van de lichting 1930 I ter sterkte van 18 man, allen van het 4de R. I. zullen wat beide eerstgenoemden betreft voor de derde maal deelnemen aan de 4-daagsche afstandsmarch te Nijmegen. BINNENLAND. Rede van dr. Van Aalst voor den Pholii- zender (2de Blad). De heer J. ter Haar Jr. te Amsterdam be noemd tot lid der Eerste Kamer (Binnen land, 3de Blad). De luchtverbinding tusschen Indië en het Moederland (Binnenland, 3de Blad). Cochet in het tennistournooi te Wim bledon geslagen (Sport, 1ste Blad). Moord te Cuyk (Gemengd. 2de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Het bezette gebied vrij! (Buitenland, 1ste Blad). Het Engelsche Lagerhuis verwerpt dei Kanaal-tunnel (Buitenland, 1ste Blad). Het verdrag tusschen Engeland en Irak (Tel., 1ste Blad). Stalin overwint de rechtsche oppositie der communisten (Tel., 1ste Blad). Ernstig spoorwegongeluk in Rusland (Bui ten!. Gem., 2de Blad). In ons verslag over het openlucht con cert van het harmonie-gezelschap „De Post" wordt g£9proken over den tuin van „Zomer- zorg" dit is foutief en moet zijn „Zomer-; lust". De tweede ploeg dienstplichtigen der lichting 1930, niet bestemd voor de officiers-, of de onderofficiersopleiding bij het 4de reg. infanterie, komt zoo zij voorgeoefenö is 21 Juli bij haar korp9 onder de wapenen en vertrekt 3 September d. a. v. met groot verlof. In den komenden academischen cursus zullen op verzoek van het Leidsch Universi teitsfonds voordrachten worden gehouden over rechtsfilosofie door mr. J. J. Boasson. Deze voordrachten zijn sinds het vertrek van prof. mr. L. Polak naar Groningen hier niet meer gehouden. EEN HUURKWESTIE. Bij raadsbesluit van 4 Maart 1929 werd de woning aan de Heerénstraat No. 48 aan P. J. den Ambtman met ingang van 1 Mei 1929 voor den tijd van één jaar tegen een prijs van f. 625 per jaar verhuurd, o.m. onder de gebruikelijke bepaling, dat de huur geacht wordt telkens voor den tijd van één jaar tegen denzelfden huurprijs en onder dezelfde voorwaarden te zijn ver lengd, indieü zij niet drie maanden vóór het eindigen van den huurtermijn schrifte lijk door één der partijen is opgezegd. Op zegging van de huur moet dus geschieden vóór 1 Februari. De heer Den Ambtman wenscht de hulrr van het perceel te beëindigen. Vermits echter de desbetreffende kennis geving aan B. en W. werdgedaan in de maand Februari van dit jaar en in verband met genoemde bepaling de huur derhalve nog doorloopt tot 1 Mei 1931. verzocht be langhebbende tevens om den huurprijs voor het nog loopend tijdvak te willen verlagen. Evenals de Commissie van Fabricage achten B. en W. wel termen aanwezig tot een vermindering van den huurprijs tot f. 500, gerekend te zijn ingegaan 1 Mei j.ï. Op de basis van dezen huurprijs zal ge tracht worden zoo spoedig mogelijk eetf nieuwen huurder te vindenmocht dit ge lukken vóór 1 Mei a.s.. dan zullen B. en W. medewerken tot tusschentijdsche ont binding der huurovereenkomst met den heer Den Ambtman. BESTRATING DER ENDEGEESTERLAAN. Onder mededeeling, dat B. en W. zich met een voorstel van de Commissie van Beheer over de gestichten Endegeest, Voor- geest en Rhijngeest kunnen vereenigen, g^> ven zij in overweging genoemde Commissie t* machtigen tot het doen aanbrengen van een klinkerbestrating op den Hoogevoort schen weg (Endegeesterlaan) voor de som van f. 10.000, te betalen uit de middelen vin het afschrijvings- én vernieuwingsfonds dier inrichtingen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1