0kken DE LUSTRUM FEESTEN. J AGENDA. STADSNIEUWS. Eira bovendien GRATIS 3 Vergroeiingen op passepar tout (formaat 32^ x 25 c.M.) naar keuze tegen inwisseling dier reproducties nu verpakt bij BIIPGF01 STANn v l FIDEN HEDEN: Vrije Evang. Gem. (Seringenstraat 6): Samenkomst te 8 uur nam. Voorschoten (hotel Deurloo): AVRO-luistervinken protestvergadering, 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. waargenomen door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 694. en die in de richting OostWest (Lange- grachtLammermarktMorschsingel) gun stig is. Bovendien krijgt men op dit terrein de gelegenheid tot verbreeding van de Steenstraat, welke thans veel te nauw is. Op deze gronden achten wij dit terrein te verkieben boven de beide andere. Het terrein aan de Breestraat toch, hoe zeer uit historisch oogpunt ook voor den Stadhuisbouw aangewezen, leent zich min der voor den bouw van een geheel nieuw gebouw. Wordt n.l. van den ouden geve! geen gebruik gemaakt, dan zal het ge bouw achteruit geplaatst dienen to worden, waardoor de bouwdiepte tusschen Bree straat en Vischmarkt zeer gering wordt. Dit maakt het noodig het terrein uit 1* strekken tot Koornbrug- eD Maarsmans- steeg, tengevolge waarvan dit een minder gunstigen vorm verkrijgt en aanmerkelijk duurder wordt. Tegen het plan Lammermarkt, door haar b genoemd, bestaat bij ons eveneens be zwaar. Weliswaar is dit terrein ongeveer even goed gelegen als dat aan de Beesten markt ten opzichte van de verkeerswegen, doch de vorm van het terrein is minder gunstig en het ligt in een minderwaardige omgeving, terwijl o.i. de situatie van een daar te bouwen Raadhuis minder dominee- rend zal zijn dan bij plan a. Achten wij dit laatste derhalve het meest verkieselijke, een ernstig bezwaar is gele gen in dc hooge kosten, welke aan verkrij ging van het terrein zullen zijn verbonden. De Directeur der Gemeentewerken taxeert deze op f. 1.513.388.die, verbonden aan liet plan Breestraat I op f. 1.827.900.— en de kosten van het plan b op f. 104.278.—. Bij het laatste plan dient tevens in aan merking te worden genomen, dat de daar in vallende perceelen voor het grootste ge deelte reeds eigendom der gemeente zijn. Bij deze schattingen zijn aangehouden de bedragen, welke de gemeente bij onteige ning vermoedelijk zou moeten betalen, ter wijl reeds aan de gemeente toebehoovende perceelen voor de bij aankoop bestede be dragen in rekening zijn gebracht. Ondanks het aanmerkelijke kostenver schil. meenen wij niettemin plan b, dat o.>. een veel minder gunstige oplossing zou geven, niet te mogen aanbevelen. De overige in het rapport Dudok ge noemde terreinen steken wat ligging, vorm of oppervlakte betreft dermate ongunstig bij dc hier vermelde terreinen af, dat wij meenen ze hier buiten beschouwing te kun nen laten. Ten slotte wijzen wij er op, dat voor het ontwerp met l>ehoud van den ouden gevel blijkens mededceling van den heer Dudok volstaan kan worden met aankoop van per ceelen. waarvan de kosten op den boven aangegeven voet getaxeerd, zullen bedragen f. 563.700, d.w.z. rond f. 1.260.000 minder dan die van plan Breestraat 7, rond f. 950.000 minder dan die van plan a en rond f. 460.000 meer dan die van plan b. Bij vergelijking van de genoemde kostenbedra- gen worde bovendien in het oog gehouden, dat de bouwkosten van een nieuw Stadhuis bij aanvaarding van plan a of plan b in verband met de naar alle zijden vrijkomende ligging van het gebouw aan merkelijk meer zullen bedragen dan bij bouw aan de Breestraat (zoowel bij plan I als bij plan II), in welk geval het Stadhuis een aan twee zijden ingesloten ligging ver krijgt. Daartegenover staat, dat bij aanvaar ding van plan a of plan b hel terrein van bet oude Stadhuis aan de Breestraat, dat gunstig is gelegen voor verschillende doel einden en aldus een belangrijke waarde ver tegenwoordigt, beschikbaar komt. Op grond van bovenstaande geven wij het College van B. en W. in overweging den Raad voor te stellen voor het maken van het plan voor een nieuw Raadhuis zonder ibehoud van den ouden gevel als bouwter rein aan te wijzen het terrein gelegen tus schen Beestenmarkt, Sleenslraat, Rijnsbur- gersingelgraclrt, lsle Binnenvestgracht en Nieuwe Beestenmarkt (plan a). Nota van den heer Schttller. De heer Scliüller kan zich niet vereenigen met het standpunt der meerderheid. Zijn voornaamste bezwaar is, dat bij de uitvoe ring van plan a een bedrag van f. 1.513.388 moet worden uitgegeven alleen voor het ver krijgen van het terrein. Waar de gemeente menigmaal reeds niet over voldoende financieele middelen be schikt om te voldoen aan haar sociale ver plichtingen, acht hij zich niet gerechtigd mede te werken tot het doen van zulk een groote uitgave, die niet noodzakelijk is om de gemeente in het bezit te stellen van een goed raadhuis. Hij geeft dus de voorkeur aan plan b, waardoor het gemeentegeld hoofdzakelijk zal gebruikt worden voor den eigenlijken bouw van het raadhuis. Wat het argument betreft, dat dan het raadhuis in een minder gunstige omgeving komt te liggen, merkt hij op, dat de omge ving van plan a en b ongeveer gelijk is, dat de omgeving van minder beleekenis is, omdat het raadhuis volgens plan b geheel vrij komt te liggen en de omgeving zich ge leidelijk zal aanpassen aan die van het nieuwe raadhui9. Die aanpassing zal te sneller geschieden, omdat in die omgeving in de naaste toe komst groote verkeerswegen zullen worden aangelegd. RECLAME. 3916 De laatate spel-opvoering Wat hadden alle deelnemers tegen de laatste uitvoering van het Waterspel op de Kaag als een berg opgezien!! Maar of 't nu aan het mooie weer lag ol aan het feit, dat ieder voor 't laatst 't beste beentje wilde voorzettenFeit is, dat de verwachtingen in tegengestelden zin uitkwamen: de laatste opvoering werd wonder boven wonder verreweg de beste van de drie De auteurs en figuranten hadden zich al doende geheel en al met het spel ver trouwd gemaakt en speelden zoo realistisch mogelijk. Ongedwongen, levendig en natuur lijk in houding en gebaar, op 't looneel bleek alle vermoeidheid overwonnen. Men was zich bewust van de verantwoorde lijkheid tegenover het publiek, dat de tribune wederom geheel vulde. Er waren tal van even dwaze als on verwachte invallen .waarvan zelfs de re gisseur niet gedroomd had, maar die geens zins sforend werkten; integendeel, zij ver hoogden actio en stemming. Zoo werd de overval der Vikingers tot een uitbundige climax, zij sloegen kort en klein wat onder hun bereik kwam, de soldaten verdedigden zich met mannen moed, maar konden niet verhinderen dat ze er leeüjk van langs kregen en hun vrouwen in de hooien geschaakt werden. Zelfs knalden hier en daar de heimelijk meegebrachte donderbussen. 't Leek een gevecht op leven en dood, gevolgd door pogingen om de décors in lichtelaaie te zetten, wat zeker bij een echten overval behoort! Gelukkig werd dit snoode plan op het laatste oogenblik ver ijdeld! Met dit al: een prachtige opvoering, be gunstigd door het mooiste denkbare weer, waardoor de stemmen helder klonken, de kleurencombinatie op haar voordeeligst uitkwamen en de auteurs in hun bewe gingen geenszins belemmerd werden. Een uniek slot van de lustrumweek waarvan de toeschouwers in opgelogen stemming huiswaarts keerden 't Deed intussrhen weemoedig aan, van deze bezielde legendarische omgeving, waar langzaam aan elk plekje dierbaar was ge worden en een kostbare herinnering ver borg, nu voorgoed afscheid te nemen. Even als het spel kregen velen de entourage meer lief, naarmate zij er in verwijlden 't Kasteel met de rustieke huisjes, de eenvoudige kapel met de beierenden klok, de til met de fladderende duiven: 'I was alles zóó vertrouwd Nu moest dit onvermijdelijk en onver biddelijk verdwijnen, met de afbraak wordt reeds deze week begonnen Sic transit '"gloria De terugtocht der booten verliep in vol maakte orde Eenige marine-watervlieg tuigen, die nog juist voor het begin van het spel enkele deelnemers hadden aangebracht cirkelden over 'l water tusschen de lal- looze scheepjes door en stegen zonder on gelukken op naar den verren einder, den Helder tegemoet Ons kleine Stavoren, voor een week ge plaatst in de felle belangstelling van het moderne leven, zonk weer voorgoed weg in de grijze historie, doch niet in de vergetel heid. Slechts de duifjes dwaalden nog doelloos rond: hun veilige til was door de „Van dalen" wreedaardig omgemaaid De sonore sfemmen van Vrouwe Edwarda en de vele anderen, die ons uit dit spel waren lief geworden zwijgen nu voor al- lijd over de wateren Maar in onze verbeelding zullen wij tijdens zwerftochten over de Kaag steeds het grootse he Wijdeveld décor en de schim van den Vliegenden Hollander tusschen de witte zeilen van jollen en plezierjachtjes zien opdoemen: deze silhouetten blijven in de herinnering onverwoestbaar voortleven! Het vnarwerk. Was na Woensdag de belangstelling in liet Lunapark aanmerkelijk gedaald, Zater dagavond laaide zij door het aangekondigde vuurwerk tot ongekende hoogte op Den ganschen avond was het in de stad en het feestterrein een drukte van beJang en niet vergeefsch. Heeds eenigen tijd voor elven, het uur van den aanvang stonden velen rondom de afzetting, om een goed plaatsje te bemachtigen .Om precies elf uur werden de eerste lonten ontstoken en knalden en sisten de stukken af. De naburige kermiswagens werden op- geëischt door de toeschouwers als slaan- en zitlribunes, hetgeen natuurlijk allerminst in de smaak der resp. eigenaars viel Afgewisseld door zwermfnnteinen, sig- naalbommen, lichtsignalen, luchlslangen, lindpatronen. werden twaalf groote sfukken afgestoken. Schitterend staken de gekleurde ballen uil de lichtsignalen af tegen de don kere lucht. Door den bijzondere gunstigen wind ondervonden de toeschouwers ook de Aloëlaan en dc Maredijk waren dicht bezet geen hinder van de rook. Bijzonder goed kwam het portret van den stichter van onze universiteit, Prins Wil lem, tol zijn recht in de entourage van stralen jasminvuur Maar nok het volgende nummer met zijn tallooze zonnen, over stroomd door het prachtige licht der bril- lant-fonleinen wekte aller bewondering op! De ruiter te paard en de telegrafen droegen er het hunne toe bij liet geheel lol een succes te maken Het hoogtepunl vormde echter het slotstuk het corpswapen met de bekende spreuk, omlijst door bi •■•nte schitterfonteinen. eerepalm. takken van jasminvuur met gekleurde zonnen, terwijl contra-batterijen van Rnmeinsceh kaarsen, dit alles overgoten met gouden en zilveren vlinders en gekleurde lichtkogels Zeer zeker was het vuurwerk een waar dig slot van de feesten ter gelegenheid van het 71ste Lustrum der L. S. C. Het aantal bezoekers aan liet Lunapark heeft Zaterdag jl. ongeveer 25.000 en in totaal 70 000 bedragen. Het einde. Het Leidsche Lustrum 1930 is in elk op zicht een succes geworden! Waar men komt en wie men spreekt, ieder is :t er over eens: het was ouderwelsch gezellig en fees telijk! De band tusschen burgerij en studenten wereld is opnieuw nauw aangehaald. Weer is 't hechte weefsel ervan gebleken, een weefsel, waarop de land des tijds nu reeds 355 jaren lang geen vat heeft. Wel viel er geen groot maskeradevertoon te bewonderen, hetgeen voor velen even een teleurstelling was, maar tochhoe wel willend heeft de burgerij de studentenpret gevolgd, er intens in meegeleefd, er zelf aan deelgenomen! Veel luidruchtigheid werd vergeven, om grappen en dwaasheden is hartelijk meegelachen! ..Die studenten toch' klonk '1 zoo dikwijls gemoedelijk op de Breestraat. We hebben gelukkig opgemerkt, dat de moderne jeugd noch blazé, noch vreugdeloos is, dat vele hoogwaardigheidsbekleeders uit de kille maatschappij even goed mee kunnen doen, als in hun jongen tijd. Men kan nog opperbest grondig en daverend feestvieren opgelogen de blommetjes buiten zettenl Uit de kringen der reünisten, der stu denten en der burgerij hebben we het menigmaal gehoord: in jaren was de stem ming niet zóó eensgezind en leutigl Knies- ooren zullen wellicht weer eens het hoofd schudden of wat aan te merken hebben, maar gelukkig zijn deze verre in de min derheid. De Leidsche bevolking heeft getoond den studenten nog immer een warm vrienden hart toe te dragen Aan de spontane mede werking bij het versieren der stad, heeft men dit wel kunnen merken I Met weemoed woi^t al dit schoons nu weer afgetakeld, de stad keert terug tot regelmaat en rust, het leven van eiken dag herneemt zijn loop. Vlaggen, poorten Lunapark, illuminatie: alles weg. Geen geros en gerij van pompeus gepluimde Senaatsequijjages met allerliefste meisjes bedolven onder bloemboquellen, van katte- bakjes, waarin uitbundige reünisten ter bedevaart werden vervoerd naar hun oude veftrouwde „ploelerij". De raderen van den tijd draaien onher roepelijk door: wie nu student is, komt over vijf jaren als reünist weerom Zoo volgt lustrum na luslrum. geslacht op geslacht. Hef stevige bolwerk van onze sterke sleutelstad blijft echter onwrikbaar op zijn post en zal vaderlijk-welwillend zijn straten en huizen, bereid houden voo» steeds nieuwe jeugd, vqar komende men- schenlevens. Leiden zorfijpr studenten is als een woning zonder kinderen en stu denten zonder hun geliefd „Lugdunum Ba- tavnrum" als een vloot zonder havenl Gelijk verleden week poorten en burgers spontaan „Welkom" riepen, wordt nu ons hartelijk parool ,,Tol weerziens!" Tenslotte nog een woord van hulde aan de politie en de vele anderen die voor een vlot verloop van de feestelijkheden het hunne bijdroegen. Alles is voortreffelijk en zonder wanklanken van stapel geloopen, de regeling liel niets te wenschen over. Er ritsilp pen groote verantwoordelijk heid op hen. die op eenigerlei wijze bij tfe organisatie betrokken waren Wij kunnen dankbaar gestemd zijn voor het feit. dat een ieder zijn plicht gedaan heeft. Een week lang was Leiden als een wereldstad en zij heefl bewezen, tegen de moeilijk heden van zulk een metamoriMiose volko men opgewassen te zijnl! EGYPTIAN CIGARETTES Zie bijzonderheden in elk doocfct ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld- ,,Ovcr immunisatie tegen roodvonk gedurende een epidemie te Voorschoten", de heer M. van der Stoel, ge boren te Wassenaar Geslaagd is voor het doctoraal exame*n theologie mej. W. S Wiardi Beekman l.Hees) bij Nijmegen. SAMENKOMST DER VRIJZINNIG GODSDIENSTIGEN Gistermiddag te ongeveer drie uur had te Noordwijk een openlucht samenkomst plaats voor Vrijz. Godsdienstigen, op de buiten plaats „Groot Leeuwenhorst". Deze bijeen komst. uitgaande van het Comité v Vrijz. Christ Federaties (afd. Leiden) werd ge opend door den voorzitter dier afdeeling. den heer Riedel. Deze heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom. Een hartelijk woord van dank bracht spreker in de eerste plaats aan jonkheer Gevers, die de gelegenheid gaf op zijn buitenplaats deze samenkomst te kunnen houden, hierbij vriendelijk verzoe kend toch vooral het bosch zoo welwillend afgestaan niet te verontreinigen door het neergooien van stukken papier enz. Waarna spreker het woord gaf aan ds W. Reddin- gius. Vrijz Herv. pred. te Den Haag Nadat allereerst door een 4-stemmig zangkoor on der leiding van mevr. Van Leeuwen de Pauw werd gezongen „Kom Heiige Geest, vervul mij ganscn sprak ds Reddingius over het onderwerp „Oneindigheid". Spreker zette dit onderwerp heel nauwkeurig uiteen en trachtte de toehoorders dit te doen begrij pen 't Geeft op zoo'n moment terecht veel te denken en zooals de spreker in zijn rede weergaf, ..alles geeft te denken en i9 zijn gedachten waard". Het is God, die de menschen laat zien, dat de wereld eindeloos is in zegen en liefde, Hierna werd door het Federatiekoor ge zongen „Vader vol licht en leven", waarna een pauze volgde van 10 minuten, waarin de aanwezigen zich even vergastten op een wandelingetje door het heerlijke Bosch. In- tusschen werd nog een zangnummerlje uit gevoerd. Na de pauze was het woord aan d9. P D Tjalsma, Rem. pred. alhier, over het onderwerp: „De Lampen brandende". Deze woorden uit het Evangelie van Lukas gaven weder een ander inzicht over het leven. Het schijnsel der brandende lamp straalt immers over de geheele aarde Hier mede wordt niet bedoeld, dat overal waar men ook komt, alles maar licht is en er nooit een donkere plek te vinden is. Helaas, het leven is moeilijk en de wereld donker De mensch streeft naar het heldere doel, het is Christus, die de lamp brandende houdt. Spreker zette deze zinsnede heel juist uit een. Als slot werden nog gezongen twee coupletten van „lk voel de winden Gods vandaag" (uit den Broederschapsbundel van Kees Boeke). Jammer dat hel programma maar ten do**!? werd gezongen, daar de goed gezongen liederen zeer in den smèak van de aanwezigen vielen. Hiermede was de bijeen komst geëindigd. Het was een heerlijke mid dag zoo midden in de natuur. 'T LOCALE TELEFOONTARIEF. De aangeslotenen bij het sladstelefoonnet zijn dezer dagen in het bezit gekomen van een circulaire, waarin eenige mededeelin- gen worden gedaan over de reductie-ver- leening boven een bepaald aantal gesprek ken 'sjaars. Waar deze circulaire o.i. aan duidelijkheid te wenschen overlaat, meenen wij er goed aan te doen er op te wijzen, dat de prijs per locaal gesprek hier ter slede, waar het aantal aansluitingen op 1 October j.l. tusschen de 1001 en 3000 bedroeg, wordt verminderd, zoodra een totaal aantal ge sprekken van 1080 'sjaars wordt overschre den. Voor een jaarlijksch aantal gesprekken va Hoerende van 1080 lot 2160 bedraagt deze reductie 25 procent per locaal gesprek en daarboven 50 procent. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Broodfabriek „Ceres" J. C. van Heu9den, Oude Rijn 11, Leiden. Eigenaar: J. C. van Heusden. Leiden. Ophefiing: Naamlooze Vennootschap Broodfabriek „Ceres", Korevaarstraat 30, Leiden. G. H. Pel, Leiden; Mr. J. Pel, Wassenaar; J. C. van Heusden. Leiden. Wijzigingen: Ateliers voor Edelsmeed- en Penning- kunst v.h. Koninklijke Utrechtsche Fabriek van Juweelen, Zilverwerken en Penningen van C. J. Begeer. (Koninklijke Begeer). Leid sche weg. Voorschoten. Uittredende Direc teur Dr. M. R J Brinkgreve. Voorschoten, dd. 1 Juli 1930. J. Vreekem, Dorpsstraat 105. Nieuwveen. Kruidenier. Uittredende Eigenaar; J. Vree- ken, Nieuwveen, dd. 1 Mei 1930. Nieuwe Eigenaar: J. Vreeken Jr., Nieuwveen. Prof. dr. G. Jelgeirsma, hoogleeraar in de psychiatrie die geTuimen tijd in het Diaconessenhuis, waar hij een operatie heeft ondergaan, verpleegd is, heeft thans die inrichting verlaten. Geslaagd is voor het Diploma van bekwaamheid in Boekhouden voor de Praktijk Verg. van Leeraren in het Boek houden de heer J. Hemerik Jr., leerling van den heer H. M. Verhulst, accountant, alhier. Op de Vrijdag te Enschedé te houden jaarlijk6che vergadering van de Broeder schap van candidaat-notarissen in Neder land en zijn koloniëD zal prof. mr. J. C. van Oven alhier een lezing houden over Zekerheid op roerend goed, dat bij den debiteur blijft." Aan de Technische Hoogeschool te Delft 16 geslaagd voor het candidaats- exainen civiel-ingenieur de heer A. J. Ger- ritse, alhier. Onze stadgenoot, ds. Joh. Jansen, heeft een beroep ontvangen der Chr. Geref. Kerk te Vlaardingen. De toestand van de drie bij het motor bootongeluk bij Rijnsaterwoude ernstig ge wonden, n.l. gravin Lehndorf, graaf Don- hóff en den monteur Koppers is vooruit gaande. Graaf Donhöff zal vermoedelijk reeds de volgende week het St. Elisabeths- gasthuis mogen verlaten. Zaterdagavond is de 17-jarige mej. E. L.. wonende in de Prins Frederikstraat in het hippodroom van 't Lunapark van een paard gevallen, waarbij zij zoo ongelukkig terecht kwam, dat zij een arm brak. Zij werd naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Datum Dagen Vohv. pers. kind. Totaal Juni 23 Maandag 29 29 Juni 24 Dinsdag 28 28 Juni 25 Woensdag 24 24 Juni 26 Donderdag 27 27 Juni 27 Vrijdag 27 27 Juni 28 Zaterdag 25 25 ONDERTROUWD I. P. Laterveer jm. 23 j. en A. M. v. As sen jd. 22 j. P. S. H. v.d. Vaart jm. 27 j. en E. G. Breedeveld jd. 27 j. J. Kuil man jm. 28 j. en H. C. Prager jd. 27 j'. J P. Otto jm. 28 j. en A.H. v. d. Hamme jd. 22 j. M. Vrolijk jm. 24 j. en N. Spruit jd. 24 j. H. J A. v. d. Walle jm. 24 j. en P. Ouwerkerk jd. 24 j. D. Be- kooij jm. 24 j. en J. Verhoogt jd. 25 j. H. J. Turenhout jm. 27 j. en W. E. Zorn jd 24 j. J. v Bemmel jm. 28 j. en R. A C. Musegaas id. 26 j. A. Mooten gesch. en A. Prakken jd. 2-ï

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2