ied&xs -tip de fotfe tiqaJut .Krt* èedexs AGENDA. H. P. H. KEEREWEZR V v i BINNENLAND. HEDEN: Jeruël, Bidstond te 8V' uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomst te 10 uur voorm. en G1/* uur n.m. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en halfacht nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten 's mor gens en 's avond9. Zomerlust: Tuinconcert „De Post", 8 uur namiddag. Maandag. In den Vergulden Turk: Algemeene le denvergadering N.V. Lahad Datu Cultuur- Maatschappij, 3 uur nam. Vrije Evang. Gem. (Seringenslraal 6): Samenkomst te 8 uur nam. Voorscholen (hotel Deurloo): AVRO-luistervinken proteslvergadering, 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en Zondag 29 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenslraat 35, telef. 336; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse, Muyzert en Veld- huyzen. Te Ocgstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeestsche apotheek, De Kempe- naerstraat 4, tel. 274 is dag cn nacht ge opend. RECLAME. BEGRAFENISSEN r.i, 861 AUTO-TRANSPORT Aalmorkl 16. CREMATIE 4762 HILLEGOM Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur (jeugddienst), ds. Mulder. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdienst. LISSE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Van Dijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, de heer Overduin van Leiderdorp. Ohr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. uur, ds. BakkeT van IJmuiden. Geref. Gem.Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Min derm an. NOORDWIJK-BINNEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfdric (Bed. H. D.), ds. Van Haaften. Geref. Kerk: Voorm. ]0 en nam. 5 uur, ds. Visser. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Koers. NOORDWIJKERHOUT Ned.-Herv. Kerk: Voorra. 10 uur, ds. Van Diggelen van Scheveningen. OEGSTGEEST Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur (jeugddienst), ds. Hennemann. Irene: Voorm. 10 uur, ds. Jansen Schoon hoven: nam. 5 uur, ds. Hennemann. OUDE- EN NIEUWE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Broeyer. RIJNSBURG. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half tien, ds. De Waardnam. 6 uur ds. Broekstra. Geref. Kerk (Concordia)Voorm. half tien, ds. Broekstra; nam. 6 uur ds. De Waard. Chr Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur. ds. H. Woudstra van Woerden. SASSENHEIM Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds Kuiper. Chr. Geref. Gem.Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. II. Jansen van Den Haag. TER AAR Ned. Herv. Kerk: Voorm half tien en nam. half zeven, ds. Groeneveld. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Kammeijer; nam. half zeven, ds. Herma- nides. VEUR. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Vesseur van Loenen VOORHOUT. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Geref. KerkVoorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. WADDINXVEEN. Ned Herv Kerk' Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. RECLAME. 3804 Chr. Afg. Gem.: Voorm 10 en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. van Noolen. WARMOND. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. De Bel. WOUBRUGGE. Ned.'Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Lijsen. Geref. KerkVoorm. 10 uur an nam. halfacht, d6. Nauta. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Eijkman. ZWAMMERDAM Ned.-Hèrv. Kerk: Voorm. 10 en nam 7 uur, ds. Van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.Nam. halfacht, mej. ds. Günther. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Wapserveen, J. W. B Cohen, cand.-te Utrecht. Bedankt: Voor Hoorn (Terschelling en Retranchement (Z.), J. W. B. Cohen, cand. te Utrecht. Voor NijegaElahuizen, B. C. Visser, cand. te Amersfoort. GEREF GEMEENTE. Beroepen: Te Gouda, A. de Blois, te Dirksland. Bedankt: Voor Opheusden, J. Fraaiije te Barneveld. HET CONFLICT IN DE NEDERL. REISVEREENIGING. Rapport der commissie-De Visser. „Reizen en Trekken," hel orgaan van de Ned. Reisvereeniging bevat het rapport der commissie-De Visser inzake het conflict in genoemde vereeniging. Het rapport herinnert er aan dat de naaste aanleiding tot de crisis is geweest de z.g. Barcelona-reis; de oorzaak van de crisis ligt echter, naar de meening der com missie, dieper. Zakelijke grieven loopen sa men met gevoeligheden van persoonlijken aard. Daarbij komt, dat bij de werkwijze der vereeniging de grens tusschen het geoor loofde en ongeoorloofde niet steeds gemak kelijk is te vinden. Aan den noodigen tact. om conflicten te voorkomen of op te lossen, heeft het dikwijls ontbroken. Allereerst worden in hel rapport behandeld de grie ven tegen de commissie voor de zeereizen Het mislukken van de Barcelona-reis wordt in hoofdzaak toegeschreven aan het in ge breke blijven van de Fabre-lijn. Van meer belang acht de commissie-De Visser het beslui! van de commissie voor de zeereizen, dat de vrouwen der leiders hare echtge- noolen op die reizen zouden mogen ver gezellen en als zoodanig van de door de scheepvaart-mijen. beschikbaar gestelde gratis plaatsen zouden mogen profiteeren. Van dit besluit hebben meermalen leiders, ook niet-leden van de genoemde commis sie. gebruik gemaakt. Bedoeld besluit kan nu. zoowel van de formeele als van de materieele zijde, worden bezien. Formeel acht de commissie-De Visser het besluit niet te verdedigen- materieel beschouwd is er echter wel een en ander ter verontschul diging of verklaring aan te voeren, hetgeen de commissie-De Visser dan nader uiteen zet. Zij acht het echter niet bewezen, dat de uitvoering van bedoeld besluit de reis- kas heeft benadeeld of aan de medereizigers kosten heeft veroorzaakt. De kwalificatie van corruptie acht de commissie dan ook misplaatst, hoewel de handelwijze van de commissie voor de zeereizen zeker niet door den beugel kan Overigens is de commissie van oordeel dat deze aangelegenheid zeer goed binnens kamers had kunnen worden behandeld en afgedaan, zooals vroeger meermalen is ge schied met vergrijpen van ernstiger aard. Vervolgens behandelt het rapport de ver wijten tot den heer Van Waard gericht in verband met de Oriënlreis. De commissie meent dat genoemden heer wel degelijk een verwijt van incorrectheid kan worden ge maakt, maar dat er geen reden is hem van corruptie te beschuldigen. Naar de meening 'der commissie behoort een lid van het hoofdbestuur geen gunsten te vragen van een ambtenaar zijner vereeniging. Dit fs een miskenning van de juiste verhouding, welke er tusschen bestuurders en ambtena ren dient te beslaan. Ditzelfde is ook het geval bij hetgeen den heer De Leve is ver weten. Deze heeft echter niets willen ver heimelijken. Van corruptie is dan ook geen sprake. Het derde punt dat het rapport behan delt is de gestie van den penningmeester. Te dezer zake komt de commissie tot de. conclusie, dat deze op het punt van de af rekening van de Generale-3929 niet juist is geweest. Daarnaast spreekt de commissie gaarne als haar oordeel uit. dat het beheer van den heer Bakker over de hem toever trouwde reisgelden boven elke verdenking slaat Aan den heer Bakker is voorts ver weten, dat de bank, waarvan hij directeur is, zou profiteeren van de Nederl. Reisver eeniging. Het is de commissie echter na onderzoek gebleken «dat deze verwijten on gegrond zijn. Op het beheer van den pen ningmeester is geen enkele aanmerking te maken Overigens acht de commissie bij den grooten groei van deze vereeniging in de toekomst de combinatie bankier-penning meester ongewenscht. Uitvoerig bespreekt het rapport daarna de grieven tegen den voorzitter, mr. Van der Flier. De commissie is van zijn toewij ding ten volle overtuigd. Wat zijn beleid als voorzitter betreft, kan de commissie zich niet aan den indruk onttrekken, dat hier aan verschillende fouten kleven, die wel licht grootendeels voortspruiten uit per soonlijke eigenschappen, „les defauts de ses qualités". maar die dan toch voor den goe den gang van zaken niet bevorderlijk zijn geweest. Een zeker gemis aan tact. een on- noodig vergrooten deT proporties, hebben het dikwijls moeilijk gemaakt, om met hem samen te werken. De commissie somt dan verschillende aangelegenheden op waarbij de voorzitter zeer ontactisch heeft gehandeld, o.a. de pu blicatie van het afkeurend oordeel over den leider der Barcelona-reis. Voorts het op treden van den voorzitter op de hoofdbe stuursvergadering van 1 Februari, met als gevolg het bijeenroepen van de buitenge wone algemeene vergadering op 1 en 2 Maart j.l. die naar het oordeel van de com missie niet in hel belang der vereeniging is geweest. Ten slotte bespreekt de commissie het medereizen van het gezin van mr. van der Flier als gasten Naar het oordeel van de commissie kan hem hier geen enkel verwijt treffen. Het feit. waarom het hier gaat. achtte de commissie overigens van weinig belang. Na behandeling dezer kwestie maakt het rapport eenige opmerkingen over eventueele reorganisatie waarbii achtereenvolgens be handeld worden- 1 de interne organisatie der vereeniging: II de financieele toestand; TTI de werkwijze der vereeniging. Wat punt I betreft komt het de commis sie raadzaam voor dat in afdeelingen bo ven een nader te bepalen ledental door de leden een z g. afdeelingsraad wordt gekozen in den geest van den ledenraad bij groote coöperaties. Deze afdeelingsraad zou dan de bevoegdheid krijgen der tegenwoordige le denvergadering, het afdeelingsbestuur kie zen en vertegenwoordigers naar de alge meene vergadering zenden. Het hoofdbe stuur is voorts naar het oordeel der com missie te groot; inkrimping tot 5 of 7 leden is aan te bevelen. Naast dit kleinere hoofd bestuur zou kunnen staan een college van bijv. een twintigtal vertrouwensmannen in den trant van het college van commissaris sen bij een N.V. Als gedragslijn ware ver der aan te nemen dat hoofdbestuursleden niet bij uitzondering als leiders van reizen fungeeren. Aan het hoofd van het centraal bureau ware 'te stellen een bezoldigd hoofdbestuurder. Wat den financieelen toestand aangaat, meent de commissie, dat deze niet roos kleurig is. Het kapitaal beslaande uit f. 44.000 is naar het oordeel der commissie niet groot genoeg om eventueele stooten op te vangen, ook al omdat een noemenswaar dige stille reserve ontbreekt. Het zal verder wenschelijk zijn uit te zien naar middelen van bezuiniging of ter versterking der in komsten. Onder andere zou kunnen wor den bezuinigd op het bijkantoor te Amster dam, op de kosten van bestuur en vergade ringen en de explri'itie van „Reizen e Trekken". Wat de werkwijze der vereeniging be treft, merkt de commissie op, dat deze, voor al door haar groei haar oorspronkelijk karak ter voor een deel heeft verloren. Men zou als regel kunnen stellen dat door leider? van reizen, die als regel geen an dere vergoeding ontvangen dan gratis rei zen, geen enkele faciliteit van de zijde van vervoermaatschappijen, hotelhouders enz. worden geaccepteerd dan met medeweten van het bestuur. I}e commissie 9pre?kt ten slotte als haar oordeel uit dat de Nederlandsche Reisveree niging een eensgezind bestuur noodig heeft Met hel oog op de wrijvingen tusschen de tegenwoordige functionarissen adviseert de commissie, dat het geheele hoofdbestuur zijn mandaat ter beschikking stelle van de algemeene vergadering. Het nieuwe fe kie zen, hoofdbestuur zou dan, eventueel in sa menwerking met de reeds ingestelde com missie tot herziening der statuten, reorgani satie kunnen overwegen en de betreffende v.corstejlen aanhangig maken. KWESTIES over „ALGEMEENE" RADIO-PROGRAMMA'S. De ziekendienst der N.C.R.V. te propagandistisch. De Radioraad heeft aan de Nederland sche Christelijke Radio-Vereeniging mede gedeeld, dat de korte ziekendienst, welke deze vereeniging vóór U Juli op haar alge meen programma had geplaatst, behoort vrij te zijn van propagandistische strekking voor eenige godsdienstige richting en dat derhalve do Apostolische Geloofsbelijdenis, welke in dien korten ziekendienst voor kwam, daaruit behoort te vervallen. Het bestuur der N.C.R.V. moet echter niet bereid zijn in deze beslissing te be rusten, aangezien die Apostolische Geloofs belijdenis niet alleen door de orthodox- protestanten, maar ook door de Roomsch- Katholieke en de Grieksch-Katholieke kerk wordt beleden Het bericht omtrent de afkeuring van het algemeen Vara-programma wordt door „Het Volk'' gedeeltelijk bevestigd, gedeel telijk ontkend. Er is, zegt het bla-d, over enkele zeer on dergeschikte punten eerst overleg gepleegd, waarbij het Vara-bestuur rekening heeft ge- houden met de wenschen van den Radio- raad. Intnsschen kan het geheele, reeds vastgestelde, programma worden uitge» voerd. DE LUCHTROUTE NAAR INDIë. Studiereis van Hans Martin. Naar de „Tel." verneemt heeft het be stuur der K.L.M. besloten den heer Hans Martin, secretaris der Maatschappij, een studiereis naar Ned.-Indië te doen onder nemen. Reeds geruimen tijd overwoog mea: in leidende K.L.M.-kringen de mogelijk heid van een studiereis langs de geheele* luchtroute naar Indië te doen maken, maar; de practische uitvoering van dit plan stuitte op groote moeilijkheden. Nu vaststaat dat eind September a.s. de geregelde luchtver- binding met Indië weer hervat zal worden, is do uitvoering van het hierdoor gekoes' terde plan mogelijk geworden. GENEESKUNDIGE RECHT SPRAAK. De wet treedt 1 Juli a.s. in werking. Bij Kon. besluit van 16 Juli is bepaald, dat de wet van 2 Juli 1928, houdende na dere voorschriften ten aanzien van de uit oefening der geneeskunst, de zoogenaam de Wet op de Geneeskundige rechtspraak op 1 Juli a.s. in werking treedt. ZELFWERKEND BLOKSTELSEL BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Indertijd werd door de Ned. Spoorwegen bij wijze van proef op enkele baanvakken een „zelfwerkend blokstelsel" in dienst ge steld. De zelfwerkende blokseinpalen toonen in den normalen stand „veilig", in welk ge val een electrischen stroomloop is gesloten voor het baanvak, dat door den betrokken blokseinpaal met voorseinpaal beveiligd wordt. Is de stroomloop verbroken, dan toont het 9ein „onveilig". Ook verandert aan een zelfwerkende blokseinpaal het sein in „on veilig" zoodra de locomotief de seinpaal is voorbijgereden. Daar de proef uitnemend geslaagd is, zal langzamerhand op alle baan vakken het zelfwerkend blokstelsel inge voerd worden Het eerste zal dit toegepast worden tusschen Rotterdam Maas, Gouda, Woerden. Utrecht. Met de werkzaamheden is men reeds begonnen. Daar de werking geheel automatisch geschiedt beteekent dit een belangrijke besparing voor de Ned. Spoorwegen daar nu minder seinhuizen, biokposten en ook minder seinhuis- en blok- wachters noodig zijn. Daudey en Co. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij ministerieele beschikking is aan gewezen als directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor te Amsterdam de heer Fj I. H. Sassen, adjunct-directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor te Amster dam. Tevens is hij bij Kon. besluit met in gang van 1 October 1930 benoemd tot in specteur jier posterijen, telegrafie en tele fonie. Naar gemeld wordt ligt het in de be doeling de binnenlandsche verkoopafdeé- ling ran de Nederlandsche Sein toestellen- fabriek te Hilversum, te combineeren met die der N.V. Philips Radio te Eindhoven, zoodat. in de toekomst de behandeling van de betreffende N.S.F.-zaken te Eindhoven zal plaats vinden* 8-ï

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2