71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Juni 1930 Derde Blad No. 21557 HET KINDERFEEST. BINNENLAND. De Radio-Omroep. Radiotelefoondienst NederlandNederl.-lndië. Foto Bleuzé. Een groepje deelneemsters en deelnemers aan den wedstrijd met versierde rijwielen. Hoe men zieli in de tusschenpoozen amuseerde. COMMISSIE VOOR HET ALGEMEEN PROGRAMMA BENOEMD. Dr. De Visser is voorzitter. Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat is ingesteld eene Commissie tot keuring van het algemeen programma voor den radio-omroep. Voor het tijdvak tot en met 31 December 1933 zijn benoemd tot leden van deze com missie: dr. J. Th. de Visser, voorzitter van den Radio-Raad, tevens voorzitter; mevr. B. Boon—van der Starp; prof. mr. P. S. Gerbrandy; prof. W. Nolet; J. W. de Vries, allen leden van den Radio-Raad lot secre taris, E. P. Weber, secretaris van den Radio- Raad. Met betrekking tot de hierbedoelde com missie en het algemeen programma zijn de volgende regelen vastgesteld: 1. De Commissie draagt den naam van Aügemeen-Programma-Gommissie en is ge vestigd te 's-Gravenhage. 2. De Commissie is bevoegd zaken bij rondschrijven aan de leden af te doen en vergadert zoo dikwijls de voorzitter of ten minste twee leden dit wenschen. 3. De vergaderingen van de Commissie worden voor zoover dit door den voorzitter gewenscht wordt geoordeeld, bijgewoond door vertegenwoordigers van de omroep-vereeni- gingen, die medewerken aan het algemeen programma. I-. Het algemeen programma zal moeten bevatten mededeelingen van woord-, toon- of beeldinhoud van ontspannenden, leerza- •men, aesthetischen of ethischen aard en zal zoodanig moeten zijn, dat aan den inhoud niemand redelijkerwijze aanstoot kan nemen. 5. De omroepverenigingen zijn gehouden vier weken vóór de uitzending het algemeen programma in tienvoud aan den secretaris der Commissie in te zenden. Voor zoover dit het gesproken woord betreft, zal de volledige tekst moeten worden ingezonden. De commissie is verder bevoegd elke door baar gewenschte nadere toelichting van de ingezonden programma's te^verlangen. 6. Een algemeen programma of een onder deel daarvan zal door de commissie niet kunnen worden afgekeurd dan na de desbe treffende omroepvereeniging in een vergade ring te hebben gehoord. Indien een programma of onderdeel daar van niet door de Commissie wordt toegela ten, is de omToepvereemging gehouden bin nen 5'dagen, nadat zij daarvan met omklee ding van redenen schriftelijk mededeeling heeft ontvangen, een ander programma cf aanvulling in te zenden. Wordt ook dit afgekeurd, dan wordt oe andere omroepvereeniging, die op denze'.f- den zender uitzendt, verzocht den vrijgeko men tijd door een algemeene uitzending te voorzien. 7. Een vereeniging, die een algemeen pro gramma uitzendt, met afwijking van hét door de Commissie goedgekeurde pro gramma, zal gedurende ten hoogste een half jaar van verzorging van het algemeen pro gramma kunnen worden uitgesloten. Zoolang geen algemeene beroepsinstantie is ingesteld, beslaat van deze beslissing beroep op den Minister van Waterstaat. 8. De besluiten van de Commissie worden genomen met meerderheid van stemmer.. Bij staking van stemmen beslist de stem van den voorzitter. 9. De Commissie kan geen besluiten ne men, wanneer niet ten minste drie leden te genwoordig zijn. 10. De Commissie wijst uit haar midden een plaatsvervangend voorzitter aan. 11. Alle van de Commissie uitgaande stuk ken worden door den voorzitter en den seer? taris onderleekend. De Commissie kan de afdoening va;i spoedeischende zaken van gering belang aan den voorzitter overlaten. 12. Het jaarverslag over de werkzaam heden van de Commissie wordt opgenomen in het jaarverslag van den Radio-Raad. HET V.A.R.A.-PROGRAMMA AFGEKEURD. Be keuringscommissie aan het werk. Het „Vaderland" meldt. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is het geheele A.V.R.O.-programma door de keuringscommissie uit den. Radioraad goedgekeurd en het V.A.R.A-programma groolendeels afgekeurd. (Wij merken hierbij op dat het hier na tuurlijk uitsluitend liet ..algemeen" pro gramma betreft. Red. L.D.). VALSCHERMOEFENINGEN TE SOESTERBERG. Te Soesterberg werd voor deskundigen een demonstratie gegeven van de Salvator- parac'hute, welke bij bet Italiaansche leger als standaard-uitrusting door eiken vlieger wordt meegevoerd. Verschillende proeven met ballast en een sprong van den ltaliaanschen kapitein Freri van een hoogte van 600 m., gaven een dui- delijken indruk van de eigenschappen van dit valscherm. Het opent zich bijzonder vlug en toch ge leidelijk, zoodat de ruk bij het openen min der onaangenaam wordt gevoeld. De parachute wordt in zeer compacten vorm als kussen in den rug van den vlieger meegevoerd; een gecompliceerd, maar zeer sterk uitgevoerd patent-systeem waarborgt de opening. Voor de proeven werd gebruik gemaakt van een der driemotorige Fokkervliegtuigen van de L V. A. zoodat de parachutist op zijn gemak de deur kon uilstappen. Eenige marine-vliegers uit De Kooy. ver tegenwoordigers van den Luchtvaartdienst van bet Dep. van Waterstaat, van de Pan- dervliegluigenfabriek en van de K. L. M. waren ter bijwoning van de proeven overge komen. Voor 'het publiek, dat zich builen het hek van bet terrein pleegt op te houden, was deze demonstratie een buitenkansje. ..Hbld." VEREENIGING VAN NEDERL. GEMEENTEN. Aan het verslag over 1929 van de Veree niging van Nederlandsche Gemeenten, dat ongeveer 300 bladzijden omvat, onlleenen wij het volgende: Ook dit jaar nam het aantal leden der Vereeniging toe; het bedroeg op 31 Decem ber 1929: 872 gemeenten, met 7.262.983 in woners, d. i. 94 pCt. van bet totaal aantal inwoners van Nederland. (Op 1 Mei 1930 telde de vereeniging 911 leden, met 7.365.634 inwoners, d. i. 95,3 pCt. van het totaal aan tal inwoners). Onder deze 872 gemeenten bevinden zich om. alle 16 gemeenten met meer dan 50 000 inwoners; van de 31 ge nieenten met 20.00050.000 inwoners zijn 30 gemeenten lid en van de ^1 gemeenten met 10.00020.000 inwoners zijn 76 ge meenten lid. VEREENIGING VAN NEDERL. WIJNHANDELAARS. In bet Palace Hotel te Scheveningen heeft de jaarlijksdhe algemeene vergadering plaats gehad van de Vereeniging van Ne derlandsche Wijnhandelaars. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de vereeniging telt 1 i-5 gewone en 18 buitengewone leden. In de plaats van de aftredende bestuurs leden W. R. Fenverda te Amsterdam, voor zitter, A. M. Steins Bisschop te Amsterdam, vice-voorzittcr, II. Hoogewerff Fz. te Rot- lerdam, penningmeester en An tb. Nolet le Nijmegen, die niet herkiesbaar waren, wer den gekozen de heéren P. Oud Gz. te Haar lem, voorzitter, H. G. Hesselink te Arnhem, vice-voorzitter. M. J. de Bas te Rotterdam en J. R. Snoeck Henkemans Dz. te 's-Gra venhage. PATROONSBOND IN DE BOUWBEDRITVEN. In de gisteren te Enschedé gehouden ver- j gadering van den Patroonsbond in de Bouw- bedrijven in Nederland werd het bestuur9- i voorstel inzake de conlributieheffing met 50 tegen 32 stemmen aangenomen. Daarna had de eindstemming over de statutenwijziging plaats, waarvoor 2/3 van het aantal stemmen noodig was. Voor tot stemming word overgegaan, verklaarde de afd. Den Haag, dat het paard van Trojc wordt binnengehaald indien de wijziging zou worden aangenomen. Dan zou de macht komen, waar ze niet dient te zijn. Vóór de wijziging werden 57 stemmen uitgebracht; 31 stemmen waren tegen cn 3 blancozoo dat het voorstel werd verworpen, daar 2/3 van het aantal stemmen niet werd bereikt. De voorzitter zeide, dat door deze verwer ping de toestand voor het beheer van den bond zeer moeilijk is geworden. Het zal zeer bezwaarlijk voor bet hoofdbestuur zijn de verantwoordelijkheid onder deze om standigheden langer te dragen. Omtrent de aan tq nemen houding zal het bestuur zich nog nader beraden. Besloten werd nog tot aankoop van een eigen bondsgebouw te Haarlem voor f. 17.400 De vergadering werd daarna gesloten. EEN VLIEGVELD TE EELDE. Men meldt uit Groningen aan de N.R.Crt.: Te Eelde begint men een nieuwe actie voor de inrichting van een vlieghaven al daar. De beer Hindriks, steendrukker te Groningen, stelt voor, een terrein van 11 H.A. te huren en lot vliegveld in te richten. De gemeente Eelde doet haar eerste aanbod gestand om terrein beschikbaar te stellen en do Vereeniging tot bevordering van vreem delingenverkeer te Eelde heeft tegen morgen een propagandavergadering belegd om den steun van particulieren te krijgen. De regee ring en de Koninklijke Luchtvaartmaat schappij hebben instemming met het plan betuigd. De nieuwe burgemeester van Eelde, de heer Legro, is zeer geporteerd voor het plan. Ter voorbereiding van de vliegdemon- slralies heeft de- heer Hindriks gisteren boven de stad Groningen en omstreken ge vlogen. RECLAME. Dr.H.NANNING's HAEMOFERRIN Bloedvonmend versterkingsmiddel Vz flesch DE KORENBEURS IN FEESTTOOI Foto Bleuzé. Invoering van het volledige hnisverkeer in Nederland. Met ingang van 1 Juli a.s. worden in het telefoonverkeer met Ned. Oost-Indië (Java) de bestaande zónetarieven ad f. 30, f. 33 en f. 34.50, gewijzigd in een uniform Java-tarief van f. 33 voor een gesprek van drie minu ten. Voor elke minuut meer wordt f. 11 be rekend. Voor dringende gesprekken wordt het tweevoud, voor ijlgesprekken wordt het viervoud van dit tarief geheven. Tevens kunnen alsdan in Nederland de gesprekken gevoerd worden in alle tele fonisch aangesloten perceelen door middel van het gewone toestel (huisverkeer) en voorts in de spreekcellen van alle (hulp)- kantoren en stations. Daarnaast blijft de mogelijkheid be staan om met vier personen aan een gesprek deel te nemen door gebruik te maken van de bestaande daartoe specia-al ingerichte spreekcellen, wier aantal nog tot één of meer in elke provincie zal worden uitge breid. In Indië zal het z.g. huisverkeer eerst geleidelijk worden ingevoerd en zich voor- loojDig beperken tot de gevallen, waarin zulks ter beooideeling door de Indische Administratie technisch mogelijk is. De Indische Administratie vordert voor een huisgesprek aldaar f. 6 extra (huistoe slag) voor een gesprek van drie minuten cn f. 2 voor elke volgende minuut. Als regel zullen deze kosten van den aanvrager of den opgeroepene in Indië worden geheven, echter kan desgewenscht, de aanvrager in Nederland deze kosten in voorkomende ge vallen voor zijn rekening nemen. HET OPTREDEN DER DELFTSCHE STUDENTEN Woensdagavond prijkte de Korenbeurs als v.ouds in de vetpotjes-verlichting. Onze foto geeft een goed beeld van deze fraaie brug. Antwoord aan den heer van der Waerden. Op de destijds door ons vermelde vragen van den heer Van der Waerden in verband met een door den senaat der Technische Hoogeschool ten opzichte van twee studen ten genomen disciplinairen maatregel we gens hun gedrag op 11 Mei jl. in het ko ninklijk paleis le Amsterdam (door den heer Van der Waerden gekwalificeerd als een „perceel aan den Dam.... buiten de uren waarop dit perceel te bezichtigen is, terwijl het bekend was, dat de bewoners niet aanwezig waren), heeft minister Terp stra het volgende geantwoord: De ondergeteekende heeft kennis geno men van den disciplinairen maatregel, door den senaat der Technische Hoogeschool te Delft genomen ten opzichte van de ernstige baldadigheden, door studenten dier hooge school gepleegd in een gebouw dat niet al leen als historisch nationaal monument maar ook als verblijf van het hoofd van den Staat, van zulke handelingen de daders had moeten terughouden. Zooals o.a. uil de geschiedenis der tot standkoming van art. 69 der Ilooger-onder- wijswet blijkt, hebben de disciplinaire maat regelen, waarop dit artikel ziet. ook be trekking op het openbaar optreden der stu denten en kan de academische straf wor den opgelegd, afgescheiden van de lusschen- kornst van den strafrechter en onvermin derd de door dezen op te leggen straf., De ondergeteekende bezit ten aanzien van de uitspraak van den senaat der Technische Hoogeschool geen vernietigingsrecht. Wel zijn de bedoelde studenten overeenkomstig liet tweede lid van art. 69 bij den onderge teekende in hooger beroep gekomen. Vermits het onderzoek nog niet is afge- loopen, kunnen omtrent den afloop van dit beroep nog geen mededeelingen ver strekt worden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9