VALUTAHUIS UITVERKOOP BEZOEKT 8.s. ZATERDAGMIDDAG de SERIE- en NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN van S.V.0. ONZE PROPAGANDA ZATERDAG OM 9 UUR AGENDA. jubileum leidsche vacantiekolonie academische examens. reclame. reclame. reclame. noord-zuid-hollandsche tramweg mij. HET EERSTE vraagt bij ons 't nieuwste HYDROS IMPORT, handelsregister kamer van koophandel Let op de juiste Adressen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VISSCHER1J-BERICHTEN. vischpritzen. SPORT. het tournooi te wimbledon. de zijl ii—l. z. c. iv. om den gold cup. BUITENLAND. fluks. prov. wedstritden te alphen. I Zondag. Zomerlust: Tuinconcert „De Post", 8 uur namiddag. Maandag. In den Vergulden Turk: Algemeene le denvergadering N.V. Lahad Datu Cultuur- Maatschappij, 3 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en Zondag 29 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. 'De afdeeling Leiden van het Centraal Genootschap voor Kinderheretellings- en Vacantiekolonies viert dezer dagen haar 25- jarig bestaan; op 30 Juni: feestavond in het Casino-Theater, Hoogewoerd, met zang en vertooning der mooie film van de kolonie- verpleging m de zee- en boschhuizen van het Genootschap, en op 2 Juli een straat- collecte, ten einde de uitzending op hooger peil te brengen. Van de burgerij zal dus een offer worden gevraagd lot steun van dit werk, dat met de verpleging in de Leidsche Buitenschool en met het zijn voltooiing naderende Kleu terschool, beide te Katwijk aan Zee, één geheel vormt, met vaste hand geleid door den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, onder oppertoezicht van onzen hoogleeraar in de kindergeneeskunde, prof. dr. E. Gorter. Eerstgenoemde instellingen worden door de gemeente gesubsidieerd, voor de Kleuter school zal dit zeker spoedig ook het geval zijn. Maar alles kan niet van een kant komen; de Leidsche burgerij moet veel meer dan tot nu toe gaan inzien, dat liet' een al gemeen Leidsch belang is, dat deze inrich tingen niet onder zware geldelijke zorgen gebukt gaan. Voor de Buitenschool en de Kleuterschool is een plan tot krachtige ver betering der geldmiddelen in voorbereiding, maar op 30 Juni en op 2 Juli kunnen onze ingezetenen reeds toonen, dat zij het werk onzer afdeeling een goed hart toedragen. Moge zoowel de feestavond, waar ook een loterij is georganiseerd, als de straatcollecte, waarbij het Politie-Muziekgezelschap zijn medewerking heeft toegezegd, terwijl er dan tegelijkertijd zal gecollecteerd worden onder aanbieding van een vlaggetje voor den lut tel en prijs van 10 cent, aangeboden door jongedames, herkenbaar aan een groen en wit rozetje, een groot succes worden. Geslaagd voor het doctoraal exaimen wis- en natuurkunde, hoofdvak dierkunde, de heer H. G. Wittenrood, Leiden; idem hoofd vak geologie, de heer W. L. Buning (Den Haag). Jje heer W. H. van Zoesf, alhier, is rnet lof geslaagd voor het ingenieurs-examen werktuigkundig ingenieur (verb, bericht). De dienstplichtigen der lichting 1930, die bij het vooroefeningsinstitüut in den rang van sergeant-titulair aangesteld, aan het examen voor.vaandrig voldaan, doch nog niet in dien rang zijn aangesteld, die aangewezen zijn voor de officiersopleiding bij het -kle reg. inf., kpmen van 4- Juli tot en met 3 Sept. e.k. bij hun korps voor ver dere opleiding onder*de wapenen. Gisteren is bij de Havenbrug nabij de Oude-Vest een jongetje van 8 jaar' te water geraakt. De heer H. V. sprong gekleed te water en smaakte het genoegen hem te redden. Gistermiddag vijf uur vond een onge val plaats op het Schuttersveld. Een geëmployeerde van de z.g. rupsbaan, zekere N. van D. urt Doetinchem, oud 19 jaar, sprong ontijdig uit een der in beweging zijnde cabines, waardoor hij van een aan- I zienlijke hoogte op den grond werd geslin- i gerd. Vrij ernstig gewond werd hij naar het j Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Hij h{id vermoedelijk een lichte hersen schudding bekomen. Op 26 Juni 1930 stonden 4-10 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 249 op 26 Juni 1929. Aanvang half 3 uur S.V.0 2 A.R.C. 3. 5 uur Q. BOIJS I A.R.C. I om den Isten en 2den prijs Entree f. 0.25 1550a Jongens 10 cent De vorige maand berichtte de direcüe aan BRUGSTRAAT, hoek Koornbragsteeg, Telefoon 1040. EAARLEMMERSTR. 240, recht over Pieck, STEENSTRAAT 10 A. 2'./i en 3 cent. 3447 de organisaties, dat door allerlei omstandig- j heden het niet mogelijk zou zijn om in de 1 maand Juni de driemaandelijksche <-cinfe- rentie le houden, en ook Augustus minder geschikt werd geacht met het oog op de vacanties, zoodat voorgesteld werd de af doening van zaken ditmaal schriftelijk te doen geschieden. Voorts deelde de dir-elie mede, dal het haar voornemen is in de maand September één of meer conferenties te houden, waar behandeld zullen worden de wijzigingen van het R. D. V. e-n het reglement pensioenfonds. De drie hoofdbe sturen, n.l. Ned Vereeniging. „St. Raphael" en P. C. B. deden de directie een gemeen schappelijk schrijven toekomen, waarin zij verklaarden geen bezwaar te hebben, dat de gewone driemaandelijksche conferentie op 17 Juni zou plaats vinden, doch zij voor ditmaal zich er ook mee kunnen vereenig-.n om de voor die conferentie bestemde zaken schriftelijk af te doen. met dien verstande, dat de hoofdbesturen speciaal de aandacht vragen voor het ingediende voorstel ter verhooging der inkomsten van het personeel door een hoogere exlra-uitkeerkig in ver hand met de bedrijfsuitkomsten over 1929 on voorts, dat voor gepenaionneerden, die door de in het uitzicht gestelde wijziging der pensioenregeling een verhooging hunner inkomsten zouden krijgen, een weg gevon den zal worden, waardoor zij reeds thans b v. bijwijze van voorschot in het genot dier hoogere inkomsten zullen komen. Dc direc tie heeft aan de hoofdbesturen het navol gend antwoord gezonden: „Naar aanleiding van uw gemeenschap pelijk schrijven, deelen wij u mede, dat wij aangezien u verklaart daartegen geen bezwaar te hebben de voorkeur geven aan een schriftelijke behandeling der door u aan de orde gestelde aangelegenheden. Aangezien het onderwerp, verhooging der inkomsten van het personeel door een hoo gere extra-uitkeering" een onderdeel van de bedoelde aangelegenheden vervat zullen wij ook daaromtrent ons beraden en u be richten. Eveneens zal bij ons een punt van overweging uitmaken uw in den aanbel van bedoeld schrijven gedaan verzoek, om reeds thans de gepensionneerden. wier pensioen door de reglementswijziging zal kunnen worden verhoogd, tegemoet te komen." Nieuwe inschrijving: Café „Central", Geversstraat 46, Oegs,- geest. Cafébedrijf (verkoop van andere dan alcoholhoudende dranken. Eigenaar J. G. Goes, Oegstgeest. Wijziging: H. J. A. Visser, Heerensingel 2<a, Leiden, slagerij (gemengd bedrijf). Uittredende eige naar H. J. A. Visser, Leiden, dd. 1 April 1930. Wijziging handelsnaam thans P. Horree. Ophelling: Firma „Blinde en Gebrs. Batenburg", Hoofdstraat 202, Sassenheim, handel in bloembollen. BODOURIAN CMAMPION en PRINCE EGYPTISCH IMPORT 20 st. 45 cent. JASMELI 2 en 21': cent. In ieder doosje een prachtsteen voor halsketting. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Genemuiden: A .1. Westra Hoekzema le Zegveld; voor Nijega (H.O.N.): B. C. Visser, cand. te Amersfoort. GEREF. KERK. Beroepen: Te Alkmaar (tweede maal): C. van Meyenfeldt te Feyenoord. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen: Te Midwolde: H. Westra te Alkmaar. IJMUIDEN, 27 Juni. Tarbot per K.G. f. 1.351. Tongen f. 2.90 1.90. Griet per kist van 50 K.G. f. 65<sO. Groote Schol f. 42. Middelschol f. 38. Zet- schol f. 3726. Kleine Schol f. 2710. Bot f. 9.50—5.50. Schar f. 9.50—5 Pieterman en Poontjes f. 3.40. Kleine Schelv. f. 12—4.10. Gullen f. 21—4.30. Wijting f. 4.50. Makreel f. 20 p. 50 K.G. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM 109, j met f.2145, IJM 78, met f. 1537; IJM 39, met f. 2867 en 4 loggers: SCH 443, met f. 592; KW 144, met f. 797; KW 175, met I f. 402; KW 48, met f. 410. ingrepen aan het net was niet alleen oor zaak dat de Engelschen de eerste set slechte met 46 verloren, doch in de tweede leid den zij zells met 31 en later met 6—5. Tilden speelde zeer onzeker, sloeg veel in het net, behalve in het midden van de set, toen ook zijn goed geplaatst spel oorzaak was van een ophalen van 34 tot 54. Van 5—6 af waren het Timmer's cros.-drires die de set deden winnen. In de derde set waren Tilden en Timmer veel te sterk voor de tegenpartij. Z(j speelden rustig en goed, zonder veel brillante dingen, doordat de tegenpartij hen daartoe gelegenheid gaf. In de andere partij begonnen van der Heide en Kuhlmann over .veldigend te vol keren en hieraan was het te danken dat zij de eerste set met 61 wonnen. Doch in do tweede set hadden de Engelschen een ta snel tempo en hun smashes op de vele lobs van de tegenptriij waren buitengewoon goed. In de derde set vervielen de Engelschen in onzeker spel, zoodat zij die met 2—6 ver loren, doch in de volgende sets waren zij atsc.luui de het: re combinatie, die zuiverde! ■speelde en do.:r goed plaatsen van de aan- valsdrives telkens een gunstiger positie aan het net hadden zegt de „Mso". Van de verdere dubbelspelen kunnen wij de vlotte overwinning van Austin en Ollifï vermelden op de Engelschen Perry en Wilde 6 3. 6—1. 7—5, ter -:1 CochetBrugnon, de w'nn rs van ie leden jaar. den jonden toen en oen reeds ojtteren Greig ...oegen met 7—5, 5—7, 6—1, 6—4. Ook de Duit- schers Prenn en Kleinschroth sloegen zich door de eerste ronde heen. alsmede de Amarl- kanen Doeg en Lott. In het dames dubbelspel kwamen mej. Rol- lin Couquerque en mej. Canters al heel ge makkelijk een ronde verder. De geduchte Engelsche combinatie, de vermoedelijke win naressen mevr. Godfree en mevr. Batson moesten schrappen, omdat aan de laatste Intensief wedstrijdspel verboden is. In de derde ronde hebben de Hellandsche dames een niet zoo sterke, maar wellicht toch te sterke tegenpartij. Engeland is beroemd om zijn dames dubbels! In de dames enkelspelen werd de derde ronde afgewerkt. Mej. Ryan is weer beter in vorm dan den laatsten tijd het geval was. Zij sloeg, al kappend en volleerend, het vlotte Belgische speelstertje, mej. Sigart met 63. 64. De BYansche kampioene mevr. Mathieu boekte een zeer fraaie overwinning, dank ZÜ snelle en lage drives op de Engelsche internationale miss Fry 61, 62! Mej. Nuthall won van mevr.''Jameson 64, 63. Ea de Zwitsersche, kampioene mej. Pay ut, voor het eerst uitkomend op een zoo inter nationaal toernooi als dit, bereikte oveneeas de vierde ronde, door een overwinning op de Amerikaansche speelster, lid van de ploeg van dei Wightmai Cup miss Creel 64, 63. Mej. Aussem sloeg mej. Brown b3. 62 en mej. Jacobs, Amerika, won van de Engelsche speelskr Slaney 63, 60. Miss Jacobs zal haar weg naar den eindstrijd wel vinden! LAWN-TENNIS Tilden en Timmer winnen. Gisteren is te Wimbledon met de heeren- dubbeispelen begonnen, terwijl verder enkels dames-eskelspelen werden afgewerkt. In de dubbelspelen gebeurden geen bijzon- der» dingen. In twee partijen waren Hollan ders betrokken. Timmer en Tilden sleegen Engelsche paar Deterding en Riddell 6—4, 8—6, 62; van der Heide en de Duitscher Kuhlmann werden in vijf sets, met wonder- li'ke cijfers, geslagen door David en Home: 1—6, 6—1, 2-6, 6-1, 6—3. Tilden en Timmer speelden geen groot tennis en hun dubbelspel. De samenvoeging van twee sterke enkelspelers (en daartoe rekent men Timmer ook in dit internatio nale milieu, na zijn partij tegen Cochet) is nog niet altijd een sterk dubbel I Dat bleek ook hier. althans in deze partij. Tilden is soms een te overheerschende figuur on in een dubbel bes rijkt hij het veld' niet zoo goea als in het enkelspel. Van de tegenpartij trok Deterding hiervan goed partij en WATERPOLO. Gisteravond had in de zweminrichting de Ziji een competitie-wedstrijd (voor den II. Z. B.) plaats tusschen de Zijl II en L. Z. C. IV. Laatstgenoemde won met 21. Scheidsrechter was de heer Kwikkei, uit Den Haag. scheidsrechter H. Z. B. ZEILEN. Do tweede race voor den Gold Clip werd gewonnen door de Ripples, het Amerikaan sche zesmeterja-chVin 2 uur 42'min. 35 sec.; tweede was de Petite Aile IV (Frankrijk) in 2.44.03; 3. Polyanthati (Finland) in 2.44.33; N. Norna (Noorwegen), 2.44.35; o Jan (Zweden), 2.46.53; 6. Kitty (Neder land), 2.47. Bij vrij sterken wind nam aanvankelijk dc „Jan" (Zweden) de leiding en wist zelfs een beduidenden voorsprong te krijgen. Later tijdens de race werd dé wind zwak ker cn dat bleek een sterk nadeel voor den Zweed, die zijn voorsprong zag verdwijnen en achtereenvolgens zelfs vier tegenstan ders moest laten passeeren. (,,Tel.") 3 G. Berghoef! Alphen 84. 4. J. Verheul Alphen 83. 5. R. v. Mulligen Voorschoten 81. 6. T. Borghouts Rotterdam 80. 26, 24. 7. .L Adriaens Rotterdam 80. 26, 20. 8. B. Bebelman Rotterdam 80, 25. 9. L. C. Jon- gënburgcr Alphen 78. 10. M. W. Hoogen- dijk Alphen 77. Personeel- 1. G. J. Yperlaan Voorschoten 48—44. 2. R. Trousselot Rotterdam 48—43. 3. P. Borghouts Rotterdam 4741. 4. L. C. Jongenburger Alphen 47. 5. A- Bruijnes Alphen 4645 6. G. Bergshoeff Alphen 462-1. 7. A. C. Mys Alphen 46. 8. P. Hoo- gendijk Alphen 45—.9 9. J. Verheul Alphen 45—8. 10. C. J. Milo Alphen 448. 11 en 12. N. C. A. v. d. Linden en H. v. Egmond, beiden te Alphen 477 enz. gelijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Arbeidsccnferentie De Kleine Entente. De strijd in de Arbeidsconferentie be treffende den werktijd in den mijnbouw is in de plenaire zitting van de Interna tionale Arbeidsconferentie met stormach tige debatten begonnen. In behandeling kwam het voorstel van de Duitsehe regee ring om den 7^-urigen arbeidsdag in den mijnbouw in te voeren. Het ontwerp is echter zonder de medeweVking van de werkgeversgroepen tot stand gekomen, daar deze in de commissievergaderingen sinds de geschillen van de vorige week niet meer aan de besprekingen hebben deel genomen. De werkgevers, die het ontwerp niet willen aanvaarden, stelden nu voor de definitieve aanneming van de overeenkomst uit te stellen tot de Internationale Arbeids conferentie van 1931, en de onderhandelin gen welke tot nu toe gevoerd zijn als eorgte lezing te beschouwen. De vertegenwoordigers der regeeringen van Engeland. Frankrijk. België en Ne derland eischten onmiddellijke afdoening van de overeenkomst, terwijl dc ItaliaaD- sche regeeringsgedelegeerde verklaarde, dat de onmiddellijke afdoening een aanval is op dc grondwet van de Internatiqfcdte Arbeids organisatie. Hierop viel de Belgische arbeidersleide.5 Martens den Italiaanschen regeeringsgede legeerde in de rede. Meermalen moest de president Thomas ingrijpen. Het voorstel der werkgevers werd ten-" slotte met 79 tegen 33 stemmen verworpen. De minister,*! van buitenl. zaken der Kleine Entente zijn te Praag bijeenge komen. Zij hebben zich reeds met het Plan van Briand beziggehouden, waarmee zij hun instemming betuigden. De antwoorden op de vragenlijst zullen afzonderlijk naar Parijs worden verzonden. In de a.s. bijeen komst te Genève zullen bepaalde voorbe houden. op het plan betrekking hebbende, naar voren worden gebracht. De Ministers bestudeerden voorts de be trekkingen tot de staten van Midden-Euro pa na de sluiting van do Haagsche en Pa- rijsche verdragen en constateerden, dat na- oplossing van enkelo netelige kwesties een verbetering in de betrekkingen mogelijk schijnt. In ieder geval zal aangedrongen worden op naleving van de groote inter nationale verdragen. Dit laatste heeft meer in het bijzonder betrekking op de geruch ten inzake de mogelijkheid van een troons bestijging van prins Otto in Hongarije. Volgens het blad „Express" hebben er tegelijk ook militaire besprekingen plaats. Het blad weet te vertellen, dat het hierbij J gaat om maatregelen, die genomen toudon worden ingeval Otto den Hongaarsehen troon toch zou bestijgen. OOK TE LEIDEN HAARLEMMERSTRAAT 96-98-100-113 Bedden-Magazijnen BEGINT MORGEN KORFBAL Op de laatstgehouden jaarlijksche alg. vergadering is het bestuur der Leidsche Korfbalclub „Fluks" als volgt samenge steld; P. J. Hoeks, voorzitter; mej. G. C. Buys. Hoogl. Kerkgracht 40a. secretaresse; G. W. Horrée. penningmeester; mej. A. Wart, commis£\resse; A. van Zanen. com missaris. SCHIETEN. DUITSCHLAND. Dietrich benoemd. Rijkspresident Hindenburg heeft na over leg te hebben gepleegd met rijkskanselier dr. Brüning, Dietrich benoemd tot- rijksmi- nister van Financiën. Staatssecretaris Tren delenburg, van het rijksdepartement van Economische Zaken, is voorloopig met de leiding van dit laatste departement belast. Het ligt in de bedoeling van de rijks- regeering in elk geval ta trachten de ver schillende financieele wetsontwerpen langs parlementairen weg aanvaard te krijgen. Ze zullen, nadat het rijkskabinet hedenna- middag hun definitieven vorm zal hebben bepaald, eerst aan den rijksraad worden doorgezonden. Wat er zal geschieden voor het geval de rijksraad of de rijksdag de wetten in haar geheel of gedeeltelijk ver werpt, staat nog niet vast. Vermoedelijk za! het rijkskabinet de noodige besluiten hieromtrent eerst nemen, als de toestand dit vergt. Voorloopig zal dus niet aan het legeeren met hulp van artikel 48 worden gedacht. De democraten blijven zich los voelen van de plannen Dietrich. De stand van deze wedstrijden luidt: Korps: 1. Burgerwacht Alphen 223. 2. Kralingsche schietver. 216. 3- B.V.L. Alphen 196. 4. B.V.L. Nieuwveen 183. Vrije baan: 1. G. J. Yperlaan Voor schoten 89. 2. R. Trousselot Rotterdam 88. De „MACODO" Uitverkoops- Courant wordt U heden thuis bezorgd. 3771 De socialistische afgevaardigde Vincent Auriol deed de regeering heftige verwijten, zeggende, dat de financiën des lands met lichtzinnigheid worden beheerd. Onder mi-» nutenlang tumult kwam de minister-presi dent Tardieu aan het woord. De perscam pagne tegen de regeering, aldus spr., waar in sprake is van de mysterieuze verdwijning van milliarden, heeft ook in het buitenland weerklank gevonden. De regeering heeft echter niets te verhelen. Spr. gaf vervol gens een rechtvaardiging van de houding der regeeridg in de kwestie van de levens middelen voorrad en. Zijn mededeelingen werden door voortdurend hoongelach van links begroet. Tardieu zette vervolgens nogmaals het plan van de regeering inzake de nationale bewapening en de landsverdediging uiteen. De door hemzelf ingestelde Oorlogsraad werd door 'spr. verdedigd met de toelich ting, dat dit lichaam zich slechts zal bezig houden met het bestudeeren van nieuwe uitvindingen op het gebied der landsverde diging en haar toepassing. Nadat nog de afgevaardigden Auriol, Pal made en Nogari het woord hadden gevoerd, stelde Tardieu de vertrouwenskwestie tegen over het socialistisch voorstel. De regee ring behaalde een meerderheid met 330 tegen 262 stemmen. FRANKRIJK. De kwestie van de Landsverdediging. De Kamer behandelde het voorstel van. de Socialisten-om de financieele- en leger- commissies van de Kamer bijzondere vol machten te geven om een gedetailleerd rap port over den toestand van de schatkist samen te stellen. ZWITSERLAND. Handtastelijkheden in het Parlement. Voor de eerste maal in de geschiedenis van het Zwitsersche parlement kwam het in den nationalen raad tot handtastelijk heden. Bij de behandeling van het rapport van den bondsraad over de tiende assemblee merkte een Katholiek afgevaardigde op dat op de lijst van cocaine-smokkelaars geen Zwitsersche kapitalisten voorkomen, wel echter een Russische communist. Een com munistische afgevaardigde schold daarop den Katholiek uit voor leugenaar, waarop deze den communist een oorveeg gaf. Et ontstond een vreeselijk tumult, zoodat de zitting onderbroken moest worden. In de pauze geraakten beide tegenstan ders wederom slaags, bij welke gelegenheid de communist den Katholiek een oorveeg teruggaf. Een vertegenwoordiger der boe ren greep daarna den communist en wierp hem de zaal uit. 2—1 j

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2