AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. HEDEN: Leidsche Schouwburg. Leidsch Studen tentoneel „De zoon van Rembrandt". 8V4 uur naro. Zondag. Zomerluel: Tuinconcert „De Post", 8 uur namiddag. Maandag. In den Vergulden Turk: Algemeene le denvergadering N.V, Lahad Datu Cultuur- Maatschappij, 3 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en Zondag 29 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 39, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. van „Minerve,", waar de gezelschappen „Dordracum", „Roterodanum", Brabantia Septentrionalis" en „De Veluw" een „bor rel" hadden georganiseerd. Om halfzeven vereenigden zich oud-leden en leden van het aloude „Sempre Cres cendo' aan een gemeenschappelijken maal tijd in de sociëteit, terwijl om halfnegcn in de groote zaal van het feestgebouw het Sempie-lnstrumconcert aanving. Wij geven hiervoor het woord aan onzen muziek medewerker: In de Gehoorzaal gaf Sempre-Crescendo een feestconcert. dat, zooals van de eerste der corpsvereenigingen mocht worden ver wacht. vele bezoekers heeft gelrokken. Vooral de studenten en de jonge dames, die een keur van toiletten deden bewonderen, waren sterk vertegenwoordigd. Zij maakten dat het feestelijk aanzien der zaal, waarin men door. zeer smaakvol aangebrachte dra perieën nauwelijks onze stadszaal herkent, tot volkomenheid werd gebracht. Het con cert zou om half 9 beginnen zonder het accent „precies". Er is een rond uur bijge komen. Enfin, in deze feestweek is alles anders dan anders. Over de gewone compleleering der blaas- bezetting door liet Residentie-orkest kon men in dezen tijd van het jaar niet beschik ken. Daar is nu hoofdelijk in voorzien door intermediair van den Nederlandschen Toon kunstenaars Bond. Waardoor dus de samen stelling van het orkest ook anders dan an ders was. Als soliste verleende de voortref felijke Parijsche violiste Noêla Cousin haar medewerking. Koeberg houdt er van half of heel vergeten stukken op het programma tc brengen. Wat wij onder zijn loffelijke eigen schappen rangschikken. Zoo heelt hij ons met veel entrain de eerste symphonie van Saint Saêns voorgespeeld. Een jeugdwerk, opus 2, naar schatting drie kwart eeuw oud. II faut juger la musique d'aprês sa date. Doen we dat. dan moeten wij tot de erken ning komen dat er vroeger veel is geweest dat nu nog wel iels meer dan historische waarde heeft, gezwegen nog van het respect dat de figuur van dezen symphonicus, van Romaanschen bloede met zekere Germaan- sche neigingen, afdwingt voor zoo groote hatulitcit in de beheersching van den vorm en van het orkest-apparaat op zoo jeugdigen leeflijd. Om beide redenen hebben we sleeds met belangstelling, meermalen met onver holen instemming naar dit werk geluisterd. Het andere der beide orkestnummers van het programma was de fleurige balletmuziek uil „Gioconda" van Ponchielli. Beweging, rhylhme oerbeginsel der muziek zit Koeberg in 't bloed. En dat weet hij op zijn spelers over ie dragen. Hij doet dat op zijn manier. In deze balletmuziek door zicli hiet Ie beperken (ot de gebruikelijke armbewe ging, maar daarbij ook nog zijn onderste extremiteiten te hulp Ie roepen, zijn orkest- directie Iransformeerend lol momenten van choreografische plastiek. Kan er in de feest week mee door. Maar anders? Er zijn grenzen. Noêla Cousin heeft een vioolconcert in Es gespeeld. Van Mozart, zei het programma den uitgevers na. die dit concert hebben ge publiceerd. Er zijn zekere trekken in dit werk. die aan den jongen Salzburgschen meester doen denken. Andere ook die twijfel aan de herkomst opwekken. De in 't alge meen betrouwbare Köchel-verzeigniss ver meldt hel ook nog als een authentieke Mozart. In de Mozart-Gesammlausgabe (Leipzig 18761886) heeft de voortreffelijke Mozarlvorscher Rudorif in een Revisions- bericht aangetoond, dat het stuk een falsi ficatie is. In haar volle groote kracht hebben we Mme. Cousin bewonderd in een drietal solo stukken met pianobegeleiding van Pugnani- Kreisler, Beethoven en de Saraszale (Zi- geunerweisen). Daar paarde ze de grootste elegantie aan innerlijke bewogenheid, prachtige ioongeving aan schier volmaakte afwerking, muzikaliteit aan virtuositeit Mr. C. J. A de Ranitz heeft haar uitmun tend, volgzaam en met de noodige beschei denheid, aan den vleugel begeleid. 'Het succes der uitvoerenden was volko men. Koeberg en zijn orkesl. Mme. Cousin en mr. De Ranitz zijn beide toegejuicht ge worden. Aan hen allen werden bloemen en kransen aangeboden. Aan het slot van den avond werden den Praeses van Sempre door lallooze corpora ties van hier en elders kransen aangeboden. Na afloop was er corpsbal met souper. Te- vont wns He zroole trek naar het Lunapark, waar de standhouders heel wat betere zaken maakien dan den eerslon avond. Maar velen ging ook op hun go- mak de prachtig verlichte gebouwen, zoo als de Academie, de Lakenhal en de Waag bezichtigen, terwijl de muziekliefhebbers hun hart konden nnhalen aan het concert, dat hel Stedelijk Muziekkorps onder leiding van den heer Geijp in de Korenbeurs uit voerde. De oude Koréibêurshrug was evenals vele inreo ....'.a - in In "Oroefde feest gewaad. de verliehiing mei vetpotjes En al zouden we de eleclrieteil ais lichtbron in het dagelijksch gebruik niet meer kunnen noch willen ontberen, voor een doelmerk als dit prefereeren we de gezellig-flikkeren- de lichtjes met hun warm-rossigen gloed ver boven de nuchter-koude draadgloei lampjes. De stakerige gaspijpen met hun gloeikousjes hoven bet muziekcorps verte genwoordigden het overgangstijdperk in de evolutie van het licht. We zijn er dankbaar voor. dat we de Korenbeurs weer eens zóó hebben mogen zienl Het programma voor morgen luidt ais volgt: 1 30 uur: Militaire Ruiter- en Sporlfees- ten or het terrein Maaldrift nabij Wasse naar: 7.3010 uur: Muziekfestival door hel Harmonie-orkest T. en D. in hef Van-der- Werffpnrk; 8.30 uur: corpsdiner mêt corps bal in de Kurznal te Scheveningen. Het Lunapark is van nacht tot 2 uur ge opend. In „Zoroerzorg" wordt een reprise gegeven Tan het gisteravond zeer geslaagde nacht feest. ONTHULLING VAN HET BORSTBEELD v. HIPPOCRATES In tegenwoordigheid van een aantal hoog- ieeraren onder wie wij opmerkten prof. Barge, prof. van der Hoeve, prof. Kuenen en prof. Gorter, den directeur van het Acade misch Ziekenhuis, dr. H. II. Maas en voorts vele leden en oud-leden van hel Medisch Studentendispuut-gezelschap „Hippocrates" is gistermiddag op het gazon voor de Vrou wenkliniek van het Nieuw Academisch Zie kenhui? het door den heer L. 0. Wencke bach vervaardigde borstbeeld van den Griekschen „vader der geneeskunde" ont huld. Nadat de leden en reünisten, die eerst aan een lunch op Minerva" hadden aangezeten, in een zeer vroolijke stemming waren ge arriveerd sprak de praeses van het gezel schap. de heer P Wildervanck de Blécourt eenige woorden van welkom en verzocht vervolgens het oudste lid. dr. W. J. II. Leu ring. rustend-geneesheer ie Mook het monu ment te onthullen. Deze voldeed aan dit verzoek mei het uitspreken der volgende rede; Rede van dr. W. J. H. Leuring. Staand© in deze aula, middelpunt van het gebouwencomplex van het Nieuwe Zie kenhuis, een der sieraden van de oudste, grootste en eerste Hoogeschool van ons land, geschenk van den Groolen Zwijger, den Prins van Oranje, aan het. Hollandsche volk. als symbool van vrijheid voor beloon den heldenmoed bij het afschudden van het tyrannieke Spaansche juk, brengen ook wij thans een geschenk, als symbool van den. ons allen bezielenden geest van saarnhoo- righeid in dienst van hem. wiens borsübeeld wij straks zullen onthullen en ter herden king van den schoonen, onbezorgden studen tentijd, waarin die oud-vaderlandsche vrij heids traditio tot uiting kwam. In een tijd van oplevend knechtschap aan sectarisme, politieke takliek en ambte narij is het een verademing om hier. lus- schen vrije mannen, onzen schutspatroon, den Helleensohen libertijn, te eeren. Ilipprocrates, gesproten uit het priester- geslacht der Ascelepiaden (naar Asclepois, zoon van Apollo, dien de niyriërs als een god opnamen en op dezelfde wijze als Her cules vereerden), geboren op het einland Cos en gestorven in Thessalië, waar men nu nog op den weg van Larisa naar Gyiton zijn graf toont, leefde omstreeks 400 jaar voor onze jaartelling. Op zijn naam staat een serie van 72 wetenschappelijke werken op medisch gebied, in Ionisch dialect. Tot de Middeleeuwen en ook nog daarna werd zijn werk door de medici geraadpleegd. Maar wij kennen zijn werk alleen uit historisch oogpunt; en al mocht allicht hier en daar een enkele naam van een zijner beste wer ken zijn blijven hangen, als studiemateriaal zal het niet meer gebruikt worden. Doch daarom staat zijn vergankelijk werk niet be neden dat van anderen, uit later lijden; neen, want elke lijd levert werkers uil dien tijd. die weer de wegbereiders zijn voor latere lijdon; in dit verband wil ik even in herinnering brengen, dat Reynier de Graaf's onderzoekingen omtrent de follikel van don eierstok, die hij voor het ei van den mensch aanzag ,in het jaar 1663, door v. Baer eerst in 1827 als een onjuistheid werd aangetoond. Boven alle vergankelijk werk blijft de geest, ik zou dien willen nomen: de geest van Asclepios dezelfde, die Lucas dreef zijn evangelie te schrijven, die (om slechts en kele Hollanders uit de 17de en begin 18e eeuw to noemen), Antonie Leeuwenhoek, .Tan Swammerdam. Reynier de Graaf. Her man Boerhaave, van Swieten en Anion de Haen dreef, hunne beroemde studies te ma ken. of bekende ontdekkingen (e doen, even als die uit latere tijden, zelfs ons heeft ge dreven en nog drijft, om in ons vak meer licht te zoeken. En het is juist dip Heilige Geest, die wij in dit beeld van den man, onzen schutspatroon, hier willen symbo- leeren. En als ik hel even tot de allerjongsten onder u mag zeggen, bedenkt dan gij jonge ren. dal uwe voorgangers waren: vrije den kers. vrije werkers in een vrij land. Om de waarheid, hel licht te kunnen benaderen moet gij alle dogma over boord werpen, moet alle knechtschap u vreemd zijn en moet ge den strijd tegen alle tyrannie aanvaarden. Rij het aanschouwen van het pas onthulde borstbeeld, gaan mijne gedachten naar h^t Louvre te Parijs, waar het oudst bekende borstbeeld van Hippocrates staat. De per soonlijke opvatting van den beeldhouwen heeft een 6choon kunstwerk doen geboren worden, waarvoor we hem hartelijken dank schuldig zijn. Dit werk moge, tot in lengte van dagen een sieraad zijn in deze omge ving. Laten we er de hoop tevens bij uit spreken. dal hij ook spoedig gereed moge komen'met hot voetstuk, dal hij voor zijn borstbeeld beeft ontworpen Dan eerst zal het geheel een eenheid zijn. zooals alle kunstwerken eenheden moeten zijn. Hierna aanvaardde de decaan der medische faculteit, prof. dr. J. A. J. Barge het ge schenk met een rede, welke wij hieronder laten volgen; Rede ran prof. dr. J. A. J. Barge. De zin voor symbolen is een merkwaar dig kenmerk van het men9chelijk gemoed. Hij was in alle tijden en is ook nu, terwijl de cultuur der relativiteit hoogtij schijnt le vieren, een onverdacht getuige van onzen "hane naar'het absolute, en wanneer ik vraag naar de diepere beteekenis van de daad. zoo juist door u gesteld, dan vermag ik die niet ander? te zien, dan als een bevestiging van deze waarheid. Want het is niet. omdat de leden van uw genootschap een zoo' diepgaande studie ran de geschiedenis der geneeskunde hebben go- maakt. dat zij, overtuigd van zijn groote verdienste voor onze wetenschap aan den persoon van Hippocrates in dit centrum van medische werkzaamheid een overigens rechtmatige hulde hebben wiKlen bewijzen; het is niet, omdat gij uit dankbaarheid voor de waarlijk uitgebreide hulpmiddelen, die u hier bij uwe studie en bij de beoefening der wetenschap worden ten dienste gesteld hebt gemeend aan 't Rijk een geschenk te moeten aanbieden, hoeveel grond er overigens voor dezen dank moge bestaan het is niet omdat gij het wenschelijk hebt geacht deze uitge strekte terreinen te sieren, hoezeer ook het kunstwerk van Wenckebach een volkomen heid in zich zelve is: hel is nóg minder, om dat gij de aandacht op Uw genootschap en zijn voortreffelijk streven hebt willen ves tigen dat gij dit borstbeeld van Hippocrates hier hebt doen plaatsen. Dit alles moge met Uw daad gepaard gaan, het moge al« het ware eruit voortvloeien, het vormt het wezen, de diepere beteekenis van Uwe daad niet. Deze diepere betekenis ligt voor mij hierin, dat gij in de gestalte van Hippocrates vorm geeft aan Uw eigen idealen, dat gij in het beeld van Hippocrates wilt herinnerd worden aan het beste, het meest edele en meest waardevolle, dat U bij de beoefening Uwer wetenschap en bij de uitoefening vAn Uwe kun9t voor den geest staat kortom, dat gij Hippocrates ziet als het symbool eener ideale geneeskunde Dit 'ideale mijne herren omval veel. Het ..divum humanitati? ninisterium" van dep aTts eischt welhaast alle vermogens, die den mensch tot mensch -maken, u onvoorwaar delijke volkomenheid voor zich op. Het vraagt ons intellect met alle daaraan dienstbare zintuigelijke kenvermogens, voor den opbouw eeneT waarachtig natuurweten schappelijke geneeskunde, die de verschijn selen naar physico-chemische en biologische wetmatigheid ordenen en verklaren wil. Het vraagt onze ontvankelijkheid van gemoed met den diepen eerbied voor het leven en de persoonlijkheid van den lijder, met het innig meevoelen en intuitief hegrijpen van lichamelijk en geestelijk leed Het vraagt moed voor den herade^, ingreep, volle ver antwoordelijkheid voor de gevolgen en vast vertrouwen in de eigen heelkraeht der na tuur. Hef vraagt niet het minst onze die nende liefde, die zonder aanzien van eigen vermoeidheid en onlust zaal. waar zij geroe pen wordt en zich neerbuigt om hulp te bron/ren en verlichting met onvoorwnarcle- ÜjfceD inzet van ervaren kunde en toewij ding en overgave. Ziel. Mijne Heeren, aan dit alles, nog meer hebt pij, dunkt mij gedacht, het vol komen en gaaf geheel dezer rijke verschei denheid van verstandelijke en zedelijke eigenschappen stond ik U voor de geest, toen pii besloot dit borstbeeld hier te plaat sen. dat er thans staat, biet als een sieraad, niet al? een cesrhenk, niet als een portret of een hulde, maar als een symbool. Moge dit symbool Mijneheeren, in U en in alle geslachten van medische studenten, die na U komen, het beroepsideaal levendig houden, en moge het den leden der Leidsche Faculteit altijd inscherpen, dat zij U in dat ideaal hebben voor te gaan. Ik dank u namens H.M. Regecring die dit kostbaar en zinrijk geschenk dankbaar aan vaardt. Ik dank U namens het College van Curatoren, dat de verzorging van dit treffend kunstwerk gaarne op zich neemt. Ik dank U namens de Faculteit, die het vóór alles beschouwd wil zien als een on derpand hiervan, dat studenten en Hoog- lecraren elkander verslaan en eensgezind streven naar een gemeenschappelijk en voor beiden lichtend ideaal! Tenslotte omhing prof. Barge onder luid applaus het borstbeeld met een krans. Nadat de praeses nog eenige woorden van dank had gesproken, was dit gebeuren, dat in verband met den gemoedstoestand der leden en oud-leden een weinig plechtig karakter droeg, afgeloopen. EEN ZOMERFEEST VOOR DE LEIDSCHE ARBEIDERS BEWEGING. Naar zee en duinen bij Noordwijk. Door de plaatselijke afdeeling van het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling" is nu reeds eenige jaren met toenemend suc ces eln zomerfeest georganiseerd voor de geheel moderne arbeidersbeweging te Lei den. Ook dit jaar zal zulk een feest wepr gehouden worden en wel op Zondag 20 Juli a.s. Naar wij vernemen zal de leiding nu berusten bij de besturen van de S.D.A.P. en den Leidschen Bestuurdersbond De ver dere onderdeelen van de Leidsche arbei dersbeweging zijn tol deelneming aan het zomerfeest uitgenoodigd en hebben daar voor toezeggingen gedaan Ook de afdelin gen te Noordwijk, Katwijk en Voorscholen zijn tot deelneming uitgenoodigd. Het feest zal worden opgeluisterd door muziek, zane. declamatie dansen der A J C. en opvoering van eenige politieke satires door de Arbeiderstooneelvereeniging D O S. Voor 1% f vervoer naar Noordwijk zal ge bruik gemaakt worden van extra-trams, waarvoor kaartjes *©gen gerednceerden prij9 binnenkort verkrijgbaar zullen worden ge steld. EEN INDIAANSCH OPPER HOOFD IN LEIDEN. Morgenochtend zal de Sleutelstad de eer genieten om een bezoek van een Indianen- opperhoofd. Big Chief White Horse Eagie, van den stam der Ossaga-Indianen. De 107-jarige. maar zeer krasse oude heer zal vergezeld zijn van zijn echtgenoote, Queen Wa Tae Na. Hij arriveert te ruim 11 uur per auto van uil Amsterdam en zal vervolgens een bezoek brengen aan het bedrijf van A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij, waar dezer dagen een boet; van en over hem is verschenen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuw© inschrijving: ..Electro technisch bureau" II. P. lïloot en Co. Nieuwsteeg 9, Katwijk aan Zee. Eigenaar: H. P. Bloot, Katwijk aan Zee. Mede-eigenaar: B. Parle- vliet. Katwijk aan Zee Wijzigingen: Broodfabriek .De, Zeeuw". Korte Mare 22, Leiden. Vestiging filiaal: Amstelveen, Amstelveenscheweg 199. S de Wreede's Bloembollenbedrijf. Oude Koningshuis, Sassenheim. Uittredend direc teur- P. de Wreede, Sassenheim, d.d. 7 April 1930 NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEOMIT. Naar aanleiding van een verzoek om een axtra-uitkeoring aan het geheele tramweg personeel ie verstrekken heeft de directie 'het volgende geantwoord: ,.Het komt ons voor, dat bij het naar voren brengen van dit verzoek men te veel is afgegaan uitsluitend op de vervoerop- •brengeten Zelfs al zijn deze laatste over een afgelöopen kalenderjaar niet ongunstig, dan is er nog allerminst aanleiding om over een gunstig jaar te spreken. Overwegend be langrijke factoren zijn mede de bedrijfsuit- gaven en niet minder de financieele positie der Maatschappij in het algemeen, welke laatste zeer beïnvloed wordt door de mid delen, welke noodig zijn om het bedrijf op peil te houden. De bedrijfsuitkomslen van het jaar 1929 en de financieele positie der Maatschappij hebben slechts na zeer ern stige bespreking tot het besluit kunnen lei den, dit jaar de gebruikelijke uitkeering te doen. In verband hiermede kunnen wij echter geen enkel verhooging daarvan in wel ken vorm ook in overweging nemen. Het personeel zal goed doen er op te reke nen, dat de mogelijkheid, dat over 1930 geen jaar uitkeering zal kunnen, plaats heb ben, zeer groot is." o Mej. R. E. E. heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van haar rijwiel, dat zij in de omgeving van den Rijnsburger- weg had neergezet. Aan het politiebureau is een heeretirijwiel te bevragen, dat onbeheerd op de Breestraat werd gevonden. Gistermiddag is ten huize van N. O. tijdens afwezigheid der bewoners brand ont staan in perceel Middelweg 17, waar een theemuts welke op ©en lichtje stond vlam vatte. Gelukkig kwam juist de 19-jange dochter thuis, die met assistentie van een voorbijganger het vuur wist te blusschem De schade is gering; de motorspuit behoefde geen dienst le doen. De 18-jarige P. M. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij op het Schutters veld door een onbekend persoon in den vin ger is gebeten. Gisteravond omstreeks kwart voor lien zijn eenige toeschouwers in een circustent, die op de leuning van een bank waren gaan zitten, van een hoogte van eenige meters gevallen, doordat de leuning niet op een der gelijk gewicht berekend was en brak. Een 21-jarige jongeman K. K. bekwam oogen- schijnlijk geen letsel, doch een 17-jang meisje J. v .d. M. liep inwendige kneuzingen en een armfractuur op. Beiden werden ter onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Brooddronken jongelui hebben gister avond bij de firma Waals op de Haarlem merstraat een groote spiegelruit vernield. De 47-jarige A. K., werkzaam bij Wer- ninks-beloonmaatschappij, is gistermiddag van een ladder gevallen. Daar hij klaagd<-- over inwendige pijnen, werd hij naar het Sint Elizabethziekenhuis overgebracht IJMU1DEN, 26 Juni 1930. VISCHPRIIZEN. Tarbot per K G. f. 1.160 90; Griet per kist van 50 K G. f. 58—30; Tongen per K G. f. 2.80»—1.90; Middelschol per kisl van 60 K G. f. 60; Zeischol per kist van 50 K G. f. 4234; Kleine Schol per kist van 50 K G. 1.37—4.70; Bot per kist van 50 K G. f. 1.00 1.30; Schar per kist van 50 K.G. f. 115; Vleeten per stuk f. 3.803.08; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. t. 302.20; Groole Schelvisch. p. kist van 50 K.G. f. 25 26.50; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G f. 27.50-24; Kleinmiddel Schelvisch per kist vaft 50 K.G. f. 20.5015.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K G. f. 10.60 3.70. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 90 64; Gullen per kisl van 50 K.G. 1.16 3 50; Heilbot per K.G. f. 1.15; Wijting per kist van 60 K G. f. 4.702.40. Makreel per kist van 60 K.G. f. 20. Aangekomen 10 Stoomtrawlers; IJM. 417 me! I 3027 IJM. 10 met f. 233S; IJM 73 mei 1879: IJM 140 met f.1641; IJM 36 mei 2248 IJM. 20 met f. 1814; IJM. 106 me: 2047; IJM 103 met f. 1870; IJM. 157 mei 1940; IJM. 191 met (.2200. en 4 log gers K W. 65 met f.431; K.W. 96 met f.-150. K.W. 34 met t. 433; SCH. 250 met f. 975. Haringviascherij IJM. 266 met f. 852. DE ALGEMEENE TOESTAND. Do Arheidaconforentie Amnestie voor Rijnland. In de zitting der Internationale Arbeids- conferentie is de geamendeerde ontwerp- conventie betreffende den gedwongen arbeid van inboorlingen in de koloniale gebieden in eerste lezing met 78 tegen 12 stemmen aangenomen. Zes regeeringsafgevaardigden, nl. van Frankrijk. België en Portugal, stem den legen, evenals zes werkgevers-vertegen woordigers. Vele werkgevers onthielden zich van stemming. De geheele Nederland- sebe delegatie stemde gesloten vóór de con ventie. Morgen of Zaterdag zal de conventie definitief in tweede en laatste stemming worden gebracht Naar gemeld wordt, bereidt het Opper commando van het Fransche leger op het eogenblik ven amnestie voor van alle door de Fransche krijgsraden en Fransche mili taire politierechtbanken in hel bezette ge bied veroordeelde Duitsche onderdanen. Als datum voor deze amnestie wordt 30 Juni genoemd, den dag waarop het Fransche oppercommando te Mainz naar Frankrijk zal terugkeeren Het verluidt, dat alle ver oordeelden. die onder deze amnestie zullen vallen, op 30 Juni in vrijheid zullen worden gesteld. DUITSCHLAND. De crisis Rede van dr. Curtins. Het Rijkskabinet heeft de algemeeno beginselen van het financieele program van Dietrich vastgelegd. Volgens deze beginselen zal als noodofler 3 pCt. worden geheven van de bruto-inkomsten van de ambte naren van he' rijk, de landen en de ge meenten, waarbij salarissen tot 2000 Mk* vrij zullen zijn. Verder zal 5 pCt. worden heven van alle inkomsten boven 8100 Mk. per jaar. Dit program is door de fracties van den Rijksdag besproken. De Duitsche Volkspar tij en Economische Partij praken zich reeds tegen uit. De laatste verlangt een vermin dering der uitgaven, veel aanzienlijker dan die welke in de bekend geworden plannen voorzien is. Zij eischt onvoorwaardelijk een verlaging der ambtenaarssalarissen en be toogt, dat zij aan een openlijke tractements- vermindering de voorkeur geeft bovên een noodoffer. Tevens wordt een wet verlangd, die do landen en gemeenten dwingt de salarissen van hun ambtenaren aan die van het Rijk aan te passen. Een parlementaire meerder heid is voor de regeering onmogelijk. Het heet dat de regeering daarom morgen een volmachtswc! van den Rijksdag zal eischen Ingeval de machtiging door den Rijksdag vandé hand zal worden gewezen, zal de Rijkskanselier het financieele programma der regeering langs den weg der Noodver ordening (dus gesteund door artikel 48) in werking stellen. Het programma der regeering zou dan door den Rijksdag nog slechts buiten wer king kunnen worden gesteld, indien zich daar een meerderheid tegen de Noodveror dening richt. Dat zou dan zeer zeker niéuwe verkie zingen ten gevolge hebben. Bij de beraadslagingen over de begrooting van Builenlaridsche Zaken heeft de Rijks minister van Buitenlandsche Zaken dr. Curtius in den Rijksdag een lange rede gehouden, waarin hij verschillende, op de buitenlandsche politiek betrekking hebbende kwesties behandelde. Spreker legde den na druk op de a.s. voltooiing der ontruiming van het Rijnland, die naar- zijn meening iederen Duitscher een verhoogd gevoel van saamhoorighcid zal geven. Spr. herdacht het leven van de bevolking van het Rijn land en wijdde tevens woorden van erkenn telijkheid aan wijlen Dr. Stresemann. De Duitsche politiek is erop gericht naar vrij heid en gelijkgerechtigdheid te streven en heeft het grootste belang bij de consolidatie van den vrede. Wat de kwestie van het Saargebïed be treft, verklaarde spr., dat het hem zeer zou verheuge, indien deze aangelegenheid door een vrijwillige overeenkomst met Frankrijk in het reine zou kunnen worden gebracht. Aangaande don Volkenbond zeide spr., dat de critick op de werkwijze van dit lichaam, speciaal wat betreft de ontwapenings- en minderhedenkwestie, niet geheel ongegrond is. Het is de plicht van Duitschland de in den Volkenbond Vereenigde regeeringen steeds weer op hare fundamenteele ver plichtingen le wijzen. Met het Duitsche antwoord op het memo randum van Briand zal het Kabinet zich dezer dagen bezighouden. Komende tot de verhouding tot Sovjet- Rusland. sprak spr. de hoop uit, dat de des betreffende besprekingen tot practische re sultaten zullen voeren. Tenslollel besprak spr. de jongste inci denten op de Duitsch-Poolsche grens en Zeide de commentaren van buitenlandsche zijde, volgens welke deze incidenteff door Duitschland zouden zijn uitgelokt, ten stel ligste van de hand te moeten wijzen. In ieder geval is het onjuist deze gebeurte nissen in verhand te brengen met hef Duitsch-Poolsch handelsverdrag. ENGELAND. St. Panl-Kathedraal Uit La^er- en Hoogerhnis Toeneming der werkeloosheid. De Koninklijke Familie waren tegenwoor dig bij een dankstond in de kathedraal van St. Paul ter gelegenheid van de voltooiing van de werken lol herstel van het kerkge bouw. die millioen gulden gekost hebben. Het werk heeft 5 jaar geduurd. 21

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2