GROOT BAL-CHAMPETRE, Aanv. 8 u. VERKOOPSTERS HAAS'azijn GESLOTEN 23c, ftek VAN CLEEF MAISON ZURLOH GROOTE PRIJSVERMINDERING N. J. SANDERS Gzn. WATERGLAS DAMES- en KINDERHOEDEN Martha Dames- en Meisjes-Blouses GESLOTEN! I HOOG BEZOEK TE AALSMEER. Toezicht op de Genees middelen - Advertenties. MORGEN, WOENSDAG 25 JUNI HAAS' TAFEL'AZIJN A.PADMENTIED'5 MAG. DE DONNETEDIE Chique modellen uitsluitend van dit seizoen Drogisterij J. Vrijenhoek Kelder te Utrecht van Katten Bevrijd Op de foto van ldnks naar rechts: Ir. Gzie^ikG. Oud; burgemeester J. Kastelein; de Amerikaansche Gezant; de heer D. Bairise Jr.; Ir. C. Koeman en de heer W. Westerman. Gisteren werd de gemeente Aalsmeer be zocht door den Amerikaanschen gezant den heer G. J. Diekema, die vergezeld was van den heer W. Westerman, voorzitter van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel. De hooge gasten werden bij aankomst in het vei tings ge bouw „Bloemen- lust" door den burgemeester welkom gehee- ten, waarbij ter ontvangst mede tegenwoor dig waren: de heer G. Oud, voorzitter der afdeeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuiu- 1 bouw en Plantkunde, de heer J. van der Meer, voorzitter van „Bloemenlust", de hoer Ir. C. Koeman, directeur der Rijks Tuinbouwschool, Ir. Cziesik, van den Tu;n- bouwbond e. a. Zij werden door den heer Oud in „Bloemenlust" rondgeleid, waar met belangstelling kennis genomen werd van I het veilingbedrijf Vervolgens werd per auto gereden naar de kweekerij van den he?r D. Baardse Dzn. en Zonen, waar men het pot- plantcnbedrijf bezichtigde. Nadat de ge zant en de heer Westerman een hartelijk afscheid van den burgemeester e.a. hadden genomen, vertrok het gezelschap naar Schiphol. king worden goedgekeurd met dank aan den samensteller. Bij stemming werden de volgende perso nen aangewezen als afgevaardigden naar de vergadering te Haarlem: Voor prijsraming hyaeinthen C. Zonneveld, plaatsverv. P. v. d. Hulst; vroege tulpen P. v. d. Berg v. d. Berg Cz., plaatsvervanger J. de Rid der; narcissen en crocussen L. van Diemen (geen plaatsvervanger). Alle door deze stemming aangewezen af gevaardigden namen hun benoeming aan. Bij bespreking punt 4 der agenda bleek dat de gevreesde ziekte „zwartrand" zoo goed als geweken is, terwijl de stand der hyacinthen goed is te noemen, met uitzon dering van „Geertruide" en Queen of the Pinks" welke soorten ,,van de wortel gaan.'' De meening der vergadering was om trent de vroege tulpen eveneens homogeen 31.1. gewas" goed, „raap" niet meevallen, daar vele bollen ..vermoerd" zijn. Over crocussen viel weinig te zeggen, daar dit sooTt knolgewas, in den voricen winter door de vorst bijna is uitgeroeid. Het ge was der Narcissen werd door de vergade ring middelmatig genoemd, met uitzonde ring van de „Victoria" die minder schijnt te zijn. Na do programing en rondvraag werd 'de vergadering gesloten. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Dimphna Massina, d. v. A. •Boeren en W. C. de Kort. Henricus Theo- dorus Maria en Anna Cornelia Maria, z. en d. van D. H. Buurman en D. C. M. van der Zalm. OverledenG. Oudshoorn 75 j. W. Braaksma 21 j. W. H. de Zwart 25 j. Getrouwd: W. J. Olsthoorn en P. J. Oor schot. Gevestigd M. .T. Vermeulen van Zoeter- woude X. Heijsser van Leiden Wed G. J. A. Huijgens en dochter van Groningen. Vertrokken: C. G. van der Made naar 's-Gravenhage M. A. van Gent naar Zoe- terwoude W. G. E. Wagtendonk naar 's-Gravenhage. De heer J. Taal is met ingang van 1 Juli a.s benoemd tot Chef van het station dor Ned. Spoorwegen te Visvliet, gemeente Groolegast (Groningen.) De heer J. Taal heeft in de jaren dat hij in deze gemeente woonde enkele jaren zit ting gehad als gemeenteraadslid, als verte genwoordiger van de A. R Partij, en zich eveneens in enkele vereenigingen verdien stelijk gemaakt. WARMOND. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. Maurits komende van Sas- senheim J. C. Plug van Noordwijk A. van Donk van Amsterdam N. J. L. Hoo- geveen van Nijmegen A. Zamiaza van Nijmegen W. K. A. Menges van Amster dam L. J. Beugelsdijk van 's-Gravenhage E. A. Zandbergen van Rijnsburg J. G. Eisses van Groningen H Hoogeveen van Haarlemmermeer S. van Graas van Haarlem M. L. Diemei van Voorhout J. Wissenburg van Leiden C. L. Manceau van Lisse. Vertrokken: II. Verbeek naar Haarlem mermeer M. v. d. Heyden naar Leiden J Visser naar Zuid-Afrika P. J. L. Lee- nen naar 's-Gravenhage P. Chr. Knoop naar Beuningen G .v. d. Haart naar Poe- deroyen P. Schoneveld naar Lisse J. Verhaar naar Hillegom S. Tielenburg n. Rotterdam J. J. Cos en gezin naar Voor burg G. M. van Seggelen naar Voorburg M. C. de Vos naar Wassenaar A. Zaalberg naar Bloemendaal P. A. M. Terpstra naar Voorburg C. II. Versluys naar Hillegom R. Th. Kroon naar Voor schoten C. Deters naar Noordwijk P. Mol naar Alkemade M G Mol naar Al kemade J. M. Wesselman naar Groes- beek A. Lok naar Alkemade A. M van Seggelen naar Alkemade E. Schone'veld naar West-Indië. De collecte voor den Gereformeerden Zendingsbond heeft f. 35.opgebracht. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas Maria, z. van A. v. d. Poel en J. G. Wassenaar Johannes Adrianus, z. van .T. Zwaan en G. van Al phen Jacoba Martina, d. van D. C. de Wit en M. Rijnsburger Wilhelmus Jose- phus. z. van J. W. v Leeuwen en J. C. Heemskerk. Getrouwd: Wilhelmus Johannes Ouwer- kerk en Wilhelmina Josephina Vermeulen. Overleden: Michael Hubertus Gornelis Paardckooper 3 jaar. In het „Tijdschrift voor Geneeskunde" publiceert Dr. Pinkhof te Amsterdam onder staand artikel. Mfjn beschouwingen in no. 12, biz. 1513, over kwakzalversadvertenties, hebben mij de gelegenheid verschaft kennis te maken niet een instelling, waarvan het bestaan waar schijnlijk ook den meesten anderen collega's onbekend was, n.l. de „Commissie van con trole op de aanprijzing van geneesmiddelen en geneeswijzen". Ik was in mijn stukje in no. 12 niet verder gekomen dan tot het besluit der „Nederiandsehe Dagbladpers" ia 1916, om bepaalde advertenties af te wijzen, of eerst inlichtingen bij de politie in te winnen. Maar sedert dat jaar is heel-wat meer gedaan. In 1925 ging van mr. ar. F. van Walsem te Zeist het denkbeeld uit, een lichaam te vormen, dat regelmatig toe zicht zou houden op de geneesmiddelen reclame, en den bladen, die zich bij dat lichaam zouden aansluiten, raad te geven aangaande het al of niet plaatsen van be paalde advertenties. De kosten van het onder zoek en de uitgebreide briefwisseling, tbe daarvoor noodig zouden zijn, zouden worden gedragen door de groote geneesmiddelen fabrikanten. Geregelde groote adverteerders, wij hebben het al in Amerika gezien, hebben er belang bij, dat de rubriek, waarin zij adverteeren, niet door onbehoorlijke adver tenties wordt omlaag gehaald, zoodat het vertrouwen in al wat zulk een rubriek aan biedt, er onder lijdt. De Waden op hun beurt hebben belamg bij dicgrootè adver teerders, en zoo zonder onderschatting van den wensch om de bevolking te behoeden voor gevaarlijk bedrog zien wjj weder practisc-he wenschelijkheden, die gelijk zoo vaak, verbeteringen brengen, welke het van elk eigen belang vreemde streven van ande ren in ons geval van een Vitus Bruinsma en zijn tallooze ijverige navolgers niet in die mate heeft kunen bereiken, De commissie, die onder haar leden mr. H. P. Marchant, prof. Veraart, den heer E. Monasch. apo theker te Amsterdam en collega E. J. Buning telt, onderwerpt den inhoud van die adver tenties, welke onder haar aandacht worden gebracht, aan een onderzoek. Maandelijks worden zij in een bijeenkomst besproken (in een vergadering, waartoe 3e commissie zoo vriendelijk was, mij uit te noodigen, kwamen er 25 in behandeling), en indien daartoe aanleiding is, wordt aan „de Neder iandsehe Dagbladpers" mededeeling gedaan van de uitkomst dier bespreking. Deze, zelve in de Commissie vertegenwoordigd, volgt haar aanwijzingen, en de „Orvietanose"-ad. vertentie, waarop ik in mjjn vorig stukje, aanmerking had gemaakt, was reeds eerder afgeweken, maar bij vergissing in den ouden vOTm weder aangenomen door de „N. R. Ct.". Na 1928 is „de Nederiandsehe Dag bladpers" zich niet meer gaan bepalen tot het volgen van de aanwijzingen, maar zenden de bladen twijfelachtige advertenties zelve in, en steunen zjj het werk der commissie ook daadwerkelijk. De aanwijzingen worden op drieërlei verschillende gekleurde kaarten geplaatst. De roode bevatten advertenties, die op „grond van bekomen inlichtingen,, ontoe laatbaar zrjn. De politie is hierbij in hooge mate behulpzaam. Dan is alles uitgesloten, wat op afdrjjving betrekking heeft; ook qs ijdele beloften van genezing voor kwalen, die hetzij ongeneeslijk zijn, hetzij door niet vol gens de eischen der geneeskunst te worden behandeld, ongeneeslijk kunnen worden, dat is de speculatie op den angst der menschen", de advertenties van onbevoegden, die zich door „te slechter naam en faam bekende artsen" laten dekken, of zelf bij de politie zoceamg üeuena JTjn, eindelijk ook de advei tenties van wicflelarij en „behandeling op afstand". Sommige advertenties worden met terstond afgewezen, maar den inzender war. de wijzigingen voorgesteld, waardoor zij toe. laatbaar zouden kunnen worden. Wordt zulk een voorstel niet beatwoord of afgewezen, dan wordt op een groene kaart voor de advertentie gewaarschuwd. Eu de blauwe kaarten vermelden als ontoelaatbaar adver tenties, waarvan de inhoud bedenkingen op. levert, maar „naam en faam" van den in- zender niet zoodanig zijn, dat een andere advertentie van denzelfden inzender niet zou kunnen worden aangenomen. Het spreekt vanzelf, dat hiermede het volmaakte nog niet bereikt is. Volmaakt zou het eerst zrjn, als geneesmiddelen niet meer zouden worden geadverteerd, en ook de geneesheer alleen van zijn leeraren en uit wetenschappelijke geschriften zou ver nemen, wat voor zijn patiënten dienstig zou kunnen zijn. Er zal nog wel eenige tjjd heengaan, vóórdat het zoover komt. Dat de geneesmiddelen-nijverheid, die dit werk ondernomen heeft, in deze richting zal sturen, mag men niet verlangen en kan men niet aannemen. Ook niet, dat de pers een belang rijke bron van inkomsten grootendeels zou gaan verstoppen. En zoo zullen er nog altijd advertenties voorkomen, die wjj liever niet zouden zien, en zal er zich zelfs onder de groot-adverteerders, die men kwalijk zou kunnen afwijzen, een enkele bevinden, die op de grens der onbehoorlijkheid staat. En daarom mag volstrekt niet de meening onder het publiek ontstaan, dat voor een adver- tentie, die niet geweigerd is door de Pesrs en de haar ter zijde staande commissie, wordt ingestaan. Ock zou de vraag gewettigd zijn, of een advertentie in wezen meer toelaatbaar wordt, indien zij eerst bedriegelijke en daardoor gevaarlijke beloften bevatte, en nu, omdat zij anders niet zou worden geplaatst, door den inzender met wat minder trommel- en trompetgeluid wordt aangebodën; vooral iu de gevallen, dat het middel reeds bekend heid had verworven door die verkeerde advertenties. Maar gevaren voor "de zedelijkheid en de volksgezondheid worden door het werk der commissie dan toch naar vermogen geweerd. De doorgeslopen of misschien ten onrechte toegelaten advertenties ziet men; de tal- loozo geweigerde niet En er wordt, gelijk ik mocht ondervinden, ernstig en naar beste weten geoordeeld, al komt bet „beste weten" in een commissie niet altijd overeen met dat der „beste weters" in dat lichaam. Want ieder heeft zoo zijn eigen opvatting, en voor de beide deskundigen is een dankbare, maar niet altijd gemakkelijke taak wegge legd. Zeker is het, dat ook de leekenleden op deze wijze meer en meer inzicht zullen verkrijgen in hetgeen behoort te worden afgewezen, en in den loop der jaren is dit reeds gebleken. Met groote belangstelling mogen daarom allen, wien een goede zorg voor zieken en gezonden ter harte gaat, den voortgang van dit werk volgen. Onontbeerlijk zal daarnevens zijn het werk van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij en van het Instituut voor Pharmacothe- rapeutisch onderzoek, opdat de „Commissie van Controle" steeds wete, wat in absoluten zin zou kunnen worden verlangd. Aan haar dan te bepalen, wat zij practiseh zal kunnen bereiken. Sprookjesland - Duizend en één Nacht - 3 Muziekkapellen -100 Musici - Origineele Muziekkapel, „Vreugde van Amsterdam" - Feeërieke verlichting - Duizenden lichtpunten GROOTSCH VUURWERK DRIE DANSVLOEREN Het publick dat gisterenavond den tnin heelt bezichtigd sprak zijn volle bewondering nit over deze fantastische verlichting en versiering imsr Kaarten nu reeds aan Zomerzorg verkrijgbaar. Entrée LI.— Rechten inbegrepen. Wij raden D aan, om teleurstelling te voorkomen D tijdig van Entreebiljetten te voorzien. 3564 e* Flinke Verkoopsters gevraagd. Tante zegt, dat de Azijn die zij gebruikt haar niet bevalt; zij zal daarom eens probeeren, en ik krijg een mooi plaatje. MV. UAA5'AZIJN FABRIEKEN - HAARLÊH 3534 VHFTI T [lirDC f Pijnlooze behandeling van Voelpijn, ÏULlLlJDLftd Eelt, Likdoorns, Vergroeide nagels, Voetmisvorming, Voetverkorting, Platvoet en Holvoet door J. A. SCHRAMA, Pedicure en Orthop. Maatschoenm. MAURITSSTRAAT No. 59 BEZOEKT TELEFOON No. 1509 AAN HUIS. -ijMI 3565 voor Eieren in te leggen In elke hoeveelheid verkrijgbaar H. J. CHRiSTIAANSE - Drogist - Haarl.straat 6 Telefoon 788 (by de Prinsessekade). 3532 Morgen na 12 uur is ons Magazijn TBICOTSPECIALI3T lBPt»TPAAT12S Tlime LEIDEN 3557 van alle voorradige Zeer voordeelige aanbieding: Kinderartikelen, Handschoenen, Kousen, Directoires, Ondergoederen, enz. HAARLEMMERSTRAAT 131 Haargroeimiddel is Klilwortel op Brandewijn. Het beste tegen roos. uitvallen en het bevorderen van den haar groei. ALLEEN verkrijgbaar: HAARLEMMERSTRAAT 117 3531 Een kelder aan een der bekende Utrechtsche grachten werd let terlijk overloopen door de ratten. De eigenaar was ten einde raad en beproefde alle mogelijke mid delen. Naar aanleiding van een advertentie kocht hij toen een doosje Rodent, het onfeilbare en snelwerkende rattenvergif. In een paar nachten was zijn kelder geheel gezuiverd. Hij schrijft: .Rodent werkt als een toover- mlddel en Ik weet niets beters". Dit is slechts één van de vele getuigschriften voor Rodent Of U last van één of van honderd ratten hebt, koop In ieder geval nog vandaag een doosje Rodent van 50 ct of ƒ1.- en spoedig bent U van de plaag verlost. Bij alle drogisten verkrijgbaar. Importeurs: Fa. B. Meindersma, Den Haag. F 36 6019 Zend mij f. 2.70, f. 3.90, f. 5.10 of f. 6.90 voor een kistje van 3, 5, 7 of 10 K G. br. en fr. BETUWSCHE MEIKERSEN. Rembours 20, expresse 15 cent hooger. J. GERRITSEN, Hof leverancier, Zetten. Postreke ning f9056. Telef. interc. 24. 3356 3529 ■BassaJ1 HAARLEMMERSTRAAT 172-174 NIEUWE ZENDING in Zijde, Shantung en Mousseline in extra groote maten. Woensdag na I uur zijn onze, Magazijnen 4—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 8