AGENDA. BUITENLAND. HEDEN: Pieterskerk: Lustrumconcert. Solisten Mevr Offers en de heeren Feitkamp en Mens 9 uur nam. Oegstgeest (Irene) Jaarverg. Wijk. verpleging voor alle gezindten. 8 uur nam. Woensdag. Stadszaal: Feestconcert Serapre Cres cendo. Solo-violiste Noëla Cousin. 8.30 nam. MUSEA. Stedelijk Mnseom de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u.; in Maart, April en Mei van 10uur; in Juni, Juli, Augustus en September van 10—5 uur; in October van 10uur. Zon dags vanaf halféén Entrée Zondags koste loos. Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmnsenm van Oudheden, Rapenburg 28 1 Dec.1 Febr van 103 uur; 1 Febr. tot 1 April van 10—4 uur; 1 April—1 Oct van 106 uur; 1 Oct.1 Dec. van 10 uur Zondags van 1uur. Entrée Maan dags f. 0.25; overige dagen f 0.10. Geologisch Mineral ogiscb Museum, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1-304 uur. Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 10uur Entree Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10, Riiksmuseum v. Nat. Historie, v d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12; 1.30—5. Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Klokiteeg 25. Tijdelijk gesloten. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April—30 Sept. 9—6 uur; 1 October31 Maart 9l uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sepv\ 10 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 lot en Zondag 29 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31. lelef. 1313. DE OPHEFFING VAN DE WIJNKOOP-GROEP, Volledige overgang naar de C. P. H. Naar de ..Tribune" meldt, heeft hel bo- sluur van de communistische partij Cen- Iraal-comité, de z.g. Wijnkoop-groep in zijn jongste vergadering besloten de verklaring van de communistische partij Holland, 9eclie van de derde Internationale in zake de opheffing dezer groep (e aanvaarden, waardoor hel noodzakelijk zal zijn: dat de leden der Wijnkoop-groep toetre den tot de plaatselijke afdeeling der C.P.H.. sectie der derde internationale; dal het geheel© apparaat met alle bezit tingen en schulden der Wijnkoop-groep en haar plaatselijke afdeelingen zullen over gaan naar de C.P.H.; dat met 1 Juli a.s. de communistische „Gids" zal ophouden ie bestaan en tot dien datum zal verschijnen onder gemengde re dactie van de C.P.H. en de Wijnkoop groep en slechts berichten zal inhouden gericht op het herstel van de eenheid der arbei ders onder de vaan van de Communistische •Internationale. Tot dat doel zullen vergaderingen worden belegd door de plaatselijke afdeehngen der Wijnkoop-groep, die geregeld zullen worden in overleg met het secretariaat der C.P.H. op welke vergaderingen ook een vertegen woordiger der Communistische Internatio nale aanwezig zal zijn. en waar over de onmiddellijke toetreding tot de C.P.H. zal worden beslist. Voor het opnemen in de C.P.H. van de heeren D. J Wijnkoop, J. van Burink, J. Brommerls en J. Hoogcarspel zal de beslis sing der Communistische Internationale zelf noodig zijn. DE ONTDEKKING IN HET PRINSENHOF TE DELFT. Naar de Tijd verneemt, heeft het gemeen tebestuur van Delft aan 't Rijk geschreven geen bezwaar te hebben tegen de restauratie van de onlangs in het Prinsenhof aldaar ontdekte trap, waarlangs Balthazar Gfoe- raerts zou zijn gevlucht, maar het wil hier mede een jaar wachten. Inmiddels zal dan een verbouwing van het geheele gebouwen complex aan de orde komen. Hieruit blijkt dus wel, dat het gemeente bestuur bereid is tot medewerking aan de restauratie. Het Rijk heeft den bedoelden brief nog niet beantwoord. A. M. DE TONG BIJ DE V.A.R.A. Tot litterair adviseur benoemd. Het hoofdbestuur van de V.A.R.A. besloot A. M. de Jong aan te stellen voor de ver zorging van 'l litteraire half-uurtje, lot litte rair adviseur en medewerker aan de „Ra- diogids". Of en in hoever zijn medewerking aan de V.A.RJV. zal worden uitgebreid, staat nog niet vast. Het dagelijksch bestuur van de V.A.R.A. kreeg opdracht hieromtrent besprekingen met A M. de Jong te voeren. Nog verneemt „Voorwaarts", dat Martien Beversluis door het bestuur dor V.A.R.A. in vasten dienst werd aangesteld ter assisten tie bij de voorbereiding der programma- samenslelling. HUISVESTING VAN GROOTE GEZINNEN. De heer Hermans heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de vol gende vragen gericht: Kan de Minister nadere mededeelingen doen omtrent de voorbereiding van maat regelen voor de huisvesting van groote, hulpbehoevende gezinnen? Zijn met name spoedig te verwachten: a. een speciaJe bijdrage-regelmg in de woninghuren van zulke gezinnen, en b. een regeling voor de huisvesting van groote gezinnen, die in krotwoningen ver blijven? o BESTRITDING VAN DE IEPZIEKTE. Werkzaamheden van het stadie-comité. Te Utrecht heeft het Comité ter bestu deering en bestrijding van de iepenziekte vergaderd, ter bespreking van den om vang, dien aan het onderzoek gegeven kan worden in verband met de beschikbare fondsen. Met erkentelijkheid werd vastgesteld, dat de geldelijke 6teun, die door twee Depar tementen van Algemeen Bestuur, twee Pro vinciale besturen, vele Gemeenten, polders en waterschappen en een belangstellend particulier voor het loopende en voor vel- gende jaren werd verleend of toegezegd, bevredigend is, zoodat van de verschillende onderzoekingen de aanvankelijk gewenschte omvang zeer waarschijnlijk kan worden ge geven. Met de mogelijkheid, dat de onderzoekin gen later nog eenigszins uitgebrew moeten worden, zal echter rekening moeten wor den gehouden. Met krae&t wordt het onderzoek naar de rol, die do iepenspint-kevers spelen bij de verbreiding van de ziekte, voortgezet. De aanvankelijk verkregen resultaten zijn door eenige Duitsche onderzoekers reeds beves tigd. Daarnaast wordt op zoo uitgebreide schaal, als in verband met de financiën mogelijk is, aan het onderzoek naar voor de ziekte weinig vatbare of geheel ontvat- bare rassen of soorten verder gewerkt. Hierin wordt veel materiaal, van buiten- landsche connecties verkregen of alsnog te verwachten, betrokken. Aan het eind van het. jaar zal een eerste verslag van de verschillende onderzoekin gen verschijnen. DALENDE RIJWIELPRIJZEN. Steeds worden meer fietsen gebouwd. 'Het aantal rijwielen, dat men in Neder- land ziet is zoo groot, dat het voor vreem- delingen een ware attractie is. Zoo kan men s zomers in het Ncordeinde te 's-Gra- venhage of de Leidschestraat te Amsterdam groepjes vreemdelingen zien, die zich onder leiding van een gids met verbaasde oogen vergapen aan den onafgebroken stroom fiet sers, die de binnenstad op de spitsuren ver laten. Hoewel een goede fiets heel wal jaren mee kan, ligt het voor de hand, dat een flinke rijwielindustrie in ons land is ont staan om aan de groote vraag ie voldoen, aldus de „Tel." Het dezer dagen verschenen Mei-nummer van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat belangrijke gegevens over het jaar 1929. Uit de cijfers blijkt, dat het aantal gebouwde rijwielen elk jaar stijgt. De toeneming bij het jaar 1928 bedraagt b.v. 4,1 pCt., dat was het jaar te voren nog grooter. De groote rijwiel- fabrieken (die met een productie van ten minste 500 fietsen per jaar), bouwden in 1929 niet minder dan 209.700 fietsen met banden (verkoopwaarde f. 10.973,500) en 5500 zonder banden. De rijwie!monlage-in- richtingen (deze bouwen fietsen van door andere fabrieken geleverde frames en on- derdeelen) maakten 89.400 fietsen met ban den (verkoopwaarde f. 3 707.800), 360 zon der banden, 1JO driewielers met bak en 718 zonder bak. Bovendien zijn door de groote framebou wers in 1929 109.800 frames gemaakt. Hier onder is begrepen de totale productie aan frames der rijwielfabrieken, welke minder dan 500 rijwielen sjaars bouwen. De pro ductie van aan anderen te leveren rijwiel frames is in hoofdzaak bestemd voor rij wielmontage-inrichtingen. daarnaast her stellers en smederijen, die op het platteland ook wel rijwielen bouwen, terwijl zij ten deele worden uitgevoerd. Uit bovenstaande cijfers en die van den in- en uitvoer der frames kan het aantal in Nederland vervaardigde rijwielen benaderd worden. Dit aantal bedroeg 460.000 in 1929, 373 500 in 1928, 307.500 in 1927. 129.000 in 1924 en 108 700 in 1922. Voor deze pro ductie werken dagelijks ruim 2350 mer.- schen en vele motoren tot een gezamenlijk vermogen van 1855 P K. Hoe duur ons karretje wel is? Wel, de prijs daalt nog steeds. De gemiddelde prijs gemaakt door de rij wielfabrieken voor een rijwiel met banden was in 1929 f. 52.90 legen f. 53.70 in 1928, f.54 90 in 1927. f. 69.40 in 1924, f. 88.90 in 1922 en f. 113,80 in 1921. SUCCES VOOR DE FOKKER FABRIEKEN. De K. L. M. meldt: Het nieuwe 18-persoons vliegtuig P. H. A. G. A. van het type Fokker IX, vloog gisteren als dienstmachine van de K. L. M. in record- lijd van Amsterdam naar Kopenhagen. Het vertrok om 13.57 uur van Schiphol en landde 2 uur en 43 minuten later, om 16.40 uur (Amst. zomertijd) op Kar9trup. het vlieg veld van Kopenhagen. Mte gunstigen wind werd een gemiddelde snelheid van bijna 290 K.M per uur bereikt. De passagiers waren opgetogen over den schitterenden en voorspoedigen vlucht. R. K. VOLKSBOND. Centrale raadsvergadering te 's-Gravenhage Gistermorgen is in „Amicitia" te Deo Haag de centrale raadsvergadering van den Ned. R.-K. Volksbond gehouden. De voorzitter, de heer Van Rooyen, con stateerde, dat 1929 een goed jaar was ge weest voor den bond. Bedroeg de groei van den bond in 1928 549 leden, in 1929 nam het ledental toe met 1392, terwijl het eerste kwartaal van 1930 reede een aanwinst van 320 leden geeft te zien. Het beleid van het bestuur werd goedge keurd. Na- enkele opmerkingen werd het finan- cieele verslag over 1929, dat een batig saldo van f. 1029.06 vermeldt, goedgekeurd. Het voorstel-Vlissingen om in plaats van tweemaal per jaar één maal per jaar twee dagen te vergaderen, werd verworpen. Een tweede voorstel-Vlissingen, dat het centraal bestuur uitnoodigt bij de afdee- lingen een onderzoek in te stellen aan gaande het wederzijds verplicht lidmaat schap van vak- en standsorganisatie en krachtiger op te treden tegen de hier heer- schende ongezonde toestanden in het ge heele land, heeft de ernstige aandacht van het centraal bestuur en van het verboods- bestuur, doch deze behoeven daarvoor den krachtigen steun der vakbonds- en afdec- lingsbesturen. Het centraal bestuur zal een ernstig onderzoek instellen. Na ampele be spreking werd het voorstel-Vlissingen in getrokken. Bij de bestuursverkiezing. Welke inmid dels had plaats gehad, werden de heeren L. H. van Rooyen en Th. J. H. Mouwens herkozen, terwijl bij herstemming in plaats van den heer J. C. J. van der Leeuw werd herkozen de heer P. Dekker (Haarlem). („Msb.") INDIANEN-OPPERHOOFD NAAR ONS LAND. Het Indianen-opperhoofd Big Chief White Horse Eagle dat op een rei9 door Europa Duilschland en Oostenrijk heeft bezocht, zal morgen per vliegmachine van Berlijn te Amsterdam op .Schiphol aankomen en eenige dagen in Holland doorbrengen. Dit krasse 107 jaar oude opperhoofd is het laatste Opperhoofd van den Stam der Ossa- ga-Indianen uit het Colorado-gebied en heeft in zijn jonge jaren verschillende vorstelijke personen van Europa bezocht en met hen de vredespijp gerookt. Hij geldt in de Ver- eenigde Staten als vertegenwoordiger van Zijn volk. het edele, voorname en krijgshaf tige ras, waarvoor in deze wereld geen plaats meer schijnt te zijn. Zoo bezocht hij in 1887 tijdens haar Regeeringsjubileum H.M. Koningin Victoria van Engeland. In 1889 rookte hij met Bismarck in Berlijn den vredéspijp. die hij nog in een blauwe doek verpakt voor iedere feestelijke gelegenheid hij zich draagt. Met uitzondering van George Washington heeft hij ook met alle Presiden ten der Vereenigde Staten van Amerika 9edert Lincoln de vredespijp gerookt. Het is zeker wel merkwaardig dat het Opperhoofd van een Indianen-stam. die bijna tot het verleden behoort, nog op hoogen ouderdom een bezoek brengt aan ons land. De Big Chief zal vergezeld zijn van zijn echtgenoote Queen Wa-The-Na. Binnen enkele dagen zal het volledige programma van zijn reis door ons land wor den gepubliceerd. o VERSPREIDE BERICHTEN. Gedurende twee dagen zal de lord mayor van Liverpool een bezoek aan Am sterdam brengen Morgenochtend om 9.41 komt het gezelschap in de hoofdstad aan. Het bestaat uit 12 personen De Gemeenteraad van Groningen heeft met 27 tegen 6 stemmen de voor dracht van B en W. betreffende de instel ling van een gemeentelijk radio-distributie bedrijf na uitvoerige discussies aangenomen. De gewone audiëntie van den Minister van -Justitie zal Vrijdag 27 Juni a.s. niet plaats hebben. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal morgen en die van den Minister van Koloniën op Vrijdag 27 Juni en 4 Juli niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. DE WERKING VAN DE KRAKATAU. LONG-EILAND, 23 Juni (Aneta). De hoogte der erupties bewegen zich lusschen de 300 en 750 M. Hel eilandje Anai-Kra- katau is den laatslen lijd zeer vlug ge groeid. De uitgestooten gassen bestaan uit zwavelig-zuur. zwavel-waterslof en chloor Series van veertig tot negentig erupties vol gen er elkaar voortdurend op met tusschpn- poozen van 20 minuten. De onlangs gere gistreerde aardbevingen staan wellicht in chronisch verband met de vulkaanwerking. GROOTE FABRIEKSBRAND. MALANG, 24 Juni (Aneta). Eergister- nacht is een geweldige brand uitgebroken 'n de oliefabrick van Liauw Anhatwig le Toeren, waarvan een goedan geheel afbrand de. Door krachtige maatregelen kon een groote ramp. waarmede geheel Bengoelen werd bedreigd worden voorkomen. De schade wordt door verzekering gedekt Men vermoedt dat men te doen heeft met een geval van brandstichting op last van den eigenaar, er wordt een zeer gestreng onderzoek ingesteld. DUITSCHLAND. De crisis. Rijkskanselier Brüning heeft gisteren een onderhoud gehad met den leider der demo craten dr. Mayer. Blijkbaar wil Brüning toestemming der democraten hebben, dat Dietrich het ministerie van financiën zal bezetten, doch geslaagd zijn de besprekin gen ajet. ENGELAND. Het tweede deel van het rapport Simon Neville Chamberlain voorzitter der con servatieve partij'-orBanisatie. Gisteren is het tweede deel van het rap port Simon over den status van Indië. ver schenen Het beveelt aan dë reorganisatie van Indië op federalistischen grondslag en vèr-reikende constilutioneele hervormingen in alle opzichten. Het gedetailleerde schema, dat daarin vorder ontworpen wordt, voorziet de mogelijkheid, dat het komen zal tot een federatie van Grooter Indië, d.i. een federale unie van Britsch-Indië en de Indische in boort ingensta ten. Onder de voornaamste voorstellen be- liooren Provinciale autonomie en de af schaffing van het tegenwoordige stelsel van dvarchie, d.i. het stelsel van verdeelde mi- nisterieele verantwoordelijkheid. De gehee le leiding der provinciale regeering moet wordeq toevertrouwd aan provinciale ka binetten, verantwoordelijk tegenover plaat selijke parlementen, te verkiezen volgens een nieuw stelsel van vertegenwoordiging. Elke provincie moet zooveel mogelijk mees ter zijn in eigen huis. De gouverneur van 'n provincie zal slechts voor bepaalde doel einden een remmende bevoegdheid hebben; er zijn speciale bepalingen voor een toe stand van ,nood gemaakt. De omvang der Provinciale parlementen zal worden uitgebreid. De afzonderlijke Hin- doesche en Mohammedaanschc kiezerslicba. men zullen voort blijven bestaan. Het kies recht zal worden uitgebreid van 2.8 pCt. tot 10 pCt. der bevoking. Er zullèn speciale maatregelen, getroffen worden om kiesrecht te verleenen aan gehuwde vrouwen en we duwen van meer dan 26 jaar. Dit zal het aantal kiezers verdrievoudigen en stemrecht verleenen aan 20 pCt. der volwassen be volking. De commissie adviseert, dat de Noord- Westelijke grensprovincie voor het eerst een Wetgevenden Raad zal krijgen. De uit voerende macht zou echter zooals ^tegen woordig blijven in handen van den Hoofd commissaris en deze provincie, evenals het gebied der stammen benoorden de pro vincie zal onder controle blijven, in 't be lang van de veiligheid van de grens. De commissie adviseert om Birma af le scheiden van Indië zelf, vooral wegens de sterke strooming onder de openbare mee- ning in Birma ten gunste van een scheiding. De commissie tracht niet een nieuwe grond wet voor Birma op te stellen, maar stelt voor dat deze, zooals de Indische constitu tie, een slap zal zijn op den weg naar een vr.llediger zelfregeering. Een grenscommissie zal door de Indische regeering worden aangewezen om de gren zen der provincies te herzien en haar ge middelden omvang le verminderen Tn de provinciale parlementen zullen eeni ge zetels ingeruimd moeten worden aan de paria's. De structuur der centrale regeering zal soepeler moeten worden, doch de Uitvoe rende Raad van den G G. zal voor het oogen- blik niet „verantwoordelijk" zijn tegenover de Tndische Wetgevende Vergadering, in den zin waarin het Britsche Kabinet „ver antwoordelijk" is tegenover het Britsche Parlement. De G G. zelf, in slede van den secretaris van staat voor Indië zal verant woordelijk zijn voor de keuze en benoe ming der leden van zijn kabinet. Er wor den eenige voorstellen gedaan, om gelegen heden te openen voor een aanpassing in de constitutie der centrale regeering, maar de verantwoordelijkheid voor de toekomstige beslissingen blijft bij het Britsche Parle ment berusten. Het Centraal Parlement i9 voortaan sa men te stellen op een streng federale basis door de provinciale eenhpden De Raad van State blijft voortbestaan en de Wetgevende Vergadering wordt de „Federale Vergade ring". De verkiezingen voor beide zullen indirect zijn: de leden worden gekozen door de Provinciale Parlementen volgens de me thode der evenredige vertegenwoordiging Hel aantal leden van de Vergadering wordt gebracht van 145 tot 250 &280 Be halve haar tegenwoordige bevoegdheden zal de Vergadering de controle krijgen over een door de centrale overheid bijeengebracht fonds.ten einde de provincies van geldmid delen te voorzien en voorstellen tot verhoo ging der belastingen voor dit fonds zullen van de provincies uilgaan. De commissie zegt, dal zoolang de pro vincies van Indië zich niet gevestigd heb ben, door de werking van unitarische re geeringen, als zelfregeerende eenheden, de vorm, dien de centrale regeering zal aanne men. niet definitief kan worden vastgesteld. Wat het leger, een factor van levensbe lang voor den toestand betreft, stelt de commissie voor, dat de controle erover zal worden overgebracht van de regeering van Indië naar de Rijksoverheid, bestaande uit den Onder-Koning, handelende met den opperbevelhebber en daf de verdediging van de N.W. grens een imperiale functie zou worden. Dit zou hierop neerkomen, dat de Rijks overheid de verplichting op zich zou nemen der verdediging van Indië en niet voor het voortbestaan van bepaalde faciliteiten voor de recruteering. het transport, enz Tevens zou moeten voorzien worden in een even redige verdeeling der financieele lasten De commissie stelt voor een Comité voor le- geraangelegenheden te benoemen, waarin het Centrale Parlement en, mettertijd, de Indische Staten eveneens zouden vertegen woordigd zijn. Als een begin van het proces, dat eens misschien zal leiden lot een Indische Fe deratie, zou een Raad voor Grooter Indië moeten wordeD gevormd, die overleg zou plegen over aangelegenheden van gemeen schappelijk belang voor Britsch-Indië en da Indische Staten. De commissie adviseert lot voortzetting van de recruteering van het al-Indische ambtenarenkorps en van de Indische poli tie op een al-Indische basis door den secre taris van Staat. „Bij het opstellen van dit verslag hebben wij geen melding gemaakt van de gebeur tenissen der laatste paar maanden in Indië" zegt de commissie aan het slot. „Feitelijk hadden wij onze voornaamste adviezen opgesteld en eenparig aangeno men vóór deze gebeurtenissen zich voor deden. Wij hebben "geen regel in on9 rap port in verband daarmede veranderd, want het is noodzakelijk, over bijzondere inci denten heen te zien en een ruimer blik te hebben." In Indië is echter de stemming niet gun stig. De leden der commissie van Simon en de officieren die den krijgsraad van Abbo- tabad voorgezeten hebben, werden daar in het openbaar „in effigie" verbrand, door bdoogers van de beweging voor burgerlijke ongehoorzaamhpid. De beloogers hebben ook een copie van het rapport der commissie verbrand, na redevoeringen, waarin het rapport veroordeeld werd. (De krijgsraad van Abbotadad is die- ge weest. welke op 13 Juni inheemsche solda- ten veroordeeld heeft wegens de weigering om aan de bevelen te gehoorzamen tijdens de onlusten te Pesjawar). MacDonald deelde in het Lagerhuis gis teren mee, dat hij nopens het houden van een conferentie der drie politieke^partijen een afwijzend antwoord van Baldwin, maar een toezegging van Lloyd George had ont vangen. Waarschijnlijk zou de conferentie nu als een twee partijengedachtenwisseling toch doorgaan. 9 Als opvolger van den Hon. G. Davidson heeft het congres van conservatieve kies- vereenigingeh oud-minister Neville Cham berlain tot voorzitter der partij-organisatie gekozen. In een brief aan Baldwin heeft Cham berlain de benoeming aanvaard onder voor waarde. dat hij de functie, die voortdurende afwezigheid uit het Lagerhuis met zk^ brengt, weer zal mogen neerleggen, als de reorganisatievoorstellen ingevoerd zijn en: de organisatie weer zonder veel moeite door het dagelijksch bestuur kan behartigd wor den. De nieuwe voorzitter zal 1 Juli zijn ambt aanvaarden. o SPANJE. De koning op reis Staking te Seville. Bij zijn verblijf te Parijs heeft koning Alfonso het aangekondigde onderhoud ge had met Alba. waarin deze er voor op kwam, dat de Grondwet zal worden gewij zigd, ten einde de Spaansche monarchie tot een democratisch en parlementair stelsel te maken. De koning is daarop doorgereisd naar Engeland, waar hij een maand zal ver blijven. Tengevolge van botsingen tusschen arbei ders en politie is le Sevilla de algemeen© staking afgekondigd. Meer dan 50.000 arbei ders hebben het werk neergelegd en de toe stand wordt critiek geacht. Bij gevechten tusschen politie en arbei-t ders werden negen burgers en één politie agent zwaar gewond, terwijl een vrouw werd gedood. Volgens de verklaring der po litie zou de vrouw toevalligerwijze tijdens het gevecht tengevolge van een hartverlam ming zijn overleden, doch in de stad doet algemeen het gerucht de ronde, dat de vrouw door de politie is neergeschoten. Het 9chijnt, dat de algemeene staking als protest hier tegen is afgekondigd. Alle verkeer te Sevilla is stopgezet alle winkels zijn gesloten. ITALIË. Ond-minister Chiesa f Bij Vernoy in Frankrijk is de vroegere Ilaliaansche minister Chiesa overleden. Chiesa was een felle tegenstander van het fascisme. Toen hij Mussolini verantwoordelijk stelde voor het verdwijnen van Matleolti werd hij uit Italië uitgewezen. EGYPTE. Botsing tnsechen regeering en parlement. Bij Koninklijk decreet is het parlement een maand verdaagd. In uittarting zijn ech ter circa 100 Afgevaardigden en Senatoren, na een botsing met de parlementaire politie, het parlementsgebouw met geweld binnen gedrongen en hebben een vergadering ge houden van 25 minuten. Nahas Pasja ver zocht de aanwezigen te zweren de Grond wet te handhaven De stedelijke politie nam den toestand later in handen en be lette anderen het parlement binnen te dringen Tegen Donderdag heett Nahas Pasja de Wafd bijeengeroepen om te confereeren over den toestand. o VEREENIGDE STATEN. Het Vlootverdrag, De commissie van buitenlandsche zaken van den Senaat heeft het vlootverdrag goed gekeurd met 16 stemmen tegen 4. Men ge looft, dat de aanneming verzekerd is. wan neer het verdrag zal worden ingediend in een buitengewone zitting van den Senaat. 2-1 J

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2