DE ZONNESTRAAL-COLLECTE. UIT DE RIJNSTREEK. Zaterdagmiddag werden in de zweminrich ting aan den Hooge-Rijndijk wedstrijden in zwemmend redden gehouden vanwege het Oranjekruis. Een der deelnemers brengt een „drenkeling" aan den wal. DR. HOPKER ASCHOFF, de hui dige minister van Financiën in Pruisen, wordt genoemd als moge- gelijk opvolger van dr. Molden-* hauer als Duitsch Rijksminister; van Financiën. AAN DE HOOFDWACHT DER AMSTERDAMSCHE BRANDWEER hebben voor den commandant van de brandweer uit Turijn interessante demonstraties plaats gehad. De Am sterdam sc he commandant met zi]n Italiaanschen collega temidden der brand weerlieden. VOOR DE NIEUWE MAASBRUG TE MAASTRICHT is men druk bezig met den bouw van den eersten pijler aldaar. Een aardig kijkje op dit werk, dat midden in het water moet geschieden. EEN GROEP VAN VERKOOPERS EN VERKOOPSTERTJES MET HJET COMITÉ, DAT ZICH VOOR DE ZONNESTRAAL- OODLECTE ZATERDAG UITERMATE VERDIENSTELIJK MAAKTE. Op de generale repetitie van het openluchtspel ,,De Vliegende Hollander", dat morgen Ier eere van het 71e Lustrum der Leidschs Hoogeschool voor het eerst wordt opgevoerd. De burchlvrouwe van Stavoren werpt haar ring in zeel Foto Bleuzó terrein begon de plechtige processie met het Allerheiligste Sacrament gedragen door den Rector onder een baldakijn, getorst j door vier personen; alom geklingel der bel- len en gezwaai van wierookvaten. Onder j de tonen van het R.K. Muziekgezelschap St. Jeanne d.Arc" trok een enorme stoet van geestelijken, zeshonderd patiënten en honderden geloovigen uit beide parochies, door de prachtige lanen van ,,St. Bavo". De tocht duurde twee uren. Het plechtigste oogenblik was, toen de Rector, onder dood- sche stilte aan de enorme, in diepe veree ring geknielde menschenmenigte, den zegen gaf met het „Allerheiligste". o OEGSTGEEST. Autozegening. Gistermiddag half drie heeft een auto zegening plaats gehad op het terrein bij het patronaatsgebouw „St. Willibrord". Bij den aanvang had in de kerk de wijding plaats van de medailles, waar Pastoor de .Vetten een rede uitsprak. In processie had daarna de zegening plaats van 56 auto's en 5 motorrijwielen door Pastoor de Vetten en de beide Kapelaans der parochie. T^dens de plechtigheid voerde de R.K. Harmonie „Triumph" passende muziek uit end er leiding van den Directeur, den Heer Kroon uit Leiden. Na afloop verzamelden allen zich weer in de kerk waar het „Te Deum" gezongen werd. De geheele plechtigheid duurde ongeveer 'één uur. De tramhaltes. B£ wijze van proef rijden de trams van den lokaaldienst Leiden-Oegstgeest die van den overweg of Stationtplein Leiden ver trekken, om den ander door naar de R.K. Kerk. Voorwaar dit is reeds een verbetering, zij het dan ook gering. Hoewel voor velen geraakkelyk, zal het toch wel meer inwoners onzer Gemeente aangenamer zftn als de „Sta in den weg" bij den ingang van Wilhelmina en Prins Hendrik park zal zjjn verdwenen en haar eindhalte bij de R.K. Kerk zal blijven innemen totdat de electrische lijn zal zijn doorgetrokken naar het oude Dorp. Gisterenmiddag oefende de heer W. uit Leiden zich in het autobesturen. Bij „de drie witte palen" kwam hij in te sloot terecht. De inzittenden kwamen er zonder letsel af. De wagen is spoedig daarop door de firma Kranenburg uit de sloot getakeld. SASSENHEIM. Spoedeischende Raadsvergadering. De raad dezer gemeente komt heden avond halfacht in spoedeischende vergade ring bijeen ter behandeling der volgende, punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken 3. Voorstel tot het aangaan van een geldlee- ning groot f. 270.000. 4. Idem tot het aan gaan van 'n annuüteitsleening groot f. 27000. 5 Comptabiliteitsbesluit begrooting 1929. 6. Idem begrooting 1930. Van de geldleening groot f. 270.000, is be- noodigdVoor het gemeentehuis f. 30.000 (af te lossen in 50 jaar); voor rioleering f. 20.000 (afl. in 40 jaar); trottoiraanleg f. 7500 (afl. in 25 jaar)wegenaanleg f. 750»"* (afl. in 25 jaar)havenuitbreiding f. 55.000 (afl. in 40 jaar); Hervormde school f. 85.000 (afl. in 40 jaar); de Visserschool f. 40.000 (afl. in 40 jaar); waterbedrijf f. 12.000 (afl. in 24 jaar)badbedrijf f. 13.COO (afl. in 26 jaar). Gedurende 20 jaar zal op deze leening een aflossing geschieden van f. 7900, 4 jaar van f 6500, 1 jaar van f. 5400, 14 jaar van f. 4900, 8 jaar van f. 600 en 1 jaar van f. 1200. De annuïteitsleening groot f. 27000 is noodig voot den bouw van 10 woningen aan de Hein Baderstraat door de woningbouw vereniging Vooruitgang. WARMOND. Door de Raiffeisenbank alhier is aan gekocht de villa en tuin van den oud-ge meente-ontvanger den heeT A. J. Piet. De bedoeling is t.z.t. daar ter plaatse een tiliaal te stichten. De heer- C. H. M. Schölvinck heeft bedankt als voorzitter der R.-K. Kiesver- eeniging „Kiesrecht is kiesplicht" alhier. ALPHEN. Officieele opening speellnin „Bloemhof". Begunstigd door bijzonder fraai, zelfs warm zomerweder had Zaterdagmiddag op feestelijke Wijze de officieele opening plaats van den speeltuin ..Bloemhof'. Reeds lang voor de eigenlijke opening heerschte ih het Bloemhofkwartier een lot nu toe onbekende drukte, terwijl vooral onder de jeugd een groote opgewondenheid heerschte, die met verlangende en begeerige blikken in gedach ten, reeds bezig waren te overwegen, welk prachtig speelgoed het eerst door hen in ge bruik zou worden genomen. De speeltuin zelve, die bijkans ook geheel gereed geko men is, was ter gelegenheid in een feestelijk pakje getooid, terwijl hier en daar op het terrein de frissche, Hollandsche vlag vroo- lijk wapperde. Bovendien was op het ter rein een spreekgestoelte benevens tal van stoelen aangebracht voor de genoodigden, benevens een podium voor de muziekcorp sen, die deze plechtigheid opluisterden. Het geheel maakte een goed verzorgden en net ten indruk. De indeeling van het terrein is als volgt- Vanaf den ingang van de Lelie straat is het voorste gedeelte links speciaal voor de kleinere kinderen, die hier een fraai gemetselden zandbak, schommels, paarden en wipplank hebben. Bovendien is hier een gebouwtje voor opbergmg van ma terialen met toilet- en drinkgelegonheid, waaraan de laatste hand nog moet worden gelegd; aan de rechterzijde van dit gedeelte is een plantsoen aangelegd, waardoor het geheel, ongetwijfeld vooral ook voor oude ren, de aantrekkelijkheid tot een bezoek aan den speeltuin verhoogt Het tweede gedeelte, zoowel links als rechts, is speciaal bestemd voor sport en spel der groote kinderen, ter wijl geheel in het midden een keurige Dloembak, en een electrische lantaarn met een tweetal lampen zijn aangebracht, bene vens verschillende banken, waar men een heerlijk zitje heeft. Het geheele terrein is bovendien voorzien van een afscheidings muur met daarop hekken en een afraste ring, zulks ter voorkoming van hinderlijk heden voor de omwoners. Voorts heeft de speeltuin een viertal ingangen en kan men deze uit alle straten van het Bloemhofkwar tier beriken. Voor den aanvang der opening waren echter alle ingangen afgezet, en was den speeltuin alleen bereikbaar voor genoo digden, totdat de voor deze gelegenheid ge organiseerde optocht, waaraan deelnamen de leden van de gymnastiekver. „Sparta", van de Marlha-Stichting, de jongere werk meisjes dier inrichting en verschillende schoolkinderen van de openbare school Schoolstraat, zou zijn genaderd en op het eigenlijke terrein gearriveerd. Om 3 uur ongeveer arriveerde de stoet, welke op de terreinen van de Martha-Stich ting was opgesteld, voorafgegaan en bege leid door drie plaatselijke muziekcorpsen, op het terrein. Na opstelling der kinderen ving hierna de eigenlijke plechtigheid aan. Onder de vele genoodigden merkten wij o.rn. op den loco-burgemeester, den heer Joh v. Leeuwen, de meeste raadsleden, on derwijzers en hoofden der verschillende scholen, opzichter en directeur van ge meentewerken onder wiens leiding de werkzaamheden zijn uitgevoerd ver schillende afgevaardigden van speeltuin- vereenigingen uit andere gemeenten en ver dere autoriteiten. De voorzitter, de heer G P. de Jong, sprak hierna het openingswoord. Spr. heette in het bijzonder allen hartelijk welkom en bracht allen, die aan de oprich ting van den speeltuin hadden medegewerkt, dank. Bovendien richtte spr. woorden van welkom aan den heer Ant. Metz, uit Lei den, die met zijn turners eenige demonstra ties zou geven; den heer G. de Jong, die met de kinderen van de openbare school Schoolstraat eenige kinderspelen zou de- monstreeren. Tot ds. A. W, Voors. den directeur der Martha-Stichting. die bij de opening niet aanwezig kon zijn, richtte spr. vervolgens dankbetuigingen voor het beschikbaar stel len der terreinen der Martha-Stichting en tot de plaatselijke fabrikanten en winkeliers voor de geschonken traktaties. Tevens rele veerde spr het schoone plan, dat het me debestuur ook thans verwezenlijkt zag. het groote gewicht van een speeltuin voor de ouders, die, gelet op de gevaren van het snelverkeer, hun kinderen thans veilig aan den speeltuin kunnen toevertrouwen. Spre ker wekte derhalve allen op zich als lid der speeltuinvereeniging op te geven en dit jeugdwerk zooveel mogelijk te steunen. De op het terrein gehouden bloempjesverkoop Lot dekking van de kosten van dezen mid dag, werd ten zeerste door hem aanbevolen. Door ontstentenis van den burgemeester, vertegenwoordigde de loco-burgemeester, de heer Joh. van Leeuwen, het gemeentebe stuur. In zijn rede deed spr. zijn vreugde over de totstandkoming van den speeltuin en de groote belangstelling in het werk der vereniging lot uiting komen. De demon- streerende kinderen en hun leiders dankte spr voor de bereidwilligheid en de firma Lemkes voor de. geschonken bloemenver siering Vervolgens gaf de heer Van Leeu wen een kort overzicht van de oprichting. Hierna ging de loco-burgemeester over tot de symbolische behandeling, n.l. het door knippen van het lint, bevestigd aan spreek gestoelte en schommels, waarmede spreker namens het gemeentebestuur het speelter rein „Bloemhof" geopend verklaarde. Hier na voerde nog het woord een tweetal afge vaardigden van Amsterdam, met name de heeren Van Oosterom, leider van den Am- sterdamschen bond van speeltuinvereni gingen hier te lande. Beiden brachten hun gelukvvenschen over namens hun vereni gingen en spraken in het algemeen een op wekkend woord om dit schoone werk zoo veel mogelijk te steunen. De officieele plech tigheid was hiermede afgeloopen, waarop de jeugd terstond naar hartelust een gretig gebruik maakte van de diverse speeltuig- werktuigen, terwijl door bovengenoemde heeren eenige demonstraties van sport, gymnastiek en spel met genoemde gymnas tiekvereniging en de kinderen van de open bare school Schoolstraat werden gegeven en de muziekcorpsen voor de noodïge af wisseling zorgden. Aanvaring. Het sleepbootje met de sleep van de Am- sterdamsche Ballast Mij. kwam Zaterdag weer in aanvaring met een roeiboot van een baggermachine, welke bijkans geheel in elkaar werd gedrukt. *-a i

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 8