behAac&ó OuzamOiac/iM PU ROL DE VERDWENEN DELORA 71»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 Juni 1930 Tweede Blad No. 21553 BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. Stukge/oopen GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. „ONZE VLOOT". Algemeene vergadering te Doetinchem. Te Doetinchem hield ,.Onze Vloot" haar algemeene vergadering. De secretaris, jhr. C. A. L. van der Wijde, bracht het ver slag uit over 1929. De rekening en verant woording werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd Do aftredende leden van het hoofdbe stuur de heeren J. poster, mr. dr. A. B. G. M. van Rycke Vorssel, H. G. J. Uilkens en jhr. C. A. L. van der Wijck worden her kozen. Ter aanvulling van bestaande vaca tures in het hoofdbestuur werden gekozen de heeren dr. J. C. Eringaard, luit.-kol. bij het vrijwillig landslormcorps molordienst, voorzitter van bet centraal comité voor waarschuwing tegen eenzijdige ontwape ning, C. J. van Kempen, oud-gouverneur van de Oostkust van Sumatra, lid van do Tweede Kamer en R. H. Engelbrecht, lid der firma Wamberaie en Zoon, vice-voorzit ter der K. v. K. te Rotterdam. Als lid van den algemeenen raad werd gekozen de heer J. E. F. de Kok, directeur van de &on. Nederl. Mij tot exploitatie van dc petroleurnbronnen in Indië. In 1931 zal de gewone algemeene ver gadering te Den Haag worden gehouden, in verband met het 25-jarig bestaan der vereeniging. Aan den kolonel A. L. Boelen werd een antiek tinnen bord met inscriptie aange boden, bij gelegenheid van zijn 10-jarig jubileum als redacteur van het maandblad der vereeniging. De voorzitter deelde mede, dat de ver eeniging zich heeft aangesloten bij het cen traal comité tot waarschuwing tegen een zijdige ontwapening. Op verzoek van do afdeeling Bussum wekt hij de afdeelingsbe- sturen op een bijdrage af te zonderen voor het fonds Ridderdagen, dat zich o. .m. ten doel stelt, behoeftige oud-militaire ridders in de Militaire Willemsorde geldelijk te steunen. Namens de afdeeling Den Helder werd de aandacht gevestigd van het hoofdbe stuur op den treurigen financieelen toe stand der jongere marine-officieren. De voorzitter zegde toe, dat het hoofd bestuur zijn volle aandacht aan deze kwes tie zal schenken. DE VRIJHEIDSBOND. Tot leden van het hoofdbestuur der Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond" in aebt te vervullen plaatsen werden gekozen: J. H. de Boer, Onderdendammr. M. H. de Beer, Utrecht; mr. J. A. H. Coops, Apel doorn; mej. T. E. C. van Dorp, Bloemendaal; mr. A. N. Molenaar, Wassenaar; C. G. Roos, Lekkerkerk; K. H- Scholte Ubing, Winters wijk; dr. I. H. J. Vos, Amsterdam. VACANTIEKWESTIE IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Te -Hengelo is een conferentie gehouden tusschen de vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemersorganisatie in de tex tielindustrie. Besproken werd de bekende vacantiekwas- tie. De besprekingen leidden tot geen resul taat. De fabrikanten bleven staan op hun voorstel; vacantie van vier dagen met behoud van loon en 34 uur arbeid in te halen tegen gewoon loon. Van werknemers zijde werden deze voorstellen onaanvaardbaar geacht en men drong erop aan, dat de fabrikanten hun aanbieding van het vorig jaar zullen handhaven. Die houdt in 34 uur overwerk legen een vergoeding van 14 pCt. extra. BEZOEK VAN ENGELSCHE INGENIEURS AAN ONS LAND. Eergisteravond zijn te Vlissingen aange komen pl.m. 240 leden van"het Instituut van Ingenieurs en Scheepsbouwers in Schotland eo van het Instituut van Ingenieurs en Scheepsbouwers van de Noord-Oostkust. Deze instituten houden hun Zomerbij- eenkomst in ons land en wel van 21 Juni lot 28 Juni De leden van het gezelschap bezichtigden gisteren het eiland Walcheren. Heden zou den zij na een bezoek aan de havens van Vljssingen en de werf „De Schelde" naar Scheveningen gaan. Morgen worden de Zui derzeewerken bezichtigd, waarna Woens dag na een vergadering in het Kurhaus te Scheveningen de omstreken van Den Haag worden bezichtigd. Donderdag vertrekt het gezelschap naar Amsterdam, terwijl Vrijdag een bezoek aan Rotterdam wordt gebracht. Het bezoek eindigt te Scheveningen van waar het gezelschap naar Engeland terug keert. SOCIALISTISCHE RADIO PROGRAMMA'S. Naar de VARA bekend heeft gemaakt, zou met de partijgenoolen in België een overeenkomst getroffen zijn. waardoor de luisteraars de gelegenheid zullen krijgen na 1 Juli de geheele week socialistische pro gramma's te beluisteren Gedurende de da gen, dat de VARA niet de beschikking oviv den zender heeft, zullen haar partijgenooten via Leuven uitzenden. VERSPREIDE BERICHTEN. Op de begraafplaats Oud-Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage is een grafmonument ont huld ter gedachtenis aan wijlen luit.-gene- raal W. A. T. de Meester, namens het Fonds tot ondersteuning van Weduwen en Weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier (Fonds Franc- ke en de Meester), waarvan generaal de Meester een der oprichters en directeur ge. weest is. NED. HERT. KERK. Beroepen: te Nederhorst den Berg H. P. Stegenga, Evang. pred. te Assen; te%-Gra- venzande (toez.) S. Kooistra te Welsrijp; te IJlst J. Nauta te Sexibierum; te Zuider- woude A. M. Knoltnerus Jr. cand. te Sebal- deburen (Gr.). Bedankt: voor Bergschenhoek L. van Mas- Irigt te Harderwijk; voor Den Burg op Texel en Vierhuizen-Zoutkamp T. J. Mudde te Musselkanaal. CBR. GEREF KERK. Bedankt: voor Epe p. R. Riekil te Slie- drecht. GEREF GEMEENTE. Tweetal te Gouda; ds. G. H. Kersten te Rotterdam en ds. A. de Blois te Dirksland. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Bedankt: voor Irnsum-Poppingawier door de. S. E. Doyer te Rottevalle en Witveen. „KERK EN VREDE". Jaarvergadering te Amsterdam. Zaterdag is in hel Odd-Fellowhuis te Am sterdam de zesde jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Kerk en Vrede". De voorzitter, prof. dr. G. J. Heering, opende de vergadering met een rede over: 439. Over een breede sloot sprong de dief nu Hij dacht: „die sloot komt mij te sta. Ze kunnen daar niet over springen, dal kunstje doen ze me niet na." Doch de dief zou weldra merken, zijn vergissing was zeer groot. De and'ren konden ook goed springen. Geen beletsel was de sloot. 440. Na den dief volgde Jokko, hij nam 'n aanloop en sprong goed. Hij riep: ..Vooruit jongens niet dralen, ik loon hoe je springen moet." Met uitgestrekte armen sprong Jokko, kwam goed aan den overkant. De autodief, die Jokko zag springen, had buitengewoon het land. „Christelijk anti-mililarisme en Chrislen- défaitisme" De secretaris deelde mede dat 35 afdee- •lingen vertegenwoordigd waren. De inkomsten over het afgeloopen jaar be droegen f. 11995 17 met een bedrag aan uit gaven van f. 10713.17. De aftredende hoofd bestuursleden, prof. dr. C. G. van Riel en A. Elffers, wordeq bij acclamatie herkozen. Naar aanleiding van een voorstel van Krommenie om te komen tot federatieve samenwerking van in eikaars nabijheid ge legen afdeelingen, zegde het hoofdbestuur toe deze organisatie nader te zullen over wegen. Besloten werd een eenvoudige pro paganda-brochure uit te geven, opdat deze in groolen getale zal kunnen worden ver spreid. Op voorstel van Leiden zal een com missie worden benoemd, waarin drie juris ten zullen zitting hebben, om de vraag te bestudeeren of ouders wettelijk het recht hebben hun voordijschap ook te doen gel den door hun minderjarige jongens te wei geren aan de militaire opleiding tot den krijgsdienst te laten deelnemen. Ü9. F. Kuiper bepleitte de organisatie van een adresbeweging met het oog op de voor gestelde uitbreiding van de vloot. Wel zal ook door de S. D. A. P. zulk een adresbewe ging op louw worden gezet, doch velen en vooral orthodoxe christenen zullen dit adres niet willen onderteekenen. Naast de econo- bische en maatschappelijke bezwaren, wordt de behoefte gevoeld aan een christelijk pro test. Christelijk Nederland zal thans de ge legenheid moeten hebben zich te kunnen uitspreken. Volgens besluit der vergadering zal het hoofdbestuur deze zaak ter hand ne men en in den geest der vereeniging zulk een petitionnement organiseeren. Tijdens de koffiemaaltijd werd medege deeld, dat de collecte ten behoeve van oen actie legen de vlootwet-plannen van minis ter Deckers had opgebracht ruim f. 85. De voorzitter stelde aan de orde de wijzi ging van het reglement. Hij wees er op, dat behoefte werd gevoeld aan nadere precisee ring van de doelstelling. Onlangs werden twee leden van „Kerk en Vrede" tot leger- predikant benoemd, welke benoeming aan vankelijk werd aanvaard. O.m. door dit feit werd duidelijker uitspreken van hel bedoe len noodzakelijk. Het al te gemakkelijk lid zijn of lid worden van Kerk en Vrede vree zen wij Onze vereeniging moet vóór alles haar beginsel hoog houden, al moet de uit werking daarvan, aan ieder der leden per soonlijk worden overgelaten! Wij hebben een paedagogische laak, zeide RECLAME. 4740 spr. Vandaar dat liet hoofdbestuur nog altijd haar onlwerp-doelstelüng handhaaft. Maar uiteindelijk is hel tot een tusschenweg be reid, welke in een nieuw ontwerp tot uit drukking is gebracht. De eerste formuleering van het hoofdbe stuur luidde: In verband met haar beginsel spreekt de vereeniging zich uit voor per soonlijke onthouding harer leden van eiken direclen steun aan oorlog en oorlogstoerus ting. Tegen dit artikel was van vele kanten verzet gerezen. Men was er algemeen tegen om de leden een bepaalde houding op te dringen; men mocht den leden geen wet tisch juk opleggen. Voorts vreesde men e*n scheuring in de vereeniging. Daarom had het hoofdbestuur een nieuwe formuleering ter tafel gebracht, welke na ampele bespre king aldus geformuleerd werd aangenomen: Art. 3. In verband met dit beginsel stelt de vereeniging zich ten doel de Christen heid, in het bijzonder de kerken, te door dringen van het besef, dat Evangebe en Oor log een onverzoenlijke tegenstelling vormen en zij stelt als eisch: a. het persoonlijk streven van elk harer leden naar een levenshouding in overeen stemming met haar beginsei. b. nationale ontwapening, afschaffing van militairen dienstdwang en van elke mi litaire organisatie. c. internationale ontwapening, steun aan den Volkenbond uit den geest onzer ver eeniging. Een definitieve redactie zal door het hoofd bestuur nog worden opgesteld. Het voorstel van het hoofdbestuur om uit de Nooit-Meer-Oorlog-Federatie te treden, om het beginsel en het beeld der vereeniging naaT builen zuiver te kunnen bewaren, werd vervangen door een amendement van Leiden, dat voorstelt: de vereeniging „Kerk en Vrede" stelt haar blijven in de N. O. F. ervan afhankelijk, dat in de statuten van deze federatie uitdrukkelijk wordt vastge legd, dat zij niet naar buiten optreedt tenzij alle aangesloten vereenigingen haar goed keuring daartoe hebben gegeven. Ds. Hugenholtz deelde mede, dat hij ter voorkoming van verwisseling en verwikke lingen als secretaris van de N. O. F. is af getreden. Tegenover de actie van het. Anti-Dienst plicht Comité zal de vereeniging een af wachtende houding aannemen, totdat de zaak daar geregeld is. Besloten werd een jaarboek uit te geven, aldus het „Hbld." RECLAME. voeten, verzacht en geneesthm mei Doot 30-60. Tube 80 ct. Bi| Apoth. en Drogisten KUNSTMATIGE REGEN TE BERLIJN. De heer Veraart uitgenoodigd te komen demonstreeren. De heer Veraart heeft een uitnoodiging gekregen om in Berlijn zijn regenproevpn to herhalen. Een groote bankinstelling te Berlijn, welke optreedt mede namens eenige Duit- sche landbouworganisaties, heeft hem ver. zocht om in de maand Juli drie regende, monstraties te geven in de provincie Bran, denburg in de omgeving van Berlijn. Te vens werd hem verzocht te Berlijn een aantal lezingen te houden. De heer Ver aart heeft zich in beginsel hiertoe bereid verklaard. Zoo mogelijk zullen de demon straties met een groot Fokkervliegtuig ge schieden. Indien echter daartoe de gele genheid niet bestaat, zal waarschijnlijk een der grootste Junker- of Domier-vüegtuigen voor de regenproeven worden gebruikt. („Tel.") SCHILDER VAN EEN GASHOUDER GEVALLEN. drnitig ongelnk te Haarlem. Eergislermiddag is bij de gasfabriek te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd. Twee schilders waren bezig met het schilderen van den nieuwen gashouder. Zij stonden op een zg. stellingbak, die met een katrol aan den rand van den gashouder vastzat. Uit veiligheidsoogpunt waren zij met een haak aan die stelling bevestigd. Toen zij van plaats wilden veranderen, maakten zij den haak los. Juist op dat oogenblik verloor de 26-jarige K. F. zijn evenwicht en stortte naar beneden. In zijn val klemde hij zich aan den stellingbak vast en bleef zoo eenige minuten zweven. Hij moest echter loslaten en viel van aanzienlijke hoogte naar be neden, juist op een ijzeren trap. Zijn kame raad gelukte het te blijven staan en met den bak te dalen. Verschillende arbeiders namen F. op, waarna de ongevallendienst hem naar het St. Elizabethsgasthuis ver voerde. Omtrent zijn toestand valt nog niets met zekerheid te zeggen. 3474 HAAGSCHE CHANTEURS BENDE GEARRESTEERD De Haagsche zedenpolitie heeft een bende chanteurs' weten te arresteeren, die zeer. brutaal optraden en alleenwandelende heeren in de Scheveningsche Boschjes en de Wassenaarsche duinen tot hun slachtoffers uitkozen. Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER CNadruk verboden.) 56) '„Het zou mij aangenaam zijn te verne men kapitein Rotherby". aldus opende hij het vuur, „waarom u me lastig valt." „Het spijt me. dat u mijn bezoek aldus opvat, mijnheer", antwoordde ik. „Het gold in werkelijkheid uw nicht." Zij deed een schrede nader tot mij, maar met uitgestrekten arm hield Delora haar terug. „Mijn nicht gevoelt zich hierdoor zeer ge vleid, maar haar vrienden zijn de mijne. U was zoo vriendelijk ons van eenigen dienst to zijn, toen wij aan liet Charing Cross Sta tion waren uitgestapt, doch daarna heeft u op grond van dien kleinen dienst zich op onverantwoordelijke wijze ingedrongen." „Het spijt mij werkelijk, dat u deze opvat ting is toegedaan." „Ik wist niet," vervolgde Delora, „dat de jongelui van uw land over zooveel vrijen tijd konden beschikken, dat zij zich met andermans zaken konden bemoeien op een wijze als u heeft gedaan. Ik ben naar Enge land gegaan met een vertrouwelijke en in gewikkelde opdracht, door mijn eigen regee ring mij gegeven. De hoofdvoorwaarde voor het slagen er van was. dat alles stipt ge heim zou worden gehouden. U was niets meer dan een toevalligo bekende, maar hoe ter wereld heelt u den moed kunnen vin den om u te mengen in mijn doen en la ten? Intusschen is het een feit, dat u mijn taak heel wat moeilijker heelt gemaakt en zelfs op een oogenblik het welslagen van de opdracht in gevaar heelt gebracht. Daar bij komt nog", ging Delora voort, „dat u verkozen heeft u te verbinden met men- schen wier doel het was mijn poging te doen mislukken. En terwijl u van dat alles vol komen op de hoogte was, heeft u de grenze- looze onbeschaamdheid gehad uw gezel schap aan mijn nichlje op te dringen niet alleen, maar haar zelfs het hof te maken." „En dan de beloofde bruidschat van vijf duizend Pond.begon ik. Hij strekte zijn hand met een gebiedend gebaar uit, verklarende: „Laten we daar maar niet meer over pra ten, mijnheer. Ik erken, dat ik mij gedron gen gevoelde te trachten u om te koopen, doch dat geschiedde onder zeer moeielijke omstandigheden. Maar op hel oogenblik kan ik slechts dankbaar ziin, Jat u mijn aan bod niet heeft aanvaard. Ik heb de zaken zoo voor elkaar kunnen krijgen, dat uw te legram mij geen kwaad kan berokkenen. Het gevolg-er van is geweest, dat de zaken vier en twintig uur vroeger haar beslag heb ben gekregen, maar dat is voor niemand een nadeel en voor mij pure winst. Toen ik hoorde, dat u zich tiet aandienen, kon ik nauwelijks mijn ooren gelooven, maar nu u hier is gekomen, nu u het gewaagd heeft dit bezoek te brengen, wensch ik u mede te dee- len, uit naam zoowel van mijn nicht als van mezelveh dat wij;het in hooge male onge- wenschtachten - de kennismaking verder voort te zetten." 'sMans houding was prachtig en als ik niet reeds lang alle vertrouwen in hem had verloren, zou ik ongetwijfeld gevoeld heb ben, dat ik een allerjammerlijkst figuur had geslagen. Maar nu gevoelde ik alleen, dat mijn vertrouwen begon te wankeleD. De al- schuwelijke mogelijkheid, dat ik mij had ver gist, flitste even door mijn gedachten, maar ik verwierp haar als onrrlogelijk. „Mijnheer Delora". zeide ik op mijn bourt „tot op zekere hoogte verheugt het mij ten zeerste, u aldus te nooren spreken. Indien liet een vergissing mijnerzijds is'geweest te onderstellen dat uw buitengewone wijze van handelen in Londen. „Maar wat heeft u, voor den duivel, ta maken met mijn buitengewone wijze van handelen?" viel Delora mij in de reden op een toon wahruil voor het eerst zekere toorn sprak. „Mijn belangstelling voor uw nicht, mijn heer". antwoordde ik. „Mijn nicht heeft uw bescherming niet noodig", verklaarde Delora. „Ik vind, dat u op een wel zeer wonderlijke wijze blijk geeft van uw dankbaarheid te toonen voor de gastvrijheid, welke ons een genoegen was jegens uw broeder in Brazilië te betoonen. Ik heb van morgen nog heel wat te doen en ik heb u enkel ontvangen om u duidelijk 1e maken, dat wij. mijn nicht en ik, er vol strekt geen prijs op stellen de kennisma king met u voort te zetten." Zij deed nogmaals een poging mij te nade ren en daardoor kwam zij meer in het licht te staan Ik zag dal haar oogen rood zagen van het weerten en ondanks een toormgen uitroep van Delora slak zij haar handen naar mij uit, terwijl zij riep: „Kapitein Rotherby, ik geloof vast en zeker, dat u alleen uit vriendelijkheid jegens mij heeft gehandeld. U ziet, dat mijn oom op dit oogenblik erg boos is Wat hij lot u heeft gezegd kwam uit zijn hart voort, niet uit het mijne. Maar u weet, dat ik moet ge hoorzamen." Ik bracht haAr vingors aan mijn lippen en keek haar met een glimlachje in het ge laat, terwijl ik fluisterde: „Felicia, wees niet bevreesd, het is hiermee niet uit." Delora wendde zich tot den bediende, waarom hij had gebeld, en zeide koud; „Laat mijnheer uit, Frangois." Lamartine liet een piaar minuten op zich wachlen. Hij reed voor in een groote auto, waarin, een bejaard heer was gezeten, met wien hij enkele oogenblikken ernstig sprak alvorens zich bij mij te voegen. „Neem me niet kwalijk", zeide hij, ter wijl bij hoed en slok a/gaf aan een bedien de. „maar de chef hield mij aan de praat. Hij heeft mij met zijn auto hierheen ge bracht." ,,'l Is in orde", antwoordde ik „Maar ik heb nieuws voor u." „Niets zal mij meer verbazen", verklaarde Lamartine. terwijl hij zijn arm door den mijnen stak. „Delora is hier", zèide ik. „bij zijn nicht." Lamartine bleef staan en vroeg snel: „Onder zijn eigen naam? Wil je dus be weren. dat hij alle vermomming heeft afge worpen? Dat hij hier is gelogeerd onder den naam van Maurice Delcra?" „Zijn voornaam heb ik nooit geweten", antwoordde ik, „maar hij is hier gelogeerd als Delora en'dal lijkt mij voldoende. Hij heetl de grootste suite van het hotel geno men en nog geen kwartier geleden heeft hij mij op grootsche wijze den mantel uitge veegd." ,,'t Is een prachtkerel!" zei Lamartine zacht. „Als hij het vier en twintig uur zoo weet uit te houden, daiyzal hij, die feitelijk gedurende de laatste tien jaar een bedelaar is geweest, over een reusachtig fortuin be schikken I" „Zoo, was dat de inzet?" vroeg ik. „Toch wel een die er wezen mag, niet waar?" „En wint hij het?" „Dat weet de hemell Zelfs op dit oogen blik zou ik het u niet kunnen zeggen. Als er niets tusschen beide komt, zou ik zeggen, dat hij groote kans heeft Wij gingen het café binnen. Toen Louis ons samen zag binnenkomen, bleef hij een oogenblik als vastgenageld staan. Zijn oogen schenen met een snellen blik ons te willen vragen, wat dat beteekende. Waren wij sa men gekomen? Of hadden wij elkander toe vallig ontmoet? Hoever had de een den an der in vertrouwen genomen? Dit en veel meer scheen hij te willen vragen. Daarop kwam hij langzaam op ons af en toen hij 'it het zonlicht kwam, dat door een der ramen naar binnen viel. zag ik eerst hoe de man veranderd was. Hij was altijd bleek, maar nu zag ik. hoe zijn kleurlooze wangen met rimpels waren doorploegd Zijn oogen lagen diep in hun khssén en zijn geheele manier van doen miste dat soort van vriendelijke minzaamheid, welk anders niet onaango- r.aam aandeed. (Wordt vervolgd). - 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6