DE LUSTRUM-FEESTEN. 71ste Jaar?an<r MAANDAG 23 JUNI 1930 No. 21553 Bericht aan H.H. Abonné's en Adverteerders. OfficSeele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Feestelijke intocht der reünisten - Rondgang door de versierde stad. Het voornaamste nieuws van heden. iX - Gr LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel toot tdrertentiên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 'f 2.35, per weekvv Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. 0.18 ,.0.18 Dit numrter bestaat uit DRIE Bladsn EERSTE BLAD. WOENSDAG A.S., DEN DAG VAN DEN OPTOCHT VAN HET L.S.C. a) zullen onze bureaux ten 8 nm v.m. ge opend zijn en ten 12 nnr des middags sluiten; b) 'kunnen groote advertenties, bestemd voor het nummer van dien dag, aange boden worden tot des morgens half 10; c) moeten kleine advertentiën, bestemd voor het nummer van dien dag, den dag te voren, dus des Dinsdags aangeboden worden; d) zal ons Blad dien dag om 12 uren ver schijnen. lAllen adverleeders, die in het nummer van Woensdag wenschen te adverteeren, .verzoeken wij dringend liefst reeds des Dinsdags in den loop van den dag hun ad vertenties aan te willen bieden. DE DIRECTIE STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL'' Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis^ dat het Ste delijk Museum „De Lakenhal", op Woens dag 25 Juni a.s. slechts geopend zal zijn tot des middags tc twaalt uur. 351- A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 23 Juni 1930. GEMEENTE-SECRETARIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie van den Gemeente-Ontvanger en van den Burger lijken Stand cp Woensdag 25 Juni a.s. slechts zullen zijn geopend van des voormiddags 9 tot 12 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Juni 1930. De Directeur der STEDELIJKE FABRIE KEN VArN GAS- EN ELECTRICITE1T brengt ter algemeene kennis, dat de kantoren Lan- gegracht 70 en de loohkamer Hooigracht 14 op Woensdag 25 Juni a.s., ter gelegenheid van hel Lustrumfeest, des namiddags ge sloten zullen zijn en dat op Woensdagmid dag a s. ook geen aflevering van cokes zal plaats hebben. Voor klachten inzake gas- of eleclriciteits- levering kan men zich ten allen tijde wen den tot den portier in het Administratie gebouw Langegracht 70 (Tel. 12201. De directeur voornoemd, G. A. VAN KLINKENBERG. Leiden, 23 Juni 1930. de lustrumviering. Woensdag as. zal ter gelegenheid van de verlichting van de Korenbeufs a'da een concert gegeven worden door hel Leidsch Muziekkorps, directeur de heer Joh. C Het 'concert zal echler niet te acht uur, doch eerst te negen uur aanvangen. Heden- en morgenavond geett de Post een concert in het Noordeinde na vooraf een muzikale wandeling door de stad te hebben gemaakt. Donderdagavond zal het muziekcorps van het 6e R. 1 - A. in e, buurt concerteeren. Zaterdagavond heelt een dames-comité de versieringscommissie van het Noordeinde ten huize van den heer M. W. Weijling ge huldigd. o eindexamen h. b. s. voor meisjes. Geslaagd zijn aan de Gem. H. B. S voor Meisjes alhier: de dames L. M. Baumgarten* M. A. Baumgarten, E. C. Cosman, N J- Gockoop, S. Goekoop, E. J. P Locher, T. Moolenburgh en J Ouwerkerk, allen te Lei den en C H. M P. P. Kortmann en M. M, II. Pluim Mentz te Oegstgeest Alle leerlingen zijn geslaagd. Foto W Bleuzé. Lelden. Het Collegium van het Leidsche Studentencorps, dat hedenmiddag in de collegiumskamer van sociëteit „Minerva" een receptie hield voor reünisten en Senaten van bevriende erkende Corpora. Zoo is dan vandaag de Lustrumviering 1930 officieel begonnen. Sedert een week 'heeft er in de anders reed9 vacantie-slille Leidsche straten een ongekende bedrijvig heid geheerscht. De buurlcommissies waren druk in de weer om de verschillende wijken zoo mooi mogelijk te maken; de winkeliers zorgden voor een extra-aantrekkelijke eta lage; de studenten zelf spreken over niets anders als „Het Lustrum" en ook Gemeente werken deed z'n uiterste best om verschil lende zaken, welke verbetering dringend behoefden, nog voor de feestweek in orde te brengen. We denken hier aan de bestrating en de verlichting van den Stationsweg en aan tal van andere dingen meer. Werkelijk, zoo'n lustrum heeft op het verloop der werk zaamheden een merkwaardig gunstigen in vloed. Zaterdagavond waren de meeste buurtvereenigingen met hun taak gereed gekomen en zeer vele 9tadgenooten hebben Zaterdagavond al vast eens een korte wan deling door de binnenstad gemaakt om een en ander in oogenschouw te nemen. Van enkele gebouwen was bovendien de verlich ting reeds ontstoken en zoo was hel Zater dagavond in de binnenstad al gezellig druk. En ook gisteren hebben vele Leidenaars een bezoek aan de bontkleurige versiering van de stad verkozen boven de gebruikelijke wandeling langs de schaduwrijke singels of de verkwikkende verkoeling van een zeebad te Katwijk, Noordwijk en Scheveningen. De stadsversieiing. Een moeilijk probleem: het tooien van straten en grachten.... Een ieder heeft er zijn eigen denkbeelden over wat de een prachtig vindt, noemt de ander afschuwe lijk. Maar de Leidenaars zijn op dit punt geen leeken: onze stad heeft vele feesten en vele lustra meegemaakt, haar bewoners waren tallooze malen in de gelegenheid hun krach ten en artistieke versieringstalenlen te be proeven-. zij konden van hun kennis dan ook voor het Lustrum 1930 geducht profi- teeren. Zoo dachten wij, toen Zaterdagavond onze onderzoekingstocht door de stad be gon en de fotograaf zijn eerste opnamen van alle opluisleringen maakte. En werkelijk: onze sladgenoolen hébben in menig opzicht van vroeger jaren gepro fiteerd! Natuurlijk, een weelderiger deco ratie is denkbaar, maar dat neemt niet weg, dat met de beschikbare gelden uitstekend is gewoekerd en wij mogen hel Centraal Comité wel dankbaar zijn, voor al hetgeen hier bereikt is. De verschillende buurlcommissies heb- hen zich veel moeite getroost de stad in een vriendelijk feestkleed te steken, zooals men dit aan den naam van Leiden als oudste universiteitsstad des lands toch eigenlijk verplicht isl i Talloozen uit alle windstreken die uit hun studententijd Leiden een warm hart toedra gen, zullen dankbaar zijn hun geliefde stralen en stegen welke zij zoo menigmaal in hun jeugd onbezorgd doorkruisten, weer te zien. Dal men zich heeft opgemaakt, hen zoo feestelijk mogelijk te ontvangen, zal hen lot nog grooter dankbaarheid stemmen 1 Hel is moeilijk een goed uitgangpunt voor de versiering te vinden: laten wij ditmaal eens beginnen met het centrum van alle feestgewoel. De Stadsgehoorzaal en de Soci- teit. Onder palmen en geraniums is de eerste als verscholen, terwijl binnen het aspect zoodanig is veranderd, dal zelfs de oudste Leidenaar zijn trouwe concertzaal nauwe lijks meer herkennen zall In de met oranje en zwart versierde gan gen slaat een overvloed van groen, gemak kelijke fauteuils op zachte tapijten nooden reeds onmiddellijk tot een zitje en dan de zaal: zij is omgetooverd in een prachtige ruimte, waar weldoende kleurencombinatie domineeren. Een golvend doekplafond, een groot wit blauw stembord boven 't looneel (onlwerp- van een der studenten de heer v. Blom), roode wandbespanningen met decoratieve figuren, rond de deuropeningen diepblauwe gordijnen, terwijl de balluslrade met licht blauw geplooid doek is behangen. Kolossale lampen schenken een schilerende ver lichting. die stralen zal over de dans vloer in 't midden. In deze omgeving kan de feestvreugde ten top stijgen, alsook in den kleinen foyer, welke in een moderne bar herschapen werd, even eens volgens bet ontwerp van den heer v. Blom. Hoofdkleuren zijn hier hardgroen met geel, afgewisseld door rood-groene imitatie cactusbloemen. Een zeer apart geheel, waar aan men even wennen moet: doch de ge zellige zitjes, de barkrukken en de be kleedde stoelen zullen ook hier ontelbare feestgangers een onontbeerlijk rustpunt bieden. De zaalversiering werd ontworpen door de Gebr. Cohen uit Deventer, wier streven het was met zoo weinig mogelijk kosten iel9 aantrekkelijks te schenken, mede zonder eenige behulp van bloemen. Zij zijn hierin zeker geslaagd! Een baldakijn, opgetrokken uit blauw en grijs fluweel pronkt boven de stoep van de Sociteit: ook hier veel groene slingers. Het Virtus Concordia Fides" is niet vergeten, evenmin de gedenkwaardige cijfers 1515 1930. Des avonds zal de verlichting de aandacht trekken, waaronder het gedrang der lustrum- gangers en het jachten der dravende kell- ners duidelijk zichtbaar i9. Druk, ontzaglijk druk was bet reeds den eersten avond der zoo goed als geheel vol tooide versieringen; men staarde naar de monumentale eerepoort, met het indruk wekkende Vikingschip. Een mooi effect geven de oranje-blauw- en witte linten. Als in zoovele andere stralen vallen ook hier de Uil van Minerva en de gekruiste sleutels op: deze symbolen van stad en universiteit zijn welhaast overal schering en inslag! Een zeer goeden indruk maakt het Noord einde: met zijn eerepoorten in bruin en goud. de liefelijke waranda's met rozen struiken en de vlaggen hoog in topI Een schat van kleurige linten en bloemen gaat men hier langs. Vooral des avonds is het Rapenburg mooi: de schijnwerpers weerspiegelen de aan oude boomen wapperende vlaggen in het water, de Universiteit licht zilverachtig op in den donkeren nacht. Nog vele straten zijn te noemen: aan den Stationsweg wacht een enorme poort met een hartelijk „Welkom" de bezoekers op, de Rijnsburgerbrug geeft met de hoogoplor- nende wit-geel-groene wimpels een prettige afwisseling. De wandelaar kan onder poorten zonder tal zijn wandeling voortzetten: Steenstraat, Doezastraat (hier waant men zich een oogenblik in China), Hooigracht en niet te vergelen de gezellige Groenesteeg, met de ouderwetsche oranjeballonnen: overal kre gen wij een goeden, zelfs soms een uitmun tenden indruk. In de Haarlemmerstraat zijn de slingers van dennegroen 9chier eindeloos! Men vergete vooral niet de9 avonds de verlichtingen van Lakenhal, Waag, Koren beurs, met het fantastische schijnsel, dat zich over een zee van wimpeltjes uitspreidt langs te trekken. Overal ontdekt hel oog weer iets nieuws: zoo bij de Hoogewoerd de ingebouwde klok, waarop alweer sleutels, een reusachtige uil en het „Lugdunum Batavorum Salve" prij ken. Wij durven dan ook een tocht door de stad met vertrouwen aanbevelen: onze foto pagina toont U veel, van hetgeen wij zagen. Zij zal zeker de lust om zelf een9 een kijkje te gaan nemen, bij een ieder opwekken! Waneer deze week de vlaggen aan ieder huis wapperen, heeft de versiering haar hoogtepunt bereiktl Bracht de versiering dus gisteren reeds ondanks de hitte, vele stadgenooten op de been, ook het vreemdelingenbezoek was grooter dan anders. Vele „zusjes", die door clubgenooten van hun broer-student ter Lustrumviering waren geinviteerd, arriveer den reeds gisteren en werden doorgaans met heel veel moeite in de reeds met familie leden overvulde „ploerterij" ondergebracht. En toen er gisteravond een flinke onweers bui de vlaggen en wimpels in de Sleutelstad in een oogenblik doorweekte en 9lap deed binnenland. Heden is begonnen het 71ste Instrnm dar Leidsche Hoogeschool. (lste Blad.). De jaarvergadering te Doetinchem van d® vereeniging „Onze Vloot". (Binnenland, 2e Blad.). Meerdere personen zijn gisteren bij het zwemmen verdronken. (Gemengd, 2e BI.). Algemeene ledenvergadering van „Kerk en Vrede" (Kerk en School, 2e Blad.). buitenland. i^iog geen oplossing der crisis in Dnitsch- land. (Buitenland, 2e Blad.). De nitslag der verkiezingen in Saksen. (Buitenland, 2e Blad.). Nieuwe botsingen te Bombay in Britsch- Indië. Buitenland, 2e Blad.). hangen, toen is er door honderden jongelui en niet minder burgers de verzuchting ge slaakt: „Als het weer nu in vredesnaam niet omslaat.I" De intocht der reünisten. Maandag, de intocht der reünistenI Geluk kig opnieuw stralend zonneweerl Hier en daar wordt in de morgenuren nog de laatste hand gelegd aan de versieringen; rijden rijtuigen rond met hepluimde paarden ervoor en hooggehoeden heeren erin maar verder is het rustig als iederen Maandagmorgen. Maar toch broeit er iets; de lustrumsfeer, die u tegen9traalt uit alle versierde straten, die te lezen is op de gezichten der voorbijgangers. Tegen cenen wordt het steeds drukker in de omgeving van de Academie aan het Rapen burg. Van alle kanten komen de studenten opdagen en eindelijk heeft de stoet zich ge formeerd. welke zich in optocht naar het station zal hegeven om de oud-leden te be groeten. Voorop het muziekcorps van het 3de half- regiment huzaren uit Den Haag, daarachter de pedel van het Leidsch Studentencorps, de heer Vilders en de eerewacht van de ver eeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria". Het is toch altijd weer een aardig gezicht, die keurige donkerblauwe uniformen met die witte pluimen en dito slobkousen. Daarna komt de eenige persoon te paard, de Assessor primus Collegii, de heer W. M. Gunning, die fier het oude Corpsvaandel omhoogsteekt. Hier achter scharen zich de leden en eere-leden van hel Collegium Civitatis Academicae Lugduno Batavae Supremum, van de Lustrumcommissie, de Beier9che kapel onder leiding van den heer II. Ullrich, de commissie van orde en vertegenwoordiging van sociëteit „Minerva", de besturen van corpsgezelschappen en -vereenigingen met hunne vaandels en banieren en tenslotte de gewone corpsleden, gerangschikt naar de faculteiten. Langs den kort9ten weg mar cheert de stoet op de lonen der muziek naar het Stationsplein. In „Zomerzorg" zetelt van des morgens 10 uur af de Algemeene Reunie-Commissic. Er heerscht daar een vroolijke stemming. Overal klinken de be groetingen door de lucht. Heeren van ver- gevorderden middelbaren leeftijd schudden elkaar hartelijk de hand en al heel gauw worden oude herinneringen opgehaald van tientallen jaren geleden, toen beiden nog met volle leugen van hel onbezorgde stu dentenleven genoten. Het „weet-je-dit-nog" en „heb je dien nog wel eens ontmoet" hoor je aan alle lafel9. De heer Batenburg ont haalt allen op een glas champagne. Inmid dels zijn de treinen uit Utrecht. Amsterdam en Rotterdam gearriveerd en hebben nieuwe stroomen reünisten, zoomede de senaten der bevriende corpora aangevoerd. De oudste reünist is de heer mr. M. G. L. van Loghum, die zich in 1866 als lid van helL. S. C. liet inschrijven en van de circa 500 andere oud leden noemen wij hier slechts de namen van jhr. A. Roëll, commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. J. A. N. Patijn, burge meester van Den Haag de Leidsche hoog leeraren prof. dr. P. C. T. van der Hoeven en prof. dr. H. T. Colenbrander, mr P. J. Briet, lid der Eerste Kamer, mr. dr. F. W. L. A. Snijder van Wissekerke le Wassenaar, oud-voorzitter van den Octrooiraad, dr. J. Schoemaker, chirurg te Den Haag, mr. H.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1