Jieé Leidsch Daabh De Nationale Roeiwedstrijden 71ste Jaargang Maandag 23 Juni 1930 No. 25 Het voornaamste nieuws van heden. tbl&ïi TELEFOON DIR.en ADMIN. 2500 RED. 1507 luauumuiuiuuiiiiiiiiuinuinniiiuiHiiiiiiiiuiuiiitiiliii Goede inzet der Lustrum-Feesten. Laga wint den strijd der Oude Achten. De beste resultaten door Laga behaald Het einde van het roeifeslijn! Een wat trieste en kille morgen week spoedig voor een blijden middag, vol zon en vol warmte, passend in het kader van dezen dag der beslissingen, die tintelde van sportiel jolijt en hoog-opgevoerde roeiers-vreugde Parelend stond de gouden zonnebal aan den strakken hemel en zij streelde met haar glans het Zaterdagmiddag soms heel strakke beweeg op en bij het Overveer, waar de finish der wedstrijden was, waar de club- vlaggen wapperden in den zachlen wind en waar de lucht geladen was van enthou siasme, hoop en spanningl Ja, deze laatste dag heeft de krobn gezet op den inzet der lustrum-feesten, die onder de voortreffelijke leiding van den heer van Schaick zoo uit stekend was geregeld. Merkwaardig overigens wat de spor tieve resultaten betreft dat de ciub, welke den eersten dag zulke gunstige uil slagen te boeken vermocht, op den tweeden dag weinig of niets presteerde en het tot geen enkele overwinning kon brengen. „Njord was troef" schreven wij in ons verslag van Vrijdag; wij zouden het nu op Laga kunnen overdragen.... Want terwijl Njord het moest laten bij de eene zege der Jonge Acht A voegde Laga er niet minder dan drie toe aan de twee van den eersten dag. Met deze vijf overwinningen staan de Delftenaren verre aan den spits van het lijstje, dat voor iedere vereeniging het to taal-resultaat aangeeft. Zij wordt gevolgd door De Hoop met 3, Laak en Spaaine, elk met 2, Njord, Triton, Maas, Nereus, Willem III, Dordt, de Vliet en Argo, elk met een overwinning. Voor Laga wordt de uitslag bovendien nog fraaier, waar hij ook een zege in de Oude Acht omvat. Na een spannenden kamp werd Maas met een lengte geslagen en de Delftsche ploeg bewees daarmede haar superioriteit. Of dit voor haar zal leiden tot een toer naar het buitenland dient inlus- schen te worden afgewacht. Wij vernamen dat in strijd met rile mogelijke berichten Laga niet naar Henley zal gaan, doch dat anderzijds wordt overwogen om, al dan niet in gezelschap van Njord en (of) Maas, naar Kopenhagen te reizen om deel te nemen aan het daar to houden internationale tour- nooi. Het staat nog niet vast wanneer hier omtrent een beslissing zal worden genomen, zoomin bij Laga als bij Maas of Njord. Wel deelde men ons mede dat de nationale kam pioenschappen in geen geval zullen worden uitgesteld en dat dit feit vermoedelijk een stevige rem zal zijn op de verlangens der roeiers om een toer naar den vreemde te maken. Ook het kampioenschap van Neder land heeft zijn aantrekkelijkheid! Is Njord wel dcor Maas verslagen? Maas wij zeiden het reeds sneuvel de in de finale der Oude Achten tegen Laga doch zij is ook verder langdurig het onder werp van vele gesprekken geweest. Men weet het: de eerste race tusschen Maas en Njord eindigde Vrijdag onbeslist, de tweede maal met vrijwel niet waarneembaar ver schil door de Rotterdammers gewonnen. Evenwel: Zaterdagmorgen kwam de tijding dat de boot van Maas bijkans een meter langer is dan die der Leidenaars, en hier over is bij voortduring zwaarwichtig en met klem van argumenten gediscussieerd. Want ook wij gelooven dat onder deze om standigheden de uitslag niet geheel zuiver kan worden genoemdl Natuurlijk is het niet de bedoeling aan de waarde van de presta tie van Maas te tornen ook Zaterdag wilde dat niemand doch deze kwestie mag worden beschouwd als een principieele, die op den duur misschien tot onaangenaam heden zou kunnen leiden. Waren de ploe gen gestart vanaf den neus der booten alle bezwaren waren vermoedelijk onder vangen geweest. Evenwel geschiedde dit vanaf het roer en wie nu den afstand na- gaal op het moment vlak voor den start vanaf de bootneuzen tot aan de finish lijn moet noodzakelijk tot de conclusie ko men dat in de gegeven omstandigheden Maas een meter minder had af te leggen dan Njord. wat beleekent dat de Leidsche Acht bij gelijke bootlengte beide reces zou hebben gewonnen.Wij meenen het waar schijnlijk te mogen achten dat deze kwestie in de roei wereld weldra een punt van be spreking zal uilmaken' en wij kunnen dit slechts toejuichen. Laak wint op fraaie wijze de Oude Vier. De wedstrijden van Zaterdag waren uit sluitend finales. Begonnen werd met de Jonge Sciff A, waarin Laga (de Freylag) met twee lengten won van Die Leythe (Nauta), in 6 m. 2 sec. Maas won vervol gens de Oude Twee tegen Njord, dat op het laatste moment Gaymans wegens ongesteld heid had moeten vervangen, als boeg, door Beuker Andrea en daardoor de noodige een heid miste. Maas won vrij gemakkelijk met bijna twee lengten in 6 m. 17 4/5 sec. De winnaars waren: R. Peterson, bg., H. B, Jongbloed Unterhorst Jr., slag en J. Schou- wenaar. st. Jonge Vier A. Een in den beginne aan- trekkelijken strijd tusschen Argo en Nereus. De Amsterdammers roeiden rustiger, met lange halen, en veel minder ruw dan Argo, dat op 500 M. een lengte achterstand had en deze niet meer heeft kunnen inloopen. 1. Nereus 5 m. 2fi 2/5 s. 2. Argo 5 m. 32 4/5 sec. Winnende ploeg: J. A. Tehupeicry, bg.. L. S. Rinkel, P. L. Justman Jacob, S. Gies- beris, slag, en G. Hallie, st. Jonge twee B. Boei 1. Nereus, boei 2, Willem III. Tol op 500 M. lag Willem III aan den kop, werd toen door Nereus inge haald. wcerslond den aanval en spurtte op 1300 M. zoo snel weg dat de tegenpartij geen kans kreeg haar bij te houden. 1. Willem III. 6 m. 18 2/5 sec.. 2. Nereus. Winnaars: H. J. van der Linden, bg., K. 0. Beerla, slag, en C. C. Hora Siccama, st. De Oude Vier bracht, vrij onverwacht, oen srhillerende overwinning van de Laak over Njord, dat, gezien den tijd van den vorigen dag. a! eenigszins op een overwin ning meende Ie mogen rekenen. Laak was bij den slari het snelste weg. lag op 500 M. een lengte voor en liep toen door krachtig en buitengewoon zuiver werk nog ve-der uit en triomfeerde met aanzienlijken voor sprong in 5 min. 27 sec.. 2 Njord, 3 run. 37 2/5 sec. De winnaars warenP. 8. Hee- rema, bg., R. E. J. Weber, E. Weber, G. Slotboom, slag. en N. Slotboom, st. De Zifveren Prauw rooi Laga. De Jonge B-achten van Njord en Laga streden om den Zilveren Prauw. In een vlug tempo gingen de ploegen weg en bij de eerste slagen lag Njord eenige meters voor. Maar al heel gauw kwam Laga op zetten: zij was op 300 M. al een taf.oJglo voor, roeide heel rustig en zuiver en spurtte tenslotte sneller dan Njord, dal het ant woord schuldig moest blijven. Het water werk der Leidsche ploeg was vrij onzuiver. Laga won met 2 lengten in 4 m. 49 3/5 s. 2. Njord, 4 m. 57 sec. Winnende ploeg: C. van Leeuwen, bg., J. Slenger, C. A. Hty- ning, K. A. Poortman, N, T. Lambrechtsen, J. A. Versteegh, L. D. Asjes, W. Geurts, slag, en D. Westerveld, st. Oude Sciff, Boei 1, Spaarne (Timmer mans), boei 2, Njord (van der Meer), fje Njord-man, die op de Koninklijke teleur stelde. scheen zich ditmaal beter te zu'.ir.n weren: hij nam direct de leiding, stuurde beter dan Timmermans en bleef lot op de helft van de baan aan den kop. ben „snoek" bracht echteT de ommekeer. Van der Meer raakte zijn rust kwijt, scheen nerveus en werd door den spurtenden Spaarne-manop 200 M. voor de finish definitief gepasseeru. 1. Spaaj-ne, 5 m. 66 2/5 sec., 2. Njord. 2 a 3 meter Het hoofdnummer. Hel hoofdnummer: Oude Acht, ging over 1400 meier doordat een schip in de baan lag, ergens kort bij den start. De kamp was minder spannend dan aanvankelijk was verwacht Gelijk gingen de ploegen weg, maar in een hoog tempo liep Laga uit om op 500 meter een kwartlengte voor te lig gen. Voortdurend sloegen de Delfteraren hooger en hoe Maas zich ook inspande, te gen deze ploeg viel voor haar niet te trek ken. Bij de 1300 M. deden de Rotterdam mers een laatste poging en de spurt verklein de wel iets van den achterstand, doch niet voldoende om boord-aan-boord te komen. Terwijl men langs den kant het clublied aanhief ging Laga ale eerste door de lijn met een lengte voorsprong op Maas! Waas- de baan was ingekort werd geen tijd op genomen Winnende ploeg: F W. J. Westen dorp, bg., E. E. W. van Oven, A. C. ter Poorten. J. D. Ferman, D. L. Asjes. M. H. Maas, J J Stenger, H. E. Kruyt, slag en M. van 't Hoogerhuys, st. De praeses der lustrum-commissie, de heer Dudok van Heel, heeft den Coilegium- wisselbeker aan de winnende ploeg overhan digd en medegedeeld dat het in de bedoeling ligt dezen prijs te laten verroeien op de Koninklijke wanneer er te Leiden geen wedstrijden worden gehouden. jtijlroeien. Het stijlioeien der dames leverde de vol gende resultaten op: Jonge sciff: Winn. Spaarne (mej. A. E. Herwei jer). Oude Vier: Laak (de d&mes E. S. Bosma, E. C. W. de Jongh, H. C. Rademaker, J. B. EerLand, slag, en D. van Wolframsdorff, st.) Jonge Vier: Argo (de dames A. J. Lypharl bg., E. Krythe, N. Krythe, H. van Straatcn, slag, G. .T. Jell van Bredehoff de Vicq vam Oosthuizen, st. Race-roeiezi voor dames een succes. Heel wat interessanter was het race- roeien der dames. Tegenstanders moeten zich bij dezen wedstrijd ontwapend hebben gevoeld. Zij lieten zich trouwens niet hoo ien en allerwegen was er waardeering voor het somtijds fraaie werk, door de verschil lende ploegen geleverd! Hier zat actie in en lijn, hier was het sportieve beweeg, dat wij steeds weer missen bij het stijlroeien, dat... niemand meer interesseert! De Dord-vier won in een keurige race van Willem ITT. terwijl de Acht van de Vliet, na aanvanke lijk achter te zijn geweest, in een snelle spurt langs Nereus schoof en met een halve lengte won. De tijd van Dord was 3 m. 20 sec. (afstand (800 M.) Winnende ploeg: M. M. M. A. W. van Kleef, bg., M. C. van Al len», S. C. Reus, L. Noels, slag, en J. Sehil- iemans, st. De Vliet won den strijd der Achten door snelheid en conditie,niet door stijl. Wat dit laatste betreft sloeg de jury Nereus dat eveneens in voortreffelijke conditie binnen kwam iets hooger aan. doch deze zege was voor de. Arpslérdarasche dames niet groot genoeg om De Vliet de zege te kun nen ontrooven! Tijd va.n De Vliet 3 m. 1/5 s. Dit is langer dan van de Dord-vieT door dat de wind, die in de lengte over de haan stond, was gaan liggen. De Leidsche ploeg beslnnd uit de dames: L. H Spaargaren hg. A. A. P. Couvée, P. v. d. Mandele. D. M. v. Kleef, J. H. Posthuma, F. Ie Cosquino de Bussy, H. M. A. Land, J. Akkerman, slag, en H. D. Goddard, st. LAWN-TENNIS WIMBLEDON VOORHEEN EN THANS BU DEN AANVANG VAN HET 54ste TOURNOOI. (Na-druk verboden). Wimbledon. De kampioenschappen, door Engeland ingesteld, hoewel niet meer offi cieel als wereldkampioenschappen erkend, worden door de spelers wel als zoodanig beschouwd en een kampioenschap op Wim bledon behaald, geldt voor meer dan een titel op het officieele wereldkampioenschap verkregen. Wimbledon heeft een traditie als geen tennistournament ter wereld en deze traditie telt! Wimbledon, een magische klank haast voor de tennissers en tennissters, Wimble- bledon, de plaats waar de aspiraties van den tennisser eindigen. Met een variant op een bekend gezegde zou men kunnen zeggen Op Wimbledon spelen en dan ster ven. Zoo is Wimbledon naast de plaats, waar het grootste triomfen gevierd worden, evenzeer de plaats, wa-ar het grootste ten- nisleed geleden is. Optimistisch, vol ver trouwen in eigen kunnen hebben dames en hecren van diverse nationaliteiten 't court betreden, om dan te moeten constateeren, dat zij nog niet ,,up to international stan dard" zijn gerezen. Ed snikkend verlaten de geagiteerde, raeerendeels Zuidelijker, broeders en zusters der tennisftfmiïie het gras. Wimbledon kent tennisvreugde en ten- nisleed. m Dit jaar wordt het Wimbledon-tourna ment voor de 54e maal gehouden en het is wel aardig eens na te gaan, wie al zoo >n de achter ons liggende jaren den titel won- nen. Van den beginne af werden heeren singles verspeeld. Te beginnen du8 met 1877,. Van af 1879 werden ook hterendub- bels gespeeld, terwijl in het jaar 1884 de dames haar entree op Wimbledon maakten. Het duurde tot 1913 voor eerst dames-dub bels en mixed-doubles werden ingevoerd, zoodat van dat jaar af vier titels waren te veroveren.. Wie hebben ei al zoo gespeeld 7 In de eerste iaren dat het kampioen schap werd verspeeld, waren slechts Engel- schen van de partij tot in 1884 een Ameri- kaapseh kampioen naar Engeland kwam. Echter waren de Repshaws W. en E. toen juist op hun best en de gasten hadden geen succes. In 1892 kwam er weer een Amerikaan O. S. Campbell over. Hij ver loor van de bekende A. W. Gore. De Ame rikanen, die in de volgende jaren kwamen, troffen het niet, dat R. F. Doherty toen in zijn besten tijd was en Engeland be hield zijn titels. Van 1902 tot 1907 regeerde de andere Doherty H. L. in welk laat ste jaar eon einde kwam a-a/n. de Engelschc supprematie. Van het Continent kwamen eerst in 1902 spelers aangetrokken door de faam van Wimbledon. Dat waren Paul dc Borraan en R. Lemaire, terwijl het jaar daarop T. F. Vrecde en A. Broese v. Groenon Holland voor de eerste maal vertegen woordigden. In de volgende jaTen trof men vrijwel geregeld een Hollandsche deelne ming aan. Tevens kwamen in die iaren de eerste Franschen uit, die dus reeds toen aanval waagden op de titels, die ze eerst door de beroemde Susanne Lcnglcn en later door do oracks Jean Borotra, René Lacostc en Henri Cochet geregeld hebben veroverd. We zeiden, dat in 1907 een einde kwam aan de Engelsche overwinningen. Toen toch kwam de Australiër Norman E. Broo kes wederom naar Europa en won zoowel in den single als in den heerendubbel. In de twee volgende jaren deed A. W. Gore met succes een poging om dc titels van dit specifieke en door traditie zoo ccht- Engelsche tournament voor dit land te be houden. Doch na 1909 is er geen Engelsch- man meer aan te pas gekomen De populariteit en de verbreiding van het spel over alle deelen van de aarde, do aantrekkingskracht van Wimlbedon, waardoor alle cracks steeds aanwezig wa ren, waren evenzoovcle redenen, dat sinds dien eerst Australiërs, Wilding, Broo kes, Patterson teen een Amerikaan, Til den, en daarna de Franschen, bovenge noemd, winnaars werden. Slechts in de da- Tneswedstrijdcn hield een Engelsche Mts. Lambert Chambers zich lang staande, tot J'incomparable" Susanne eerst en later Miss Ryan on Helen Wills (thans Mrs. Moody) te sterk bleken voor de Engelsche tennissters. Welke rol speelde Holland? Tot dusverre een bescheiden. Van Leo- Tiep,- Scheurleer, Diemer Kool mochten dan al tennissers zijn, die in spelkwaliteit boven de middelmaat uitkwamen, in een zoo sterk bezet tournament gingen zij onder. Tegen een Wilding, een onvergetelijk speler, tegen ccn Tilden of tegen de Franschen konden zij het niet bolwerken. Thans is ct weer ,,een nieuwe generatie," zouden wc haast zeggen, thans zijn er Timmer, Van der Heide, en heeft Timmer en ook Kea Bou- man reeds eenige jaTen op Wimbledon doen blijken, dat het kleino Nederland wenscht te wordeD medcgeteld. Timmer is onze hoop en kunnen we dan al niet een titel verkrijgen, toch ligt ons inziens do tijd niet meer ver af, dat we een „runner up" zullen hebben op Wimbledon. De heeren-enkelspelen. Alle kampioenen vermelden, zou buiten het kleine bestek van dit artikel gaan, maar we willen hier even releveeren die genen, die meerdere malen hun superiori teit deden gelden. En zoo kunnen we de tennis-historie van het moderne toennis wel te verstaan verdeelen in een vier tal perioden, gedurende welke tijdvakken steeds een of twee spelers verre boven de aDderen uitstakeD. Allereerst de tijd van do Engelsche twee lingen Renshaw. Vanaf 1881 won zes jaren achtereenvolgens W. Renshaw het single kampioenschap en in 1889 nog eens. Hij werd bedreigd en in spelkwaliteit slechts benaderd door zijn broer E. Renshaw on door den fameusen H. F. Lawford. In de tachtiger jareD wonnen de gebroeders Renshaw niet minder dan zeven keer de doubles! Nadien was W. Baddeley een groot speler. Dan dateert do tweede periode van 1897 tot 1906 en heet tijdvak-Doherty. Eerst R. F. Doherty, die in 1897, '98. '99, 1900 kam pioen werd toen zijn broer H. L. Doherty, die van 1902 tot en met 19C6 de zege be haalde. Acht maal wonnen deze broeders den dubbel. Derde periode. Begin van buitenlandsch overwicht. Norman Brookes en wijlen A. F. Wilding overheerschcn. Na den oorlog krijgen we de Amerikanen en wint Big Bill tweemaal. Amerika oveTheerscht evenzeer in den Dans Cup strijd Laatste tijdvak: 1924 to heden. Frank rijk for ever. In 1924 en 1926 wint Rorotrft, in 1925 en '28 Lacoste dito, in 1927 en 1929 .wint Cochet. En de runners-up zijn afwisselend dezelfde Franschen! Thans de dames. Besluiten we met de dames-singles. Miss Dod, Mrs. Hillyard en Miss C. Cooper zijn namen uit den begintijd, die ouderen zich Welgeslaagde roeiwedstrijden in het Oegstgeesterkanaal; Laga won het hoofd" nnmmer. Opnieuw Hollandsche successen in ds zeilweek te Kiel. Wimbledon, voorheen en thans; beschou wingen van een bijzonderen medewerker. De vóórwedstrijden te Scheveningen voor hot nationale degenkampioenschapStapel in den eindstrijd. nog wel zullen herinneren. Dan komt se dert 1910 de tijd van Mrs. Lambert Cham- bers tot in 1919 Susanne Lenglen aan haar. heerschappij een einde maakt en den titel j voor Franirijk opeischt. Zes keer won Su sanne, slechts in 1924 moest zij zich w^ens ziekte terugtrekken en won Kitty Mc Oane (thans Mrs. Godfree). Zes keer kampioene in zeven jaar, een record Zou Helen Wills, die sedert 1926 onafgebroken den titel be haalde, er in slagen het te verbeteren 1 Zoo heeft ook de dames-single menigë heroische strijd te zien gegeven evenals de heeren om de supprematie hebben ge vochten. Wedstrijden, waarin de Doherty'a speelden, waren immer van groote aan trekkelijkheid. Wie ooit de matches tus schen Tilden en de Franschen heeft gezien, vergeet zo nooit. Een strijd, waarvan nooit tovoren was te zeggen, wie zou winnen. Harde kampen. De tribunes rond de baan waren gevulder dan ooit wanneer Susanno Lenglen haar entree op Wimbledon maak te, ieder wilde de gracieuse Fran^aise aan het werk zien. Altijd was er iets moois te zien. Wimbledon is de plaats geweest van me- nigen grootschen kamp en daarom verdient het de roem, welke van haar uitgaat. Wim bledon met zijn traditie en zijn historie is cenig in de tenniswereld. Een kijkje op Wimbledon van thans! iWimbledon is een „show". Alle kaartjes zijn reeds maanden tevoren uitverkocht. Alles krioelt om de zestien banen, waarop gespeeld wordt. Op de banen worden nieu we tennismodes gecreëerd, op de Prome- nado zooals de toegangsweg naar de verschillende courts heol deftig heet wan delt de Londensche society rond en toont u haar nieuwste toiletjes. Wimbledon is interessant. Men hoort van veraf do loudspeaker-installatie van den umpire de scores brullen, overal men gen alle talon zich dooreen. Hier wandelt Harada, de fameuse Japanscbe tennisser* daar staat de breedgeschouderde Tilden in een opzichtige overjas te praten met zijn medevennoot in de fa. Tilden, Hunter k Co., in wereldtourcn en tenniscopy terwijl hij tegelijkertijd eenige autogTaph- enthousiasten bevredigt. Bettv NuthaJl wandelt hier rond, nog verhit van den juist beëindigden strijd, tracht een glimp van de andere matches te krijgen, maar tever geefs, want zij is omringd van handteeke- ning-verzamelaars en teekent... Daar is do „bourding Bask" Borotra en ook hij tee- kenL Zegt „just one" en het gelukkige meisje staat daar stralend van trots, met de handteekening Er wordt op Wimbledon getennist, zeker, maar cr is nog een ander Wimbledon. Er worden ook handteekeningen geplaatst... J. A. B. ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN TE HILLEGOM. Ook dit jaar zullen wederom twee wed strijden door de Hillegomsche Zwemvereni ging worden georganiseerd. De datum van de onderlinge wedstrijden is nog niet be kend. Op 12 Juli a.s. zullen in de zwemin richting de kampioenswedstrijden van den Haarl. Zwembond worden gehouden. Dit zijn dus de eerste officieele zwemwed1- strijden te Hillegom. Het programma voor dien middag ver meldt ook nummers, waaraan door de H.Z.V leden kan worden deelgenomen. Dal zijn: 4 x 50 Meter estafette dames (vrije- of schoolslag naar keuze) voor Velzen, Half weg en Hillegom. 50 Meter vrije slag heeren (voor zwem mers uit Velzen, Halfweg en Hillegom). 50 Meter vrije slag dames, idem 8 x 50 Meter vrije slag of schoolslag hoo ien idem. BOKSEN. STRIBLING SLAAT VON PORAT .Young Stribling heeft Von Porat in de eerste ronde van den wedstrijd te Chicago knock out geslagen. Dit is de eerste keer, dat Von Porat knock out ging Stribling ontmoet 28 Juli Ie Londen Phil Scott. Door deze overwinning is Young Stribling favoriet. (Hbld.).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11