L.F.C. I tegen Sparta (Rotterdam) DE INZET DER LUSTRUM-FEESTEN. 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Juni 1930 Derde Blad No. 21552 SCHAKEN. De Jonge Acht van Njord, die d en Bylandt-beker wam De eerste heat der Oude VieceD. Njord en Nautilus bij het passeêrén van dtf finish. Onze stadgenooten wonnen met klein verschiL Nationale roeiwedstrijden in het OegstgeesterkanaaL Geweldige strijd tusschen de Oude Achten van Njord en Maas o Zonder twijfel: de onbesliste race tus schen de Oude Achten van Njord en Maas. gevolgd door een tweede kamp, waarin Maas met enkele c.M. zegevierde, vormde het hoogtepunt van dezen eersten dag van de nationale roeiwedstrijden in het Oegst- geesterkanaal! Lag a was vrijgeloot cd Njord en Maas dienden in een voorwed strijd dus uit te maken wie van hen tegen de Dordtsche roodbaatjes zou mogen strij den om den eersten en tweeden prijs. Maar er zat meer vast aan deze racewij zeiden het al eerder: NjoTd wil het deelnemen aan de wedstrijden te Kopenhagen laten afhangen van de thans te behalen resul taten, Laga beschouwt dit tournooi als oefe ning voor den strijd te Henley en tenslotte heeft Maas het verlangen te toonen dat <re overwinning van de Koninklijke niet mag worden beschouwd als een zeer tijdelijke bevlieging, waarbij een prestatie werd gele verd, die in feite haar krachten te boven ging! Zoo was het te voorzien dat de kamp tusschen Njord en Maas rijk zou zijn aan spanning, maar niemand heeft tenslotte ook maar een oogenblik kunnen veronderstel len dat het resultaat een dead-heat zou worden, dat zelfs de ijverigste waarnemer bij het passeeren van de. finish geen cen timeter verschil zou kunnen ontdekken, en nóg minder: dat ook de tweede race zoo gelijk op zou gaan dat zelfs zij, die vlak bij de eindstreep zaten, na afloop niet durfden beslissen of een der ploegen gewonnen had dan wel dat zij opnieuw on beslist geroeid hadden...! De heeren dr. Offerhaus en J. Bluss2 zaten naast elkaar tegenover de lijnde eerste, die blijkbaar de beslissende stem had wees Maas aan als winnaar met een voorsprong van twee decimeter, de ander riep onmiddellijk na het vallen van het schot...: Njord Natuurlijk aanvaard de ieder zonder restrictie de decisie van dr. Offerhaus, maar deze twee meeningen demonstreereD toch wel buitengewoon dui delijk hoe gering het verschil is geweest! Vreugde in het Njord-kamp. Was dezè nederlaag eenerzijds ongetwij feld een teleurstelling voor de Leidenaars, aan den anderen kant is er reden geweest tot vreugde door de zege van de Jonge Acht A, die op fraaie wijze den eindstrijd tegen Argo won en daardoor voor een jaar beslag legde op den Bijlandt-wisselbeker. terwijl de Oude Vier van Njord in de voor wedstrijden den snelsten tijd maakte. Waarlijkde race tegen Maas moge dan verloren zijn, toch was Njord troef op den eersten dag van dit festijn, dat niet zoo heel veel belangstelling van de zijde van het publiek heeft getrokken, maar een vrij vlot verloop heeft gehad. De rechte baan op zichzelf bood natuur lijk geen moeilijkheden, doch de zijwind maakte het sturen tamelijk lastig, terwijl de ploeg, die aan boei 2 startte, in vio ondiep water scheen te roeien en dus eem- germate in haar snelheid werd belemmerd Sterker, en toch niet in de finale Ziehier het verloop der races: Overnaadsche Vier, le heat: Aegir was het snelste weg, maar zag zich spoedig door Trekvogels gepasseerd en verloor on danks goeden tegenstand na spannenden strijd met klein verschil. 1. Trekvogels, 0 m. 51 sec., 2 Aegir. 2de heat: Njord vervulde hier de roi van Aegir uit de vonge race. Het onder scheid was slechts dat de voorsprong der tegenpartij ditmaal grooter was. 1. Triton, 5 m. 43 3/5 sec., 2. Njord, 5 m. 49 1/5 sec Deze tijd bewees intusschen dat Njord het met de loting niet getroffen had. Immers zij sneuvelde tegen de sterkste der vier ploegen, maarmaakte een beteren tijd dan de winnaar der spannende eerste heat Het stijl-roeien (dames), jonge sciff bracht Spaarne, Die Leyihe en De Vliet (als beste derde) in de finale. Oude sciff. De slecht sturende Spaarne- roeier, Timmermans, had tegen Levie van Nereus steeds de leiding. Hij roeide som tijds geheel in de baan van den Amster dammer, zigzagde dan weer naar den eigen kant, maar verloor toch niet zooveel ter rein dat het hem de zege kostte. Hij komt in de finale tegen Van der Meer. van Njord. 1. Spaarne, 6 m. 4 4/5 sec., 2. Ne reus, 6 m. 8 1/5 sec. Strijd der Cude Vieren De eerste heat der Oude Vieren bracht Njord en Nautilus aan den start. Beide ploegen waren goed weg en er volgde een boord-aan-boord race, waarin de Leidsche ploeg zegevierde. Zij lag op 500 Meter een taflengte voor, niettegenstaande Nautilus hetzelfde tempo sloeg en won -met onge veer óén lengte in 5 m. 25 1/5 sec., 2. Nau tilus. In de tweede heat toonde de Laak zich aanmerkelijk beter dan de ruw roeiende Aegir-ploeg, die met stukken werd gesla gen. De Hagenaars maakte een uitsteken den indruk al bleven zij dan ook iets boven den tijd van Njord! 1. Laak, 5 m. 27 1/5 sec., 2. Aegir 5 m. 49 3/5 sec. EINDWEDSTRIJDEN. Successen van De Hoop Thans volgden een zevental eindwedstrij- den. Begonnen werd met de Overnaadsche sciff, waarin Mulder, van De Laak. tot op duizend meter goed partij gaf aan Hennin- ga van De Hoop. Tot op dat moment had hij zelfs de leiding, doch een „snoek" bracht hem van de wijs en leverde hem een achterstand op, die niet meer op te halen viel. 1. De Hoop (Henninga), 6 m. 13 3/5 sec., 2. De Laak (Mulder). Overnaadsche Twee. Een gemakkelijke zege van De Hoop over Njord, dat i«-trs snelleT vertrok, maar weldra de leiding moest afstaan en met vele lengten verloor. 1. De Hoop. 6 m. 36 sec., 2. Njord, 6 m. 53 sec. Winnende ploeg: H Brandt, bg., E. Moltzer, slag. en W. Opperman, st. De Jonge Twee A, bezorgde De Hoop de derde overwinning in de eindwedstrij- den. 1. De Hoop, 6 m. 32 3/5 sec., 2. Dc Schie, ver. Winnende ploeg; E. Groene- veld, bg., A. Gaarla-ndt, slag. en W. Op perman, st. Jonge vier B. Bij den start was Laga direct twee meter voor op D.T.R.V. R'dam en zij stond haar voorsprong daarna niet meer af. Integendeel liepen de Delftenaren nog uit om met vier lengten te winnen in 5 m. 25 4/5 sec. Winnende ploeg: J. v. d. Leeuw, bg.. H. J. Muntinga, F. A. v. d. Ploeg, E. Ruempol, slag en W. F. Tie- meyer st. Laga (L. de Freytag) won ook de Jonge sciff B en wel met bijkans twee lengten voor De Muschter (D.R.V. A'dam), die zoo slecht stuurde dat hij gedurende de race achter zijn tegenstander om ging en pre», cies aan den anderen kant eindigde! Overnaadsche Vier. Triton nam dadelijk de leiding en gaf Trekvogels geen schijn van kans. 1. Triton, 5 m. 46 1/5 sec.. 2. Trekvogels. Winnende ploeg: J. v. d. Pol, bg.. W. A. D. de Vries, A. M. de Jong, W. F. de Naynes van Bralell Buys, slag, D. Cr oil, st. Njord wint den Bijlandt-beker Onder groote belangstelling kwamen nu de Jonge Achten (A) van Argo en Njord aan den start. Er waren in dit nummer slechts twee deelnemers, zoodat er geen voorwedstrijdeD noodig waren. Argo was aanvankelijk voor, misschien een kwart lengte. maar nog vóór de helft der baan was Njord met haar gelijk. Het werd een fraaie 6trijd, boord-aan-boord, waarin de Leidenaars heel, heel langzaam bleken te winnen. Een schitterende eindspurt bracht hen tenslotte definitief de zege in 4 min. 65 2/5 sec. Tijd Argö 4 m. 58 1/5 sec. De winnende ploeg was: M. O. C. Keulen, bg., L. J. Welter, F. H. Ansingh, M. W. O. de Jonge, F. J. GeldenmaD, J. M. W. Karapmeinert, P. C. Schriek. J. P. A. Bal- legoyen de Jong, slag, en C. W. W. d'Ar- tillac Brill, st. OPNIEUW VOORWEDSTRUDEN. Onbeslist! De voorwedstrijden werden thans hervat met die voor Oude Achten van Maas en Njord. Maas was sneller weg en had op 1000 M. ongeveer een lengte voorsprong, mede door slecht sturen in de Leidsche boot. Plotseling zette NjoTd toen een spurt in, zóó vinnig, zóó hard dat de achterstand zienderoogen kleiner werd. Onder enorm enthousiasme ging het op de finish aan... nog een laatste poging..., even tweijfel... de strijd was onbeslist 1 (Tijd 4 m. 50 sec.) Later op den avond werd de race over geroeid en weer had Maas vanaf den aan vang de leiding. Opnieuw ook stuurde NjoTd niet al te zuiver, waardoor zij last kreeg van het vuile water van Maas. Even kwam Njord opzetten en 500 meter voor de eindstreep lag zij vrijwel gelijk met Maas, die toen opnieuw uitliep en een me ter voorsprong kreeg. Op het laatste stuk andermaal een spurt van Njord, andermaal ook ongelooflijke spanning... De beslissing was dat Maas met 20 c.M. won, in 4 M. 52 2/5 sec. De rest was maar heel weinig belang rijk. Ziehier de resultaten: Vier, dames: 1. Dordt, 2. De Vliet. Stijlroeien, dames, Jonge vier: Winn. Argo, Maas en Willem III. Jonge Twee Ble heat, 1. Nereus, 6 m. 24 3/5 sec.2. Triton, met nauwelijks waar neembaar verschil. 2e heat: 1. Willem III, 6 ra. 30 sec.; 2. Spaarne. ZEILEN. DE ZEILWEEK TE KIEL. Gisteren was er te Kiel veel windstilte, waardoor de wedstrijden veel langer duur den. Twaalfvoetsjollen. Tweede wedstrijd om den Busleyprijs. Eerste werd Bohre met Hunter in 3 uur 29 min. 33 6ec., 27 seo. binnen den vereischten tijd. Tweede was Obst met. Hella, derde was Paschen met Peter. Hin werd zesde in 3 uur 31 min. 9 sec. Jan Maas gaf het op, wegens het raken van een boei. Er loopt nog een pro test tegen Obst. Zesmeterklasse. Eerste werd Braassemer- meer in 4 uur 1 min. 28 sec., tweede Pan in 4 uur 12 min. 29 sec., derde Kitty in 4 uur 12 min. 52 sec. Lou heeft het opge geven. o LAWN-TENNIS DE WEDSTRIJD NEDERLAND— BELGIë. De jaarlijksche wedstrijd tegen de Belgen wordt dit jaar, volgens rooster, in België ge speeld. Het bestuur van den Belgischen Bond heeft aan den N.L.T.B. voorgesteld om den wedstrijd midden September, Zaterdag 13 en Zondag 14 September, le houden op de banen van het bekende tenniscentrum Chateau d'Ardennes. GOLF. OM HET DAMES KAMPIOENSCHAP. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland voor dames zullen op 30 Juni in plaats van te Noordwijk in Den Haag gehouden worden, zegt De Corin- thian. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Programma voor morgen. le klasse: A. G. C.P. W.; V. 0. C. Haarlem; R. en W.—-H. C. C. II; H. C. C. I V .V. V.; H. D. V. S.—V. R. A. Overgangsklasse: V. R. A. IIAjax; R. C. H.Hilversum; KampongPhoenix; H. T. C. C—Quick (N.). 2e klasse B: ExcelsiorH. D. V. S. II; SpartaQuick; Phoenix IIV. O. G. II. 3e klasse B: Leiden (De Kempenaer- straat) Ajax IIQuick II; H. G. G. IVEx celsior II; II. D. V. S. Ill—H. B. S. Overzicht. Van de wedstrijden, die morgen in de le klasse gespeeld moeten worden is die tus schen H. C. C. I en V. V. V. zeker het be langrijkst. De Amsterdammers zijn tot dus ver nog niet geslagen en Jan Grootrneyer c.s. zullen er alles op zetten om de Haag- sche te kloppen. Dat kan. Zoo daartoe een club in staat is, is het in ieder geval V. V. V. Het kan daarom morgen aan den Was- senaarschen weg een aardige wedstrijd wor den, als er althans nu geen onaangenaam heden voorvallen, zooals dit vroeger tus schen Fokker en Grootrneyer gebeurde. De overige wedstrijden in de eerste klasse zijn van minder belang. V. 0. G. zal natuurlijk van Haarlem winnen, evenals H. G C. II, van Rood en Wit en V. R, A. van H. D. V. S. En legen P. W. krijgt A. C. C. zoo waar een kans om de eerste overwinning te behalen. Voor de Overgangsklasse gaat Ajax op be zoek hij V. R. A. II dat tot dusver nog wei nig bijzondere prestaties heeft vertoond en waarvan de Leidenaars derhalve kunnen winnen. Het blijft echter de vraag wat onze stadgenooten in uitwedstrijden zullen pres- teeren en vooral nu Meyer ditmaal niet van de partij zal zijn. Wij vertrouwen in tusschen dat Van der Mey c.s. ons niet zul len teleurstellen. Van de overige wedstrijden in de Over gangsklasse is vooral H. T. C. C.Quick (N.) van belang. Als de oud-eerste klassers er in slaagden om te winnen, zouden zij daar mee Ajax trouwens een pleizier doen. Hilversum wint van R. C. H. en Phoemx van Kampong. In de 2e klasse B is L. C. C. weer vrij, wij verwijzen derhalve naar het programma. Noemen wij in de 3e klasse B dan nog den thuiswedstrijd tusschen Ajax II en Quick II. Zoudei} de rood-zwarte reserves hier een kans hebben? VOETBAL. HET INTERN. VOETBAL'- TOURNOOI TE GENEVE. Wie er al zoo komen. Aan het internationaal voetbal-tournooi om den Volkenbeker", dat van 28 Juni tot 8 Juli te Genève wordt gehouden, ne men 10 Europeesche ploegen deel. Frankrijk zendt het F.C. Sète-elftal, de winnaar 1930 van de Coupe de France. België wordt vertegenwoordigd door haar kampioen 1930 Royal Cercle Sportif Bru- geois. Spanje komt uit met zijn landskampioen Real Union Irun. Italië's inschrijving is nog niet ontvan gen, vermoedelijk zal het Ambrosiana o* een versterkt Bologna zijn. Hongarije komt uit met haar kampioen Ujpest, tevens kampioen van Centraal- Europa. Nederland wordt vertegenwoordigd door de kampioen van dit jaar Go Ahead De venter, dat volledig te Genève zal uitk<v men. Tspecho-Slowakije stuurt Slavia. Oostenrijk zal zijn kans verdedigd zien door First Vienna, wipnaar èn in 1929 èn RECLAME. Bezoekt Zondag a.s. den Voetbalwedstrijd Aanvang 3 uur Entrée 25 cent (Combinatie). 1333a Terrein Haagweg Jongens 10 cent in 1930 van den Oostenrijkschen Voetbal beker. Duitschland wordt vertegenwoordigd door de bekende voetbalvereeniging Fürth. Zwitserland tenslotte zal haar kleuren verdedigd zien door F. C. Servette, welko vereeniging op zoo schitterende wijze den kampioentitel 1930 won. Een bijzonder sterk bezet tournooi dus. De oplossing van het probleem van MaTkx zal ik de volgende maal behan delen. Hierbij een probleem, dat mij on langs werd toegezonden. PH. J. VAN DER LINDEN. (Original.) Wit begint en geeft mat in twee zetten.- Wit: Kd3, Td2 en f6, Le8 en f4, Pdï, pi a6, b3, c2 en f2. ZwaTt: Kd5, Tc6, La7, Pc3, pi c5, c6, 13 en f7. De volgende partij werd gespeeld in het gehouden tournooi te Barcelona, waar ook de damcswercldkampioen meedeed. Miss Menehik. Golmayö. 1. Pf3 Pf6 2. c4 e6 3. Pc3 Le7 4. dl d5 5. LgS Pbd7 6. e3 c6 Orthodox damegambiet. 7. Ld3 dc4: Het bekende tempoverlies. 8. Lc40—0 9. 0—0 b5 Pd5 is meer gebruikelijk. 10. Ld3 Lb7 11. De2 a6 12. Tfdl b4 Voert tot afruil. 13. Pe4 Pet; 14. Le7De7 15. LeïPf6 16. Ld3 Tfc8! 17. Tacl c5 De stand is nu ongeveer gelijk. 18. dc5: Tc5: 19. Pd-1 a5 21. TelTd8 22. Pc6 Lc6 23. Te6Dd7 24. Telg6 25. Lbo Dd2 Wit wil wat beginnen. Zwart valt echter zijn stelling binnen. 26. Tc8! Kg7 27. Td8: Dd8: 28. g3 Dd4 Zwart staat nu iets vrijer. 29. Ld3 h5 30. h3 Pd7 31. Ke2 Pc5 32. Lb5 De4 :t Nu begint het einde! 33. De4Pe4 34. h4 Rf6 35. Kf3 Kc5 36. Ke3 Pde 37. Lfl Kdö 38. Kd3 e5 39. Le2 f5 De pionnen beslissen. 40. Kc2 Pe4 41. Kb3 Pc5t 42. Kc2 Ke4 43. Kd2 f4 44. g4 f3 45. gh5: fe2 r De laatste poging. 46. h6 Kf6 opgegeven. Er kan volgen h7, Kf2:, h8D. cID, Kc2, De2f, Kbl. Dd7t Dr. P. FEENSTRA KUIPER.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9