71,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Juni 1930 Tweede Blad No. 21552 BINNENLAND. SPORT. I INVOERING VAN NACHTPOSTTREINEN. Groote belangen van Handel en Zakenleven gediend. iHet postvervoer tusschen de groote 9teden in het Westen eenerzijds en de provincie anderzijds is een punt, dat reeds geruimen tijd de aandacht van de postadministratie had. Een zoo snel mogelijk brievenvervoer op den dag is weliswaar gewaarborgd, door dat alsdan in ruime mate van het spoorweg net voor postvervoer gebruik wordt gemaakt, doch des nachts ligt dit verkeer stil. En voor het zaken- en handelsleven zou het juist van groot belang zijn, dat de corres pondentie in de groote handelscentra, welke dagelijks bij de sluiting der kantoren as af gewerkt, nog zóó snel kan worden vervoerd, dat de provinciale bestemmingen den vol genden morgen reeds vroegtijdig werden be reikt en omgekeerd. De postdienst heeft reeds jaren geleden getracht door nachtver voer deze in handelskringen sterk levende belangen te bevorderen. De hooge kosten, welke het inleggen van nachttreinen, alléén voor postvervoer, zou medebrengen zijn echter oorzaak geweest, dat de vroeger ge dane pogingen in deze richting niet tot een resultaat hebben geleid. Thans is echter tusschen de Spoorwegen en den P.T.T. dienst overeenstemming ver kregen betreffende een doelmatige en eco nomische uitvoering van een dergel ijken maatregel. De avond-correspondentie uit Amsterdam- Rotterdam en 's-Gravenhage naar alle daarop voorkomende provinciale plaatsen zal alsdan reeds den volgenden dag in de eerste bestelling kunnen worden bezorgd. Omgekeerd is hetzelfde het geval. Men be hoeft slechts zorg te dragen tijdig vóór het vertrek van de nachtverbinding te posten. Het is de bedoeling deze nachttreinen van de beginpunten in de provincie te pl.m. 22 uur of later te doen vertrekken .terwijl het vertrekuur uit de groote steden om streeks middernacht valt, zoodat praclisch gesproken een ieder zijn avondcorrespon dentie nog kwijt kan met deze verbindin gen. De bestaande nachttreinen tusschen Aimsterdam en Rotterdam, alsmede die welke reeds op andere trajecten rijden, blijven gehandhaafd. Voorts zullen geleidelijk en naar be hoefte aftakkingen naar andere plaatsen bijv. door autovervoer, kunnen geschieden, zooals in het project reeds voor enkele tra- jacten is uitgestippeld. Er wordt gestreefd naar een bevredigende oplossing om ook Zeeland op het nachtnet te verbinden; de moeilijkheden zijn hier echter grooter dan elders, zoodat de verwezenlijkingsmogelijk heden voor dit deel van het traject nog niet vaststaan en nader in studie zijn. De post dienst heeft thans oen, op royale schaal geprojecteerd, begin gemaakt, dat niettemin voor geleidelijke uitbreiding vatbaar is. Het plan zal, met voorbehoud van noodig bij komende wijzigingen ,met ingang van den komenden winterdienst worden ingevoerd. In den tusschentijd zullen de omvangrijke technische en organisatorische voorbereidin gen met d© Spoorwegen worden getroffen. WIJZIGING VAN HET POSTTARIEF. Voor Ned.-Indië. Met 1 Juli treden in het internationaal postverkeer nieuwe bepalingen in werking, overeenkomstig het op 28 Juni 1929 te Lon den gesloten algemeen postverdrag. Tot de belangrijkste wijzigingen, welke op dien datum in werking treden, behooren de posüarieven in het verkeer met Ned.- Indië. Deze zijn verlaagd en nader vastge steld als volgt: a. voor brieven tot 20 gram: 6 cent. b. voor akten tot en met 200 gram per zeepost, 6 cent. c. minimuraport der monsters per zee post, 3 cent. d. minimumport der gemengde zendin gen per zeepost, indien de zending akten bevat: 6 cent; indien de zending bestaat uit monsters én gedrukte stukken: 3 cent- Het aantal soorten van stukken is met een nieuwe categorie uitgebreid, aangeduid als „pakjes" (maximum gewicht 1 K.G.) Het tarief hiervoor is vastgesteld als volgt: a. naar Ned.-Indië, Suriname en Curacao per zeepost tot 250 gram: 25 cent, boven 250 tot 550 gram, per 50 gram 5 cent; boven 500 tot 1000 gr. voor elke 100 gr. 5 ct. meer; b. in alle andere gevallen: 7Va cent voor elke 50 gram; doek. voor elke zending on der een afzonderlijk adres niet minder dan 25 ct. Voorts is wijziging gebracht in de bepa lingen omtrent postheffing bij aankomst van ontoereikend gefrankeerde stukken. Eveneens wordt de gelegenheid geopend om in het internationaal verkeer gedrukte stukken bij abonnement te frankeeren. Groote hoeveelheden stukken, welke zich leenen voor machinale stempeling, kunnen zonder portverhooging door den postdienst machinaal worden gefrankeerd. Het verrekeningsrecht voor zendingen en pakketten bestaat evenals tot dusver, uit een vast en een evenredig reciht. Het voste recht bedraagt 20 cent per zending, resp. pakket, het evenredig recht 10 cent voor elke f. 20 of gedeelte van f. 20 van het ver- rekenlbedrag. Voor postwissels bedraagt het vaste recht 10 cent en het evenredig recht 10 cent voor elke f. 20. Het port der pakketten per zeepost naar Ned.-Indië is verlaagd als volgt: tot 1 K.G. f. 1.25, van 1—K.G. f. 1.75, van 5—10 KG. f. 2.85. Een nieuwe lijst der posttarieven en een nieuw tarievenboekje zullen binnenkort aan alle post-, bij- en hulpkantoren verkrijg baar worden gesteld. REEUWIJKSCHE EN SLUIP- WIJKSCHE PLASSEN. Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben met 63L stemmen aangenomen het voorstel van Ged. Staten om zich van ver dere inmenging in de droogmaking der Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen te onthouden. De vergadering is gesloten. RADIOBAKENS. Het Tijdschrift voor Posterijen, Telegra fie en Telefonie verneemt, dat het plan bestaat om één of meer der langs de Ne- derlandsche kust liggende lichtschepen te voorzien van een zendinrichting, welke als radiobaken dienst kan doen. Bij mist e.d. kan zulk een station het lichtbaken met succes vervangen voor het aangeven van ondiepten en het afteekenen van de jui»i« vaarroute. Ook met het oog op de plaats bepaling kan een radiobaken van groote waarde zijn, wanneer het schip voorzien is van een peil-ontvanger. Dergelijke bakenstations zijn reeds op eenige punten der Noordzeekust in bedrijf, en de bedoeling is, dat zij in de toekomst een aaneengesloten keten zullen vormen. Vele dezer radiobaken stations zijn tevens voorzien van een inrichting van onderwa- terkloksignalen, welke een schip in staat stellen, behalve de richting ook den af stand tot een bepaald bakenstation té be palen. Hetzelfde teeken wordt hierbij zoo wel draadloos als met het kloksignaal ge lijktijdig uitgezonden. In verband met het verschil in voortplantingssnelheid kan uiti het tijdsverloop tusschen aankomst van ra diosignaal en kloksignaal de afstand wor den afgeleid. c ONBESTELBARE POST PAKKETTEN. Terugzending aan den afzender. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt voor de onbestelbare binnenlandsche postpakketten een nieuwe regeling ingevoerd. Voortaan zullen dergelijke pakketten zon der voorafgaande kennisgeving en onder aanrekening der verschuldigde kosten aan de afzenders worden teruggezonden, indien op de achterzijde der adreskaarten niet is aangegeven, hoe in geval van onbestelbaar heid moet worden gehandeld. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 1 Augustus van het vorige jaar, toen er een stormachtige wind stond., is het hotel De Plasmolen onder Mook afgebrand- De eigenaar, de heer A. van der Grinten, heeft het laten herbouwen, onder voorlich ting van den heer Charles Estourgie, archi tect te Nijmegen, en thans heeft de offi cieel© opening plaats gehad. Het nieuwe gebouw heeft twee verdie pingen, en op het roodglazuren dak staat een massale toren, geflankeerd door twee beelden, voorstellende de graven Hendrik en Lodewijk van Nassau de beide Oranje telgen, die in den slag op de Mookerheide het leven lieten. Het hotel telt 30 luxekamers, alle voorzien van balcon of terras, benevens een groot aantal badkamers en andere vertrekken ten gerieve van de gasten. Het breede terras biedt uitzicht op den plas en den bef aamden Jansberg. WIELRENNEN. ..SWIFT". Morgen zal de groote trainingswedstrijd gereden woTden over 100 K.M. De A en B klassers starten voor dezen rit gezamenlijk. Na afloop zal het bestuur be slissen of er een trainingswedstrijd in Gel derland gereden zal worden. Bij den rit van morgen zal de heer A. Ravensbergen per auto volgen om hen, die door pech niet verder kunnen, op te nemen, ook kunnen eenige supporters tegen een kleine vergoeding dezen rit volgen. De heeren G. Hulst en P. T. de Jong ver zorgen de keerpuntcontrole. De juniores rijden de 25 K.M. De samenkomst is 7.45 u. aan de De Gijzelaarsbank; de start voor beide groepen zal om 8 u. zijn. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. In de Rolzaal te Den Haag heeft gisteren de openbare loting voor de lichting 1932 plaats gehad. De voorzitter der Lotings-Commissie, Mr. B. W. J. C. de Monthon Bake, raadsheer in den Hoogen Haad, haalt het nummer uit den trommel. HET DORPJ'E NEMI, nabij Rome, is niet alleen bekend om de schepen van Caligula, welke zich in het meer, in de nabijheid daarvan bevinden, maar ook om zijn aardbeien. Ieder jaar wordt het oogstfeest met veel luister gevierd en alle aanwezigen worden gratis rijkelijk bedeeld. Meisjes in nationale kleederdracht zorgen voor de verdeeling. DE ZUIDERZEEWERKEN BEGIN NEN THANS TEEKENÏNG TE VER- TOONEN. Hierboven het reeds drooggevallen gedeelte van den Wieringermeerpolder bij De Haukes. Op het droge aan den dijk liggen ©enige visschersvaartuigen. Op den achtergrond het dorp. die 108 winters zag. Het opperhoofd ZESTIG jtur lief ejj [,mi gedeerd. (Het echt- V u6 I v. paar P. Jabaay en E. Jaba ay—Schippers, Rietvinkstr. roodhuiden s werelds meest bekende op- Rotterfam> viert op 1 Juli w. zijn zestigjarig huwtv P m 1 08ste n verjaardag "gevierd li'ksfee3L 1)6 gOTieten 6611 «-o»*"*-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5