Het 71ste Lustrum der Leidsche Hoogeschool. 31s,e Jaarqan* ZATERDAG 21 JUNI 1930 No. 21552 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. TOEN EN NU Borstbeeld van Hyppocrates. Het voornaamste nieuws van heden. EEN TOREN VAN EEN WEEK LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel toot sdvertentién uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor aJle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. K0.18 „0.18 Olt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. i HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Za terdag 5 Juli e.k., des voormiddags te half- elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren in te 'brengen tegen hun voornemen, den con cessionaris ontheffing te verleenen van een voorwaarde verbonden aan de vergun ning tot het uitbreiden van de ondergTond- eche bewaarplaats voor benzine met boven, grondsche aftapinrichting in en op de Nieuwstraat vóór het perceel Nieuwstraat No. 33, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie I. Nis 1051 en 2376. De stukken op deze zaak betrekking heb bende, liggen op de gemeentesecretarie ter inzage. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STR1.IEN, Secretaris. Leideü, 21 Juni 1930. 3449 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. H. Blansjaar om vergunning tot het Oprichten van een banketbakkerij in het perceel Hendrikstraat Nis. 17 en 19. ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie L. Nis. 47 en 49; b. de N.V. Lithografische Mctaaldruk- kerij en Vernisinrichting voorheen firma W. F. Paauw en Zn. om vergunning tot het uit breiden van de lithografische metaaldruk kerij en vernisinrichting in het perceel Utrechtsche Jaagpad No. 113a, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O. No. 76. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelgd zijn alsmde dat op Zaterdag, den 5 Juli e.k. des voormiddags te halfelf uren in het per ceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeente werken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden ziin verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE R AK HPYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN Secretaris Leiden, 21 Juni 1930. 3450 VOOR EEN UNIFORME VACANTIEREGELING. In het verschenen Juni-nummer van ,,In ©n om de School", het maandorgaan van de Leidsche afdeeling van den „Bond van Ned. Onderwijzers", is het volledig adres opgenomen waarin gepleit wordt voor een gelijke zomervacantie voor alle scholen voor gewoon lager onderwijs. Dc redactie spreekt de hoop uit, dat dit verzoek zal worden ingewilligd, maar laat dan volgen: ,,Toch zouden wij ons kunnen voorstellen, dat onze autoriteiten het verzoek afwe zen en het standpunt innamen, dat niet alle leerlingen een even lange vacantie be hoeven. De motiveering zou dan echter een andere moeten zijn dan een verwijzing naar de z.g. sociaJe verschillen tusschen de ouders. Wanneer gezegd werd: De kleintjes van het eerste, tweede en derde leerjaar willen wij een langere vacantie geven, wijl hun weerstandsvermogen tegen de nadeelige in vloeden van het schoolleven nog zooveel geringer is, dan zouden wij zoo'n standpunt k"unen begrijpen en billijken. Wanneer er door de schoolartsen een on derzoek werd ingesteld naar de gezondheid van de schoolgaande jeugd en op grond van dit onderzoek de zwakken, de prae- tuberculosen en de physiek-achterlij ken wer den aangewezen voor een verlengden vacan- tietijd, dan zouden wij wederom ons zoo'n standpunt kunnen voorstellen. Maar wan neer men den welstand der ouders als maat staf aanlegt en deze laat bepalen hoe lang de kinderen vacantie moeten hebben, dan kan ons oordeel riiet anders luiden dan Dit is fout, die welstand heeft niets te ma ken met en mag geeneirlei invloed oefenen bij de beantwoording van de vraag, boa lang dë onderbreking van den leertijd in ■den zomer moet duren." De Leidsche Universiteit, Neerlands oudste Hoogeschool-Lustrumfeesten-Maske- radeeen drie-eenheid, die in den loop van vele, vele jaren is gegroeid tot een traditie. Een traditie, welke helaas door benarde tijdsomstandigheden de laatste twee decennia niet voortgezet is kunnen worden. Spreek eens met een Leidenaar, die twintig jaar geleden reeds tot de jaren des onderscheids was gekomen en hij zal u vn enthousiaste bewoordingen verhalen van de pracht en de praal, welke heerschten bij de in 1910 gehouden Maskerade, voor stellende ,,De blijde incomste van Syne Hoogheyt Frederick Hendrick, Prince van Oranien, Grave van Nassau, enz.. Stathou der van Holland, Zeeland, enz., binnen Amsterdam, vergeselschapt van Haare Ma- jestevt Henriette Maria, Coninginne van Groot-Britanien, Frankrijck en Ierland, enz., met Hunne hooge gevolghen, d^n 20sten van Bloeymaant van den Jaare 1612." En met een woordenrijkdom, die u ver steld zal doen staan, zal hij u vertellen van dien weelderigen overvloed van kant en fluweel; van den kostbaren staat, dien de hoofdpersoon, de heer W. F. Tromp Meesters een week achtereen voerdevan het sprookjesachtige feestgebouw, dat aan den Zoeterwoudsche-Singel was verrezen van de schitterende hofhoudingen van dc koninginnen van Engeland (mej. F. van der Vlugt), en van Bohemen (mevrouw C. Korthals Altes)... En zijn loflied gaat in uitbundige juich tonen over, wanneer hij dan spreekt over de opvoering van „Alianora", spel van het huwelijk van Reynalt van Nassau, Hertog van Gelre en Alianora van Engeland Dat spel in die wondermooie omgeving, daar aan dien Singel, waarin de hoofdrol len werden vervuld door de dames Lilian Vijgh en Gerda Gunning, en de heeren 1. J Ph. Koppenol, P. B. V. Quartero, A. K. W. Arntzenius en R. van Eecke was als een sprookje, schooner dan alle duizend- en-één-nacht-verhalen tezamen. DAt was nog eens een leest in Leiden heel de stad in stralend feestgewaad; elke straat, elk huis versierd met bloemen, groen en vlaggedoek; heel de burgerij in opperste feestvreugde, zich één-voelend met de studenten-wereldDe kinderen vrij van school, het fabrieks- en kantoorperso neel vacantie. in trouwe cr wAs reden tot feestvieren Zeker, de studenten vierden het 67ste lustrum van de Leidsche Hoogeschool, maar juist die Academie, dat statige gebouw aan het Rapenburg, dat behoorde toch vóór alles en allen aan de burgerij Was niet dc Universiteit het kostbaar kleinood haar in 1574 door Prins Willem I geschonken als belooning voor haar heldhaftig gedrag ge durende het beleg En sinds de stichting was de beteekenis van Leiden als voor naam centrum der wetenschap steeds toe genomen Leiden was tot over do gansche wereld bekend óm zijn Academiezou dan niet de burgerij op deze dagen uiting geven aan haar vreugde, aan haar trots op dit kostelijk bezit f Waarlijk, cr bestond alle reden tot feestvieren ende vlammen van de jolijt en de pret laaiden hoog op en verspreidden in de harten van burgers rn studenten iets van den gloed, die van het geheel afstraalde: het warm-aandoende be sef Leidenaar te zijn Zoo was het in 1910; zoo wa& het in 1905 en zoo was het in ontelbaar vooraf gaande lustrumjaren. Tot plotseling de oor log kwam; de oorlog, die dagelijks duizen den jonge menschenlevens eisehte en nog altijd dreigde ook ons landje te omvatten in zijn doodelijken greep. Wie dacht er in 1915 aan feestvieren 1 En zoo trokken voor het eerst sinds menschenheugenis op Dinsdag 22 Juni van dat jaaT de reünisten niet in feestelijken optocht door de stad, maar wandelden zij als doodgewone burgers in groepjes naar de Alma Mater, waar zij in het groot-aadi- torium werden toegesproken Njord gaf dat jaar ter eere van haar veertigjarig bestaan en ter gelegenheid van de in-gebruik-ne- mine van haar nieuw elubeebnuw roei wed strijden. terwijl in de plaats van den ee bruikelijken maskerade-optocht het open luchtspel Koeberg's „Bloemensproke" werd opgevoerd. Weliswaar bescheiden van opzet en uitvoering, maar niettemin zeer mooi. In 1920 was de economische toestand nog van dien aard, dat de Lustrumweek weder om verliep zonder dat de burgerij er eigen lijk iets van merkte. De feestelijke inha ling der reünisten was in eere hersteld, doch daarbij bleef het dan ook vrijwel be perkt voor de buitenwereld. Voor de in siders gaven Sempre en het Leidsch Stu- dententooneel de traditioneele uitvoerin gen, terwijl Njord en Arena Studiosorura respectieyclijk roei- en turn-, scherm- en bokswedstrijden organiseerden. In 1925 eindelijk weer een kleine ople ving, culmineerend in de opvoering van het A—Z spel van Herman Teirlinck en Johan de Meester Ja*, aan den Zoeterwoud sche-Singel en het „Levend Schaakspel" door leden van „Morphy" op „Den Burcht" En tot besluit en tevens als eerste symp toom van het zich herstellende contact tusschen burgerij en studenten een boot tocht over de Kager- en Brn-assemermeren, aangeboden door de Leidsche ingezetenen. Het is de groote verdienste van de Lustrumcommissie 1930 geweest, dat zij met terdaad heeft getoond er prijs op te stel- leD dat contact in den ouden, innigen vorv» te vernieuwen. In -de eerste plaats door de burgerij in een zeer, belangrijk deel van de feestviering te betrekken, middels dc organisatie van tal van festiviteiten en ten tweede door voor het eerst sinds 1910 we derom een optocht te houden, welke dan in de plaats moet komen van den vrocgeren Maskerade-optocht. En al zal die stoet, welke Woensdagmiddag door de Leidsche straten zal trekken, den luister van weleer bij verre na niet benaderen, men vergëte daarbij niet, dat de sociale verhoudingen en omstandigheden sindsdien belangrijk zijn gewijzigd en dat de student van 1930 in het algemeen gesproken niet beschikt over de middelen van den student anno 1910. Afgezien van de mindere of meerdere kost bare monteering van den stoet zal hij niet nalaten groote belangstelling te trekken. Het is overigens verheugend om te zien op welk een wijze de buTgerij reageert op het streven var: de Lustrumcommissie. In alle deelen van dé stad zijn de buurtcim- missie® als oaddestoelen uit den grond ver rezen het deftige Rapenburg wordt even goed versierd als de eenvoudige G.'ocne- steeg, waar de bewoners zelf de versiering hebben aangebracht. Overal rijn deze week palen in den grond geslagen, waar aan de vlaggen vrooliik wappereneere poorten zifn op vele plaatsen opgericht en kilometerslange groen guirlandes helpen het feestelijk aanzien verhoogen. We zou den in appreciatie jegens de Leidsche bur gerij tekort schieten, wanneer wij deze groote medewerking uitsluitend verklaar den uit materieele overwegingen. Ongetwij feld zal de middenstand in de komende week profiteeren van het stellig drukke vreemdelingenbezoek en het feit, dat het openluchtspel ditmaal gegeven wordt op de Kaag zal o.i. aan dat profijt weinig of geen afbreuk doen. De toeschouwers zijn voor het vervoer van en naar de Kaag aange wezen op de Volharding-booten en het komt ons, gezien het uitgebreide feestpro gramma, dat ons de volgende week wacht, onaannemelijk voor dat deze bezoekers na afloop van het spel onmiddellijk hun resp woonsteden zouden opzoeken. Maar in do spontane medewerking, welke in zoo ruime mate is verleend, zien wij bovenal het be wijs, dat de Leidsche bevolking in al h/i*r geledingen zich oprecht verheugt over het herstplde contact en over de geboden ge legenheid om ook uiting te geven aan haar blijdschap over het 71ste Lustrum van de instelling, die sedert eeuwen haar roem en haar trotc uitmaakt, de eerbiedwaardige Leidsche Universiteit. Reed-? prijkt de ctad in feestgewaad dank zij de eendrachtige samenwerking van velen. Maar Maandasr komen de reünisten! Dan kan iedere Leidenaar door het uit steken van de vlag blijk geven van zijn burgerzin. Komt aan, stadeenooten. de vlaggen uit tot Zaterdagavond Ter eere vm de reünisten: ter verhoo- giL." van dn feestvreugde: tot meerder'.» gWin va** de Lustrumviering 1930! 1 Zóó zij het! Ter gelegenheid van het vorige lustrum werd door enkele oud-leden van het Leid sche Medische Studentengezelschap „Hip pocrates", opgericht in 1877, het denkbeeld geopperd om uit dankbaarheid voor het in hun studententijd in dit gezelschap genotene een borstbeeld te doen vervaardigen van den schutspatroon en dit le doen plaatsen op het terrein van het Nieuw Academisch Ziekenhuis. Dit denkbeeld vond instemming ook onder de tegenwoordige leden, doch er gingen toch nog vijf jaar overheen voor men tot de plaatsing en onthulling kon overgaan, welke, gelijk gemeld, thans is vastgesteld op Woensdagmiddag a:s. Bij deze plechtigheid zal het woord worden gevoerd door den praeses van het gezelschap den heer P. Wildervanck de B'lécourt en het oudste lid van „Hippocrates", dr W. J. H. Leuring uit Moo'k die het beeld zal ont hullen, waarna prof. dr. Barge het namens de medische faculteit zal aanvaarden. Het beeld i9 ontworpen door den beeldhouwer L. O. Wenckebach en in brons gegoten in de kunstgieterij van de firma Prowaseck en Stöxen alhier; het is 60 c.M. hoog en zal over eenigen tijd op een voetstuk worden geplaatst van 1 M. 70. Het zal een plaats krijgen op het gazon voor de Vrouwen kliniek. Hippocrates de beroemdste geneeskundige der oudheid, door het nageslacht met den bijnaam „Vader der geneeskunde" vereerd, werd in JdO voor Christus ten tijde van Griekenland's hoogsten bloei geboren. Zijn vader Heraclides was priester van Aesculapius te Cos en gaf zijn zoon zelf onderricht. Na den dood van zijn ouders ging hij naar Athene en Thessalonica, voor al het eiland Thasos. Zijn voornaamste werken zijn: „Korte Spreuken"; „Over de lucht, de wateren en streken"; „Voorzeg- BINNENLAND. De nationale roei wedstrijden ter gelegen heid van het Leidsche lustrumfeest Span nende strijd der Onde Achten van Maas en Njord. (Sport, 3e Blad.). Invoering van nachtposttreinen. (Binnen land, 2e Blad.). Wijziging van de posttarieven voor Ned. IndiB. (Binnenland, 2e Blad.). Nadere bijzonderheden omtrent het nood weer boven Arnhem. (Gemengd, 2e Blad.), BUITENLAND. Een conflict in de mijncommissie van het Arbeidscongres. (Buitenland, le Blad.). Nog geen oplossing der Duitsche crisis. (Buitenland, le Blad.). In Egypte is een neutraal kabinet ge- gevormd. (Buitenland, le Blad.). gingen"; „Over den levensregel in acute ziekten" en „Over de wonden van het hoofd" Hippocrates was een trouwe, onvermoeide waarnemer der natuur en zag de ziekten met een vrijen geest, onbevangen door eenig stelsel, daarom hebben wij aan hem de schoonste beschrijving van het noch door geneesmiddelen ,noch door ©enige andere stoorende invloeden veranderende beloop der ziekften te danken. Hij kon op die wijze de geneeskracht der natuur en den weg, langs welke zij de genezing deT ziekte bewerk stelligt, als ook de middelen, dienende om haar in haar werking te ondersteunen, het beste leeren. Hoewel hij een levensbeginsel als grondkracht van het levende lichaam (Enormon) aanname, ontwikkelde hij dit niet uitvoerig en verdiepte hij zich niet in hypothesen en onderzoekingen over het wezen der ziekten. Op de uitwendige invloeden, als verwij derde ziekte-oorzaken vooral lucht, voe dingsmiddelen, luchtgesteldheid, woonplaats en zelfs de omstandigheden van den zieke lette hij echter des te meer en werd tot zijn 'eer van de critische dagen geleid, daar hij meende op te merken, dat de natuur gedu rende het beloop van de ziekte aan zekere perioden van toe- en afnemen gebonden was. 'Hij stierf waarschijnlijk 377 jaar voor Christus te Larissa in den ouderdom van 83 jaar. Eenige lezeressen zen den ons nevenstaande afbeelding van een eerepoort, welke onge veer 50 jaar geleden in het Noordeinde ter gelegenheid van een optocht, voorstellende de geschiedenis van Leiden, de stichting der Hoogeschool, werd opgericht. De ontwer per en bouwer van die poort was de meesier- timmerman Keiler, die hiermede zeer veel eer inlegde. De poort was opgesteld vlak tegen over de Rembrandtstr. Hoe genoegelijk maak ten de menschen in dien tijd een praatje lidden op de straat; tegenwoordig zouden ze binnen een minuut verreden zijnl

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1