tl PUROL Zonnebrand m Buitenl. Weekoverzicht. Parijsche Gebeurtenissen. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. FINANCIEEL OVERZICHT. Kans op een tariefoorlog tnsschen de onde en nienwe wereld Dnitschland en Egypte voor een crisis. Nadat het Amerikaansche parlement de de niedwe tariefwetten, die een krachtige versterking der beschermende rechten om vatten, had aangenomen, heeft ook presi dent Hoover zijn handteekening onder deze protectionistische uitbreiding gezet en mits dien zijn zij in werking getreden. De tal rijke protesten uit Europa hebben dus niet mogen baten en aan de overzijde van den grooten haringvijver is m.a.w. een nieuwe scheidingsmuur verrezen tusschen do oude en do nieuwe wereld, welke zich weldra geducht zal doen gevoelen. Voor de goede ren uit one werelddeel is een ongemakke lijke barrière gezet en opnieuw is het de Europeesche landen moeilijker gemaakt om hun schulden aan de Yankee's te betalen, nu de mogelijkheid om dit in waren te doen vrijwel is afgesloten. Het zijn in hoofdzaak de Amerikaansche landbouwers, die hun zin in dezen hebben doorgedreven, maar zij hebben vergeten, dat zij zelf nu voort aan hun goederen ook duurder hebben te betalen, zoodat hun meerdere inkomsten daaraan, reeds gedeeltelijk verloren zullen gaan en wellicht meer dan dat, daar Euro pa zonder twijfel zich niet voetstoots zal neerleggen bij deze behandeling, doch op haar beurt de Amerikaansche import-arti kelen hooger zal gaan belasten. België en Frankrijk hebben te Washington reeds vaag van hun bedoelingen doen blijken en meer landen zullen volgen. Bedriegen de voorteekenen niet, dan heeft Amerika een tariefoorlog ontketend, waarvan do gevolgen niet direct zijn te overzien. Het systeem van den vrijhandel heeft door deze geste van de Unie een rake klap gekregen en waarschuwingen als van een econoom van beteekenis als Parker Gilbert komen te laat Weliswaar heeft president Hoover in de zelfde wel de bevoegdheid erlangd om eenige verlichting lo schenken in noodge vallen, doch een oplossing kan daarvan toch in geen geval worden verwacht. Een gunstig aspect wordt uit den aard der zaak door dit beeld van een komenden1 economischen oorlog niet geschapen In ons oude werelddeel lalen zich ove rigens de toestanden ook al niet fe mooi aanzien. In Duitschland dreigt een felle crisis, nu de minister van Financiën, dr. Moldenhauer, is afgetreden. Dank zij de onrustbarende toeneming der werkeloosheid het officieele cijfer benadert, evenals in Engeland reeds de twee millioen is het toch al belangrijk tekort op de begrooling lot ongeveer een 900 millioen Mark geste gen en het is zeker niet een eenvoudige zaak om daarvoor dekking te vinden, Molden hauer had zich gewaagd aan het politiek gevaarlijke experiment om met ruwe maat regelen, die harde offers zouden eischen, deze dekking te vinden, maar behalve het Centrum heefl men hem feitelijk geheel in zijn eentje laten slaan Zelfs zijn eigen partij, de Duitsche Volkspartij, wilde aan zulke vergaande offers niet meedoen en speciaal het z.g. noodoffer. een belasting der vaste ambtenaren, durfde men niet ae- ëepleeren Groot gewicht heeft o.i. daarbij in de schaal gelegd hel feit dat de regeering Brüning zwak moest worden geoordeeld, daar zij niet beschikte over een bepaalde meerderheid in het Duitsche Parlement. Dientengevolge bleef de kans op nieuwe verkiezingen in na verschiet maar al te groot en dientengevolge durfden de partij en het niet aan om belangrijke kiezersca- tegoriën Ie ontstemmen Er is toch wel ,.So- tbing rotten" in de democratieMet dit at zit de Duitsche regeering weer eens voor groole moeilijkheden en verrassen zou het zeker niet, zoo een algemeene crisis het gevolg zou worden van het heengaan van Moldenhauer. al wist hij het geheele kabinet achter zich Destijds was BrOning vast van plan om den Rijksdag te ontbin den en verder te regeeren met behulp van desbetreffende artikelen der grondwet, zoo de Rijksdag niet willig genoeg wilde vol gen. doch intussohen is er heel wal veran derd en beide uiterste partijen, de commu nisten en nationaal-socialisten hebben zich geweerd I In tegenstelling met Duitschland schijnt Oostenrijk de crisis te boven te zijn, nu de regeering Schoher het heefl bestaan om den leider der Heimwehren. den Duitsehen majoor Pabst. als lastig vreemdeling uit te wijzen en dpze over de Itnliannsche grens is gegaan. Dal dit mogelijk bleek de Heimwehren hebben volstaan mei eenige protesten bevestigt nl. dat Schoher zich meester oordeelt van de situatie en dat de onlwapeningswet in het parlement zal wor den aanvaard met behulp der Christ So cialisten. Het gevaar, dat de Heimwehren leverden, te worden een slaat in den staat, kan als geëindigd worden beschouwd! Daarentegen toont Egvple onverwachts een crisis-beeld, doordat hel kabinet Nahas pasja is afgetreden als gevolg van verschil van meening met koning Foead De laatste heeft geweigerd om zich de mngetiikheid te laten ontnemen in de grondwef om in uilersten nood te kunnen regeeren buiten het parlement om met een op ziin gezag ge vormde regeering. Nahas pasia had daarlne ceniee wetsontwerpen voorgesteld, waarbij zoodanige ministers strafbaar zouden wor den gesteld Koning Foead. die reeds een paar maal practisch put van de mogelijkheid van zoo'n tijdelijke regeering. huilen het parle ment om had genoten, wees deze voorstel len van zijn premier at, waarop deze af trad en in het parlement de scherpste op positie aankondigde tegen ieder kabinet dal geen meerderheid in de Kamer achter zich zou hebben; maw legen iedere regeering. die hem zou opvolgpn. daar de Kamer im mers een geweldigp meerderheid te zien geeft der z.g Wafd-partii waarvan Nahas pasia de aanvoerder is! Voor het land van j den Niil breken dus mneiliike oogenhHkken aan mei wellieht nieuwe verkiezingen in het verschiet, al schijnt de kans op een Nederlaag der Wald daarbij niet grootl Het Bosch van Vincennes, dat in de week geen ander bezoek trekt dan dat vaD enkele bewoners der buitenboulevards en der on middellijke omstreken, wordt iederen Zon dag van het zomer seizoen, wanneer het weer dat maar eenigszins toelaat, in leven, drukte en rumoer gezet door de talrijke raen- schen-menigten, die bier een beetje buiten lucht komen zoeken en wat verdere hori zonten dan de fabrieks-binnenptaatsen en de strateD van Parijs hun bieden. Het zijn menigten van echte volks-Parij- zenaars, van zulke, wier werk en wier middelen hun niet veroorloven zich wat verder naar buiten te verplaatsen, en lan ger van huis te gaan dan juist den Zondag. Dat bosch is dus een werkelijk vacantie- oord voor armen, die daar te midden van de boomen, op de grasvelden met hun ma gere, schrale, sprietige, vertrapte gras, na een week van hard werken wat ontspan ning komen zoeken in epel, zang en zelfs dans, afgewisseld met feestmaaltijden, be staande uit brood, koude varkens-vleesch- waren, blikjes conserven en flesschen „pinaud" (wijn) van 40 st. (20 cL) de liter. Voor die dagelijks zwoegende en ploete rende Parijzenaars is zoo'n uilgang naar het Bois de Vincennes meestal met hun heele gezin een groote reis, die hun ver beelding toch niets nieuws te bieden heeft, wat die op de een of andere manier zou kunnen verrijken. En ziet toen dit jaar op een mooien lentedag de volks-Parijzenaars, omringd door vrouw en kinderen, na eindeloos wach ten in de file reizigers bij de tramhalte en een benauwend-warm opeengepakt vervoer in de métro, voor het eerst weer naar het bosch terugkwamen, vonden ze daar een gedeelte van ,hun" domein afgesloten met hekwerk en andere omrasteringen, en wat nog veel meer verbazing wekte midden uit die omheinde ruimten verhief zich een onmetelijk groote tempel, heel vreemd en grillig en geheimzinnig, die daar als door een wonder was verrezen. Geen enkel gebouw in Parijs kan eenig idee geven van dat grandiose bouwwerk met zijn vele terrassen en trappen, en zijn talrijke ronde, puntige ten hemel rijzende torens, vol bas-reliefs, die fantastische we zens in fantastische houdingen voorstellen, ontsproten uit de verbeelding van verre, Oostersche volken. Vlak daarbij andere enorme gebouwen, van wel een heel ander karakter weer, maar even geheimzinnig, vreemd, zonderling en onverwacht. Elders reusachtige ijzeren karkassen, te midden van werkplaatsen, waar in oogen- schijnlijke wanorde bouw-materialen en nog eens bouw-materialen opgestapeld en ver spreid liggen. Heel een stad met talrijke monumenten van voor het oog van een Europeaan meest zonderlinge stijlen is bezig zich daar te vormen. En op de plaats, waar 's Zondags het Parijsche volks-publiek zijn rondedans jes deed, en die de overige weekdagen zoo goed als leeg en verlaten bleef liggen, daar heerseht nu een intense activiteit. Daar wordt door smeden, timmerlieden, metse laars, beton-specialiteiten, beeldhouwers, volgens een duidelijk en terdege bestudeerd van te voren vastgesteld plan, gewerkt, ge werkt Eenige dagen geleden werden do verte genwoordigers van de buitenlandsche pers in Parijs door het Franscho Ministerie van Koloniën uitgenoodigd om ter plaatse hot ontzaglijke werk te komen zien en bewon deren, dat daar in het Bois de Vincennes ondernomen is, en dat ten doel heeft om door synthetische en directe voorbeelden de sociale, economische en artistieke waarde te illustreeren van het uitgestrekte, wonder mooie en zoozeer verscheiden gebied der Fransche koloniën. Den talrijken vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers uit bijna de geheele wereld, die gehoor hadden gegeven aan die uitnoodiging, werd een historische uiteen zetting voorgelezen over de onderneming; nauwkeurige aanwijzingen werden gegeven en inlichtingen van het grootste belang be treffende de koloniale kwestie en het doel der tentoonstelling, die niet alleen Fransch zal zijn, maar internationaal, zoodat alle buitenlandsche regeeringen er aan kunnen deelnemen, die op hun beurt wenschen een indruk te geven van hun werk op econo misch of beschavings gebied tn hun kolo niën. Ook Nederland zal er vertegenwoor digd zijn en ongetwijfeld op waardige wijze. Reeds bijna dadelijk na de barrières van Parijs verheft zich een kolossaal gebouw van neutralen stijl om geen enkele voor keur te toonen voor welke kolonie ook eenvoudig en machtig van lijn. Dat is het Permanente Koloniën-Museum, dat bestemd is om ook na de tentoonstelling te blijven bestaan. Aan één zijde van dat museum worden enorme halls gebouwd, die de afdeeling be treffende het moederland zelf zullen bevat ten, b.v. betreffende de nationale productie en de induslrieele activiteit van Frankrijk Aan de andere zijde wordt een heel com plex van informatie-bureaux georganiseerd, waar alles wat de activiteit of productie van de aan de tentoonstelling deelnemende Fransche en buitenlandsche koloniën betreft overzichtelijk weer te vinden is in tabellen, lijsten, graphische voorstellingen, brochures, stalen, enz., enz. Aan diezelfde zijde zal ook een groote too- r.eel-cinema en lezing-zaal gebouwd wor den Het zou echter voorbarig zijn. om nu reeds in alle bijzonderheden de formidabele onderneming te gaan beschrijven, die de Koloniale Tentoonstelling zijn zal, daar ze over het geheel genomen nog slechts in een begin-stadium van haar wording verkeert, en er nauwelijks nog maar met het bouwen van een half dozijn afdeelingen begonnen is, terwijl de vele overige afdeelingen enkel nog slechts in teekening bestaan. Maar in elk geval zijn de vooruitzichten, die door verschillende commissarissen van de tentoonstelling ontwikkeld werden voor de buitenlandsche pers eenvoudig prach tig. en beloven, dat het gehèel iets werkelijk schitterend-moois en interessants zat wor- j den. M. DE ROVANNO. 437. Plotseling was Jokko opgesprongen. Hij had den autodief herkend. Deze maakte, dat hij weg kwam. Jokko riep; „Ik ken jou, vent. Hij schudde nu zijn beide mak kers. Beiden schrokken zeer geducht. „Spring op Duim, Piero," riep weer Jokko, de autodief slaat op de vlucht. 438. En weldra begon de achtervolging ran den grooten schavuit. Angstig begon de dief te schreeuwen, hem brak het aangstzweet uit. Want Jokko, Piero en de Lange dreig den hem met groot misbaar. „Jouw straf, dief, zult ge niet ontloopen, we pakken je, reken maar. Ongunstig resultaat der Herstelleening 1 Het opnemingsvermogen der Nederlandsohe kapitaalmarkt overschat De positie der Ned. Indische Rnbber-ondernemingen Krachtige positie der Handelsvereeniging „Amsterdam" De Amsterdamsche Beurs onder den invloed van de nienwe koers daling te New York. Duidelijker dan uit iets anders komt het gebrek aan vertrouwen, dat zoowel m beurs- als in beleggingskringen heerseht. tot uiting in het onbevredigende resultaat der Duitsche herstelleening. Dat deze transactie, die als de belangrijkste inter nationale leeningsoperatie sinds heel veel jaren kan worden aangemerkt en die zoo grondig is voorbereid, feitelijk eon eehfto is geworden, kan thans wel reeds worden geconstateerd, ondanks alle fraai luidende berichten, die verspreid zijn omtrent de gunstige ontvangst der leening op de ver schillende markten. In Londen heette do leening tweo maal te zijn overteekendde inschrijving kon zelfs Tang voor den uiter sten termijn worden gesloten. De voldoe ning hierover is echter wel zeer getemperd door het feit, dat de stukken op de Lon- densche beurs verhandeld worden tot een koers, die ongeveer twee percent beneden den koers van uitgifte ligt. Ook betreffende de AmerikaaTTRche tranche werd medege deeld, dat zij belangrijk was overteekend; intusschen is het, bekend,: dat bij de in Amerika bij" uitgiften govolgde methoden eerst ba verloop vn'n" -zekéren -tijd kan wor den -vastgesteld, of de stukken inderdaad door het publiek zijn genomen; zij worden eerst geleidelijk door do ..salesmen" uit gesleten.. Het is dus nog altijd mogelijk, dat de firma's die gpdeclten van do leening hebben overgenomen, met meer of minder groote bedragen rullen blijven ritten. De verwachtingen voor de hier te lande uitgegeven tranche waren niet zeer hoog gespannenwij wezen er reeds echter op, dat de aantrekkelijkheid der leening niet zeer groot kon worden geacht. Bij een koers van uitgifte 00 pCt. en een rente van 5 pCt. bedraagt het; rendement c.a. 6% pCfc. Voor tal van andere, eerste rangs Duitsche fondsen, prima pandbrieven, obli- gatiën van goede industrieele ondernemin gen en publieke lichamen kan een aanmer kelijk hooger rendement worden gemaakt. Bovendien is er rekening mede te houden, dat de heTstelschuld feitelijk geen econo mische basis heeft, maar een zuivere poli tieke schuld vertegenwoordigt, al is deze thans in een z.g. handelsschuld omgezet, voor welker rente en aflossing Duitschland de volle aansprakelijkheid op zich heeft genomen. Ondanks deze pessimistische ver wachtingen is het werkelijke resultaat der leening hier te lande nog tegengevallen. Van het aangeboden bedrag werd slechts 40 pCt. door het publiek genomen. Met de plaatsing van het overblijvende bedrag zal tegen emissie-voorwaarden worden voort gegaan. Nu moet wel woTden erkend, dat het be drag van f. 73 millioen, dat voor uitgifte in ons land was gereserveerd, zeeT ruim was genomen. Men is in het buitenland maar al te geneigd, het opnemingsvermogen van onze markt te meten naar de bedragen, die tijdens de groote bedrijvigheid op de ernissieraarkt, eenige jaren geleden, dooï ons land werden geabsorbeerd. Daarbij ziet men over het hoofd, dat de omstandigheden zich sindsdien wel in zeer sterke mate hen- ben gewijzigd In de eerste plaats had onz* markt destijds de beschikking oveT belang rijke bedragen, die door het buitenland, vooral door Duitsche en Fransche kapita listen, tijdelijk in ons land waren onder gebracht. tendeelë als bescherming tegen de depreciatie der valuta in het eigen land, ten deele uit belastingovcrwegingen. Deze bedragen werden dan voor een deel belegd in de in ons land uitgegeven obligatie-lee ningen, en droegen in belangrijke mate tot het succes der emissies bij. Dit huiten- landseh tegoed is sindsdien vrijwel geheel weer naar de ..Heimat" teruggekeerd, zoodat onze kapitaalmarkt hiervan niet langer den steun geniet. Voorts moet er rekening mede worden gehouden, dat destijds in ons land aanzien lijke bedragen binnenkwamen als dividen den enz. van de Indische ondernemingen Ook deze bronnen van inkomsten vloeien thans ip vee! minder sterke mate. De mees te cultuurondernemingen hebben haaT divi dend^n oveT het afgeloopen iaaT aanzien, lijk moeten verlagen. Verschillende rub bermaatschappijen keeren zelfs in het ge heel geen dividend uit. En voor het loo- pende jaar zijn de vooruitzichten nog veel minder gunstig. Vooral de stemming op do rubberraarkt is in do laatste week weer zeer gedrukt ge weest. De noteering te Londen heeft een nieuw laagtepunt bereikt, en wel van F» pence per lb. Zelfs in den tijd der scherp ste depressie die tot nu toe op de rubber- markt was voorgekomen, n.l. die van 1922, welke op den na-oorlogs„boom" volgde, was de rubberprijs niet lager geweest dan 6 7/8 pence per lb. Bij een vergelijking van de tegenwoor dige koersen van rubberaandeelen blijkt, dat deze zich nog aanmerkelijk boven het niveau bewegen, dat in genoemd depres sie-jaar was bereikt. Amsterdam-Rubber b.v. hadden in 1922 een laagste noteering bereikt vaji 44 pCt.in de afgeloopen week bedroeg het laagste punt 112 pCt.Bandar Rubber, die in 1922 tot 10 pCt. waren ge- daald, noteeren thans nog altijd 93 pCt. voor Hessa Rubber bedroeg de laagste koers in 1922 20 pCt.tegen 127 pCt. in de afgeloopen week, enz. Toch zou het on juist zijn, hieruit ai to leiden, dat op het oogenblik de ongunstige positie der rub- bermaTkt in minder ruime mate in de koer sen is verdisconteerd dan in het depressie jaar 1922 het geval was. ImmeTs dient in het oog to worden gehouden, dat de positie van vele rubberondernemingen in den tus- schentijd een belangrijke wijziging ten goede heeft ondergaan. Dank zij de goed* jaren, die zij sindsdien hebben meege maakt, hebben verschillende maatschap pijen baar positie aanmerkelijk kunnen ver sterken, terwijl tegelijkertijd door uitbrei ding der productie en verbetering der pro ductie-methode de kostprijzen konden wor den verlaagd. Natuurlijk moet men niet alle onderne mingen over één kam scheren. Ook onder de rubberondernemingen schuilen heel wat „zwakke broeders", die in de periode der groote winsten niet al te voorzichtig heb ben huisgehouden, maar een naar verhou ding te groot deel van de winst hebben uitgekeerd. Mocht de depressie op de rub- bermarkt langen tijd aanhouden, dan zul len wel verschillende dezer financieel min der krachtige maatschappijen gedoemd zijn te verdwijnen. Juist deze „survival of the fittest" zal den toestand echter zuiveren en do maatschappijen, die dank zij haar ge zonde financieele positie en haar lage kost prijzen de crisis zullen overleven, zullen er in de toekomst des te krachtiger door ko men te staan. Bij een beoardeeling van de vooruitzich ten der rubberondernemingen voor bet loo- pende jaar moet ook terdege rekening wor den gehouden met do voorverkaapen, die eenige ondernemingen reeds in de afge loopen jaren hebben bewerkstelligd voor den oogst van het loopende jaar, en in sommige gevallen zelfs nog voor de daarop volgende jaren De Amsterdam-Rubber Mij. j b.v. heeft bijna de helft van den rubber- oogst van dit jaar tegen winstgevende prijzen verkocht,, en ook uit de oogsten 1931, 1932 en 1933 aanzienlijke hoeveelheden tot behoorlijke prijzen van de hand ge daan. Bovendien trekken bijna alle rubber- maatschappijen meer of minder belangrijke inkomsten uit het bijproduct, koffie. En kele ondernemingen, in de eerste en aller voornaamste plaats de Amsterdam-Rubber, zijn bovendien in sterke mate betrokken bij verschillende andere winstgevende cul tures, waarvan de olie-palmencultuur in het bijzonder verdient te worden genoemd. Naar men weet, volgt van de Indische suikerondernemingen vooral de Handels vereeniging „Amsterdam" reeds sinds lan gen tijd de politiek van verdecling van het risico over verschillende cultures. Van hoe groot belang dit is in een periode van lage prijzen voor het hoofdproduct blijkt wel duidelijk uit het dezer dagen verschenen jaarverslag van de H.V.A. over 1929. !n het afgeloopeD jaar heeft de winst op do „diverse cultuurondernemingen" op Java en Sumatra niet minder dan f. 12.33 mil lioen bedragen; daartegenover werd op sul ker slechts f. 7.54 millioen verdiend. Na tuurlijk brengt de verdeeling van de be langen over diverse cultures ook het nadeer met zich, dat in een tijd van depressie op alle productonmar^t.en alle branches van hot bedrijf worden getroffen. Dat de too komst ook wat de „diverse cultures" be treft door de H.V.A. niet zeer hoopvol wordt ingezien blijkt wel uit het feit, da> besloten is tot herziening van het uitbrei dingsprogramma op Sumatra, dat hoofd zakelijk betrekking had op vezelaanplantin gen, uitbreiding van olie-palm en van rub berondernemingen, terwij) ook de theecul tuur vrijwel beperkt blijft tot hetgeen reeds tot stand werd gebracht. RECLAME. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Ooos 30. Tube 80 ct. BtJ A po tb. 6 Droston 3403 De kapitaaluitgaven der suiKeronuerne- mingen in 1929 a-d f. 3.65 millioen worden ook ditmaal weder door de H.V.A. op de winst- en verliesrekening afgeboekt, zoodat de 15 ondernemingen opnieuw met elk f. 1 op d_e balans voorkomen. Van de kapitaal uitgaven der diverse cultuurondernemingen ad f. 12.91 millioen wordt c.a. de helft op de winst van het afgeloopen jaar afge* 'boekt; de ondernemingen, die tot dusverre eveneens met, vrijwel nihil op de balans paraisseerden, komen er thans op voor met een bedrag van f. 6.55 millioen, wat nar tuurlijk ver en veer beneden de werkelijke waarde is. Nadat ook ditmaal weder met het oog op de minder gunstige vooruil zich ten voor het loopende jaar f. 5 millioen ten gunste van 1930 wordt gereserveerd, bedraagt het winstsaldo vrijwel onveran derd f. 12.87 millioen waamit weer een divi dend van 30 pCt. wordt betaald. De publicatie van het verslag, dat de krachtige positie van de H.V.A. weer eens duidelijk in het licht stelt, heeft een gun- stigen invloed op den benrskoers uitge oefend, na de scherpe reactie, die in de' voorafgaande dagen was ingetreden. Ook rubberaandeelen hebben zich eenigszins kunnen herstellen, ten deele op dekking», aankoopen, terwijl ook het publiek op de sterk verlaagde koersen weer iets durft' te gaan opnemen, uit de overweging, dat de slechte factoren thans wel genoegzaam in het koersniveau zijn verdisconteerd. Overigens is de stemming op de "Amster- damsche beurs in de afgeloopen week, in aansluiting aan New-York, meerendeels weer uiterst gedeprimeerd geweest. Aan den stroom van liquidaties in Wallstreet is ncvg altijd geen eind gekomen en het voortdurende aanbod oefent zoo'n sterken druk op de koersen uit, dat verschillende noteeringen weer zijn aangeland op het niveau, dat tijdens de debacle in den herfst van het vorige jaar was bereikt. Op dé AmsteTdamsohe beurs is voor sommige in dustrieele waarden, w.o. Philips en Mar garine Unie, na de scherpe depressie later weer eenig herstel ingetreden. Aku's blij» ven eohter flauw, wegens den ongunstigen indruk, dien de houding van het bestuur op de jongste algemeene vergadering heeft gemaakt. De meeste der door aandeelhou ders gestelde vragen werden onbeant woord gelaten, waarbij het bestuur zioh beriep op het „belang der maatschappij". De mededeeling, dat de productiekosten in de kunstzijdefabrieken id den loop van dit jaar aanzienlijk konden worden verlaagd (die der Duitsche fabrieken met 11 pOt., der Nedorlandsche fabrieken met 25 pCt.1 ia wegens de ontstemming, die de door het bestuur betrachte geheimzinnigheid in beurskringen heeft gewekt, nauwelijks eenige nota genomen. Van petroleumaandeelen waren Boetons opnieuw zeer flauw, op geruchten over on- eenigheid in den boezem van het bestuur, die later zijn tegengesproken. Kom'nkliike Petroleum hadden eveneens te lijdon onder den druk, die van Wallstreet uitging. Ook Indische scheepvaartwaarden waren op nieuw aangeboden en liepen in koers terug. Hieronder volgt een staatje van de be langrijkste koersfluctuaties in de afgeloo pen week: Ned. Handel Mij 154%, 145. H V. A. 410*4», 400, 429. Vorstenlanden 121, 119%, 124%. Javasche Cultuur 323, 315, 332. Amsterdam Rubber 121%, 111, 122. Deli Batavia Rubber 79, 71. Tndi«ehe Rubber 97, 86%, 87. Aku 95. «5, 91 Margarine Unie 964, 943%. 256. Ned. Ford 270. «56. Philips 360, 336. 353*4 Anaconda CoppeT 109*4 95*4. 98^. Zweedsche Lucifers 281. 268. Boeton Miinhouw 114, 81. 84. Koninklijke Petroleum 389*4 390%. Deli Bataria Mij 310, 301%, 310%. DPÜ Mij 336, 320. 330. Kon, Paketvaart 181, 175. Ned. Scheepvaart Unie 153, 150%. 2-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10