AGENDA. Vreest geen Examen VISSCHEB1J-BEB1CHTEN. BUITENLAND. Donderdag. Oegstgeest: Evangelisatie. Samen komst hall acht u. nam. In den Vergulden Turk: Algemeene leden vergadering Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, departement Leiden; kwart over vijl nam. Zaterdag. In den Vergulden Turk: Alg. verg v aan deelhouders N.V. Electr. en Gasmij. v.h. de Vriee en Stevens. 4 uur nam. De avond, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1,6 tot en met Zondag 22 Juni waargenomen door apotheek M. Boekwjjt, Vischmarkt 8, tele foon 55a RECLAME. want er ia een middel dat u kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. 3001 Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijg baar in kokers van 7S et. bij Apoth. en Drogisten. foren, die met het geschenk aanvankelijk niet goed weg wisten, misschien aanleiding geweest om naar een raadsman uit te zien en zij vonden die in den lector in de Fran sche en Ilaliaansche taal en literatuur D i \c~rt de Superville. Deze was se dert 1814 directeur en teekenleeraar van do eidsche schilder- en teekenacademie Ars Aenula Naturia. Hij had een klassieke op voeding genoten, rei9de langen tijd in Italië toekende en bestudeerde zoowel klassieke sculptuur als middel-eeuwsche schilderkunst Zijn deskundig verslag aan curatoren uitge bracht over de waarde van het legaat luidde zoo gunstig, dat men besloot tot de stich ting van een „Kabinet van Prentverza meling" Het K. B. van 24 Mei 1825, waarbij dit geschiedde wees Humbert als directeur over de nieuwe stichting aan. Dank zij vooral Humbert's belangstelling is alles bijeengebleven helaas met dft voorbehoud dat in de jaren 1882 en vol gende .waardevolle stukken naar Amster dam zijn gegaan. Evenals toen hebben wij nog sieeds, naast de verzameling op naam van den graveur bewaard, en ingedeeld volgens do landen, waartoe zij behooren een afzonderlijke col lectie historie-prenten en portretten. Een ulzondering op de indeeling vormen nog verzamelingen van prenten naar Rembrandt Rubens, van Dijck, Raphael en Leonardo da Vinei, zooals die door Humbert werden bijeengelegd. De beide groepen waren in 1825 tezamen over 120 portefeuilles ver deeld, allen tezamen een geheel van meer dan 21.000 bladen. Gedurende een eeuw is deze collectie door aankoop en geschenken vermeerderd. De verzameling is thans uitgedijd tot een •iOO-tal portefeuilles met een inhoud die toch zeker op een 40.000 bladen is te schatten. Met de meer moderne groepeering, voor namelijk door den heer F. C. Waller ge maakt ,is de functie der verzameling ge heel veranderd. In dit verband wees spr. op de voornaamste werkzaamheid der opeen volgende directeuren. Tol 189(5 bleek van der Kollen te Amster dam en ook te Leiden werkzaam. Al die jaren was slechts éénmaal 's weeks des Dinsdags de verzameling toogankelijk. Van der Keilen 9lond zeer afwijzend tegenover bezoekers. Ondanks dit alles blijven wij hem eeren, aldus spr. als een der grootste kenners der Hollandsche prentkunst. Veel veranderde er, toen in hetzelfde jaar do heer F. G. Waller hem te Leiden opvolgde Door diens smaakvol beheer en warme be langstelling is opnieuw orde gebracht in de chaos, die van der Keilen heeft achterge laten Na een moeilijken en langdurigen ar beid heelt de heer Waller dit willen be reiken, dat het grootste deel der prenten weer op hun plaats ligt. Toen hij in 1906 om gezondheidsredenen ontslag nam. was dit opnieuw een keerpunt in het bestaan van het Prentenkabinet. De toenmalige di recteur van de Universiteitsbibliotheek, prof. dr. S. G. de Vries, kreeg ook het Prentenka binet onder zijn beheer. Aan spreker werd de arbeid opgedragen om bibliotheek en prentencolleclie naar de aanwijzing van prof. de Vries te catalogiscc- ren en inventariseeren. do prenlen te doen opzetten. Na een jaar ais assistent werkzaam tc zijn geweest, werd mij, aldus spr. de titel van conservator verleend. Het is 'n eerste taak van prof. de Vries geweest om de ten achter geraakte Boeken-calalogus bij te laten werken en op te nemen in den algemoonon catalogus der Universiteits-Ribliotheek, ge lijk daarna altijd tot op heden is gebeurd. Voorts met zeer veel moeite en geduld de lang verwaarloosde tijdschriften vorzame- ling aangevuld, voortgezet en uitgebreid. Ook van het grootste belang waren de aankoopen door de Vries van een in over leg met prol. Martin en mij uitgekozen groote hoeveelheid kunsthistorische literatuur. Er moest van 1896 at worden ingehaald! De omvang van de bibliotheek was slechts een derde van hetgeen hij Ihans beval. Er zijn 95 tijdschriften, nagenoeg alle in complete reeksen en ongeveer 5000 afzonderlijke boekwerken, voorts veilings cn andere ca talogi en talrijke reproducties (meer dan 10.000-. Het aantal bezoekers, in 1908 nog geen 100 per jaar liep op tot bijna 700 in 1929. Toch kwamen de grafische kunstschatten die de Universiteit bezit nooit lot hun recht. Nu na meer dan twintig jaar wachters, al dus spr is eindelijk de dag der bevrijding aangebroken, die in de atgeloopen decen niën meer dan eens als een verlokkoend beeld in het uitzicht was gesteld. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de wijze waarop dit nieuwe tehuis van het Prentenkabinet was ingedeeld en bracht al len dank, die dil resultaat hebben mogelijk gemaakt, de regeering het college van cura toren, in het bijzonder mr. P. J. Idenburg secretaris van dit college, den rijksgebou wendienst o.a. den chef van dezen dienst baron van Lynden en den directeur van de afdeeling Onderhoud der gebouwen, den heer Bok. Verder noemde spreker in, dit verband den districts-bouwkunidige. den heer de Ruiter en den heer Van der Waal. Spr besloot met den wensch uit te, spre ken, dat prof. Martin die zooveel hier met spr. tezamen zal vertoeven hier steeds de werkruimte zal vinden die hij zich steeds heeft gewenscht. Hierna verklaarde mr. van deSande Bakhuyzen het Prentenkabinet voor ge opend en werd de eerewijn rondgediend, terwijl tenslotte een rondgang door het ge bouw werd gemaakt. DE LUSTRUM-FEESTWIJZER Bij de N.V. Batteljee en Terpslra alhier is verschenen de Lustrum Feestwijzer 1930. Deze bevat tal van bijzonderheden om trent de komende lustrumweek; i.e. een volledige, gedetailleerde en uitvoerig om schreven weekindeeling. beschouwingen over het walerfeestspel „de Vliegende Hol lander", de route's van de te houden optoch ten, beschrijving der straatversieringen enz. Deze gids, die tot een boekje van 168 bladzijden is uitgegroeid, bevat nog eenige foto's en situalieteekeningen en maakt een smakelijken indruk. Hieronder laten wij een korte weekindee ling, aan de gids ontleend, volgen: Vrijdag 20 Juni; Njoid-wedstrijdcn op het Ocgstgeesler kanaal. Zaterdag 21 Juni: Njord-wedstrijden >d het Oegstgeesterkanaat. Maandag 23 Juni: Inhalen der Reünis ten Openingsrede door den Praeses Collegii. Collation Gemeenschappelijke maaltijd der Reünisten. Concert op Sociëteit Minerva. Dinsdag 24 Juni: Eerste opvoering van het walerfeestspel de Vliegende Hollander. Ope ning Lunapark. Tbé dansant in het Feest gebouw. Vikingenmaaltijd. Orgelconcert in de Pieterskerk. Spelersbal. Cabaret op So ciëteit Minerva. Muziekfestival. Woensdag 25 Juni: Optocht der spelers. Thé dansant in het Feestgebouw. Concert van Sempre Crescendo met bal. Donderdag 26 Juni: Tweede opvoering van het waterfeestspel de Vliegende Hol lander. Kindersporlteesten. Thé dansant tn het Feestgebouw. Uitvoering van het I.eid- sche Studenten Tooneel. Gala-avond Luna park Muziekfestival. Vrijdag 27 Juni: Militaire Ruiter- en Sportfeesten op de Maaldrift. Diner en slot- bal in het Kurhaus te Scheveningen Mu ziekfestival. Zaterdag 28 Juni: Derde opvoering van het waterfeestspel de Vliegende Hollander. Groot vuurwerk op het Lunapark. o DE ELECTRISCHE KOELKAST IN DE MODERNE HUISHOUDING. Ter kennismaking met een van de meest gangbare producten dur „General Electric", de grootste Amerikaansche maatschappij op het gebied van de electrische sterkstroom producten, heeft gisteravond du heer J. L H. Ferwerda, de chof dor verkoopafdeling in Nederland van dere firma, een causerie gehouden over bovengenoemd onderworp. Jammer was het dat misschien tengevolge van het prachtige weder, niet meerderen deze lozing hebben bijgewoond. Nadat om ongeveer kwart voor negenen de l>eer Slop. directeur der N.V. Electrici- leil- en Gas-Mij. v.h. De Vries cn Stevons, do agente voor Leiden van do Koelkasteo- afdeeling der General Electric, den heer Ferwerda met oen enkel woord had welkom geheeten. vine deze aijn causerie aan. Op zeer overzichtelijke en uiterst bevattelijke wijzo, wees spr. op den wereldnaam dor fabriceerende maatschappij en het reeds van oudsher dateerend streven der men- schen om hun prijzen en drankon op de meest verfrisschcnde temperatuur te bren gen. Bij de porlectioneering der medische wetenschap kwam echter aan het licht, dat de voor hel bohoud der stoffen en de men- schelijke gezondheid meer of minder scha delijke bacteriën zich bij een temperatuur van meer dan 50 gr. F het snelst ontwik kelen. Was dus oorspronkelijk het bezit van een koelkast een wcelde-uiting, door deze kennis is dit bezit echter ook van hygiënisch belang. Door den uiterst doelmatigen bouw der kasten en de jarenlange proefnemingen van het technisch personeel, is de General Elec tric Koelkast. aldu9 de heer Ferwerda. de allerbeste die aan de markt komt. „Ser- vico" is door het hermetisch afsluiten der machine en de geringe slijtage niet noodig. Ter explicatie van het gesprokene werden twee films een over de fabricage en een over de werking der kasten, vertoond, ter wijl den bezoekers tevens ijs uit een der in de zaal aanwezige kasten werd aange boden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: L. M. F. Trel, Prins Hendrikstraat 1, Lei den. Koek- en Banketbakkerij. Uittredende eigenaar: L. M. F. Trel, Lei den, dd 16 Juni 1980. Kasper Hiddink's Wijnhandel (filaal), Stationsweg 3. Leiden. Hoofdzetel to Amster dam. Spnaipdnmmerstraal 151-153. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf filiaal Lei den, Haarlemmerstraat 88, tevens handel in gedistilleerd (vergunning). NEDERL. BLINDENBOND. Bondsdag en demonstratie-optocht te Leiden. Aan den vooravond van den 3ö3ten bonds dag van den Nederiandsehen Blindenbond, waarbij de drie jaar geleden opgerichte afdeeling Leiden als gastvrouwe optrad, werd den leden, die van verafgelegen plaatsen waren gekomen, door de Leidsche afdeeling een feestavond in „Concordia" aangeboden. De circa 150 aanwezigen heb ben zich Uitstekend .vermaakt bij het af wisselend programma, dat het Jazzband orkest „Aufgepaszt", een accordeon-duo en de gebroeders Van der Berg met decla maties cn komische voordrachten, zoo wei- wijlend waren aan te bieden. Er heerschte een zeer opgewekte stemming, welke tut laat in den avond bleef voortduren en die bewees, dat de afdeeling Leiden eer had van haar werk. Hedenmorgen te elf uur kwamen de leden uit alle plaatsen van het land in grooten getale naar café „Oud-Hortus- zicht", waar de jaarvergadering werd ge houden. De voorzitter, de heer W. A. Jacobs uit Amsterdam, hield een rede, waarin hij allereerst allen hartelijk wel kom heette en zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst. Aanwezig waren leden uit de afdeelingen Haarlem. Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Arnhem, Gronin gen, Utrecht, Twente, Zeeland. Dordreuat en vele geleiders en geleidsters, in totaal circa 450 personen. De heer Jacobs constateerde met genoe gen, dat in- het 35rjarig bestaap van den Bond de opvatting van het publiek w?n op zichte van de blinden belangrijk is gewij- zigd. Het blindenvraagstuk is geworden tot een vraagstuk van den onvolwaardigen ar beid. Ongetwijfeld is de erkenning en de landelijke terhandneming van het probleem van de onvolwaardige arbeidskrachten voor een belangrijk deel te danken aan de veel jarige propaganda, welke deze sterk afge scheiden blindengroep heeft gevoerd. Dank zij deze propaganda beweegt zich de ont wikkeling van de gemeentelijke blinden zorg in stij-gende lijn, waarvan ook Leiden een beginstadium vertoont door een ge meentelijke subsidie aan een particuliere werklwriohting. Spr. uitte den wensoh, dat van deze bij eenkomst ook een invloed ten goede zou mogen uitgaan op de ontwikkeling van de Leidsohe blindenzorg. Want, hoewel dankbaar, zijn wij niet te vreden met het feit, dat do werkverschaf fing berust in handen van een particuliere instelling. Ons streven blijft gericht op werkverschaffing van overheidswege, waar bij door een goeden economischen opzet geen sprake mag zijD van overproductie zooals nu, welke dwingt tot een korter arbeidsdag van 6 uur en dientengevolge een onvermijdelijk lager loon. Wij vragen een normalen werkdag met een normaal inkomen en een werkplaats, welke een normaal karakter draagt en niet het goedaardige, doch dikwijls slappe en in- econoraische karakter van een particuliere werkverschaffing, welke doorgaans niet on der deskundige leiding staat. Achtereenvolgens besprak de heer Ja cobs daarna de verdere wensehen der blin den ten aanzien van het onderwijs, den steun aan oude, niet werkkrachtJge blinden en het aandeel in die lichamen, welke voor steun aan onvolwaardigen van over heidswege worden ingesteld. Helaas erkent de Staatscommissie voor onvolwaardigen nog «deeds niet het goed recht van de onvolwaardigen om daarin vertegenwoordigd te zijn Spr. wees er op, dat de straks te houden demonstratie niet beoogt het medelijden van de Leidsche burgerij op to wekken, doch wel een be roep te doen. op hagr veTstand en haar rechtvaardigheidsgevoél, en haar het besef to doen bij-brengen, dat in deze samen leving plaats is, en een behoorlijke plaats is, voor de sterk afgescheiden blinden groep- Tenslotte weed de heer Jacobs er op, dat de Ned. Blindenbond geenerlei verantwoordelijkheid op zich neemt voor pamfletten, welke vanwege een zekere po litieke groep tijdens de rondwandeling zul len worden verspreid en waarin voor die groep propaganda woTdt gemaakt. In de geledoren van den Ned. Blindenbond is plaats voor iederen hlinde, onverschillig van Welke politieke of godsdienstige rich ting. Spr, besloot met woorden van dank aaD het Leidsoh Politie-muziekgezelsohap en aan de Leidsohe politie voor haar welwil lendheid en medewerking. Na deze luide toegejuichte rede, werd de stoot samengesteld voor den propaganda- optocht, waarin verschillende transparan ten met de voornaamste wensehen dor blinden, werden meegedragen. Voorafge gaan door het Politiemuziekgezelschap on der leiding van den Heer BoldeTdijk, tTOÉ de lange stoet langs de eerder door ons vermelde route door de stad. De koffie- en de middagmaaltijd, waar aan meer dan 400 personen aanzaten, werd wederom in „Oud Hortuszicht" genuttigd. De middaguren waTen bestemd voor on derlinge gedachtenwisseling en genoeglijk samenzijn, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. BORSTBEELD „HIPPOCRATES" Dén 25sten Juni zal op het terrein van het Nieuwe Academisch Ziekenhuis het ge zelschap „Hippocrates" met zijn eere-leden, oud-leden en leden, na afloop van een noen maal op sociëteit „Minerva". ter eere van het 71ste lustrum der Leidsche Hoogeschool een bronzen borstbeeld van Hippocrates, vervaardigd door den beeldhouwer L. 0. Wenckebach op plechtige wijze onthullen. VERSIERING ie GROENESTEEG De plannen tot versiering der le Groene- steeg nemen thans een vasten vorm aan. Alle buurtbewoners hebben er toe bijgedra gen om de versiering van deze straat le doen slagen. De versiering wordt in eigen beheer uit gevoerd, en zal bestaan in het aanbrengen van twee groote eerepoorten aan het begin en einde der straat; verder door groen en vlaggetje» De eerepoorten en de straat zullen des avonds elecbrisch worden verlicht, welke verlichling wordt aangebracht door den heer J. v. Schooteit Nieuwe Rijn 79a, alhier. De commissie welke zich voorloopig had gevormd blijft als volgt samengesteld: J. Bronsgeest, voorzitter; P. Burgerhout, pen ningmeester; J. v Leeuwen, secretaris; A. Dreef commissaris en P. Jasperse, commis saris. Voor hen die nog iets willen bijdragen of iets. meer wensehen bij te dragen er zal vermoedelijk een klein tekort zijn be staat daartoe gelegenheid bij den penning meester den heer P. Burgerhout, ie Groene- steeg of den heer J. Bronsgeest, le Groeni- sleeg 6. De commissie hoopt dat a.s. Vrijdagavond de versiering der le Groenesteeg gereed zal zijn. o AANBESTEDING. Qp het retSmentsbureau van het 6e reg. veldartillerie had hedenmorgen de aanbe steding plaats van de levering van hooi, stroo en turtstrooisei ten behoeve van de va&paarden in garnizoen alhier, gedurende hel tijdvak van 1 Augustus tot en met Oc tober dav Ingeschreven werd als volgt: A. P. Taselaar, Rotterdam, hooi f. 4.99 en stroo t. 3.80; A. F. Nlessing, Weespee- karspel, hooi f. 5.10; Jan Oome en Zoon, Oosterhout, hooi f. 5.19, stroo f. 3.92; Huis man en Lankhuizen, Geertruidenberg. hooi f. 5.25, stroo f. 3.90; Oerlemans en Zoon, Vnjhoeve-Capelle, hooi f. 5.30, stroo f 4.00; A. L. van West, Lithoyen, hooi f. 5 70; Ver koopbureau voor Turfstrooisel, Rotterdam, f. 1 25; N.V. Oud-Sohoonebeeker Turfstrooi- setfabriek. A. Veldkamp Erica, f. 1 35, alles per IOO K G. De rector-maginficus der Leidsche Universiteit, prof. dr. N. van Wijk, begeeft zich deze week voor eenige dagen naar Munster in Westfalen, om deel te nemen aan de herdenking van het 150-jarig be staan der Universiteit aldaar. Met ingang van Dinsdag 1 Juli a s wordt do stations-ambtenaar der Ned. Spoor wegen J. J. Polak overgeplaatst van Gouda naar het station H. S. M. alhier. De Directeur van het. Postkantoor brengt ter kennis, dat. wegens het groot aantal tijdelijke adresveranderingen gedu rende hel Zomerseizoen geen waarborg kan worden gegeven voor eene steeds ricblige nazending der correspondentie, op grond van de betreffende verzoeken aan de Post administratie gericht. Belanghebbenden worden derhalve uitge- noodigd zooveel mogelijk regelingen te be vorderen. waarbij de nazending van hun nentwege reohlstreeks hetzij door familie ter plaatse, hetzij door buren, vrienden of ken nissen dus niet door middel van verzoeken aan de Postadministratie, plaats vindt Wij verwijzen naar de publicaties betreffende toelating tot op O t.S. en Be- waarschoten, Aangehouden is zekere A. P. L, zon der vaste woon- en verblijfplaats, die alhier gesignaleerd stond, ter zake van oplichting. Hü werd tevens door 30 andere pwitie. ad ministraties gezocht Gisteravond te 6 uur is op den Zijlsin gel de 18-jarige J. R. M., die met zijn 8- jarig broertje H. achter op de fiets reed, ge vallen. De beide jongens kregen eenige niet, ernstige verwondingen aan hoofd en han den. Zij zijn naar het Ac, Ziekenhuis, door de E.H.D. vervoerd teneinde verbonden te worden. UMUIPEN, 18 Jiini 1930 VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G, f- 1-350.96; Griet per kiat van 50 K.G. t. 6530; Tongen per K.G. I. 3.002.3ö; Middelsohol per kist van 50 K.G. f. 35.00; Zetschoi per kist van 50 K G. f 3530; Kleine Schol p. kist van 50 K.G. f. 31—7; Bot per kist van 50 KG. f. 141.70; Schar per kist van 50 K.G. f. 15f; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 162.90; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 43; Middol Schel visch per kist van 50 K.G. f. 3534; KJein. middel Schelvisch per kist van 50 K.G. 2825; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G f. 168.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f, 10094, Gullen per kist van 50 K.G. I. 4&—370; Wijting per kist van 50 K.G. f. 9.50-6 Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM 67 met f. 1928, IJM 94 met f. 2851; IJM 341 met f, 2584; IJM 88 met f 2711 en 14 loggers Sch 243 met 592; Sch 250 met f. 1008; Sch- KW. 140 met f. 009, K. W. 141 met 884. KW 101 met 845; KW. 69 met f. 982- KW 95 met I. 534, KW 23 met 1011. KW 158 met f. 785-, KW. 02 met f 826; KW. 95 met f. 850; KW. 4S met f 006; KW 68 met f. 788; KW. 34 met f. 1100. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2100 (op 9 lijnenk REDACTIE 1507 DUITSCHLAND. Het noodoHer. De bijzetting van wijlen dr .Baligand. In 't wetsontwerp in zake het noodoffer der personen met vast inkomen, dat bij dea rijksraad is ingediend, wordt verklaard, dal de ambtenaren en employé's van het rijk, de landen, gemeenten, organisaties, de Rijksbank, de overige openbare lichamen, de Duilsche rijksspoorwegen en de militai ren verplicht zijn, aaD het noodoHer deel te nemen. Bedoelde personen worden hier voor slechts in aanmerking- gebracht, wan neer zij meer dan 8000 Mark s jaars ont vangen. De bijdrage bedraagt 4 pet. der salarissenvoor dc employé's met verplichte werkloosheidsverzekering 2 pet. De storting moet op 1 Oct. a.s. en op 1 Januari, telkens voor de helft, geschieden. In. het ontwerp betreffende een noodoffer voor de vrijgezellen wordt voorgesteld, dat van de vrijgezellen, die ongereduceerd in komstenbelasting verschuldigd zijn, voor den tijd van 1 Juli 1930 tot 31 Maart 1931 een noodoffer van 10 pet. van de inkom stenbelasting zal worden geheven. Als vrij gezellen worden mannelijke, ongehuwde personen boven de 21 jaar beschouwd. Saksen heeft zich tegen het noodoffer verklaard. Molderhaven wordt echter gesauveerd. Rijkskanselier Brüning beschouwt n.I. hel noodoffer-onlwerp als een voorstel van het geheele kabiqet, Het stoffelijk overschot van den vermoor den Duitschen gezant te Lissabon, dr. Al- bert von Batigand is gistermiddag te Mün- chen in het familiegraf bijgezet. Tegenwoor dig waren o.a. dr. Curlius, staatssecretaris Schubert, de Poolsche gezant te Berlijn, en de weduwe van dr. Stresemann. Rijksmi nister dr. Curtius hield uit naam van den rijkspresident en de rijksregeeriog de offi- cieele lijkrede en hechtte ten slotte een krans met linten in de rijkskteuren aan de baar. FRANKRIJK. Een waarschuwing uit Indo-China. 1 Te Yen Bay in Indo-China, zijn dertien Annamietische nationalisten terechtgesteld, <jie in Maart wegens het deelnemen aan de revolutionaire beweging in Indo-China door de Fransche regeering ter dood werden ver oordeeld. Onder hen bevonden zich een aan tal vooraanstaande leiders der opstandige beweging, o.a. de 26-jarige Tbai Hoe, die in Frankrijk gestudeerd heeft en dien men de ziel der nationalistische organisatie acht. Kort voor zijn terechtstelling heeft Thai Hoe een uitvoerig schrijven gericht aan aile Fransche afgevaardigden m de Kamer. In dit schrijven zet hij de grondslagen van do revolutionaire beweging, uiteen en geelt hij de wegen aan, die de Fransche regeering zou moeten volgen om den vrede in Indo- China te herstellen. Hij betoogt in zijn brief, dat zijn landgenooten sedert meer dan zestig jaar door Frankrijk geknecht zijn. Daarom heeft hij de Nationalistische Anna mietische Partij gesticht, met het doel, aan de Fransche heerschappij rn Indo-China een einde te maken en een republikeinsch-demo- cratische regeering in Indo-China te vor men. Wanneer de Franschen echter in het land willen blijven, zullen zij aan hun brute geweld methoden een eind moeten maken en mogen zij de uitspattingen van hun koloniale ambtenaren niet langer dul den. Zij dienen de raaterieele en zedelijks ellende van het volk op te heffen en de be volking haar meest elementaire rechten te rug te geven: vrijheid van beweging, vrij heid van onderwijs, vrijheid van vereeni- ging en vergadering en vrijheid van druk pers. 0 ENGELAND. De werkeloosheid De crisis op Haifa. Mc Donald heeft gisteren de bijeenkomst van plaatselijke overheden geopend, die door hem bijeen is geroepen om over de bestrij ding der werkeloosheid overleg te houden. In zijn openingsrede zeide hij dat alten eerst moesten samenwerken om de uitvoering van plaatselijke plannen te bespoedigen en dat men daarna alle. krachten aan nationale plannen moest wijden. Het doel moest zijn een normale nijverheid en een behoorlijke organisatie. Mac Donald heelt voorts nog besprekin gen over de werkeloosheidsbestrijding gehad met do leiders der oppositie Baldwin en Lloyd George. Een redacteur van de „Daily Herald" heeft met Lloyd George een onderhoud ge had over het vraagstuk der werkloosheid, waarbij de leider der liberalen herhaalde, dat de heerschende werkloosheid als een noodtoestand moet worden beschouwd, zoo dat het bijeenroepen van een buitengewone zitting van het Lagerhuis tot het treffen van maatregelen, die geschikt zijn om in dezen toestand te voorzien, gewenscht is. De toestand is zoo ernstig, dat de libe ralen er niet aan denken eenige voorwaar den te stellen voor het verbenen van hun steun aan de arbeidersregeerfng. Zij zullen de regeering onvoorwaardelijk steunen, ora deze de noodige meerderheid te bezorgen voor de maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid. Ken groote nationale actie is noodig cn het land staat voor een ernstig gevaar. Het blad bespreekt de kwestie van samen werking tusschen de liberalen en de arbei derspartij in een hoofdartikel, waarbij het vaststelt, dat er geen sprake kan zijn van een coalitie tusschen de liberalen en de arbeiderspartij. De regeering. die reeds alle voorbereidin gen heeft getroffen tof bestrijding van de werkloosheid, draqgl alleen de verantwoor delijkheid voor den toestand. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2