DE VLUCHT UIT DE PCPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. lOon^en. 431. „Breng hem maar binnen, zei de dokter, „ik wil zien wat hem wel scheelt. Is er niets bij hem gebroken, wordt hij dra door mij geheeld. „Wilt u dat doen," vroeg Jokko dankbaar, „U nam van ons een groote last. „Ik doe het graag, hoor," zei de dokter, „voor Duimstok uit de poppenkast." 432. Naar het studeervertrek van den dokter werd Duim door hem gebracht. „Leg hem," zei de dokter op dien divan, daar ligt hij ten minste zacht." En Jokko en Piero ze deden wat de geleerde man beval. „Ik ben zeer nieuwsgierig," dacht Jokko, „of die hem nu genezen zal." ALPHEN. GEMEENTERAAD. Verordening op den keuringsdienst en op de noodslachtplaats Verlaging v. <L grond prijs in het Burg. Visserpark Optreden v. d. politie bij da stakingsrelletjes. iDe Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: burg. dr. Lovink. Secretaris K. Salverda. Aanwezig 16 leden. Afwezig de heer van Dijk. De voorzitter opende de vergadering met gebed. Ingekomen stukken: Rekening begrooting Chr. H. B. S. B. en W. stellen voor subsidie van I. 3120.85 te verleenen. Aldus besloten. Verzoek om subsidie v. d. „Winkelweek"- Commissie. Aan B. en W. gezonden om prae-advies. Bericht van de K. v. Koophandel v. d. Rijnstreek houdende mededeeling inzake de .verruiming v. d Bruggestraat. B. en W. stellen voor dit stuk, waaruil blijkt, dat het Rijk niet ongenegen is tot medewerking in dezen, voorloopig voor ken nisgeving aan te nemen en het te behande len, als aan de orde komt het resultaat van de besprekingen, die te dezer zake gevoerd worden tusschen de Provincie en B. en W. Do heer ten Cate Brouwer zou gaarne zien, dat deze zaak zoo mogelijk nog voor de vacantia van den burgemeester in openbare vergadering behandeld werd. De voorzitter ontraadt dit, vooral omdat thans nog besprekingen met Ged. Staten gaande zijn. De heer Bergshoef kan zich niet begrij pen, dat B. en W. deze zaak aan de K. v. K. overlaten. Hij betreurt het nogmaals, dat indertijd niet naar zijn advies gehandeld is. Tenslotte overeenkomstig voorstel van B. en W. besloten. Mededeelingen: de burgemeester zal van 5 tot 26 Juli met vacantie huiten de ge meente zijn. Beantwoording van gestelde vragen. Do heer Boeren had gevraagd of de raadsleden hun aanmerkingen op de notulen niet beter schriftelijk ter kennis, van den secretaris kunnen brengen. B. en W. stemmen hiermee in. Overeenkomstig besloten. Den heer Cocx wordt medegedeeld, dat bij meting is gebleken, dat de tegels bij de fa briek van den heer van Dijk niet op den openbaren weg opgetast slaan, maar op par ticulier terrein. Alleen wegverbreeding kan hier een beteren toestand scheppen. Ver schillende leden dringen aan op een onder zoek voor de kosten in dezen. De heer den Uyl ontvangt ten antwoord dal de stankverspreiding in het kwartier Bloemhof te wijten is aan onvoldoende wer king der rioleering. Getracht zal worden van het polderbe stuur de tot verbetering noodige medewer king te krijgen. Den heer Ruting wordt geantwoordt dat de grintopslagplaatsen langs den Ziendeweg ter voorkoming van ongelukken, gemar keerd worden door wille palen. Den heer Boeren wordt medegedeeld dat B. en W. geen andere wijze dan die art. 13 van de wel op het L. O.aangeeft kunnen voorzien in de reiskosten van schoolkin deren. De heer den Uyl en ten Gate Brouwer imeenen, dat in de vorige vergadering te veel gerekend is met allerlei landwegen. De voorzitter is van ander gevoelen. De heer Cocx krijgt toezegging dat de Stationsweg hel volgend jaar met klinkers bestraat zal worden. Nu worden de ergste tuilen verholpen. Agenda: 1. Voorstel van Bl en W. lot aankoop van rentegevende eigendommen voor het waarborgfonds inzake woningbouw. Zonder h. st. aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. inzake het adres van het bestuur der bijzondere school voor buitengewoon onderwijs alhier, om kosteloos grond aan de Jongkindt Coninck- straat beschikbaar Ie stellen voor School- bouw en om hel recht van voorkeur te ver leenen voor aankoop van een perceel grond naast het te stichten schoolgebouw. (Dit punt is in de vergadering van 2 Mei j.l. aan gehouden). Voorgelézen wordt een brief van het Be stuur dezer school, waarin uiteengezet wordt dat het Bestuur wel bezwaar heelt om zich te verbinden, dat het godsdienstonderwijs steeds facultatief zal blijven. Alleen wan neer dit beslist als voorwaarde gesleld wordt zal zij het doen. De heeren ten Cate Brouwer en Boeren zijn door dit antwoord teleurgesteld, al kan de laatste hel van dit Bestuur zeer goed verklaren. Wethouder Herngreen toont aan. dat een discussie over dit punt, na de beslissing van de vorige vergadering geheel overbodig is. De heer Spreij kan zich niet verklaren, waarom de heeren zoo bang voor hel gods dienstonderwijs zijn. Het geheele onderwijs aan de 9chool is toch van de christelijke be ginselen doortrokken. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. met 13 tegen 3 9temmen (die van de heeren ten Cate Brouwer, Den Hertog en Den Uijl) aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Jongkindt Coninckstraat aan S. D. van Hemebergen q.q. alhier. Z. h. st. 4. Voorste! van B en W. tol hel beschik baar stellen van het gymnastieklokaal der openbare school aan den Oudshoornsche- weg, aan J. P. Ahbinga e.a. Z. h, st. 6. Voorstel van B. en W. om te voldoen aan het verzoek van L. F. Scheepers om een gedeelte van een kamer in het door hem be woonde pand in te richten als winkel. Z h. st aang. 6 Voorstel van B. en W. tol hol toe kennen van een subsidie aan de plaatselijke commissie voor een te houden tentoonstel ling van kunstnijverheid en architectuur. De heer Sprey verzocht aanteekening, dat Juj legen dit voorstel is. 7. Voorstel van B. en W. lot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening. Z. h. st. aang. 8. Voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek van B. en W. van Gouda om een bijdrage in de kosten van het buiten gewoon onderwijs. Hierbij deelt de Voorz. mede, dat van den vader van hel betrellende kind een aan vraag om subsidie voor reiskosten inkwam. Dit verzoek zal in de volgende vergadering behandeld worden. Hierna werd het voor stel z. h. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een uitbreiding van hel bouwverbod op gronden langs den Heerenweg. De beer Den Hertog oordeelt, dat hier te veel van de eigenaren gevraagd wordt. Waarom moet daar een straatbreedte van 15 M. gerekend worden? De heer Den Ouden loont aan dal dit wel degelijk van belang is. De heer Den Hertog ie de eenige tegen stemmer. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening ingevolge art. 14 bis der Gemeentewet voor de water- en licht- bedrijven. Z. h. st. aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een: a. verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch b. verordening op de heffing van keur en slachlloonen; c. verordening op de invordering der sub b. vermelde rechten; d. verordening op de noodslachtplaats; e. verordening lot aanvulling van de al gemeen politieverordening inzake het ken merken van winkels waar buitenlandscb bevroren vleesch verkocht wordt. De heer Ruling is, hoewel waardeerend den arbeid, die aan deze verordeningen be steed is, teleurgesteld, omdat de landbou wer, die verplicht is zijn uit nood geslacht vee naar de slachtplaats te brengen, te veel betalen moet. Hij komt tot f. 28 per koe. Hij dringt aan op lagere tarieven en op een Vluggere afwerking van een slachting. De heer Den Hertog is van een zelfde ge voelen. Hij voorspelt, dat de mooie slacht plaats heel weinig gebruikt zal worden, om dat de boeren wel op andere wijze zich van hun wrak vee weten te ontdoen, zonder de hooge kosten. De heer Boeren bepleit enkele punten door de Slagersorganisatie als haar wen- schen kenbaar gemaakt. De heer Den Ouden verdedigt de redactie der verordeningen, waaraan zeer veel werk besteed is. Er zal altijd iets legen in te brengen weeen, maar nergens in den omtrek zijn de tarieven lager. Den heer Den Hertog bestrijdt hij, dat een boer het begraven van zijn afgekeurd vee zelf moet betalen. De heer Spreij toont aan, dal de schade door de boeren te lijden veel te overdreven wordt voorgesteld. De heer Cocx dringt er op aan, dal er in elk geval gelegenheid zal zijn, dat ook te Aarlanderveen vleesch uit het slachthuis ge kocht kan worden. De Voorz. toont aan, dat er zeer moeilijk voorspellingen te maken zijn. Veel hangt er af van de vakkundige I«handeling in de slachtplaats. Gebeurt dit goed, dan zal het vleesch ongetwijfeld ook afnemers vinden. De heeren moeten niet denken, dat de boe- ren alleen de kosten van het slachthuis dragen. Het zal de gemeente jaarlijks toch nog een f.5000 kosten. De heer Cocx krijgt toezegging, dat zijn vraag nader overwogên zal worden. Nadat de algemeene beschouwingen ge sloten zijn komen de verordeningen arlikels- gewijs in behandeling en worden ze met een kleine wijziging en een aanvulling overeen komstig de voorstéllen aangenomen. 12 Voorstel van de Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen tot aan vulling van de algemeene politieverorde ning. Waar deze wijziging bedoelt de opruiming van hinderlijk struikgewas, vestigt de heer Boeren speciaal de aandacht op het boom gewas op den hoek StevinsliraalSchool straat. Zonder h. st. aangenomen. 13. Voorstel van B .en W. om goed te keuren het besluit van het algemeen arm bestuur tot lijdelijke handhaving van den weesvader Zonder h. st. aangenomen. 14. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school aan den Oudshoornsche- weg. Voorgedragen worden de volgende heeren: 1. F. H. J. Jasperse, onderwijzer le Ooslerland; 2. A. C, van Dljke, onderwijzer le Hoedekenskerke; 3. A. de Nooijer, tijde lijk onderwijzer te Goes. Uitgebracht werden 15 stemmen op no. 1 van de voordracht; no. 2 verkreeg 1 6lem. 15. Voorstel van B en W. tot vaststelling van ontwerpbesluiten tot af- en overschrij ving op de begrootingen voor 1929 van de water- en liohtbedrijven. Zonder h. st. aang. 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente begrootingen dienst 1929 en 1930. Zonder h. st aang. 17. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van gelden voor de aanschaf fing van schoolmeubelen ten behoeve van de R.K. School aan de Paradijslaan voor ge woon lager onderwijs. Benoodigd bedrag on geveer f. 130. Zonder b. st. aang. 18 Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond gelegen aan Hazeveld groot 330 M2. tegen den prijs van f. 10 per M2. aan de firma H. Oudenes qq. alhier. Zonder h. st. aan. 19. Voorstel van B, en W. tot verlaging van de prijzen van den bouwgrond in het complex „Overposl". De heer Den Ouden kan deze prijsver laging niet goedkeuren. Moesl men tot nog toe 13000 voor den grond voor een huis in dit gemeentedeel betalen, thane is dit f. 6225 Dit verschil is le groot. De heer Don Hertog meent, dat' men nu er kans op verkoop is, aangrijpen moet. De heer ten Cate Brouwer betoogt, dat dé verlaging niet zoo erg is. De verkaveling van het Burg. Visserpark had anders moeten zijn. Bovendien er is al veel vaker voor Iageren prijs verkocht en de weistandsgrens wordt niet aangetast. De heer Bergshoef vindt het geen best teeken voor de gemeente. Hij gelooft niet, dat er kans is om de grond kwijt te raken. Weth. Van Leeuwen zegt, dat de kansen nu wel gunstig zijn. Wethouder Herngreen zet uileen, dat hij alleen ingestemd heeft met dit voorstel, om dat er toch telkens al tegen Iageren prijs verkocht is. Maar dan moet men zich voortaan ook aan de tarieven houden. Na nog eenige bespreking wordt hel voor stel zonder h. st. aangenomen. De heer Den Ouden verzocht aanteekening, dat hij er tegen is. 20. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond tusschen de Stevinstraat en Wilhelminastraat, aan de firma N. Samsom alhier. Zonder h. 6t. aangenomen. Rondvraag: De heer Ten Cate Brouwer vraagt: a. kortere agenda of meêrdere vergaderingen; b. aansluiting a. d. tele foon v. d. inspecteur van politie; c. over legging van het rapport van den Direc teur der Lichtbedrijven inzake de laatste storing. AUe punten worden hem toegezegd. De heer Spreij vestigt en de aandacht op, dat den laatsten tijd in de plaatse lijke pers sommige gemeentezaken be sproken worden op een wijze, die onwil lekeurig stemming tegen het gemeentebe stuur moeten maken. Speciaal heeft hij daarbij het oog op een artikel in de Rijn bode, waarin gehandeld wordt oveT het uitbreidingeplan der gemeente en over een aan te leggen hoofdverkeersweg buiten de kom. Het blijkt dat B. en W. even onkun dig zijn omtrent deze zaak als de leden van den Ra-ad. De heer Den Uijl dringt aan op beant woording van een paar reeds vroeger ge dane vragen en wenscht- te weten of het waar is, dat een tijdelijk opzichter ont slagen zal woTden, terwijl steeds beweerd wordt, dat er zooveel werk is. Verder brengt hij ter sprake het optreden Van de politie bij de onlangs plaats gehad hebben de stakingsrelletjes. Hij meent, dat de po litie, speciaal de rijkspolitie, toen zeer on tactisch en veel te hardhandig is opge treden. De voorzitter betreurt het ook, dat het tot zulke dingen gekomen is, maar gelooft niet, dat de politie verkeerd is opgetre den. Er gebeurden van de zijde van het publiek ontoelaatbare dingen, waartegen opgetreden moest worden. Persoonlijk heeft spr. avond aan avond zicb vergewist van den stand van zaken en nadat de nieuws gierigen wegbleven is er geen klacht meer geweest over het optreden der politie. De heer Cocx ontvangt op een vraag de toezegging, dat met de begrooting ter sprake komt de plaatsing van een urinoir te Aarlanderveen. De heer Boeren wijst er op, dat vooral in de Julianastr. het trottoir te veel ge bruikt wordt als pakhuis en zou gaarne meer toezicht hierop wenschen. De heer Veltman vestigt de aandacht op een ondoelmatige verandering aan de pa len voor het elcctrisch licht. Een en ander zal onderzocht worden. Hierna sluiting der openbare vergade ring. Herige botsing van een sleepboot. De hier inmiddels door verschillende aan varingen populair geworden sleepboot, met achter zich sleepende zandvletten van de Amsterdamsche ballast Mij., die dagelijks eenige duizenden kubieke-meters zand aan voert voor den nieuwen spoorweg Alphen- Gouda en bovendien door de onbestuurbaar heid der vletten die soms geheel dwars door de vaart liggen, veel last veroorzaken voor de scheepvaart, deed gisteravond voor de zooveelste keer weer eens een aanslag op de Alphensche-brug De botsing was zóó hevig, dat omwonenden en voorbijgangers kwamen toesnellen. De Ooster-dukdalven voor de brug, die echter bijzonder op een flinke botsing blij ken te zijn berekend, werden licht bescha digd, terwijl een ijzeren plaat van de voor plecht van de voorste geladen zandvlel ge deeltelijk scheurde. Na eenig oponthoud kon de reis echter gelukkig zonder persoonlijke ongevallen weer worden vervolgd. Door B. en W. werd voorloopig inge willigd een verzoek van den heer P. van Dijk. tol het mogen uitbreiden van de be staande cement en tegelfabriek, kadastraal bekend gemeente Aarlanderveen sectie C. nr. 2901. Aan het politiebureau Julianastraat zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een voor de etalage van den winkelier in de Prins-Hendrikstraat onbeheerd gevonden damesrijwiel. WADDINXVEEN. Teraardebestelling H. van der Water. Gistermorgen werd onder zeer groote be langstelling ter aarde besteld de heer H. van der Water die Vrijdag 1.1. met een motorongeluk noodlottig het leven verloor. Door vrienden werd bij grafwaarts ge dragen. Ds. de Looze, die het eerst aan de ge opende groeve sprak, schetste de kort stondigheid van het leven en zeide dat deze jonge man van 30 jaren ook niet ge dacht zal hebben zóó het leven te verliezen en dat wij geroepen waren altijd bereid te zijn, daar niemand de dag van zijn dood weet. Hierna spraken twee vrienden uit Gouda daar de heer v. d W. ten belastingkantore weTkzaarn was en herdachten den over ledene als vriend en medewerker. ZeeT onder den indruk verliet men den dooden. akker. BENTHUIZEN. Uilslag van de gehouden 2de dubble serie schietwedstrijden der B. W. Maximum aantal punten met inbegrip van de eerste dubbele serie 200: 1. J. Vermeulen Lz. 195 punten; 8. G. Mets, 194 p.; 3. M. Ver meulen 191 p.; 4. P. de Vrij Johz. 191 p. en C. Voorwinden, 187 punten. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk ten behoeve der Gerei Zendings- bond heeft f. 32.50 opgebracht. In de afgeloópfen week werden 7 nieuwe gevallen van Mond- en Klauwzeer aangegeven, zoodat thans bij 28 veehouders deze zoogevreesde ziekte is geconstateeid. o HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. Adres van „Vooruit" Het conconrs-hip- pique gaat door Benoeming van een Wethouder in de vacature-Knaap Besluit tot beklag bij Ged. Staten Verlaging van belasting. Gistermiddag kwam de raad van deze gemeente in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den burgemees ter rnr. A. 81ob. Aanwezig alle leden. Het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. C. Gehrels uit Vijfhuizen, werd beëedigd en geïnstalleerd. Voorlezing werd gedaan van een verzoek van de vereeniging „Vooruit" om voor haar op Woensdag, 16 Juli a.s. te houden con- cours-hippique in gebruik te mogen ontvan gen het gemeentelijk sportterrein te Hoofd dorp, onder voorwaarde dat daarvoor zal worden betaald een vergoeding van f. 500, indien uit de rekening van het concours blijken zal dat er na aftrek van alle uitr gaven van de verkregen inkomsten een batig saldo is overgehoudenechter mei dien verstande dat onder de uitgaven ook in rekening mag worden gebracht een post van 10 procent voor afschrijving op de schuld, welke nog op de vereeniging drukt Het bestuur van do federatie' van mid- denstandsvereenigingen te Haarlemmer meer had in een adres verzocht bovenge noemd verzoek in te willigen, omdat het houden van dit concours ook is in het be lang van den handeldrijvenden en in- dustrieelen middenstand van Haarlemmer meer in het algemeen en Hoofddorp in het bijzonder. In dit adres, hetwelk mede door den voorzitter werd voorgelezen, deed de fede ratie tevens mededeeling dat zij haar leden had verzocht om ook in dit opzicht het con cours te bevorderen, dat de leden niet zou den probeeren om van de bezoekers zoo veel mogelijk te halen als er te halen zou zijn, maaT hen te behandelen als gasten en op zoodanige wijze als een iedear gaarn* bij een bezoek in een andere plaats zelf wil worden behandeld. Na eenige discussie werd dit voorstel aangenomen. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Nienw-Vennep werd benoemd mej. J. M. Bitterlicb, onderwijzeres te Bennebroek en tot onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 9 te Zwanenburg, mej. O. J. F. Rijken, onderwijzeres té Haarlem. In de plaats van den overleden wethou der Knaap werd benoemd de beer P.- Ouwerkerk, die deze benoeming aanvaard de. Hij werd tegelijk benoemd tot gedelc^ geerde in het bestuur van de nijverheids school te Hoofddorp en Nien w-Vennep. Inzake de verbetering en verbreeding van den Kruisweg werd door den voorzitter voorlezing gedaan van een aantal vragen,- hem gesteld door den heer S. van Wijk, lid van den gemeenteraad alhier; verder van een brief door den burgemeester in dato 14 Juni 1930 aan den hoofdingenieur- diTecteur van den provincialen waterstaat te Haarlem, gericht en een daarop in dato 17 Juni d.a.v. ontvangeD antwoord het welk was gericht tot deD gemeenteraad. Vervolgens gaf de voorzitter een ant woord op de gestelde vragen in een uit voerige toelichting, waarvan de conclusie luidde dat de raad zon nemen een besluit om B. én W. te machtigen om zich bij het college van Ged. Staten: a. te beklagen over de wijze waarop in Hoofddorp over een lengte van 2 kilometer de Kruisweg momenteel wordt verbeterd als een ge deelte van primairen weg van bet provin ciale wegenplan; b. om genoemd collegé te verzoeken maatregelen te nemen dat hierin verandering wordt gebracht en voorts uit hun midden een commissie te benoe men, teneinde in Hoofddorp persoonlijk een onderzoek in te stellen en alsdan eeD com missie uit den gemeenteraad gelegenheid te geven om de gerezen bezwaren monde ling toe te lichten en samen te overleggen op welke wijze een betere oplossing van de wegverbetering door Hoofddorp zal kunnen worden verkregen. Na korte bespreking werd dit voorstel aangenomen, en besloten dat de commissie voor openbare werken en voor financiën en het college van B. en W. ieder 2 peT- sonên zullen aanwijzen om bovenbedoelde bespreking bij te wonen. Goedgekeurd werd oen nieuwe regeling betreffende het vervoer van zieken en ge wonden met de gemeentelijke ziekenwagen. Het Vermenigvuldigingscijfer voor de ge meentelijke inkomstenbelasting voor het be lastingjaar 19301931 werd van 2*/£ terug gebracht op 2, in hoofdzaak op grond van deze overwegingen dat de totale opbrengst over het belastingjaar 19291930 zeer gun stig is geweest, doch voor de toekomst groote voorzichtigheid in acht dient te worden genomen, omdat in verband met de ongunstige economische omstandigheden van verschillende groepen van de belasting plichtige burgerij vrij zeker het totaalcijfer van het belastbaar inkomen over het laatst ve-rloopeü jaar zal zijn gedaald. Een voorstel tot aankoop van eenige. perceelen bouwland langs den Kruisweg werd aangehouden. Goedgevonden werd de gemeentelijke reinigingsdienst te reorganiseeren, daar voor aan te schaffen een nieuwe vuilnis auto, welke door twee werklieden kan worden bediend en voorts een betere werk- verdeeling voor het personeel in te voeren. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. RECLAME. 8059 fabriKdat óruitö Prettig aan den voet 2-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10