fabrikaat IDon^etv KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTERREIN. WETENSCHAPPEN. Transpireerende Voeten UIT DE OMSTREKEN. VRAGENRUBRIFK. t-3 RECLAME. 2652 Öfnïtö 'n Genot te dragen HEVIG ONWEER IN BOURGONDIë. In de streek van Belleville in Bourgon- Hie heeft een hevig onweer gewoed. Ten gevolge van een wolkbreuk is een groot gebied onder water gezet. Vooral in de atreek van Oharentay, waar een zijrivier yao de Saone buiten haar oevers trad, werd groote schade aangericht. Drie huizen wer- den verwoest en weggespoeld. De bewo ners moesten uit de vensters springen en zich zwemmende redden. Het verkeer tus- echen Beau Jeuz en Belleville is geheel verbroken, daar de weg in een rivier ver anderd is. Ook het vorige jaar werd dezelf de streek door noodweer geteisterd. 0 TOURISTEN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Bij een hevig onweer op de Watzmann in Beieren sloeg de bliksem op de Hocheek en op de Mittclspitzc in twee groepen toe risten. Een persoon werd levensgevaarlijk- gewond, een andere tourist kreeg ernstige brandwonden aan lichaam en arm en ecnige andere personen werden licht gewond. Do ernstig gewonden worden naar hot zieken huis te Berchtesgaden overgebracht. o WILDE STAKING IN BUENOS-AIRES. Te Buenos-Aires is een wilde staking uit gebroken. De beweging begon onder de radicale arbeiders doch breidde zich door terreur uit. Twee meubelfabrieken welker arbeiders niet wilden staken, werden be stormd, waarbij verscheidene werkwilligen werden gewond. o DOODELIJK VLIEGONGEVAL. Een Columbischc luitenant in Spaan- schen krijgsdienst kwam met zijn vliegtuig in aanraking met de louwen van een kabel ballon. Het vliegtuig storllp noor. Do luite nant trachtte nog mei oen valscherm om jaag le springen, doch dit Weigerde, zoodat de officier verongelukte. o AUTO DOOR ROTSBLOK VERPLETTERD. In Savoye bij Meilleric is een tragisch ongeval gebeurd, dat aan drie personen hel leven gekost heeft. Tijdens een lievig onweer geraakte in de bergen een groot rotsblok los en stortte juist op het oogenblik, dat een auto met vijf inzittenden passeerde, op den weg neer. Do wagen werd totaal vernield. Drie inzittenden waren op slag dood, ter wijl de Iwee anderen mei levensgevaarlijke verwondingen naar oen ziekenhuis moeslen worden overgebracht, O"" VERDRONKEN. Uit Sesnitz wordt gemeld, dat op Eersten Pinksterdag drie personen bij het zeilen op de Oostzee zijn verdronken. Ondanks hot feiti dat zij gewaarschuwd waren voor den slralfon Noord-Westenwind, koos het bootje, waarin vier vrienden gezeten waren, zee. Ongeveer 160 meier uit de kust deed een windstoot liet zeilscheepje kanloton. Ecu onmiddellijk toegeschoten motorboot kon sleehls oen dor inzittenden redden. De drie anderen verdronken. De Rijn heelt ook gedurende de bolde Pinksterdagen Weer zijn offers gevraagd. Zondagmiddag een 15-jarige knaap in de nabijheid van Moenchenwert. Maandag middag verdronken bij Paffenfluss bij het zwemmen twee broers voor do oogen van hun overige familie, die niet in staat was, de beide jongens op «enigerlei wijze lo hel pen. MISDADIG CHICAGO. In Chicago heerscht do laalste dagen een ware moordepidemie. In de laatste 10 dagen zijn niet minder dan 12 lang door de politie gezochte misdadigers vermoord. Gistermiddag is de reporter Allied Lingle doodgeschoten, toen hij zich le midden van een dichte menigte in een tunnel van den ondergrondschen spoorweg bevond. Lingle was een speciale reporter van de „Chicago Tribune", die zich vooral wijdde sian hot opholdoren van misdaden. Als zoo danig was hij goed op de hoogte van heigeen er in de misdadigerswereld omging en men vermoedt, dat hij daarom van hel leven is beroofd. De personen, die den moord bedreven, zijn bekend, doch liet ,9 de politic nog niet gelukt hen te arresleeren. De groole bladen to Chicago hebben een bolooning van 30.000 dollar Voor de arresta tie van de daders uitgeloofd. WEER EEN VREEMD GEVAL. Uit den Irein Warschau.Moskou Irachtte bij het slalion BialaPodlaska een man uil hel raam (o springen. Toen de conducteur hem dil belette, bracht hij zichzelf mei een mos ettelijke steken loc. Bij het verhoor gaf de man op Naumann te heeten en tot do Russische handelsdele gatie (e Parijs te behooren. 0nlang9 had hij uit Moskou bevel gekre gen om daarheen le komen. Toen hij daar aan geen gevolg had gegeven, waren twee ambtenaren van de Gpoe bij hem gekomen en hadden hem lot vertrek bewogen- Hij verklaarde vorder, dat hem steeds dui delijker werd dat men hem in Moskou wilde doodschieten; hij had er daarom de voor keur aan gegeven om zelfmoord te plegen. NED. HEBV. KERK. Beroepop: le Hoorn (Terschelling) de heer J. W. B. Cohen, cand. te Utrecht; le Oosl-Kapelle ds, J. Baarslag le Lage Zwa- luwe. Bedankt: voor ApeldoornHet Loo (vac. wijlen G. Bolkestein): Dr. G. P. van lllerzoit ie Alblasserdam; voor Grool-Am- mers; H, A. Lcenmans Jr. le Delft GEREF. KERK. Beroepen lo Sleon de lieer E. T. van den Bom, cand. le Renkunv, le Kollum d9. C. W. Keur le Oudcwaler. B e d a n k I voot Rilland-Balh ds. A, de Blois le Dirkslandvoor Haarlem (3o prod, plaat»)D. van Dijk le Groningen BAPTISTEN GEMEENTE. Bedankt voor Nieuwe Pekela ds J. Hekhuis te Muntendam. o tUBILE PROF. Dr. H. BREMEKAMP Prof. dr. H. Bramekamp, hoogleeraar aan do Technische Ifoogeschool le Delft, zal G Juli a.s den dag herdenken, waarop hij 25 jaa geleden aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tol doclor in de wis- cn natuurkunde op een proefschrift gelileld „Over lichlvoorlplanling in dispergcerendo middenstoffen. o V. VAN DOVEREN. Dc lieör V. van Doveron In Den Bosch hoeft zijn 50-jarig jubileum bij het onder wijs geviord. J. .1. W. schrijft in liet School blad ovor dezen verdienstelijken paedagoog o.m. Zeer velen heoll hij den weg naar de H.B.S. cn Gymnasium geëffend gedurende do 3G jarert, dat hij de opleidingskias aan dc Bossche Nutsscliool voor zijn rekening had. (Voor dion lijd was hij werkzaam o.n. te Leerdam en le Leidon. Doch wij wlllon hem Ie dozer plaatse niet «Hoon hulde brengen om zijn werken in de Bchool, doch meer om zijn ndboid voor het Ncderlandsch Onderwijs-Gonool- scliap. Reeds lal van jaren is hij de sym pathieke voorzitter der afdooling in Den Bosch. Wie hem heeft gezien cn gehoord op de jongste algemeen® vergadering in Den Bosch, zal niol vermoed hebben, dal deze man reeds de 7 kruisjes van dichtbij zag. En nog immer onverflauwd is zijn be langstelling voor alles, wal onze vereeni- ging betrofl. Dat hij warm voell voor dc nooden in onze kringen toonde hij, toen hij ziüing nam in do gewestelijke commissie voor VRIJHEID BLIJHEID. „Wij leven vrij, wij leven blij op Neer- lands di er twen grond" zong eens de dich ter. Het is werkelijk geen wonder, dat we den schepper van deze merkwaardige woor den eeren door hem te doen voortleven in cott Btraatna«.m, want sinds de bewaker? van onze vrijheden ons gelukkig maken met een lawine van wetten ter bevordering van onze viij- en blijheid, is er geen oord, waar angstvalliger voor haar kostelijke Baken wordt gewaakt, dan in ons landje. U go- looft me niet? Neem slechts de eerste de beste courant op en u kunt genieten van de enthousiaste wijze, waarop werkelijk ge- vaarlijke aanslagen op onze vrijheid, onmid dellijk worden om hals gebracht. Zoo reed een bakkersjongen met een bak fiets op het fietspad, do onverlaat! Geluk kig was onmiddellijk een brigade mare chaussees bij do hand om hem gevoelig te bekeuren; een sohandaal ook, «oo'n auto op wielen op een fietspad. Nog meer veine had een rijksveldwachter, die ook dien bak kersjongen met zijn „bakrijwiel" op den straatweg tegenkwam, terwijl er toch ver dikkeme een prachtig fietspad was. „Wacht vrindje, jon zal ik eeös gauw bekeuren, jö weet drommels goed, dat je met een fiets hier alleen maar op het fietspad mag rij den!" Ziezoo, het is maar goed. dat der gelijke jongens vroeg wordt ingeprent, dat er wetten en wetsuitvoerders zijn. die de vrijheid van het verkeer garandeeren. En dan hebt u zeker wel gelezen van die pögirtfi Vnn ïéVöhltiê daar in Nöord- Holland, die zeer zeker tot het op den kop zetten van onze goede zeden zou hebben geleid, indien de dorpsagent van Heems kerk niet had ingegrepen. Een standbeeld voot dien manDaar werden n.b. zoo maar 3 tnenschen op motorfietsen vervoerd in een gesloten vrachtauto* zonder dat er ook maar banken in dien vrachtwagen waren, aangebracht. Geen wonder, dat genoemde gezagsdrager, ongetwijfeld denkend aan t turfschip van Breda, onmiddellijk ingreep, waardoor althans de ernstigste gevolgen van zoo een revolutionnaire vervoersdaad werden voorkomen. Naar verluidt zal een comité uit het dankbare nageslacht, pogin gen aanwenden om dezen kloeken bescher mer onzer blijheid in koele modder te ver eeuwigen. U laa-st waarschijnlijk ook wel van dien bakker, die 's nachts onraad hoorend in zijn bakkerij, den euvelen moed had, om aldaar cên onderzoek in te stellen. Gelukkig pas seerde er toevallig een onbezoldigde, die den schandelijken oveTtreder van 's lands wetten gevoelig aan het verstand bracht, dat hij tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's ochtends niets in zijn bakkerij te maken had. Zoo zouden we kunnen doorgaan met het opsommen van do vele hartverheffende fei ten, waaruit blijkt, hoe in 9ns land voot onze blijheid wordt gezorgd, doch ik moof daar thans van afzien, juist om te doen uitkomen, hoe soms ook op fiscaal gebied onze vrijheid in acht genomen wordt. Zoo is algemeen bekend, er wordt teu minste voldoende propaganda voor ge maakt, dat ieder, die een aangiftebiljet wordt toegezonden, verplicht is op 6traffe van boete, dit biljet behoorlijk ingevuld te retoumeeren. Nu was er destijds een In- peoteur in het Oosten van ons land, die naarstig gebruik maakte van zijn bevoegd heid om bij het opleggen van den aansiag af te wijken van de aangifte. Zeker ter ver mijding van omvangrijke berekeningen f misschien om tijd uit te sparen, ten einde deze te kunnen benutten voor de behande ling van de stapels réclames, werden de .aanslagen vrij algemeen vastgesteld op het dubbele van de aangifte. Ongetwijfeld bood dit systeem vele voordedengemak kelijk, snel en prospcreus voor de Schatkist. Edoch, het spreekt wel vanzelf, er waren velen onder de contribuanten, die niet kon. den accoord gaan met hun op deze wijze tot stand gekomen aanslagen en zooals ge zegd: het getal reclames wies met den dag. Nu zijn 'er natuurlijk verschillende wijzen, waarop men een reclamant kan te woord staan. Eén dezeT manieren kan bijv. hierin bestaan dat men, voor 't geval de reclame voor dat ééne bewuste jaar terecht is inge diend, een of andere ongerechtigheid zoekt in een voorafgaand jaar en daarover tracht na te vorderen. De schrik komt. er dan zoe in, dat menigeen maar van reclameeren afziet, uit vrees van uit den regen in der. drop te komen. Bedoelde Inspecteur nu paste genoemde werkwijze veelvuldig toe, met het succes, dat vooral de kleinere zakenlieden heel wat meer aandacht aan hun administratie gin gen besteden, dan voorheen ooit denkbaar zou zijn geweest.. Doch de boekhouding vaa een dorpswinkelier blijft vaak primitief, ook al houdt moeder-de-vrouw het kasboek bij, en daardoor werd lang niet altijd een reclame-aanval op het dubbel-aanslagsy- steem met succes bekroond. Echter, uit den hoogsten nood wordt het vernuft geboren en zoo geschiedde het, dat een veel geplaagde contribuant zij 1 boekhouding radicaal opruimde en keurig op zijn aangiftebiljet, aangaf de helft van zijn geschal inkomen, waarop gedurende oenige jaren steevast de aanslag voor het dubbele bedrag volgde. Al spoedig werd de zienswijze van den leeperd gedeeld door tal van zijn kennissen en vrienden en het aan- tal juiste aanslagen door dezen Inspecteur opgelegdf is nöoit groot-er geweest, dan in dien tijd. Het. mooiste is, dat deze er misschien nooit achter gekomen zon zijn, indien hij niet. zekeren aanslag tot. het drievoud van de aangifte had opgelegd en bii de daar uit ontstane beroepzaak de contribuant zich niet tegen de betichtingen des Inspecteurs had verdedigd met de opmerking, dat dit do ecnigste wijze was om een juiste aanslag te krijgen, hetgeen hij aan de hand van de balansen en hAngiftcn van zijn vrienden kon aanioonen. Tableau! In dit eevftl won dus de blijheid van het individu het van de vrijheid, toegelaten bii de wet.. Vragen op dil gebied zullen gaarne door onzen medewerker worden beantwoord. Prof. VON HARNACK t Dp 79-jarigen leeflijd is overleden dc be kende Duilsche prof. Adolf von Harnack. o RECLAME. dil oksels behandeld men met Purolpoeder. Dit is het inecsl afdoende middel daarvoor. Met kost 46 en GO ct, per bus. en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apotb. en Drogisten. 2547 KATWITK AAN DEN RIJN. Een dame, die naar Katwijk aan Zee wan delde, werd in de nabijheid van dc Tol door een tot nog toe onbekend personage lastig gevallen. Toen een manspersoon, dc heer Schr. naderde, vond hij het schijnbaar beier zich spoedig te verwijderen. o LISSE. Voor het examen Maehinesehrijven, afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Pont- scholen, slaagde dc beer W. de Bcus, alhier (Leerling Ponlschool, Steenschuur 14. Lei den). NOORDWIJK. GEEN H. T. M.-BUSDIENST. Ged. Staten wijzen het verzoek af. Bij beschikking van Gedep. Stalen zijn afgewezen do verzoeken van de N.V. Ge mengd Bedrijf Haagsóhe Tramweg Maat schappij. gevestigd te 's-Gravenhage, en de N.V. Noord-Zuid-Hollandsehe Tramweg Mij., gevestigd lo Haarlem, om vergunning tot het in werking brengen van een autobus- dienst van 's-Gravenhage (Staaisspoor) langs Bezuidenhout, Zijdelaan, Wassenaar, Rijks dorp, door de Munl naar Katwijk aan den Rijn. Katwijk aan Zee langs de afzanding der duinen en de Klei en Noordwijk-Binnen naar Noordwijk aan Zee (tramstation) en omgekeerd Gedep. Stalen doen hun besluit steunen op de overweging, dat naast den beslaanden autobusdienst van D. Bolhuis te Noordwijk aan Zee agn een nieuwen rechlstreeksohen dienst tusschen 's-Graven'hage en Noordwijk aan Zee naar hun oordeel geen behoetle be staal. Gevonden Voorwerpen. Ken pr. joHgfen9rijgschoenen, een jonge Duilsche herdershond, een belastingmerk, een lipssleulcl No. 36, een sleutel, een wol len damestaschje mei benoodigdheden en portemonnaie met eeni» geld, een zilveren ringplje met groen steentje, een zak- bceldje in koperen huisje, een rozenkrans, een wit boenen zakmesje, een bruin portc- monnaietje met eenig geld, een belasting- merk in etui, een bos sleutels waaraan oen contactsleuteltje van een aulo. Inlic'hlingen uitsluitend des Woensdags en dos Zaterdags van 12 lot 1 uur n.m. ton Polilieburecld le Noordwijk Binnen. Dierenmishandeling. Door de politie alhier werd een ergerlijk goval van dierenmishandeling geconsta teerd, Een paard gespannen voor oen maai- niachine had van 's morgens halt zevert lot 's middags f*5n uur achtereen getrokken cn was oververmoeid. Als belooning werd liet dier door den voerman C. V. uit Katwijk on barmhartig ongeveer 10 minuten achtereen geslagen. Op last van de politie werd het dier uilgespannen Proces-verbaal zal wor den opgemaakt. Alhier had een aanrijding plaats tus schen een boerenwagen bespannen met 2 paarden en bestuurd door W. en de rtam komende uil de richting Noordwijk aan Zee. De wagen beladen met aardappelen kwam vanaf den Duinweg. Dé bestuurder van den wagen, die de tramsignalen hoorde, wilde stoppen, doch slaagde hierin niet, daar de weg helde. Een aanrijding was onvermijde lijk; zoodat de Wagen tegen de tram aan reed en kantelde en de aardappelen hun ronden vorm eer aandeden. De tram bekwam lichte schade, persoon lijke ongevallen hadden gelukkig niet plaats. Hel geval veroorzaakte een verkeersslag- nalie Mej. J. G. de Raad en de heer W. H. v. d. Loo. alhier, slaagden voor hel examen Maehinesehrijven. afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Ponlscliolen. (Leerlingen v. d. Ponlschool, Sleenschuur 14, Leiden). o NOORD WIJK-AAN-ZEE. Burentwist en het gevolg. Twee buren in de Hoofdstraat alhier C. en O. kregen oneonigheid met het gevolg dal zij handtastelijk werden en minder vleiende woorden gebruikten. Bij de politie werd a.ingittc gedaan wegens bcleediging en mishandeling. Te vez in zee gegaan. De 18-jarige B uit Noordwijkerhout waagde zich bij het baden le ver m zee met het gêvolg, dat hij bewusteloos werd. Een toevallig aanwezig zijnd lid der Amsler- damsche Reddingsbrigade, de heer Keljzer, pa9le direct de eerste hulp toe, hetgeen liet gelukkig resultaat had, dat na ongeveer 20 minuten de levensgeesten warén opgewekt. Aangereden. Op den N. Boulevard alhier had een aan rijding plaals tusschen een auto en een wielrijder. De autobestuurder B uil den Haag reed ach lei' tégen hel rijwiel van den heer E. uit Lelden aan. die hiermede tegen het trottoir slond Het rijwiel werd belang rijk beschadigd, Door de politie werd een onderzoek ihgeslëld. Door den heer K. uit den Haag werd met zijn vrachtauto het zonnescherm van de firma K. in den Hootdstraat alhier aan gereden. De daardoor veroorzaakte schade wordt door verzekering gedekt Door den heer I. de V le Leiden werd bij de politie alhier aangifte gedaan aan mishandeling gepleegd door zekeren den O. aJhier De V. bekwam hierbij een hoofd wonde. Proces-verbaal zal legen den 0. worden opgemaakt. OEGSTGEEST. Electrische verlichting. Door B. en W. zijn de bewoners van den Rijnzichtweg en Rijnsburgerweg tot e-n samenkomst uitgenoodigd in het veilings gebouw „Flora" op Vrijdagavond a.s. Ier bespreking van Eleclricatie van beide wegen. Tot heden zijn de bewoners dezer wegen aangewezen op gas of petroleum verlichting hunner woningen. Het is te hopen dat de besprekingen mogen leiden tol verkrijging van do zoo zeer ge- wcnschto electrische verlichting. SASSENHEIM. Onze dorpsgenoote mej. Th. Th. Reeuwijk behaalde het diploma Machine- schrijven van de Ver. v. Dir. v. PontscholeB (Leerlinge van de Ponlschool. Steenschuur 14, Leiden). VOORHOUT. Teraardebestelling G. v. d. Berghe. Alhier vond de begrafenis plaals van den op zulk een treurige wijze overleden 16- jarigen Gerrit van den Berghe. Ds. Klomp sprak aan de groeve woorden van waarschuwing en aanmaning tot een zeer talrijke schare opgekomen belang stellenden, vrienden en kennissen. Namens leeraren en leerlingen van de Christelijke Kweekschool te Leiden werd „Gerril" als een veelbelovende leerling en trouw vriend geprezen. De vader van den overledene dankte voor de veie biijken van deelneming in deze droevige dagen ondervonden. Drie bloemstukken dekten de baar. Het diploma Maehinesehrijven van de Vereen, v. Dir. v Pontsoholen, behaalde mej. A. M. de Boer, alhier. (Leer linge der Ponlschool, Steenschuur 14, Lei den). WARMOND. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Tachtig-jarige aangereden. Hedenmorgen ongeveer half zeven had alhier een ernstig auto-ongeluk plaats. De wed. M Meskers wilde nabij de Meerburg- laan de straat oversteken, doch werd plot seling door een auto gegrepen. Met een ge broken arm en een ernstige hoofdwonde werd zij opgenomen. Dr. Walenkamp was spoedig Ier plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp Mede gezien haar hoogen leeftijd 80 jaar laat de toe stand zich ernstig aanzien". WASSENAAR. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft benoemd: tot lid van de commissie, in 1930 belast met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor onder wijs in handelsterminologie, handelscorres pondentie in vreemde talen wenechen Ie verkrijgen; onze plaatsgenoot dr. H. Janso- nius Wassenaar. o ZOETERWOUDE. Hulp van korten duur. Vijf personen, die door de N.V. Oosthoe» uit Overijsel waren gehaald, om hier op dc Betonfabriek aan 't werk te worden gesteld, sijn gistermorgen, nadat zij per auto onder sterk politiegeleide van den trein' Waren gehaald, door de postende sta kers bewogen geen onderkruiperswerk te verrichten. Op kosten van hun bond zijn zij weer naar hun woning terug vervoerd. Het bleek dat zij niet wisten, dat zii sta kende werklieden moésten vervangen. Gisteren reed de bakker T. uit Leiden in al te woeste vaart met zijn met brood geladen auto langs den Hooge-Rijndijk. In net lage stuk reed hij in hetzelfde tempo door een scherpe bocht en sloeg over den kop. Het brood da t over de straatsteen en rolde, werd door de stakende werklieden van Oosthoek bijeen gezocht, terwijl zij de auto met mnn en macht weer overeind brachten. Zij bleek vrij zwaar beschadigd doch de chauffeur kwam er tamelijk goed aE L. de J.. le V. Zend hem een aan maning per deurwaarderaexploit. Al9 hij nog niet voldoet» blijft er niets anders over dan le procedeercn voor de rechtbank. M, W té V. Als u zijn erfdeel wil ver kleinen, moei dat geschieden bij testamen taire beschikking. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE zgoo (op 2 lijnen) REDACTIE .„.Hot.i-. v.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6