AGENDA. HEDEN: In den Vergulden Turk: Alg. Iedonverg. „Leidsehe Kunstkring voor Allen". 8.15 uur nam. Pieterskerk: Kerkconcert „Sureum Corda". 8 uur nam. Vrijdag. „Den Burht": Alg. Ledenverg. N.V. Leid- sche Bouwmp. 8 uur. Zaterdag. N.V. Boekh. en drukkerij v.li, E. I. Brill: Alg. verg. v. aandeelhouders. 11 uur voorm. De avond-, nacht- en Zondagdiensl der apotheken wordt van Dinsdag 10 lot en met Zondag 15 Juni as. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 tische aanteekeningen van de bekwame hand van ons in 1929 afgestorven medelid Dr. Andries Borgeld. Aan zijn weduwe en dochter moge te dezer plaatse nogmaals dank worden gebracht. De vergadering van het Bestuur en van de Commissie voor Taal- en Letterkunde cn Schoone Letteren alsook die van de Bibliotheekcommissie, hadden geregeld in de herbezette Bestuurskamer plaats. Weldra zal daarin prijken een gipsaf gietsel van het zich in het Rijksmuseum te Amsterdam bevindende borstbeeld van Nicolaas Beets, gemaakt door diens zoon, den predikant Gornelis Beets te Arnhem, ons door den heer C. Bcets, ingenieur Ie Hengelo, welwillend afgestaan. Met den dank aan den schenker zal stellig ieder instemmen. Iien genereus aanbod deed onlangs de heer Jacob Mees uit Rotterdam: om één- of tweejaarlijks f. 1000 te bestemmen ter bekroning van oorspronkelijke Nederland- sclie romans of looneelslukken, die echter betrekking moeten hebben op het leven van den kantoor- of zakenmensch. Het Iaat zich hooren, dat liet plan een Mij onthaal vond bij de Commissie voor Schoone Letteren. Gaarne wil zij overleg plegen met den voorsteller, teneinde te geraken tot een plan ,dal de instemming van den heer Mees en het Bestuur kan heb ben. Het Bestuur wil zijn erkentelijkheid hier uilen voor deze nieuwe aanmoediging, aan beoefenaars van schoone letteren toe gedacht. Zoo anderer gulheid zich nog eens wilde richten op de bevordering van Taal- en Letterkunde of Geschied- en Oudheid kunde of op onze Boekerij, direct of langs den weg van stijving van het „Vaste Fonds", nieuwe en niet minder groole ver heugenis zou dat barenl De ter vorige jaarvergadering benoemde ccn-en-lwintig gewone en vijf buitenland- sche leden namen allen hun benoeming aan. Drie van de vijf buitenlanders: de heeren dr. F. Baur, Victor de Meijere en dr. H. J. van de Wycr, wenschlen rechten cn verplichtingen van gewone leden fc dragen. Door den dood ontvielen ons negentien gewone en één buitenlandsche leden. Zoo telt onze Maatschappij thans: één eerelid, 546 gewone leden in Nederland gevestigd, 9 in onze overzeesche gewesten en 23 in het buitenland totaal 678 leden; voorts 160 buitenlandsche leden, waarvan 23 de rechten en verplichtingen van ge wone leden dragen. 9 Achtereenvolgens werden hierna uitge bracht de verslagen omtrent den staat der boekenverzameling, van de rekening en verantwoording van den penningmees ter, van de Commissie voor taal- en let terkunde, voor Ge9chied- en Oudheidkun de en voor Schoone ic-tteren. Aan laatst genoemd verslag onlleenen wij het vol gende: De commissie had dit jaar wederom tot taak de toekenning van den C. W. v. d. Hooglprijs. Zij zoekt nog steeds naar de meest doelmatige werkwijze. De secretaresse won advies in van de heeren Werumeus Bunmg en Nijhoff omtrent de gedichten bundels in 1929 verschenen. Hun oordeel luidde, dat de verzenbundels dit jaar geen aanspraak konden maken op den prijs, zoodat de commissie zich moest beperken tot roman, novellen en essays. De secretaresse maakte een lijst op van de boeken die door den datum van hun verschijnen en het geboortejaar van hun 'auteur in aanmerking konden komen en vroeg allen leden schriftelijk hieruit die boeken te noemen, die volgens hen bijzon dere verdiensten hadden en die door de gcheele commissie zouden moeten worden gelezen Aldus ontstond een lijstje van boeken, dat echter werd aangevuld met boeken, die nog door geen der leden ge kend werden, zoodat geen er een verwer pend oordeel over had kunnen uitspreken. Vervolgens werden deze boeken bijeen ge bracht en rondgestuurd Hierna werd een vergadering uitgeschreven op 28 Februari te Leiden Er moe9t *en keuze gedaan wor den uit een achttal romans en een bundel essays Do voorzitter, de heer K J. L. Al- berdinck Thijm. opende de vergadering met de opmerking dat de keuze hem moeilijk viel. daar hij al deze boeken voortreffelijk had gevonden De vraag werd geopperd of een bundel essays, hoe goed ook. zichzelf als mededinger kon handhaven naast enkele goede romans D© commissie bleek van oor deel dat dit niet mogelijk was Ook de heer Nijhoff die de essays in kwestie (..Klank bord" van Malthijs Vermeulen) hel mepst van alle leden bewonderde, verklaarde lie ver den prijs toe te kennen aan scheppend werk. wanneer het laatste waarachtig lite raire verdienst°n had De secretaresse, mej. Zernike, uitte den wensch. dat in deze commissie getracht zou worden naar overeenstemming van oordee1. want wanneer er per slot over twee boe ken gestemd moest worden, weegt het oor deel van ieder lid even zwaar, hetgeen haar niet geheel rechtvaardig voorkwam. Anderen waren dit met haar eens en men beloofde algemeen, zoo goed mogelijk naar eikaars oordeel te luisteren. Daarna ontstond een gedachten wisseling over de boeken: ,,Hart zonder Land" door Albert Helman, .Maria Ferraro's ijdele liefde" door Johan Fabricius Jr. en .,Het Donkere Licht" door Antoon Coolcn. Na eenige discussie werd besloten aan het bestuur der Maatschappij voor te stel len den C. W. v. d. Hoogt-prijs toe te kennen aan den schrijver Antoon Coolen voor zijn roman „Het Donkere Licht". Hierna volgde de bekendmaking van den uitslag over de te benoemen gewone en buitenlandsche leden. De nieuwe leden: Het zijn: Gewone leden: dr. M. A. van An. del, Gorinchemdr. L. J van Apeldoorn. A'damj dr. S. Baert de la Faille, Wasse naar; mevr. H. Baert de la FailleWichers Hoet, Waasenaar; H. Bekkering Vinckers, Zaltbommel; prof. dr. C. C. Berg, Leiden; dr. J. P. de Bie, Den Haag; prof. dr. J. H. Boeke, Leidendr. C. A. Orommelin, Leiden; dr N. A. Donkersloot, R'dara; Th. Dorren, Valkenburg (L.), mevr. M. L. H. EerdbeekClausen, Katwijk aan den Rijnmr. S. J. Fockema Andrea©, Lei den dr. J. Haantjes, Londen; G. Horreus de Haas. Zwolle: mevr. E. J. Huizenga Onnekes te Ten Boer (Gr.): A. D. A. de Kat Angelino. Den Haag; R. A. Kern, LeidenD. Kouwenaar, Amsterdammr dr. J. H Kramers, Oegstgeest; mej. dr. 9. A. Krijn, A'damJ. Smit, Den Haag, mej. J Zwartendijk, R'dam. Buitenlandsche leden: J. Die. kema, gezant der Ver. Staten te Den Haag; L. J. B. M. I. van Nijlen, Brussel: dr. T. Prims, archivaris te AntwerpenH. Reimers, archivaris te Colombo en D. de Villiers, crezant der Zuid-Afrikaansche Unie te Den Haag. Het bekroonde werk. Vervolgens werd in overeenstemming met het advies der Commissie voor Schoone Letteren, het werk bekend gemaakt name lijk „Het Donkere Licht" van Antoon Coolen, dat het bestuur der Maatschappij met den jaarlijks uitgeloofden prijs van aanmoediging, den C. W van den Hoogt- prijs, groot f. 1000, had bekroond. De Commissie van Schoone Letteren heeft haar advies als volgt gemotiveerd Te midden van de vele romans, die zij dit jaar gekeurd heeft, viel het boek van Antoon Coolen op door zijn ongekunstelde en warme toon Coolen schrijft met groot© liefde over het land, waarin zijn verhaal speelt en met een waarlijk zuiver en hel der vermogen Zoo is deze roman aller eerst geworden een bewogen weergave door de seizoenen heen van het landschap de Brabantsche Peel en het binnenhuis der menschen, die er bij behooven. Do mpn- schen zelf zijn in dat landschap en dat interieur vaak heel goed gezien, maar als karakters missen zij eenheid en zijn daar door niet overtuigend. Op zijn best heeft Coolen typen geteekend, geen individuen. Ook is het mcnschelijk gebeuren, do gang van het verhaal, volstrekt oorspronkelijk. Toch draagt de Commissie dit boek gaarne ter bekroning voor om zijn niet geringe verdienster van zeer knap te zijn geschre ven. en om zijn onvergetelijke uitbeelding van het landschap. Ze spreekt de hoop uit, dat de schrijver door dezen prijs aange moedigd eD geen van zijn goede eigenschap pen verliezende, zijn liefdevolle aandacht meer en meer zal wijden aan de personej die zijn boekeD de noodigc stuwkracht geven. Coolen publiceerde in 192! „Lentebloe sem" en in 1926 „De rauwe grond" en „Peerkc, dat manneke". In 1927 versche nen van hem „Hun grond verwaait" en „Jantje de schoenlapper en zijn Weenseh kindje" cn in 1928 „De kinderen van ons volk" dat een 2dcn druk beleefde. Besluiten en benoemingen. Hierna, werd besloten uit de renten van het Vaste Fonds f. 200 af te staan aan den heer D. J. van der Ven als bijdrage in de onkosten, verbonden aan het samenstellen van een Nederlandsche Volkskunstfilm en voorts, om f. 400 te bestemmen voor het samenstellen van de Copie van een supple ment 1921—1930 op Petit's Repertorium voor Vaderlandsehe Geschiedenis. Overeenkomstig het voorstel van het be stuur werden de wetsartikelen der Maat schappij 4 tot en met 16, 36 en 41 gewij zigd. Door deze wetswijzigingen wordt de Nederlandsche landsgrens vervangen door de Nederlandsche taalgrens-norm in het samenstel van voorwaarden voor het lid maatschap. Verder beoogt deze wijziging o.m., dat aan hen. wier moedertaal het Nederlandsch is en die het doel nastreven, dat het onze is, en die, wanneer zij aan gene zijde van de grens wonen en niet de Nederlandsche nationaliteit hebben, lot heden slechts als buitenlandsche leden deel der Maatschappij konden uitmaken, als aan gelijken rlaalsen kunnen worden ingeruimd. Tot leden van het bestuur werden in de plaats van prof. dr. .1 W. Muller en prof. dr. J H. Kern (niet herkiesbaar) de heeren prof. dr Ph. S. van Ronkel en W. J. J. C. Bijleveld, benoemd. In de Commissie voor taal- en letterkunde werden de aftredende leden. dr. J Hein- sius en prof. dr. J W. Muller herkozen. Voor de Commissie voor Geschied en Oudheidkunde werden in de vacatures van wijlen mr. dr. .1. C. Overvoorde en wijlen prof dr. P. J. Blok gekozen de heeren J. Kleijnljes S..1 en prof. mr. D van Blom en werden de heeren prof dr. J Huizinga en W J. J C Bijleveld herkozen De heer K J L Alberdingk Thijm werd herkozen als lid van de Commissie voor Schoone Letteren Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten en vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in „De Burcht". LEIDSCHE BURGERWACHT. De juni i ri[|^riini| In een der zalen van „Den Burcht" werd gisteravond de jaarlijksche Algemeene Ver gadering van de Leidsehe Burgerwacht ge houden die bij ontstentenis van den voorzit ter, mr. Pijnacker Hordijk onder leiding stond van mr Trapman. Deze sprak een kort openingswoord, waarin hij allen hartelijk welkom heette en voorts er op wees dat het communisme in alle landen in den laatsten tijd steeds ern stiger opdringt en dat ce Burgerwacht meer dan ooit paTaat moet zijn Zelfs in ons land is er een groole roerigheid Op de fabrieken vormen zich overal communistische cellen die een bedreiging vormen voor onze maat schappij en ook in de intellectueele wereld wordt, hoewel misschien onbewust, propa ganda gemaakt voor net communisme Spr wekle allen op zooveel mogelijk deel te ne men aan het daadwerkelijk vereenigings- levcn in het komend winterseizoen. De secretaris, majoor M. v. Mens las daar na de notulen die onveranderd werden goed gekeurd.. Naar aanleiding van een ingekomen stuk werd medegedeeld dat nog steeds, naar de meening van hel Bondsbestuur. geen ge schikt corpslied is ingekomen Ook het lied van den heer de Bruin kon de goedkeuring niet wegdragen Ingekomen was voorls een regeling inzake de oprichting van een Ge westelijk Bestuur voor Zuid-Holland welke oprichting inmiddels tol sland is gekomen. Nadat nog enkele ingekomen stukken wa ren behandeld las de secrelari" het jaar verslag. Hel jaar 1929 was gunstig nol le dental bleef stalionnair riet verslag rele veerde voorts de gebeurlenissen van hel af- geloopen jaar terwijl mededeelinp weed ge daan van de uitslagen der verschillende wedstrijden. Er werd met ernst en toewij ding geoefend. De verslandhouding onder de leden was uilstekend. Begonnen kon worden met een cursus in schermen en gymnastiek. Reeds werden goede vorderingen gemaakt. Belangrijk was ook de dit jaar onder leiding van dr Leesberg ingestelde cursus voor eerste hulp bij ongelukken Aan dr. Leesberg werd voor zijn uitnemende leiding van dezen cursus dank gebracht Dit jaarverslag werd onder dank aan den sprrelaris goedgekeurd Uit het jaarverslag van den penning- meesterden heer W. G. Sillevis bleek, dal de ontvangsten hebben bedragen t. 2836 24, de uitgaven f. 2494 97. zoodat er een balig saldo ie van f. 315 02 Ook dit jaarverslag werd onder dank aan den functionaris goed gekeurd Het verslag van de kascommissie luidde gunstig, zoodat de penningmeester van zijn gehouden beheer werd gedechargeerd. Als leden van de nieuwe kascommissie werden aangewezen de heeren mr Nord Thomson, van Baal en F v. d Mark Sr Bii acclamatie werden de aflredende be stuursleden. de heeren H. W. Ticleman en J H. v Slaveren herkozen. Bij de rondvraag deelde de secretaris mede. naar aanleiding van een vraag van den lieer van Bergen Henegouwen, dat een K. S. O (Kamer Schieloefeningen) geweer zal worden aangeschaft Vervolgens werd overgegaan lot de uitre:- king der prijzen verbonden aan de in het af- celoopen jaar gehouden wedstrijden op buks. De uitslag luidt als volgt: Kampioen 1929'30' de heer A. van Vliet met 293 nunten Afdeeling A (door den commandant uitge zocht): le prijs: Swets met 194 punten: 2e prijs: v. Staveren Jr met 193 punten; 3e prijs: v. Nierop met 192 punten: 4e prijs: v Vliet met 190 punten. Afdeeling B: le prijs: Gadri met 185 pun ten; 2e prijs: van Es me! 184 punten. Afdeeling C: le prijs- Brabander met 135 punten: 2e prijs: v. d. Mark met 161 pun ten; 3e prijs Kaler met 157 nunten. Afdeeling D: le prijs: de Grool met 188 punten: 2e prijs: Keereweer met 184 pun ten: 3e prijs: Questroo met 183 punten: 4i prijs- De Graaf met 182 punten Afdeeling Adspiranlen1. v. d Velden Jr. met 1129 punten: 2. Devilee met 833 p 3 Keereweer met 630 p 4. Verbiest met 665 p.; 5. Haverbom met 655 p.; 6 O F. Koore mans met 622 p.. 7 Kok met 591 punten Afdeeling Veteranen 1 Gadri mei 1256 punten- 2. van Es met 1181 punten. Afdeeling Schermen :1e prijs- van Thiei; 2e prijs: Elzinga; 3e prijs- Mastricht; 4e prijs: Brussee De prijzen bestonden uil kunstvoorwer pen voor de schietwedstrijden en voor die in het schennen uit sabels. De verschillende afdeelingen waren ingesteld naar gelang den duur van het lidmaatschap cn dus van oefening. TROEPENVERVOER TE WATER Do op 9 Juli te houden oefening in het vervoer van troepen te water, die onder be vel zal slaan van luitenant-kolonel H. de Icngh. commandant van het regiment ja gers, waaraan een detachement van het vrijwillig landstormcorps vaarluigendienst zal deelnemen, zal plaats hebben door een ongeveer op oorlogssterkte gebracht batal jon, gevormd uit de onder de wapenen zijnde dienstplichtigen der regimenten grenadiers en jagers en van het 4e regiment infanterie uit Leiden, een oorlogsslerk eskadron van hol 3e halfregiment huzaren uit 's-Graven- hage, aangevuld door personeel van het 2e halfregiment huzaren uit Breda en een bat terij veldartillerie uit 's-Gravenhage en Lei den. Na le Rotterdam te zijn ingeladen zal dien dag le Schiedam aan de Merwedeha- ven worden uitgeladen, waartoe door een detachement van het korps pontonniers en lorpedisten uit Dordrecht te voren drie drij vende aanlegsteigers zullen worden gelegd Na afloop van de oefening wordt de infan terie op auto's naar het garnizoen terugge bracht. TERAARDEBESTELLING H. M. SASSE. Groote belangstelling. Hedenmorgen vond ondeT groote belang stelling op „Rhijnhof" de begrafenis plaats van wijlen den heer H. M. Sasse, in leven directeur van het plaatselijk kantoor der Bankassociatie. Ooder de veM aanwezigen merkten wij op: Wethouder Reimeringer. mr. dr. Van Strijen, gemeentesecretaris, den heer Rosier, referendaris ter gen: een te-secreta rie, den heeT Meynen, voorzitter van het College van Notabelen, de heeren W. Fon tein, Mulder en Filippo. resp. voorzitter secretaris en lid der gemeentecommissie, den heer P. J. Fontein, secr. Ver. Christe lijk onderwijs, vertegenwoordigers der wij'k- vereeniging Levendaal, vertegenwoordigers der Ver. voor den Effectenhandel, alsmede verschillende bekende persoonlijkheden uit de financieele wereld, vrienden en belang stellenden. Nadat in het sterfhuis gesproken mi' door ds Punselie, werd aan de groeve het woord gevoerd door ds. Jansen Schoon hoven, Ned.-Herv. predikant te Oegst geest. Op uitdrukkelijk verzoek weTd slechts door hom het woord gevoerd, doch zeker zouden velen zich gedrongen hebben gevoeld hier iets to zeggen, aldus spr. Over dit ontroerend plotselinge heen gaan wordt veel gesproken alsook oveT de vele dingen, die door den overledene zij" gedaan. Deze trad niet op den voorgrond, maar rijn woord woog, hij had een hcldeT verstand en een meelevend hart, daarbij een stille overtuiging, waarvoor hij rustig en zeker stond Velen hebben iets aan hem te danken In de eerste plaats denkt spT. hierbij aan zijn werk voor de Ned.-Herv. Gem. te Oegstgeest, meer in het bijzon der aan hetgeen hii deed voor de stich ting der tweede kerk. Zijn leven werd gedragen door een sterk geloof: het is niet voorbij, zooals het voo' een christen nimmer voorbij is. Spr. her innerde er aan hoe dit geloof voor den overledene en voor ons allen een groote troost is. Nadat de aanwezigen bloemen op het graf hadden gestrooid, dankte een zoon van den overledene voor de treffende be langstelling. Deze wees er voorts op, hoe zijn vader er steeds naar gestreefd had in den geld handel naaT vrede te zoeken en de klove zooveel mogelijk te overbruggen. Een krans van de Ver. voor Geld- en Effectenhandel dekte de baar. Diep ontroerd verlieten de talrijke be langstellenden daarna het kerkhof. o AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men schrijft ons: Het zonnetje slraalt en de lucht glanst weer diep-blauw. De zomer is in hel land. iedereen gaat uit. Iedereen? De oudjes, die stram van leden zijn, die met pijnlijke ruggen, diep in hun stoel gedoken, naar bui len zitten te staren langs de bloeiende gera niums voor het venster, zouden zij éók nog eens uit kunnen? Natuurlijk! De autobezitters van Leiden zullen zeker ook dit jaar het Comité niet in den steek laten I Donderdag 3 Juli zal de groote dag zijn, waarop vele oudjes van Leiden weer eens van een genoeglijken dag zullen genieten. Autobezitters, stelt uw wagen beschikbaar en geeft U zoo spoedig mogelijk op bij me juffrouw M. v. d. Velden, Breestraat 91, tel 1472. De aangifte voor ouden van dagen wordt verwacht alleen op Donderdag 12, Vrijdag 13, Maandag 16 en Dinsdag 17 Juni van 1012 uur des morgens. Breestraat 91 (Bureau Voogdijraad, één trap op) Het comité doet een beroep op alle inwo ners van Leiden om de oudjes te tracleeren. Giften in geld of in natura worden gaarne onlvangen door mej. M. S. van IJsselsteyn, Rapenburg 82, Giro 78364. Opoe knabbelt graag een koekje Opa rookt liefst een sigaar; Alle kleine beetjes helpen! Geeft dus allen met elkaar! Het comité beslaat uit: Dr. M. D. Horst, mej R. Driessen. mevr. A. M Goudsmit-Cohen, B. de Koning, mevr. C. Smils-de Wit. mej. M. v. d. Velden, mej. M. S. van Ysselsleyn. DE GIFT AAN DE LEIDSCHE STERRENWACHT. Omtrent de gift van 110.000 dollar van de Rockefeller Foundation te New-York voor een kijker in de sterrenwacht le Jo hannesburg, die het eigendom blijft van de sterrenwacht te Leiden, heeft „Hemel en Dampkring" van professor De Sitter nog de volgende mededeelingen over het instru ment ontvangen: „De nieuwe kijker zal bestaan uit twee geheel identieke phologratische kijkers, vast aan elkaar verbonden, en een visueelen leidkijker De opening der photographische objectieven zal ongeveer 40 c.M. zijn, en de lenzen zullen tripiets zijn, die speciaal bere kend zullen worden om een zoo klein mo gelijk secundair spectrum te geven, met goede doorlaatbaarheid voor het ultra-vio lette licht tot en met de H en K lijnen, dus tot ongeveer 3900 Angstrom eenheden De brandpunts-afstand zal 229 c.M bedragen, zoodat de schaal zal zijn 90" voor één m.m. op de plaat De leidkijker zal een opening hebben van 20 c.M. en een brandpuntsaf stand van ruim 3 meter Bij de beide photo graphische kijkers zullen objectiefprisma's geleverd worden, benevens tralies. Het ligt in de bedoeling dezen kijker voornamelijk te gebruiken voor photographische. photo metric en speclraalpholometrie. doch hij zal ook voor vele andere soorten van waarne ming geschikt zijn. Hoelang de levertijd zal zijn. is nog niet te zeggen, doch op een mi nimum van 2'/j jaar moet zekere gerekend worden." RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijne bij kantoren werd, in den loop der maand Mei op spaarbankboekjes ingelegd f. 99.521.45 en terugbetaald f. 117.226.24. Derhalve min der ingelegd dan terugbetaald f. 17.704.80. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 110. Door tusschenkomsl dezer kantoren werd ter Directie op staalsschuIdboekje9 inge schreven nominaal f. 1000 en afgeschreven f. 8430. Derhalve minder in- dan afgeschre ven f. 7450. Het aantal nieuw uitgegeven sl.iatsschuldboekjes bedroeg 1. Tot aankoop van Naliohale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 2 orders, lol een nominaal bedrag van f. 1500. 0 CONTROLE OP AUTOBESTUURDERS. In de omgeving van Leiden werd in den laatsten tijd herhaaldelijk contröle op de nummer- en rijbewijzen van automobielen en op het naleven der Wegenbelaslingwet gehouden. Deze confröle geschiedde afzon derlijk door Rijkspolitie, Gemeentepolitie en Rijksbelastingambtenaren, zonder eenig onderling overleg. Het kwam niet zelden voor, dat op het traject LeidenVoorscho ten een chauffeur twee- of driemaal werd aangehouden. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, heeft zich lot den Comman dant van de Rijksveldwachl, de Directie der directe belastingen en den Commissaris van Politic le Leiden gewend met het verzoek onderlinge samenwerking te bevorderen, opdat tijdverlies en overlast voor chauffeurs beperkt blijven. Reeds mocht een zoodanig gunstig ant woord op deze verzoeken worden ontvangen, dat op 'n dergelijke samenwerking voorlaan gerekend mag worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Eerste Leidsehe Maatschappij van grond' bezit, Middelstegracht 36 Leiden. Verhuren of verkoopen van huizen. De statuten zmj gewijzigd. Wijziging handelsnaam thans: N.V. Eerste Leidsehe Maatschappij van Grondbezit o DIENSTORDER VAN DE N. Z. H. T. M. Daar de dienstorder No. 94 van 29 Mei 1927 van de Noord Zuid Holl. Tramweg Mij. niet beantwoordt aan het doel, waar mede zij in 't leven is geroepen, daar het ziekte-percentage zich le Leiden, Voorburg en Haarlem nog voortdurend in stijgende lijn beweegt heeft de directie overwogen le een wijziging in de desbetreffende R. D. V.-bepaling aan te brengen en 2e om ten opzichte van een eventueele jaaruitkeering 1929 te bepalen, dat bij ziektegevallen van langeren duur inhouding daarvan zal ge schieden volgens de navolgende schaal: bij 30 tot en met 99 ziektedagen in eenig kalenderjaar 25 pCt., bij 100 tot en met 199 dagen 60 pCt., bij 200 tot en met 299 da gen 75 pCt. en bij 300 en meer ziektedagen in eenige kalenderjaar 100 pCt. AFD. LEIDEN VAN DEN BOND VAN SMEDENPATROONS. Het veertigjarig bestaan. In een der zalen van hotel „Den Burcht" heelt de afdeeling Leiden ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum 'n drukbezochte receptie gehouden. Vele stadgenooten en be langstellenden gaven door aanwezigheid, bloemstukken of telegrammen blijk van me deleven met dit jubileum. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op de heeren Hoogenberk en Otto, hoofdbestuursleden, den heer Van der Kraam, secretaris van de Zuid-Hollandsche combinatie van den Bond van Smedenpatroons, en afgevaardigden van de afdeelingen 's-Gravenhage. Haarlem, Voorschoten en Lisse. Bovendien zonden de firma's Reisink en Co Zutphen en Van der Vliet en de Jonge. Leiden en Amsterdam evenals de heer Sijlsma van den Rijksvoor- lichtingendienst bloemstukken. De alhier tot arls bevorderde semi- arls D. Fleischers is bestemd tot officier v. gezondheid 2e kl. bij het Oost-Indische leger. De dezer dagen alhier tot semi-arts be vorderde studenten A. Hoedemaker en E. J. RoeLfsema zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst der landmachL Tot leden van het Genootschap voor geschiedenis der genees-, natuur- en wis kunde zijn benoemd de heeren prof. dr. L. van Itallie, dr. C. J. J. van der Klauw en prof. G. J. W. Koolemans Beynen alhier. De orde van vrijmetselaren onder het Grootooslen der Nederlanden beefl den Senaat der Leidsehe Universiteit het ge schilderde portret van wijlen prof mr J. II. C Carpentier Altingh aangeboden ter plaatsing in de Senaatskamer. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. taal, afgenomen door de Ver. v. Dir. v, Pontscholen. slaagden: de dames Mr W. E. Bruïne GroeneveldtHoutman. H. Hee selink. C M W. Hoogenstraatep. J. A. Pino Post. J M Seret en de heer C Provily. al hier: idem voor Steno-Tvpen in de Duitsche laat. mej E. J. v. Driesum alhier en idem voor Machineschrijven- mej G H. J Hi!- kes en de heeren F. G. C. Dekker, C W Th. M. Meuwese. J. van Schie. alhier, (allen leerlingen v. d. Ponts:hool, Steenschuur 14).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2