XkhAad&i Tbffóee. DE VERDWENEN DELORA 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Juni 1930 Derde Blad No. 21540 BINNENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. LAND- EN TUINBOUW. FEUILLETON. ONEENIGHEID IN DE CHRISTELIJK-HIST. UNIE. Waarom werd dr. Da Viuer gepaneerd? Ejj de huldiging van dr. de Visser naar (aineiding van zijn 70sten verjaardag, heeft generaal Röell met veel nadruk een zin speling van Het Vaderland vermeld opma- elinaties van ongenoemde leiders van de C.-H, Unie om het aan de Kroon onmoge lijk te maken dr. de Visser te raadplegen over de oplossing van de kabinetscrisis na de algemeene verkiezing van 1929. Hij achtte een onderzoek naar een zoo ernsti ge aantijging noodzakelijk. Naar w(j var- nemen, aldus de N.R.Crt., moeten de ge- leurtenissen, welke hieraan ten grondslag liggen, de volgende zijn. Van de zijde van het kabinet der Konin gin was geïnformeerd, wie de voorzitter ran de C.-H. Tweede Kamerfractie was. lid dezer fractie, de heer Krijger, moet I loen geantwoord hebben, dat dr. Schokking de aangewezen man was. Deze heeft dien tengevolge de uitnoodiging ontvangen, en ioewel hij bad behooren te weten, dat dr. ie Visser bedoeld was, heeft" hij haar aan. r3ard. Zoo dr. de Visser gevraagd was, tad deze er ongetwijfeld wel de aandacht ran Hare Majesteit op gevestigd, dat zijn meening niet meer met die van zijn fractie (trookte, in verband met de verwijdering, die tusschen hem (groep van het oppositie, neele nieuwe Ned. Weekblad) en de Iwfce- de Kamerfractie (groep van De Nederl.), iras ontstaan. Doch de heer De Visser was nog altijd fractie-voorzitter. Hij was niet als Kamerlid herkozen, doch ook de roorzitter van de liberale fractie, de heer Van Gijn, verkeerde in die omstandigheid en is door Hare Majesteit gehoord. En de teer Heemskerk, die wel als Kamerlid was herkozen, doch later niet als voorzitter van rijn A.R.-fractie is aangebleven, is in die tegen eveneens bij de Koningin ontboden. Alleen de C.-H. Tweede Kamerfractie heeft stede van haar voorzitter een adviseur gesteld, dien zij wist, dat daartoe niet ge- roepen was. En behalve de heer Krijger, ion ook de heer Snoeck Henkemans d3ar- tjj een rol hebben gespeeld. Een vergadering der C.H. fractie, die dr. lo Visser daarop in verband met de kabi netscrisis had willen beleggen, werd iioor sjjn medeleden onnooï.g geoordeeld. Het Vaderland deelde dezer dagen nog mede, dat de voorzitter eenvoudig ten antwoord beeg, dat men hem itiet noodig had, dat dr. Schokking daar wel voor zou zorgen-, ook was er buiten zjjn medeweten reeds een fractievergadering uitgeschreven. Toch werd kort daarop de heer De Visser als raorzitter weer gekend, zooals te doen ge- tiuikeijjk was, in vragen, die de heer Krij ger naar aanleiding van het Eelgisch trac- uat aan de regeering wenschte te> stellen. De C.-H. Tweede Kamerfractie moet met deze, ook tegenover Hare Majesteit incor recte, uitschakeling van hem, die nog al tijd haar voorzitter was, ten doel gehad lebben, elke mogelijkheid af te snijden ran een kabinet-De Visser. Van de andere rijde is men de meening toegedaan, dal door het hooren van dr. de Visser waar- Mbijnlijk nog een regelmatig parlementair rechtsch kabinet zou kunnen zijn gevormd. In dit verband mag misschien nog worden herinnerd aan de opmerkingen van prof. de Savornin Lobman (die evenals de andere leden der C.-H. Eerste Kamerfractie aan den kant van dr. de Visser staat), dat niet alleen met de eerste opdracht aan jhr. kuys de Beerenbrouck tot vorming van een parlementair kabinet meer snccee ware ver. kregen, indien de opdracht slechts wat soe peler ware uitgevoerd dan zij door jhr. Ruys was aangevat, maar dat na de eerste mislukking de mogelijkheden niet waren uit geput. De heer Lobman vroeg in dit vbt- band, of de heer Ruys er in gemoede van overtuigd was, dat niet „een ander rechtsch algemeen gezien gezaghebbend staatsman van lange parlementaire en ministerieele er varing, wiens naam op aller lippen was", alsnog met redelijke kans op succes een hernieuwde poging tot de formatie van een, onder overleg met de rechtsche fracties te vormen kabinet, had kannen beproeven, wat tot herstel van de rechtsche samenwerking zou hebben geleid. AANBIEDING VAN TELEGRAMMEN OP BEURZEN. MARKTEN ENZ. De mogelijkheid wordt overwogen. Door den P. T. T. dienst wordt de moge lijkheid overwogen om de belanghebbenden op beurzen, markten, veilingen enz. een ge makkelijker telegrafische gemeenschap te geven, dan thans het geval is. De aard van deze bijeenkomsten laat als regel niet toe. dat men zich voor het verzenden van een telegram tusschentijds verwijdert, zoodat eventueels telegraphische ppdrachlen '>f moeten wachten tot na afloop, öf door bood schappers moeten worden overgebracht, tenzij men zoo gelukkig is op een onbezet telefoontoestel beslag te kunnen leggen, het geen echter toch ook onderbreking geeft. Het een zoowel als het ander heef! voor de aan wezigen bezwaren. De P. T. T.-diensl wil trachten hier aan tegemoet te komen door op dergelijke bijeen komsten een verbinding met hel telegraaf kantoor te onderhouden. Hij wijze van proef zal daarmee Dinsdag 10 dezer te Amsterdam woTden begonnen op: de houtkoopersbeurs in restaurant Po len, de stcenbakkersbeurs in restaurant Suisse, Neuf en Karseboom, de heipalen- beurs in restaurant Karseboom en Neuf, de filmbeurs, zuivelbeurs en huidenbeurs in restaurant Krasnapolsky. Aldaar zullen alsdan telegrambestellers aanwezig zijn. die de hun ter hand gestelde telegrammen onmiddellijk naaT het hoofd kantoor zullen overbrengen De maatregel zal aanvankelijk kunnen worden bevorderd indien de aanbieders de verschuldigde tela- gramkosten op hun postrekening later af schrijven. FERDINAND VAN BULGARIJE. Het Hbïd. verneemt, dat de gewezen tsaai van Bulgarije voornemens is binnenkort een reis te maken naar Nederlandseh-Indië, wijl hij veel belangstelling heeft voor tropisch Nederland en voor ons regeeringsstelsel aldaar. UIT DE S.D.A.P. De lieer Henri Polak, oud-voorzitter van de S.D.A.P. en tot nu geregeld medewerker aan „Het Volk" werd zoo pas door het par tijbestuur naar aanleiding van een zijner laatste wekelijksche kronieken gediskwalifi ceerd vermits zijn „wijze van schrijven der Partij onwaardig" werd geoordeeld. In ver band met deze diskwalificatie heeft de heer Polak nu aan de redactie van het roode hoofdorgaan bericht, zijn functie van kro niekschrijver neer te leggen. RECLAME. 110 ■413. Wat een bof, ze vonden een ladder, Jokko'9 vreugde was heel groot. Nu was de muur niet meer '*n beletsel, dat was 'n uilkomst in de nood. Vlug droegen zij den hoogen ladder, brachten hem bij den hoogen muur. „Hoera", riep Jokko zacht tot Duimstok, „spoedig slaat 't bcvrijdingsuur". 414. De ladder tegen den muur te plaatsen, het ge schiedde in één tel. 't Verlangen naar vrijheid gaf hun krachten, d'angst ook voor de donk're cel. „Zoo" zei dc aap, „nu zal het gebeuren het duurt met lang of we zijn gered, wat zal de cipier raar staan kijken, 'k verkneuter me nu al van de pret". DE UITVOERING DER ZIEKTEVERZEKERING De commissie van advies ontbonden. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft in een daartoe aan zijn Depar tement belegde slot-vergadering van de commissie van advies inzake de uitvoering der Ziekteverzekering door de Raden van Arbeid deze commissie ontbonden verklaard. In zijn toespraak bracht de Minister aan voorzitter, leden en secretarissen den dank der Regeering voor het werk, dal de com missie heeft geleverd en waaraan in hooge mate de vlotte invoering der ziekteverzeke ring mag worden gedankt. Aan het slot van zijn toespraak deelde de Minister mede, dat het Hare Majesteit be haagd had, als blijk van waardeering voor den arbeid der commissie, haar ondervoor zitter mr. dr. Van Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht, te onder scheiden met het officierskruis van de orde van Oranje-Nassau. De voqrzitlcr dor commissie mr. Werker, lid van den Verzekeringsraad, bedankte na mens de commissie den Minister voor de waardeering, welke de commissie voor haar ailbeid bij de regeering heeft mogen onder vinden. 0 Op dn vragen van den lieer Teulings in zake liet treden van nadere voorzieningen naar aanleiding van oen door den Raad van Beroep (O.) te 's-IIertogenbosch gedane uitspraak, ter waarborging van liet ver krijgen van een uitspraak, in zake recht op uitkeering van ziekengeld, heeft de heer Verschuur, minister van Arbeid en I! ge antwoord, dat een onlwerp-besluit tot het treden van nadere voorziening omtrent de relatieve competentie van de Raden van Be roep (O.), ondergeleekende's Departement bereids lieeft verlaten. HET HUWELIJK VAN GENERAAL C. J. SNIJDERS Gisteren is te Hilversum hel huwelijk vol trokken tusschen don oud-opperbevel hebber van leger en vloot, den beer C. J. Snijders en mevrouw de weduwe W. M. A. Thomas'Meyer. Het publiek toonde zeer veel belangstelling. De burgemeester, de heer Lambooy, die het huwelijk vol trok, bepaalde zich tot voorlezing van artikel 135 der wet en verklaarde na liet antwoord van bruid en bruidegom bet huwelijk voltrokken. Na de gebruikelijke voorlezing der acte door den heer Spoon, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, sprak dc burgemeester liet echtpaar toe. NEDERL. ROODE KRUIS. Bij Kon. besl. zijn. met ingang van 1 Juni j.l. opnieuw voor den tijd van 6 jaren be noemd: I. tol eersle-ondervoorzilter van liet dage- lijksch bestuur der Vereeniging Het Neder- landscbe Roode Kruis de beer jhr. J. H. Röell, gepensionneerd luitenant-generaal dor artillerie, wonende te 's-Gravenhage; II. lol leden van het sub I genoemd dage- lijksch bestuur de heeren prof. dr. G. J. W. Koolemans Beynen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; mr. W. J. baron van Lynden, advocaat en procureur; dr. M. Rutgers .cliirurg, en mr. G. van Slooten Zzn., raadsheer in 'bet gerechtshof ie 's-Graven- hage, allen wonende fe 's-Gravenhage. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Naar het „Ildbl." verneemt, zal do nieuwe regeling inzake de zendtijdvardeeling ingaan op Maandag 30 Juni. HET GIJZELINGSGEVAL TE GOUDA. Zooals bekend is op verzoek van den heer Dorgelo te Gouda een eereraad benoemd, die de handelingen van den lieer Dorgelo in liet bekende gijzelingsgeval Duyveslein zou on derzoeken. Naar „Het Volk" verneemt, moest deze eereraad, beslaande uit de heeren mr. Droste te Rotterdam, Ed. Schuurmann, voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Mid denstandsbond en D. van Staveren, vo>-zit- ter van de Centrale Filmkeuringscommissie, met algemeene stemmen de handelingen van den heer Dorgelo afgekeurd hebben. RESIDENT A. H. NEYS. BUITENZORG, 5 Juni (Anela). Met in gang van 4 Juli 1930 is benoemd tot Gou verneur van Midden Java, als opvolger van den met ingang van dien datum op verzoek eervol ontslagen gouverneur P. J. van Gulik. A. H. Neya, resident bij liet Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera thans met bui- lenlandsch verlof. RECLAME. UIT NED. OOST-IND1E. DE KRAKATAU WERKT WEER. WELTEVREDEN, 5 Juni (Aneta). De Kra- katau vertoont momenteel plotseling weer verhoogde werking. Hedenmorgen registreer de de waarnemingsdienst zestig uitbarstin gen per minuut. Voorts werd geconstateerd, dat het eilandje Anak Krakatau, dat bij de jongste uitbarstingen gevormd was en ver volgens weer onder den zeespiegel is ver dwenen, weer boven het watervlak is uit gerezen. lederen dae wat minder corpulent. Haar vet smelt als 't ware weg. Over dc geheele wereld helpt Kruschen Salts vrouwen en meisjes om een aantrek kelijk, slank figuur te krijgen, dat ieders be wondering zal wekken. Hier is het recept, dal corpulentie ver drijft en de natuurlijke charme, die iedere vrouw bezit, tot uiting brengt. Neem iederen morgen voor liet ontbijt een, halven theelepel Kruschen Salts op een glas warm water. Doe het geregeld iederen mor gen. want het is de kleine, dagelijksche dosis, die het vet doet verdwijnen. Sla geen dag ovor. De Kruschen-gewoonle volgen be- feekent, dat ieder deeltje der giftige afval stoffen, schadelijke zuren en gassen uit het lichaam verwijderd wordt. Tegelijkertijd worden maag, lever', nieren en ingewanden tot betere werking aange spoord. Zuiver, frisch bloed, dat de zes natuurlijke levenwekkende zoulen bevat, stroomt naar ieder orgaan, elke cel, zenuw en vezel van het lichaam. En hierdoor ont staat dat „Kruschen-gevoel" van energie, gezondheid en levenslust, dat (e herkennen is aan schillerende oogen, een frissche teint, levendige opgewektheid en een aantrekkelijk figuur. In 4 weken lijds verloor een vrouw io M. 19 pond vet. Zij voelt zich nu beter dan sinds jaren. Koop nog heden een flacon Kruschen Sails. Het is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f. 0.90 per flacon De groote flesch A f. 1.60 bevat bijna 3 maal den in houd van den kleinen flacon. 2236 Importeur: N.V. Rownlree Handels Mij., Keizersgracht 124, Amsterdam C ONZE UITVOER NAAR FRANKRIJK. Verhooging invoerrecht op boter. De directie van den landbouw deelt mee, dal blijkens bericht van den rijkslandbouw- eonsulent te Parijs het invoerrecht op boter in Frankrijk is verhoogd van 100 tol 200 francs per 100 K.G., welke verhooging on middellijk in werking is getreden. Door E PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER (Nadruk verboden.) 43) Na eenige oogenblikken ie hebben nage dacht sprong ik uit mijn bed, zeggende: ..Fritz, ik heb je verder niet noodig, maar ik zal je twee maand salaris uitbetalen." Ik ging naar mijn secretarie en telde hem eenige bankbiljetten voor, die hij met een lachje van voldoening opstreek. „Ik heb mij verbonden mijn belangstelling in deze zaak te laten varen", zeide ik. „heb dus geen werk meer voor je. Maar dil geld zal je in staat stellen een paar dagen va- canlie te nemen en ik twijfel er niet aan, of ie zult er wel spoedig in slagen een ander kaantje (e vinden." Onder een allerhoffelijkste buiging ver klaarde Fritz: Ik ben u oneindig dankbaar, mijnheer, "laar ik ga dadelijk werk maken van een ander baantje Vacanlie komt wel laler in mijn leven Zoolang ik jong ben en voor een Sezin le zorgen, moei ik werken Maar uw edelmoedigheid, mijnheer", besloot hij met een tweede buiging, „zal ik nooit vergeten Ik kleedde mij haastig aan en begaf mij naar het door Fritz opgegeven adres. Terwijl op de stoep stond met de bel in de hand. "^erd de deur onverwachts geopend En daar stond Delora in eigen persoon voor me! Hij deinsde terug, alsof ik een vergiftig dier Jas. doch ik legde een hand op zijn schou der. vastbesloten dat hij mij ditmaal niet ontsnappen. „Mijnheer Delora". zeide ik, „mag ik u even spreken? Liefst nu." „Ik heb het druk", antwoordde hij. „Kom op een anderen keer terug." „Ik kan niet tot een anderen keer wach ten", hield ik aan. „Ik heb u maar een paar woorden te zeggen, maar die woorden moe ten worden gesproken." Met zichtbaren tegenzin ging hij mij voor naar een zitkamer. Daar stonden eenige met rood pluche bekleede stoelen op regel mali gen afstand tegen den wand en in het mid den een tafel, overdekt met couranten, voor het meerendeel van ouden datum. Delora sloot de deur en wendde zich met een norsch gelaat tot mij. „Kapitein Rotherbv". zeide hij. „ik weet opperbest, dat er le Londen een aantal per sonen zijn, die buitengewoon belang stellen in mij en mijn doen en laten Hun belangen en de mijne zijn in strijd met elkaar en ik kan me best voorstellen, dat zij tegen mij samenspannen. Maar waarom u voor den duivel daaraan mededoet, begrijp ik niet!" liet hij er met klimmenren foorn op volgen Ik zou wel eens willen welen, wat uw be doeling is met mij te bespionneeren Wat heeft u er mede te maken?" „U schijnt den toestand niet le begrij pen. mijnheer" antwoordde ik. „Ruim tien dagen geleden heeft u -mij de zorg opgedra gen voor uw nicht, terwijl we op het Cha ring Cross Station stonden U zou, naar u zelf verklaarde, naar hel Milan Hotel rijden. Maar u is nooit verschenen U is dat blijk baar ook nooit van plan geweest. U is daar na zelfs niet in de buurt daarvan geweest. U heeft uw nicht alleen achter gelalen in een broeinest van intriges en ik meen het recht te hebben hij u op een verklaring van dat alles aan le dringen. Ik heb daartoe van morgen in het bijzonder aanleiding, omdat ik beloofd heb nog heden naar buiten le gaan en mij verder niet te bekommeren om trent uw gedragingen „Laten wij dan maar aannemen dat het al morgenochtend is", gaf Delora droogjes in overweging „Neen. ik meet u in ieder geval nog iels zeggen. Maak u evenwel niet bezorgd M?t de enkele woorden, die ik nog moet zeggen, zal ik u geen vragen doen. Ik gevoel vol strekt geen behoefte achter uw geheimen la komen, door te dringen in het mysterie, dat u omgeeft. Ik zal u geen enkele vraag stel len. Ik zal u zelfs niets vragen, waarom u uw nicht een doodsangst deed uitslaan en het zelfs niet eens gewaagd hebt uw gelaat in het Milan Hotel te laten zien." „Maar dal zou een kind kunnen begrijpen*' riep Delora uit. „Het Milan Hotel is een vol slagen openbaar gebouw in Londen. Het staat open voor ieder, die zich de moeite geeft den drempel er van te overschrijden Het is waarachtig in de allerlaatste plaats een geschikt verblijf voor iemand als ik, die in zaken van het hoogste gewicht ge mengd „Maar waarom had u dan besloten daar heen le gaan?" „Het was volstrekt mijn keu9 niet", ant woordde Delora. „Bovendien heb ik eerst toen ik le Londen was aangekomen begre pen welke lagen men mij legde In ieder geval had u nimmer uw nicht mede moeten nemen Ronduit verklaard, ge voel ik geen steek belangstelling voor uw doen en laten Ik denk alleen aan uw nicht en verklaar u nogmaals, dat u geen recht heeft haar in doodsangst alleen te laten." „Ik zie niet in, mijnheer, dat u ook maar eenigerlei recht heeft mij mijn handelingen le verwijlen. Maar ik wil, teneinde ons ge sprek te doen eindigen, wel erkennen, dat, zoo ik had kunnen vermoeden hoeveel last voor mij wa9 weggelegd, ik haar niet zou hebben medegenomen. Dat ik het gedaan heb, was .omdat ik haar niet wilde teleur stellen Het reisje was haar al zoo lang be loofd!" „Laten wij daar niet verder over piaten. Ik heb u al medegedeeld, dat ik mijn naspo ringen opgeef. Ik heb dus niets meer te ma ken met u of uw plannen, wat die ook mo gen zijn. Maar ik ben u hier komen opzoe ken om u het volgende te zeggen. Felicia heeft mij verzekerd, dat u haar oom is en met ergernis heeft zij geprotesteerd tegen de bewering, dal u een bedrieger zou zijn. Zij spreekt even lief en hartelijk over u als men kan verwachten van een meisje, dat haar oom vereert Dat is dus in orde Maar hoe de zaken ook in elkaar zitten, dit ééne wilde ik u wel zeer op het hart drukken. Ik heb uw nicht lief. mijnheer Delora, ik hoop haar over korter of langer tijd tot mijn vrouw te ma ken en daarom wil ik niet dat zij wordt gemepgd in iets, dat het daglicht niet kan verdragen of zelfs in strijd met de wet is." „Heeft mijn nichtje u aangemoedigd?" vroeg Delora koeltjes. „In het minst niet", antwoordde ik. „Zij was wel zoo vriendelijk mij te doen begrij pen, dat zij wel wat om mij geeft, maar daarbij is het gebleven. Bij dezen toestand van onzekerheid kon dat ook moeilijk an ders Maar ik ben alleen hierom naar u ge gaan Ik wilde u zeggen, dat in geval Felicia op eenigerlei wijze dooT u wordt bedrogen, door u om den tuin wordt geleid, zoo u tracht haar in uw plannen te betrekken of iets le doen wat haar leed zou kunnen be rokkenen, ik zal beginnen met u den hals om le draaien en mij daarna naar Scotland Yard te begeven en de lui daar van dc za ken op de hoogte te stellen." „Ook over die zaak met Tapilow?" vroeg Delora met een grijns. „Denkt u dan, dat ik er voor terugdeins de straf voor mijn eigen dwaasheden te dri- gen? Als ik er zoo over dacht", vervolgde ik. „dan zou ik mij eerder vandaag dan morgen aangeven. Loui9 kan mij verklappen en u ook, maar dat laat mij volkomen koud. U moet alleen begrijpen wat ik u hier zeg. Fe licia is. neem ik aan. uw nicht. Ik gevoelde eerst neiging dit voor onwaar te houden, maar ik mag aan haar woord niet twijfelen. Ik acht het onmenschelijk haar, die eigen lijk nog een kind is. hierheen te brengen en haar vervolgens alleen te laten. „Zij is niet alleen", viel Delora mij nijdig in de reden „Zij heeft een gezelschapsjuf frouw." „Die pas gisteren is gekomen", vervolgde ik. „Zij heeft in haar eenzaamheid eenige zeer onaangename dagen doorgebracht, ver zeker ik u." „Ik heb- haar getelefoneerd", riep Delora. „tweemaal per dag en soms vaker." Ik lachte ironisch en merkte op: „Vermoedelijk wel in uw eigen belanr In ieder geval behoeven we, naar mij voor komt, hier niet verder op door te gaan. Maar dit moet u wel zeer goed begrijpen, dat in dien er inderdaad iets onwettigs of zelfs misdadigs ligt in uwe geheime plannen, in geval de zaken mochten mislukken. Zij mag in geen geval het slachtoffer worden van uw gedoe. En zoo ik tot de ontdekking kom dal u of een uwer vrienden haar als werkiuig gebruikt, dan zweer ik u. dat u daarvoor zult boeten." (Wordfc vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9