DE RADIO-ZENDTIJD VERDEELING. 71ste Jaargang DINSDAG 3 JUNI 1930 No. 21537 DFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Een enthousiaste protest-vergadering van de Leidsche Luistervinken. EEN VLOT EN ORDELIJK VERLOOP. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per reset tooi advertentiên uit Leiden en plaatsen waar ajentschappen van ons Blad eevestigd zijn. Vooi alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdbgs en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco peT post f. 2.35 portokosten. 0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE 'BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Vrij dag 13 Juni 1930, des voormiddags te half elf uren, in het gebouw van het Provinciaal Bestuur, Korte Voorhout No. 9, te 's-Graven- hage, een Commissie uit Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zitting zal houden tot het aanhooren van bezwaren tegen de voor genomen oprichting van een gaskameT, be stemd tot het houden van militaire gas- oefeningen, op het terrein van het voor malig Militair Hospitaal aan den Morsch- weg. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L No. 1369. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 3 Juni 1930 2016 DE AANSTAANDE LUSTRUM FEESTEN. Het décor van het waterfeestspel nadert zijn voltooiing. Over drie weken is de eerste opvoering ran het waterfeestspel „De vliegende Hol la ader" op de Kaag ai weer achter den rag, en zullen de eerste 2000 toeschouwers gelegenheid hebben gehad hun bewondering te uiten over het groote houten bouwwerk, dat de architect, de heer Wjjdeveld, hier als het ware uit het water heeft doen ver rijzen. Wanneer men vanuit Leiden komt aan varen, ziet men reeds van verre het houten gevaarte zich scherp tegen den hemel af- teekenen. De wachttoren en het kasteel domineeren in de geheele omgeving van wijde horizonten rondom. En men zal tijdens door het spel in staat zgn zich een uit stekenden indruk te vormen van het décor, van het overzichtelijk geheel, maar van de détails, van dit geheele samenstel van bal ken, ijzeren binten en latwerk zullen de toeschouwers niets bemerken, omdat het hun niet vergund is ook een kijkje te nemen aan gene zijde van het „voetlicht". En dat is jammer, want het is de moeite over waard. Er is hier inderdaad heel wat ge presteerd moeten worden, voordat het zoo ver was. De gesteldheid van den bodem was van dien aard, dat heipalen van maxi male afmetingen moesten worden gebruikt. Waar de tribunes geheel in het water staan, moest de houten bovenbouw door zwars ijzeren binten in den drassigen veenbodem worden gedragen. Het tooneel strekt zich, evenals de tri bunes aan den overkant van de Spriet, uit over een lengte van circa 100 meter. De «ene zijde vanaf de tribune iinks wordt begrensd door den wachttoren, welke zich ruim 9 meter boven het watervlak ver. heft; de andere zijde door de zware muren ran het kasteel, die niet minder dan 20 M. boven den waterspiegel uitsteken. Daartusschenin ligt het dorp met op oen achtergrond de woningen der ambachtslie den en daarvoor de brink, waar zich een groot deel der handeling afspeelt en wélke aan het einde van het spel op ingenieuse *1jze tot zinken kan worden gebracht. Dit „zinkstuk" heeft een oppervlakte van 300 ^12. Het tooneel glooit vervolgens sterk op Daar rechts, en voert via de landingsplaats ran Bonifacius en de ophaalbrug met een breede trap naar de kasteelpoort. De Leidsche aannemersfirma Bik en Bree der cid bouwde het geheele décor in zeer kerten tijd op, ondanks een staking, welk? e°a week duurde. Voor den bouw waren noodig 53 ton ijzer er* ruim 250 kub. meter hout, waarvan 1600 M2. als vloer werd gebruikt. De tekst van de hoofdpersonen zal van Khter de coulissen worden gereciteerd door jonkrrouwe Claudine Wilson Elias, Taul Hui en Ko van Dijk. Het geluid zal op vier Panter: tegelijk worden versterkt. Gelijk bekend, wordt het spel gerekend te beginnen om half twee op de Nieuwe Geitenmarkt, vanwaar het publiek met een achttal booten naar het terrein wordt var- jnerd. Vanaf elke plaats op de tribune, heeft de toeschouwer een voortreffelijk overzicht over het geheele tooneel, waarop ?ch de handeling van links naar rechts ver schuift. Wanneer over twee weken het décor t°t in détails zal zijn afgewerkt, kan men er verzekerd van zijn, dat zoowel de 7 fruircommissie als de ontwerper en u?c- voerder eer met hun werk zullen inleggen. Wanneer de Siadszaal driemaal zoo groot ware geweest, dan nóg zou de ruimte ontoe reikend zijn gebleken om alle Leidsche luis tervinken te bevatten, die waren opgekomen om in te stemmen met het koor van pro testen, die overal in het land opklinken tegen de radio-zendtijdverdeeling door mi nister Reymer. Langs de zaalwanden ston den de menschen opgepropt om toch maar alles te kunnen hooren, terwijl de balcons dreigden te bezwijken onder den geweldigen menschenlast. Om kwart over zeven gingen de deuren open en reeds ver voor dien tijd stond een lange rij op de Breestraat dat tijdstip af te wachten. En toen het eenmaal zoover was, stroomde de zaal in een oogwenk vol. Het i was maar goed, dat het Leidsche comité uitgebreide ordemaatrgelen had genomen; anders waren ongelukken zeker niet uitge bleven. Tal van doeken met opschriften prijkten langs de balcons, waarvan wij 'hier noe men: „AVRO verraden, niet verloren," „Sectarisme drijft AVRO buiten de gren zen". „Rechten vertrapt, vriendschap versterkt" „Voor Nederlanders is geen plaats in Ne derland," „Waterstaat dempt Zuiderzee, maar geen opstand tegen zedelijken roof aan AVRO." Nadat Órpheus" een pittigen marsch. had gespeeld, betrad de heer Vogt, onder her haalde toejuichingen de zaal. De voorzitter van' het Leidsche comité, dr. J. A. Schreuder, sprak een kort welkomst- Voord en schetste vluchtig de wordingsge schiedenis van deze actie. Zelfs al was spr. geen luistervink of radiotoestelbezitter ge weest, dan nog zou zijn gemoed in verzet zijn gekomen tegen de onrechtvaardige ver deeling van den zendtijd. Spr. is evenwel een goed luisteraar en als zoodanig heeft hij de keurigo programma's der AVRO hoogelijk leeren apprecieeTen (donderend hoera-geroep). Deze beslissing van den minister be schouwt spr. als de triumf van het secta risme over de rechtvaardigheid en als de genadeslag voor het schoone gebouw der AVRO, dat met grooto offers is gegroeid uit en door zich zelve. Ware geen andere be slissing mogelijk geweest, zoo vroeg spr. AVRO beleekent toch: Al tijd Voor Rede Ontvankelijk"! Spr. protesteert er tegen, dat de AVRO wordt ingedeeld bij de een of andere partij (luide bijval). Met den wensch, dat deze vergadering ordelijk, maar enthousiast zou mogen ver- loopen, besloot dr. Schreuder zijn luid toe gejuicht openingswoord. Hierna was het woord aan het comité-lid, den heer Beversluis. Rede van den heer Beversluis. Spr. begon met een welkomstgroet tot allen, die hier waren gekomen om mede te getuigen van hun liefde voor vrijheid en rechL Niet het minst tot hen, die hoewel geen luistervink tóch erin waren geslaagd een plaatsje te bemachtigen. Hij hoopte, dat zij hedenavond hun leven zouden beteren en gaf hun de verzekering, dat er in den AV'RO-hernel meer vreugde zal zijn over tien zondaars dan over 2-iO.OOO rechtvaar digen (hilariteit). Er is van verschillende politieke zijden insinueeTend geschreven over de wijze, waarop de AVRO haar protestactie voert. Maar wie, aldus vraagt spr., heeft ons ge leerd heftig te zijn» willen we onze "wen- sc'hen kenbaar maken? Wie anders dan de politiekers? Uitvoerig ging spr. dan den groei van de AVRO na en begon met de oprichtingsge- 9chiedenis van den H.D.O. Volgens velen is dit een zuiver commercieele instelling, maar is dit daarom een schande? Was de Oost-Indische Compagnie iets anders en is ons koloniaal bezit heden ten dage nog niet steeds de kurk, waarop ons heele volksbe staan drijft? Spr. vergelijkt de vier omroepverenigin gen bij vier marktkooplieden, waarvan al leen de bezitter van het tentje met het op schrift 128.000 zich in een drukke klandizie mag verheugen, zeer ten misnoegen natuur lijk van zijn concurrenten. Het is niet de kwestie, aldus spr., dat de AVRO de Vara den meerderen zendtijd mis gunt, doch de massale protest-actie bewijst toch wel, dat de meerderheid van het Ne- deriandsche volk voelt, dat er onrecht is geschied. Do fout ligt volgens spr. in eerste instantie niet bij den tegenwoordigen mi nister, doch bij zijn voorganger, die don chrislelijk-politieken partijen toestond een zender te bouwen met uitsluiting van de linksch-polilieke partij. Spr. heeft den in druk gekregen, dat de drie politieke partijen alle onderlinge ruzietjes lijdelijk vergelen om met vereende krachten de gehalveerde AVRO te trappen onder het motto: ..Als wij niet trappen, wordt-ie ons weer de baas". (Applaus). Hij kan zich eenvoudig niet voor stellen, dat de regeering zóó weinig reke ning houdt met de belangen en wenschen van zeker één millioen harer onderdanen. Na een voorstelling te hebben gegeven van de programma's, welke bij uitvoering van 's ministers plannen ons te wachten slaan, protesteerde hij met klem tegen den dwang, welke het Nederlandsche volk wordt opgelegd. Wanneer een Nederlander tot iels wordt gedwongen, dan zegt hij een kort en leelijk woord. Wat hier is gebeurd, noemt spr. doodgewone diefstal, ja eigenlijk nog erger, want er zijn geen strafmiddelen. Toen een groot staatsman eenige jaren geleden niet schroomde zijn ongelijk te be kennen, achtten de niet-partijgenooten van dezen staatsman hem er geen zier minder om; integendeel, toen die groote zoon van een klein volk kort geleden overleed, waren 'het zijn niet-partijgenooten in de radio, die het volk in staat stelden, hun dierbaren doode te eeren. Daarom stelde spr. een motie voor, waar in een beroep op den minister wordt ge daan om alsnog op zijn beslissing terug te komen, terwijl hij tevens het denkbeeld op perde een telegram te richten tot H.M. de Koningin, waarin wordt verzocht Haar in vloed te willen aanwenden om dezen on- heilzamen maatregel ongedaan te maken. Gij allen, zoo riep spr. uit, zult gij ge- doogen, dat in ons Nederland, dal trotsch is op zijn gastvrijheid, geen plaats meer is voor onzen Willem? (Gejuich). Spr. besloot met de verwachting uit te spreken, dat niemand zal rusten vooraleer op de puinhoopen der AVRO een nieuwe, Foto's Bleuzé. Niet alleen uit de Sleutelstad, maar van ver buiten den omtrek waren de A*V.R.O. -luistervinken gisteravond opgetrokken naar de Stadszaal om te luisteren naar de protestredevoeringen van Willem Vogt en anderen. Zooals de foto toont, was de zaal tot in de uiterste hoekjes gevuld met een en thousiast publiek. In het looppad links op de foto ziet men eenige leden van het plaatselijk comité en oxn. den heer .Vogt. BINNENLAND. De Avro-prctestvergadering te Leiden tegen de verdeeling van den zendtijd; over. weldigende belangstelling. (Stadsnieuws, Ie Blad.). Het bezoek van de Groot-Hertogin van Luxemburg aan ons land. (Binnenland, 3e Blad.). Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de wijziging der Arbeidswet. (Binnenland, 3e Blad.). Leden van de Eerste en Tweede Kamer brachten een bezoek aan Rotterdam. (Bin nenland, 3e Blad.). Huldiging van den hoofd-aalmoezenier Evers. (Kerk en School, 2e Blad.). Een antobns van den dienst Franeker Sneek is heden in de vaart gereden; drie slagers nit Franeker zijn verdronken. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. De Bond voor Enropeesche samenwer king vergadert te Genève. (Buitenland. Ie Blad.). Het aantal ambtenaren in Duitschland zal vermoedelijk met tien pCt. verminderd worden. (Buitenland, le Blad.). Behandeling in het Engelsche Lagerhuis van het Vlootverdrag; motie-Baidwin ver worpen. (Buitenland, le Blad.). sterkere AVRO is verrezen (luid en aan houdend applaus). Terwijl „Orpheus" een pittige marsch blies, werd een collecte in de zaal gehouden. Hierna was het woord aan Mevr. Antoinette van Dijk, die bij haar verschijning op het podium har telijk werd toegejuicht. Nadat zij een lied had gezongen, deelde zij mede, dat na ont vangst van de onheilspellende lijding ont roering haar overmeesterde. Maar toen zij den volgenden dag een bezoek bracht aan het AVRO-huis en daar kennis nam van de vele sympathie-bc-luigingen en de stemming van-niet-bij-de-pakken-neerzitten, deed haar dit weer goed. Uitvoerig schelste spr. dan (het vele goede, dat de AVRO middels het zieken- en kiiideruurtje, de morgenwijding en de opwekkende muziek heeft tot stand gebracht, de saamhoorigheid in alle geledin gen van ons volk aankweekend. Ontroerend waren de verzoeken om hulp, welke van velerlei zijden tot de AVRO werden gericht, en waarin de zwakke luistervinkjes steun zochten bij de sterke AVRO. Met een op wekking om mede te werken om de AVRO wederom te maken tot een der schoonste nationale instellingen, besloot spr. haar korte, doch welsprekende rede. Hierna verkreeg het woord, de bekende radio-expert, de heer J. Corver uit Den Haag. Wij als lid van het Dag. Bestuur der AV'RO, aldus begon spr., hebben op 15 Mei het gevoel gehad een slag in ons gezicht le krijgen. Deze geheele zaak is een machls- kwestie, waarop het bestuur op tweeërlei wijze heeft gereageerd. In de eerste plaats •hebben wij er ons allerminst door uit het veld laten slaan. Immers wij slaan aan het begin van een strijd, dien wij kunnen aan vaarden met goed recht. In de tweede plaats heeft deze regeling ons doen afvragen of ons werk inderdaad op zulke slechte grondslagen berustte Er is in de Tweede Kamer over deze kwestie geïnterpelleerd en hoewel, zooals wij allen verwachtten, het directe resultaat nihil was, hoeft de inlerpellatie ons toch ieis geleerd, daar de minister gedwongen werd tot argumenteeren. En zoo zeide de minister o.m., dat de vier omroepvereenigingen evenveel leden heb ben. Afgezien van de onjuistheid dezer ver gelijking. is dit argument toch weinigzeg gend. want hoeveel van de z.g.n. 80.000 leden der NCRV zouden werkelijk naar de programma's dier vereeniging luisteren? Spr. vraagt zich af of de minister nu wer kelijk geen betere argumenten heef' dan dergelijke „wauwelpraatjes" ter verdediging van een zaak, die velen lief en dierbaar >"s. Het is merkwaardig om te zien met welk? ondergrondsche middelen in dezen strijd ge poogd wordt in het hechte AVRO-kamp on derling wantrouwen te zaaien. Spr. somde daarvan eenige staaltjes op en noemde deze een schande voor de Nederlandsche socia listische pers.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1