71ste Jaargang MAANDAG 2 JUNI 1930 No. 21536 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. i BURGERL. STAND v. LEIDEN BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cfa. per regel toot adyertentiên uit Lei<ten en plaatsen waar agentschappen tui ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere admtentiên 35 Cts pet regel Kleine Adrertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso Tolgens postrecht Voor eventueele opzending ran brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post I. 2.35 portokosten. 70.18 „0.18 Dit nommer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. De Burgemeester van Leiden maakt he iend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1931 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register met ingang van 3 Juni as. gedurende tien dagen, ter gemeente secretarie, af deeling Militaire Zaken, Bree- straat No. 119, hoek Wolsteeg, alhier, voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgemeester, op voornoemde secre tarie afdeeling, worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zendt het ver zoekschrift aan den Commissaris der Koningin, die beslist bij een met redenen, omkleed besluit. Het verzoekschrift kan op ongezegeld pa pier gesteld worden. 1931 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 2 Juni 1930. Prof. Zaayer wees op het feit, dat de heer Bronsgeest op de heelkundige, tandheelkun dige, dermatologische en orthopaedische po liklinieken werkzaam is geweest. Namens den directeur van het Academisch Zieken huis overhandigde spr. den jubilaris een oorkonde en namens de vele vrienden, die de heer Bronsgeest in den loop der jaren verworven heeft, een buffet en een geschenk onder enveloppe. Vervolgens voerde dr. Murk Jansen het woord, die in korte bewoordingen de groote verdiensten van den jubilaris voor de ortho- peadie uiteenzette. Ten slotte schetste een hoofdverpleegster der operatiekamer, zuster Van Gelder, den jubilaris als iemand, die in tijd van nood altijd raad weet en immer bereid is te helpen. Als blijk van waardeering overhan digde zij den jubilaris een rooktafel en mevr. Bronsgeest een kussen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei- iten brengen ter openbare kennis, dat J. J. M. Poels, te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Mare 72, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 2 Juni 1930. 1948 ZILVEREN JUBILEUM. NEDERLANDSCHE BOND VAN ZIEKENVERPLEGING. Zooals wij in ons vorig nummer nog kon den berichten, maakten de vele afgevaar digden ter jaarlijksche algemeene vergade ring van den Bond van Ziekenverpleging een rondgang door het schitterende gebou wencomplex van het Nieuw Academisch Ziekenhuis. Zij werden rondgeleid door di recteur Maas, onder wiens voortdurende energieke leiding dit Ziekenhuis met zijn vele practisch ingerichte afdeelingen zich meer en meer ontwikkelt tot een der meest volmaakt geoutilleerde van Europa. Tijdens den rondgang waren wij er dan ook tui ge van, hoe alle deelnemers meest experts op ziekenhuisgebied steeds weer hun op rechte bewondering uitspraken voor hetgeen hier tot stand gebracht werd en nog steeds in wording is. Zonder onderbreking streeft men hier naar perfectioneering en moderniseering tot in het kleinste détail. Het moge hier nu nog eens gezegd worden, hoe onze stad er trots op kan zijn, een zoodanig ziekenhuis te bezitten 1 Voor de vele verpleegsters was het inte ressant de prachtige, rustig gelegen zuster- kamertjes te bezichtigen (28b in het geheel), terwijl voor iedere zeven zusters een bad kamer aanwezig is. Voorts trokken de mo dern ingerichte keukens, de enorme instal laties voor de centrale verwarm; met het schakelbord, waarop de temperatuur in alle zalen en kamers valt af te lezen, groote be langstelling, alsmede de ziekenzalen, de imponeerende collegezalen met de hooge tribunes en de projectielantaarns, de opera tiekamers met de vernuftig opgestelde spie gels, waarin de studenten het verloop der behandeling zonder eenige hinder nauwgezet kunnen volgen. Ook het interessante mu seum, waar een uitermate belangwekkende hoeveelheid materiaal op medisch gebied verzameld is en de binnenkort gereed komende grootsche waschinrichting. Tijdens de wandeling door de weelderige tuinen, waar de bloemenpracht in lentetooi pronkte en de verplegenden na vermoeiende arbeidsuren kunnen uitrusten, hoorden wij menige zuster de verzuchting slaken: „Och, hoe heerlijk in deze omgeving te mogen werken 1" Het spreekt vanzelf, dat aan de machtige ontwikkeling van dit ziekenhuis, die ook in het buitenland meer en meer de aandacht trekt, een enorme organisatie ten grondslag ligt. welke voortreffelijk werkt! Na afloop der bezichtiging verzamelden de deelnemers zich aan een thee. De heer J. Bronsgeest. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de amanuensis 1ste klasse J. Bronsgeest in dienst trad bij nu wijlen prof. Korteweg. Sinds 1914 werkt de jubilaris thans bijna onafgebroken bij prof. Zaayer. De meeste bekendheid heeft de jubilaris zich verwor den onder de patiënten der orthopaedische Polikliniek van dr. Murk Jansen. In menig proefschrift, dat gedurende deze 25 jaar is verschenen is dank gebracht voor de groote nulp, van den heer Bronsgeest ontvangen. Het lag dus voor de hand, dat dit feit van beden niet zonder meer zou voorbijgaan. In oe operatiekamer van de tandheelkundige afdeeling van het oud academisch zieken huis werd de jubilaris hedenmorgen in tegen woordigheid van een aantal doctoren, oud- tesistenten, studenten en personeel aller- eerst toegesproken door prof. Zaayer. Deze Wees op de groote ijver en plichtsbetrach ting, welke in den loop der 25 afgeloopen &ren den heer Bronsgeest bemind gemaakt bodden bij zijn superieuren en geacht bij 2»)n ondergeschikten. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de verschillende werkzaamheden, welke de ju bilaris had verricht en de door dezen ge- maakte promotie tot amanuensis le klasse. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand ingelegd f. 591.060.36 en terug betaald f. 466.481.71; 197 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 95 boekjeé werden ge heel uitbetaald. Het te goed der 18.827 inleggers, inclu sief 1336 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Mei f. 7.971.749.38. In 5.600 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 12.22950 ontvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving- Wm. van Zonneveld. Hoofdstraat 40, Sas- senheim. Bloembollenkweeker en -handel. Eigenaar W. van Zonneveld. Sassenheim. Wijziging: Naamlooze Vennootschap tot moderne in richting van woningen Meubelkunst. Witte Rozenstraat 36, Leiden. Uittr. directeur A .J Westerman. Amsterdam. Nieuwe wrnd. directrice: G. J. LucasZeyst, Leiden. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand aan den Rijksontvanger een bedrag afgedragen van f. 30.198.21. Het aantal aan geslotenen bedraagt thans 3911. BUURTVEREENIGING „NOORDERKWARTIER." De ledenvergadering, door bovenge noemde vereenigine in gebouw „Prediker" gehouden mocht zich. dank zij een extra woord van propaganda, in een vrij goeden opkomst verheugen. De voorzitter, do heer J Verhoeven, sprak zijn vreugde daarover uit, al had dan het aantal opgekomenen nég wel iets grooter kunnen zijn. Een van de voornaamste mededeelingen betrof den kinderspeeltuin, zooals deze door de Gemeente aan de oudste zustervereni ging „Zuiderkwartier" is toegezegd. Spoedig zal op een terrein, nabij de Heerenstraat ge legen, een speeltuin verrijzen, door de Ge meente van een omrastering, portiershuisje, W.C.'s enz. voorzien De Gemeenteraad heeft zeer onlangs zijn sanctie aan het voor stel van B. en W.'s gegeven, waardoor de eerste schrede op het terrein van de speel tuinstichting is gezet Meerdere^vereenigin- gen wachten nu op haar beuri en „Noor derkwartier" hoopt nu ook. als in ouderdom volgende op „Zuiderkwartier" binnen niet te langen tijd ten behoeve van haar ..kin deren"" eveneens in 't genot van een derge- liiken kinderspeeltuin te worden gesteld. Met deze eerste speeltuin-in-wording zijn wij uit de sfeer van correspondeeren en confereeren gekomen in die van de prac- tische uitvoering. Dat er, in verband met het steeds intenser wordende snelverkeer behoefte bestaat, om onze kinderen een vei lig plekje te geven, waar zij onder toezicht naar hartelust zich aan spelen en stoeien kunnen overgeven is overbodig hier nader uiteen te zetten. Hierna kregen secretaris en penning meester gelegenheid hun jaarverslag uit te brengen, waarvoor beiden een pluimpje in ontvangst hadden te nemen. Bij het punt bestuursverkiezing werd in enkele vacatures voorzien, waardoor het bestuur weer volledig is. Bij de sluiting vond dp voorzitter gelegen heid een beroep le doen op de aanwezigen om, ter versterking van het speeltuinfonds, elk een donateur(trice)- aan te brengen. GOEDKOOPE TREINEN MET ATTRACTIES. Dit jaar zullen goedkoope treinen der Ned. Spoorwegen loopen naar Valkenburg. De plaatsbewijzen zullen tevens geldig zijn voor een bezoek aan de Ruïne, de cata comben. de grootten, model kolenmijn, en bovendien voor een kop koffie. Ook zullen goedkoope treinen loopen van Dordrecht, Rotterdam. Leiden naar Amsterdam, waar van het plaatsbewijs dan tevens toegang tot de Artis geeft (z.g. Ariistreinen) of koloniaal Museum. Verder nog goedkoope treinen naar Rotterdam in verbinding met een boot tocht door de Rotterdamsche havens of een bezoek aan de Rotterdamsche diergaarde. Ook zal aan de goedkoope treinen naar den Haag een bezoek aan den Dierentuin verbonden worden. WITZIGING DER VACANTIE- REGELING. Teneinde uitvoering te geven aan éen besluit door de ledenvergadering genomen heeft het bestuur der afdeeling Leiden van den „Bond van Ned. Onderwijzers" zich tot burgemeester en wethouders onzer ge meente gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat in de bestaande vacanlie- regeling een tweetal wijzigingen wordt aan gebracht. In de eerste plaats wordt voor alle scho len gevraagd de Kerstvakantie op den vroe- geren duur van 14. dagen te stellen Verder vragen adressanten voor wat de scholen voor gewoon lager onderwijs betreft een heid te brengen in den tijd en den duur der zomervacantie. Nu heeft een deel der leer lingen 4 weken een ander deel 5 weken en nog een ander deel 6 weken vacantie. Dit achten adressanten niet juist en niet billijk, weshalve zij aandringen op een zomerva cantie van 5 weken voor allen Een uit voerige toelichting is aan het adres toege voegd. PAARD OP HOL. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is een paard, gespannen voor een tweewieligen groentewagen van den handelaar H. J. D. in de Evertsenstraat op hol geslagen doordat het dier schrok voor een autosignaal. In woeste vaart holde bet de Oosterstraat :n en geraakte aan de Rijnkade met het ge- heele gespan te water. Pogingen om hel dier uit zijn benarde positie te bevrijden, mis lukten aanvankelijk. Toen men erin geslaagd was het paard op den wal te trekken, bleek het reeds dood. Het kadaver is naar het Openbaar Slacht huis vervoerd. De lading groente ging groo- tendeels verloren. EEN ZAKEN TUBILEUM. 't Is vandaag juist vijfentwintig jaar ge leden, dat de heer J. van der Zanden in het perceel Noordeinde 34 een fotohandel open de. Reed9 na 5 jaar bleek ruimte niet toe reikend. zoodat de heer van der Z. moest omzien naar een andere gelegenheid, welke hij vond in het pand Breestraat 120. Zes jaar la lor was het bedrijf andermaal aan de omgeving ontgroeid en van dien tijd af is de bekende fotohandel gevestigd geweest in het pand Breestraat 141 De heer van der Zanden is een der meest vooraanstaande personen in het vak, is lid van het hoofdbestuur der A. B. N. F. (Algem. Bond Nederl. Fotohandel) en als zoodanig zeer gezien. Zijn magazijn behoort tot de fraaist inge richte in den lande; men vindt er onder de bekende amateur-apparaten, een groote col lectie vaktoestellen .kino's en begrootings- apparaten, welke hij aan de voornaamste foto-ateliers en persbureaux in het land sinds jaren levert. Hedenmiddag van 25 uur was er gele genheid den jubileerenden eigenaar geluk te wenschen, waarvan een druk gebruik is ge maakt. Vanzelfsprekend werd hij terdege in de bloemetjes gezet. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel. Wilkasleutel, handschoenen, portemonnaie met inhoud, ledige portemonnaie, bril in etui, duimstok, gouden damesring in doosje, psalmenboekje, zakmes, achterbumber van een automobiel, poederdoosje, damestasch van mej. G. van Es. bruin kindersehoentje, zilverbon. blauwe damesmantel, slagersjas. damestaschje met inhoud, kistje koopwaar ijsmuts, rijwiel- belastingplaatje in etui. rijwielbelasting- plaatje aan ijzerdraadje, kindertaschje met inhoud, penhouder, rozenkrans, benzinedop van een aulomobiel, gouden dasspeld, R.K. kerkboekje, potloodscherper, paar zwarte vrouwenkousen, alpacca beursje, 2 boorden, pakje gele katoen, etui inhoudende 4 sleu teltjes. tafelkleedje, schooltasch inh. gym nastiekschoenen enz., blauwe jongenspet, manchester jas, handwagen, autoped, kleer hanger. zilveren halsketting, lapje zijde, eind touw, zilveren armbandhorloge aan lederen riempje, papieren zakje inhoudende 2 sleu- .tels, 4 leesboekjes getiteld ter gedachtenis aan ds Ledeboer, jongenseftpe, bril, gouden broche, vulpotlood, lederen ceintuur, lede ren riem, bouwkundige teekening, pakje rij wielgereedschap, zakschaar, dasspeld ge maakt van kindertandje, rose kindermutsje, dolkmes in scheede, kellnersjas, tabaksdoos, bougie, badpak met handdoek, dames paraplu ie. Gevonden in de Electrische Tram (Stads- lijn) Schetsboek van Elly Verstynen, hand schoenen. pakje inh. paar glacé-handschoe nen, kindertaschje. actentasch, kralen hals ketting. parapluie Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Parapluie. handschoenen, portemonnaie met inhoud Terug te bekomen cn inlichtingen te ver krijgen (en Politiebureele alhier eiken werk dag, behalve Donderdag en Vrijdag, tus- schen 1 en 3 uur n.m. Te 's-Gravenhage slaagde voor 't fit- tersexamen, afgenomen door de Vereeni- ging van Gasfabrikanten in Nederland de heer H. Kerkvliet, leerling van den cursus in gastechniek, verbonden aan de Am bachtsschool alhier. Het heeft Z. H. Paus Pius XI behaagd met het eereteeken „Pro Ecclesia et Pon- tifice" te begiftigen Notaris B. H. Stumpel, voor diens vele verdiensten als lid van het Parochiaal Armbestuur en als kerkmeester der Dekanale Kerk alhier. Op het nationaal concours te Baarn behaalde de harmoniekapel T. en D. alhier een eersten prijs in den marschwedslrijd en een tweeden prijs in den concert wed strijd. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland alhier zendt ons het in druk verschenen verslag van de werkzaam heden der Kamer en van den toestand van handel, scheepvaart en nijverheid in 1929. Op Zondagen 8 en 15 Juni a.s. en op Woensdagen 2, 9, 16, 23 en 30 Juli, 6, 13, 20 en 27 Aupistus en 3 September zullen goedkoope treinen van Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven en Woerden loopen naar Arnhem en Nijmegen (2de klasse f. 3.85. 3de kl. f. 2 75). In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Volwassen Datum personen kinderen tot. Maandag 26 Mei 29 •29 Dinsdag 27 Mei 32 32 Woensdag 28 Mei 30 30 Donderdag 29 Mei Vrijdag 30 Mei 28 28 Zaterdag 31 Mei 26 26 BINNENLAND. De voortgezette vergadering van den Vrif« heidsbond. (Binnenland, le Blad.) Stichting van een nationaal park in Nederland. (Binnenland, le Blad.) Het drama te Geulem; verklaringen van den directeur. (Gemengd, 2e Blad.) Een amokmakor op het Ned. stoomschip „Op ten Noort"; 2 docden en 3 zwaar ge wonden. (Uit Ned. Oost Indië, le Blad.) BUITENLAND. Minister Baum over hot standpunt van Thüringen ten opzichte van het intrekken der rijkesubsidies. (Buitenland, le Blad.) Bij een spoorwegongeluk in Frankrijk zijn 7 personen gedood en 30 gewond. (Buitenl, Gemengd, 2e Blad.) Een scheepsramp in het Kanaal. (Buitenl, Gemengd, 2e Blad.) Rede van Tardieu te Dy on. (Tel., le BI.), ONDERTROUWD A. Bavelaar jm. 30 j. en H. M. Montanug jd. 26 j. D. Nieuwenburg jm. 25 j. ©ia M. J. M. v. d. Berg jd. 21 j. P. Land- kroon jm. 26 j. en R. Bergman jd. 24 j. G. v. d. Berg jm. 28 j. en A. Rietbergen jd. 26 j. G. Walstra jm. 31 j. en G. Hot jd. 19 j. G. Starre, jm. 29 j. en M. H« Nieuwenhuizeh jd. 29 j. N. Kwesfcro jm* 25 j. en W. Stouten jd. 22 j. J. Bon jm< 21 j. en A. A. Wetselaar jd. 31 j. H* Vogelenzang jm. 33 j. en J. v. Straten Jd», 31 j. Q. Ravensbergen jm. 30 j. en J. M., Slik jd. 25 j. N. Neuteboom jm. 24 j. en A. H. Laman jd. 22 j. L. Lolkes de Beer jm. 30 j en C. P. Felix jd. 25 j. A. Kukler jm. 21 j. en A. v. Leeuwen jd. 23 j. J. v. d. Dop jm. 29 j. en N. do Jong jd. 28 j. J. Neuteboora jm. 23 j. en E. H. A. Arends jd. 20 j. LIBERALE STAATSPARTIJ j ,,DE VRIJHEIDSBOND". I De algemeene vergadering. In de te Scheveningen gehouden verga dering (de openingsrede werd Zaterdag nog door ons vermeld) heeft de voorzitter mee gedeeld dat de heer Leenheer te Rotterdam een partijlied voor den Vrijheidsbond heeft gedicht, dat door Bart Verhallen op muziek is gezet Na de openingsrede, waarop langdurig ap plaus volgde, werd het Wilhelmus gespeeld. Besloten werd. een telegram van huldo aan do Koningin te zenden. Mr. Boon deed daarna eenige korte mede deelingen naar aanleiding van zijn interpel latie over de zendtijdverdeeling, een kwes tie, die z. i zeer gemakkelijk zou zijn op te lossen, indien één golf aan den Algemeenen Omroep en één aan de bijzondere omroe pen tezamen ware toegewezen Onder luid applaus werd daarop de vol gende motie, door mr. Boon voorgesteld, aangenomen: „De vergadering, enz., spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de beschikking van den minister van waterstaat inzake de zendtijdverdeeling, waardoor Nederland het eenige land ter wereld is, waar géén alge meene omroep gedurende de geheele week zal bestaan; protesteert er voorts met kracht tegen, dat nu de regeering het systeem van verdeeling van zendtijd over verschillende groepen der bevolking heeft gevolgd het aandeel der liberale groep slechts een kleine fractie van 1 pet. vau der totalen zendtijd zal bedragen". De heer Van Kleef uit Dordrecht huldigde daarop namens eenige partijgenooten en niet-partijgenoolen mr Boon voor den strijd voor recht, door hem in de Kamer gevoerd, Spr. herinnerde verder aan de wijze, waar op mr. Fock in de Eerste Kamer in de welt bekende zaak-Fruytier voor het recht is op gekomen, en aan hetgeen mej. Westerman in de Tweede Kamer heeft gedaan voor de benoembaarheid van vrouwen tot burge meester en gemeente-secretaris, en hij over handigde ten slotte mr Boon onder h^t motto: „Altijd voor recht ontvankelijk" een grooten krans De heer Lissauer bood even eens een huldeblijk aan. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1