Je wilt mijn meening over Chief Wkip Hier VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid'f AGENDA. BUITENLAND. RECLAME. 1769 CHIEF WHIP HEDEN: N.V. Banketfabriek „de Bij". Alg. Verg. van aandeelhouder?. 4 uur nam. P. Kerkgracht. M.S.G.: Tentoonstelling 2 4 en 69 uur nam. Zondag. •Teruël, Groenesteeg. Bijeenkomst 10 uur yoorm. Leger des Heils, Hooigracht. Bijeenkom sten 10 uur voorin, en 8 uur nam. Neder!. Leger des Heils, Lammermarkt. Bijeenkomsten 10 uur voorm. en 8 uur nam. P. Kerkgracht M.S.G.: Tentoonstelling 2 5 uur n.m. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht. Bij eenkomsten 10 uur voorm. en G'/j uur nam. Vrije Evang. Gem., Seringenstraat. Bijeen- ikomst 8 uur nam. De avond nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Vrijdag 30 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. waargenomen door de apotheek W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telef. 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden •wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren De Jager, Meijboom en Veldhuyzen. Te Oegslgeest wordt deze dienst dan (waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390 Naar aanleiding van het gesprokene volgde een langdurige discussie. Zuster Boeye uit Groningen betreurt het eveneens ten sterkste dat de zusters zoo spoedig weer de zieken huizen verlaten. Er is dan dikwijls een te kort dat niet weg te werken is. Voorts wordt door een der zusters gewezen op de wel een9 voorkomende onbillijke salarisTegeiing die h.i. een heengaan der gediplomeerde verpleegsters met zich brengt. Dr. Burgerhout verklaart echter, dat de zusters wel eens de hand in eigen boezem ■mogen steken en wijst o.a. op het feit, dat ook verpleegsters van de gelegenheid ver der te studeeren en zich te specialiseeren geen gebruik gemaakt wordt. Drs. Maas pleit voor invoering van een uniformtarief voor de ziekenhuizen, voor oen grens stellen aan de dagtaak, voor een vasten vrijen dag en voor een niet-conser- vatief vasthouden aan de bestaande tarieven Besloten wordt de gevraagde enquête te doen houden. De voorzitter zegt verheugd te zijn over het feit, dat men in deze op den steun van den Rijksdienst kan rekenen. Besloten wordt aan de Commissie Centraal Bureau f. 300.beschikbaar te stellen voor gezamenlijke reclame van alle bureaux. Dr. Stuurman ondersteunt een voorstel van zuster Diederix om de gediplomeerde verpleegsters te verplichten een insigne te dragen. De afd. Rotterdam en Omstreken stelt voor in Indië een Bureau op te richten, waar de leden van den Ned. Bond voor Zie kenverpleging adresveranderingen kunnen opgeven en contributie en bijdragen voor de fondsen kunnen betalen. De voorzitter betoogt, dat aan de instel ling van een zoodanig bureau bezwaren zijn verbonden, doch zegde toe, dat het hoofd bestuur een en ander nader overwegen zal. Advies zal daartoe ingewonnen worden van den op het oogenblik hier vertoevenden dr Deggeler, mede ter bevordering van het con tact inzake de aanvragen van werkkrachten Sn Indië ên -het aanbod daan-an in Holland. Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur worden gekozen zuster Boeye en AtIs S. C. M. Spoor (de laatste met algemeene stern- uren). Zuster Vermaas brengt hulde aan den heer Maas voor de schitterende ontvangst en voor de speciale attentie welke den deel neemsters bereid was, nl. een bloemen- bouquet in de slaapkamers, (langdurig ap plaus). Tot leden van de diverse commissies wor den de eerstgeplaalsle met algemeene stem men gekozen. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten een huldebetuiging te zenden aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder, die beiden zooveel belangstelling voor den Bond toonen. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring wordt aangewezen Arnhem. ■Hierna sluit de voorzitter de vergadering, waarna lot de feestelijke lunch werd over gegaan. Des middags werd een rondgang door het prachtige ziekenhuis gemaakt, waarop wij nog terugkomen. o— OPLICHTING. Door den heer J. r. Z. is bij de politie aangilte gedaan, dat hij door een onbekend gebleven advertentie-colporteur voor een menukaart is opgelicht. BEGIN VAN BRAND. Gistermiddag is brand ontstaan in het pand Volmolengracht 2, doordat een kind met lucifers speelde. De vlammen werden door een brugwachter met eenige emmers waert gebluscht. De inmiddels uTtgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen. VRAGEN OVER DE GASKAMER Het lid der Tweede Kamer, de heer Ter I^aan heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Ligt het in de bedoeling een inrichting tot het houden van militaire gasoefeningen te stichten op het terrein van het voormalig •militair hospitaal aan den Morschweg te Leiden? 2 Zoo ja, is de Minister bereid mee te deelen, welke werken tot dit doel zullen worden tot sland gebracht en welke oefe ningen in deze inrichting zullen worden gehouden? 3 Is het in ieder geval niet beter, dat zulk een inrichting geplaatst wordt builen de kom van een gemeente? „DE KINDERSCHOENEN ONTWASSEN". NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ TUSSCHEN POLITIE EN berust jn zijn lot, totdat hij merkt, dat men hem ook zijn meisje afhandig tracht te ma ken. Alles komt m orde, zoodat de film het bekende einde neemt. Dit is ongeveer de inhoud van deze door ongemeen fraaie natuuropnamen opgeluis terde film Temidden hiervan zingt Ramon eenige malen met zijn welluidend en ne- schaafd geluid zijn bekende ..Pagan Love Song". Doch niet alleen hierdoor, doch ook door den grooten rijkdom en afwisseling verdient deze film vermelding. De beide hoofdperso nen, de Indiaansche Dorothy Jani9 en Ra mon Navarro geven in deze film waarlijk schitterend spel te genieten. De regie van den Hol lander-Amerikaan van Dycke. die den laatsten lijd grooten opgang maakt, is in een woord Af. Voor de pauze draaien de spannende film „Sioux-blocd" met kolonel Tim Mc. Coy in de hoofdrol en een dolle klucht getiteld „Aan 't passagieren". Casino-theater. Na een kort Journaal, waarbij vooral de begrafenis van mr. Troelstra en de Varsity-wedstrijden de aan dacht trekken wordt aangevangen met eerste hoofdfilm „De Generaal" mei Buster Keaton als hoofdvertolker. Deze rolprent be handelt een episode uit de Amerikaansche vrijheidsoorlog. Hoewel dit thema ons niet bijzonder geschikt lijkt voor dezen acteur, hebben toch zijn ..dappere" daden de aan wezigen duchtig kunnen vermaken. Van een geheel ander genre is de drama tische hoofdfilm „De Zonde". Zij toont ons het gezin Dahl, waarbij met de komst van een vriendin van de dochter des huizes, ook de zonde en het onvermijdelijk daaraan ver bonden verdriet en de ellende hun intocht doen. De vriendin weet door slinksche stre ken het hart van den ouden heer Dahl voor zich te winnen. Deze besluit met haar een nieuw leven te beginnen. Doch ook nu weet de zonde over hem te zegevieren. Na dat hij haar ontrouw bemerkt heeft, steekt hij zijn medeminnaar neer. waardoor hij voor twee iaar in de gevangenis terecht komt. Als zijn lijd verstreken is, keert bij als berouwvol zondaar naar zijn oude woning terug, om daar te vernemen, dat zijn vrouw van verdriet gestorven is. Zijn inmiddels getrouwde dochter, ontfermt zich echter over hem en vroolijkt de laatste levensdagen van den door do zonde gebroken man op. Twee films die zeker een groot publiek zul len trekken! o Tot onderwijzeres aan de Herv. School alhier is benoemd mej. M. Hoogeveen fe Appel sga. Gisteren slaagde le 's-Gravenhage voor het fittersexamen. afgenomen door de Ver- eeniging van Gasfabrikanlen in Nederland, de heer A. Pardon, leerling van den cursus in gasteehniek. verbonden aan de Am bachtsschool alhier. Op de jaarlijksche vergadering te Utrecht van den Ned. Bond van« Kanarie teelt en Vogelbescherming is gekozen tot lid van het hoofdbestuur de heer J. W. van Hees. alhier, secretaris van de Eerste Leid sche Ver. v. K. en V. ..De Zanger". Gisteravond werd door 't bestuur der Cocamcursussen het eindexamen afgeno men aan de deelnemers van den cursus 'n autogeen lasschen, welke gehouden wordt in de Ambaschtsschool alhier. De directeur der school, de heer Kuijntjes sprak de ver trekkende leerlingen toe en wees op de aan gename en ordelijke manier, waarop deze cursus weder is verlocpen Gedurende den winter 1929/1930 werd aan 2 groepen elk met 16 leerlingen, een cursus van 13 lessen gegeven. Hedennacht zjjn op de Schelpenkade en in de Pieterskerksteeg twee rijwielen on beheerd aangetroffen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Briand heeft wederom een onderhoud go- had met jhr. Loudon, den voorzitter van del voorbereidende ontwapeningsconferentie. BELGIE. Stakingsvrees. In Belgische industrieele kringen hoerschl een zekere onrust, m verband met het be^ sluit der mijndirecties om de loonen met 5 pCt. te verlagen een maatregel, die 10 of 15 Juni in toepassing treedt. Dit besluit, ge motiveerd dooT het feit dat de bovengrond* sche voorraad steenkolen 30 April j.L 1.326.740 ton bedroeg tegen 494.680 ton' einde April 1929, wordt door dé arbeiders zeer slecht ontvangen en zou wel, naar wordt gevreesd, tot een algemeene mijn- werkersstaking aanleiding kunnen geven. ENGELAND. Uitbreiding leerplicht Geen kanaaltunnel? Uit Indië. De door de regeering voorgestelde wet op het onderwijs, welke den leerplichtigen leeftijd stelt tot vijftien in plaats van tot veertien jaren, werd in tweede lezing in het Lagerhuis behandeld. De minister van Onderwijs Sir Charles Trevelyan zeide, dat wanneer men beti aantal schooljaren met één vermeerderd* meer dan vier honderdduizend schoolkinde ren tijdelijk van de arbeidsmarkt worden! uitgesloten. Dan zou werk verschaft kunnen worden aan 100.000 personen, welke thans werkloozenuitkeering ontvangen, hetgeen een besparing zou geven van 3 millioen. Dé totale kosten zouden vijf en een half rail- lioen bedragen. Met 280 tegen £23 stemmen werd dc wet in tweede lezing aangenomen. MacDonald heeft met Baldwin en Lloyd George deelgenomen aan een ritting van den rijksverdedigingsraad, waarin over het plan voor den bouw van den Kanaaltunnel is beraadslaagd. Volgens de „Daily Herald" heeft de com missie zich om redenen van de landsver dediging opnieuw tegen het plan verklaard. Het blad verwacht thans, dat de regee ring binnenkort een verklaring zal afleg gen, waarin de definitieve verwerping rad het plan wordt aangekondigd. Uit Indië zijn de berichten thans wat kalmer. Te Soerat is de president van het plaak selijk nationalistisch congres, Tsjimanlai Tsjinoy, in hechtenis genomen onder be schuldiging de bevolking tot deelneming aan de bestorming van het zoutdepot te Dharasana te hebben opgehitst. Tsjinov. die onmiddellijk voor de rechtbank werd geleid, is tot een iaar gevangenisstraf ver oordeeld. De stad Soeraf, een belangrijk handelscentrum in het presidentschap Bom bay, heeft in verband hiermede een treur dag gehouden. Ook te Nagpoer is de plaatselijke leider van het nationalistisch congres. Abbayan- kaT geheeten, gearresteerd, wegens hel aanzetten dei bevolking tot opstand Honderd conffres-vriiwilligers. die uit Dh*- rasana te Boelsar arriveerden werdea evcneena in hechtenis genomen. De voorzitter van hpt nationalisten congres te Allahabad moet, naar verluidt, 2-1 I Heden was het de laatste schooldag voor de leerlingen der hoogste klassen van het gymnasium. Over een dag of tien zullen ze getuigenis moeten afleggen van de be kwaamheden, die zij gedurende deu zes-jari gen studietijd hebben verworven. Der traditie getrouw, hebben de IS- en 19-jarige jongens en meisjes rich nog één maal de sensatie gegund, kinderen te Sjn. Op Vliegende Hollanders, op autopeds of achter hoepels aan, renden ze naar de school, de jonge dames in korte kinderjurkjes en hooge witte schorten, met groote strikken in het haar, de „heeren" in witte blousetjes en korte broekjes, en een allerzotst klein matrozenhoedje op de met geleerdheid vol- gestampte hoofden. Maar vier jongelui, blijk baar zeer onder den indruk van het nade rende eindexamen, hadden het beter ge oordeeld in de sfeer te blijven en versche nen per rijtuig, hooggehoed, met eerwaar dige witte baarden, en deftig stegen ze de trap van het gymnasium op, buigend voor de daar verzamelde schooljeugd: „kijk, daar hè-je de gecommitteerden al!" Het is een vroolijk afscheid, een dolle bui midden in dezen voor hun zoo ernstigen tijd. .En we dachten, alle jeremiades van moderne opvoedkundigen ten spjjt: géluk kig, de echte, gezonde joligheid is er nog. de eenvoudige, kinderlijke pret is zelfs hij deze groote „kinderen" nog niet ver dwenen „DE LEIDSCHE MIDDENSTANDS-CENTRALE" In de gisteravond gehouden vergade ring van de Leidsche Middenstands-Cen trale, werd voorzien in de vacature van secretaris, ontstaan door het bedanken van den heer N. de Bink, door de benoeming van den heer W. M. v. Appel. Oude Vest 33, alhier, telefoon No. 1751. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de Leidsche Vereeniging voor Vreemdelingen-Verkeer, inhoudende het ver zoek tot toetreding als lid dezer vereeniging. Door den voorzitter den heer Th. Ber gers, werd de wenschelijkheid betoogd dat vee' meer middenstanders zich als lid dezer vereeniging zullen opgeven waarvoor zij te recht kunnen aan de Breestraat No. 61. (minimum contributie een gulden per jaar). In verband met een ingekomen verzoek werd na ampele bespreking in principe be sloten tot het houden van een winkelweek, waaraan zoo mogelijk zal worden verbon den een lichtweek. Bedoeling is deze winkelweek 1e doen houden omlreeks 3 October van dit jaar. Een commissie tot voorbereiding zal uit de drie Middenstandsvereenigingen worden saamgesteld. Ook Was nog ingekomen een verzoek om aan B en VT der gemeente Leiden te ver zoeken ontheffing te vragen van het slui tingsuur der winkels tijdens de a.s. Lustrum feesten. De vergadering werd het hieromtrent niet geheel eens, waarna het bestuur opdracht kreeg de wenschelijkheid hiervan nog nader te bezien. Na rondvraag werd deze geanimeerde ver gadering door den voorzitter gesloten o EXCURSIE M.S.G. Heden bezoeken 24 leerlingen van de school van helGenootschap „Mathesis Scientiarum Genetrix" het stadhuis, het broodhuis, de St. Gudule, de Hallepoorl, het paleis van Justitie, de Notre Dame de ia Vicloire au Sablon. de exposition centennale de l'arl Beige het pare du Cinquantenairp, het paleis van den Koning, de hofkerk en het graf van den onbekenden soldaat te Brussel, onder leiding van den heer H. van Batenburg. INBREKERS. De daders zijn ontkomen. Hedennacht is ten huize van A. van P. aau den Haagweg ingebroken. De daders heb ben zich door een raam toegang verschaft en hebben voor ongeveer f. 200,aan gou den voorwerpen en eém'g géü tot een ba drag van f.30 mede genomen. Twee surveilleerende agenten ontmoetten later twee mannen met een verdachte koffer bij zich. In antwoord op hun sommatie halt te honden, sprongen de mannen over de sloot, waarna een der agenten ter waar schuwing in de lucht schoot. De vluchtenden wierpen de koffer weg en beantwoordden de schoten der politie, zonder deze echtsr te raken. De daders zijn ontkomen. De kof fer bevatte bij nader onderzoek eenige van den heer P. gestolen kleedingstukken. DE BIOSCOPEN. Trianon-theater. Een moderne roman: „Boete", spelend in Parijs.... nog niet lang geleden! De liefde is het lied van alle tijden, dat altijd weer boeien blijft, en Do lores Coslello is een pracht van een apa chen-meisje, dat met lenige gratie en onbe- twisten moed haar bende naar nieuwe avonturen leidt door de stinkende, doch veilige riolen der wereldstad. Dolores (Joan Villaire) is groot m haar misdadige omge ving van het Quartier Latin, waar zij teza men met Le Jetteur de regie voert, maar zij is het ook als de jonge vrouw, die den dood van het broertje wijt aan onachtzaamheid van den dokter en door liefde voor hem te veinzen haar wTaak wenschl te koelen Liefde en haat zijn echter nauw aan elkaar verwant, en voordat het goed en wei tot haar zelf is doorgedrongen spartelt de knappe apache hopeloos verward in het nel der liefde, door haar met zooveel zorg en misdadige toewijding gesponnen om den man, die het onderwerp bedoelde 1e zijn van haar wraak I De situatie wordt moeilijk: eenerzijds het lonkende en lok kende teven der onderwereld, in alle toonaarden bezongen door Le Jetteur, die alle kwaliteiten van den boet in zich draagt, anderzijds: de rustige toekomst en het geluk aan de zijde van den goedwillen- den dr. Deboise I Dit deel van deze sprekende en musice rende film is ongetwijfeld het mooist: de tweestrijd van het meisje dat met stijgende angst hasr apachenbende. onder leiding van Le Jetteur, ziet ageeren tegen den dok ter en tenslotte gelouterd door het leed voor goed hel verleden vaarwel zegt en' dr Deboise's partij kiestl „Boete" is een film zonder veel massa-regie, doch met daardoor sterker uitkomend dramatisch spet, dat boeit en imponeert en ontroert tot het gelukkig einde, dank zij de talenten van Dolores Costello en Conrad Nagel, die van een eenvoudig gegeven iets bijzonders maakten, dal. waard is volte zalen te trek ken. De muzikale illustratie is welver zorgd Het bijprogramma brengt een roman in den zelfden geest: „Ivatja, de zigeunerin", benevens een geestig blijspellctje en een uit gebreide collectie Hollandsch en builen- landsch nieuws. City-theater. „Het Lied van de Zuid zee" is inderdaad een buitengewoon film werk, met uitstekend spel en schitterende opnamen De film speelt in de aan natuur schoon zoo rijke Zuidzee-eilanden. waar Ra mon Navarro zijn lui inboorlingen leven leeft Daar hij echter zijn „dolce tar niente" boven zijn werk als plantage-eigenaar pre fereert, worden zijn eigendommen hem op sluwe wijze afhandig gemaakt door een mede-minnaar, die zich als beschermheer .van een inlandsch meisje opwerpt. Ramon

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2