DE VERDWENEN DELORA 7l$le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Mei 1930 Vierde Blad No. 21535 DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. LAND- EN TUINBOUW. 1 HEEREN-BAA1 FINANCIEEL OVERZICHT. NI.VA TANDPAS.TA FEUILLETON. 1 403. Eindelijk kwam de lange bij de gooi, met inspan ning van alle kiacht. „Hè", riep Jokko, „dat valt niet mee, je bent heusch zwaarder dan ik dacht. „Ja", zei Duim, ,,'t Is een heele toer, want ik ben geen goed gymnast, hel kl/iimmen heb ik niet geleerd, bij Hein in de poppenkast." 404. Jokko wees nu den Lange de pijp. waarlangs ile daling moest geschién en toonde hem ook het platte dak, dat van de goot goed was te zien. „Kijk van hier ga jij naar dit dak, 'n mooie gelegenheid en zijn we eenmaal op het* dak, dan zijn we gauw bevrijd." Dividend Dividend Scheepvaart-Mij en over 1929 over 1928 Holland Amerika Lijn 0 -o Kon. Ned. Stoomb.-Mij 5 5 Rotterd. Lloyd 9 11 Sfc.v. Mij „Nederl." 10 11 Kon. Paketvaart Mij. 14 14 Java China-Japanlijn 4 7 Ned. Scheepv.-Unie 11.3 12.6 Petroleum Mij en: Koninklijke 24 24 In de afgeloopen week trokken Konink lijke iets meer belangstelling, zonder dat dit echter tot een aanmerkelijke koersver- heffing leidde, op de publicatie der produc- tie-cijfers in de Vereenigde Staten. Deze toonen opnieuw een vermindering aan, en hieruit leidt men af, dat thans definitief maatregelen zijn genomen tot het remmen der overgroote productie in Californië. Een belangwekkend bericht was voorts de van uit New-York en Londen hier ontvangen mededeeling betreffende de oprichting van een Nederlandsche patentmaatschappij, door de nauw met de Koninklijke Shell- groep gelieerde Petroleum Conversion Co., van welker aandeelenkapitaal de helft in het bezit der Bataafscbe Petroleum Mij. zal komen, en die zich ten doel stelt de exploitatie in het buitenland van de raffi- neeringspatenten van de Petroleum Con version Co. Tegelijkertijd zijn bijzonderhe den gepubliceerd betreffende een door de Shell Petroleum Co. of St. Louis opgerichte installatie voor het .kraken" van olie, die de grootste der wereld wordt genoemd 'en die einde Juli a.s. in bedrijf zal komen. Uit deze zoowel als uit andeTe in den jong- sten tijd ontvangen mededeelingen kan wel worden afgeleid, dat de Koninklijke ShelV groep haar werkzaamheden in het raffina- ge-bedrijf voortdurend meer uitbreidt, nu verdere expansie, wat de winning van ruwe olie betreft, in den eerstvolgend en tijd wel als uitgesloten mag worden beschouwd in verband met de bestaande overproductie. Terwijl tot kort geleden nog geruchten liepen, volgens welke op een matig dividend der Aku kon worden gerekend, kwam de directie thans met de officieele mededee ling, dat het winstsaldo weliswaar 'een uit- keering van 6 pCt. zou toelaten, maar dat met het oog op den onzekeren toestand der kunst-zijdemarkt er de voorkeur aan wordt gegeven, het voor versterking der midde len aan te wenden. In totaal wordt op deelnemingen, voorraden enz. f. '4.81 mil- lioen afgeschreven, waardoor 'eerstgenoem de beneden de beurswaarde, de zijde-voor raden tot c.a. de helft van de tegenwoor dige verkoopprijzen te boek staan. Hierna blijft een winstsaldo van f. 7.13 millioen. dat dus wordt, gereserveerd. Met het oog op de geringe koerswijzigin gen in de afgeloopen week laten wij dit maal het gewone koersstaatje achterwege. DE LAND- EN TUINBOUW- GEWASSEN IN HAARL.MEER. Omlrcnt de in den Haarlemmermeerpol der met de onderscheidene landbouwgewas een in 1930 beteelde oppervlakte werd ons van betrouwbare zijde medegedeeld dat van deze uitgestrektheid worden verbouwd: Granen: Wintertarwe 2100 H.A.; zomer- larwe 200 H.A.; rogge 160 H.A.; Winter- gCTst 50 H A.; zomergerst 1200 HA.; haver 1500 HA.; totaal granen 5200 H.A. Peulvruchten; veldboonen (wier-, paar den-, duiven-, waalsche) 260 HA.? erwten 1588 H.A. bruine en wilte boonen 100 HA.; totaal peulvruchten 1938 HA. Handelsgewassen: koolzaad 10 KA.; bruin mosterdzaad 5 HA.geel mosterdzaad 160 HA.: karwijzaad 800 HA.; blauwmaan- zaad 60 HA.; vlas 350 HA.; kanariezaad 180 HA.; andere handelsgewassen, als tuin- en spercieboonen, 9la. wortelen enz. 460 HA.; totaal handelsgewassen 1905 HA. Land- en luipbouwzaden: snikerbielen- zaad 50 HA.; spinaziezaad 325 HA.; knol- en raapzaad 100 HA.t ajuin, of uienzaad 2 HA.; radijszaad 58 HA.; andere land. en tuinbouwzaden als koolrapen, boerekool, wortelen, voederbieten, kroten, witkoolzaad enz. 40 HA.; totaal land- en hiinbeuwzaden 675 H A. Knol-, worlel- en bolgewassen: consump tieaardappelen 750 HA.; suikerbieten 3180 HA.;' mangelwortels en voederbieten 340 HA.; koolrapen en knollen 50 HA.; gele wortelen of paardenpeen 2 HA.; uien 8 HA.; sjalotten, kroten enz. 20 HA.; totaal knol- wertol en bolgewassen: 4350 H1A. Groenvoedergewassen: roode of hoofdza kelijk roode klaver 750 HA.; witte of hoofd zakelijk wille klaver 15 H.A.: mengklaver (roode en wilte dooreen} 75 HA.; lucerne 25 HA.; kunstweiden 175 HA.; wikken 30 HA.; groene mais 10 HA.'; totaal groenvoe- deTgewassen 1080 HA. RECLAME. ECHTE FRIESCHE 20 ÓOci ptront 9756 len kalme beursweek Ongunstige ontvangstcijfers dei Amerikaansche spoor wegen - Een onbevredigende oplossing toor de nitgiite dei Herstelleening - De looiuitzicbten voor de Toung-leening hier te lande niet zeer gunstig Een overzicht der dividenden voor het afge loopen jaar - Uitbreiding van het Ralfi- oegebediijf der Koninklijke Shellgroep - De Akn keert geen dividend nit. Zoools te verwachten was heeft de handel ter beurze in den korte beursweek, die ach- t,. ons ligt. geen teekenen van eenige op- 'eving te zien gegeven en ook de koers- vhommelingen zijn binnen beperkte gren- ren gebleven. Dit geldt niet alleen voor de Europeesche fondsenmarkten, maar ook voor de beurs in New York, die weliswaar altijd op Hemelvaartsdag open is. maar daarentegen op Vrijdag (Memorial Day} en ook op den daarop aansluitenden Zaterdag jeslolen was. De grondstemming was in het algemeen niet ongunstig; de verbetering, die sommige fondsen in de voorafgaande a-eek hadden ondergaan, heeft den handel aangemoedigd, weer wat te ondernemen. Bij ;ebrek aan kooplust van de zijde van het publiek heeft deze Eeweging zich echter niet in die mate bunnen voortzetten, dat de beurs er een levendiger aanzien door heelt verkregen. Blijkens Eet jongste rapport van de Fede ral Reserve Board is de bedrijvigheid in de industrie in de Vereenigde Staten in April, in vergelijking met de voorafgaande maand, vel eenigszins toegenomen, maar hierbij doden zich hoofdzakelijk seizoen-invloeden gevoelen en in de katoenfabrieken b.v. moest de productie in de eerste helft van Mei reeds veder worden ingekrompen. Ook het aantal wagonladingen die door de spoorwegen worden vervoerd, loopt voort durend terug. In de vorige week was het 115.000 beneden het cijfer van de overeen komstige week van liet vorige jaar. Het ligt voor de hand, dat dit mindere vervoer een ongunstigen invloed moet uitoefenen op de (inanciëele resultaten der spoorwegmaat schappijen. Inderdaad zijn de cijfers der spoonvegontvangsten. voor zoover deze lot dusverre voor de maand April zijn gepubli- ceeid, in de meeste gevallen aanmerkelijk teruggegaan. De bruto-ontvangsten van de versie 44 spoorwegmaatschappijen die rap port over de genoemde maand hebben uitge bracht, zagen haar bruto-ontvhngsten, in vergelijking met April van het vorige jaar, siet 12 pet. verminderen. De nello-ontvang- slen zijn in verhouding nog belangrijk meer leruggegaan. en wel met 33 pet. Mocht de dalende lijn zich blijven voortzetten, dan zal dit niet zonder invloed kunnen blijven op de dividendpolitiek der spoorwegonder nemingen. waarvan enkele trouwens reeds (hans hebben moeten besluiten, het gewone kwarlaalsdividend te passeeren. Wij wezen reeds eerder op de even eens onbevredigende ontvangsten van in- dustriëele ondernemingen in het eerste kwartaal van dit jaar; dat het tweede kwar taal een verbetering in dit opzicht te zien zal geven, is wel nauwelijks te verwachten. Deze achteruitgang der inkomsten, die in gevallen, waarin niet uit een surplus van de voorafgegane jaren kan worden gepul. wel tot het verlagen of achterwege laten van dividend moet leiden, is niet alleen van beteekenis voor de directe belanghebbenden, de aandeelhouders, maar ook uit een ander oogpunt. De nieuwe kapitaalvorming moet er wel door worden tegengehouden en het surplus aan middelen van beleggingskringen, waar uit de obligatiemarkt voor een groot deel wordt gevoed, moet automatisch overeen komstig verminderen. En dit juist op het huidige oogenblik, nu meer dan ooit te vo ren het oog op de emissie-markt in de Ver- RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en*poetst 's morgens en 's-avonds met 75 cts.per'/itube. 25cls p.'A Lube 3849 Door E PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER (Nadruk verboden.) 38) „Verbazend vriendelijk van je, RalphM begon ik. „Volstrekt niet. Je hebt er volkomen recht °P- De Fakenhamgoederen hebben al sinds vele geslachten ter beschikking gestaan van den vermoedelijken erfgenaam. Maar je moet mij nog wat meer vertellen over die juffrouw Delora." ..Ik kom je binnenkort met haar een be zoek brengen. Ralph", beloofde ik. ..Het is je dus werkelijk ernst?" vroeg hij veder met een glimlach. ..Ik zou het wel denken", antwoordde ik. Hij keek mij nog eens onderzoekend aan en zeide ten slotte: Gr spoookt iets door je hoofd, Austen. Hat zal wel in verband staan met die De- lora's. Er is zeker iets betreffende hen, dat je niet begrijpt?" „Inderdaad is dat het geval. Je herinnert j'- zeker nog wel, wat Dicky schreef. Het 'Ün menschen van standing in hun eigen mod, maar hier schijnt de man zich le ge dragen als een ontvluchte misdadiger." Maar Dlckv heeft ook geschreven, dat hij v°or een of ander landsbelang naar hier gekomen. Een naar, achterbaksch gootje overigens, die republikeinen van het Zuidelijk halfrond. Ik zou zoo denken, dat eenigde Staten is gevestigd in verband met de aanstaande uitgifte der herstelleening, waarvan bijna een vierde deel in Amerika zal worden aangeboden. Amerikaansche bankkringen zijn dan ook in het algemeen weinig optimistisch gestemd ten opzichte van het resultaat dezer uitgifte. Om de leening voor het Amerikaansche pu- i bliek eenigszins aantrekkelijk te maken, heeft men moeten besluiten, de Amerikaan sche tranche uit te geven tegen een lagereri koers dan het gedeelte, waarop in de Euro* peesche landen de inschrijving zal wordeA opengesteld. Trouwens, ook de koers van uitgifte der verschillende Europeesche tranches schijn.lt onderling nog weer te zullen afwijken. Hob de koersen precies zullen worden, is nog niet bekend; te dien aanzien wordt nog dfe grootste geheimzinnigheid in acht genomen, hoewel de uitgifte der leening reeds op 4 Juni a.s. zal plaats vinden. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, alvorens tusschen de vertegenwoor digers der Bank voor de Internationale Be talingen (onder wiet auspiciën de uitgifte der herstelleening plaats vindt) en de ban- kiersgroepen. die de leening aan de markt zullen brengen, overeenstemming was He- reikt. Een oogenblik heeft het er zelfs uit gezien, alsof voorloopig van de emissie zou moeten worden afgezien. De thans gevondeD oplossing van een uitgifte van onderling afwijkende tranches is stellig niet ideaal en moet dan ook als éen „noodsprong" worden beschouwd. De opzet was toch, om één groote dollarieening uit te geven, welker in de diverse landen uit te ge ven tranches op de verschillende beurzen dooreen leverbaar zou zijn. Thans zal de koers van uitgifte, als gezegd, in de ver schillende landen van elkander afwijken; in Amerika zal hij ongetwijfeld het laagst zijn. in Frankrijk, waar men de kans op succes zeer hoog aanslaat, zal hij vermoedelijk hooger woTden dan in eenig ander land. Om te voorkomen, dat van Fransche zijde wegens de aantrekkelijker voorwaar den der Amerikaansche tranche zal worden ingeschreven in Amerika in plaats van in Frankrijk, is bepaald, dat alleen de Fran sche stukken vrijgesteld zullen zijn van de Fransche couponbelasting, die omstreeks 16 pCt. bedraa-gt. Hoe men wil voorko men, dat de inschrijvingen uit de landen, waar niet met dergelijke fiscale dreige menten kan worden gewerkt, zicb zullen wenden tot de tranches, wier rendement het hoogste is. is op het oogenblik nog niet duidelijk. Dat de vooruitzichten voor de herstel leening in ons land zoo bijzonder gunstig zijn, kan stellig niet worden beweerd. De belangstelling voor obligatiën, die in de eerste maanden des jaars sterk was toege nomen, is in de laatste weken weer aan het tanen. Verschillende in den jongsten tijd uitgegeven leeningen hebben geen suc ces gehadslechts een klein gedeelte er van kon worden geplaatst en de beursno- teeringen zijn in sommige gevallen lager dan de koers van uitgifte. Het speciale ka rakter van de leening, die door de Duitsche herstelbetalingen wordt gewaarborgd, brengt weliswaar met zich, dat zij niet met de meeste andere Duitsche emissies over één kam kan worden geschoren, maar dit neemt niet weg, dat vele Nederlandsche beleggingsportefeuilles reeds in ruime mate van Duitsche obligatiën, pandbrieven e.d. zijn voorzien, zoodat wellicht hij velen be zwaar tegen een verdere uitbreiding zal bestaan. De onzekerheid over het lot der Young- leening oefent een belemmerenden invloed uit op den beurshandel, die zich ook te Amsterdam ter dege doet gevoelen. Boven dien waren weinig nieuwe factoren aanwe zig,' die in gunstigen of ongunstigen zin een bepaalde richting aan het koersverloop hadden kunnen geven, en het gevolg hier van is, dat in het algemeene aspect der beurs zoo goed als geen wijziging is ge komen. In de afgeloopen week zijn weder ver schillende dividenden en jaarverslagen ge publiceerd, die over het geheel aan de ver wachtingen hébben beantwoord. Slechts een enkel keer is het aangekondigde divi dend eenigszins meegevallen, zoo b.v. dat hij om de zaken voor elkaar te krijgen wel genoodzaakt is een beetje geheimzinnig te doen." „Nu. ik hoop eT spoedig meer van te we ten", antwoordde ik. „Ik ga nu Freddy op bellen, als je er niet op tegen hebt." Ralph knikte en zeide: „Ik ga intus- schen naar mijn kamer. Growes is op reis met een maand vacantie en hij heeft wat klanten voor me klaar gelegd, die ik eens door moet zien. In ieder geval zie ik je mor gen wel weer." Ik begaf mij naar de kleine zitkamer, welke behoorde tot het departement, dat mijn broeder tot mijn beschikking had ge steld. Daarop belde ik lord Frederic May- nard. een mijner volle neven en een-der jongere leden van het kabinet, op. De huisknecht deelde mij mede, dat mijn neef op het oogenblik aan het diner zat, maar ongetwijfeld dadelijk aan het toestel zou komen. Weldra hoorde ik dan ook zijn mij welbekende stem. „Freddy", zeide ik, „ik moet den Chinee- schen gezant spreken." „Die is vanavond van elf tot één uur hier te vinden. Maar wat voor den duivel heb jij met hem te maken." „Komt hij je werkelijk vanavond bezoe ken?" 4 „Inderdaad", verklaarde Freddy. „Wij hebben een politiek, half diplomatiek avond feest. Ik ontmoette mijn oude vriend eerst gisteren en hij herinnerde er aan, dat hij beloofd had te komen." „Je bent een patente kerel", verklaarde ik. „en ik kom ook kijken." „Maar je hebt mijn vraag nog niet beant woord!" „Dat komt later well" antwoordde ik en belde af. i van de Nederlandsoh-Indische Suiker Unie, die de uitkeering op dezelfde hoogte van het vorige jaar, n.l. 19V6 pCt., kon hand haven. Daarentegen moet de directie van de Cultuur Mij. Tjepper, als gevolg van het minder gunstige oogstresultaat voorstellen het dividend van 79 pCt. tot 43 pöt. te ver lagen. In het jaarverslag van de Sentanen Lor wordt gewezen op het moeilijke ver loop van den suikerverkoop uit oogst 1929 en op den tragen gang der afdoeningen uit oogst 1930, waarvan l April nog maar 6.8 pCt. was verkocht. Toch kan ook deze maatschappij een onveranderd dividend van 16 pCt. voorstellen. Nu een groot aantal ondernemingen reeds haar jaarrekeningen hebben gepubliceerd, resp. haar dividend hebben aangekondigd, lijkt het ons wel van belang, eens een ver gelijkend overzichtje te geven van de uit- kecringen over het afgeloopen jaar in ver gelijking met 1928. Uit dit overzicht blijkt wel duidelijk dat, teTwijl een aantal in- dustrieele ondernemingen haar dividend nog hebben kunneD verhoogen, resp. het op dezelfde hoogte van het vorige jaar heb ben kunnen handhaven, de meeste cultuur maatschappijen in sterke mate den invloed van de prijsdaling op de productenmarkten hebben ondervonden, terwijl van de scheep vaartmaatschappijen zelfs eenige van de op en in Ned.-Indië varende lijnen haar divi dend hebben moeten verlagen, als gevolg van den ongunstigen toestand op de vraoh- tenmarkt: Dividend Dividend Indnstr. Ondern. over 1929 over 1928 Calvé-Dclft 7 pCt. 7 pCt. Amst. Droogdok-Mij. 7 }J 0 Fijenoord 10 7 Rott. Droogdok-Mij. IS 12 Ned. Soheepsb.-Mij. 6 5 Holl. Gew Beton-Mij. 20 16 Gew. Betonb Kondor 25 20 Ned. G. en Spirit.fabr. 24 20 Ned. Kabelfabriek 25 21 Philips Glocil.faibr. 21 21 Margarine Unie 10 10 Ver. Blikfabrieken 18 18 Ver. Kon. Papierfabr v. Gelder 15 15 Werkspoor Aku O 18 Rubbermijnen Hessa Rubber 10 30 Indische Rubber Oie o 10 Oost Java Rubber 28 34 Suikermij.en Vorstenlanden 10 12 Javasche Cultuur-Mij. 36 42 H. V. A. 30 30 Ned. Ind. Suiker Unie 1%. 19V6., Tjepper 43 79 Tabakmij.en Arendsburg 0 60 Deli Mij. 21 22 Deli Batavia Mij. 90 45 Niet lang na elven verscheen ik ten huize van mijn neef en na een praatje met de vrouw des huizes gemaakt te hebben, bleef ik dicht bij den ingang van de zaal vertoe ven. kijkende naar de binnenkomenden. Tegen middernacht ongeveer werd Zijne Excellentie de Chineesche gezant aange diend en een gevoel van blijdschap vervulde mij. Ik had goed gezien! De groote breed geschouderde heer, die zich minzaam over de hand van mijn nicht boog, was inderdaad de persoon, die ik zeer onlangs in gezel schap van Delora had opgemerkt. Ik klampte Freddy aan en weldra stond ik ook voor Zijne Excellentie te buigen. Hij keek mij door zijn bril met hoornen montuur vrien delijk en gemoedelijk aan. Ik had een tijdje doorgebracht in het verre Oosten en onder hield mij met hem over enkele onderwer pen. die ik vermoedde, dat hem belang zou den inboezemen. „Uw Excellentie is, naar mij blijkt, al goed bekend met Londen", merkte ik op naar aan leiding van een of ander gezegde van hem. „Ik ken uw groote stad, helaas, nog slechts zeer oppervlakkig. Ik ben altijd blij, wan neer zich een gelegenheid voordoet om haar wat nader te leeren kennen." „Gisteravond bezocht b.v. uwe Excellen tie wel een zeer merkwaardig stadsgedeelte van Londen", merkte fk als terloops op. „Gisteravond?" herhaalde de gezant vra gend. „Laat ik eens even denken. Neen, gisteravond kan het onmogelijk geweest zijn, kapitein Rotherby. gisteravond had ik zelf gasten aan tafel." Ik keek hem een oogenblik zwijgend aan. Maar er was op zijn gelaat niets te lezen. Ik ging dus op de zaak nog even door: „Ik meende uwe Excellentie gisteravond gezien le hebben in een straat in de buurt van de Shaftesbury Avenue, juist toen u een klein restaurant verliet, het Café Universal. In uw gezelschap bevond zich de heer Delora." De gezant schudde zijn hoofd een paar maal ontkennend, terwijl hij verklaarde: „U vergist zich bepaald, kapitein. Ik heb met de jongere leden mijner legatie op het Lang ham Palace gedinneerd. Wien noemde u?" „Den heer Delora", antwoordde ik. Weer schudde de gezant het hoofd bij wijze van ontkenning en herhaalde: „Delora.Neen, de naam is mij totaal onbekend. Er vertoeven heej wat landgenoo- ten van mij le Londen", vervolgde hij, „en het ligt voor de hand, dat juist ten gevolge van de eenheid van kleeding de Europeesche voorbijganger den eenen Chinees voor den anderen houdt." Ik maakte een zeer diepe buiging! Zoo mooi had ik nooit in mijn leven een leugen hooren opdisschen! Zijne Excellentie glim lachte allervriendelijkst, toen ik afscheid van hem nam, en ging verder. Ondanks mijn teleurstelling gevoelde ik, dat mijn onder zoek mij nu eerst recht in beslag zou nemen. De aanwijzingen schenen daarbij gunstiger voor Delora te worden. Immers het had allen schijn alsof de onderneming, waarbij hij betrokken was, niets met misdaad had uit te staan. HOOFDSTUK XXVI. Het was reeds over éénen, toen ik van het avondfeest van mijn neef in mijn hotel terugkeerde. De portier, die mij binnenliet, wees mij intusschen een man, die in het schemerlicht van de vestibule stond. „Daar is iemand, die al een paar uur or u staat te wachten, mijnheer. Hij heeft mij verklaard Fritz te heetenj' „Moet die mij spreken?" De man kwam een schrede dichterbij en sloeg aan. Toen herkende ik hem dadelijk. Het was de man van het Café Universal. „In orde", zeide ik tot mijn portier. „Ga maar even mede naar mijn kamers", liet ik er op volgen, mij tot Frilz wendend. Ik ging hem voor naar mijn appartement, draaide het eleclrisch licht op en zette mij in een fauteuil. „Nu, Frilz", begon ik, „ik hoop dat je mij wat nieuws brengt." „Ik ben mijn baantje kwijt, mijnbeer", antwoordde hij een beetje somber. „En wat verdiende je daarmee?" vroeg ik. „Do fooien meegerekend zal het onge veer twee pond per week geweest zijn", ver klaarde mijn bezoeker met een sterk Duilscfi accent. „Dan neem ik je van hedenavond af in mijn dienst tegen twee pond tien pence per week. De betrekking zal wel niet van lan gen duur zijn, maar je zult bemerken, dat zij niet onvoordeelig zal wezen." De man liet zijn hoed door zijn vingers glijden en keek mij met domme oogen aan, terwijl hij antwoordde: „Ik ben geen knecht, mijnheer". „Als dat wel het geval was, zou ik j9 niet kunnen gebruiken. Maar je kunt je nuttig maken in een andere richting, als je er tenminste lust in hebt" „O, mijnheer, ik ben lot alles bereid. Ik' heb vrouw en kinderen en daarom mag ik niet zonder werk zijn." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13