De Radio-zendtijd-verdeeling. 71ste Jaargang VRIJDAG 30 MEI 1930 No. 21534 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. GOUDEN BRUILOFTSFEEST Het voornaamste nieuws van heden. j LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel toot «dvertentiën art Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. pet regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week f 018 Buiten Leidon, waar agenten gevestigd rijn, per week „0.18 Franco per post I. 2.35 rf- portokosten. Dit nummer beetaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. Gebrs. Slokiermans en rechtverkrijgenden tot het oprichten van. een veirnikkelinrichting in het perceel Bouwenlouwensteeg Nis, 25, 27, 29 en 31, Sectie H Nis 2250, 2107, 2578 en 2579: b. K. Louwrier en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de brood- en banket bakkerij in het perceel Zuidsingel Nis 21-23, Sectie C. No. 1565; c. E. H. F. Passier en rechtverkrijgenden iot het uitbreiden van de bewaarplaats voor benzine en herstelplaats voor auto's in het Perceel Langestraat Nis 13, 15, 17 en 19, Sectie C. No. 1562. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 30 Mei 1930. 3-OCTOBER-VEREENIGING. DE MEI-VERGADERING. Hel plan voor het middagieest omvat een bloemen- en fmitcorso. In de Graanbeurs hield Woensdagavond de 3-Octobervereeniging haar gebruikelijke Mei-vergadering, waarin ouder gewoonte de feestplannen- voor den aanstaanden-herden kingsdag van Leiden's ontzet zijn vastge steld. De voorzitter, de heer W. van der Laan, sprak een kort welkomstwoord tot de wei nig talrijke bezoekers en gaf vervolgens het woord aan den 2en secretaris, den heer P. Boot Jr. tot het lezen der notulen, welke onveranderd onder dankzegging werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van het L S. C., dat inplaats van den heer De Kanter, die als praeses-collegii is afgetre den, de heer A. Ruys zitting zal nemen in het bestuur der vereeniging; tevens was binnengekomen een dankbetuiging van H. K. H. Prinses Juliana voor het op Haar geboortedag ontvangen telegram. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren H. ten Dijk, P. A. van der Heiden en Al. Boekwijt. Hierna kwam het voornaamste punt der agenda: de plannen voor de feestviering in behandeling. De voorzitter gaf een overzicht van de festiviteiten, welke aan den feestdag zullen voorafgaan. Het ligt in de bedoeling op Woensdagmiddag en -avond, 1 October we derom een kindervoorstelling te organisee- Ten, waaraan het bekende kinderboek „De avonturen van Pietje Bel" ten grondslag zal liggen. In den avond van 2 October wordt een taptoe door de stad gehoudende voor zitter sprak de hoop uit, dat vele muziek- vereenigingen hiervoor hun medewerking zullen verleenen. De feestelijkheden op den 3den October omvatten: 7 uur muziek van het Leidsch Politie-muziekgezelschap; 8Va uur koraail- muziek in het v. d. Werffpark en uitdeeling van haring en wittebrood. De koraalmuziek zal niet worden begeleid door kinderzang. Tevens zal in de morgenuren een wed strijd voor kinderen van leden met vlie gende Hollanders worden gehouden. Tijdens den dienst in de Pieterskerk zullen er geen feestelijkheden zijn. De hoofdschotel voor het middagfeest wordt gevormd door een bloemenfeest; een optocht van versierde auto's, rijtuigen, fiet sen, enz. Het bestuur hoopt, dat ook de bloemkweekersvereenigingen uit de omge ving, zooals te Aalsmeer en Boskoop, hierbij niet zullen achterblijven. Daarnevens hoopt het bestuur op de daadwerkelijke medewer king van de fruitkweekers uit het West- 'land, die hier een prachtige gelegenheid'krij- gen om reclame te maken voor hun pro ducten. Voor de verschillende groepen, waarin de deelnemers worden onderver deeld, zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. De heer H. Brouwer juichtte het voorstel van harte too. Waar het feestplan van de vereeniging betrekkelijk geringe financieele offers vraagt, verzocht hij met de prijzen behoorlijk voor den dag te komen, hetgeen de deelneming ten goede zal komen. De voorzitter antwoordde, dat dit inder daad in de bedoeling ligt, terwijl 'het be stuur zich bovendien voorstelt aan die deel nemers, wier voertuigen aan de eischen voldoen, en ook overigens daarvoor in aan merking komen, een vergoeding te geven. De heer R. van Dam stelde voor om voor de winnaars niet alleen prijzen in den vorm van medailles of kunstvoorwerpen beschik baar te stellen, doch tevens geldprijzen. Het plan voor het middagfeest werd daarna onder applaus goedgekeurd Het avondfeest omvat, als gewoonlijk een cabaret-uitvoering, het feest op» het Schut tersveld en een vuurwerk. De vergadering hechtte met applaus haar goedkeuring aan het geheele plan. Daar bij de rondvraag geen der aanwe zigen het woord verlangde, sloot de voor zitter hierop de vergadering met een beroep op aller medewerking en dank voor de op komst. DE DRUKTE OP HEMELVAARTSDAG. Het schitterende zomerweer had gisteren velen uit hun huizen gelokt, zoo dat reeds 's morgens vroeg talrijke auto's, motoren cn wielrijders naar builen trokken. Speciaal Meyendaal mocht zich in een druk bezoek verheugen, doch ook de badplaatsen waren goed bezocht. De trams waren den gehee- len dag door druk bezet, 's Avonds brachten bezoekers van de Hollandia-Toeiwedstrijden op hun doorreis een bezoek aan Leiden. Ook de Spoorwegen deelden in den over vloed van reizigers. Reeds in de vroege ochtenduren waren de treinen overvol en moesten velen zich met een staanplaats ver genoegen, niettegenstaande de aangebrachte versterkingen In weerwil van de groote drukte waren alle treinen echter goed op lijd. Gisteren was het juist een halve eeuw ge. Wen, dat voor het echtpaar Jacobus de Wit en Francina van Oosten de bruidsdagen '"gingen, terwijl zjj 9 Juni d.a.v. in den wht werden verbonden. Een groot deel »an hun leven hebben zij doorgebracht in "in huisje aan de Waardgracht no. 60. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de oud je" beiden 72 jaren tellen, waarvan de Jrouw juist vier dagen ouder is dan de man. Bun huwelijk werd gezegend door 8 kinde- t0ni 4 ïoons en 4 dochters; er zjjn 29 kleinkinderen. De echtgenoot was vroeger achtereenvolgens werkzaam bjj de wolfa- briek van de firma Van Wensen en gedu rende mim 20 jaar als metselaar bjj de Ia. Pclanen. Vier jaar geleden noopte zjjn min der goede gezondheid hem het werk neer te leggen. De kinderen voorzien gezamen lijk in het levensonderhoud van hun ouders. Mogen zjj erin slagen de periode van dan gouden bruidstijd te maken tot een van onverdeeld genoegen, welke ach in hun verderen levensavond voortzet. 0 Rede van den heer A. van Gent. - Een smadelijke, communistische nederlaag na een rumoerig debat. o De afdeeling Leiden vaïi de Democra tische Partij had Woensdagavond in de groote zaal van het Nutsgebouw een pro testvergadering belegd tegen de radio-zend tijd-verdeeling. Als spreker trad het Demo cratische hoofdbestuurslid A, van Gent uit Waalwijk op; terwijl de leiding der ver gadering in handen was van dr. Kamerling. Na den spreker en de aanwezigen welkom te hehben geheeten hield de voorzitter een korte inleiding, waarin hij ongeveer het volgende zeide: Zelf ben ik niet in het bezit van een radiotoestel en veertien dagen geleden wist ik nog niet, gelijk het meerendeel der Neder landers, het verschil tusschen de A.V.R.O., V.A.R.A., K.R.O en N.C.R.V. In veertien dagen tijds kan echter zeer veel veranderen. in geen jaren heeft het Nederlandsche volk met zulk een hartstocht stelling ge kozen; helzii voor of tegen de door minister Reymer voorgestelde verdeeling van den beschikbaren radio-zendtijd. Dit stelling kiezen kan ons slechts met vreugde ver vullen, daar hieruit blijkt, dat de Neder landsche natie nog niet geheel en al is ver suft dor de sectarische, separistische partij politiek, dat het volksgeweten nog niet ge heel en al gesubstitueerd is door partijdisci pline en gehoorzaamheid aan de voorschrif ten der politieke leiders. Nooit heb ik, aldus spr., naar een radio-toestel verlangd; doch in deze dagen zou ik verlangen er een te bezitten ten einde met meer nadruk partij te kunnen kiezen. Het feit, dat hier, waar het de distributie van de radio-omroep be treft, het volksgeweten zóó spontaan, zóó hartstochtelijk ontwaakt, geeft mij nieuwen moed, dat ook dan wanneer in de komende jaren nog belangrijker kwesties aan de orde komen, de snaren van het volksge weten in trilling zullen kunnen worden ge bracht en een zuiveren klank zullen doen hooren. Het fel oplaaien van de enthousiaste pro testen, waarmede overal in den lande de handelwijze van minister Reymer als on rechtvaardig wordt gebrandmerkt, is een duidelijke aanwijzing dat het rechtsbewust zijn nog leeft in het Nederlandsche volk en dat wij ons nog warm kunnen maken over datgene, wat wij als rechtvaardig erkennen. Voor ons leden van de Democratische partij, aldus vervolgt spr., is politiek bovenal een zaak van rechtvaardigheid en gemeen schapszin en niet een kwestie van secta- risch of separistisch klasse-, secte- of partij belang. Wii willen een harmonische samen leving en datgene, wat ons Nederlanders vereent zoeken en uitbannen datgene, wat ons verdeelt en scheidt. Wij zien de groote vraagstukken op maatschappelijk gebied, nationaal zoowel als internationaal, als ge wetensvragen, als rechtsproblemen, niet als belangenvragen waarbij het rechtsbewust zijn maar al te vaak door de overmacht ge weld wordt aangedaan. Voor ons is democratie een. in gemeen schapszin wortelend verzet tegen alle heersc.hzuchtige machtsaanmatiging De maatschappij der toekomst zal in synthe- tischen zin door samenwerking opgebouwd moeten worden op rechtsbewustzijn in tegenstelling met de huidige, steeds verder gaande versnippering door het voortdurend zoeken naar datgene, wat ons verdeelt en. scheidt. Het is allerminst onze bedoeling hier als politieke groepeering voor de A.V.R.O partij te kiezen of tegen de V.A.R.A. of een der andere omroepvereni gingen te ageeren, maar wij wenschen als helangelooze buitenstaanders op principieele gronden verzet aan te teekenen tegen het onrecht, dat hier wordt gepleegd, tegen het smoren van de vrije, niet verpolitiekte omroep, tegen de wijze waarop nu. door middel van de radio, onze natie nog verder zal worden uiteengesneden en verdeeld. Wij verzetten ons tegen het stelselmatig uiteen- scheuren van ons volk en scherp begrensde politieke groepeeringen, die willoos loopen aan den leiband van hun dwaze partij besturen. Wij pleiten steeds en ook ditmaal weer voor zuivering in onze politiek, voor het naar voren brengen van het algemeen belang, in plaats van partij-, secte- of klassebelang. Wij zien in de zendtijd-verdeeling van minister Reijmer het hoogtepunt, de climax, de apotheose van onze jammerlijk ontaarde partij-politiek. Nadat de vergadering door een krachtig applaus haar instemming met deze inleiding had betuigd verkreeg de spreker van den avond het woord Als hartstochtelijk aanhanger van de A.V.R.O. schaamt spr. zich voor de zendtijd- verdeeling, die minister Reijmer heeft dur ven publiceeren en acht zich gelukkig in deze vergadering zijn standpunt omtrent deze kwestie uiten te mogen zetten, daar •pr. meer nut verwachtte van een vergade ring van een politieke partij over dit onder werp dan van de hoe spontaan ook tot 9tand gekomen protestvergaderingen van de A.V.R.O. zelf in de verschillende steden van ons land, daar de Nederlanders moeten lee- ren zich met de politiek- althans die der Democratische, Vrz. Dem. Partijen en van den Vrijheidsbond bezig te houden daar anders de politieke klasse- en secte-partijen zich met de Nederlanders gaan bemoeien. In tegenstelling met zijn voorganger minis ter Van der Vegte, die althans ernstig ge tracht heeeft o.a. door de instelling van den Radioraad, deze kwestie op te lossen, heelt minister Reymer het zich gemakkelijk ge maakt dor eenvoudig na aftrek van eenige uren voor de kleine zendvereenigingen den beschikbaren zendtijd in vieren te deelen; daarmede aantoonende van de geheele zaak niet het minste besef te hehben. Immers de radio behoort niet aan de politieke partijen doch aan het Nederlandsche volk (applaus) en niet te worden misbruikt om de volkeren tegen elkaar in het harnas te jagen of de belangen der partijen te cultiveeren. Gelijk Zaterdagmiddag j.l. op de protestvergadering te Amsterdam gezegd is heeft minister Reymer met deze verdeeling het Nederland sche volk op de ziel getrapt (langdurig applaus). Inplaats van een genotsmiddel is het radiotoestel thans een bron van ergernis ge worden, wanneer men thans des Zaterdag avonds rustig van de radio wil genieten ver telt de heer Zwertbroek voor de V.A.R.A.- zender te Hilversum van de ellende in het donkere Zuiden (U reeds lang bekend uit de nieuwsbladen); teneinde hier vanaf te wezen schakelt U in op Huizen waar b.v. pater De Greve U vergast op een waar schuwing tegen het socialistische vergif, dit is de verdeeling van den radiozendtijd. Pater Perquin noemt deze verdeeling,, een gave God's" en de heer Zwertbroek „een recht matige oplossing", doch spr. vond „een sensationeel luchtdrama van ir. Alberda en monseigneur Nolens" de juiste benaming (gelach). Dan behandelde spr. de vraag hoe het mogelijk is, dat een sterke organisatie als de A.V.R.O., welke zich zelf heeft gevormd, zoo maar willekeurig wordt geknecht en haar zendtijd gehalveerd. Dit is volgens spr. slechts een gevolg van de secte- en klasse- belangen najagende politiek van de groote partijen; waartegen de Democratische Partij hij de verschillende verkiezingen vele malen ten sterkste heeft gewaarschuwd. Het uit brengen van stemmen op haar werd echter door vele Nederlanders als nutteloos be schouwd, doch thans plukken zij door deze verdeeling de wrange vruchten van eigen fout. Slechts drie partijen vertegenwoor digen in Nederland het algemeen belang, n.m.l. de Conservatieve Vrijheidsbond en de vooruitstrevende Democratische en Vrij zinnig Democratische Partij. Ongetwijfeld zou bij een samensmelting van deze beide laatste partijen tot een Algemeen Democra tische Partij het algemeen belang nog veel meer gediend zijn, doch de leiders der Vrij zinnigen vinden voor alsnog het voorzetsel Vrijzinnig onmisbaar. Wat de invloed van een partij leider vermag leidde spr. af uit de verschillende opvattingen van de Anti- Revolutionaire Partij voor 1901 onder lei ding van dr. Kuiper en thans onder bewind van den heer Colijn. Hoewel het veelomvattende A.V.R.O. pro test bemoedigend is, kan toch zonder poli tiek niets worden bereikt, daar vertegen woordigers der verpolitiekte drie andere omroepverenigingen in de Tweede Kamer de overgroote meerderheid vormen en de afgevaardigden, die de A.V.R.O. gunstig ge zind zijn hiertegen niets uit kunnen richten. Het feit, dat volgens een daghladbericht van Woensdagavond de kerkeraad van de Geref. Kerk te Nijmegen besloten heeft, dat in den vervolge de ouderlingen der gemeente bij het huisbezoek er bij de talrijke radioluisteraars op aan zullen dringen lid te worden van de Ned. Chr. Radiovereniging en bovendi°n nog die lidmaten der gemeente, die lid zijn van een niet-Christelijke Radiovereniging des wege kerkelijk gemaand zullen worden (Avondpost) bewijst de ontaarding der cleri cal© politiek. Tijdens den 80-jarigen oorlog hebben onze voorvaderen gevochten voor de vrijheid van het geschreven en gesproken woord, waarbij noch Philips de Tweede noch Alva in staat waren ons te knechten en zouden wij ons dan thans onderwerpen aan de heeren mr v. d. Deure, Zwarfcbroek en pater Perquin? Neen! Al zouden zij hun duivelsch verbond ook in de hel gesloten hebben! (applaus). Spr. uitte dan den wensch. dat er ver tegenwoordigers of aanhangers der genoemde BINNENLAND. De verdeeling van den iadio-zendtiid*? interpellaties-Boon en Oud door de Tweede Kamer verworpen. (Uit het Parlement, 3e Blad.). Op 67-jarigen leeftijd is te Heemstede overleden de heer J. C. Peereboom. oudste directeur van Haarlem's Dagblad. (Binnen land, 2e Blad.) Twe« Delftsche studenten voor twee jaaf geschorst. (Gemengd, 2e Blad.) De jaarlijksche roeiwedstrijden van Hol- landia (Sport, 3e en le Blad.) Om het voetbalkampioenschap van Ne derland; Go Ahead wint met 53 van Blauw Wit. (Sport, 3e Blad.) BUITENLAND. De Engelsche regeering blijft met 29 stemmen in het Lagerhuis in de meer derheid. (Buitenland, le Blad.) Thuringen en het Duitsche Rijk. (Buiten-* land, le Blad.) Borms weer voor de rechtbank. (Buiteen*» land, le Blad.) Een Poolsch-Lihauensch grensincident (Buitenland, le Blad.) heeren aanwezig zouden zijn; ten einde mei hem in debat te treden (geroep „Neem maar een portret"). In zijn antwoord op de rede van minister Van der Vegte bij de installatie van den Radioraad zeide dr. De Visser als voorzitter „De nationale eenheid van ons land, voort durend in het oog te zullen houden" doch het resultaat is het kortwieken van de A.V.R.O. De gepubliceerde verdeeling vond spr. daal ook „een radio-vloek" en minister Reymer, den geestelijken vader „een man zonder karakter". Door een krachtig en langdurig applaus gaf de vergadering haar instemming met het door den heer Van Gent gesprokene te ken nen. Na een korte pauze werd gelegenheid gegeven in debat te treden of vragen te stel len. Slechts een drietal communistisch ge tinte jougelui wilde in debat treden; terwijl eenige andere personen van de gelegenheid om vragen te stellen gebruik wilden maken. Daar ons inziens zeer terecht verwacht werd, dat de drie debaters zich ongeveer op het zelfde standpunt zouden stellen en hun prac- tijk van vorige vergaderingen om den ter be schikking gestelde spreektijd aan elkaar over te dragen aan den voorzitter bekend was, werd hun tezamen dezelfde spreektijd (10 minuten) toegewezen als de andere heeren. Toen de eerste spreker van dezen tijd 8 1/2 minuut verbruikt had om zijn meening over de „water en melk" .omroepverenigingen ia Nederland te openbaren en den welgemeen- den raad te geven toch vooral op Moskou met zijn cultureel en intellectueel hoogstaande programma's af te stemmen (groote hilariteit en geroep „Waar heb je Russisch geleerd") kwamen de anderen in opstand tegen de lei ding der vergadering. Nadat zij kans gezien hadden om 20 minuten obstructie te voeren, werd 't vijftal door de politie, krachtig geas sisteerd door de vergadering de zaal uitge werkt, waarbij enkele fiksche klappen wer den uitgedeeld. Do beide aanvoerders wer den buiten door politie ingerekend en zullen zich ongetwijfeld te zijner tijd wegens orde verstoring ter bevoegde plaatse moeten ver antwoorden. Tijdens het gevecht in de gang zag een gouden horloge kans spoorloos van de ketting te verdwijnen! Na dit opwindende intermezzo werden de gestelde vragen door den spreker beant woord. waarna de voorzitter met 'n woord van dank aan den heer Van Gent de ver gadering 9loot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. J. J Groen en Zoon, Pieterskerkkoorsteeg 18, Leiden. Overleden procuratiehouder C. G. van Heuven. Leiden. L. van Esch Wzn., Nassaulaan 13. Oegst- geest, handel in leder en schoenen. Pphef- fing filiaal; Leiden, Haarlemmerstraat 74, onder den naam: „De Centrale", dd. 24/5 1930. Vestiging filiaal: 's-Gravenhage, le v. d Boschstraat 209a, onder de naam: „Elveska". dd 24/5 '30. Firma P. Gerth Nieuwe Rijn 6465, Leiden, engros rijwielen en onderdeden. Wijziging handelsnaam thans; Rijwie'fa- briek „Boerhaave". firma P. Gerth. Wijzi ging uitgeoefend bedrijf thans: fabricatie van rijwielen, verkqpp van rijwielen, rij-i wielonderdeelen, autotoebehooren, stofzui-» gers.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1