NOORDWIJKERHOUT DE AVONTUREN VAN ADAMSON. Londensch Aanteekenboek. FAILLISSEMENTEN. betreft, want dat is dit jaar betrekkelijk ge- nng geweest. Nu gaat straks weer vol moed „op boop van zegen" naar de hanngvisscherij! Hoewel er op visscherijgebied weinig te voorspellen valt, lijkt het ons toch niet ge daagd te zeggen: „de hanngvisscherij staat er goed voor". Er is geen kop oude haring in do pak huizen meer over en de vraag naar het roede HoMandsche product blijft gelukkig aanhouden. Maar er is ook nog een andere vraag. Deze n.l.: wanneer krijgt Katwijk nu eens een Zeehaven? Verleden jaar boorden wij daar nog wel eene iets van b.v. dat ons Gemeentebestuur ten deze zeer ijverig in de weer was om dit vraagstuk tot een goed einde te brengen. Maar de laatste maanden schijnt -het weer geheel en al in den doofpot te zijn gegaan. Hetgeen te betreuren valt! Wanteen nieuwe haven: Zij is een levensbelang voor de visscherij van Kat wijk en du9 voor het bestaan der bevolking 1 Weeshuis aangekocht. De heer r. d 'Helm alhier heeft het Wees huis der Ned. Herv. Kerk te Katwijk a. d. Rijn gekocht van de heeron Spierenburg on Haasnoot om daarin een filiaal te stichten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Een goede vangst. Wij meldden dezer dagen, dat een onbe voegde heb nieuwe rijwiel van M. v. KL die ju „de Mient" aan het werk was, verruild had voor een. oud karretje. De politie toog dadelijk op onderzoek uit. Spoedig bleek dat iemand die zich had uitgegeven voor jachtopziener bij mevr. v. V. te Wassenaar bij v. L. aldaar het oude karretje in huur had gekTegen. Het ging er dus om, om dien persoon te vinden. Zijn signalement was goed opgenomen door v. L. en den inspecteur van politie alhier zond aan ver schillende rechercheurs dit signalement mei vermelding der feiten. Spoedig werd ver nomen dat te Heemstede wel een mevr. v. V. woonde en niet te Wassenaar. Het sig nalement kwam precies overeen met een aldaar bekenden rijwieldief die reeds vele maanden gezeten had voor dergelijke fei ten. Hij moet binnenkort zijn 25-jarig jubi leum vieren als gevangene. Deze persoon, zekere J. P. v. d. K., werd spoedig te Rot terdam aangehouden en op transport ge told naar Katwijk. Daar zit hij thans in bewaring. Hii weigert eenige verklaring af te leggen. Hij zal voor den officier van justitie te Den Haag geleid werden. NOORDWIJKERHOUT. In den vroegen Zondagmorgen, had midden in 't dorp, wederom een ernstige aanrijding plaats. Op 't kruispunt reed een motorrijder uit Rotterdam, in volle vaart op auto H. 10844. De duo-rijdster werd van den motor geslingerd en bewusteloos bin nengedragen bij den coiffeur W. Ook de auto werd ernstig beschadigd. Op den Kerkweg werd een jongen, die couranten bezorgde, omver gereden door den motorrijder v. d. B. alhier. De jongen werd ernstig aan zijn been ver wond. Te hard rijden veroorzaakt hieg vele ongelukken. Abonnementen en advertentiën kunnen vanaf heden worden opgegeven aan den Heer A. VAN WAGTENDORFF VAN RIJN, Agent Leidsch Dagblad, Haven straat 16, alhier. 1415 LISSE. Aan ile gevolgen overleden. De heer P. T. Hoefman, reiziger in choco-, lade, wonende te Haarlem, die Vrijdag hij te Slatenbrug werd overreden, is aan de gevolgen overleden. Radio, proleet. Hoor 009 ingezetenen dezer gemeente is aan den Minister van Waterstaat een pro test tegen de zendtijdverdeeling gezonden van de volgende inhoud: Aan Z.E. den Minister van Waterstaat 's-Gravenhage. He ondergeteekenden, wonende te Lisse, Kolesteeren met verontwaardiging 1. tegen de onrechtvaardige verdeeling van den zendtijd, welke verdeeling tot stand is gekomen door roof ten koste van de algemeene omroeporganisatie. 2. tegen het feit, dat de verschillende voorstellen van de algemeene omroeporga nisatie om te komen tot een werkelijk recht vaardige oplossing van het zendtijdvraag- stuk tot heden door U genegeerd zijn. (Volgen 209 handteekeningen). NOORDWIJK. Hel vermiste vliegtuig. De politie alhier ontving bericht, dat een Duitsch vliegtuig, op weg van Frankrijk naar Amsterdam werd vermist. Het is niet onwaarschijnlijk, dat bedoeld vliegtuig in zee is gestort, waarom de comm. van politie alhier, bij vinden van een vliegtuigonderdeel', bericht daarvan verzoekt. Hljwieldieven. De heer de R. alhier heelt bij de politie kennis gegeven van vermissing van zijn rijwiel, hetwelk hij tegenover zijn winkel had neergezet. De politie stelt een onder zoek in. Door een linksiijdeinde autobus aangereden. Door K. G. alhier werd bij de politie ken nis gegeven, dat door een autobus uit Kat wijk bijna iedereri morgen op dep Heeren weg buiten noodzaak links werd gereden. Gisterenmorgen was hij daarvan het slachtoffer geworden, daar hij door be doelde autobus werd gegrepen en neerge hakt, waardoor o.m. de voorvork van zijn 'ijwiel brak. De politie stelt een onder zoek in. Bij de politic alhier werd aangifte ge daan van vermoedelijke!» diefstal van een heerenrijwiel ten nadeele van den heer Sch. alhier. Sdh. had dit rijwiel in de omgeving van den vuilnisbelt (waar hij eenige werk zaamheden verrichtte) neergelegd. De pe- htie stelt een onderzoek in. Onder het vee van den landbouwer T- d. P. alhier is mond- en klauwzeer uit gebroken. Door de politie zijn borden aan gebracht. De heer H. Lindhout H.Czn.. rijks- klerk bij 's Rjjks Directe Belastingen, slaagde voor het examen adj.-comm. bij dit dréiistvat OEGSTGEEST. Teraardebestelling de heer W. J. Oudshoorn. Wij maakten enkele weken geleden melding van het verheugend feit, dat de Dorpsstraat door verbouwing van het win kelpand van den heer W. J. Oudshoorn aanzienljjk was vooruitgegaan. Thans zien wij vanuit dit zelfde huis de schaduwzijde van het leven door het, na een korte, doch ernstige ongesteldheid, plotseling overigden van dozen energieken ondernemer. Op de be graafplaats bij „Het Groehe Kerkje" heeft de teraardebestelling plaats gehad. Dat Ouds- hcrorn een geziene persoonlijkheid was, is fcg deze plechtigheid wel duidelijk bewe zen door de bijzondere groote belangstelling. Wij merkten o.a. op een deputatie van de bakkerspatroonsvereeniging „Door een dracht verbonden", afd. Leiden en Omstr. Aan de groeve werd alleen het woord ge voerd door 'ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Na in korte trekken herinnerd tfc hebben aan de afgeloopen lijdensweken, bepaalde spr. zich bij het heden, nu wij rondom ons het jeugdige groen met kracht zien uitbot ten, worden wij geroepen om dezen, nog met zooveel geestkracht bezielde huisva der, aan de schoot der aarde toe te ver trouwen. Ook voor ons aller toekomst zien wij' hier weer de broosheid van het leven en de krachtige hand Gods, die ons naar Zijnen wil zal geleiden. Bereidt u daarom voor de toekomst, het oog gericht naar bo ven. Met weemoed dacht spr. aan fie ach terblijvende familieleden, weduwe en kin deren, welke laatsten nog te jong zijn om dit groots verlies te beseffen. Aan het einde van zijn indrukwekkende rede bad ds. Jansen Schoonhoven het „Onze Vader" De groote schare verliet daarop diep be wogen den doodenakker. Zendingsfeest op Hemelvaartsdag. 'Voor de 20ste maal vindt a.s. Donderdag op „Oud-Poelgeest" het Zendingsfeest plaats. Ails sprekers zullen optreden ds. Punselie uit Leiden, ds. Langman uit Wassenaar, zendeling Slarrenburg ui't Nieuw-Guinea, ds. Knoop Geref. pred. uit Rotterdam, ds. Weslenburg uit Den Haag en ds. Pras uit Katwijk aan Zee. Hel feest begint des middags te 2 uur. Moge de opkomst dit jaar alle verwachtin gen overtreffen I De politie heeft aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Den Haag overge bracht A. W. V. alhier, die veertien dagen gevangenisstraf moest ondergaan. SASSENHEIM. Aanbesteding. Voor rekening van den heer Th. Brouwer is onderhands aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Beukenlaan. Ingeschreven is als volgt: Gebr. M. en A. v. Breda f, 12,876,— Th. Reeuwjjk f. 13.100. C. Meiman f. 13,265. G. Lemmers, Voorhout f. 13.825. Het onderzoek van de verlofgangers zal voor deze gemeente worden gehouden op 30 Juni a.s. te half drie in de openoarl school aan den St. Jeroenweg te NoorJwjjk. Alhier is opgericht een vloolclub. De bazaar der T.B.C.-vereeniging heeft dewen- schelpheid en bestaansmogelijkheid doan blijken. VEURLEIDSCHENDAM. Door B. em W. van Voorburg is als no. 1 op den voordracht tot benoeming van onderwijzer aan school D. aldaar, geplaatst de heer J. A. Meyer onderwijzer aan de openbare school alhier. De 1-4-jarige de Goey wonende aan den Broekweg geraakte door eigen onvoorzich tigheid onder een motorrijwiel, met het ge volg, dat zij daardoor een 'hersenschudding kreeg. Na onderzoek in Antonius Hove, kon zij echter spoedig huiswaarts keeren. mermeer J. Reijngoud en gezin, van Woubrugge A. Hopp, van Duitscbland P. N. Brouwer, van Leiden. Vertrokken: A. A. van der Valk, naar Tiet L. M. van Egmond uaar Rijswijk L. J, van Mourik naar Rijswijk C. A. C. van Wissen naar Wassenaar A. Jager n. 's-Gravenhage S. S. da Silva naar Brazi lië J. Limburg naar 's-Gravenhage. Overleden: C. Zwaan, 65 jaar. Ondertrouwd- Joh. Langeveld, 25 jaar en E. G. Roodakkers. 26 jaar. Getrouwd: W. Th. Zwartjes en C. A. C. van Wissen J. H. van der Moer cn C- H. Wilteman L. J. van Mourik en L. M. van van Egmond. Guido Gezette-herdenking. Zondagavond herdacht op zeer bijzondere wijze de tooneelvereeniging „Guido Gezelle" den priester-dichter wiens naam de Vereeni- ging draagt, met de opvoering van het too- neelstuk „De drievoudige wijsheid van Vader Wang" van den Franschcn schrijver Henri Ghéon. Omstreeks 8 uur opende de heer F. Loh- man deze bijeenkomst met den gezellen- groet „God zegene het eerzame handwerk" en heette de genoodigden welkom. Aanwezig waren o.a. de praeses der vereeniging, pastoor P. Meyer, mgr. Th. Bekkers, direc teur van het nationaal liefdewerk S. P. L„ de praeses van Leiden, de vicepraeses van Wassenaar en eenige leden van Wassenaar en Zoeterwoude. Spr. noemde het een geluk kige keuzo van de Vereeniging dezen naam te hebben gekozen. Guido Gezelle, d,o zoo'n grooten invloed op zijn volk heeft gehad. Nadat êén der leden had voorgedragen „Ex celsior" werd met de uitvoering van hel tooneelspel aangevangen. Het spel gat een ware geschiedenis uit China weer, uit den tijd van den beruchten Boxer-opstand in het jaar 1900. Het tooneelspel werd keurig vertolkt cn de verschillende rollen uitstekend aangevoeld. De grimecring en costuums, geleverd door den heer G. Hoppezak tc Leiden, waren goed verzorgd. Aan het einde van den avond heeft pastoor P. Meyer allen dank gebracht voor dezen sehoonen avond en hulde gebracht aan den regisseur der vereeniging, den heer 1 F. Lohman. A.s. Zondag wordt het tooneelsluk nog maals opgevoerd. Vrijdagavond geeft „Benvenuto" haar concert in het Burg. Veraèdepark te 8.15 uur, voor het eerst onder leiding van den heer H. G. A. Bokhoven. Stilte tijdens de uitvoering wordt vriendelijk doch dringend verzocht 1 VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Gevestigd: D. Jonkers van Haren M Erabec, van Breda A. A. M. Thierry, van 's-Gravenhage M. G. Remijn, van Wc-ststellingwerf W. Schoonderbeek e, Loosduinen D. J. B. Allaart en gezin, v, Kollumerland R. Lubach, van Haarlem. DIE POLITIE-PETT PAST ADAMSON NIET!!! VALKENBURG. Door B. en W. dezer gemeente ts, aan hen heer G. van der Perk te Rijnsburg, ver gunning verleend tot het exploiteeren van een radio-centrale alhier. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de Chr. School hebben zich -46 solli citanten aangemeld. WARMOND. Naar wij vernemen is de intrede var» Ds. J. Schoneveld, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Kethel, bepaald op Zondag 6 Juli a.s. De bevestiging zal dien dag plaats hebben in den ochtendkerkdienst door Ds Odé van Koudekerk. (Van onzen Londenschen Correspondent). „Vedligheidsweek". Mei, 1930. Een „week" is een vorm van propaganda, waarmede men in Enge»and den laaiaten tijd zeer vertrouwd is. De „katoen-week" is juist voorbij en er is terstond een „veilig- heidsweek" op gevolgd. Dit was een onder neming van de „Saiety First Council", die al sinds jaar en dag beproeft de Devolking voorzichtigheid bij te brengen, in fabrienen, in de huishouding en vooral op straat, opdat de ontstellende statistieken der onge vallen wat lager zullen worden. Deze veiligheidsweek kwam op een zeer geschikt oogenblik. De „week end", die er aan vooraf ging, had een treurig record ge geven van verkeersongelukken met ooode- ljjken afloop. Juist waren de cijfers van verkeersongelukken van het vorig jaar be kend gemaakt, die hadden verteld dat meer dan 7000 menschen ih dat jaar onder de verkeerswielen het leven hadden verloren en dat er meer dan 170.000 door bet ver keer waren gekwetst. De cijfers over het eerste kwartaal van dit jaar, die er bij wa ren geveegd, hadden het afgrijselijke ver moeden gewettigd dat 1930 nog weer meer slachtoffers zou maken. Merkwaardig was dat er naar buiten niet veel van een „veiligheidsweek" bleek. Wij zouden haar nauwelijks hebben „gezien" in dien de dagbladen er niet artikelen en be schouwingen aan hadden gewijd. De groote reode omnibussen van Londen, die volgeplakt en -geschilderd zijn met reclame-leuzen en formeele teksten en opschriften, droegen ook een biljet, dat de menschen kon vertel len dat het veiligheidsweek was. Maar bij zooveel letters werden de letters der veilig heid nauwelijks opgemerkt. De Safety First Council had aan bestuurders van voertuigen in Londen (die tezamen gemiddeld drie doo- den per dag in de stad maken) gevraagd aan hun voorruit een bordje te bevestigen met het woerd „on guard" (ik ben op mijn hoede) er op. Dit waren de voornaam ste uiterlijke kenmerken van de „Safety Week". En missohien kan men in dat op- r.iehi weinig meer doen. Het is ook goed de noodzakelijkheid voor voorzichtigheid in de eerste plaats te prenten in de hersenen van hen, die de machtsmiddelen voor dool en verderf op straat hanteeren; dat zijn de bestuurders. Het is vooral goed omdat de mensehen van den motor meer en meer de meening ingang trachten te doen vinden, ook in officieele kringen, dat de groeiende slach ting misschien vooral kan worden toege schreven aan de onvoorzichtigheid der voet gangers. Waarbij men geriefelijk vergeet dat de kracht, die doodt, niet schuilgaat in een mensch op twee beenen, maar in een motorvoertuig op vier wielen. „On guard" was dus de leuze, die de be stuurders deze week letterlijk voor oogen hielden. Het Is absurd en ongelukkig dat deze leuze in dien vorm tot een énkele week is beperkt en aldus het denkbeeld dreigt te vestigen dat de uiterste voorzich tigheid slechts dringend is gedurende deze beperkte periode van de „veiligheidsweek". De Veiligheidsraad zou van een succes kun nen spreken en het zou ongetwijfeld blijken indien hij bij bestuurders de over tuiging veld kon doen winnen, dat onvoor zichtig rijden een misdaad is tegen de ge. meenschap en dat bestuurders permanent „op hun hoede" behooren te zijn. Dat is niet zco zeer een deugd als een plicht. Men be hoeft slechts in de ongelukkige positie te verkeeren van voetganger in Londen om ter dege te weten da.t die plicht er slecht wordt gevoeld. Het is niet 'n zaak van enkelingen, maar van gansche groepen auto-bestuurders, die voortdurend de eerste regelen van voor zichtigheid overschrijden, die bij herhaling langs hun weg risico's nemen en zich met die onbehoorlijke machtsbewustheid gedra. gen, die tot ongelukken leidt. De campagne, die geopend is, moet geen kwesti6 van een week zijn, maar behoort tot in lengte van dagen te worden voortgezét. Want het openbaar besef, eem oogenblik neergeslagen bij de periodieke aankondiging d6r ongevallencgfers, vergeet ze gauw en dut weer in, zoo grondig, dat men al weer klaar is met dien vermaledijden Britschen „sense of humor", wanneer men leest van bekende menschen, parlementsleden, schrij vers, acteurs en actrices, die wpgens overtre ding der snelheidsgrens voor den rechter zijn verschenen. Geen verontwaardiging wordt het deel van deze overtreders en nie. mand schijnt in hen de „misdadigers tegen de gemeenschap" te zien, die zij tooh in vele gevallen zijn geweest In massa's gevallen worden ongelukken op den weg toegeschreven aan een samen loop van ongunstige omstandigheden. Het is een van de meest zinlooze toeschrijvingen, die de wereld kent. En de aanvaarding er van gaat uit van de praemisse dat er een toestand kan zijn zonder omstandigheden, goed of slecht. Zoo hoorden wij ter gele- genheid van de veiligheidsweek verklaren dat stof en papiersnippers op de wegen menig auto-ongeluk hebben veroorzaakt. De be stuurder wordt dan van blaam gezuiverd of zijn schnld aan een onheil wordt verzacht, Hetzelfde geldt voor gevallen, waarin BtDom van een tredn (in Engeland gaan de wegen vaak over spoorlijnen door middel van brug gen) het uitzicht van den bestuurder heelt belemmerd. Gedurende „veiligheidsweek" is nu ook geijverd voor schoone wegen, stol en papitrvrije wegen, en voor regels voor trein-machinisten, die hen er van moeten doordringen geen stoom en rook te laten ontsnappen onder de weg-bruggen. Al die waarschuwingen van seoundairen aard hel pen den bestuurder aan de gelegenheid zijn primaire verantwoordelijkheid, gedeeltelijk of zelfs geheel op anderen te schuiven, ter wijl hij dit toch inderdaad niet mag doen, aangezien het zijn plicht is te rijden op zoodanige wijze, dat, hoe de omstandigheden ook zijn, hij nimmer gevaar oplevert. Deze noodzakelijkheid is niet te best naar voren gekomen in deze propagandaweek voor vei ligheid. Maar de arme voetgangers hebben herhaaldelijk moeten hooren dat „het be ter is duizend maal voorzichtig te zijn dan eens kreupel" en „dat men in één seconde letsel kan oploopen die een jaar voor her stel behoeft" en ,,'dat één oogenblik van na denken op den trottoirband beter is dan tien in het ziekenhuis". RECLAME. GEEN HOESTEN NOCH KUCHEN! als ge maar regelmatig Lakerol neemt. Lakerol is 'n beproefd middel bijverkoud. heid en 't heeft nog het voor. deel, dat 't zoo lekker is! '^Koop eens een doosje. LAKEROL PASTILLES LAKeROL PASTILLES SO CL p d. bij «Hf Apoth. «n Ofog 7043 De mijnwerker in het Paleis. De heer en mevr. James Brown zijn een bescheiden Schotsch echtpaar. Zij wonen in een mijnwerkersdorp in Ayrshire ,in 6en huisje dat een rijksdaalder per week aan huur kost. Zij hebben er al 35 Ven gewoond. Maar nu hebben zijn hun eenvoudige woniQg verlaten om tijdelijk in de hoofdstad van Schotland te gaan verblijven. Toen zij aan het station te Etlinburg aankwamen, Waren zij nog „Mr. and Mrs. Brown". Even later spTak iedereen 'hen aan met ,7our Grace", want zij hadden het Palais van Holyrood be trekken, waar zij nu de positie innemen, dia bet vorig jaar werd vervuld door den Hertog en de Hertogin van York. Dit is de tweede maal dat James Brown door do Labour-regeering is benoemd tot „Lord High Commissioner of the Church of Scotland" (Lord Hooge-Commissaris van de Schotsche Kerk). Het is een politiek ambt, dat wil zeg gen een ambt dat wordt gegeven door den leider van de politieke partij, die aan de regeering is. Het is een soort ministerschap; maar het is veel meer een gouverneur-gene raalschap, aangezien deze Lord Hooge-Com missaris in Schotland den Koning vertegen woordigt en vervangt. Hei is waarschijnlijk alleen in GrooLBrit- tannie mogelijk dat een oud-mijnwerker die daarenboven in z(jn normalen levens staat de nederigheid van qjjn mjjndagen heeft gehandhaafd zulk een hoog konink lijk ambt kan krijgen, met al den praal, de plechtigheid en de glorie er aan verbonden. Brcwn zit in het Paleis Holyrood, de mach tige residentie der koninklijke Stuarts, op een troon. Hij houdt er, bijgestaan door Mrs. Erown, recepties en „levees" (gala-recep ties voor de hooge mannen des lands) en hij noodigt er uitverkoren personen aan den ko ninklijken disch. Brown is er 9e Koning, die hof houdt in Bdinburg. Hij draagt prach tige uniformen. Een en twintig kanonnen worden te zijner eere afgeschoten. Cavalerie draaft naast zijn statiekoela, trompetters'hul digen hem met fanfares. Bij zjjn kameraden is de koel-bedaarde oud-mijnwerker hekend als Jimmy". In het paleis is hij voor de adellijke menschen van zjjn hofhouding en voor allen „His Grace". Mevrouw Brown heeft voor de gelegenheid drie prachtige receptiejaponnen laten maken. Tezaamzijn zjj gedurende eenigen tijd het middenpjnt van het „Society"-leven van de Schotsche hoofdstad. En evenals bij de eerste gelegen heid van vier jaar geleden, gedragen zij zich met al de waardigheid en het dec»- mm, die de positie vraagt Uitgesproken: H. J. Buschman, laatstelijk gewoond hebbende Schoolstraat 16, Noordwijkerhout; arr.-rechtb. 's-Graven hage, 17 April 1930, rechter-comm. mr. W. Fick, cur mr. E. J. M. H. Bolsius, Stations weg 8a, Leiden. J. Blokker, rijwielhandelaar, Wagenstraat 1, Lisse: arr.-rechtb. Haarlem. 20 Mei 1930; rechter-comm. jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, cur mr. L. G van Dam. Wil- helminastraat 49, Haarlem. Opgeheven: Naamlooze Vennoolech. Bouw. en Handel Mij. Dijkhoven 111, Noord- wijkerhoul; arr.-rechtbank 's-Gravenhage, 15 Mei 1930: cur. mr. E. J. M. H Bolsius, Stationsweg 8a. Leiden. ï-a

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7