KLENE'S KAUWGOM Odol~iandzeep BENTHUIZEN. Nederlandsch Fabrikaat, prima kwaliteit. 5 tabletten 5 cent UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. J. TIMMERMAN Jr., Agent Leidsch Dagblad alhier. RECLAME. Hof DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR. Een sterft bewijs \*oor de 'conclusie, dat 'Kürlen, zooals de gearresteerde heet en ni»t Kuertzner, de Düsseldorfsche massamoorde naar zou zijn, zou de confrontatie van den gearresteerde met de indertijd aangerande vrouw Meur er kunnen opleveren. Toen vrouw Meurer de kamer binnen trad, waar het verhoor werd afgenomen, merkte Kürlen direct op: „Ah, daar i9 vrouw Meurer ook!" •Daarna verklaarde Kürlen, dat hij reeds van het begin af de bedoeling heeft gehad, haar te vermoorden. Om die reden had hij in zijn acletasch een hamer medegenomen. Hij probeerde eenige passen achter vrouw Meurer te blijven, om ongezien'den hamer uit de tasch te nemen en den overval Ie plegen. Vrouw Meurer is indertijd zeer angstig ge weest en heeft eonige malen omgezien, wan neer hij eonige passen achterbleef. Toen zij daarna op de Rijnbrug kwamen, hoeft hij 'haar eenige slagen met den hamer op het hoofd gegeven. Naar verder verluidt, hooft Kürten zijn ftrouw reeds Donderdag bekond, dat hij de Düsseldorfor moordenaar is. De vrouw werd des nachts door de recherche in het café, waar zij werkzaam is, door de vraag verrast, waar haar man, de Düsseldorfer «moondenaar, zich ophield. Zij schrok zoo hevig, dat zij direct toegaf, dat haar man legenover haar een volledige bekentenis had afgelegd, De nasporingen waren zeer moeilijk, daar hij sinds jaren niet meer gefotografeerd is. Nadat hij met mevrouw Meurer was ge confronteerd, is Kuerten ook nog samenge bracht met Gerlrud Schulte. Toen mej. Schuil© de kamer binnenkwam zag zij een reeks rechercheurs voor zich, waaronder zich ook Kuerten bevond. Met een snellen blik monsterde zij de aanwezigen, daarna wees zij Kuerten aan en zeide: „Dit ï9 de man, die mij ondor den naam Baumgar'en aangesproken heeft, vergezelde en ten 9lotte gestoken heeft," Men heeft zich" afgevraagd waarom Kuer ten, die geregeld getracht heeft zijn slacht offers uit den weg te ruimen, het meisje, «dat hij het laatst mishandeld heeft en dit ten slotte zijn woning aan de politie heeft aangewezen, niet vermoord heeft. De inspecteur Momberg geeft hiervan de volgende verklaring: Kuerten was van mee ning dat hij het meisje, dat een onbekende was in Düsseldorp, zoo in de war had ge bracht, dat zij zijn huis niet meer terug kon vinden. Hij voelde zich dus veilig. De politie heeft Zaterdag de kamers van Kuerten doorzocht. Hierbij kwamen ver schillende schrifturen en een actentasch «net twee lange puntige scharen voor den dag. Onder de matras vond men eon spaar boekje met meer dan 6000 Mark. Tn een hoek vond men een groote schop, die vol gens den verdachte gediend heeft om het lijk van Maria Hahn in Papendell te be graven. Talrijke getuigen werden bij het verhoor gehoord, als vroegere arbeiderscollega's, be woners uit het huis waar hij een kamer had gehuurd, personen, waarmede hij vroeger in de gevangenis had gezeten en jonge meisjes, die beweerden door Kürten te zijn lastig ge vallen of mishandeld. Van beteekenis was de verklaring van een man die in 19*28 te zelfder tijd als Kürten in de gevangenis was ondergebracht. Kürten had in de gevangenis geweldige verhalen van zijn avonturen met vrouwen opgcdischt en eens gezegd: „Zoodra ik weer vrij ben zal Düsseldorf een sen satie beleven." De al? getuige gehoorde man had de aandacht van de politie op Kürten gevestigd en medegedeeld, wat Kürten in de gevangenis had verteld. De politie had Kür ten een paar dagen lang gadegeslagen, maar toen geen verdere aandacht aan dit spoor geschonken. Kürten was gisteren lang niet zoo leven dig als ZalcTdag en Zondag en op rle hem gestelde vraag of hij wist wat hem te wach ten stond, antwoordde hij er op te rekenen voor zijn ganse he leven in een krankzinni gengesticht te woTden opgesloten. Het resultaat van het omvangrijke on-- 'dwzoek, dat de vergelijking van het hand schrift der moordenaarsbrieven vorderde, kan nog niet ale afgesloten worden be schouwd. Het is bekend, dat Kuerten een aantal brieven geschreven heeft, waarin hii de aandacht vestigde Op zijn werkzaam heid. Hij zelf heeft gezegd, dat hij deze brieven geschreven heeft in de verwachting 'daardoor groote verontrusting onder het Dusseldorfsehe publiek te zaaien. Het ts merkwaardig, dat Kuerten ziin eersten brief eind September 1929 aan de Dussel- 'd erf er Rtadtnnzeiper geschreven zou heb ben en zelf in de bug van het blad zou go- worpen hebben. Het gaat hier om dgn brief, dien hij aanhaalde in den volgenden, aan de politie garichten brief. De eerste brief i«* echter nooit ter kennis van de politie gekomen. Voor men tot vergelijking van de hand schriften overging, heeft de deskundige dr. Seheiehort aan Kuerten verschillende vragen gesteld over eigenaardigheden dier brieven, die enkel de schrijver beantwoor den kan. Deze vragen heeft Kuerten be antwoord op een wijze, die allen twijfel uitsluiten, dat hij niet de schrijver zou zijn. Ook zijn handschrift kwam met de brieven overeen. Kuerten heeft tö Düsseldorf twee broe ders en een zuster die hem als een kalm manscb schilderensoms heeft hij echter aanvallen van waanzin, die twee of drie. maanden duren. Hii is een intelligent man. gaat echter gaarne 's nachts uit. Intussehen is Düsseldorf gisteren weer opgeschrikt In de voorstad Fhngem werd fn de Hildeneretrasse een 10-jarig dochter tje van de familie Ortmann geworgd in de ouderlijke woning aangetroffen, Eerst dacht men aan moord, doch blijkens een ingesteld onderzoek heeft het meisje in afwezigheid der moeder con sjaal om don hnb gebon den. Toen zij de sjaal iets losser wijde maken, trok zü hem onbewust vaster aan, met het reeds bekende gevolg. WEER EEN ONTVOERING. Den laat sten tijd hebben in verschillende landen ontvoeringen plaats gevondeD, die aan bet geval Koetjepow doen denken. Het laatste geval van ontvoering gebeurde te Praag. De ontvoerde, een zekere Michalj- tsjoek, was jaren lang azent van de G.P. OE. en kreeg de opdracht lid te worden van de Oekrajiensohe vereenigingen en de G.P.OE, op de hoogte to houden van het geen in die vereenigingen omging. Uit ge wetenswroeging om deze verradersrol of om andere redenen besloot Miohaljtsioefc met de bolsjewiki te breken. Hii vestigde zich te Praag en publiceerde een rij artikelen over de werkzaamheden van de G.P.OE. in de Oekrajine. Deze publicaties wekten bij de bolsjewiki uit den aard der zaak veel woede. Het schijnt, dat de G.P.OE, besloot haar vroegeren agent uit den weg te rui men, Op 10 Mei verliet Miehaltsjoek zijn woning to Praag 'en sindsdien is hij spoor loos verdwenen. RECLAME. maakt Uw tanden in korten tijd glanzend wit Het reinigings- 1 vermogen van Odol - tandzeep ls ln één woord I^®/> verbluffend. wAPr,,s doos: 35 i 1478 VERGADERING KORENBOND. Do vergadering van den Korenbond St. Willibrordus, waartoe behooren do zang- koren Wassenaar, Voorschoten, Oegstgeest, Noordwijk, Katwijk aan den Rijn, aanvan kelijk vastgesteld op 4 Juni, is uitgesteld lot op Woensdag 11 Juni a.9. o ALPHEN. Auto weggezakt. Dezer dagen had ter hoogte van heft Goudscjierijpad een automobielbestuurder het ong6val, door te ver uitweken, met zijn wagen weg te zakken in den berm van don weg. Na veel moeite en met behulp van een andere auto, wist men den wagen weer op den weg te brengen. STAKING N.V. OOSTHOEK ZN. Onregelm atigheden. Zondagavond kwam het nabij de scheeps werf van den heer A. Pannevis in den Hoorn tct een minder vriendelijke ontmoeting mét eenige werkwilligen van de N.V. Oosthoek en een aantal hen opwachtende personen, waarbij een der werkwilligen eenige gevoe lige klappen opliep. De politie, die. spoe dig ter plaatse verscheen, heeft hen ten slotte onder geleide naar hun verblijfplaats aan de betonfabriek „De Hoorn" gebracht. Het bleek, dat genoemde werkwilligen Za terdagmiddag. hoewel zij hun verblijfplaats voor de goede orde niet mogen verlaten, met een aut-obus naar Leiden waran ge gaan Toen zij nu Zondagavond' met den trein terug kwamen, werden zij ter hoogte van deze scheepswerf opgewacht met het bovengenoemde gevolg. Verkeersongeval. Door het plotseling naar links uitw\jk*n van een motorrijtuig, bestuurd door zeké ren E.. kwamen gistermiddag in «:1e Gmma- laan een drietal wielrijders leelijk in de knel mét het gevolg, dat een hunner Tn de sloot terecht kwam. De man werd evenwel spoedig op het droge gebracht, terwijl de zaak verder onderling tusschen partijen zal worden geschikt. Onze plaatsgenoot R. Davelaar, agent van politie 3e kl., werd met ingang van 1 Mei j.l. bevorderd tot 2e klasse. BOSKOOP. De gehouden collecte in het geb'. „Salvatori" ten bate van de diaconie der Ned. Herv. Kerk, heeft circa f.30 op gebracht. o- - LEIDERDORP. Brug aangevaren. Dat de zuinigheid de wisheid wel eens bedriegt, ondervond gisteravond een schip per van een motorschuit, geladen met groen ten, die te hoog geladen, met volle kracht onder de Leiderdorpsehe brug doorvoer, met gevolg, dat een groot gedeelte van de lading in den Rijn selioof. Door hulpvaar dige handen werd wel weer veel opge- vischt. doch de schade was voor den betrok kene tamejrjk groot, daar aan de opper vlakte van het water een dielaag dreef. o NIEUWKOOP. Vogelfilm. De bekende vogel-amateur, de heer Bor- det uit Over\*eer) beeft een hut van matten opgeslagen in een rietzudde te Noorden, met goedvinden van den eigenaar, om foto grafische opname te maken voor een film van een aldaar nestelende rietgors. Deze vogel (emberiza schoeniclus) behoort tot het geslacht der gorzen, die in ons land van April tot October in de rietkanten wordt aangetroffen en ook wel rietmu9ch, sloot- musch en rietvink heet. Bij den correspondent der intercom munale arbeidsbemiddeling staan inge schreven 2 werkeloozen, beiden opper lieden. De Nieuwkoopsche Postduivenveree- niging ,,De Vooruitgang" hield haar Jubi- leumvlucht wegens zesjarig bestaan vanaf Koyon (België), afstand 319 K.M. met 30 duiven en werden in vrijheid gesteld 's morgens 7 uur met westenwind en be trokken lucht. De uitslag luidt als volgt: G. Voorsluijs I, 2, 10, 17, 18, 24, 28. P. Pieteree 3, 5, 6, 12, 15, 22, 27, 30, J. Voorsluijs 4, 7, 11, 16, 19, 21, 26, 29. P. Voorsluijs 8, 9, 13, 14, 20, 23, 25. Aankomst eerste duif 1 uur 12 min. 57 sec., laatste 2 uur 37 min. 47 sec, De heer J. J. Beving, sedert 1 Febr. 1928 onderwijzer aan de R.-K. School te Noorden, is in gelijke functie benoemd te Woerden. Men ziet den heer Beving noode heengaan, omdat hij een goed onderwijzer is en nog veel van zich deed verwachten. Mej. E. Wientjes uifc Uithoorn, sedert tal van jaren onderwijzeres aan de Chris telijke school alhier, is in gelijke betrek king benoemd te Voorschoten. TER-AAR. Verg. Bloembollenkweekersver. In het locaal van den heer G. Verhoef hield de Bloemkweekersvereeniging een le denvergadering. De voorzitter, de heer Nieuwenhuizen, opende de vergadering met een woord van welkom aan de opgekomen leden, waarna door den Secretaris, den heer J. Lek, de notulen der vorige vergade ring werden gelezen en onder dankbetui ging algemeen werden goedgekeurd en vast gesteld. In verband met de verzending naar de veiling noodigt. de Voorzitter allen uit, zoo veel als mogelijk is, alle gelijke kisten daar voor te nemen. Er is gebleken, dat ook de verpakking van de Lathyrus veel te wen- schen over laat. Dan komt aan de orde de vaststelling van nieuwe statuten en huis houdelijk reglement en goedkeuring hiervan. Een concept werd door den Secretaris voor gelezen, dat door de vergadering werd goed gekeurd behoudens een kleine aanvulling. Het Bcsluur stelde voor op dege statuten ook de Koninklijke goedkeuring aan te vragen, waarop door de vergadering aan het Bestuur machtiging werd verleend deze goedkeuring aan te vragen. Op voorstel van een der leden werd goedgevonden dat na het verkrijgen dezer Kon, goedkeuring, ieder lid een exemplaar der statuten en reglement zal ontvangen. Bij de rondvraag werd door den voorzitter medegedeeld, dat hij gaarne met het oog op het „trekken" gezamenlijk Irekbakjes wilde inkoopen. Hij beweert, dat dit een belangrijk voordeel zal geven. Voor dat er echter een inschrijving zal plaats hebben, zal aan de leden eerst een circu laire worden gezonden, hoeveel hakjes zij noodig hebben, waarna dan de inschrijving zal plaats hebben. De voorzitter spoorde de leden aan zoo veel mogelijk bij de Voreenigjng bakken te bestellen. Ten riotle komt nog ter sprake het vervoer der bloemen te Aalsmeer, waar over velen niet te spreken waren. Hierin zal door het Bestuur zooveel mo gelijk verbetering gebracht worden. Daar geen verdere zaken meer te behan delen waren, werd door den voorzitter aan de leden dank gebracht voor hunne mede werking. waarna de vergadering word ge sloten. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. Nederveld van Haarlemmer meer C. A. Verïaan van Rijnzaterwoude J .Slager van Weststellingwerf R. Donker van Ooststellingwerf .1. Roorda van Winkel H. Boere van AJphen a. d Rijn - G, Hartman van Haarlemmermeer. Vertrokken: H. Boogaard en gezin naar Abcoude A. Zevenhoven n. Leimuiden J. van den Broek n. Zevenhoven J. B. Schleumer n. Amsterdam M. M. Hooger- vorst n. Voorschoten P. Treur n. "Woer den J. Sanders n. Leimuiden Wed. II. Hilders n. Nieuwveen C. Dauphin n. Win schoten N. M, de Jong n. Nieuwer Amstcl. WADDINXVEEN. Burgerlijke stand. Geboren- Jans Auke Marten, z. van C. Offereins en C. M. Bosscha: Antje, d. van G. G. Kool en J. den Breejen; Bastiaantje, d van H. van Mourik en C. Koren; Hen drik, z. van J. B, Brinkhorst en H. A, Cam- meraat; Cornelia Gerarda, d. van J. Möhle en M. van der Knijff; Geertje, d. van W. Scheurwater en J. Sannez-, Eva Marijntje, d. vaji M. Schouten en M. M. Hoogendoorn*. Huibert Adrianus Johannes, z van J. van Os en G. Alkemade Overleden: A. G. Hofman. 3 dagen: A. Belt, 25 jaar; P. Nooriander, 20 jaar. Gehuwd- Th. J. F. S. Kroft en C. H. Moon?; H. van Veen en T. C. Oppelaar; Gr. Zwanenburg en J. M. Düllemeijer. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud. Inlichtin gen ter secretarie. De Harmonievepeeniging „Kunst na den Arbeid" te Moordrecht gaf dezer da gen in onze gemeente muriekuinvoeringen op den openbaren weg. Aan belangstelling ontbrak het niet Er werd propaganda ge maakt voor hpt concour? op a.s. Hemel- vaarisdag. Zaterdag 1.1. is het Zwembad alhier weder geopend. Er was al veel belangstel ling. Aan het dorp werd de 15-jarige doch ter van den heer A. aangevallen door een groote doghond, toebchoorende aan den héér S. Voor men haar kon ontzetten, had het dier de mantel van het meisje geheel verscheurd, Men kon toen gelukkig het verwoedde dier wegtrekken. Aan de aannemer» H. van den Berg en P. Both alhier is ondershands opgedra gen den bouw van een woonhuis aan den Brugweg, voor rekening van den heer T. Hilger8, De heer D. J. Oudijk alhier in herbe noemd als voorzitter van de polders Ach- terof en De Putte, terwijl gekozen is als Heemraad dier polders, door de ingelan den van De Putte, de heer G. W. O. van Dort. Kroon, alhier, zulks ter vervulling van de vacature ontstaan door overlijden van den heer B. Olie. Tot bestuursleden van de Waddinx- vccnsche burgerwacht werden herbenoemd de heereu H. M. de Wilde en O. Kroon. De heer De Wilde zal als voorzitter op treden. Dc houtzager P. v. E. die met de rech terhand ifi aanraking kwam met een cir kelzaag, werd zeer ernstig verwond, zoodafc hij geruimen tijd invalide zal zijn. De heer H. A'. B. werd aan de Oranje- laan aangereden door een wielrijder die plotseling een slop uitkwam. Hii werd over den grond geworpen en ontwrichtte bii den val de linkerpols, zoodat. hij medische hulp moest inroepen. Onze plaatsgenoot de heer v, D. werd te Gouda ernstig aangereden door een mo torrijder, zoodat hij ter plaatse onder heel kundige hulp moest gesteld worden. Het bleek dat hij ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. AALSMEER. Een nieuwe roos. Door den kweeker J. K. van Zijverden aan den Uiterweg is een nieuwe roos ge wonnen en sinds eenigen tijd in cultuur ge bracht, De roos werd opgemerkt tusschen de variëteit ,»Asp. Marcel Rouyer". De vaste keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft de roos gekeurd ter plaatse, waar voorn, bloemist reeds een paa/r duizend struiken in knop en bloei had staan. Zij hadden alle fqrsche en goed gevyjde knoppen, welke bij open- bloeien beter kleur behouden dan ,,Asp. Marcel Rouyer". Deze nieuwe roos werd ingeschreven onder den naam ..Hollandia". De onderkant van den knop is Indisch geel, overgaande in zalmkleurig oranje, met kar- mijnschaduwde uiteinden der bloembla deren zijn intensief perzikkleurig. De com missie kende aan de nieuwe aanwinst, na gehouden onderzoek en vergelijkingen, een getuigschrift eerste klasse toe. Direoteni Postkantoor. De heer J. Dufirenne, sinds het vertTek van dep heer Knaape waarnemend direc teur van het postkantoor alhieT, heeft als zoodanig afscheid genomen. Vóór dat de nieuw benoemde directeur, de heer Beyer, zijn functie aanvaardt, zal de betrekking nog weer door een plaatsvervanger worden waargqnojnen, Autorit ouden van dagen. De autotocht met de ouden van dagen, uit het gesticht „Rustoord" alhieT, waar voor weer velen uit de burgerij hun a,uto?3 ter beschikking hebben gesteld, is bepaald op Donderdag 5 Juni a.s. Het reisje zaï ditmaal gemaakt worden naar Bergen en omgeving. Huldiging echtpaar Frijlink. Het echtpaar Frijlink, oud-vader en -moe der van „Rustoord" alhier, werd gister- avond, ter gelegenheid van zijn gouden hu. weüjksfeest, door „Aalemeers Fanfare corps'' een serenade gebracht. Na afloop complimenteerde de voorz. van ,,A, F." het echtpaar namens het corps. De oudjes mochten op dezen dag: talrijke bewijzen van belangstelling met hun jubileum ont vangen. Abonnementen en advertentiën kunnen vanaf heden worden opgegeven aan den Heer HAARLEMMERMEER. Vergadering „Scholenkring". In het Boazlokaal Ie Hoofddorp hield de schölenkring „Haarlemmermeer" een alge- meene vergadering, die zeer goed bezocht was. Het personeel van alle aangesloten scholen, verschillende bestuursleden en vele belangstellenden waren opgekomen om ie luisteren naar de rede van prof. Dr. J. Wa tering van Amsterdam over „Opvoeden eu begrijpen." Nadat de voorzitter, de heer Dengerink, de bijeenkomst had geopend, en in harte lijke en waardeerende woorden den pa» overleden weihouder van onderwijs, den beer G. A. A, Knaap had herdacht, verkree, Prof. Waterink het woord voor zijn inden daad interessante lezing, die met groole aandacht werd gevolgd. Verschillende personen stelden nog n. kele vragen over het gehoorde, welke door den referent op zeer onderhoudende en aangenamen wijze werden beantwooid. In zijn dankwoord sprak de voorzitter den wcnsch uit dat er nog maar meer van dcre mooie en gezellige en leerzame vergaderd gen mogen volgen om opnieuw van ds schoonc talenten van den paedagogischen Professor te kunnen genieten. Van een wagen gevallen. Te Rgk had het zoontje van den arbei der K., die op een boerenwagen naast den bestuurder was gezeten, het ongeluk er j( te vallen en door een der voorwielen ov». reden te worden. Met een gebroken bwu werd het kind opgenomen en onder geriKi- aundige behandeling gesteld. GevondenOp den Sloterweg alhier werd een portemonnaie gevonden met een niet onbelangrijk bedrag aan geld. Van dtu vondst werd bij de politie aangifte gedaan. De gemengde zangvereeniging „Hoofd dorp" hoopt deel te nemen aan het groo'. nationaal muziekconcours te Soest op 22 •Tuli a.s. Wij wensdhen de vereeniginj gaarne veel succes toe. i De heer G. de Koning, onderwijzer aan 'de bijzondere school te Niéuw-Vennep alhieri hoofd de heer J. A. van Arkel) is in gelijke betrekking benoemd te Leidschen- dam. HILLEGOM. De cnntroleputten in de afwatering op het gemeenteriool schijnen bij vele per- ceelen niet in orde te zijn. Er gaat altham van H. en W. een schrijven uit aan ver schillende personen, om deze putten in tnde te laten maken. Als deze controleputlra niet deugen, moeten de beerputten zeer dik wijls geleegd worden. Bedankt. Ds. D. Driessen, Chr, Geref. predikant li Am sterdam-Oost heeft voor 'het beroep naar deze gemeente bedankt. -— Naar wij vernemen, zullen de beide kaden van de Nieuwe Haven bestraat wor den met Melaphir-keien. Een voorstel ii dien geest aan den raad is te wachten. o KATWIJK-AAN-ZEE. De Trawlvisscherij. In onze eindbeschouwing over de haring- visscherij in 1929, den 18en December I.L in dit blad afgedrukt, zeiden wij, dat de schepen weer zoo vlug mogelijk met de trawlnellen naar zee zouden gaan, om de Noordzee af (e gaan vissohen, alweer „op hoop van zegen"! Wij slaan nu (als Hemelvaartsdag er is) zoowat aan het einde dezer voorjaarsvis- seherïj, doch van overvloedigen „zegen" ii thans geen sprako. Integendeel 1 En wat stond het er naar „onze berekening" dit voorjaar beter voor( dan in 1929. Hall Februari werd de heele visscherij door extra strenge vorst totaal stilgelegd ea daarna, wel, boven alle verwachting, ging (het goed. En nu dit voorjaar, geen extra, neen zelfs geen normaal koud weer. De vissscherij kon „uit dejj treure" beoefend worden. Doch wat zag men nu gebeuren? Er war weinig vangst vooral In den eersten lijd van Januari. Wel was de viseh prijzig, doch de geringe vangst en het totaal afwezig rijn van de zoo zeer gevraagde tongen waren oorzaak dat de besommingen beneden het normale bleven. Men ging aan hot vorst:hor. „hoe dat toch kwam?" hoorde als eerste oorzaak: er zijn veel meer trawlers in de vaarl dan verleden jaar. Of nu het spreekwoord „veel honden i' der hazen dood" ook toepasselijk is op d« trawlvisscherij, dat durven wij niet te zeg gen, maar het zou toch kunnen! Er zijn dan ook enkele schepen die d® Noordzee „den rug toegekeerd hebben" hun geluk gingen beproeven ten Wesien van de Iersche kust. Doclh het gaat daarmee als met de haring- visscherij in het Engelsche Kanaal. Eerd was het nog wel goed. maar spoedig had men daar ook genoeg van en vooral de vissoher voelt voor dat drukke vaarwater niet veel. Voor den Reedor zit er ook niet veel winst in, om de schepen naar de Atlantische Oceaan te sturen, want het zijn lange ree zen, die veel geld van de exploitatie vragen- Daar komt bij dat de bodem of viseh- 'gronden allerlei soort „voetangels en klem men" bevatten, die de netten dermate be schadigen dat het volk geregeld „naald en draad" hanteeren moet. Inlusschen worden de schepen nog steeds meer gemoderniseerd. Het zeilvaartuig 's van de baan. het is alles stoom- en mel'r" schip wat de klok slaat. Daar komt not dat de modernste instrumenten en monta?® worden toegepast buidels vol geld k«- hetl en de vangsten en vanzelf de sommingen, worden steeds lager. Een der IJmuider vloot ligt reeds stil en p®n ander deel wordt klaargemaakt voor haringvisscherij. Resumeerende kunnen wij zeggen dal trawlvisscherij evenals de meeste jW®11 geval was, ook nu weer geen winst aan Reedcr gebracht heeft en nu is het nog best afgeloopen wat het nettenveru®

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6