De W'ereldtentoonstelling te Luik AGENDA. BURGERL. STAND v. LEIDEN BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. HEDEN: Vrije Evang. Gem. Middelstegracht. Bij eenkomst. 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking. 8 uur nam. ■Ned. Leger des Heils: Samenkomst te 8 uur nam. Nutsgebouw: Jaarl. alg. verg. Mij. voor Toonkunst. 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Ledenverg. Leidsche Radio-vereeniging. 8 1/4 uur nam. Stadsevangelisatie (Horschweg 59)Sa menkomst te 8 üur nam. De av'ond, nacht en Zondagdicnsl der apotheken wordt van Maandag 26 tot en met Donderdag (Hemelvaartsdag) 29 Mei a.e waargenomen door G. F. Reijst, Steen- straat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastr. 31, telef. 1313, en van Vrijdag 30 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telef. 594. RECLAME. 1407 Gisteravond is tijdens een hevige regenbui ingebroken in een kiosk aan do Zoetenvoudsche Singel. Ten nadeele van F. R. zijn eenige doosjes sigaretten ont vreemd. Wij verwijzen naar de publicatie be treffende toelating van leerlingen voor de openbare scholen en bewaarscholen hier ter stede. Naar ons van crfficieele zijde werd medegedeeld mogen de winkels a.s. Woens dag geopend zijn van v.m. 5 tot n m. 11 uur. ONDERTROUWD A. J. F. Eichhom jm. 27 j. en L. H. Susan jd. 21 j F. v. Leeuwen, jm. 26 j. en J. de Roode, jd. 25 j. C. F. I/iurens, jm. 24 j. en B. Ohaudron, jd. 22 j. H. v. d. Vegle, wedr. 65 j. en J. Kraan, jd. 61 j. G Reijn- goud. jm. 24 j. en J. W. Blote, jd 28 j F. Neuteboom. jm. 27 j. en C. H. Hettema, jd. 25 j. Th. Overdijk, jpi. 25 j en N. de Vink, jd 24 j. A. J. v. d. Zeeuw, jm. 21 en C. W. v. d. Wijngaard, jd. 23 j. S. Jf. Vrijhoff, jm. 26 j. en S. H. Noordeloos, jd. 22 j. W. v. Kampen, jm. 26 j. en M. j. Veldhoven, jd. 26 j. HET KONINKLIJK BEZOEK AftN DE HOOFDSTAD. De koninklijke familie in den schouwburg. Zaterdagavond heeft de Koninklijke fa milie te Amsterdam een bezoek gebracht aan den Stadsschouwburg. Opgevoerd werd door liet Vereenigd Tooneel het blijspel: ..Een huwelijk onder Lodewijk XV", door Alexander Dumas Fits, in de vertaling en iegie van Eduard Verkade, die met Nel Slants de hoofdrol vervulde. Gistermorgen werd de 106de jeugddienst bijgewoond in de Nieuwe Kerk aan den Dam. Voorganger was ds. W. van Limburgh Als waardig slot van het Koninklijk be zoek aan de hoofdstad, hebben Kopingin, Prins en Prinses gistermiddag een rijtoer gemaakt, welke tweemaal geruimen tijd is onderbroken door het bezichtigen van twee tentoonstellingen, n.l. die van Rodin in het Stedelijk Museum en de voorjaarstentoon stelling van ,.Arti" aan het Rokin. De publieke belangstelling wa9 overal zeer groot. R. K. STAATSPARTIT. Viering 25-jarig bestaan. De R.K. Staatspartij heeft te Utrecht haar 25-jarig bestaan op feestelijke wijze her dacht Nadat in de kathedrale kerk pastoor W. Overmeer, lid van het Partijbestuur, met assistentie een mis van dankzegging had opgedragen, hield hel partijbestuur, onder presidium van den nieuwen voorzitter, mr. G. Goseling, een druk bezochte receptie in een der feestzalen van het Jaarbeursgebouw. HET NEDERL. ZEEWEZEN. De vereeniging „Het Nederlandsche Zee wezen" heeft te Dordrecht haar algemeene vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer J. W. .1. baron van Haersolte De bestuursleden, de heeren M. C. Koning, Bern. E. Ruys, A. D. Verschuur, B.'Bolthuis en C. N. Cazaux van Staphorst, «zijn her kozen. In een daar-op belegde bijzondere alge meene vergadering is besloten tot wijziging van het grondreglement .en van het huis houdelijk reglement. Daarna is op voorstel van het bestuur de heer J. C. Mollema te Den Haag, wegens bijzondere verdiensten ten opzichte der ver eeniging, tot bestuurslid benoemd. Als plaats voor de volgende veVgadering is IJmuiden aangewezen. WERKVERRUIMING. Dezer dagen heeft de rijkscommissie voor werkverruiming vergaderd onder presidium van haar voorzitter, prof. dr. W. II. Nolen9. Besloten werd een nader onderzoek in ie stellen omtrent een geval, dat ter kennis, van de commissie werd gebracht, waaruit zou blijken, dat de export van een bepaald artikel door verhooging van invoerrechten of in een ander land door een bepaalde toe passing van een tarief aldaar, sterk wordt belommerd, waardoor de betrokken Neder landsche ondernemingen 9chade lijden, ter wijl aan den anderen kant het artikel hier in een belangrijke hoeveelheid, tegen zeer lagen prijs wordt ingevoerd. Besproken werd de inschrijving voor 4e Parksluizen te Rotterdam. Meegedeeld werd, dat overleg was ge pleegd met den directeur-generaal van de Zuiderzeewerken over de wijze van aanbe steding van belangrijke constructiewerken. Voorts werden enkele tientallen gevallen vermeld, waarin de bemiddeling van de commissie was ingeroepen, die in vele ge-, vallen er toe heeft meegewerkt, dat leve ringen hier te lande werden geplaatst. Tot haar spijt stelde de commissie vast, dat er nog altijd openbare of semi-openbarc besturen zijn. die bij het gunnen van een order alleen letten op den prijs en bij de overweging, of de order hier te lande zou kunnen worden geplaatst, geen andere fac toren laten gelden. Met genoegen stelde de commissie vast, dat het beleid van den vorigen minister van defensie ten opzichte van het plaatsen van orders bij de Nederlandsche nijverheid, door zijn tegenwoordigen ambtgenoot in niet mindere mate wordt gevolgd. VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdag heeft het Ned. Radic-Genoot- schap in Den Haag een feeslvergadering ge houden, waarin hel 10-jarig bestaan is her dacht. Dc voorzitter, dr. Ballli. van der Pol, hield een rede over de ontwikkeling van de Tadiowetenschap gedurende de laatste tien jaren. Vervolgens werd. na het belangrijke werk van den oud-voorzitter, prof. mr. dr. G. J. Elias herdacht te hebben, aan dezen het cerelidmaaischap van het Genootschap aan geboden. Ten slotte werd aan de aanwezigen het hij deze gelegenheid uitgegeven jubileum nummer van het Tijdschrift van het Neder- landffch Radiogenootsrhap aangeboden. Aan den feestmaaltijd des avonds was o.m. de directeur-generaal der P. T. T., ir M. II. Damme Eerg is ter middag te 4 uur is bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Bics- bosc-h" te Dordrecht met goed gevolg te water gelaten de nieuwe groote sloomveer- pont, die is gebouwd voor rekening van den Rijkswaterstaat en bestemd is voor den veerdienst tusschen Willemsdorp en Moer dijk De nieuwe 9toomveerpont heeft een lengte van 40 M een breedte van 10.50 en een holle van 0.45. De veerpont is uitgerust met een triple expansi^machine van 550 I.P.K. en heeft twee stoomketels, elk van 92 vierk. M. verwarmd oppervlak. Gistermiddag le vier uur arriveerden te Rotterdam met hel s.s. „Nieuw Amster dam" van de HollandAmerikalijn. een twintigtal Twentsche industrieelen. die voor enkele maanden derwaarts waren vertrok ken voor hel maken van een studiereis. Zij zijn onmiddellijk naar Twente doorgereisd. HEDEN IS HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN GEOPEND. Redevoeringen van mr. dr. Frowein en minister Verschuur. UIT NED. OOST-INDIE. MASSA-VEROORDEELING. SABANG, 24 Mei. (Aneta). Het Land- gerecht heeft 63 personen wegens achter stand in de betaling der Heerendienst als koopgelden veroordeeld tot straffen varieerend van 3 tot 6 dagen hechtenis. NED HERV KERK. Beroepen: Te Kampen (vac-P. J. Steen beek), M. Ottevanger te Papendreehl; le Moerkapelle J. D. Kleyne cand. te Bode graven; te Zelhem (toez.) ds. H. Mondt te Leiderdorp. Bedankt: Voor Giesendam, ds. II. A. Leen- mans, te Delft; voor Ooltgensplaat ds P. A. Binsbergen, te Muiden. GEREF KERK. Beroepen; Te Amsterdam-Noord: W. H. den Hou ting te Huizum. Aangenomen: Naar Geldermalsen, J W. Eggink te Willemstad. Reden is het Nederlandsche Paviljoen op de tentoonstelling te Luik officieel geopend in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Daaronder waren o.a. de Belgische minis ter 'Baels en onze minister Verschuur, dc Belgische gezant te Den Haag, onze ge zant te Brussel. De voorzitter van het Uitvoerend Comité en commissaris-generaal van de Nederl. at- deeling ie Luik, mr. dr. W. F. J. Frowein, sprak allereerst tot allen, maar in 't bij zonder tot genoemde autoriteiten, een har telijk woord van welkom om dan te ver volgen Bij de deelneming aan deze tentoonstel ling, welke gehouden wordt ter gelegen heid van de herdenking van het 100-jarig bestaan van dêü Belgischen Staat, wen schen wij onze naburen toe, dat hun ook in een volgend tijdvak de energie en de geestkracht zullen worden geschonken, waarvan de vervlogen jaren getuigen. De Internationale Tentoonstelling te Luik, waarvan heden de Nederlandsche afdeeling staat geopend te, worden, be weegt zich op het gebied der grootin dustrie, der Wetenschappen en haar toe passingen en der Schoone Kunsten. Een deelname van Nederland aan een interna tionale tentoonstelling van deze beteekeni:. zou cenige tientallen jaren geleden grooler vraagstuk geweest zijn dan thans. Het Ne derlandsche volk is voor zoover het geen bestaan vindt in landbouw, veeteelt en vis- schevii van huis uit frieér georiënteerd in de richting van handel ên scheepvaart. Het is dit gebied, hetwelk de Internationale Tentoonstelling te Antwerpen bestrijkt. Toch is de groote vooruitgang der laatste jaren op het gebied van de technische toe passing der wetenschappen, inzonderheid in de industrie, niet aan Nederland voor bijgegaan, dat overigens op het gebied der zuivere wetenschap en kunst een van ouds gevestigden naam heeft. Het moge bekend worden geacht, hoe naast d'e reeds lamrer in Nederland bestaande takken van nijver heid, verschillende belangrijke industrieën in de laatste decenniën tot- stand zijn ge komen en welk een vlucht deze hebben ge nomen. Wie de Nedèrlandsche deelneming van thans met die op de wereldtentoonstelling te Luik van 1905 zou vergelijken, zou dit ongetwijfeld moeten bevestigen. Wij hopen ditmaal ook op industrieel gebied even goed voor den dag te komen als op het gebied van handel en verkeer. En dit klemt te meer, nu we ons hier bevinden in een zoo oud en belangrijk mid delpunt, van industrieel en geestelijk leven als de stad Luik en'haar omgeving. Wanneer wij ons hier in deze stad met een zoo groote histprisehe ontwikkeling bevinden, dienen wij tie bedenken, dat wij aan deze ontwikkeling veel danken, maar wij hopen toch ook te' toon en, dat de Ne derlandsche industrie van den tegenwoor digen t"d met haar fundament, de modern^ wetenschap, zich mag laten zien Do eigen- lüke wetenschappelijke afdeeling. waartoe in wisselwerking ook weder de industrie, met name de Pbilipsfabriekpn. hebben bij gedragen, staat ongetwijfeld op het peil; dat de beoefening der wetenschap in Ne derland sedert eeuwen heeft ingenomen on in 't bijzonder mag ik dan verder nog ver melden de zoo belangwekkende muziek- afdeeling met haar uitgebreide collectie instrumenten waaronder een in 1Ï0-1 door Willem van der Syde vervaardigde viool, welke door Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana welwillend in bruikleen werd afgestaan. De talrijke congressen, met dete ten toonstelling verbonden, aan de meeste waarvan Nederland hoopt deel te nemen, zullen ongetwijfeld leiden tot een voor we tenschap en industrie vruchtbare wisseling Van gedachten, en ongetwijfeld bijdragen tot meerdere bekendheid met: Luik en zijn omgeving. Tn de stands der Algemeene Nederland sche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, der Vereenigingen voor Vreemdelin genverkeer van Maastricht en Valkenburg en van Zeebad Scheveningen moge men aanleiding vinden tot een tegenbezoek aan 'ons land. Bij de inzending op industrieel gebied neemt uiteraard bet zoo nabij gelegen deel van Nederland, Liraburg, dat in econo misch opzicht zooveel belangrijke betrek kingen met het Luiksche gebied onder houdt, een eerste plaats in. De inzending kristal-, glas-, aardewerk- en cementin- dustrie l'eggen daarvan getuigenis af. De Nederlandsche mijnen hebben samenge werkt tot het samenstellen van éën inzen ding, welke een belangrijke plaats in neemt Eveneens hebben de gezamenlijke elcc- ti-iciteitsstations in Nederland .onder lei ding der Stroomverkoopmaatschappij een gemeenschappelijken stand ingericht, be treffende de productie en de distributie van electrischen stroom. Van het Nederlandsche streven dc ver bindingen te water meer aan de heden- daagsche eischen aan te passen, vindt men een bewijs in de afdeeling, gewijd aan de Maaskanalisatie, het Julianakanaal, de havens van Amsterdam, Rotterdam. Dord recht en hun verbindingen met het achter land. welke afdeeling met medewerking der betrokken Kaniers van Koophandel en gemeenten is tot stand gekomen. Verder neemt de Algemeene Nederland sche Zuivelbond met een uitgebreide inzen ding aan deze tentoonstelling deel. Ook onder de verdere inzendingen za! men tal van belangwekkende industrieele inzendingen aantreden, die ik hier niet alle op zal noemen, maar waarvan ik toch meen te mogen consfateeren, dat zij op velerlei gebied en op velerlei wijze getui genis afleggen van liet industrieel kunnen van Nederland. Het paviljoen van Nederland beslaat een oppervlakte van 3000 M2. Toen wij onzen arbeid begonnen meenden wij, dat deze oppervlakte eer te groot dan te klein was gekozen. Zooals u reeds thans ziet, zijn onze verwachtingen overtroffen, want het paviljoen is door de deelnemende' expo santen geheel in beslag genomen, waardoor voor de ontvangst slechts' een bescheiden plaats overblijft. Spr. bracht daarop dank aan de verschiL lende colleges en personen, die hadden medegewerkt aan het tot stand komen van het Nederl. Paviljoen, aan den architect, den heer Denijs enz. om te eindigen met de beste wenschen voor de tentoonstelling. Hierop was het woord aan minister Ver schuur, die als volgt sprak Rede van den Minister. Het verheugt mij zeer mijne heeren, ge roepen te zijn in uw midden H. Ms. Regee ring te vertegenwoordigen ter gelegenheid van de opening van het Nederlandsche pa viljoen op de Luiksche tentoonstelling. Vergunt mij in de eerste plaats mijn oprechte erkentelijkheid te betuigen aan het comité, dat mij dc gelegenheid heeft geschonken, hier eenige woorden te spro ken. Met groote voldoening richt ik mij eenerzijds tot de vertegenwoordigers der Belgische Regeering, onder wier hooge be scherming deze tentoonstelling is georgani seerd, en anderzijds tot mijn landgenooten, die zich hebben beijverd Nederland op deze belangrijke tentoonstelling waardig to vertegenwoordigen. Mijnheer de president van het Belgisch comité. Als vertegenwoordiger van een na burige natie, welke met België en in het bijzonder met de industriestreek van Luik voortdurende en nauwe betrekkingen on derhoudt, wensch ik mij van g au schor harte aan te sluiten bij de woorden van hen, die reeds hun beste wenschen hebben geuit voor het grootsche werk, dat gij on dernomen hebt met evenveel energie als bekwaamheid, en ik richt mij in het bijzon der tot de autoriteiten vandeze groote Waalsche stad, welke door een schoone ten toonstelling nieuwen luister heeft weten bij te zetten aan haar spreekwoordelijke liefd* voor den arbeid en voor den vooruitgang. Deze tentoonstelling is genaamd; „Inter nationale Tentoonstelling van de groote in dustrie, wetenschappen en toepassingen". Vergunt mij hulde te brengen aan de ver heven gedachte, waardoor men is geïnspi reerd toen men als gebied voor de ten toonstelling het gecombineerde terrein van industrie e.n wetenschap heeft gekozen. Niet lang geleden nog bestond er een zeker antagonisme tusschen deze twee begrip- pen. In industrieele kringen placht men soms. ,,dc wetenschap" met een zekere min- achting te noemenin zuiver wetenschap pelijke kringen voelde men zich ou zijn 'beurt verre verheven boven hen, die hun activiteit ontplooien op het bij uit dele practisch terrein der industrie. Welnu, den naam van uw tentoonstelling, symbool van< de onderlinge afhankelijkheid van in dustrie en wetenschap, beide even onmis baar voor de welvaart der volken, begroe ien wij als op een zeer gelukkige wijze een der belangrijkste zijden van het tijdperk waarin wij leven, belicht eind. In alle bescheidenheid meen ik te mogen zeggen, dat men zoowel in mijn land alj in het uwe de volle beteekenis heeft begre pen van deze vruchtbare samenwerking van wetenschap eD industrie: daarom durf ik te ondersteken, dat de Nederlandsche deelneming een bijdrage van eenig belanv aan de Luiksche tentoonstelling vormt en 6trekt. tot nauwer aanhalen van de ban den tusschen onze beide landen. Men mag er een nieuwe uiting in zien van een verlangen naar wederkeerig be grijpen. dat zich in den laatsten tijd op verschillende wijze heeft kenbaar gemaakt: ik wijs slechts, om daarvan oen ander voorbeeld te geven, op het sluiten in 1927 van een overeenkomst betreffende de in- tellectueele betrekkingen tusschen België en Nederland, welke overeenkomst reeds de hooge sanctie heeft ontvangen der sou- ve rein en van beide landen. De wetenschappelijke producten hebben gelukkig geen slagboomen gekendzij gaan vrij over de grenzen. De wetenschap be vindt zich in dit opzicht in een bevoor rechten toestand; voor haar producten be staat er om zoo te zeggen een volmaakt vrij ruilverkeer. Dat is een toestand, die wel geëigend is om de afgunst op te wek ken van hen, die hun krachten wijden aan den internationalen strijd tegen de econo mische slagboomen, welke nog tusschen vele landen bestaan. Talrijke pogingen zijn gedaan in den boezem van deD Volkenbond om tot econo mische ontwapening te komen. De Neder landsche Regeering hoopt, dat dit streven met kracht en volharding zal worden voort gezet en het zal haar steeds verheugen met de Belgische vertegenwoordigers samen te werken om met vereende krachten t° arbeiden, teneinde aan de geheele wereld die economische bevrediging te brengen, waarvan in zoo groote mate de politieke vrede afhankelijk is. Gevoelens van internationale saamhoo- righcid zijn vaak gemakkelijker te onder houden tusschen verwijderde landen dan tusschen naburige. Daarom meen ik. dat men zich niet genoeg kan doordringen van de gedachte - en dit richt zich tot allen, die den oprechten wensch koesteren de eendracht te doen heerschen dat vooral tusschen naburige landen gevoelens van vriendschap en van samenwerking in we- derzijdsch vertrouwen moeten worden aan gekweekt. Tn dezen geest eindig ik onder het uit spreken van den wensch, dat de Neder la'ndsehe bijdrage tot deze schoone ten toonstelling van Luik bevorderlijk moge j zijn aan de versterking der talrijke banden, waardoor onze beide landen verbonden zijn. DUITSCHLAND. t De amnestie Thnringen en het Rijk, De juridische Rijksdagcommissie heeft met 16 9temmen der regeeringspartijen en Duitsch nationalen tegen 11 der 9oe.-demo. eraten en communisten bij onthouding vaa de Beiersche Volkspartij het compromis voorstel aangenomen waarbij de amnestie wet van Juli 1928 ook van kracht verklaard wordt voor alle politieke misdrijven duS ook veemmoorden die vóór 1 September 1924 gepleegd zijn, met uitzondering van de aanslagen die tegen leden der rijksregeering gericht waren. De moordenaars van Erz- ber-ger en Ralhenau vallen er dus niet onder. Minister Wirth heeft de betrokken lands- regeeringen uitgenoodigd Jot een bespreking om te komen tot een uniforme interpretatie inzake benoeming bij de politie. Woensdag is als datum bepaald. Dit ziet op de kwestie met Thüringen. Wirth blijft n.l. van meening, dat de aan stelling van leden der nationaal-socialis- tische partij bij de politie in strijd is met de bondsstaten overeengekomen begin selen voor de verleening van een Rijkssub sidie voor politiedoeleinden. Par. 6 van deze beginselen bepaalt uitdrukkelijk, dat de bondsstaten verplicht zijn maatregelen Ie treffen, opdat het onpolitieke karakter der veiligheidspolitie in haar geheel, evenals de onpolitieke houding der individueele amb tenaren in den dienst absoluut gewaarborgd zij. Deze voorwaarde is gesteld, om in d?. a eiligheidspolitie een onvoorwaardelijk con stitutioneel eq betrouwbaar element van de republikeinsche Staatsmacht te bezitten. ITALIË. Mussolini oreert te Milaan. Te Milaan heeft Mussolini voor een 300.000 personen, die zich op het Domplein hadden verzameld, weer een rede gehou den waarin hij verklaarde zeker te zijn dat do zwarthemden een aanvulling op zijn te Florence en Livorno gehouden redevoeringen niet vernachten Deze redevoeringen had hij lang en goed overdacht alvorens ze uit te spreken. Zij hadden ten doel en dit doel hebben zij bereikt le verhinderen dat het Italiaan- sche volk zou inslapen bij het geblaat der in schaapskleederen gehulde wolven en zien morgen bij het ontwaken in tegenwoordig heid van de meer of minder tragische ver rassingen der geschiedenis zou zien ge plaatst. Men heeft naar aanleiding van deze rede- voeringen vergelijkingen gemaakt, doch ik weet niet, aldus Mussolini, of ik deze gro tesk ofwel belachelijk moet noemen. Men heeft ook beweerd dat mijn reis, die in geheel Italië menigten van honderddui zenden bijeen deed stroomen, samenhangt niet de economische positie van het land. Dit is een absolute onwaarheid. De economische positie van Italië is niet slechter dan die van andere landen. Zij staat dagelijks onder het toezicht der regee- ring, die de noodige maatregelen zal nemen en reeds heeft genomen. Mijn regeering is geen ministerie doch een regime, waarvan ik het hoofd en de schepper ben, doch waarvan ik ook de ver dediger moet zijn, gezien dat de leerstellin gen van dit regime worden miskend en dat het regime in zijn leiders en hoofden wordt beleedigd en verguisd Ik maak hier geen vage toespelingen, want wij zijn genoegzaam op de hoogte van dat gene wat elders wordt voorbereid en van de geest die bij sommige onzer naburen ove* heerscht. Mussolini noemde vervolgens het bericii over de ontscheping van Italiaansche troe pen in Albanië onzinnig en voegde hieraan toe: ,,In tegenwoordigheid van dusdanige bewijzen van kwade trouw en valschheid, mogen wij ons geen illusies maken en mo gen wij vooral niet zoo handelen dat ons volk zich illusies maakt." Na er aan herinnerd te hebben dal het juist 15 jaar geleden was dat Ttalië zich in den wereldoorlog mengde en hoe groot do geleden verliezen waren, zeide Mussolini, dat na veertig maanden van zware beproe vingen eindelijk de overwinning behaald werd. En niet alleen wij zelf voelen dat wij overwonnen hebben, doch voor hen die er aan twijfelen hebben wij de bewijzen da» ook zij die wij bevochten, er zoo over den ken. Wij vieren dezen dag echter niet om do oudo vijandschap weer aan te wakkeren, daar wij reeds volledig en oprecht met onze vroegere vijanden zijn verzoend en met sommigen zelfs door hechte vriendschap verbonden zijn, wij vieren dezen dag omdat in Mei 1915 de Tlaliaansche revolutie be gonnen is. die van het Italiaansche volk, in- plaats van een toeschouwer, de eenige han delende persoon op het tooneel der geschie denis heeft gemaakt. Na het ontstaan en het eerste begin van het fascisme in de gedachten te hebben te ruggeroepen. zeide Mussolini, dat bet Ita liaansche volk thans eigen heer en mees ter over zijn lol is. Wij zij'n geheel zeker van onze toekomst, en daarheen richten wij alle onze krachten en bepalen wij al onze energie, want wij zullen ons nooit door de gebeurtenissen laten overvallen. Wij kwamen van Versailles met een ver minkte overwinning, maar wij hebben deze overwinning nog in onze vui9t. Zij werd verminkt door de diplomatieke protocollen, maar in onze harten en onze armen bewaren wij haar ongeschonden. Tot slot gaf Mussolini rendenz vou? aan alle aanwezigen voor den 28 October 1932, om een ieder te toonen dat wij dan nog al tijd zeker zijn van onze naaste zoowel als verafgelegen toekomst. De redevoering van den Duce werd her haaldelijk door toejuich lingen onderbroken en werd na beëindiging door een onbeschrij' felijke ovatie ontvangen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2