71ste Jaargang MAANDAG 26 MEI 1930 No. 21531 nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. C. KUIJT EN MAARTJE DEN HAAS te Katwijk aan Zee VIJFTIG JAAR GETROUWD. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel toot advertentiéD uit Leideii en plaatsen waar agentschappen san ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel.Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten, gevestigd zijn, per week Franco per post 2 35 -f- portokosten. ƒ018 „0.18 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden trengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het ilisabethshof, aan de Van der Werffstraat in de Groenesteeg van Dinsdag 27 Mei is. af tot en met den 28en Juni d.a.v. ge- egenheid bestaat tot het doen inschrijven ran leerlingen en wel des voopmiddags van rcart vóór 9 tot half tien en uitgezon- Jerd Woensdags en Zaterdags des na middags van kwart vóór 2 tot kwart na 2 tur. AUG. L. REIMERINGER, We th-loco-Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Mei 1930. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: 10. dat van Dinsdag 27 Mei e.k. tot en met 28 Juni d.av. gelegenheid tot inschrij ving van nieuwe leerlingen bestaat, gedu rende een half uur vóór den aanvang van eiken schooltijd, aan: a de Jongenschool voor tlI.o. aan de Pieterskerkslraat; b. de Meisjesschool voor u.lo. aan de Breestraat. o. de opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt; i de opleidingsscholen voor n.l.o. aan de de Langebrug, de Heerenstraat, de Vrouwenkerksteeg, den Maresingp^ de Boommarkt, de Drif straat; de overige o.l. scholen aan: het Schuttersveld, de Duivenbodeslraat, de Haverstraat, de Paul Krugerstraat, den Zuidsingel, de Medusastraat; f. de Centrale school voor het 7e en 8ste leerjaar aan de Oude Vest, ingang Caeciliaslraat; 2o. dat bij de inschrijving een geboorte bewijs moet worden vertoond; 3o. dat de kinderen met uitzondering van die waarvoor toelating lot de u.lo.- scholen of tot de Centrale School wordt gevraagd op 1 September a.s. den leeftijd van 57* jaar moeten hebben bereikt. AUG. L. REIMERINGER, Weth.-loco-Burgemeestei VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 26 Mei 1930. adres aan b. en w. Over een gaskamer. Aan Burgemeester en Wethouders onzer gemeente is volgend adres gezonden: De besturen van de afdeeling Leiden van de Sociaal-Democratische Arbeiders-Pari'j en van den Leidschen Be9tuurdersbond heb ben met ontstemming en met een gevoel van ongerustheid kennis genomen van het voornemen van het Departement van Defen sie om een gaskamer, bestemd tot het hou den van militaire gasoefeningen op te rich- ten op het terrein van het voormalig militair hospitaal aan den Morschweg. Zi; zouden u met aandrang willen ver zoeken uw invloed aan te wenden, dat Lei den verschoond blijft van het oprichten van een instelling, die waarschijnlijk nu of in de naaste toekomst zal benut worden voor weerzinwekkende oefeningen met de afschu welijke en menschonteerende gifgassen en mocht zulks niet mogelijk zijn. dan toch *n elk geval te willen bevorderen, dat die oefe ningen met het oog op het publiek gevaar lehouden worden buiten de kom der ge meente. bollands leerstoel. Het Leidsche Universiteitsfonds hee:"t een bijdrage van f. 500 toegezegd aan het Hessingfonds. gesticht door het Bolland Genootschap voor Zuivere Rede, beoogende de instelling van een professoraat in da wijsbegeerte alhier voor den heer ir. J. Hessing. H. I. COHEN f Een groot verlies voor de Joodsche Gemeente Wijlen de heer Cohen. Zaterdagmiddag is na een langdurig lijden an den ouderdom van ruim 56 jaar te zijnen 'huize overleden de heer H. I. Cohen, voor zanger en 1 eeraar-secretaris van de Ned Israëlietische Gemeente alhier, leeraar in het Hebreeuwsch aan de Gymnasia le Lei den en Den Haag en bestuurslid van tal van vereenigingen en commissies op Joodsch en op algemeen gebied. Har tog Izak Cohen werd 11 September 1873 te Leeuwarden geboren; na eerst eeni- gen tijd in Groningen werkzaam te zijn ge weest, werd hij op 30 April 1S97 in zijn te genwoordige functie benoemd. Rqim 33 jaar heeft hij de belangen der Joodsche Gemeente gediend op een wijze die naast groole waar- deering ook bewondering afdwong. Zijn ver scheiden laat in de Joodsche samenleving hier ter stede een leege plek achter, welke slechts moeilijk, héél moeilijk door een ander zal kunnen worden ingenomen. De Joodsche Gemeente zal zijn nagedach tenis in hooge cere houden. Hij ru9te in vrede. mandolineclub „krebustlipo". Uitvoering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Tot besluit van de feestelijkheden ter ge legenheid van het zilveren jubileum der Mandolineclub „Krebustlipo", op Twecden- Paaschdag zoo veelbelovend ingezet met een nationaal concours, had het bestuur Zater dagavond de leden andermaal opgeroepen naar den Foyer der Stadszaal, waar een feesluilvoering werd gegeven. En een feest avond is het in alle opzichten geworden; de stemming was feestelijk en de uitvoering voortreffelijk. Aan het begin van den avond heette do voorzitler, de heer Joh. W. Harting de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom en her innerde met voldoening aan het schitte rend geslaagde Paa9ch-concours. dat ook finanlieel gunstige uitkomsten heeft opge leverd. Met den wensch. dat allen een ge- noegelijken avond zouden hebben, besloot de heer Ilarling zijn openingswoord. Daarop was het wooïd aan de jubileerende vereeniging. die met prijzenswaardige toe wijding een vijftal nummers ten gehoore bracht op een wijze, een zilveren jubilares.-é volkomen waardig. Den directeur, den heer L. C. Veerman en zijn gezelschap een woord van warme hulde voor deze uitstekende auditie Het applaus hield na ieder num mer langer aan en groeide na de Krebust lipomarsch tot een ovatie, welke het geze - 9chap dwong tot herhalinc. Tusschen de nummer? door had een be stuurslid van de Haagsche Mandolineclub Willen is Kunnen" haar Leidsche zuster vereniging met een bloemenmand gehul digd voor de voortreffelijke organisatie van het concours en haar een even glorierijke tweede kwarteeuw toegewenscht als Je eerslp Onder instemming der aanwezigen deelde de voorzitter mede dat de heer Lis pen als blijk van genegenheid de vereeniging een zilveren lauwerkrans had geschonken. Dp heer Veerman als eenig-aanvvezig jurvlid reikte vervolgens met pen toepas selijk woord de op het concours behaalde prijzen uit. terwijl de heer Hoek den zil veren wisselbeker aan den gelukkigen win naar overhandigd^. Een verrassing was nog de directeurspr'js. geschonken door de Pa- rijsche uilgeefster van ..L'Estudiantina" en gewonnen door den heer Klonstra van ..Wil len is kunnen". Na de pauze vermaakte het jazzband- orkest ..Aufgepasst" de aanwezigen kostelijk met hun voordrachten en muzikale clow nerie? terwijl een bal onder leiding van den hppr W F van Wijk. die een gronte voor liefde voor de ouderwetsche wals blepk te bezitten, den zeer geslaagden avond besloot. instituut kern. Jaarverslag 19291930 dooi prof. dr. J. Ph. Vogel. In de Zaterdagmiddag onder voorzitter schap van prof. dr. J Ph. Vogel gehouden algemeene vergadering van het Instituut Kern heeft de voorzitter het jaarverslag 19291930 uitgebracht, waaraan het vol gende is ontleend- De financieele toestand van het Instituut Kern, hoewel gaandeweg eenigszins verbe terd, geeft nog 9teeds reden tot bezorgdheid. Ten gevolge van de ontoereikendheid der geldmiddelen ondervindt de arbeid van het Instituut in bijna elke richting belemmering en zelfs de meest urgente werkzaamheden moeten vaak ongedaan blijven. In deze om standigheid heeft het Bestuur gemeend een dringend beroep te moeten doen op de Re geering In een brief van 20 Januari 1939 aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen hebben wij gewezen on hetgeen door het Instituut Kern wordt ver richt ten bate van het universitair onder wijs, op grond waarvan wij Z E. hebben verzocht dezen arbeid te willen steunen en bestendigen door middel van een jaarlijk- 9che subsidie van f. 5000. Het verheugt ons hierbij te kunnen vermelden, aldus het ver slag, dat het Cpllege van Curatoren der Leidsche Hoogeschool, op wier vergadering van 8 Februari 1930 een deputatie uit ons Bestuur is verschenen om de belangen van het Instituut te bepleiten, een open oor bleek te hebben voor onze nooden. Hiervoor en voor den ondervonden steun brengt het verslag dank. Gedurende het afgeloopert vereenigings- jaar heeft het Instituut Kern een vrij groot aantal leden verloren. In dit verband noemt het verslag onder meer den Brilschen ge leerde Geheimrat prof. dr. A von Le Coq te Berlijn, mr H H. van Hasselt, enz. Dat ondanks ernstige verliezen het leden aantal zich heelt kunnen handhaven op on geveer 700 is wel in de eerste plaats le dan ken aan de actie van hetmedebestuurslid overste Th. van Erpr De belangrijke toename der leden in het buitenland, in het bijzonder in Britsch- Indië, is aanleiding geweest tot het publ:- ceeren van een in het Engelsch geredigeerd „Biannial Report 19271929. In den afgeloopen winter is een hoogst noodzakelijke arbeid ten bate van de boekerij verricht, nl het samenstellen van een kaart catalogus. Hiervoor wordt in het bijzonder 'dank gebracht aan dr. F. C. Wieder, direc teur van de universiteitsbibliotheek te Lei den, die dit werk aan de conservatrice mej. dr. Ruys heeft opgedragen aan wie eveneens grootf dank wordt gebracht. Het verslag maakt verder melding van een legaat van f. 1000 van mej. Lulius van Goor, die eveneens haar geheele bibliotheek, waaronder zeer belangrijke werken over Sanskrit en Pali aan het Instituut naliet. Deze nieuwe afdeeling. die geleidelijk zal worden' uitgebreid, zal naar mej. Lulius van Goor genoemd worden In dit verband wordt ook meldmg gemaakt van de schenking van een aantal boeken en fotografieën uit de na latenschap van mevr. de weduwe W. Bran- desNieman en afkomstig van dr. J. L. A. Brandes. Na een opsomming van nog enkele schen kingen gedaan te hebben, vervolgt het ver slag: Door een bijdrage van f. 500 uit het Universiteil9fonds, alsmede door giften van enkele begunstigers van het Instituut tot een gezamenlijk bedrag van f. 550 zijn wij dit jaar in staat gesteld een aanvang te ma ken met het bijeenbrengen van afgietsels van Indische plastiek De cursussen in levende Oostersche talen vanwege het Instituut Kern gegeven, had den ook gedurende het academie-jaar 1929 1930 een zeer bevrijdigend beloop en boden in menig opzicht een welkome aanvulling van het universitaire onderwijs. De le Am sterdam. Den Haag en Leiden gegeven leer gangen betroffen het Arabisch, Balisch, Chi- neesch. Hindi. Javaansch, Makkassaarsch, Maleisch en Perzisch. Bijzondere vermelding vei dient de cursu® in de Arabische spreek taal geleid door den heer Ab-atas, welke welke voornamelijk door studenten in de Indonesische letteren is gevolgd en door hen bijzonder op prijs wordt gesteld. Reeds in Augustus van het vorige jaar heeft dr A A. Bake zich tot ons gewend naar aanleiding van zijn plan om zich ge durende een vijftal jaren te wijden aan musicologisch en folkloristisch onderzoek in Britsch Indië. De tweeledige taak, die hij zich ten doel heeft gesteld, betreft het vast leggen der melodieën van Tagore's liede ren en het verzamelen van mystieke volks zangen in Bengalen en. zoo mogelijk, ook van historische balladen in Rajputana. De heer Bake wen9chte dezen wetenschappe- lijken arbeid geplaatst te zien onder het patronaat van het Instituut Kern, dat daar le lande reeds een zekere reputatie heeft ge vestigd door de uitgave van de Biblio- graphie. Hoewei het onderzoek niet ligt op het eigenlijk terrein van het Instituut, dat der Indische archae^logie. heeft ons be stuur aldus het verslag, op advies der eom- missip van de taalcursussen, toch gemeend aan een zoo sympathieke onderneming zijn moreelen steun geenszins le mogen onthou den. Het ligt in de bedoeling, dat een vol ledig stel der door dr. Bake op te nemen phonogrammen aan het Instituut Kern zou worden afgestaan Onder voorzitterschap van mr. G. Vissering heeft zich eèn comité gevormd dat zich ten doel stelt een poging le doen om de voor de verwezenlijking van dr. Bake's plannen benoodigde gelden bij een te brengen. Grooten dank brengt hel verslag verder aan dr. C. L. Fabri. voor hetgeen deze in het afgeloopen jaar wederom voor het Instituut heeft verricht Ten slotte worden woorden van dank ge bracht aan den heer A. J. Bernet Kempev? en aan den heer Th. P Galestin voor de groote medewerking, in het belang van het Instituut verricht Wij eindicen. aldus het verslag, met onze erkentelijkheid uit te spreken jegens allen, die in hot afgclocpcn jaar den arbeid van het Tnsliluut Kern dcor hun zeer pewaar- deerden steun hebben mogelijk gemaakt. vereeniging groningen. Een cabaretavond. Zaterdag is het seizoen door de Leidsche Groningers besloten met een cabaretvoor stelling in „Concordia", in de Stëenstraat. Deze cabaret-avend werd verzorgd door ,.de Neefkes", een afdeeling van de zuster vereniging te Haarlem. De gasten hebben alle eer gehad van hun bezoek en dp siotavond gemaakt tot een der best geslaagde der laalsle jaren. Een keurig afwisselend program, dat een goed sluitend geheel vormde, werd ten beste gegeven (zang. dans. film, muziek, buikspreken, wat niet al!) en de onafwendbare pauzes voor verwisseling van tooneel werden op de meest aangename wijze aancevuld door een conferencier, die het publiek in een oogwenk had ingepalmd Bovendien had men enkele leuke vondsten, die het uitne mend deden. Het was een prachtige avond, die ten zeerste is gewaardeerd. De voorzitter, de heer H. A. Vriend, was aller tolk toen hij-den Haarlemmers dank bracht voor hun komst en voor het ge presteerde in zoo keuri? verzorgde décors, aankleeding etc., hen huldigend in den con ferencier aan wien een krans werd aange boden.. Nnhiurlijk bleef men na afloop nog wat gezellig bijeen voor een dansje. stedel. werkinrichting Tn de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Dagen Volw. pers. kind üalum Mei 19 Maandag 30 30 Mei 20 Dinsdag 32 32 Mei 21 Woensdag 33 33 Mei 22 Donderdag 32 32 Mei 23 Vrijdag 31 31 Mei 24 Zaterdag 28 28 binnenland. Te Leiden is overleden de heer H. I Cohen, leeraar-secretaris der Israel. Ge meente. (Stadsnieuws, le Blad.) De opening van het Nederl. Paviljoen op de tentoonstelling te Lnik (le Blad.) IJje Wijkslra tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld. (Rechtzaken, 1ste Blad). Drukbezochte prolestvergaderingen van de A.V.R.O. te Amsterdam. (3e Blad). De algemeene vergadering van „Het Epiriozahuis". (Wetenschappen, 2e Blad). Fabrieksbrand te Kaatsheuvël; proote cchade aangericht. (Gemengd, 2e Blad.) buitenland. Weer een redevoering van Mnssolini. (Buitenland, le Blad.) De „Graf Zeppelin" boven Brazilia's hoofdstad. (3e Blad.) Miss Johnson in Australië gehuldigd. (Buitenl. Gem., 2e Blad, en Tel., le Blad.) De moordenaar van Dusseldorf is vermoe delijk gearresteerd. (Buitenl. Gem2e BI.) 25-tarig tubileum. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dal mej. Calo Raaphorst als dienstbode in dienst trad bij het Elisabeth-Ziekenhuis alhier. In een fraai versierde zaal schonk de Moeder-oversle haar een fauteuil. Zij over handigde de jubilaresse tevens een couvert met inhoud. Heden is de feestviering op huiselijke wijze met o.a. voordrachten en toespraken van de meisjes^ voortgezet. Naar wij vernemen, is prof. mr. M. W. F. Treub gisteren, na zijn operatie in het Diaconessenhuis alhier door prof. Zaayer, voor het eerst weer buiten geweest. Hij hoopt Donderdag a.s. de inrichting le ver laten. De alhier tot arts bevorderde semi- arls J. Gijsbcrli I-Iodenpijn is bestemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het Nederl.-Indische leger. Hedenmorgen is op den Haagweg aan gehouden J. v. L. dir. van den Particulieren Nachlveiligheidsdienst alhier niet te ver warren met de N.V. Nachlveiligheidsdienst en Gontröle Heeregracht alhier als ver dacht van oplichting. EEN GELUKKIG ECHTPAAR. Op bovenstaande foto zit dit paartje zoo rustig te samen, alsof er nu „heelemaal niets te doen is". Maar er is wel „veel te doen" geweest. Gedurende de 45 jaren dat de man veelal als schipper op een bom schuit op het zilte nat rondzwierf, had „moeder'' de taak thuis, om het huishouden te besturen. Zij moest dikwijls als „vader en moeder" tegelijk optreden! Beiden verston den en volbrachten hun taak zoo goed, ais dit maar mogelijk was. Voor het eerst werd Kuijt schipper voor den reeder Weidenaar, die de meesten on zer tegenwoor'l ge visschers zich niet her inneren. Toen deze reederij verdween^ kwam h>j in gelqke betrekking bij de N.V. Rede rij „Katwijk aan Zee", in den volksmond ge naamd „de Kerk", omdat het kantoor in de Oude Kerk was. De laatste 13 jaren was "hij in betrekking „op den dam" bij de JSrma N. Parlevliet, doch geniet nu de welverdiende rust! Een van de medeoprichters van de ver eeniging „Draagt elkanders lasten" was de bruidegom. Van het „Katwijksche visschers- weduwen en weezenfonds" is deze nog me debestuurslid. Een zeer tragisch voorval in hun huiselijk en gezinsleven was het. dat hun oudste zoon. vlak voor de kust van ons dorp, het jonge leven moest laten. Dat heeft langen lijd tot groote droefheid gestemd! Moge het Woensdag een gelukkigen daT voor het jubileerende echtpaar zijn. Wij voegen onzen hartelijke wenschen bij die van bloedverwanten en vrienden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1