OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. 71ste Jaargang Maandag 26 Mei 1930 No. 21 Het voornaamste nieuws van heden. BLAUW WIT WINT VAN AJAX MET 1—0. Een matige wedstrijd. liet Teamwerk van Ajax valt bij de wed- Blrjjden tegen Blauw-Wit a'.tjjd op! Behal.a gistermiddag. In de eerste helft was er geen middeniinie bij Ajax te bekennen. Het verdedigen ging nog, maar van voeden kwam zuo goed ais niets terecht. Opvallend was in die periode het zeer slechte spel van den Ajaxrechtshalf, Den Boer. Geen bal werd er behoorlijk door hem aan zijn voorspelers doorgegeven. Van Deyck op de spilplaats zwoegde wel, maar ook van hem kregen de voorhoedespe lers niet genoeg ballen behoorlijk aangege ven .waardoor het leder steeds bij een der Blauw l\lt-aclnerspeiers terecht kwam, die dan gemakkelijk konden wegwerken. Het middenbnieiverk van Elauw Wit was dan ook heel wat beter. Het is en blijft jammer, dat Blauw Wit eenige malen in deze kampioens-competitie een paar spelers, die geblesseerd waren, moest missen. Tn de terne plaats bedoelen we hier spil en aan voerder De Boer. Hij was de ziel van liet Elauw Wit-elftal, hij was de stuwende kracht achter zijn voorhoede, hy was ook verdedi gend subliem. Eu vooral ook in de eerste helft mogen we Delsen en invaller Wessels niet vergeten. Ook deze twee liabben een zc.r goede partij voetbal gespee,d, en hoe- vel vooral Wessels aan het einde bleek te zij i uitgespeeld, qua middenlinie stond dit drietal beslist een klasse hooger dan die van rood-vvit. telde voorhoedes knoeiden er somtijd» ge- vtldig op los, Van Reenen miste de gemak kelijkste kansen door in de meeste geval- ltn hoog over te schieten. Smit in de Blauw hit-voorhoede beschikt eveneens niet over een schot om de kansen die hjj kreeg te be. nulten. Eu verder hebben beide verdedi gingen de respectieve aanvallers absoluut in huu macht gehad. Vandaar al weer de ucinigo doelpunten. Het was over het geheel Slechts een mali- ge wedstrijd, af en toe viel ër sin Brilliant spel te genieten, maai- dit kwam toch maar uldzaam voor. Eeide ploegen speelden pre cies hetzelfde spel, ook aan geestdrift ont brak het beide partijen niet. Het eenige doelpunt, in de tweede helft gemaakt, werd op een verrassend moment gemaakt. In oen periode van rood-witover- vicht kreeg Ferwerda, die steeds een voor uitgeschoven positie innam, het leder goud aangegeven, hij tipte den bal tusschen den helnupenden Van Kol en Diepenbeek Joor en had zoodoende juist een vrij veld voor tich. Keeper De Peer liep uit en kalm plaatste de Elauw Witter bet leder langs den Ajaxkeeper in het net. Dit gebeurde een kleine tien minuten voor hft einde. En hoewel aanvoerder Van Kol in den resteerenden tijd rechtsbinnen ging spelen, Blauw Wit gaf geen Krimp en sleepte de overwinning alleszins ver diend! uit het vuur. Het Stadion was geheel bezet, toen scheids- techter Voltyn beginnen liet, De ploegen waren als volgt samengesteld: Blauw Wit: Schindeler Van Asselt Lietzen Wessels De Boer Delsen Gerritse Smit Sitters Jr. Ferwerda Homborg O Mulders Strybos Van Kienen Volkers Hamel Schetter» v. Deyck Den Boer Van Kol Diepenbeek De Boer Ajax: Het eerste kwartier wordt er al zeer kalm gespeeld, Hlauw Wit is iets meer in den uanval, Gerritse treedt op den voorgrond dtior zijn snel en doortastend spe!, maar hjj vervalt soms in zjjn oude fout door te lang je „pingelen" en daardoor raakt hjj het Ittkr meermalen kwgt. Toch ziet hij kans eenmaal gevaarlijk dicht voor doel te ko nen ,waar Diepenbeek slechts kan redden door corner te trappen. Goed genomen kopt ieivverda het leder over. De middenlinio ïia Ajax valt op door het zeer slechte plaat- jen. Den Boer is er hopeloos nit en geen bal wordt door hem goed geplaatst. Lietzen c-s. kan doordoor steeds ingrijpen en met verre trappen wortit de blauwe voorhoede aan het werk gezet. Het eerste gevaarlijke moment voor Blauw wiu doel ontstaat, als Hamel een van zijn a'gemeten voorzetten geeft, Mulders toe- ftormt en over den uitgeloopen Schindeler n doel kopt. maar het leder vliegt juist Ajax heeft zich nu los gewerkt en Merneemt verschillende aanvallen, maar Lietzer. en Van Asselt voorkomen elk gevaar. Spoedig golft het spel weer op en neer. Gerritse rent er doorheen, kan op het laat ste oogenblik aan Homborg overgeven, een voorzet volgt en de toegeloopen Sitters is er ec-rder dan keeper De Boor, maar zijn schot gaat door de vaart naast. Blauw Wit wordt dan sterker. Een corner, goed door Gerritse genomen, slaat De Boer het veld in. voordat hij en zijn medespelers zich echter kunnen herstellen, schiet de Blauw Witspil De Boer keihard ineens in. Het schot ketst tegen den bovenlat en vliegt dan achter. Een hartelijk applaus be loont dit zeer fraaie schot. Nadat belde partijen nog eenige malen vruchteloos getracht hebben een doelpunt te fabriceeren, is het rusten. De tweede helft zet in met een serie aan- vallen der Elauw Witten. Volkers, die reeds voer de pauze geblesseerd is, verlaat het veld en wordt vervangen door Anderiessen xSr. Ajax werkt zich los en nu voigt een periode van eveneens ongeveer een kwar tier, waarin Ajax iets in de meerderheid is. Schindeler, die al weer te vroeg is uitge loopen, ziet zijn heiligdom al haast door boord, maar het is weer Lietzen die de fout van z-jjn clubgenoot verbetert en op het nippertje het lc-der kan wegtrappen. Sitters Jr. en Ferwefda zijn van plaats verwisseld, de laatste, thans middenvoor, neemt een vooruitgeschoven positie in. Van Reenen verdeelt het spel wel goed, maar sehietan blijkt ook hij niet goed te verstaan. Telken male faalt zijn schot hopeloos. Steeds keeren de Ajaxieden terug, nmr hoe er ook gezwoegd wordt, de beide Elauw Witbacks, geholpen door De Boer. blijven meester van het veld. En al krijgt het Ajaxquintet een kansje, Van Reenen zorgt er wel voor dat het leder over gaat. Si tos Jr. plaatst een opgehaalden bal goed naar Ferwerda, die zich bij de Ajaxbacks heeft op gesteld. Ferwerda glipt tusschen Van Kol en Diepenbeek door, hij krijgt een vrjj veld voor zich met alleen De Boer voor hem. Deze is uitgeloopen en kalm plaatst de Blauw Wit-middenvoor het leder in het ver laten doel. Elauw Wit leidt. Het Stadion juicht. Fel zitten de Rood-Witten er nu op. Van Kol gaat rechtsbinnen spelen. De Boer bi\jlt nu meer achter en helpt afin verde diging een handje. En hoewel de Blauw Wit-achterhoede een zwaren druk krijgt te doorstaan, men weet doelpunten te voorkomen. De stand is thans: Het kopwerk was goed verzorgd. Gesp. gew. gel. ver', put. v.-t. Velocitas 6 2 3 1 7 9—12 Ajax 7 3 1 3 7 12-6 Willem II 6 2 2 2 6 12-8 Go Ahead 6 2 2 2" 6 10—lf) Blauw Wit T 2 2 O 6 5-12 '.had Duitschland reeds een voorsprong ver kregen. Bij de Duilscliers vonden wij doelman Buchloh, voorts spil Münzenberg en rechts back Sohroder de besten. Wanneer scheidsrechter Foelke (Hanno ver). die uitstekend leidde, beginnen fluit, stellen de elftallen zich als volgt op: W est-Duitschland Buchloh. Schroder Graffmann; Sc.hürfeld, Rünzenberg. Schlösser; Krasort, Neyggemeyer, Berkele. Strassburger, Dreinert. O v. d. Heyden Landaai, Frölich, J. de Kreek, Schipper, Sohlosser, J. Halle, Entjes; Wanders 'Horsten; L. Halle. Oost-Nederland. De Duits^hers spelen al dadelijk uitsle- i kend, vooral de middenlinie steunt op de juiste wijze. Spil Münzenberg zet zijn spe lers steeds aan het werk. en de Oostelijke achterhoede moet alle zeilen bijzetten om scoren te voorkomen. Landaai en Van der Ileyden zijn zeer snel. maar het binnen trio is niet doortastend genoeg en zoo kunnen de Duitsche back9 steeds ingrijpen. Na 28 minuten spelen neemt Duitschland de lei ding door een goed schot van Krasort. Wan ders is prachtig op dreef en steeds weet hij hel Ilollandsche speelveld met verre trappen te zuiveren. Met Duitschland iets in de meerderheid komt de rust. Oost-Nederland zet er na de pauze alles op om den gelijkmaker te scoren. Aanval op aanval wordt ondernomen, maar doel man Buchloh redt vele malen keurig. Weer onderneemt de Oostelijke voorhoede een goed opgezette aanval, en als Fröhlich het leder fraai aan J. de Kreek doorgeeft, maakt deze zich vrij en onhoudbaar vliegt het leder in hel Duitsche doel. Het spel raakt dan meer verdeeld. In de Duitsche voorhoede moet het Van Neygge meyer komen, maar Wanders geeft niet thuis. Hoe beide partijen ook zwoegen om een doelpunt te maken, geen der beide ploe gen is in staat om den keeper le passeeren en zoo komt het slot met een gelijk spel. Hetgeen de verhouding vrij goed weergeeft. De stand der West-DuilschlandÖost- Nederlandwedstrijden luidt: Gesp. gew.gel.verl.pnt. doelp. W. Duitschland 18 8 3 7 19 38—34 Oost-Nederland 18 7 3 8 17 31—38 WEST-DUITSCHLAND OOST-NEDERLAND 1—1. Jan de Kreek is de maker van het Holl. doelpunt. Te Recklinghausen vond gisteren de 18de wedstrijd plaats tusschen Oost-Neécriand en West-Duitschland. Ongeveer 5000 toeschouwers woonden den inleressanten wedstrijd bij. Het veld was goed en het bleef gelukkig droog. De Oosterlingen hebben de ontmoeting enthousiast gespeeld, en al dient erkend le worden, dat onze" buren een technisch iet wat beter spel vertoonden, onze spelers zaten er zoo geweldig op, dat het tekort in techniek ruimschoots vergoed werd door enthusiasme. In het Oost-Nederlandsche elftal blonk in de verdediging Wanders van Wageningen uit. Horsten stond hem in zijn zware taak uitstekend bij en keeper Halle volbracht zijn -werk met veel bravour. In de middenlinie was het spil Kalle, die technisch en tactisch uitstekend was. De halfspelers Entjes en Schlösser speelden geestdriftig, maar wat speltechniek betreft hebben zij nog veel te leeren. In de voor hoede waren onze twee internationale bui tenspelers de gevaarlijke mensehen, zij gaven de Duitsche halfs handen vol werk. Jammer was het, dat het binnentrio niet van de kansen kon profiteered Slechts één maal werd doelman Bruchloh gepasseerd. De tweede helft was slechts drie minuten oud, toen Fröhlich fraai aan De Kreek door gaf en deze onhoudbaar scoorde. Daarvoor DE WEDSTRITDE-N VAN DEN K.N.V.B. Uitslagen van gisteren. Kamp. van Neder and: Blauw Wit—Ajax l-O. Ale. I, le klasse: R.C.H.—H.B.S. S—2. Ata. II, res. 3e klasse: U V.S. II—Xerxes III 3-3. Aid. IV, promotie 2e klasse: Roermond- T.A.C. 32; BleyerheddeDe Valk 2—1. Om den N.V.B.-bekerRodaVeenaam 1-1; N.A.C— Unitas 3-0. Ajax is met 1—0 door de Zebra's gesla gen! Blau wWit is kampioen van de hoofd stad en mèt de club van Schindeler gnuift thans „de provincie". Immers Velocitas nam de leiding in het kampioenstournooi, t?r- wjjl ook voor G oAhead en Willem II de kansen gestegeD zijn. Voor de promotie 2e klasse won Roer mond op hot nippertje ran T.A.C. met S-2, terwijl De Valk met 21 tegen Bleyer- heide ten onder ging. De stand luidt: gesp. gew. gel. veil. pnt. v.-t. Roermond 3 2 1 0 5 9—4 Blerjerheide 3 2 0 1 4 85 De Valk 8 1 1 1 3 6—4 T.A.C. 3 0 0 3 0 2—2 Voor de promotie 3e klasse verloor U.V.V. gisteren met 3—1 van De Hollandiaan, hetgeen beteekent dat U.V.V., die ver'eden jaar naar de 2e klasse degradeerde, thans reeds naar de 3e klasse is afgezakt! LUGDUNUM I—SPARTA COMBINATIE 5—6 Een goede wedstrijd. Sparla heeft met een sterke combinatie, bestaande uit 1ste, 2de en 3de elftal-spelers, tegen het goed op dreef zijnde Lugd. elftal een keurig spelletje te zien gegeven, dat de talrijke bezoekers sleds in spanning hield. Van opgeven wisten de volgelingen van Bok de Korver niet, wat uit het onderstaande zal blijken. Als om 2.15 onder leiding van den heer Vaessens wordt begonnen, blijkt Lugd. er goeden zin in te hebben. Spoedig blijkt dat de Sparla-aehterhoede niet al te zeker is en na 5 min. is het Roman, die van een korte weifeling gebruik maakt en on houdbaar inschiet. 10. Lugd. blijft sterhei en het Sparta-doel wordt hevig bestookt. Als na 25 min. Vermond keurig voorzet, is het wederom Roman, die met een fraaien kopbal de score verhoogt. 20. Dal wordt den Rot terdammers te bar en plotseling staat Kindts alleen voor v. d. Berg en het is 2I. Geen 2 minuten later is het wederom Kindts door den tacticus Voormolen daartoe in slaat gesteld, die schitterend inschiet. 2—2. Na de pauze gaat het spel eerst gelijk op Als na 10 min. plots de Roo een kans krijgt brengt hij met een hard schot den stand op 3—2. Direct daarop geeft Vermond een scherpe pass aan De Roo en bijkans op de zijlijn staande, weet hij schitterend in te schieten. 4—2. Dan Hekken Voormolen en Viergever er tusschen uit en Viergever kopt magnifiek in. 4—3. De Rotterdamsche links buiten Goudsmidt is een doorloopend ge vaar voor de groen-witte achterhoede en uil een mooien voorzet knalt Kindts wederom den gelijkmaker in. 44. Nog 10 min. Corner op het Sparlaansche doel. De Roo zet voor, v. Well vangt het leer op, doch schiet hard legen de bovenlat, Dool vangt den tcrug- springenden bal op en schiet onhoudbaar in 54. Drie min. voor het einde lost Vier gever een kogel, die knalhard in de louwen vliegt 55 Spoedig daarop is het einde en daar er om een beker wordt gespeeld, wordt besloten te verlengen tot er weer gescoord is Precies 10 min. later weet Kindts zich door de verdediging le wringen en den stand op 5o te brengen, waarmee het einde komt. Na afloop overhandigde aanvoerder Van Well, de door den heer C van Eyk uitge loofde beker met eenige welgekozen woor den aan Sparta. De leiding van den heer Vaessens was zooals altijd weer keurig. U.V.S. II—XERXES III 3—3. Een slecht gespeelde promotiewedstrijd. U.V.S. leldo drie invallers voor Den Hol lander. Arbouw en Burgij. De blauw-wille ploeg speelde voor de rust zoo slecht, dat het soms leek of alleen Xerxes in het veld stond. U.V.S. mocht dan ook van geluk spreken dat de Rotterdammers zoo erbarmelijk slecht scholen, want anders had het er don ker uitgezien. Zooals gezegd waren de gasten heer en meester en na een halfuur kwam dan ook het verdiende doelpunt, toen de Xerxes- linksbinnen uit een voorzei onhoudbaar scoorde. Tot de rust wist de U.V.S.-verdediging, waarin het gemis van Burgij zich terdege deed gevoelen, stand te houden. Rust 01. Hoewel de thuisclub na de rust goed aan pakte had Xerxes toch het eerst succes toen haar midvoor een effectvol schot inzond, dat Slimmers liet glippen, waarna de scheidsrechter onder protesten naar het midden wees. Nauwelijks was weer afgetrapt of de linksbinnen der Rotterdammers deponeerde nummer drie in het U.V.S.-net. Toen werden de blauw-willen pas actief en binnen korten tijd was de achterstand van drie doelpunten geheel ingeloopen. U.V.S. bleef sterker, doch de Xerxes- aanvallen bleven alle aandacht eischen, uit één waarvan de midvoor hard tegen de lat schoot. Met U.V.S. in de meerderheid kwam het einde. Scheidsrechter Kemmers, bijgestaan door de neutrale grensrechters Arnoldus en Lan- gezaal, leidde kalm en tactisch. De stand dezer promotie-competitie luidt thans' gesp gew. gel. verl. pnt. v.t. Fortuna II 5 3 2 8 158 U.V.S. II 5 2 3 7 11—12 Hoekv Holl. II 6 2 1 3 5 912 B.M.T. II 5 1 2 2 4 10—11 Xerxes III 5 2 3 2 9li Ajax door Blauw Wit met den oneven goal gestagen in den strijd om bet lands kampioenschap. Oost-Nederland speelt gelijk (11) tegen West-Dnitschland. Het Nederlandsch korfbal-twaaltlal wint met 71 van EelgdB. Samenstel lino van het Nederlandsch waterpolo zevental; twee Leidenaara gekozen Een nabeschouwing over de wedstrijden om den Leidsch Bagblad-Dambeker. De doelman had niet steods een goeden •kijk op den bal. KORFBAL. NEDERLAND—BELGIE 7—1. BELGIE—FRANKRIJK 1—2. Te Luik heeft België gisteren met 21 verloren van Frankrijk. Het Belgische elftal speelde in dezelfde samenstelling als tegen Nederland; alleen Moeschal verving Declercq. Met rust was de stand 1—1. Een aardige eerste helft. Slap spel na de rust. CVan onzen medewerker.) Het zag er Zondagmorgen weinig opwek kend uit. Grauw-grijze wolken hingen laag boven de stad, en tegen den middag begon langzaam maar staag de regen te vallen. Het publiek trok zich daarvan echter merk waardig weinig aan, want toen de regelings commissie omstreeks 2 uur op Houtrust de neuzen telde, kwam zij er tot rond viev duizend toeschouwers. Bovendien hadden verschillende offi- eieele personen aan de uitnoodiging van den N.K.B. gevolg gegeven, en waren op de 01- liciecle plaatsen o.a. gezeteld: de Haagsche Gemeenteraadsleden Siebels, Harms en Muylwijk, de heer Graafland, inspectdur L.Ode heer Pattist, Rijksinspecteur, de hoer Blokpoel, inspecteur der gemeente 's-Gravenhage, de heer W. de Boer referen daris van het Dept van Onderwijs. Voor(9 waren aanwezig bestuursleden cn vete officials van den Nederlandschen en Belgischen Korfbal Bond Omstreeks 2 uur klaarde hel weer op en werd het droog. Het fantare-corps raakte daardoor blijkbaar wat van koers. Het ver welkomde tenminste de ploegen, met „ein treuer Husar" en speelde pas daarna de volksliederen. Hot liep al naar kwart over twee toen de scheidsrechter Vereeckcn, die den aange wezen arbiter van Gripken kwam vervangen de aanvoerders voor den opgooi bijeenriep. Daarbij won De Afey, zoodat de wedstrijd in de volgende opstelling aanving: Nederland. Aanval (C): mej. Voordenberg; mej. Smits; de Mey: Hendriksen; Midden mej. Klamer; mej. Richel; Dorsman: Looy. Ver dediging (AU mej. Hendriksen; mej. Reys;1 Leur; Arends. België. Aanval CA.)mej. Reeck, mej. Welvis; Stuer; Mattysses; Midden: mej. T. de Ra- vet; mej. L. de Ravet; Dalving; Zielens. Verdediging: mej. van Oeckel; mevr Ve- reecken; Janssens; van, Daele. Nederland heeft dus mej. Smits als in valster voor mej Vaandrager; dp Belgen hebben een invalster voor mej Otté. Om 2.22 gooit Dorsman voor Nederland uit. Direct nemen de Hollanders het spe! in handen, maar de aanval is op hel gladde veld nog niet thuis De Belgische kor! be leeft de eerste gevaarlijke momenten als Hc-ndriksen en De Mey aan hun bewakers ontsnappen, maar hun schoten, noch enkele worpen van mej Voordenberg. zijn vol doende zuiver gericht Het Belgische mid denvak schiet in zijn taak tekort Het plaatst onzuiver en veelal weten de vier Rotterdammers den bal te onderscheppen. De Belgische aanvat krijgt weinig werk Pas na 13 minuten komt het eerste schot van Belgische kant Het vliegt echter naast den korf Mej Voordenberg maakt een doel punt. maar even tevoren hee'l d.- scheids rechter gefloten, zoodal dit punl niet wordt toegekend. Het blijkt echter uitstel van

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11