NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. BUITENLAND. FINANCIËN. BEITSOVERZICHT. UIT DE OMSTREKEN. GEVEILDE PERCEELEN. i I VA". FAILLISSEMENTEN. Eerste MuSp. KUNST EN LETTEREN. RADIO-PROGRAMMA. EEN GOUDEN EN EEN ZILVEREN TUBILEUM. Bij de Fa. P. J. Huider Zn. Héden morgen had len kantore van <lu van ou-ls bekende firma 1'. J. Muider en Zn., boek- en steendrukkerij, Br eestraat 70, al hier, een bijzondere gebeurtenis plaats. Niet minder dan 2 personen vierden aldaar een jubileum. L. Zitman, steendrukker, mocht zijn 50- jarig jubileum' berdenken en L. D. Planjer zijn 25-jarig, als steendrukker. Om 11 uur werd bet geheele bedrijf slop- gezet en vereenigde zich het personeel ir. Jiet ruime kantoor. Daar hadden de jubila rissen plaats genomen. De familie .Mulder "ivas eveneens aanwezig. De heer J. P. Mulder, eenigst firmant, nam het woord-en heette de jubilarissen welkom op dezen dag, die voor hun beiden van zoo bijzondere beteekenis is. Hij felici teerde allereerst den oudsten jubilaris «lij gedurende een halve eeuw zijn beste krach ten gegeven heeft aan hel bedrijf, eerst onder zijn vader en nu onder hem. Ilij prec-s de aangename samenwerking, de ijver en de toewijding van den jubilaris, die steeds de belangen van het bediijf heeft voorgestaan. Speciaal richtte hij woorden van persoon lijken dank tot hem. ..Niettegenstaande je 50 dienstjaren, zoo zeide spreker, zie je er nog uit als een jeug dig man en mag je je verheugen in een goede gezondheid en beschik je nog over een kracht, die menige jongere je benijdt. Spre ker eindigde met hem liet allerbeste toe le wcnschen voor de toekomst en hoopte, dat God hem nog menig jaar mocht schenken. Daarna overhandigde hij hem een enve loppe met inhoud. De heer L. Zitman. Toen richtte de heer Mulder zich lot den anderen jubilaris, die op een staat van 25 dienstjaren mag terugzien. Ook dezen jubi laris werd hartelijk gefeliciteerd en hem to*- gowenschl, dat hij nog vele jaren moge werkzaam .zijn. Spreker waardeerde ook in dezen jubilaris de zucht om steeds beter de ifühcimen van het vak te leeren kennen Hij behoort tol degenen, die begrijpen d.it ze zich steeds meer moe ten aanpassen li ij de e s.-hen, d-.e hoe langer hoe hooger gesteld worden Spr. onderstreepte de prettige samen werking en hoopt dat deze in de toekomst eveneens zoo zou mogen blijven. Spreker eindigde met den wensch tot beiden dat zij met hem onder Gods zegen mogen blij ven door arbeiden aan het gemeenschap pelijk belang. Dezen jubilaris ontving eveneens een couvert met inhoud. Daarna werden beide jubilarissen door den chef van het gecombineerde bedrijf, d"n heer O. J. Onvlee namens het geheele personeel gehuldigd. Hij gewaagde even eons van de prettige samenwerking met de leiding. Hij wensehtc hen eveneens nog vele jaren toe en bood hen ieder namens zijn collega's een stoffelijk blijk van be langstelling aan. Nog eenige oogcnblikken bleef men gezel lig bijeen, nadat ook nog liet dochtertje van den heer Mulder den beiden jubilaris sen bloemen had aangeboden. De bo'do jubilarissen zijn in het bedrijf van de firma op waardige wijze gehuldigd en deze dag zal hen nog lang bij blijven. TERAARDEBESTELLING VAN HST STOFFELITK OVERSCHOT VAN DEN HEER H. I. COHEN. Gicote belanastellirjj bij de plechtirheid. Hedenmiddag heoft op do fsr. Begraaf plaats te Katwijk de teraardebestelling van hel stoffelijk overschot van den heer H. I. Cohen plaals gehad (Zie onder stadsnieuw? le Blad! In de twaalf volgauto's hadden plaals genomen de opperrabbijn I Maarsen uit Den Haag. de rabbijnen van Cf elder (Zeeland en de Vries (Haarlem), het kerk bestuur der Ned ter. Gern. vertegenwoor digd door de hoeren E Loeb, G Alter en .S 13 van Kloeten benevens de leden van den kerkeraad de hoeren Is. Leman. J. Blitz en M van Dam, eerstgenoemd'1 levens namens het college van regenten van het isr Weeshuis, de leden van hel Armbe stuur. De lijkstoet werd lot de gren*- der gemeente uitgeleide gedaan door de kinderen <3<t school en van het Weeshuis, véle leden dor .loodsche Gemeen 1 Toen de stoei hol Synagoge-gebouw aan het Levend aal pas seerde, wei-den de hoofddeuren geopena, waardoor het verlichte interieur inel de omfloerste lantarens zichtbaar werd. Op de begraafplaats waren o m. aanwezig dr .f H Holwerda, directeur en dr van Wijngaarden, conservator van hel Rijks museum van Oudheden, dr Stuurman, di recteur van het Openbaar Slachthuis, dr. Cannegietcr, rector van het Haagsche en dr. Bossclaar, rector van het Leidsche Gymna sium, próf dr L. Knappert namens cura toren van hel Gymnasium, de heer Me- lamed, leeraar der Joodsche gemeente te Botterdam, de heer van Rijn, directeur van Oudelieden gesticht te Den Haag, het be stuur van het svrtagogaal ressort Den Haag, vertegenwoordigd door de heeren mr T. Weyl en mr C. B. van Baren, de heeren dr. Warlena, dr. van Eek. prof dr Buffin. Kok en dr. van Rijnbach. leeraren aan liet Gymnasium, de lieer B. Vies, voorzitter der Weezcncorporatie; voorts leden van «den Lc-idschen Gymnasiastenbond U.S.A. en van den Chr. bond „Spes" en voorts talrijke ge meentelede, vrienden en bekenden. Nadat de kist met het stoffelijk overseh >1 in het Reinigingshuis was ingedragen en de wnrl.-leeraar, de heer Koppelman de ge bruikelijke gebeden had uitgesproken, he md als eerste spreker de opperrabbijn, ao lieer I. Maarsen den katheder. ..Leer ons, o God, aldus ving spr. aan. z«5ó onze dagen tellen, dat wij een nart voi rijpe -levenservaring verkrijgen". Dit is het probleem der oudheid en dat van het beden. Hoe maken wij ons leven efficient, niet enkel in matevieelen. maar bovenal in idieë- len zin. Het levensbeeld van hem, dien wjj straks ten grave zullen brengen, was een voortdurend stellen van die vraag aan den Schepper en een zich stellen in dienst der gemeente, welke hem lief en dierbaar was. Hij gal onderwijs, niet omdat ,-hij nu een maal onderwijzer" was, maar uit roeping en verstond de kunst om weg lot het kinderhart te vinden. De Joodsche feestdagen waren voor hem hoogtepunten in zijn geestelijk leven, omdat bij zich Jocd voelde in hart en nieren en daarnevens ook priester, die zich geroe pen acht lot dienende liefde. Slceds leefde hij met heel zijn ziel mede in het liel en leed van zijn gemeenteleden en altoos en voor iedereen stond hij klaa«-, wanneer hel betrof de belangen der Jood sche gemeente of van een barer enderafdee- lingen le behartigen. Zijn gcheele leven was één groot dank offer aan den Schepper. Zijn, naar mensche- lijke opvatting korte levensdag is rijk gevuM met werken. Zijn naam zal in de lijst van lien, die een diemgttaak hebben verricht in dit ressort, met gulden letters blijven ge boekstaafd. Ten slotte richtte spr. woorden van troost tot de nabestaanden. De voorzitter der Jsr< Gemeente, de hee- E. Loeb wees erop, dat een niet te vervan gen persoonlijkheid van ons is weggenomen: een werkkracht van ongel-vena arden ijver, wien geen offer le groot was en dien spr. ook als vriend en raadgever op hoogen prijs heeft gesteld. De tijdelijke leeraar. de beer Koppelman. herinnerde aan het Schriftwoord „O sieraad van Israël, op uw hoogten ligt gij ver slagen". Een sieraad was bij inderdaad voor. den lecraarsstand De angst in onze gemeente voor zijn heengaan beeft plaats gemaakt voor diepe smart en biltere' rouw. Maar behalve dc eerbiedige "herinnering aan zijn nagedachtenis, blijft er toch iels meer van them bij ons: zijn geest. Spr. bracht dit in verband met de, woorden van den Psalm dichter „Jacob, onze aartsvader is niet ge storven" en „De brave leeft voort in het geloof". - De hepr Is Leman sprak woorden van dank namens het schoolbestuur, bot Wees huis en de oud-leerlingen; de heer V van Italic namens bet Armbestuur cn de Dames- ver een i ging. De heer Dasberg, rabbijn te Dordrecht bracht namens den Bond van godsdienst leraren „Achawali" een woord van wee moedige hulde aan de nagedachtenis van dun overledene, wiens liefde om Gods wet ten en geboden steeds beter le leeren ken nen karakteristiek voor zijn hooge levens opvatting was. De lieer Klein uit Oldenzaal, een zwager van den ontslapene, schetste hem als echt genoot, vader en familielid. De wnd. voorzitter van 't synagogaal res sort Den Haag mr. J. Weijl huldigde hem voor de wijze, waarop hij zijn laak heeft vervuld cn sprak de hoop uit, dal een opvol ger gevonden zou kunnen worden zijn nage dachtenis waardig. Dr. Bosselaar. rector van het Sled. Gym nasium richtte namens de leeraren cn leer lingen woorden van opréchten dank tol hem. die 28 jaar aan deze school is verbon den geweest. Hii had groote moeilijkheden te overwinnen, doordat hij de hooge traditie, voortvloeiende uit het Joodsche geloof cn de Joodsche taal. moest verdedigen en bren gen in een omgeving, die niet de zijne was, maar hij is daarin geslaagd door zijn bezie ling en persoonlijkheid. Voor zijn medeleerarcn was hij steeds een aangenaam collega. Dr. Cannegieter, rector van het Eerste Gymnasium te Den Haag sloot zich hierbij in hoofdzaak aan. Namens curatoren van het gymnasium huldigde prof. Knappert den overledene, als iemand, van wien geldt, «lat de nagedach ten is van den rechtvaardigde tot zegenis zal zijn Tenslotte sprak nog de voorzitter der Jeugdverceniging „Miscbmar Hajar dijn" een kort woord van afscheid en dank Hierna werd de kist met het stoffe lijk overschot door de familieleden graf waarts gedragen, waarbij de ritueele ge- baden werden gelezen door den heer Kop pelman. Onder groote belangstelling werd het stoffelijk overschot van den bemin den leeraar aan den schoot der aarde toe vertrouwd 295. En met de banden omgehangen, zei hij zijn vriend Duim vaarwel en goeden raad gaf hij hem verder, grijpend ile tralies van zijn cel „Denk er om. Duim, je moet naar bóven, eerst naar boven in 't getouw. Met den band trek 'k je in de hoogte, op dón band ik wel vertrouw." 396 Jokko den hoogen sprong nu waagde, op 'n breed plat kwam hij terecht. „Zoo dat noem ik" zei bij „eens boffen, het begin is lang niet slecht. Het was een waag, dat moet ik zeggen, maar wie niet waagt ook niet wint. Nu moet ik mijn- weg verder zoeken, doch wie zoekt ook zeker vindt. TREIN VERTRAGING. Hedenmorgen werd Elec. trein 1055 dit 11.54 in de richting Den Haag vertrekt een klein half uur vertraagd, doordat een derde klasse rijtuig dat warm was geloopen. al hier mo^st worden uitgezet Ook dp andere ticinen ondervonden hierdoor vertraging. Prof. dr J. Iluizinga is uilgcnoodigd door den Bond v. Ned. Indische Kunstkrin gen om lusschei) komende Kerstmis- en Pasohvacantia in verschillende plaatsen van Ned. Th die voordrachten te houden over ge schiedkundige onderwerpen. Hij beeft «deze uitnoodiging aangenomen. SLECHT WEER. BERLIJN, 23 Mei. (Wolff). Bteiei en Schwerin zijn geteisterd door verschrikke lijke hagelbuien en onweer. In Opi er-Beie ren is 50 pet. van den oogst vernield. l'C- liagel lag 12—15 c.ll. hiog. In Schwerin werden 35 st. hoornvee gelood en ging een boerderij in de vlammen op. DE GRAF ZEPPELIN. PERNAMEUCO, 26 Mei. (Reuter). De Gral Zeppe'.in is om 8.25 hier gearriveerd. N.V. ROTTERDAMSCHE VERZEKERINGS-SOCIETEITEN (R. V. S.) Ir, de gewone algemeene vergadering van Aandeelhouders der R.V.S. zijn le. de ba lans en de winst- en verliesrekening goeige- keurdis ten 2e. het voorstel van Conimissa- I rissen tot verdeeling van het win t-akb aan- I genomen. Het dividend zal zijn 30 pet. over de vcr- plicht gestorte bedragen en 10 pet. over de onverplicht gestorte bedragen en de uitkee ring op Winstbewijzen f. 109.49 per stuk 3e. de heer P. J. M. Dolk te Rotterdam, dis volgens rooster aftrad, als commissaris is als zoodanig herko~.en. HILLEGOM. Bloembollencultuur. De aidetling Hillegom van Bloembollen cultuur heeft c-en vergadering gehouden, die slecht bezocht was. De nieuwe voorzitter, de heer W. Jonk heer. heette het nieuwe bestuurslid, dan heer B. Rijnveld welkom en de?d een be- ruep op de leden om de bestaande aange name verhoudingen in de vergaderingen te behouden. Hij herdacht de overleden leden N. C. Veldhuis en J. H. M. Balvers. Als afgevaardigden naar de aigeineeno vergadering werden benoemd de heeren J. Kyikema en C. Pil Freriks, plaatsvervangers de hr-eren D. Nieuwenhais en B;jl van Duy- vtnbode. De beschrijvingsbrief gaf aanleiding lot bespreking van de verplichte eccoptalie van gekochte bollen, waaromtrent de heer C. Ca rlier toe zeide te zullen in For meer en bij den rechtskundigen adviseur van het scheids gerecht. Er werd betwijfeld of deze zaak wel in overeenstemm'rig was met het Wet boek van Koophandel. Door de rondvraag werd d<? vergadering e'-rst interessant. Er werd de vraag gestel.! of het bestuur bekend is, dat gronden bij den Doodweg uitdrogen door de waterlei ding Dit werd sterk betwijfeld, wel deelde men mee, dat de grond daar van minder goede kwaliteit is en dat afvloeiing van wa ter naar den Haarlemmermeer mogelijk is. E1* zal navraag gedaan worden. De *oof>,. deelde mee, dat de vaart door de Hillegom- merkrug afgesloten zal zijn tot 2 Aug. Het gemeentebestuur heelt de sluiting van de vaart niet bekend gemaakt. Daarna ontspon zich een debat over de vraag of gestolen bollen, die de eigenaar te veren verkocht heeft, geleverd moeten worden. Dit raakt den handel in regels van bollen. Getracht zal worden adviezen van het scheidsgerecht te verkrijgen. Het plan bestaat het Handeisraglemant geheel te Karden, daarbij kan deze zaak aan de orde komen. Voor een particulieren nachtveiligheids dienst bleek weinig animo te bestaan: de politie is uitgebreid en surveilleert veel, groote zaken hebben eigen nachtwakers. Aangedrongen werd op het houden van een brori-tentoonstriling, het aanleggen van een doorlopende vollegronuslenloonslel- ling op een groot terrein, en op het or- ganiseeren van een wedstrijd met orijzen voor de beplanting van particuliere tuinen. Deze drie punten zijn van alle kanten bezier, en werden aangebonden tol eon vol gende vergadering, die voor den drukken; pak lijd gehouden zal worden. De onbeduidende agenda en de slecht bezochte vergadering, heeft dus toch nog zeer belangrijke zaken aan de orde gebracht. Gehouden Yerkooping in hol Xolari.Tv:i te Leiden, op Vrijdag 23 Juni 1930. ten over slaan vari: B. II. Stumpel, Notaris te Leiden, Oud: Vest 31, koopcr Ph v. d. Drift qq. v - ƒ.8000; Doezastraat 18, W. J. Kret qq. voor 1 6225. RECLAME. Dr. H. NANNING's reinigt .mond en.tanden. 6118 In de week van 1924 Mei werden .Nederland uitgesproken 50 faillissement: ACADEMISCHE EXAMENS. Gestaagd zijn voor het candidaals-exi- rren rechtsgeleerdheid de heeren G. F. de S lier GronimenL W Lagers 'Den Hang- I G. R. van Ginkel (Leiden L T Ovaal 'Rot terdam) en' mevrouw J. H E Schoemakcr j Wilton (Den Haag). AMSTERDAM, 26 Mei. De tendenz was heden eenigszins onregelmatig, maar even als de vorige dagen waven de koersver schillen onbeteekenend, terwijl van uit breiding der affaire evenmin iets tc be speuren was. De aandacht van het publiek concentreerde zich op de Accoustiekaandce- len, die zich overigens tusschcn nauwe grenzen bewogen, terwijl de stemming met slecht was. Margarine Unie gold eerder een kleinigheid lager en ook Philipsaandcclen konden zich niet geheel handhaven. De Ford aan doelen veroorzaakten nu en dan een kleine beweging en hieven goed op peil. Aku's waren namelijk prijshoudend Olic's mankten een verlaten indruk. Ko ninklijke onveranderd. Rubbers lagen ge heel op den achtergrond A'dam Rubber bedongen de hoogste prijzen van Zaterdag Suikers ontmoetten vraag, hetgeen de koer sen op hooger niveau bracht. H.V.A.'* avanceerden tot 185 pCt. Tabakken trokken nauwelijks eenige belangstelling De koer sen werden op onsystematische wijze geno teerd. Dé Mijn en Seheepvaartaandeelen warori onveranderd en Ate. Exploraties golden wat hooger. Van de Anter. fondsen vormden Fokkers het middelpunt. De ten denz was zeer vast. Prolongatie 2 pCt. WISSELKOERSEN Engeland 12.07 7/8. Duitschland 59.31. Frankrijk 9.743Ai Eeteië 34.70. Zwitser land 48. to. Oostenrijk 35 07 1/2. Denemnr ken 60 52 I '2, Zweden 66 72 1/2, Noorwegen 66.52 1/2, New York 2.18 5/8. RIJNSBURG. Auto te water. Aan den Vliet, nabij de Kerkstraat alhier reed een personenauto van den heer Den H le water. De inzittenden konden zich nog tijdig redden. De auto. die zwaar beschadigd was, is later gelicht RECLAME. Om in het gezin aan groot en klein dadelijk hulp te kunnen verleenen hij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwon dingen, mag in geen enkel huis een doos of tube Purol ontbreken 1437 HET TUBILEUM DER WERELDBIBLIOTHEEK. Zaterdagmiddag hebben het bestuur der Wcreld-Bibliotheok-Yoreeniging en de direc tie der Wereld-Bibliotheek Ier gelegen heid van het zilveren jubileum dezer instel ling een receptie gehouden te Amsterdam in het Carlton-Holel Vele schitterende bloemstukken, daar opgesteld, getuigden van do belangstelling die in ruimen kring voor de W B. bestaat De receptie was zeer druk bezocht, honderden vrienden van de instel ling hebben de gelegenheid aangegrepen om haar en haar stichter den heer L. Si mons van hun sympathie te doen blijken. VOOR DINSDAG 27 MEI. Hilversum. Na 6 uur; 1071 M teé'- 10.15: Morgenwijding. 12.00—2.00; eert. AVRO-Kwintet - 2.003.00: Giar foonpl. 3.00—4.00: Knipcursus. 41 - <J.20; Gramofoonpl. - 4.20—3.00: Concert] Jo de la Rie-Hemerik (piano) Bram Hcmr rik (cello). - 5.306.00: Concert uit Café ..Moderne" te A'dam. 6.00: Tijdseit Daarna: Vervolg concert. 6.30: Koerst I 6'.40— 7.00: Gramofoonpl. 7.on—7.: G. Pilger Belangrijke vrouwen uit dc f-: schiedenis 111 Maria Stuart. - 7.30—P-W: Bernard Shaw spreekt op gramofoonplali' van de Linguaphonc. 8.009.00: Gram"- foonpi. 9.00. Concert. Omroeporkest M Loevensohu (cello). 10.00: Persbet. Daarna: Populair concert. 11.00: A.v Carlton Hotel te A'dam. 12.00: Sliiilic? Huizen, 1875 M Uitsl. KllO-Uilz. 8.159.00: Gramofoonpl. 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12.15 F- litieber. 12.151.15: Concert door KRO- Trio. 1.15 -2 00: Gramofoonpl. 2.00- 3.00: Vrouw en uurtje. 5.006.00' Grara- foonpl. 6.01—6.15: Sportpraatje door L. de Zwager 6.156.45: Gramofoor 6.45—7.15: Cursus Kerklatijn. 7.15— 7.45: Dr. R. Post: ..Willem 1. Prins van Oranje" 7.45—8.00: Politieber. 8 01— 11-.-00Concert door het KRO-orkest. Bcrr. Lenscn (tenor) Wm. Bredius (bariton-bas). 11 0011 30: Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35: Mor? wijding. 11.05: Lezing. 12.20- Conecn- I». Hillier (alt) F. Steger (tenor). - b-v Orgelspel door E O'Hcnr.v 1.20—2-y Orkestconcert. 2.20: Televisie. 2-5: Gramofoonpl. 2.50: Uitz voor schoicn- 4.50Orkestconcert en orgelspel - 5 Kinderuurtje. 6.20: Voorlezing- Nieuwsber. 7.00: Piano-reeilat door A- Morrison. 7.20—7.40: Lezing. Lezing. 8.05: Concert Orkest. F- Cc- chraue (sopraan). - 9.20- Nieuwsber. 9.45: Lezing. 10.05: Dansmuziek en Va riété. 10.5012.20: Dansmuziek Parijs „Radio-Paris", 17*25 M. 12 50— 2.20: Gramofoonpl. 4.05. Orkestconceit cn soli. -- 8.20: ,,La T^sca" van Puccini. 10.20: Orkest concert. Lanqenberg, 473 M 7.25750" Gra mofoonpl. - 7.50—8.50: Orkestconcert. 10.45 12 15- Gramofoonpl 1.25—2 y Concert. Orkest en fluit. - 5.50-- Orkest-concert. 8.20; Orkest-conccit. In termezzo: ,,Mai Kant ate". Muziek 4'cj Gustav Kneip Koren, madoline-orkest ca solisten. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Corn cert. 3.505.20: Orkestconecert - c'^ 11.35: „Carmen" Opera van G. Rizpti Brussel, 508,5 M 5 20; Trio 1 6.50. Gramofoonpl. - 8.35: Orkest^' eert en zang. 8.35: (Golflengte 332-2 -U Concert georganiseerd door de SAK™' Zecsen, 1635 M. 6 50—7 20 Lezi'tf» 7.00—7.50: Concert. 9.20—12.50 Le zingen. 12.50—1.15. Gramofoonpl 11 —2.20: Lezingen. 2.20—2.50: Gramofooo- platen. 2.50—4.50: Lezingen. - 5.50: Concert. 5.50—8.20: Lezingen. 8.20: Orkestconcert. 9.35: ,,Aus a/' Welt". Gevar. programma. 10.40: Lezin? en berichten.- 2-^

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10