71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 Mei 1930 Tweede Blad No. 21527 BINNENLAND. koninklijk bezoek aan de hoofdstad. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. H. M. de Koningin, de Prinses en Z. K. H. Prins Hendrik nemen sta-ande op-bet balcon van het paleis, de enthousiaste hulde in ontvangst van de groote menigte, die bij den intocht der vorstelijke personen tegenwoordig was. HiET SOHI-LDERU, vervaardigd door den heer E. Pieters, dat ibestemd is voor het nieuwe gébouw der Provinciale Griffie van Noord-Holland in den Hout te Haarlem en wordt aangeboden door 'het genbbestuur v. Laren (N.-H.) HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Hij haar aankomst in Amster dam werd de Koninklijke familie door het gemeentebestuur verwelkomd. Deze foto werd genomen onder de peristyle van den Koninklijken uitgang van het Centraal station te Amsterdam. VOOR DEN BIJZONDEREN VRIJ WILLI GEN LANDSTORM worden op de schietba nen aan den Waalsdorperweg te Den Haag nationale schietwedstrijden gehouden. Z.K. H. Prins Hendrik woonde de opening bg. De aankomst van Z. K. H. NA ZIJN ONGESTELDHEID is de Koning van Engeland thans weer een actief deelnemer aan het publieke leven. In gezelschap vain de Koningin bracht hij deze week een be zoek aan Haymarket Theatre, waar hij een opvoering bij woonde. Bij zijn aankomst werd de Koning door de directie verwelkomd. Audiëntie voor instellingen en vereenigingen. Met den Apeldoornschen trein, waarin het Koninklijk Salonrjjtuig was genaakt, zijn H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juiia- aa met het gevolg gistermiddag te 4,19 uur aan het Centraal Station te Amsterdam foor het jaarljjksche bezoek aan de hoofd stad gearriveerd. Op het eerste perron het salonrijtuig werd doorgetrokken tot voor de Koninklijke wachtkamers wa ren ter verwelkoming aanwezig Prins Hen drik, die uit Den Haag was gekomen, verge eld van zjjn adjudant jhr. Laman Trip, de burgemeester, de heer W. de Vlugt, jhr. ®r- dr. A. Röell, commissaris van de Ko- ®uigin in Noord-Holland, generaal majoor Quanjer, militair-gouverneur van A'dam, vi- co-admiraal Quant, commandant van de Mar rine te Willemsoord, de garnizoenscomman dant. luitenant kolonel H. C. Roufaer, kap. ter zee H. A. Romswinckel, onder-comman dant van de Marine te Amsterdam, alsmade de hoofdcommissaris van politie de neer versteeg en de chef van de verkeerspoli- de heer Bakker. Ka een kort oponthoud in de koninklijke Wachtkamer, waar Hare Majesteit zich met J^rschïllende autoriteiten onderhield, verlie- e.a de Hooge bezoekers het station, waar S de op het Stationsplein gereed' staande rijtuigen bestegen, om vervolgens langs het ,ramrak naar het Koninklijk Paleis te rjj- n- Er was een talrijk publiek op the been; politie te voet en te paard hadden voor de gebruikelijke afzetting zorg ge dragen, zoodat de aankomst in de meest volmaakte orde plaats had. De Koninklijke familie reed in een open rijtuig, bespannen met twee paarden, welk rijtuig werd ge reden van den bekenden rooden bok; de stoet werd geëscorteerd door een escorte huzaren van het vierde half regiment te Deventer. Hare Majesteit de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana droegen resp. een lichtblauw en een wit toilet, do prins was in admiraals-uniform. De Dam had gistermiddag weer een fleu rig aanzien tegen het uur dat de Konink lijke familie op het Paleis werd verwacht. Y&n de meeste gebouwen was de vlag uit gestoken. Geruimen tijd te voren was de poliiie begonnen het plein voor fiet Paleis tot de midden-verhooging af te zetten en hield ze den rijweg naar het Damrak zooveel mo gelijk vrij. Achter de politie-afzetting ver zamelde zich langzamerhand een talrijk pu bliek ,dai toenam naar mate het oogenblik naderde dat de Kon. Familie zou aankomen. Een eerewacht der Marine had zich inmid dels opgesteld, en de wacht was verder betrokken door bereden militaire politie. Om even voor half vijf werd het verkeer stop gezet, toen bericht was gekomen, dat de Koninklijke Stoet het Centraal Station had verlaten. Het was juist half vjjf toen het eerste rijtuig met den hoofdcommissaris den heer H. J. Versteeg, den Dam op reed, gevolgd door dat van den Burge meester, den heer W. de Vlugt. Hierachter Volgde de eerewacht der hu zaren. Lulde werd de Koninklijke Familie toegejuicht. Achter dit rijtuig volgde het tweede gedeelte van de huzareneerewaebt. Inmiddels had de stafmuziek van de Ko ninklijke Marine het Wilhelmus ingezet. De eerewacht stelde ach op voor het Paleis en bracht het saluut, toen H.M. de Koningin het Paleis binnentrad. Op dat oogenblik j werd de Koninklijke Standaard ten Paleize I geheschen. Het duurde eenige oogenblikken en toen gingen de balcondeuren open en verscheen de Koninklijke Familie op het balcon. Zij werd door de talrijke menigte hartelijk toe gejuicht, welke begroeting minzaam werd be antwoord. Inmiddels speelde de Stafmuziek. Toen de Hooge Gasten zich weer in het Faleis hadden teruggetrokken, rukte de eerewacht in en liet de politie het publiek toe tot de kleine steentjes. Dadelijk daarop begon de audiëntie voor besturen van in- i stellingen en vereenigingen. Op deze audiëntie werden ontvangen de j besturen van Kerkgenootschappen, van I eenige vereenigingen en een aantal particu- I lieren. DE ACTIE VOOR DE A.V.R.O. Drukbezochte protestvergadering in Den Haag. Onder voorzitterschap van den heer J. M. de Graaf belegde het Haagsche A.V. R.O.-comité gisteravond een druk bezochte vergadering ter bespreking van de Zend tijdkwestie, geschapen in het bijzonder door het ministerieele besluit van 15 dezer, waarbij de zendtijd van de A.V R.O aan merkelijk werd verkleind. De belangstelling was zoo groot dat na afloop nog een tweede vergadering moest worden gehouden Ook toen kwam men nog vele plaatsen tekort. Onder applaus van de aanwezigen heette de voorzitter in het bijzonder welkom de Tweede Kamerleden prof. ir. v. d. Bilt en mr. G. A. Boon; dr. Molhuyzen en de heer Van Gheel Gildemeester, resp. wd. voor zitter en secretaris van de A.V.R.O., mevr. Boon en mr. Werner, leden van den Radio- raad, mevr. Antoinette van Dijk, het A.V. R.O.-comité van Delft en de pers. Bericht van verhindering was ingekomen van Minister Ruys en van den directeur- generaal der P. en T. Vervolgens gaf de heer De Graaf een overzicht van den groei van de A.V.R.O. die (toen nog onder anderen naam), in 1924 een ontvangst had van f. 6500, in 1925 reeds steeg tot f. 44.500, in 1926 f. 124.000, in 1927 f. 230.000, in 1928 f. 263.000 en in '29 f. 550.000. In Maart alleen werd f. 252.000 ontvangen. Het aantal abonné's op de Ra- diobode is gestegen tot 230.000. Spreker las de volgende resolutie voor: ,,De Haagsche A.V.D.O-luisteraars, allen voorstanders van radio-omroep zonder voor keur van politiek of godsdienst, in verga dering bijeen op Dinsdag 20 Mei 1930 in het gebouw Diligentia aldaar verklaren dat de uitzendingen, welke door de A.V. R.O. verzorgd worden, tot hun volle tevre denheid geschieden en van zoodanigen aard zijn, dat een aantasting van hun respectie ve opvattingen als bovengenoemd voorko men wordt; dat de wijze waarop de radio-uitzendin gen in de toekomst verzorgd zullen worden hen doet vreezen, dat in vele opzichten po litiek tot verveling en ergernis van duizen den den boventoon zal voeren; dat zij met gToote verontwaardiging pro testeeren tegen de door den minister van Waterstaat voorgeschreven zendtijdverdee- ling; dat zij deze verdeeling aanvoelen als een aantasting van het goede bestaansrecht van het instituut, hetwelk zij zelf gebeël vrijwillig gekozen en opgebouwd hebben; dat zij dit aanvoelen als een onrecht voor en beleediging van hen, die een algemeene omroep voorstaan en dat hun vertrouwen in hen, die deze verdeeling tot stand hebben gebracht, diep geschokt is geworden; zij verzoeken de Regeering met den mees ten aandrang voor 1 Juli 1930 zoodanige maatregelen te treffen dat de A.V.R.O. weder een volle week zendtijd op een eigen zender op de beste omroepgolf terug krijgt" Vele leden: Het woord „verzoekon" moet worden veranderd in ,,eischen". De voorzitter vroeg of ér niemand togetf is dat deze verandering geschiedt. Niemand verklaarde zich daartegen zoö- dat de laatste alinea komt te luiden: ,,Zij eischen van de Regeering voor I Juli 1930 zoodanige maatregelen te treffen dat de A.V.R.O. weder een volle week zendtijd op een eigen zender op de beste omroepgolf „terugkrijgt." Onder langdurig applaus werd de aldus gewijzigde resolutie met algemeene stem men aangenomen. In de tweede vergadering werden d^ zelfde resoluties aangenomen. Nog werd medegedeeld dat Zaterdagmid dag te Amsterdam in het gebouw Carré eveneens een protest-bijeenkomst zal plaats hebben op hetzelfde tijdstip, waarop de vergadering in het Concertgebouw wordt gehouden, aangezien men in laatstgenoemd gebouw niet alle prótesteerenden kan bergen. Naar de „Tel." verneemt wordt het in kringen van het departement van Water staat voor waarschijnlijk gehouden, dat dé nieuwe zendtijd verdeeling reeds op Zondag 15 Juni a.s. in werking zal treden. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zou de A.V, R.O. nög sdèchts ruim drié wéken haaï

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5