BELGIE-HOLLAND 3-1 Maandag 19 Mei 1930 No. 20 Een verdiende, doch eenigszins geflatteerde overwinning. Met rust had Oranje de leiding. Het voornaamste nieuws van heden. —O (Va® onzen éïgën verslaggever.) Er zijn lieden, die hebben beweerd, dat de belangstelling voor de Holland—België- ontmoetingen aan het tanen is. Voor de zulken is de dag van gisteren een volkomen logenstraffing van hun beweringen geweest. Hoe druk het was. Honderden .én nog een3 honderden land- genooten zijn Zaterdag over den Moerdijk getrokken teneinde hun gang naar het Beerschot-terrein te combineeren met een vluchtig bezoek aan de Wereldtentoon- j stelling. Het was Zaterdag op de Keizerlei è.1 Holland wat de klok sloeg. Tientallen Ne- derl&ndsche auto's, overal op de terrassen der café's menschen, getooid met rood-wit- blauvre strikjes op de borst; 't was of de feestelijk versierde Scheldestad was inge nomen door een vredelievend HoUandsch roetballeger. Er bleken nog heel wat landgenooten te zijn, die er niet in waren geslaagd in het vaderland een toegangskaart te bemach- I tigen, doch gelukkig voor hen hadden ook I de Belgische opkoopers voor een behoor lijke reserve gezorgd en zoo hoorden wij geen enkel geval, dat men een vergeefsche reis had gemaakt. Zondagmorgen brachten de treinen steeds nieuwe stroomen voetbal enthousiasten, doch de gedurige plasregens, I vrelke in de morgenuren neerplensden, j drukten de markt danig en per slot van I rekening waren de opkoopers heel blij, wanneer ze hun kaarten voor den kostenden J prijs kwijt raakten. Gelukkig hield de regen I na den middag op en kwam een vriendelij'k j zonnetje het feestelijk aanzien verhoogen. i "We zouden nog geneigd zijn het zwaarte* punt dier geweldige belangstelling te ver plaatsen naar het terrein van de Wereld- expositie, ware het niet, dat tijdens den wedstrijd het enthousiasme oplaaide tot een hoogte, zooals we het zelden hebben mee gemaakt. En toen bleek ook eerst recht, welk een zeer belangrijk contingent der toeschouwers uit Holland afkomstig was We overdrijven niet, wanneer we het aantal Hollanders schatten op tegen de tiendui zend en die 10.000 hebben zich geweerd ep een wijze, dat de Belgen soms numeriek in de minderheid waren. Voor dat enthou- j siasme bestond inderdaad alle reden. Wedstrijdoverzicht. Er wëïd vöor dé rust door onze ploeg ge- speeld voor alles wat ze waard was. Het S tempo was uiterst snel, de combinatie vlotte uitstekend en de gastheeren moch- ten blij zijn, - dat Holland in die eerste helft slechts éénmaal en dat nog op het uiterste nippertje hun doel wist te door- horen Het was werkelijk een lust om de Oranjehemden aan het werk te zien. De halflinie stuwde de voorhoede gedurig tot' j den aanval op en slechts sporadisch brach- j ten de Belgen een bezoek aan Van der I Meulen. Gedurig zwermde onze voorhoede voor het Belgische doel, maar steeds weer vist het schitterend spelende baekstel I Ïsouwens-Hoydonckx onheil te voorkomen, j Tap schoot eens van buiten het strafschop gebied keihard tegen den binnenkant vaa den paal, maar op zeer fortuinlijke wij .cc vist de Bie, die den geblesseerden Badjou I verving, het leer corner te weTken. Maar dat was ook de eenige keer, dat Holland ondanks haaT gedurig en groot overwicht I 'een serieuze scoringskans heeft gehad. Wp I dachten al, dat de rust met blanken stand I zou ingaan, toen Van der Broek den bal I na een hoogen voorzet van Landaal met I zijn linkervoet keurig binnen de lijnen hield, zich plotseling omdraaide en met zijn rechtervoet onder daverend gejuich keihard inschoot. Holland juichte... maar helaas te vroeg. Want in de tweede helft waren de bordjes verhangen. De Roode Duivels i speelden dnivelachtiger dan ooit te voreü I ontwikkelden vanaf den aftrap een I tempo, dat den onzen te machtig was en *lle verband in onze ploeg uiteenrukte. Do halflinie werd gedwongen zich geheel terug te trekken, zoodat iedere bal, die onze achterhoede met forsche trappen wegwerk te, weer onherroepelijk terugkwam. De Belgen speelden een uiterst snel open spel en men voelde het: er zaten doelpunten te de lucht Ruim 10 minuten na de her vatting kwam-de gelijkmaker door toedoen yan Voorhoof en geen drie minuten later i°eg Bastin den bal andermaal langs Van der Meulen. De Oranjehemden slaagden er niet in hun vorm van voor de rust terug te vinden; de gastheeren Zwoegden als paarden en waren steeds eenige fracties van een seconde eerder bij den bal dan de onzen. De Granjeploeg werd totaal over speeld; daarenboven schenen onze tegen standers veel minder last te ondervinden van het gladde veld dan onze spelers en zoo bleven de Belgen, ondanks de storm achtige aanmoedigingen van de Holland- sche toeschouwers, het beste van het spel behouden. Even voor tijd maakte Vermet ten aan alle onzekerheid een einde door het leer in eigen doel te werken. Teleur gesteld oveT de geleden nederlaag, doch vol waardeering voor de kranige prestatie van onze zuidelijke sportbroeders en te vreden over het goede spel der onzen voor de rust, en dat der Belgen daarna, keerden de Hollandsche supporters naar dc feesten de binnenstad terug... Vóór den wedstrijd werd den toeschon- wers het wachten aangenaam bekort door zeer geslaagde demonstraties in carroussel- rijden door een wielerclub, opgeluisterd door muziek, terwijl daarvoor de jeugdelf- tallen van beide landen in een geanimee«r- den wedstrijd een gelijk spel (33) hadden bevochten. Om klokke 4 uur betrad het Nederlandsch elftal, luide toegejuicht door de circa 30.000 koppige menigte onder de tonen van het ,,Wien Neerlands bloed" het veld. Even later klonken nieuwe toejuichin gen voor de Belgische ploeg, verwelkomd met de „BrabanQcme". Bij de onzen was Van Kol op advies van zijn medicus vervangen door Vermetten van H.B.S., terwijl bij de Belgen Badjou ontbrak, wiens plaats onder de lat werd ingenomen door den veteraan De Bie. Denis bood van Halme bloemen aan en compen seerde dozo vriendelijkheid door de toss te winnen en den zwakken wind in den rug te kiezen. Onder leiding van den Zwit- serschen scheidsrechter Ruoff stelden de elftallen zich als volgt op België. De Bie Nou wens Hoydonekx P. Braine Van Halme Deciercq (aanv.) Voorhoof Vanderbauwhede Adams Versyp Rastin O M Ruoff v. d. Heyden Landaal v. d. Broek De Kreek Tap Breitner v. d. Wildt Kools V er mette n D eni s (aanv.) v. d. Meulen Holland. Het spelverloop. Om 4.0-1 trapt Vanderbauwhede voor België af. Het begin is uiterst zenuwach tig; aan beide kanten wordt herhaaldelijk misgetrapt. De Belgen gaan het eerst tot den aanval over en al dadelijk moest Van der Meulen handelend optreden voor een fel schot van Voorhoof, dat de lange Haar lemmer slechts vallende corner weet te trappen. Bastin plaatst het leer hoog voor den doelraond, doch Vermetten werkte het leer het veld in. Daarna komen de onzen opzetten. Vooral van der Wildt heeft er het oog in; telkens zet hij de Vleugelspelers aan het werk en we noteeren een kogel van Tap uit een goede pass van Landaal, die juist over de deklat gaat. Er volgt dan een heéle reeks Hollandsche aanval len, die meerendeels stranden op buiten spel doordat Landaal steeds weer zich te dicht bij het vijandelijk doel opstelt. Do Belgische back6 moeten alle zeilen bij spannen, doch weerstaan den druk schitte rend. De Hollandsche supporters zetten het edele lied van „Houdt er den moed maar in" in. Wanneer Van der Wildt fraai door geeft aan De Kreek, schiet deze in, doch juist tevoren heeft de scheidsrechter voot buitenspel gefloten. Aan den anderen kant weet Bastin eenige malen dankbaar gebruik te maken van de omstandigheid, dat Kools hem absoluut vrij laat, doch Denis en Vermetten kun- nen het gevaar zonder veel moeite bezwe- ren. Na een halfuur ontstaat er een lang- 1 durige doelworsteling voor het Belgische heiligdom; telkens weeT wordt de bal in geschoten, maar even zoovele malen is er een Belgisch lichaamsdeel, dat het leer tegenhoudt. Vier minuten later lost Tap van grooten afstand een schitterend schot, doch de paal brengt redding. Nadat Van der Broek nog eens heeft naastgeschoten, vergeet Landaal in de laatste seconde der eerste helft, eindelijk eens buitenspel te staan; hij snelt langs de lijn, zet hoog voor het doel, waar v. d. Broek het leei opvangt en met een geweldig schot De Bie g,een schijn van kans geeft. Wanneer de bal naar het midden wordt getrapt, fluit de heer Ruoff rusten. De tweede helft. begint al directe met een sterk Belgisch offensief. Het is duidelijk, dat de Roode Duivels niet van plan zijn de overwinning cadeau te geven. Met een aan fanatisme grenzend enthousiasme werpen zij zich in den strijd en zóó snel is hun spel, dat de onzen er haast niet aan te pas komen. Denis krijgt van grooten afstand een bal tegen zijn arm geschoten; er wordt heftig geappeleerd voor hands,doch de scheids rechter laat terecht doorspelen. In de Bel gische voorhoede is vooral Bastin gevaar lijk; zijn strakke lage voorzetten leveren onzen backs heel wat moeilijkheden op; Van der Meulen houdt er eenige schoten verdienstelijk uit. Na 12 minuten belandt de bal bij Voorhoof, die met een schot, dat Van der Meulen blijkbaar verrast, den ge lijkmaker scoort. De Belgen blijven een geweldigen druk op ons doel uitoefenen en drie minuten later lost Bastin met zijn rechtervoet een keihard schot, waarnaar v. d. Meulen,. die in den verkeerden doel- hoek staat, tevergeefs grijpt. België leidt en het Hollandsche kamp wordt minder luidruchtig. De roodbaadj^s schijnen er nog lang niet genoeg van te hebbenkeer op keer belagen zij ons doel. Tot overmaat van ramp begint het te rege nen en vreemd genoeg, schijnen d.e Belgi sche spelers hiervan minder last te onder vinden dan de onzen, die over het alge meen veel lichter zijn. Bij een Hollandschen uitval passeert v. d Heyden goed naar De Kreek, die in schiet. De Bie, op den grond liggend, schijnt de bal van achter de lijn te hebben opgeraapt: De Kreek appelleert althans hef tig, doch de scheidsrechter heeft gecon stateerd, dat De Kreek den Belgischen doelman ongeoorloofd aanviel en geeft een vrijen schop. Even later herhaalt zich het zelfde geval; weer steekt De Kreek zijn armen in de lucht, maar nu laat de scheids rechter doorspelen, aangezien hij vanaf zijn plaats niet kon beoordeelen of de bal het doelvlak aldaar niet was gepasseerd. Vijf minuten voor tijd krijgt Van der Broek nög een kans, doch zijn fel schot belandt aan de buitenzijde van den paal. Het publiek begint reeds het veld te verlaten als Bastin langs de lijn rent en keurig doorgeeft aan den vrijstaanden Vanderbauwhede, die hard tegen den binnenkant van den paal schiet. Vermetten wil wegwerken, doch schiet in eigen doel... Tegelijkertijd kon digt de heer Ruoff het einde aan. Hoe er gespeeld is. Ons nationale elftal heeft als geheel voor de rust een zeer goeden wedstrijd gespeeld. De spelers begrepen elkaar uit stekend cn de Belgische verdediging heeft bet hard te verduren gehad. In de tweede helft was het evenwel gedaan met het Hol landsche overwicht. Het spelpeil der onzen stond toen zeker een klasse lager dan daarvoor. Waaruit al weer blijkt, dat een elftal net zoo goed speelt als de tegenpartij bet toelaat. Van der Meulen heeft zich verdienstelijk geweerd en heel wat lastige schoten scliit terend verwerkt. Hij had het tweede doel punt o.i kunnen voorkomen. Denis was niet zoo trapvast als anders; hij nam de zaken bovendien wat al te kalm op en talmde herhaaldelijk met wegwerken, waar door Bastin hem eenige malen den bal af handig wist te maken. Wij prefereerden gistermiddag zelfs zijn clubgenoot Vermet. ten, hoewel diens plaatsen veel to wenschen overliet. In de halflinie was Van der Wildt verreweg de beste, de V.U.C.-man speelde ongetwijfeld zijn besten internationalen wedstrijd en toonde een uitstekende opvat ting van zijn tweeledige taak. Breitner wisselde goede met slechte momenten af; zijn zwoegen doet altijd prettig aan, doch een fijn speler wordt hij nooit. Kools be ging de groote fout om Bastin veel te veel vrij te laten; de kleine linksbuiten moge zijn veteranen-tijd tegemoet gaan, hij blijft nog altijd hoogst gevaarlijk en het feit, dat hij een doelpunt zelf scoorde en de gees telijke vader was van de andere twee, is er het bewijs van. In de voorhoede waren Tap en v. d. Broek wel de beste; jammer, dat eerstgenoemde door zijn huurlieden zoo slecht begrepen werd. Hij had pech met eenige fraaie schoten. Landaal deed geen onverdienstelijk werk, maar moet den bui tenspelregel eens ernstig bestudeeren. Voor een „international" was het belachelijk om te zien, hoe hij telkens in do val liep. De Kreek was actiever dan wij van hem ge wend zijn, doch wij kunnen in zijn spel toch weinig vinden wat zijn handhaving in dit milieu rechtvaardigt- Waarom den Ajax-goalgetter Van Reenen eens niet op die plaats geprobeerd1? Van der Broek toonde zich een zeer bruikbaar binnenspelerhij werkte hard en scoorde een prachtig doelpunt. Van dor Heyden benaderde bij lange na niet zijn vtirm van twee weken geleden in het Am- sterdamsche stadion. Het maakte den in druk, dat hij blij w,as den bal weer kwijt te zijn en toonde niet het minste initiatief. Bij de Belgen was de wederopname van Van Halme een geduchte versterking; hij was overal waar gevaar dreigde en voedde zijn voorhoede uitstekend. Met Bastin, Nouwens en vooral Hoydonekx was hij on betwistbaar de beste speler der Belgische ploeg. Voor de rust toonde het geheele elf tal een tekort aan „fighting spirit", doch het overdonderend optreden in de tweede helft rehabiliteerde hen volkomen. De Bis had aan het eenige doelpunt der onzen geen schuld toch geven wij in alle opzich ten de voorkeur aan Badjou. Do scheidsrechter, de heer Ruoff had den wedstrijd volkomen in handen. Het is mo gelijk, dat hij het tweede doelpunt ten onrechte niet heeft toegekend, doch bij een dergelijk snel tempo is het begrijpelijk, dat hij vanaf zijn plaats in het middenveld niet heeft kunnen vaststellen of de bal inder daad de lijn was gepasseerd Onze indruk is, dat de Belgen verdiend hebben gewonneneen 4—2 uitslag zou de verhouding misschien iets juister hebben weergegeven. KON NED VOETBALBOND. Uitslagen van gisteren. De uitslagen van de gisteren gespeelde voetbalwedstrijden van den K. N. V. B. lui den als volgt: Internationale wedstrijden: BelgiëHol land 31 Den HaagBrussel 33; Antwer penRotterdam 25. Om het kampioenschap van Nederland: Blauw-WitVelocitas 00. Competitie, Afdeeling II: 2e klasse: Steed9 HoogerV. 0. C. 31. Promotie en degradatie, Aideeling V: M. S. C.H. S. C. 31 (M. S. C. promoveert naar de le klasse; W. V. V. degradeert naar de 2e klasse). Bekerwedstrijden: P. S. V.Golto 123; R. C. H.Alphen 30; HeraclesFeyenoord 13; PalemigAjax 13; West-Frisia Excelsior 1—1; Tubantia—B. V. V. Het Belgische voetbalelftal zet een 0t achterstand met rust om in een 31 over winning. Blanw-Wit cm Velocitas spelen gelijk in de kampioenecompetitie (00). Bob Maas wint opnienw het Nationale kampioenschap in de 12-voetsjollenklasse. Een slecht debnnt van Ajax in de over- gangs-cricket-competitie. Ook L. C. C. begint het seizoen met een nederlaag. Nederland plaatst zich door een 41 overwinning op Finland in de derde ronde der wedstrijen om den Daviscnp. Holland neemt niet deel aan het gymnas- tiektournooi te Luxemburg. De Kampioenscompetitie. De spanning in de kampioenscompetitie blijft. Wel is het nu haast practisch zeker, dat Blauw-Wit geen kans meer heeft op de eerste plaats. Immers met een gelijk aantal wedstrijden achter den rug en twee voor den boeg staan ze drie punten achter op de lei ders Ajax en Velocitas. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. doelp. Ajax 6 3 1 2 7 12—5 Velocibas 6 2 3 1 7 912 Willem H 6 2 2 2 6 128 Go Ahead 6 2 2 2 6 10—10 Blauw Wit 6 12 3 4 412 Nog moeten worden gespeeld: AjaxWil lem II en Blauw WitAjax, te Amsterdam. Te Groningen: VelocitasGo Ahead. Deven ter: Go AheadBlauw Wit. Tilburg: Wil lem IIVelocitas. Zondag a.9. wordt gespeeld Blauw Wit Ajax en vermoedelijk VelocitasGo Ahead. Twee wedstrijden, die ons al een heel eind verder naar de beslissing brengen. Wint i Ajax, en dat gelooven we, dan zal vermoe delijk AjaxWillem II de beslisisng moeten brengen. De overige uitslagen geven weinig aanlei ding tot commentaar: het voornaamste is, dat M. S. G. in het Noorden met 31 zege vierde over H. S. C. en Meppel daardoor het volgend jaar een tweede eerste-klasser rijker is. BLAUW WIT—VELOCITAS 0—0 Spannend, maai verre van {raai. Hel aantal toeschouwera bedroeg ongeveer 16.000. Laten wij het maar dadelijk zeggen: veel bijzonders is er niet vertoond, door beide karapioensploegen. Het ück and rush- systeem (ook een systeem!) vierde hoogtij, het was je reinste opportuniteitsvoetbai. Teamwerk was er vooral bij Blauw Wit zoo goed ab niets le bespeuren. Er mankeerds zoowat alles aan bij de Amsterdammers. In de voorhoede vlotte het niet en er was een middenlinie, die van steunen geen begrip had. Gelukkig dat er nog een tweetal stevige Blauw Wit backs in het veld stonden en last not least een keeper, die een uitsteken-, den wedstrijd achter den rug heeft. Bij Veto ging het vooral in de eerste hel Ch veel beter, er was ten minste een elftal dat voetbalde. In de voorhoede werd er ver dienstelijk gecombineerd, inzonderheid do rechtervleugel Meulema en Bonsema. Daac achter stond een spil, die er wezen mag. Zuidema doet ons denken aan den spil van Go Ahead, Halle. Zijn opstellen is goed, zijn afnemen evenzoo, zijn openen naar de vleu gels veelal uitstekend, maar toch missen wij bij den stevigen Groninger die fijne kantjes, die Deventer's spil sieren. Als linie stond de groenwittemiddenlinie veel hooger dan die van Blauw Wit. De beide backs maakten wel een 9tevigen in- druk, maar de manier waarop zij nog al eens over het leder heen maaiden of slecht wegwerkten had voor de Bl.-Wit-voorhoede een teeken moeien zijn, dat bij doortastend spel zeker een gaatje te vinden was geweest. Dan hadden we ook beter de capaciteiten van doelman Rozema kunnen zien, nu kreeg hij niet te veel en werkte eenige gevaarlijke ballen verdienstelijk weg. De wedstrijd. Als scheidsrechter mr. van Bisselick be ginnen fluit, stellen de elftallen zich als volgt op: Blanw Wit. Barend van Asselt Lietzen Ferwerda Sitters Sr. Delsen Gerritso Sitters Jr. Rohde Smit Homborg Hekkema Meulema Fransen v. d. Velde Bonsema Knol Zuidema W. de Wolf Witlox F. J. de Wolf Rozema Velocitas. Het begint met een Groningscfi overwicht. Franssen krijgt al direct een goede kans, als hij het leder fraai van Hekkema krijgt aan gegeven, zijn schot gaat hoog over, Zuidema lost een hard schot, dat keeper Barend goed houdt en even later schiet Bonsema even eens over. Hel spel raakt meer verdeeld, spil Zuidema treedt op den voorgrond en zet herhaaldelijk zijn vleugels aan het werk In deze periode blijkt zeer duidelijk, dat linksbuiten Hek kema het zwakke punt is in de groen-witte voorhoede. Hij kan geen bal binnen de lijn houden. Ferweida geeft laag door aan Ger- ritse, even Knol voorbij en naar binnen zwenkend geeft hij een effectvol schot, dat keeper Rozema niet in zijn handen kan houden, het leder gaat de hoogte in maar vlak voor doel trapt Rohde finaal over den bal heen en de toestormende Sitters Jr. trapt over. Een benauwd oogenblik voor het Gro- ningeche doel. Van verre lost Sitters Jr. na een goed opgezetten aanval een schuiver, dis de verraste Rozema maar net corner weet te scheppen. Aan den anderen kant zitten de Groen- witten ook niet stil, Meulema en Bonsema combineeren en van den laatste dreigt steeds gevaar. Toch zijn zijn voorzetten iets te scherp voor doel. waardoor Barend steeds kan ingrijpen. De Wolf Sr. en Witlox zet ten den buitenspel val open. en het is be lachelijk. om te zien, hoe de geheele Blauw; Witvoorhoede er soms inloopt.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9