7lrfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 Mei 1930 Derde Blad No. 21523 NAGEKOMEN BERICHTEN. BINNENLAND. BUITENLAND. BEURSOVERZICHT. RECHTZAKEN. VARIA. UIT DE RIJNSTREEK. Heeren-Costumes Het staat zoo kwiek Jongenspakjes 390 9.9° 18.— 5.9° 12.5° 21 8.7S 15.—tot36.— ONDERSCHEIDINGEN. Naar wij vernemen is de heer W. de ;"ï3tigt, burgemeester van Amsterdam, be noemd tot groot-officier in de Kroonorde van Roemenië; mr. J. J. Rovers, secretaris der gemeente Amsterdam, tot officier in de Ster-orde van Roemenië, en de heer Jonas de Vries, industrieel te Amsterdam, tot jjfficier in de Kroonorde. DE STRIJD IN CHINA. LONDEN, 16 Mei (Ned. Tel. Ag.). Volgens berichten uit Ghana hebben troepen der centrale regeering nieuwe belangrijke over winningen op de opstandelingen behaald. Twee belangrijke centra in het Noorden werden door regeeringstroepen bezet. De verovering was te danken aan het gebruik van gepantserde treinen. Nader wordt gemeld, dat zoowel de Nan- Bdng-regeering als de Noordelijken traenten den machthebber in Mantschoerije voor zich te winnen. o DE SCHILDERI.T-VERVALSCHERS VOOR HET GERECHT. MELUN, 16 Mei. (Belg. Tel. Ag.). Giste ren werd een aanvang gemaakt met heit verhoor der heide bij den schilderijenzwen- öel betrokkenen, Millet en Cazot. Cazot heeft in het geheel zeven schilderijen en 15 teekeningen gemaakt, die hem 80.000 francs opbrachten, terwijl Millet er 400 duizend francs aan heeft verdiend. Casot beweerde de schilderijen van den schilder Millet niet te hebben gecopieerd, doch slechts een variant op een der meester werken te hebben vervaardigd. Men neemt aan dat de advocaat van Cazot een verzoek tot diens voorloopige invrijheidstelling zal indienen. waren, fondsen of geldswaardig papier doet stijgen of dalen. De rechtbank achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend bewezen. Het feit draagt een ernstig karakter temeer daar verd. er niet voor teruggedeinsd is, zich op zeer bedriegelijke wijze van zorg vuldig gekozen middelen te bedienen om het bericht geloofwaardig te doen schij nen. Verd. is echteT nooit eerder veroor deeld, zijn verleden is zëer gunstig even als het oordeel van zijn vroegerèn patroon, ook is hij reeds ernstig gestraft door het verlies van zijn betrekking. Dé Rechtbank veroordeelde verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drié jaar. Het O. M. had eën 'onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden geëischt. AMSTERDAM, 16 Mei. In de beurssituatie is heden geen verandering gekomen. Een absoluut gebrek aan affaire veroorzaakte, dat de beursbezoekers op andere en zonder twijfel minder lucratieve wijze trachtten den tijd te passeeren De stemming was iets luier, doch de verschillen waren maar zeer onbelangrijk. De grootste heek vormde zich in Margarine Unies, die zoo goed als onver anderd waren, terwijl de claims tusschen f. 186 en f. 188,50 van eigenaar verwissel- I den. Calvé's Delft waren eerder iets luier. Aloi-waarden daalden beneden 110. De Accoustiek-aandeelen Zagen zich iets ontgaan. Philips-aandeelen waren zoo goed als onveranderd. Ford was prijshoudend. Rubber-aandeelen lagen eerder iets slapper in de markt, daar deze markt geen tee kenen geeft verder te willen oploopen Tabakken hadden een beperkte markt. Oude Deli werd een 10-tal punten ontno men. De overige soorten lui. Suikerwaarden waren gevraagd. H.Y.A.'s liepen later weer wat terug; de overige Suikerwaarden stegen eveneens enkele punten. Oliewaarden waren stil. Koninklijke verkeerden lichtelijk in reactie, evenals de Amerik. Oliewaarden. Van de Mijnaandeelen verloren Algemeene Exploraties enkele pCt Amerikaansche fondsen bewogen zich op den achtergrond. Prolongatie 2 1/4 pGt. UIT BRITSCH-INDIE. SIMLA, 16 Mei (Reuter). Volgens de laatste gegevens is de toestand in de grensdistricten beduidend verbeterd en heerscht er volko men ru9t in de stad Peshawar. De autori teiten stellen op het oogenblik een actie in tegen enkele dorpen in het grensland van ■Mohmand en in Nashtnager. De stad Ban- noe werd door troepen omsingeld. Bij door zoeken van het congres-gebouw werden acht personen zonder eendgen tegenstand gear resteerd. Naar verluidt heeft een. bij 't dorp Datlakhel samengetrokken strijdmacht van een vijandelijke stam, tengevolge van het ibombardeeren der dorpen door vliegtuigen de vlucht genomen. BOMBAY, 16 Mei (Reuter). Hedenmorgen zijn honderd van Gandhi's vrijwilligers, die zich naar Shiroda wilden begeven om het zoufdepot aaii te vallen gearresteerd op het oogenblik, dat zij zich wilde inschepen. BOMBAY, 16 Mei (Reuter.) Heden morgen werd de schoonzuster van de tegen woordige leidster der Gandhi-beweging, Me vrouw Nafdoe gearresteerd, toen zij een boodschap tot Gandhi's volgelingen richtte. Zij zeide onder andere: „Wij zullen den strijd voortzetten tot het Britsche Impe rialisme slechts een schaduw uit het ver leden vormt. De vrijheid van Indië zal de poort openen voor de vrijheid der wereld." Dit i9 de tweede vrouw die in verband met de burgerlijke ongehoorzaamheidscam pagne gearresteerd wordt. De eerste was de vrouw van een vooraanstaand Swarajis- tisch dokter in Madras, die Woensdag 1.1. gearresteerd werd en tot eén jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. BOMBAY, 16 Mei. (Reuter). Mevrouw Naidu, de opvolgster van Gandhi is heden moTgen gearresteerd, nadat zij den gehee- len nacht op den grond neergehurkt had gezeten, omgeven door een cordon politie. Zij werd echter onmiddellijk weer vrijge laten. MIJMENSINGH, 16 Mei. (Reuter). Het 'escorte dat een wagen met spiritualiën be geleidde, is door een menigte volk aange vallen, zoodat eenige salvo's met de vuur wapenen gegeven moesten worden. Vier en dertig personen werden hierdoor gewond en Daar het ziekenhuis overgebracht. BOMBAY, 16 Mei (Reuter). Mevrouw Kamaladevi, de schoonzuster van mevrouw Naidu, die hedenmorgen werd gearresteerd is tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. EEN VALSCH BERICHT VERSPREID. De Vierde Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank deed uitspraak in de strafzaarc tegen den gewezen afdeelingschef van een handelsfirma A. W. B., die op 19 Juni aan Ret Persbureau Vaz Dias een financieel bericht betreffende de Nederlandsche Maat schappij voor Scheepvaart, Handel en hijverheid ter verspreiding zond. Het bleek echter, dat het bericht dooT B was gefingeerd Door de publicatie was de koers van de Furness-Stokvis aandelen °P 19 Juni gestegen van 35. tot 52y*. A- W. B stond terecht, verdacht van overtreding van art. 334 W. v. S waarbij strafbaar wordt gesteld hij, die met het oogmerk om zich of een ander wedenech- riijk te bevoordeelen, een lögènachtig bë- richt verspreidt, dat den prijs van koop WTSSELKOERSEN. Engeland 12.081/». Duitschland 59.33. Frankrijk 9.76. België 34.71 V2. Zwitserland 48.09. Oostenrijk 35.07V2- Denemarken 66.55. Zweden 66.70. Noorwegen 66.55. New-York 2.4811/16. ELECTRICITEITSWERKEN IN ZWEDEN. De Zweedsohe ingenieur Billing heeft een plan uitgewerkt voor de electrificatde van Midden Zweden. Hij wil de verschil lende rivieren en riviertjes van Zweden doen samenvloeien tot een groote rivier, die Zweden van het Noorden naar het Zui den doorsnijdt, zoodat hetgeen aan la-acht overblijft in het Noorden, naar het Zuiden des lands kan worden gevoerd. Het We- nerameer wil hij tot waterreservoir maken. De kosten verbonden aan de uitvoering van dit plan worden geschat op 200 mil- lioen kronen. Het zou volgens hem moge lijk zijn electriciteit op te Wekken tot 3 milliard kilowatt. ALPHEN. Da heer H. J. Dekker. De heer A. J. Dekker, tot voorheen godsdienstonderwijzer, wonende te Bleis- wijk, zal a.s. Zondag zijn intrede tioen als voorganger bij de Evangelisatie aan de Hooftstraat alhier. De staking bij de N.V. Oosthoek Zn. Na de onregelmatigheden van Maandag op Dinsdagnacht, hebben zich geen inci denten meer voorgedaan, alles is thans zeer rustig. In de sloot gereden. Op het Goudsche rijpad had Woensdag avond een automobielbestuurder door te veel uithalen, het ongeval met zijD auto in een langs dien weg gelegen sloot te rijden De bestuurder, alsmede een medeinzitten- de kwamen er goed af De wagen werd gelicht en voor reparatie naar Kamsteeg"* automobielenbedrijf alhier gesleept. De be stuurder en zijn metgezel moesten op an dere wijze hun reis vervolgen. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Veimenigvuldigingscijfer. Leden stem bureaus. Verbetering politiecorps. Diverse vragen. Dezer dagen vergaderde de Raad de zer gemeente.. Alle leden waren aanwezig Na opening en vaststelling notulen kreeg de heer Beijen vergunning om aan het eind der vergadering vragen te stellen over zaken betreffende de volksgezondheid en betref fende de lichtcommissie Evenzoo de heer C B Batelaan over zaken betreffende de autobusdiensten en de heer A. de Vos be treffende het verkeer. Discussie ontstaat oven een adres van de Nat. Comm. v. Alcoholbe- strijding, die wijst op de mogelijkheid tot inkrimping van het aantal vergunningen, enz. B en W. adviseeren afwijzend. De heer Oldemans is er voor om geen nieuwe vergunningen meer te verstrekken, maar trekt zijn voorstel in als medegedeeld wordt dat er 13 vergunningen zijn, terwijl het maximum al is vastgesteld op 10. Evenzoo afwijzend adviseeren B. en W. op een adres van de bewoners der Wilhelminastraat om maatregelen tegen de stofplaag, omdat deze weg is geasphalteerd en nog niet geteerd. De heer Oldemans vraagt regelmatig weg nemen van het losse stof. De heer C. B. Batelaan acht dagelijks besproeien en weg nemen van het stof heel goed mogelijk. De voorzitter, die eerst als argument aan- voerdde dat de weg van de straatwegmij. GoudaBodegraven was en dus niet van de gemeente, opperde later het bezwaar dat er dan ook andere straten zouden gaan klagen over stoflast en dat er dan wel een sproei wagen zou moeten worden aangeschaft. Tenslotte meende hij dat er moeilijkheden konden rijzen met de Mij., die den weg zoo mooi in orde heeft gemaakt en dat nood zaak van aanleg was dat het losse stof werd ingereden, terwijl hij bovendien voor een nieLafgewerkten weg sproeien niet ge- wenscht achtte. Bovendien zal zoo spoedig mogelijk bij warm weer geteerd worden. Af gewezen wordt ten slotte dit verzoek. Even zoo wordt afgewezen een verzoek van den Alg. Nederl. Politiebond om f.5 subsidie voor een ontwikkelingscursus B en W. hebbep geen bezwaar tegen het bedrag, maar er zijn veel meer scholen en cursus sen, die subsidie vragen en dat ligt op par ticulier terrein. De heer Oldemans klaagt over het Bodegravensch politiecorps dat niet weet hoe de wet moet worden uitgevoerd. Alles moet gedaan worden om hen op hoo- ger ontwikkelingspeil te brengen. Zij mnpten op hooger niveau staan dan het gemiddelde. Spr. hoorde veel klachten en ondervond ook zelf meer dan eens een ongepaste behande ling. Alleen de heer Beijen steunde het voor stel Oldemans, echter los van de toelichting. De Chr. School in de Meije krijgt over eenkomstig haar verzoek f. 131 80 voor uit breiding. Lange discussies worden gehou den over het bekende adres van den Ne derlandsehen Zwembond B. en W. hebben het hoofd der school om advies gevraagd en deze adviseerde gunstig over het opne men van zwemonderwijs in het leerplan. Echter bleven B en W daartegen. De heer Oldemans neemt dat heel kwalijk. B. en W. willen den Raad hun meening opdringen, de Raad zal wel weer volgens enz. Echter bleek dit in den loop der discus sie onjuist. Eerst verdedigen de heeren Olde mans en de Mars het zwemonderricht a's onderdeel van het leerplan. Dan komt ech ter weth. v. d. Marei verklaren dat hij er wel voor is, wanneer het op Woensdag en Zaterdagmiddag kon gebeuren en niet tij dens de schooluren. Daar sluit zich de heer Baan Batelaan bij aan. die sterk voor zwemonderricht is, &tfh- buiten de schooi- uren. De heer Oldemans. verklaart nu daar mee in te stemmen." Buiten de schooluren is ook wel goed. De voorzitter verklaart dar. dat. dit ook het standpunt van B; en W. is. Tenslotte bleken dus de beide partijen on geveer hetzelfde te bedoelen. Bijna was dan ook de zaak beklonken en zou het adres worden afgewezen en pen regeling buiten de schooluren worden bezien, toen de heeren Beijen en de Mars aanhouding voorstelden. Zij meenden dat als de onderwijzers tegen een regeling binnen het leerplan geen be zwaar hadden, die toch nog wel eens bezien kon worden. Dat geschiedde toen dan maar, zoodat we een volgende maal het zwem onderricht voortzetten. De politieverordening wordt overeenkom stig een verzoek van de Holl. Mij. van Land bouw aangevuld met een bepaling op het la ten loopen van pluimvee op land van een ander dan den eigenaar. Wijzigingen in de verordening op het beheer van het electrisch bedrijf worden aangenomen. Het vermenigvuldigingscijfer wordt vast gesteld op 1 De opbrengst wordt dan ge raamd op f 81000 terwijl f. 92000 noodig is. De ongunstige vooruitzichten voor den land bouw en de kaashandel zijn daarvan de oorzaak. Men durft echter handhaven omdat in 1931 toch de nieuwe regeling komt en het mogelijk is van '29 een bedrag vaD f. 15000 op '30 over te schrijven. Volgens een door B en W. voorgelegde aanbeveling worden de leden van de ver schillende stembureaux samengesteld. De heer Oldemans voelde zich weer gedrongen tot protest Op de lijst der leden komt n.l. thans voor het eerst een S.D.A.P.-lid voor, doch bij de plaatsvervangende leden geen enkele, Spr. hekelt dat en noemt enkele namen Op voorste! van den heer Baan Ba telaan wordt nu onder de plaatsvervangende leden van district 3 benoemd de heer M. Lugtenburg Hetkohier van de rioolbelasting wordt volgens de voorstellen vastgesteld. B. en W. stellen voor op het slachfchuisterrein een woning te bouwen voor den slachthuis knecht. Deze zal daarvoor f 4 huur opbren gen en het Rijk zal voor een aan te bouwen lokaal voor de commiezen, waarvoor het be staande te klein is, allicht de vergoeding van f. 100 wel verhoogen. De bouwsom zal waarschijnlijk gevonden kunnen worden uit de.winst over 1930, die vrij aanzienlijk be looft te worden. De heer Jongeneel is het met dit laatste niet eens. Hij meende dat aanvankelijk het plan bestond die som ge deeltelijk op 1929 en 1930 te doen drukken. Als dit jaar tegenvalt is het geld er niet. Weth Batelaan berekent echter, dat er in 1929 ongeveer f. 4000 is verdiend, terwijl er dit jaar nu al f 4300 meer werd ontvan gen dan in het jaar 1929 De heer Oldemans bepleit vrij wonen voor den knecht, maar trekt zijn voorstel in als gezegd wordt dat een bepaling dienaangaande reeds is opge nomen in de instructie, terwijl er met het loon op huur van een huis is gerekend De man gaat financieel vooruit en krijgt een beter huis. Het voorstel wordt nu aange nomen. Besloten wordt aan een ev te benoemen chef-veldwachter een vergoeding te geven RECLAME. 674 11 90 19.9° 26 29- 36.- 42.— 45.50.— tot 85. Fijne Stoffen. 1- en 2-rij model. een pak met Kreymborg- Coupe! Ziet U wel hoe zuiver en vast de kraag rondom het boord 9luit en welk een fijne snit er zit in die prachtige breede rollende revers 1 En Iet eens op hoe die broek valt: Scherp als een mes, één strakke plooi tot onder op den voet. U ziét en U voélt de kwaliteit bij deze Kreymborg-Coupe. U weet niet waar, dat Kreymborg dit voorjaar bijzondere jubileum-aan biedingen brengt. Het is aan U om er nu ook van te profiteeren. Ziet daarom Kreymborg's kwaliteit én prijzen. Meer dan ÏOO verschilt, dessin®. van f. 250 boven het gewone 9alaris van een politie-agent. De voorzitter acht uitbreiding van het corps overbodig. Echter wel wenscht hij aanstelling van een chef-veldwachter voor een betere verdeeling van het werk. De heer Oldemans sluit zich daarbij aan. Hij acht verbetering van het politiecorps dringend noodig en huldigt den persoon van den vertrokken veldwachter Diepenbroek, die steeds neutraal tegenover de partijen stond Ten slotte volgden verschillende vra gen. De heer Beijen klaagt over stank in de omgeving van het slachthuis, over een ge dempte sloot in Oud-Bodegraven, over drij vend vuil in de Goudsche Vaart, over de noodzakelijkheid dat de vuilnisbelt gaat ver dwijnen, die de uitbreiding der gemeente tegenhoudt en ten slotte over het doodgaan van vi9ch in den Rijn De voorzitter antwoordt o.a. dat de stank niet komt van het Slachthuis maar van de Oud-Bodegravensche vaart, onder Zwammerdam, waar alle riolen op uitloo- pen. B. en W. hebben aan Zwammerdam al voorwaarden overgelegd tot aansluiting van deze perceelen aan de Bodegravensche rioleering. De vuilnisbelt moet in September a.s. weg zijn, maar er is geen plaats te vinden. Reeds is onderhandeld met Nieuwkoop over vuilafvoer naar die gemeente. De sterfte onder de visschen wijt spr. aan de baggermachine, waardoor veel ongerechtigs boven komt dat het water verontreinigd. Tenslotte vraagt de heer Beijen waarom in een belangrijk geval over doortrekking van de electr. kabel enz de lichtcomm. niet is gehoord. Ditmaal antwoordt weth. v. d. Marei. Diens antwoord komt onge veer hierop neer Reeds sinds de oprich ting van het bedrijf bestaat de comm. uit dezelfde heeren, die er heel veel krachten voor hebben gegeven. Burgemeester le Coultre was daar indertijd dan ook zeer mee ingenomen. Onder medewerking van B. en W. dreef de comm het geheele be heer. Dat was gegrond inderdaad op de oude verordening, die tot nu toe geldt en waarvoor juist heden een andere is aange nomen. De coram regelde alles van het bedrijf, hield toezicht op de geldmiddelen, diende alle voorstellen in enz. Nadien is er echter gezegd dat de comm. haar boekje te buiten ging en alleen advies behoorde te geven, wanneer dat gevraagd werd. Dat is zoo doorgegaan VroegeT werden alle be stellingen b.v op last van de comm. uitge voerd Thans weet zoowel de comm. als B. en W. van niets meer. De comm. is tot een gewone adviescomm. geworden. Spr. be treurt dat en acht de vroegere toestand veel meer in het belang van het bedrijf. De heer Beijen dankt voor de inlichtingen en -sluit zich gaarne bij den wensch van den wethouder, dat de vroegere toestand zal terugkeeren aan. Nadat nog de heer Baan Batelaan ge vraagd heeft naar het resultaat der onder handelingen over de tarieven der autobus diensten, waarover de voorz. nog weinig kon mededeelen, en de heer De Vos had aangedrongen op handhaving van de max. snelheid in de kom der gemeente, wordt dó vergadering gesloten. Aanrijding. Een tweetal dames, een moeder met haaf dochter, fietsten op den straatweg in dó richting Bodegraven, toen zij werden aan gereden door een auto, die waarschijnlijk door een dronken chauffeur werd bestuurd. De moeder viel over het meisje heen, waardoor deze ernstig aan een der handen verwond werd. De autobestuurder gaf vol gas en was verdwenen eer de geschrokken dames gelegenheid hadden het nummer tè noteeren. WADDINXVEEN. Eelooning aan de Brandweer. Behalve van de Brandwaarborg-Mij. Koning en Boeke, heeft de burgemeester dezer gemeente nu ook een bedrag van f. 40 ontvangen van de heeren Gebr. Sloo- ten alhier, als blijk van waardeering voor het flinke optreden van het personeel der motorspuit. bij gelegenheid van de plaats gehad hebbenden grooten brand in de houtopslagplaatsen van de heeren Slooten. Oostpolder. Tot bestuurslid van den Oostpolder 's herkozen de heer F. Kasius alhier en in dó vac. Hamoen de heer O. A. Verstoep te Moordrecht De omslag voor 1930 werd be paald op f. 14 per H.A. (verleden jaar f. 16). Besloten werd het aftredend bestuurslid Hamoen e^n stoffelijk blijk van waardee- ring aan te bieden. Verkoop Gemeentegrond. B. en W stellen den Raad voor een per ceel bouwgrond te verkoopen, gelegen naast het postkantoor aan den heer J. van der Starre, groot 300 M2 voor den prijs van f. 3000 De grond zal worden bestemd voor een woon en winkelhuis Ontwikkelingscursus Politie. Op een verzoek om subsidie voor een ontwikkelingscursus voor de politie, advi seeren B. en W. het gevraagde bedrag vaii per jaar toe te staan.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9